Paylaş Paylaş

Dieselgate skandalı nedir?

VW'in Amerika'da regülasyona dair bir sıkıntı yaşadığı, sıkıntının kendi kötü niyetleri sebebiyle gerçekleştiğini deklare ettikleri ana kadar sıradan bir haberdi. Volkswagen ile münasebeti hava soğutmalı zamanlardan kalan Levent Abi ile bu konuyu tartışarak durumun vahametini resmetmeye çalıştık. Yine de aklınıza takılan hususlar için sorularınızı bekliyor, iyi seyirler diliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık KAYA (35) @tarikkaya

  Pek ilgilenmemiştim konu ile. Güzel hazırlanmış. (Levent abinin sakalları geri gelsin diye imza kanpanyası felan yapmalıyız aslında. 🙂 )

 • Uğur Doğan @infoman

  Eski bir video galiba 🙂 sağdaki baya bi parlak. Bunlar müneccim mi ne teeeeee 20 yıl öncesinden olayı tahmin edip video çemişler 🙂

 • Agah @agah

  @leventp levent pekcan'ı bu halde birisine benzetecem benzetecem diyorum, sonunda buldum... AZİZ YILDIRIM 😀 allah huylarını benzetmesin 🙂

 • Uğur Doğan @infoman

  Emisyon değeri yüksekse yakıt tüketimi de fazladır. Zaten belirtilen değerlere yaklaşamamızın sebeplerinden biri de bu olabilir.

  • Can Akbulut @can

   Yanlış. Emisyonu "görece" yüksek motor daha azyakıyor. Çıta öyle yükseldi ki...

  • Uğur Doğan @infoman

   Ben şöyle mantık kurdum.
   Bir madde varken yok olmaz yokken de var olmaz fizik kuralını düşündüm. CO2 değeri yüksekse demekki CO2'ye çevrilen ham madde de (yakıt) çok tüketiliyordur. 😀

   Zaten emisyon değeri ölçümü "Türkiye'de" protokol icabı yapılıyor. Rölantide, motor yüksüz. Karbüratörlü arabalar 2nci boğazı açsın, 5 ergenle yokuş yukarı çıksın 😀 nasıl zehirleniyoruz görsünler 😀

  • Veysel @spectrum

   @infoman Zaten mantığınızda hata yok 🙂 Ama emisyon değerleri biraz aslında "teorik" gibi, o yüzden Can Bey'in de dediği gibi, emisyonu düşük olan araç günlük kullanımda, emisyonu yüksek araçtan fazla yakabiliyor.

   Mesela, 1.6 motorlu Latitude ile 2.0 motorlu Latitude buna örnek olarak gösterilebilir 😀

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Olmayacak, yapamiyorum, bu gun izlemeyecegim 🙂
  Denedim, gercekten denedim izlemeyi 😀

  Yarina kaldi artik, oysa soracaklarim vardi...

 • barispekmezci @barispekmezci

  can abi, volkswagen ''günah keçisi'' ilan edilmiş diyebilir miyiz, bu emisyon/ölçüm durumlarına geniş açıdan bakarsak

 • rsezer @rsezer

  Konunun vergi kaçırma boyutunu inceleyen bir bölüm de gerekmekte bence.

  Örnek vereyim, Almanya emisyona göre vergi alıyor, ikisi de euro 6 yı sağlayan BMW 340i ve Mercedes c400 4matic , NEDC normuna göre ; BMW 152 g/km salınım yapıyor, vergi 174 Euro, Mercedes 173 g/km salınım yapıyor, vergi 216 euro ( bu sayılar yıllık alınan vergi için geçerli, kullanıcıdan alınıyor.

  Araba ilk satıldığında alınan tutarlar için ABD de her eyalet için farklı kurallar geçerli). ABD gibi ne yaparsan yap vergi kaçırma, yakalanırsan kurtulamazsın efsanesinin olduğu ülkede ciddi bir federal suç da söz konusu.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Avrupalılardan da Ford'a bir misilleme gelir mi acaba ? 🙂

 • Kent @kent

  Teşekkürler, olayı en iyi anlatan yayın olmuş.
  Bir de yeni başlayan arkadaşa bir önerim olacak, LP taklidi yaparak bir yere gelemezsin, taklitler aslını yaşatır. Kendin ol ve öyle ilerle. Dublajla falan idare ederiz diye düşünme , teknoloji kurtları bunları yemez. bizden sadece sana bir tavsiye olsun 🙂

 • Emre Arat @emrearat

  Bu olayı ilk duyduğumda aklıma Samsung'un Note 3'de yaptığı Benchmark hilesi gelmişti. O da bu hilenin hemen hemen aynısıydı, Arstechnica ortaya çıkarmıştı. Note 3 testte olduğunu anlayıp tüm çekirdekleri çalıştırıyordu.

 • Ziya Erkara @zerkara1905

  Saçlar da gitse tanımak mümkün değil Levent abiyi. Sakallar ne kadar önemli 🙂

 • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

  Konunun esas kısmı 10 dk'yı geçmez...Geri kalan 23 dk dostlar muhabbette görsün...

 • Agab @agab

  Şaka maka bu izlediğim video Teknoseyir'deki en iyi videoydu. Muhabbetli, bol örnekli..

 • Erdem Ç. @rockerdem

  Ağzınıza sağlık.
  Pek çok kaynağa baktım ama sağlıklı bilgi bulamadım. Bu skandal nasıl ortaya çıktı?
  West Virginia Üniversitesi'nde mi ne test edilmiş tamam, yazılım üçkağıdı tespit de edilmiş o da tamam. Peki niye?
  Bu Üniversite tüm araçları mı benzer yöntemle test ediyordu da bu kaldı? VW'den kovulmuş bir mühendis kuş mu öttü birilerinin kulağına? Kimin dikkatini nasıl çekti de test etti bu motorları?

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @rockerdem
   Bu isin onceden tezgahlanmis birsey oldugunu dusunuyorum, Volkswagen'in yukselisini frenlemek icin biraz da Almanya'yi dizginlemek icin olabilir.
   Komplo teorisyeni diyebilirler belki ama 2011 model araclari bile etkiledigi soylenen bu hile simdiye kadar nasil olmus ta fark edilememis...

   Bu is cok derinlere iner ama arastirirlarsa, Dieselgate'ten cok SenatorGate olmasi lazim.

  • Erdem Ç. @rockerdem

   @ameledervis
   Video'da Can'ın da dediği gibi, bu işin bir ucu da Amerika'ya dayanıyor. Eğer Amerika'nın bir planı ise bu, kendi topuğuna da sıktı demektir. Bunca yıl test edip "çevreci" diye trafiğe saldıkları her araba zan altında şu an. Ben hala "kovulan kindar mühendis" teorisine sıcak bakıyorum 🙂

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @rockerdem
   Kovulan bir muhendisin bu kadar cok test kurumu ve burokrasiyi asmasina bence imkan yok.
   Benim icin bas supheliler ex-CEO ve kankalari (politik).
   Amerika kendi topuguna uzun vade de SIKMIS olabilir ama kisa donemde kasaya girecek nereden baksaniz 10-12 milyar dolar icin pek te dert edeceklerini sanmam.
   Ayrica amerikan arabalarindan iddiali Ford var baska boyle bir skandaldan etkilencek kim var?

   Dedigim gibi bence bu uzun zaman da ayarlanmis bir tezgah ve ucu cok derinlere ya gidecek yada guzelce ustu kapatilacak.
   40 kati zarar vermis cevreye falan filan hikaye...
   BP dunyanin petrolunu denize doktu ama hapse giren kac tane patron gordunuz?

  • Erdem Ç. @rockerdem

   @ameledervis
   Kimse dert etmedi zaten çevre kirliliğini filan. Olayın "dolandırıcılık" boyutu önde tutuluyor başından beri ki bu da öyle üzeri örtülebilecek bir şey değil. Hata olsa, yanlışlık olsa filan bir şekilde örtülür ama bu çaptaki bir skandalda, dolandırıcılık kısmının üstünü örtmek çok zor.

   Bahsettiğim Amerikan markaları değil. Bunca yıldır Amerika'da trafiğe çıkan araçları test edip "emisyonları uygundur" diye onaylayan ABD Çevre Koruma Ajansı yalan olacak.

   Burada biraz daha detay var sanki nasıl ortaya çıktığına dair.
   "İlk skandal geçtiğimiz hafta ABD ve Kanada’da satışına sunulan araçların emisyon raporlarındaki tutarsızlık ile ortaya çıktı."
   http://shiftdelete.net/volkswagen-skandalinin-perde-arkasi-64224

  • Can Akbulut @can

   Üniversitenin ölçümü bence güzel bir kılıf... Amerikan devleti bunu bilmiyor muydu sanki? 1973'te de benzeri yaşanmış; Alman/Avrupa ekonomisine ayar verilmek istenince başvurulan bir tahliye sübabı gibi sanki.

   Dünya Savaşının, sanayisi Amerika tarafından finanse edilmiş iki mağlubundan biri Almanya. VW şirketinin köklerinde Nazi idaresi olması da ilginç bir tesadüften öte.

  • Erdem Ç. @rockerdem

   Hiçbir kaynakta olayın çıkış noktasının olmaması bir dümen hissetmeme sebep oluyor zaten.

   İkinci Dünya Savaşı deyince...

   Savaş bitince Coni'ler Almanlar'a diyor ki "tamam, savaştık bitti. şimdi kardeş kardeş paylaşalım teknolojimizi, müreffeh günlere gidelim". Almanlar veriyor tüm uçaktı, denizaltıydı, gemiydi, füzeydi, bombişti, hepsinin planını; miss... Almanlar diyor ki "verdik hepsini, hadi siz de verin planlarınızı". Coni durur mu? Yapıştırmış cevabı: "Ha onlar mı? Onlar devlet sırrı, veremiyoz be gülüm".

   NOT: Gevşek anlattım ama fıkra değil, gerçektir.

  • Can Akbulut @can

   Yokmuş ki... Herşeyleri dandik conilerin (atom bombişi dışında). Sayısal üstünlükten kazandılar.

  • Anoren @anoren

   @can atom bombasının temelinde de yine alman bilim adamları var. yahudi oldukları için ülkeden kovulanlar.. fikir alt yapısını oluşturan albert einstein mesela. ki atom bombasının babası denilen Robert Oppenheimer'ın ailesi bile Almanya'dan Amerika'ya göçen Yahudi bir aile (adı da belli ediyor zaten). Bizzat Oppenhaimer kendisi bile savaştan önce Almanya'ya geliyor, sonrasında Harvard'a geri dönme kararı alıyor.
   Savaş sonrasında Amerika bir çok Alman bilim adamını Paperclip (ataç) operasyonu ile ülkesine kaçırmıştır. Bunlardan en bilineni V2 roketlerinin geliştiricisi Wernher Von Braun olup kendisi savaş suçları sebebiyle hiç bir zaman sorun yaşamamış, sonuçta Amerika'lıların uzay programının temeli olan roketlerin bilimsel temelini oluşturmuştur.
   Yani benim gözümde savaş sonrasında Amerika'yı yükseltenler de bizzat Almanların kendileridir.

 • wasd @wasd

  olsun tok kapı sesi hala var 🙂

 • xmen @i90

  umarım dağılır wv artık audi daha değişik yüz hatları ile modeller çıkarır

  forever tesla 2017 de bombayı patlatacaktmış nede olsa takip edenler bilir

 • Hasan Can @hsncnsndl

  tarım aracı demişken.. inceleme isteriz 🙂

 • Yetkin @tozyet

  İzlediğim en irite edici yayın. Lp neyse de diğer arkadaş VW'yi kurtarmak için alttan alta oyuyor. Hep Amerikanın işleri bunlara bağlamış zaten en sonunda. Neyse yabancı bizim gibi neyse canım yapmış bizim oğlan demeyeceğine göre bu ''doğulu'' kafaları pek takmamak gerek!

  • Can Akbulut @can

   Batı ufkundan atmosfer dışına taşmışsınız; VW'i kurtarma derdimiz yok lakin konuda geçen firmanın suçu ispatlanmış da olsa tarafsız yayıncılığın bir adabı var takdir edersiniz ki.

   Öte yandan programı çekme amacımız çoğunluğun kanaati aksine konunun adi dolandırıcılıktan öte algı manipülasyonu argümanı olduğunu vurgulamak.

  • Paralelport @paralelport

   Can'ın son VW Jetta testini izlememiş olduğunuz belli 😀 Onu izleyin sonra gelin bunu izleyin.

   Ki videonun sonunda VW parçalanır mı sorusuna da evet parçalanır diye yorum yapıyor.

  • Alim Bozkayalar @sqn

   VW kesin parçalanır diye hiç aklıma gelmeyecek şeyi söyleyen Can, VW'yi kurtarmak için alttan alta oyuyormuş. resmen algı operasyonu, dış güçler falan!

 • Pix50Adam @zero2900

  Sağdaki editöre neden LP dublaj yapıyor ki 🙁 😀 😀

 • Fırat ➕ @frt

  Keşke levent abi olmasaydı dediğim ilk video.

 • Fatih @fatihy

  Konuk LP ye çok benziyor.
  Muhabbeti iyiymiş arasıra böyle davet edin, kendisini görmek isteriz @can

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  Bakınız, Kyoto Protokolü nedir, neyi kapsar, hangi devletler üye değildir:
  https://tr.wikipedia.org/wiki/Kyoto_Protokol%C3%BC
  Çevrecilik ile hiç bir alakası olmayan bir ülkenin bu konuda yaygara koparması da ilginç bir durum.

 • ismailjr @ismailjr

  Bunu bekliyordum işte Teşekkürler.

  Edit: Oo Lp de varmış. Dadından yinmez. 😀

 • daldiy @daldiy

  Cook yanlis yapti woswos.Japon veya kore liler gibi ceo lar cikip; evet yaptik ama sor bir kere niye yaptik deyip akabinde biraz egilselerdi daha baska olurdu.

 • Uğurtan ÜRER @ugurtan

  LP tam bir fenomen ya her konuda yorum yap sen şirin baba 🙂

 • Murat @murat-bey

  Levent Abi'nin sesi geliyor kendisi yok, anlayamadım ben....

 • supernova @supernova

  Bende kendi aracımdan şüphelenmeye başladım . Dizel değil benzinli ama . İlk kalkışta öne doğru bir atılma oluyor . Büyük ihtimal yazılımsal oynama var gibi . @can bunu yorumlayabilirmi? Araç Nissan Almera hb 2007 .

 • wolfgangg @wolfgangg

  ekran kartı incelemeleri yapın artık çok geri kaldınız..

 • Recep @recep

  Yaw cidden konuk LP ye benziyor dedim 4" ekranda 🙂 🙂 🙂 . Konuşunca uykum açıldı birden.

 • İzzet @izzettimur

  levent abi sakal geri gelsin böyle kötü ya

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @can
  Dizel su anda vaz gecilmez ama sizin de biraz da olsa belirttiginiz gibi tek basina cevre dusmani bir teknoloji bu yuzden hasir alti edilen bir cok zarari var ve bu sadece amerika degil butun dunya da ayni.
  Bu olay yakinda kapanip gidecektir, zaten amerikan basinin onune mama biraktilar ki susmaya basladilar.
  Nazi konusunu bilmem ama ciddi bir amerikan yahudi sermayesinin VW'nin icinde bulundugunu biliyorum.

 • Hayalet @down

  İthalattan daha çok Çin pazarını düşünüyor. Malum orada "Goverment Motors" ve Volkswagen kapışıyor. Vw geçmeye de başladı ufaktan. Bu şekilde hem Avrupa'ya saldırdılar, hem de Çin pazarındaki en büyük rakiplerini zayıflattılar.
  Avrupa'ya saldırı nerden çıktı diyenler için not: Gm firmasında nasıl ABD hükümetinin hissesi varsa, Vw'da da Alman hükümetinin hissesi var.

 • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

  Arabalarda bu kadar kılı kırk yararken, asıl dizel emisyonunu oluşturan gemilerde de böyle bir kontrol ve müeyyideler var mı acaba, merak ediyorum. Bir destroyerin kaptanı ile görüştüğümde, limanda demirli iken rölantide 20, seyir halinde iken günde 80 ton mazot yaktığını söylemişti. Bir de süper tankerler var; 200 bin beygir gücünde, onlar kim bilir nasıl yakıyor!

 • serkan @fake_hesabim

  arkadaşlar bu adam levent pekcan değil.

 • Tuncay Kızıldağ @tnc-designer

  şimdi o kaputu kapalı araba olayı hiç açılmama olayı bence sadece ne kadar daha fazla para kazanırım, üzerine kapitalizm sonuçta, düşün adam seni yetkili servise bağımlı yapacak, sürekli orjinal parça ki vw en küçük parçası bile binlerle ölçülüyor, servislerde tamir yok değişim...

 • Selman Aybar @selmanaybar

  Volkswagen grubun %49 u arap sermayesinin Porsche, audi , bugatti vb firmaların sermaye sahipleri araplar
  bu durumu herkes biliyor.
  burda tamamen siyasi oyunlar oynanıyor
  Volkswagen hisselerinin amerika borsasındaki kaybı 50 milyar dolar ve bu para katar ve suud sermayesi suud kralının 70 milyar dolarının Amerika borsasından çekmesinin intikamını alıyorlar
  kimse bana hikaye okumasın
  Amerikan üretimi arabaların en masumundan daha az emisyonu olacağına her türlü iddiaya girerim volkwagenin

 • Paralelport @paralelport

  @can TR'de satılan VW araçlar ayıplı mal kapsamına girer mi?
  @iyiinsan'ın şöyle bir tivitini gördüm:
  https://twitter.com/iyiinsan/status/648876866619744256

  • Can Akbulut @can

   Bizde öncelikli pazarlama argümanı olarak emisyon kullanılmadı. O yüzden burada öyle bir durum olmaz.

   Pazarda satılan bütün modelleri teste alıp ölçmedikçe ve iddianın karşılanmadığını devlet tespit etmedikçe başkasının sözüyle ayıplı mal olmaz.

 • NZHKYK @nzhkyk

  Bir Volkswagen kullanıcısı olarak ilgiyle ve beğenerek izledim. Çok şey de öğrendim bu videodan. Öncelikle konunun, sandığım gibi teknik bir üretim hatası olmadığını, tasarımla ilgili yapılan bir hilenin (diyeyim) gün yüzüne çıkmasından ibaret bir durum olduğunu anladım. VW nin marka imajını oldukça zedeleyen bu durumun aslında son kullanıcı aşamasında sanıldığı kadar korkutucu olmaması gerekiyor. İşin içinde biraz da politik ayak oyunları olduğu belli. Konu pek çok kişi tarafından doğru algılanmış değil. Söz konusu durumun VW araçlarda bir üretim hatası olduğu yönünde yanlış bir algı var. Bu durumdan en çok olumsuz etkilenenler ise şu sıralar araçlarını değiştirmek isteyen ve elindeki aracı satmak isteyen VW kullanıcıları cephesinde olacak gibi. Olayın boyutları kitleler tarafından elbet daha iyi değerlendirilecektir ama sırf bu yüzden uzunca bir zaman zedelenen imaj dolayısıyla VW sahipleri mağduriyet yaşayacaklar gibi görünüyor.

 • Emre K @emre-k

  ABD'nin olayı ekstra süslediği ve olayın siyasi yönünün de olduğu doğru ama bu VW'nin sahtekar bir firma olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Video'da da söylenmiş ama tekrar ediyorum bu bir tasarım hatası değil. Üzerine çalışılmış, mühendislik yapılmış, emek verilmiş bir sahtekarlık. Üstelik çok güvenilen Almanlar tarafından yapılan bir sahtekarlık. Ayrıca bu firma tarihinde ilk değil. Bir hata bir kere yapılır anlarım ama sürekli yapılıyorsa bunun adı sahtekarlıktır. Aynı olay bir Japon üreticide olsa bir daha sahtekarlık yapmayacakları gibi CEO'sundan mühendisine kadar topluca intihar ederlerdi. Almanların pişkinliğine çok şaşırdım. Bizim şirketlerimizden farkları kalmamış.

  Öte yandan firmanın tarihine bakınca hep bir çakallık akıyor. 73 yılındaki aynı hile, kısa sürede piyasadan yok edilen FSI motor rezilliği, gizli kusurlu olduğu mahkemece ispatlanmış DSG şanzıman ve son olarak da bu skandal. Olay biraz soğuduktan sonra yeni bir isimle motor çıkarırlar (tıpkı FSI'yı yok edip TSI çıkarmaları gibi), reklam kampanyalarıyla prim bile yaparlar. Bizim kapı sesiyle araç kalitesi ölçen vatandaşlarımız da 6 ay sıra bekleyip araç almaya devam ederler. VW'nin dünyadaki imajı düşecektir ancak Türkiye hariç! Çünkü bu markanın buradaki distirübitörünün arkasında kapı gibi devlet ve kendi medyası varken, ayrıca markanın kendisi iyi bir reklam veren iken büyük kitleler bu olaydan haberdar olmayacaklar bile. Ancak buradaki gibi internete giren, her şeyi araştıran kitle öğrenecektir. Öğrenen çoğu kişi de "ne olmuş çok gaz çıkarıyorsa banane, atmosfer çok geniş bir şey olmaz ya amma da çevreci çıktınız" diye geçiştirecektir. Ayrıca devlet nezdinde de göstermelik bir iki girişim ve yaptırım dışında bir şey olmayacaktır.

  Zaten daha önceki FSI motor kazığından sonra bi daha VW almama kararı vermiştik, bunun ne kadar doğru olduğunu yine gördük. İnsanları sürekli olarak bu kadar kandıran firmadan prensip olarak hiçbir şey alınmamalı. Şimdi senin almamanla firma mı batacak diyenler çıkabilir. Firmaların ne olacağı umurumda değil, sadece ben paramı böyle kişilere kaptırmak istemiyorum o kadar.

 • Alim Bozkayalar @sqn

  bu konuya dair tartışma videosu güzel olmuş, lakin beklediğim soruların sorulmasını da isterdim. (bundan önce video başlığı verilip önce kullanıcılardan sorular toplansa, interaktif bir yayın olsak keşke)

  buraya aktarayım, Can belki burada cevaplar belki de bir sonraki video'da eklemelerini yapar:

  * Devletler bazında her ülke bizzat yaptırım uygulayacak mı? İsviçre satışını yasakladı, Türkiye'nin tutumu ne olacak, ne olmalı?

  * Test prosedürleri gözden geçirilmeli mi? Mağazada satılan bir aracın örneklemle alınıp 80 kiloluk bir şoförle test edilmesi gerçek hayata daha uygun bir test olmaz mı?

  * Bu olayın patlak vermesinin Amerikan firması olan Tesla ile bir bağlantısı var mı?

  • Can Akbulut @can

   Tesla'nın ve diğer elektrikli araçların önünü açar. Testler yalan dolan hep. Güvenlik ölçümleri de hikaye. Hepsi elden geçmeli ama yürek ister. Emisyon baremi ile vergi uygulayan devletler için durum problemli. Bizim aslında hiç sorunumuz yok, magazin haberinden öte değil...

 • Kendi Fikri @kendifikri

  Volkswagen dırdırı var ya hani bu aralar. Batı kendi kendini yiyip bitirir mi diye bir soru geldi mi hiç aklınıza? Volkswagen batağı aslında Katar’a atılan bir çelmeydi. Volkswagen’deki en büyük yatırımcılardan biri Katar’dır. Katar Volkswagen üzerinden öyle bir tehdit yedi ki sadece 2 hafta içerisinde Katar’a ait Volkswagen’deki hisseler 5 milyar dolar kaybetti ve kaybetmeye de devam edecek. Peki, birileri 5 milyar dolar kaybederken, birilerinin de kazanması lazım değil mi? Kazananları söylememe gerek var mı?

  Çok şeyler dönüyor. Allah rızası için yalvarıyorum size. Volkswagen battı diye sevinenler var, onlara da gülüyorum. Almanya’nın kim olduğunu bilmeyenlerin yaptığı bir yorumdur bu. Almanya dünyada kurulu bu sistemin ana taşıyıcılarından. Bu sistem kendi ayağına sıkar mı sanıyorsunuz? Bu projede yine en büyük kaybı Ortadoğu’da ABD ve İngiltere önderliğindeki Batı hegemonyasına kafa tutan Erdoğan’a destek veren Suudi ve Katar yedi. Olay sadece Volkswagen değil çünkü yine Arapların sermayelerinin olduğu Audi, Porsche, Skoda gibi birçok marka ve model. bisimit http://www.yalanyazantarihutansin.org/kavgalarin-ortasinda-zuntikamin-silahi-erdogan/ yazısından bir bölüm

  • Veysel @spectrum

   Siz bu fikri desteklemiyorsunuzdur umarım. Cidden bu saçmalığa inanabilen var mı? Erdoğan kısmına zaten bir şey demeyeceğim de, "destek veren Suudi" 🙂 ABD'nin kucağında oturan Suudi'den başka Suudi'de mi varmış?

   Bu gezi olaylarını 3. havalimanı'ndan korkan Almanlar çıkarmamış mıydı bu arada? 🙂

  • Hado @hado

   Katar ve hac soyguncusu suudiler her b.ku yiyebilir sorun yok.

  • Ysr Oguz @ysroguz

   bunuda erdoğana bağladınız ya helal olsun. sevmiyorum bu adamı ama böyle yorumları görünce nedense ona daha çok inanıyorum. holiwood da bile böyle senaryolar yok. adamı sevmiyorsunuz anladık ama bu kadarı inanılmaz. sınır tanımıyorsunuz. vw bilerek bir şey yaptı ve yakalandı. abd belki çok önceden biliyordu fırsatını kolladı ve zamanı gelince cezayı kesti. bunlar olabilir ama dönüp dolaşıp erdoğana nasıl geldi, pes diyorum başkada bir şey demiyorum

  • Executioner @executioner

   Vay be, demek bu vos vos skandalı Erdoğan'ı sevmeyen paralelcilerin işiymiş.

  • wilhem @wilhem

   Yazı tamamen hayal ürünü olmuş. VW olayından sonra Avrupa'da otomobil piyasasında büyük bir düşüş bekleniyor. Ölçüm sıraları diğer firmalara da geleceği için hepsi endişe içerisinde. Katarı'ın VW'de %17 hissesi var. Adamlar 5 milyar dolar kaybetti de ne oldu? Zaten petrol zengini bir ülkeden bahsediyoruz. Buna karşılık Avrupa'da otomobil şirketlerinin hisselerinde %10'a yakın düşüş var. Marjinal değerini hesaplasan 5 milyar doları kaça katlar. Avrupa sırf Katar'a iğne batıracağım diye kendini kazığa oturtmuş olamaz. Yazıyı yazanın hayal dünyasında yaşıyor olması Suudilerin Amerika düşmanı gibi gösterilmesinden belli.

 • xpow3r @xpow3r

  Türkiye'de ki yansıması nasıl olacak bu durumun biraz onada değinseydiniz.

 • Hado @hado

  Siyasi veya değil bundan sonra daha az emüsyon salinacaksa ne âlâ,yoksa hepsinin köküne kibrtit suyu.

 • OkuzBas @okuzbas

  vw aç köpek gibi her tarafa saldırırken, çıplak ayak boka bastın. yaptığın arabalara ucube bugatti veron dahil gıcığım zaten. Dünyada bazı şeyler hak ettiğinden fazla değer görür okey ama vw sen görme artık.

 • ygurbuz @ygurbuz

  Arkadaş Levent abi ilk defa Teknoseyir'den kalkmış gelmiş Otoseyir'e insan bir çay kahve ikram eder. Yarım saat kuru kuru konuşturdunuz.

 • Deli Kadir @akilli_kadir

  Sinekkaydı LP şu 3 kelle otura kalka kafasında saç kalmamış bea.

 • Burak Yavuz @yavuzburak

  Teşekkürler, harika bir video ile eksik gedik bildiğimiz birçok detayı öğrenmiş olduk. Videonun hemen başlarında aracı test için kaldırınca tekerlerin boşa dönmesinden ilerlemediğini anladığını iletmişsiniz, bunu tekerlerde bir sürtünme olmamasından mı anlıyor yada her araçta aslında bir gps sistemi mi var? Bu konuda bilginiz var mı @can ? Teşekkürler.

  • Can Akbulut @can

   GPS yok, dinamometre araba önden çekişli olduğu için ön tekerleklerin merdaneye oturtulup arka aksın sabitlenmesi ile çalışır. Araç yolda olmadığını bu şekilde de idrak edebiliyor, ECU'ya soket takıldığında da 🙂

 • MustafaYavas @mustafayavas

  Bizden habersiz serviste araçın yazılımı değiştirilebilir mi ? Eğer değiştirilirse bunu nasıl anlarız ? @can

  • Can Akbulut @can

   Elbette. 10dk sürmez bile yazılım değişimi(güncellemesi). Çekiş eksikliği kendini belli edecek. Özellikle düşük sürat, üst viteslerdeki tam gaz hızlanma tepkisinde hatırı sayılır fark gözlemlersiniz. Çevreci olup sevgi pıtırcığı gibi gezeceksiniz artık. (:

 • Korfezz41 @korfezz41

  Vodefone smart6 ultra telefonu TV bağlanmak için gerekli kablo hangisidir cevap bekliyorum

 • wilhem @wilhem

  Değilmiş zaten. Volkswagen göndermiş. Bu da fake 😀

 • burak_engl @burak_engl

  Otoseyir'de teknik bir video görmek sevindirici. Tekrar Emre'yle beraber teknik videolar çekip yayınlamanız güzel olur bence. Otoseyir' in içeriği ve izlenirliği artmış olur. Sadece inceleme çekmeye çalışmak içerik açısından verimli olmuyor. Yayıncılık açısından verimli ve biz cahillerin aydınlanması açısından olumlu olduğundan dolayı teknik videoların sayısının arttırmayı değerlendirin bence...

 • Okan Oktay @oktayokann

  Fabrika çıkışlı LPG li araçla yoğunlaşıp modeller çoğaltılabilir (fabrika LPG çıkışlı x5 gibi) LPG emisyon oranları çok daha düşük.

  emeğinize sağlık. Teknik videoların devamını sıklıkla bekliyoruz.@can @lawnmower

 • Doğaç @dogac

  @leventp Abi tıraş yakışmış. Otoseyire katılıp işi firmware'e vurman da TS izleyicisinin OS merakını arttırıyor.

 • Ahmet Kıran @ahmetkiran

  Volkswagen haberlerini iyi yorumlamak lazım. Örn: http://paratic.com/hukumet-volkswagen-aciklamasi-yapti/ bu haber gibi, işin ekonomi boyutunu ele alan, markanın geleceği hakkında yorum yapmamızı sağlayacak haberlere de bakmalıyız. Burada bir kandırmaca var ve sonuçları çok ağır olacak.

  • supernova @supernova

   İnsanlar Vw e yükleniyor biraz da haklılar tabi ama ben sadece otomobil değil diğer sektörlerde de firmaların bu yönde profesyonelliğini konuşturduğunu düşünüyorum ve işin uzmanı değilseniz anlamanız da çok zorlaşıyor.

 • Ahmet Kıran @ahmetkiran

  İşin içine ülkelerde girdi bu hafta. Bütün Alman firmaları Vw yi destekliyor. Japonlarda haliyle bu fırsatı kaçırmayacaktır. Tekrar en iyi olmak için saldıracaklardır.

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  Yüzyılın aldatmacalarından olmaya aday bir durum denebilir olayın boyutuna bakılırsa.

  Dizel motoru savunan Emre bey nerelerde acaba. 😛