Paylaş Paylaş

Araba alırken hangi donanımlara para vermelisiniz?

Otomobillerin donanım listesinde eskiden gövde rengi tampon, alarm, elektrikli cam, teyp yer bulurken gün geçtikçe artan donanım seçenekleri listeleri epeyce kabarttı. Bugün hem sıfır hem ikinci elde farklı markaların benzer fiyatta modellerini mukayese ederken veya sıfır kilometre alacağınız otomobile sipariş listesi doldururken lüzumluluğunu sorgulayacağınız çokça kalem var. Üstelik bu ek donanımlar bilhassa lüks araçlarda hatırı sayılır maliyetle ekleniyor.

Biz oturup aklımıza gelen başlıca donanımların gerekliliğini tartıştık. Eklemek isterseniz yorumlarınızı bekleriz. İyi seyirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @emre1393

  sunroof, cam tavan, elektrikli koltuklar(koltuk ayarı, ısıtma vs)

 • Umut Koçak @umtk

  İsmail Telli'nin sihirli dokunuşları 😀

 • Umut @umut

  Dijital klimada sıcaklığı sabitleyip uzun yolda güzel oluyor, tabi diğerinde daha hassas ayar yapılamaması benim için eksi.

 • Hado @hado

  Önce araba alabilmeyi düşüneyim de.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @can Mazda Türkiyede Mazda 3 lerde skyactive döneminden itibaren hiç sunroof 'lu modelleri getirmiyor ve Mazda 323f bg kasasından beri sunrooflu Mazda kullananlar sunroof yok diye şikayet ediyorlar hoş sunroof bozuluyor diye isyan edenler aynı kişiler elinden iş gelenler senede bir sunroof'u indirip bakım yapmaktan hoşlanan kişiler navigasyon skyactive dönemi Mazda 3 leri ikinci el alanlar navigasyon yok ile Rusya'dan sd kart sipariş etmek veya torrent sitesinden güncel Avrupa ve Türkiye haritasını indirerek çözmeye çalışıyorlar 2012 yılı öncesi Mazda 3 sahibileri ise otomobilin kendi müzik sistemini söküp Android işletim sistemli dokunmatik ekranlı sistemlere geçiyorlar

 • Agab @agab

  Kusura bakmayın ama çok saçma bir video olmuş.
  Can'ın yanındaki arkadaş demiş ki bence kesinlikle far sensörü olmalı ama yağmur gereksiz.
  Bence ikisi de gereksiz? Bu kadar genelgeçer konuşmamak lazım. Herkes alırken zevkine göre alır kullanır arabasını. Teknoloji insanların hayatını kolaylaştırmak için var. Teknolojisiz yaşam olamaz demiyor ki kimse. Lüks otomobil alacak param varsa zaten 4-5 bin liralık opsiyon da düşünmem ki alırken. Hepsi olsun.

 • Veysel @spectrum

  İki bölgeli klima gereksiz, kabul ediyorum. Ama dijital klimaya gereksiz demek biraz garip.

  Maneul'de her ayarı sıcaklık her değiştirdiğinde yapmak zorundasın. Dijital klimada açarsın klimayı, diş sıcaklık değişse de sürekli ayarlamaya çalışır.

 • Mesudum @mesudum

  Eskilerle yeni kullanıcılar arasında adaptasyon ve anlamlandırma konusunda fikir ayrılıkları olabiliyor böyle. Tabi bir de kullanım kılavuzu pek okunmadığı için kullanımdan ve amacın anlaşılamayışından kaynaklı düşündüğüm sıkıntılar var.

  İki bölgeli klima için eski aracımda kılavuza göre "3°C üzerindeki ayar farkları anlamlı değişikliğe yol açmaz" gibi bir ayrıntı vardı. Kadın ve erkek bünyelerindeki farklılık bilinir ve 3 derece ciddi konfor farkına neden olmakta. Ben 21 ayarlamışken eşim 24 derece ile gayet mutlu olacaktır. Tekil seyahat edenlerin bunu hayal etmesi zor ve gayet de anlaşılabilir 🙂 Bunu göz önüne alınca dijital veya otomatik gibi bir tercihi sorgulamaya bile gerek kalmaz benim açımdan.

  Otomatik çalışan far ve silecekler nasıl gereksiz bulunur, anlayamıyorum. Daha dün tünelden geçen ben, önden gelen aracın fışkırttığı sudan irkilip toparlamaya fırsat bulamadan silecekler camı otomatik olarak temizlemişti bile. O tünele girerken farların otomatik yandığını söylemiyorum bile. Manuelci bir kaç sürücünün far kapalı seyrettiğini de fark etmiştim. Sonraki arabalarımda akıllanan elektronikle birlikte kameralı bir aksesuar ile otomatik uzun opsiyonunu arayacağım. Tabi premium araçlardaki LED matris aydınlatma için gücümün yeteceğini hala sanmıyorum.

  Off-line navigasyonların pek anlamlı kalmadığını düşünsem de kısa süreli şebeke veya GPS sorunu yaşatan bir telefonun sıkışık trafikli metrolpollerde bol sin kaflı küfürlere neden olduğunu da hatırlarım.

  Güvenlikle ilgili bu gibi konfora yönelik görünen her türlü donanıma taraftarım. Şahsen gereksiz bulabileceğim ekstralar görselliğe dair olanlar: Nikelaj, kromaj, deri, logo, sticker, spoiler vs.

 • Makineci @makineci

  8 hava yastığı, esp ve yokuş kalkış! yaşasın Chevrolet :))

 • ismet korkut @ismet-korkut

  Fiat linea kullandım gerçekten bir sürü gereksiz tuş ve basılmayan tuşlar var