Bu yeni Samsung serisinde (s9,s9 plus ve note 9 da) sürekli değişen diyafram değişen diyafram diye övüldü, anlatıldı. Bundan 2-2.5 sene önce çıkan LG G5 arkada 2 kameraya sahip, biri f1.8 diğeri f2.4 ve bu durum zamanında kötü olarak nitelendirilmişti. Şimdiyse bu durum bir artı olarak açıklanıyor. Bence bu durumundan çıkarılacak en önemli sonuç pazarlama stratejisinin insanların bakış açısını nasıl değiştirdiğidir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BRN @brnspawn

  LG G5'deki kameralar farklı sensörlere sahip ve farklı amaçlar için yapılmış. 8MP'lik mercimek sensöre sahip 2. kamere anca yüksek ışıkta iş görüyordu.

  • Berkcan96 @berkcan96

   Aynı S9'daki f2.4 diyaframın yüksek ışıkta kullanılması gibi.

  • BRN @brnspawn

   @berkcan96 Ama G5 'de F2.4 sahip kamera sensörü kalitesiz. Hem düşük piksel sayısına sahip hemde piksel küçük. S9'da sadece diyafram açıklığı değişiyor. Sensör kalitesi aynı.

  • Berkcan96 @berkcan96

   @brnspawn sensör kalitesi konusunda kesinlikle haklısın ama benim demek istediğim zamanında 2. sensöründe diyaframıda 2.4 bu da kötü yanlarından biri denildi ama lg bunu tanıtırken gündüz manzara çekimlerinde çok daha başarılı olan 2. kamera 2.4 diyaframa sahip böylece f1.8 in dar netlik alanı sıkıntısını aşıyor olarak lanse etseydi bence bakış açısı kötü olarak düşünülmiyecekti.

  • BRN @brnspawn

   @berkcan96 G5 deki 2. Kamera geniş açı olduğundan daha düşük diyafram değerine sahip lens olamıyor. Dediğinde kısmen haklısın, diyafram değeri arttıkça yüksek ışıkta netlik artmakta ama net fotoğraf çekmek için sensorde iyi olmalı. Adamların 2. Sensörü kötüydü. Arkadaşımda G5 vardı. Resimde yakınlaştırma yapınca 2. Kameranın dandikliği ortaya çıkıyor.

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Bahsettiğin durumla bunun ilgisi yok. 2 kamera yıllardır var ve f değerleri farklı olabiliyor. Samsung iki kameranın birinde diyafram değiştirmeyi sağlıyor.

  • Berkcan96 @berkcan96

   Tamam 1 kamerada diyafram değişiyo ama sonuçta G5 kullanan biride manuel olarak bunu yapabiliyor küçük bir programamayla yüksek ışıkta 2.4 e düşükte 1.8e geçmek G5'e de uyarlanabilir. Ben sadece G5 ve benzeri telefonlarda bu durum çok yeriliyorken S9larda övülen bir durum oluyor. Yani LG G5 i tanıtırken gündüz manzara çekimlerinde çok daha başarılı olan 2. kamera 2.4 diyaframa sahip böylece f1.8 in dar netlik alanı sıkıntısını aşıyor olarak lanse etseydi bence bakış açısı kötü olarak düşünülmiyecekti.

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @berkcan96 işte g5'te o iki kamera da iyi foto çekmiyor. Samsung diyor ki bu iyi çeken kameranın diyaframını değiştirebilirsin.

 • Furkan Emir @furkanemir

  Neden kötü çünkü o 2 kamerada aynı fotoğrafı elde etmek için kullanılıyor biri diğerinden daha güçlü yani fotoğrafın kalitesi kötü olan lens kadar iyi olacaktir nasıl ki bilgisayarindaki en yavaş parça ne kadar hizliysa tüm sistem o hızda çalışıyorsa buda ayni mantık ama samsung tek lenste değişebilir diyaframi mobile getirdi bence sen diyaframin ne işe yaradığını neden çift kamera setuplarinin olduğunu biraz daha araştır

  • Berkcan96 @berkcan96

   Benim yazdıklarımdan diyaframın ne işe yaradığını bilmediği nerden çıkardın. Ayrıca g5de 2 kamerada aynı kareyi çıkarmak için çalışmıyor, aynı kareyi çıkarmada çalışan biri iyi biri kötü 2 kamerası bulunan modellerde ise kalite sandığın gibi kötü olanın sınırlandırmasıyla ortaya çıkmıyor çünkü 2. yani kötü olan kamera derinlik algılamada kullanılıyor. Sen biraz uzak kalmışsın düz mantıkla bişiler yazmışsın.

  • Furkan Emir @furkanemir

   @berkcan96 yo sen bilmiyorsun bilsen zaten böyle bir durum olmazdı

 • Berkcan96 @berkcan96

  Bir paragraf argümanıma ' yoo sen bilmiyosun zaten....' diye cevap vermeye kalkmandan anlaşılıyor her şey zaten gerek yok daha bişi yazmana.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Aynı sensörün diyaframının değişmesiyle, iki kameranın farklı diyaframda olması aynı şey değil. LG'nin ikinci kamerası birçok rakibinde olduğu gibi asıl kameradan düşük kalitede çekiyor. Üstüne diyafram da kötü olunca gelsin yüksek ISO kirliliği.