#TeknoYardım
Laptobuma 2 ay kadar önce hdd yerine ssd taktım, varolan hddmi de hdd caddy ile cdrom sürücüme taktım. Sorun şu ki elektrik kesilip geldiğinde bilgisayarı açınca hddeki işletim sistemim çalışıyor ve ssdyi görmüyor. SSD'yi görmesi için hddyi söküp bilgisayrı başlatıp boost menüden ssdyi seçmem gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra hddyi tekrar takıyorum ve normal açılıp kapanmada hiç bir sıkıntı olmadan ssdeki sistemim açılıyor. Dikkat etsemde bilgisayarın elektriğinin kesildiği yaklaşık 2 haftada bir falan oluyor ve her seferinde hddyi sökmem gerekiyorki bu da uğraştırıcı bir durum. Bilgisayarın ana memory bağlantısında ssd olmasına rağmen neden böyle bir problemle karşılaşıyorum bilen veya çözüm önerisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Online Alışveriş Sitesi, Türkiye’nin Trend Yolu | Trendyol

Hızlı Kargo, Aynı Gün Kargo, Hızlı Teslimat mı arıyorsun? En sevdiğin ürünler ve markalar %90'a varan indirimlerle Trendyol.com'da!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu yeni Samsung serisinde (s9,s9 plus ve note 9 da) sürekli değişen diyafram değişen diyafram diye övüldü, anlatıldı. Bundan 2-2.5 sene önce çıkan LG G5 arkada 2 kameraya sahip, biri f1.8 diğeri f2.4 ve bu durum zamanında kötü olarak nitelendirilmişti. Şimdiyse bu durum bir artı olarak açıklanıyor. Bence bu durumundan çıkarılacak en önemli sonuç pazarlama stratejisinin insanların bakış açısını nasıl değiştirdiğidir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 13
 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Bahsettiğin durumla bunun ilgisi yok. 2 kamera yıllardır var ve f değerleri farklı olabiliyor. Samsung iki kameranın birinde diyafram değiştirmeyi sağlıyor.

  • Berkcan96 @berkcan96

   Tamam 1 kamerada diyafram değişiyo ama sonuçta G5 kullanan biride manuel olarak bunu yapabiliyor küçük bir programamayla yüksek ışıkta 2.4 e düşükte 1.8e geçmek G5'e de uyarlanabilir. Ben sadece G5 ve benzeri telefonlarda bu durum çok yeriliyorken S9larda övülen bir durum oluyor. Yani LG G5 i tanıtırken gündüz manzara çekimlerinde çok daha başarılı olan 2. kamera 2.4 diyaframa sahip böylece f1.8 in dar netlik alanı sıkıntısını aşıyor olarak lanse etseydi bence bakış açısı kötü olarak düşünülmiyecekti.

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @berkcan96 işte g5'te o iki kamera da iyi foto çekmiyor. Samsung diyor ki bu iyi çeken kameranın diyaframını değiştirebilirsin.

 • Furkan Emir @furkanemir

  Neden kötü çünkü o 2 kamerada aynı fotoğrafı elde etmek için kullanılıyor biri diğerinden daha güçlü yani fotoğrafın kalitesi kötü olan lens kadar iyi olacaktir nasıl ki bilgisayarindaki en yavaş parça ne kadar hizliysa tüm sistem o hızda çalışıyorsa buda ayni mantık ama samsung tek lenste değişebilir diyaframi mobile getirdi bence sen diyaframin ne işe yaradığını neden çift kamera setuplarinin olduğunu biraz daha araştır

  • Berkcan96 @berkcan96

   Benim yazdıklarımdan diyaframın ne işe yaradığını bilmediği nerden çıkardın. Ayrıca g5de 2 kamerada aynı kareyi çıkarmak için çalışmıyor, aynı kareyi çıkarmada çalışan biri iyi biri kötü 2 kamerası bulunan modellerde ise kalite sandığın gibi kötü olanın sınırlandırmasıyla ortaya çıkmıyor çünkü 2. yani kötü olan kamera derinlik algılamada kullanılıyor. Sen biraz uzak kalmışsın düz mantıkla bişiler yazmışsın.

  • Furkan Emir @furkanemir

   @berkcan96 yo sen bilmiyorsun bilsen zaten böyle bir durum olmazdı

 • Berkcan96 @berkcan96

  Bir paragraf argümanıma ' yoo sen bilmiyosun zaten....' diye cevap vermeye kalkmandan anlaşılıyor her şey zaten gerek yok daha bişi yazmana.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Aynı sensörün diyaframının değişmesiyle, iki kameranın farklı diyaframda olması aynı şey değil. LG'nin ikinci kamerası birçok rakibinde olduğu gibi asıl kameradan düşük kalitede çekiyor. Üstüne diyafram da kötü olunca gelsin yüksek ISO kirliliği.

#CepTelefonuFotoğrafçılığı LG G5 RAW'dan editledim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Merhabalar bir sorunum var; discord, skype gibi programlarda konuşurken karşı tarafa oyunun, videonun sesi gidiyor halbuki kulak içi kulaklık kullanıyorum dışarı ses vermiyor 2 ay öncesine kadar böyle bir sorun yoktu donanımsal olarak her şey aynı yazılımsal olarak sadece win 10 güncelleme yaptı. Çözüm önerisi olan var mı?( Bas konuş yapmak istemiyorum.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Merhaba, sıfırdan başlayacak olan birine hangi arduino kitini önerirdiniz.Kitin ilerde yanına alabileceğim ekipmanlarla geliştirmeye açık olmasını istiyorum. Önerdiğiniz kitlerin linklerini atabilirseniz sevinirim. Bu kitle yazın uğraşmayı düşündüğüm için şuan bir aciliyeti yok yani fiyat olarak gerçekten bir avantaj sağlıyor ise aliexpress gibi kargo süresi uzun sürebilecek önerilere de açığım. Bütçem 60-80 tl arası. Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim. #Arduino

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış Merhabalar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. 1 aralıkta win 10'a gelen bir güncellemeyle ekran kartıyla ilgili sorunlar yaşamaya başladım( çok büyük fps düşüşleri, bazı oyunların açılmaması, açılan oyunun üst tarafında flashlanma olması yanıp sönmesi gibi).Bunun üzerine ekran kartı driverını tümden silip en yeni versiyonunu tekrar kurdum fakat işe yaramadı. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap