spordayken uykum geliyor benim. hatta spordan sonra geldim uyudum bildiğin. normalde dinç olmam lazım değil mi esneye esneye spor yapıyorum resmen...
#spor

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13

Ucuz yollu bir filtre kahve makinesi bakıyorum. Ekstra özelliklere gerek yok, belki aroma ayarı işime yarar. Arıza verip can sıkmasın yeter. Şu gözüme çarptı yorumları iyi, bu fiyata rakibi var mı emin değilim. Tek sıkıntı 650ml kapasitesi. Biraz küçük gibi geldi bana. Alternatif önerisi olan var mı? Bir de 2. linkteki Philips arkadaş var 2 katı fiyata
https://www.hepsiburada.com/yui-cm1003ae-cam-hazneli-filtre-kahve-makinesi-yui-turkiye-garantili-p-HBCV00000NNU2C

https://www.hepsiburada.com/philips-hd7459-20-daily-collection-kahve-makinesi-p-HBV00000JAG9Y

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Powershell açıp winget upgrade -h --all komutu girdiğinizde sisteme kayıtlı tüm güncellemeler kontrol edilir ve yüklenir. Birçok 3. parti uygulama da dahil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Enflasyonla aranız nasıl arkadaşlar?

Aylar önce hesap kitap yapmayı, nereye ne harcadığımın hesabını tutmayı ve ne harcayacağımın hesabını yapmayı bıraktım artık bu durumdan sıkılıp.

Özellikle son ayda iş, görüşme vs için dışarı çıktığım günlerde her bir çıkışımın ortalama 500 lira tuttuğunu fark ettim. Ortalama 200 lira civarı ulaşım tutuyor son zamanlarda, hafif bir kahvaltı + öğlen gibi yemek derken 200'de o tutuyor, çay, kahve vs de 100 lirayı buluyor. Hanımla falan gezmeye, eğlenmeye çıktığımızda da ortalama bin lira civarı gidiyor günlük. İşin kötüsü de aslında bunun da ucuz olması. 500 lira dediğimiz 30 dolar bile değil.

TL ise günlük harcamalarda zorunlu olarak kullanmak dışında tamamen hayatımdan çıktı. Hatta o kadar çıktı ki çoğu zaman TL kalmamış oluyor hesapta yada üzerimde. her ay başı kira, fatura, günlük harcamalar vs için biraz dolar bozuyorum ama çok çabuk bitiyor o da. Ay içinde de ara ara 100-200 $ bozuyorum. İş konusunda zaten TL diye bir para birimi kalmadı, %100 dolar konuşulup dolarla ödemeler yapılıyor çoğu sektörde.

Bu akşam dışarıda bir büfeden 4 kişi için külahta dondurma aldım, tam 100 lira tuttu. Cüzdanı açtım 1 tane 100 lira kalmış sadece TL olarak, onun dışında dolar var cüzdanda. Kartta geçmiyordu büyük ihtimalle büfede. 100 değil de 150 dese çıkarıp 10 dolar verecektim al üstü kalsın diye. %99 ihtimalle de büfeci de büyük bir zevkle alacaktı. Eskiden bir dönem herkesin cebinde mark varmış, markla dönüyormuş her şey, ona döndük sanırım gerçekten de.

İşin tam olarak b.ku çıkmış durumda enflasyon konusunda gerçekten. Yakın geçmişte bu kadar berbat başka bir dönem var mı ben hatırlamıyorum. En azından benim 32 senelik hayatımda hatırladığım yok.

Edit: Geçen annem adına bir yere para göndermiştim o internet bankacılığından yapamadığı için. Bu akşam annemlere geçip onları da alıp dışarı çıkmıştık. Annem onun adına gönderdiğim para için çıkarıp bana dolar verdi. TL kalmadı oğlum dolar versem olur mu dedi. 56 yaşındaki annemde TL kalmamış dolar veriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 24
 • Batuhan @achfighter

  Paramın çoğu TL'de değil. Harcayacağım zaman bir kısmını TL'ye çeviriyorum.

 • kolcu @kolcu

  Krize sermayeyi batırıp kurtaracağım derken kredileri de batırarak girdim. Tam batığım yani yaklaşık altı aydır. Saldım tabiki. Enflasyon etkisi ile maaş ve ücretler artınca önceden dev gibi gözüken borç gittikçe ufalıyor. Kriz, sanırım TL botçlanıp mal mülk alanlar kadar TL borcu olanlara da yarıyor. Alım gücü kalite ulaşılabilir metalar felan tabiki hayal artık ama boğulan adamın derdi güneş kremi olmuyor ne de olsa 😀

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  bir şeye ihtiyacım varsa düşünmüyor alıyorum. Sonra nasılsa aynı fiyata alamayacağım. Biz alışığız bu durumlara bu kadar kötü değildi ama yine de gördük bu günlerin benzerlerini. 1994 iflas 2001 de iflas 🙂

 • Ş.A.Y. @sahin

  Geçenlerde sokakta bir satıcıdan közde mısır aldım, tanesi 25 (yirmi beş) lira. Biz aldıktan sonraki gün 30 (otuz) lira olmuş.

bağcık bağlamaktan bıktım birde açılıyor. amazondan set aldım ama iptal edilmiş.
türkiyede bu elastiklerden set olarak ucuz nerde bulabilirim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Martha Is Dead

Daha yarısına gelmiş olsak da bu yılın en iyisi olmaya aday, muhtemelen de en iyisi olacak oyun benim gözümde "Martha is Dead". Uzun zamandır böyle bir hikaye anlatıcılığı görmemiştim. Senaryoyu yavaş yavaş açsa da öyle bir noktaya getiriyor ve hikaye anlatıcılığını çeşitli oynanış yöntemleriyle öyle güzel çeşitlendiriyor ki film senaryosu gibi geliyor insana. Martha is Dead; 1944 İtalyasında geçen bir gerilim oyunu, korku değil. Sizi korkutmaya değil germeye çalışıyor ve bunu başarıyor. Gerilim dediğime bakmayın, sürekli gördüğümüz "gazetecisin, al işte kameran ve fenerin, hadi oyna" türündeki korku oyunlarıyla hiçbir ilgisi yok. Çok orijinal bir yapım olmuş. Genç bir kızı oynuyoruz ve konu kendimizle, canlandırdığımız karakterle ve ailesiyle ilgili. İnceleme olsa da daha fazla spoiler vermek istemiyorum, mini inceleme olsun, kendiniz deneyimleyin 🙂 Yalnızca dehşet bir senaryosu olduğunu söylemeliyim. Anlaması ve gerçekte neler olduğunu çözmesi cidden zor, zaten internette farklı farklı yorumlamalar var, tam kafa patlatmalık cinsten. Oyunun sonuna doğru her şeyi anlatıyor ancak ona rağmen detayları yakalamak çok zor ve yorumlamaya açık

Oyunun başında yapılan uyarıyı tekrar edeyim, oyunda "aşırı" bulunabilecek, birçok kişi için "fazla" gelecek sahneler var. Vücut bütünlüğünün bozulması, kendine zarar verme ve psikoz gibi durumlara hassasiyeti olan kişiler dikkatli oynasınlar veya hiç oynamasınlar 🙂 Oyunun PS4 ve PS5 versiyonları Sony'nin isteğiyle sansürlü. PC ve Xbox'ta sansür yok.

Her ne kadar vasat bir çeviri olsa da Türkçe seçeneğiyle 50TL'ye satılan bu oyun yaşattığı deneyime kıyasla çok ucuz. 6 saatlik, aklınızda yer edinecek bir deneyim.

Grafikler şahane bu arada, hatta gördüğüm en iyi grafikler olabilir. Oyunun tek sıkıntısı 4K ve DX12 modlarında garip buglara neden olması. Kısayolu yerine Steam'den başlatarak DX11 ile girin oyuna.

@ugury Tam senlik oyun, beğeneceğine eminim 🙂

https://store.steampowered.com/app/515960/Martha_Is_Dead/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Deneysel bir çalışmayı sizinle paylaşmak istiyorum. Konu kredi notu ve borçlanma kabiliyeti.

Eşim 20 yaşında, öğrenci. Kredi notu şuan 1488. Şimdiye kadar gecikmiş ödemesi vs herhangi bir şeyi yok. Hedef kredi notunu 1800 civarına çekip borçlanma kabiliyeti oluşturmak ve finansal sistemde olmasını sağlamak.

1. Öncelikle gelir olması gerektiği için KOSGEB genç girişimcilik ve kadın girişimcilik programlarında sertifika alıp üzerine bir şahıs şirketi açtım. Kendi işlerimin bir kısmını hem vergi avantajı hem de gelir göstermek için ona aktarmaya başlayacağım.

2. Banka hesabına 5k $ aktardım, sabit duracak bir süre. Özellikle bunun ne kadar etkisi olur merak ediyorum.

3. Banka hesabında suni para transferi hareketleri oluşturuyorum, aylık 100 bin lira civarı dönüyor git gel hesaplar arası anlamsızca.

4. Ufak limitli bir kredi kartı çıkartacağım hafta içi adına, harcayıp gününde geri ödeyeceğim.

Bunlar dışında öneriniz var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 31
 • Efe @efe-erguz

  Hesabından bir kripto para borsasına para aktarın ardından aynı hesaba çekin direk etkisini göreceksiniz.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Küçük bir yatırım hesabı olabilir; mesela %70 (belki 80'i) düşük riskli, geri kalanı orta/yüksek karışımı riskli yatırım araçları olabilir. Özellikle kar marjı pozitifi yakalarsa , etkisi olabilir.

 • RockandRage @rockandrage

  Kredi notum 1780 iken ing den kredi istedim vermedi.Diyeceklerim bu kadar. Aynı gün finanstan mobil bankacılıktan istediğim miktarı 3dk içinde hesabıma yatırdı.Puanın yüksek olması her bankadan borçlanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Hatta artık sizin notunuz bile bir noktada önemli değil.Vakıfbanktan araç kredisi çekmek istedik banka notunuz çok yüksek ama firmanızın devlete borcu var bu nedenle size kredi veremiyoruz dedi.Aynı şartlarda krediyi ziraatten aldık vs vs acayip bir sistem var şuan.

 • Fikri @fikri

  -- Kartın eski olmasının faydası çok oluyor. Kart seçerken kapattırmayacağınız birini seçerseniz ilerisi için iyi olur.
  -- Mobil uygulamadan zırt pırt kredi bildirimi çıkıyor. Ona tıklarsanız kredi başvurusu diye kaydediyorlar. Son zamanlarda çok olursa kredi değerlendirmelerini olumsuz etkiliyor.
  -- Aynı şekilde kredi kartı limit artırım isteği de sıkıntı. Eğer reddederlerse bir süre limit vermeyebiliyorlar. Otomatik limit artırımını seçin.

Tekrardan Apple pay tekrardan konuşulunca konuyu bir hatırlatalım belki faydalanan olur.

Arkadaşlar zaman zaman burada Wise olayını (Apple Pay) soranları görüyorum önceden bir gönderiye yorum olarak atmıştım faydalanmak isteyenler için gönderi olarak paylaşıyorum.

2 yıldır kullanıyorum bir sorunla karşılaşırsanız yazabilirsiniz.

Wise uygulamasını indirip üye oluyorsun telefon numaran olarak normal telefonunu yaz kod vs. gelmesi için. Adres olarak ise İngiltere'den bir adres yaz. Orada tanıdık bir adresin yoksa kent merkezi ya da big ben gibi bir yerin adresini salla geç 😀 Sonrasında ise kart siparişi vereceksin burada ise 5GBP alıyor. Ben enparadan sanal kart açtım komisyon vs. alıyor mu diye ama güncel kurdan aldı. 😀 O kartı sipariş verdikten sonra uygulamada sola kaydır ve dijital kart oluştur de daha sonra ise karta basıp iban bilgilerime bas para yükleme ekranında 20 GBP yazıyor ama para birimlerinden TRY seç o zaman sana FİBABANKA için havale bilgileri veriyor. O hesaba 100 lira atıyorsun açıklama kısmına ise referans numarası var onu yapıştır (Banka bilgilerini verdiği ekranda yazıyor) Parayı yolladıktan sonra benim hesaba geçmesi yaklaşık 45 dakika sürdü sonrasında ise uygulamada Apple Pay'e ekle yazıyor dijital kartı. Normal ekliyorsun olay tamam. Herhangi bir yerde ödeme yaparken kilit tuşuna iki kere bas FACEID açılıyor yüzünü okut pos cihazına dokundur normal TRY hesabından düşüyor.

Referans numaranız size özel yani hızlı para transferi için kullandığınız banka uygulamasının para transferini kaydederken açıklama kısmına kaydedin ve tekrar uğraşmayın.
Yollanan paralar hafta içi hesabınıza düşüyor.
Herhangi bir komisyon kesmiyor normal alışverişlerinizde.
Bir kere internet bağlantım yokken denedim ve yine de başarıyla çekti.
Bakiye bilgileri alışverişten sonra direkt bildirim olarak geliyor.

@blitzhan arkadaşımızın ekranındaki uyarıyı görüyorsanız bölge ayarını ABD veya Birleşik Krallık olarak güncelleyin ben de zaten ABD olduğu için onu dert etmedi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 28

Word dosyalarının uzantısını .rar yaparsanız ve dışarıya çıkartırsanız dosyanın içindeki görsellerin orijinal boyuttaki haline tek tek ulaşabilirsiniz.
#AklınızdaBulunsun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

@pope hocamın şu durumunda: https://teknoseyir.com/durum/1407447 bahsettiği Era C200 maskeyi aldım. Kutu biraz yıpranmış olarak geldi. Deneme amacıyla 10'lu paket aldım. Her maske ayrı ayrı paketli şekilde çıktı. Evony kullanıyordum bundan önce ama yazın staja başlayacağım ve toplu taşıma kullanacağım için daha düzgün bir maske kullanmamın daha iyi olacağını düşündüm. Genel olarak yüzümü güzel sardı. Nefes almak evony maskeye göre doğal olarak daha zor. Yalnız 1 gün boyunca takmanın olumsuz bir etkisi olur mu onu merak ettim. 1 gün derken mesai boyunca. Şu an deneme amacıyla evde maskeyle oturuyorum 😀. Tavsiye için teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10