Paylaş Paylaş

Yerli Otomobil Tanıtıldı - Sohbet

Yıllardır beklenen gün geldi, TOGG CEO'su Gürcan Karakaş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Bilişim Vadisi açılışıyla detaylarını anlattığı yerli otomobil projesini tüm bilgilerimiz ışığında değerlendiriyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak A. @carlelias

  Bi sallama çay yapayım ben, Can reisi özledik bee. 😔

 • muhsin @mhsn

  Hemen açtık süper oldu bu👏

 • MSK @msk

  Togg kapı sesi var mı acaba?

 • Afsinyus @ufo

  Zamanında Turkcell ve Telsim dünyanın yatırımını yapıp, lisans alıp istihdam yaratıp, üstüne vergi verirken o zamanki iktidar Aycell diye bişey çıkarıp içine kadroları basmış(!) arpalık haline getirmiş ve çok çok ucuza bütün memurlara hat dağıtmış haksız rekabetin dibine vurmuştu. Kurulduğu günden Aria ile birleştiği güne kadar milletin cebinden zarar etti. (Bkz başkasının parasını harcamak kolaydır)

  Önceki sene alacalı bulacalı Saab (Kadillak bilmemne) 40 milyon avro verildi ne oldu bir kişi soruyor mu sosyal medyada? Bir gazeteci araştırıyor mu?

  Tesla'dan daha önce dünyanın ilk seri üretim elektrikli aracını hatırlayan var mı? Bursa'da Fluence z idi. O zamanki başkaban (Reis) denemişti bile. Youtube'da videosu da var. Adamlar şarj için basit 1-2 yasa istediler (elektrik satışı kanunen tedaş, anadolu elektrik vs yapılabiliyor, ayrı kanun gerekiyor detaylı konu) ama hükümetin umrunda olmadığı için sadece bir kaç belediye aldı ve sonunda adamlar gitti. Yani zaten vardı, Türkiye dünyada ilk olabilirdi, başı çekebilirdi ama kaçırdık adamları.

  Yerli veya elektikli aracı Koç yapsa derim ki "haa Ford tecrübesi var, Tofaş tecrübesi var tamam".

  Ama Tcell(yaani+ensar), vestel(Çin'de venüs yaptırıp logo bastıran), Anadolu grubu(migros-İsuzu pazarcı kamyoneti -coca cola) vs arabayla alakası zerre yok.

  Zamanında Celal Bayar'ın yaptığını yapan reyizimiz "yapın" dediği için ve "yok ağam bizim ne işimiz var" diyemeyecekleri için girdiler. Şimdi ben bir de büyük bir temel atma töreni bekliyorum. O kadar.

  Sonra sündürmeye başlayacaklar çünkü neyi nasıl olacak en küçük fikri olan yok, niyetleri de zaten yok. Haa bol bol teşvik var ama (yağlı kapı) Motor desen yok, pil yok (Bkz dünya lithyum arzı), yazılım yok (Turkcell yazılım devimiz bakınız Yaani =) ) . O kaportayı eğip bükmek deli teknoloji. Olsun ihpne da Çin'de üretiliyor deyip hepsini al burda birleştir :/ ee? Hepsini kendin yapsan bile elektriği ithal kömür, ithal d.gaz yakıp üretiyorsun, tam çevre felaketi! Şarj istasyonu da aslında kocaman bir trafo, ki ciddi maliyet,kim neden üstlensin, apayrı konu.

  Üretmek değil satmak önemli. kim nasıl satacak? Bunun galerisi normal oto gibi değil çünkü galeriler Avrupa'da, ABD'de bile e-araç satmak istemiyorlar çünkü bu araçlar servis için gelmiyorlarlar. Sattın bitti. Geçmiş olsun (Tesla showroomlar kendisine ait) Bunu konuşan, anlatan da yok. Yüzlerce gazleri mi açılacak, nasıl kendini döndürecek kim nasıl neden yapacak (teşvik alır yav kaynak sensin Türkiye) Alım gücümüz de ortada zaten.

  Sonuçta elimizde beton dolu temel veya boş bina kalacak. En iyi ihtimal bu.
  En kötü ihtimal komple yatırımla içi makina dolu ama terkedilmiş sabit maliyetleri uçmuş(Aycell) ürettiği az miktar elinde kalmış bir bina ve yenmiş teşvikler olacak.

  O zamana kadar siyasi olarak kaymağını yiyenler kazanacak. Sosyoloji biliminin de dediği gibi gelir düzeyi düşüp de açlık arttıkça artan milliyetçi damara oynuyorlar. Devrim'le solculara bile selam çaktılar bu bakımdan başarılı da bir lansmandı 🙂

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   Peki bu kadar yorumun ustune ne olmasini istiyordunuz?
   Yapilmasin mi?
   Destekledigim, yada onemsedigim icin sormuyorum.
   Benzinli mi yapilsaydi?
   LPG mi olsaydi?
   Su buhari ile mi calissaydi?
   Nasil bir sey olmaliydi da beklentilerinizi karsilamadi?

   Sahsen elektrikli araclarin Turkiye icin cok fazla oldugunu dusunmekle birlikte, yine de bir baslangic olmasi yonuyle pozitif buldum.
   Gerceklesecek mi?
   Goz boyama mi?
   Olmayacak is degil, olduklarindan biliyoruz ama yine de...
   Biraz da pozitif dusunsek?

  • Afsinyus @ufo

   @ameledervis Yapılmasın değil derdim, zaten yapılmayacak.
   Başta da yazdığım gibi Koç gibi bir firma yaoacağım dese amenna.
   2017 aralıkta tanıtılan alacalı bulacalı saab nooldu üretildi mi? 40 milyon avro verildiği söylenmişti kim aldı haberimiz var mı?
   Bu da unutulacak (umarım) yapılırsa da kara delik şeklinde zarar edecek. Devletin zorla bişey yaptırıp kar etmesi, yürütebilmesi im kan sız . Yapabilse sscb yapardı, batmazdı.

   Ticari bir yatırım karlıysa özel sektör çıkar bunu yapar. Emirle, zorlamayla birbirinden alakasız adamlara yapın diye emir vererek olmaz.

   2020 yılı dünyasında kim nerde ucuz üretiyorsa onu alır kullanırsın, senin ucuza üretebildiğin ürünleri de gider onlara satarsın. Olay budur. Milletin cebinden lansmanlar, tanıtımlar, şovlar yatırımlar vs israftan başka bişey değil.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @ufo
   Koc simdiye kadar ozgun olan neyi yapti ki bu alanda basarili olsun?
   Elektrikli arac sarz ve pil problemleri haric ciddi bir pazar ve petrol urunleri kullanan araclardan cok daha genc.
   Cin bu isi yillardir devlet eliyle yapiyor, bir cok araclari su an yollarda ve yeterli dolgunluga ulastiklarinda dis pazara acilacaklar.
   Lakin, bu konuda Cin cok fazla yatirim yapti, cok fazla zarar ettiler, cok fazla urunleri bosa cikti ama pes etmediler.
   Ve kesinlikle arkalarinda devlet emri var, Rusya'da bu konuda calisiyor ama elektrik su an onlar icin gereksiz cunki Rusya alan olarak cok buyuk, alt yapi ciddi maliyet istiyor ayrica bu isin bir de guvenlik kismi var, ayrica petrol konusunda rahatlar, hem hadi yaptilar...
   Disariya satmak isteseler kim alacak...
   Turkiye disariya satmasa, sadece kendi icerisinde eritse yine zarardan kar eder ama Rusya icin problem demektir bu...

   Turkiye'de de bu girisim devlet eliyle oldu ki baska caresi de yok hatta iyi de bir sey bu.
   Yakalayacaklari ufacik bir basari bile Turkiye icin bir pazar olusturur, bunu siyasi hukumetle birlikte dusunmemek lazim.
   Cunki Turkiye'de hic bir olusum bu ise girismez, ne Koc, ne Sabanci hic biri cesaret edemez...

   2020 yili dunyasinda disa bagimli kalmak hic de akillica bir sey degil, bunun dunya capinda bir cok ornegi var.
   Siz, Renault, Peugeot, Volkswagen'in bu pazarda neden geride kaldiklarini hesaba katip isin icinden bu pazarda fayda yok diye cikmamalisiniz.
   Onlarin hali hazirda petrol urunleri kullanan araclari satabilecegi bir cok pazar var ama onlar da biliyor ki bu isin de sonu gelecek ve mecburen elektrikli urunlere gecilecek.
   Acele etmiyorlar, cunki ellerinde urunleri var...
   Turkiye yada bu amacla ise girisen baska her ulke icin boyle bir durum soz konusu degil.
   Elektrikli arac uretiminde bu pazara girerseniz, hele hele erken zamanlarinda girerseniz bir pazar olusturma sansiniz olur.
   Aman efendim Almanya uretsin biz onlara direksiyon yapalim, kapi kulpu yapalim...
   Boyle bir yere varilmaz...

  • Erdinç B. @erdincb

   @ameledervis Bir ekleme yapmak istiyorum. Çin'deki elektrikli araç üreten devlet firmasına teknolojiyi bir Türk firması sağlıyor. Aslında bu işin içinde DMA'nın da olmasını çok isterdim, devlet isterse geliriz de demişlerdi ama olmadı. Firmanın başındaki adam elektrikli araçlar konusunda çok tecrübeli ve bilgili. Özellikle pil kullanımı konusunda Tesla'dan çok önde olduklarını, çünkü pillere gruplar halinde değil tek tek hakim olduklarını bu yüzden çok daha verimli tüketim ve dolum yapabildiklerini söylemişti.

  • Afsinyus @ufo

   @silent Komple teşvikle ve dibine kadar zarar ederek milletin cebinden yaparsın. Her yıl komple vergi affı getirilen Tcell'le, kamyon bölümünü krizden dolayı kapatan Isuzuyla olmaz. Yurtdışına satmadan hiç olmaz. Tr'ye o kadar para gömmüş yılların deneyimi Ford, Hyundai, toyota vs dışarı satmadan döndürebilen var mı? Haa bunlar bizim cebimizden teşvikle döndürür tabi o ayrı.

   Dünyanın en çok çay tüketen ülkesinde Çaykur'u zarar ettiren, Kızılay sodaya zarar yazdıranlar bunda nasıl batırmadan yürütebilir ki? Ama olsun ona da bahane bulunur, dış güşler, kılışdar vs

   Konu tamamen siyasi, tamamen gündem saptırma. Yatırım için de kimsede para yok. Ülkenin ve sektörlerin durumu ortada. Biz burda birbirimizi yeriz, onlar ucuz milliyetçilikle benim cebimden oyları götürür.

   Zaman herşeyi gösterecek.. Boşa gaza gelmeyin.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @erdincb Bu konuda en buyuk problem pil zaten, su an sayica az olduklari icin ciddi onem arz etmiyorlar ama sonucta gunumuz pil teknolojisi hem kapasite hem sarz dongusu olarak asiri zorlama ile ilerliyor.
   Ciddi bir yatirim ile pil teknolojisi hali hazirdaki kapasitesinin 10 katina cikarilabilir ama bunun icin baya insanin elini tasin altina sokmasi lazim.
   Daha erken zamanlarinda yani cocukluk doneminde ama is ciddiye biner pazar buyurse o zaman resmen kaos olur.

  • Afsinyus @ufo

   @erdincb DMA yurtdışında standart olarak satılan "benzinli aracı elektrikliye çevirme" kitini alıp takıp satan bir firma. Firmanın kurucusunun katıldığı programda anlattıklarını youtube'dan dinledim ama maalesef ithal et monte et dışında bir numarası yok. Olsa başka modellere de yaparlardı zaten. Bahsettikleri de bana hiç inandırıcı gelmedi. Hele gigafactory gibi bir yatırım yapmış teslanın önünde olduğunu söylemeleri çok komik, anlattıkları da Tesla'yı 10 sene önce youtube'dan izleyenlerin bildiği basit şeyler. Yeni bişeymiş gibi heyecanlı heyecanlı anlatıyor. O kadar.

   Gerçekten bişeyler yapabilseydi(keşke) alır yürürlerdi ama Toyota corolla çevirme işi butik olarak yapıldı ve ilerlemedi. O kadar bilen anlatan adam hiç mi birşey yapamadı?

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @teknostil
   %99.99 yerli olsa da FIAT markasi sonucta.
   Nissan, Renault dahil bir cok firmaya arac verdi bir cok modelini kendisi uretti yada kendi modellerini onlara verdi.
   Meraklisi haric hic kimse de sormadi, yahu bu arabalari kim uretmis diye...
   Renault markasi ile sattiktan sonra yerli yersiz farketmez, zaten Renault'a gidip araclariniz yerli mi diye sorsaniz size gulmeye bile tenezzul etmezler 😀

  • Zeynel Abidin Coşkunçay @coskuncayzeynel

   Nisan 1998 ayında yapılan ihalede GSM lisansı Türkcell ve Telsim firmalarına 500'er milyon dolara satılmıştı. Aycel area ya yanlış olmasın 2.5 milyar dolara. Nisan 1998 ayında GSM lisans ihalesini alan firmalar sonrakilere göre çok büyük avantaja sahiptiler. GSM işletmeciliği alanında sadece 2 firma vardı. Ve inanılmaz bakir bir pazar önlerinde duruyordu.

  • BAkts @bakts

   Saç bükmek bugün büyük teknoloji değil. Yeni mezun bi mühendis 3 senede iyi bir saç metal kalıpçısı olur. Bursa da bu konuda birçok firma ve yetişmiş insan var.

   Otomotiv firmalarının çoğu devlet teşviki alıyor. Bugünkü en büyük firmalar da devlet teşviki ile kurulmuş.

   Satış ve finans önemli konu. Kurulan grupta bu işi yapacak şirketler var gibi gözüküyor.

   DMA bildiğim kadarıyla ithal et, monte et, sat yapan bir şirket değil. Kendi geliştiriyor bazı teknolojileri. Geçen yıl Çinli bir şirket ile ortaklık kurup Çin de fabrika açacaklardı.

   Elektriği fosil yakıttan üretiyoruz, o zaman elektrikli arabanın ne anlamı var da saçma bir tez. Bugün içten yanmalı benzinli bir otomobil yüzde 20 civarında verim ile çalışıyor. Bir çifte çevrimli doğalgaz santralinde verim yüzde 60 civarında, elektrik motoru yüzde 80-90 aralığında. Yani santralde yakıp elektriği araçta kullanmak daha temiz bir çözüm.

   Zaten bizim yan sanayi ucuza üretim yapabiliyor ki çoğu firmaya tedarikçi. Bir ana sanayi çıkartmak mantıksız değil. Bu işin kazançlı olması da mümkün. Tesla nın kâra geçmesi de zaman aldı. Bu da öngürülmüş ki teşvik uzun zamanlı verilmiş.

   Bizim bir hocamız şunu diyordu: Bugün Türkiye bir otomobil üretebilir. Bunu yapacak mühendis de var kabiliyet de ama olay bu değil. 30 yıl, 50 yıl sonrasının araçlarını düşünecek fikir de lazım. Bunun için temel bilimler üzerine üniversiteler kurulmalı...

   Benim görüşüm, bu otomobil yapılabilinir. Böyle bir ana sanayiye, markaya ihtiyaç da var. Sadece yan sanayi ile yeterli geliri elde edilemiyor. Bu ana sanayi teknoloji geliştirilmesinin önünü de açacak.

   (Satın alınan Saab platformu hakkında şunu düşünüyorum ama sadece kişisel öngörü: Otomobil tasarımı dinamik bir asarım ile başlar. İşin temeli odur. Araç tasarımı için biraz bakmıştık öğrenci yarışmaları için. Başta matematiksel hesaplar sonra bilgisayar destekli sayısal çözümler, simülasyonlar yapıyorsunuz fakat gerçek araç ile hep fark oluyor. Sizin varsaydığınız değerler ile üretilen araç arasında fark oluyor. Çalışacak ekibin bilgisayardaki kısımdan sonra prototip üzerinde çalışmaya ihtiyacı var. Zaten araçlar piyasaya çıkmadan test ediliyor, düzenlemeler ile yola çıkılıyor.

   Dış tasarım Pininfarina konsepti olsa da platformu bizim geliştirdiğimiz söyleniyor. İşte bu platformun tasarlanması için o aracın verileri kullanılmış olabilir ilk aşamalarda. Ama başka bişey de olabilir.)

  • homosapien @biggestliar

   @teknostil

   Selam Egea'nın adı hariç hiçbirşeyi yerli değil; italyan tasarım, italyan motor, Türkiye montaj FIAT TIPO (avrupadaki adı).

   "new fiat tipo" başlıklı bir arama yaparsanız tüm detaylarıı da görebilirsiniz.

  • BAkts @bakts

   @biggestliar Sadece Türkiye de Egea adıyla satılıyor dünyada Tipo olarak, bu bir satış hamlesi. Ama demek değil ki her şeyi yabancı. Motor ve bazı temel parçalar FIAT ın ve büyük tedarikçilerinin tasarımı, üretimi. Aracın genel tasarımı da İtalyan diye biliyorum ama aracın mühendislik çizimini yapanları tanıyorum. Türkler ve İtalyanlar beraber yaptı. Marmara bölgesinde birçok yan sanayi aracın parçalarının üretimini yapıyor. Çoğunluğu sadece üretim yapıyor bir kısmı tasarım ve üretimini. Birçok kişi istihdam ediliyor o projede, mavi yaka ve beyaz yaka. Otomotiv sektörü sineğin yağının çıkarıldığı bir sektör. Nasıl ucuza gelecekse öyle üretim yapılır yüzde 95.
   Bizde yerli otomobil denilen şuan, parçaların bir kısmının bizim ülkede üretilip aracın bizim ülkede montajlanması. Fikri sınai hakkı yabancı şirketlerde. Yerli marka kurulduğu takdirde o da bizde olur.

  • homosapien @biggestliar

   @bakts
   Açıklama için teşşekkür ederim. Elbet bazı dokunuşları olmuştur türk mühendislerimizin (hatta tasarımnı başarılı bile buluyorum). Hatta fiat'ın ülkemizdeki varlığını önemsiyorum; gerek marka olsun, gerek mühendislik olsun gerekse yarattığı istihadam olsun bir değer. Ama her zaman olduğu gibi abartma, şak şak, yalan vs. gibi açıklamalar irite ediyor beni.

  • TeknoStil @teknostil

   @biggestliar Benim bildiğim; motor, şanzıman ve dış tasarım İtalya'da yapılıyor-üretiliyor. Geri kalanı ise yerli. Tofaş AR-GE ofisini ziyaret etme şansım olmuştu çünkü. Geliştiriyorlar, test ediyorlar, Türkiye'deki yerli ve yabancı tedarikçilerle ortak çalışma yürütüyorlar. Montaj da zaten burada.
   Avrupa'da Tipo ismi daha bilinir olduğu için Egea yerine Tipo tercih edilmiş.
   Bunun haricinde aynı araba Dodge Neon adıyla da satılıyor. 🙂

  • Yakup Kaya @yakup-kaya

   @ufo önce bi sen şu neoliberal kafayı bi kenara bırak sonra gel kardeşim ne koç nede başkası hayrına bişey yapmaz yaparsa tek devlet yapar

  • Afsinyus @ufo

   @yakup-kaya Dünyada araba yapan bir devlet var mı? Trabant var, moskoviç var evet..

   Adam sadece vaat verip hayal satıyor, soğan ithal eden ülkedekiler de buna inanıyor..

 • Basteryus @basteryus

  @can Videoyu izleyince pamuk gibi oldum, teşekkürler 🤗

 • nineleven @nineleven

  Kaplamacılar bunu Levante'ye çevirir 😁

 • fatihkaya41 @fatihkaya41

  Yapılır mı bilmem ama bu yapılsada zaten biz alamayacağız. Bari insanların ulaşabileceği bir konsept satın alsalarmış.

 • Burag Kalaycıyan @winkl3

  Asıl sıkıntı dediğiniz gibi şarj istasyonları, ihtiyaç duyulan elektriği üretmek büyük sıkıntı ve maliyetli

 • furkan1zek @furkan3ze3

  5 milyar dolar yatirimi olan toyota ile pazarda rekabet etmek icin o kadar para yatirmali kafa yormalisiniz. Bu girisim malesef bu pazarda bile rekabet edemez. Onlarin mal ettigi seviyelere erisemeyecek cok pahali kalacak ve kimse almayacak.

 • D.Tspnr @tibaldo

  Bunu hatırladınız mı? Buna ne oldu? 40M avro buhar olmuştu. Hayırlı olsun Türkiye'nin otomobili.

 • blacklogic @blacklogic

  Şuna inanmak insan aklına hakarettir. Seçim çalışması diye gittiler bir araba getirdiler. Ne dizayn'ı ne de bir planlaması türk firmasına ait.

 • Ahmet Erdoğan #### @aerdogan17

  çevremdeki hemen hemen herkese tavsiye edip izlettirebileceğim dolulukta ve her türlü yönüyle ayakları yere basan bir içerik olmuş tebrik ve teşekkür ediyorum... özellikle insanların ufkunu açıp yeni bir bakış açısı kazandırmak adına çok güzel bir sohber...

 • aslanmurat @aslanmurat

  Yerli ve milli tum şeye destekliyorum

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  TOGG aslında güzel marka oldu. Global düşününce iyi oturuyor.

 • Cenk Akay @cenk_akay08

  Aylık 2300 TL ye yılda artık 2 tane alırsınız.

 • Osman PAVRAZ @osmanpavraz

  Cumhurbaşkanı arabayı kullanırken gözüm dijital kadrana takıldı 0 yazıyordu.(hız göstergesi gibi geldi bana) hız göstergesini yapmayı unutmuşlar herhal.

 • Echo @echo

  Mevcut oto fabrikaları şartları adil bulmaz ve üretimlerini başka ülkelere kaydırır mı aklım da deli sorular. İstihdamı artıracağız derken sektörü küçültmesinler.

 • primat @primat

  geçti bor un pazarı sür elektrikli arabanı niğde ye.. :oP
  on sene önce bile 15 bin liraya elektrik dönüşüm kitleri vardı zaten.
  doğalgaz kalorifer peteklerime gözüm dalıyor.. yıllar önce onlar da çok ucuzdu ısınmak bedavaydı..
  sene sonu ve hurda araç indirimi ile bile, teneke bi clio şu an 90bin lira arkadaşlar. arka yan camları elektriksiz.

 • Batuhan @achfighter

  Seçim çalışmasından başka bir şey değil. Otomobil geçmişi olmayan şirketler toplanıp sıfırdan otomobil ve fabrika yapmaya girişiyor.

 • Ali Tugcan Unluer @ali-tugcan-unluer

  Bir maden yatakçı olarak ufak bir düzeltme yapayım. Dünya lityum rezervlerinin çok büyük çoğunluğu Çin'de değil Güney Amerika'dadır (Bolivya ve Arjantin) Çin'deki üretim dahi bu lityumu kullanır, Pil içindeki diğer malzemel (Nadir Toprak Elementleri) üretimi asıl Çin'dedir Bunun yanı sıra elektrikli otomobilin olmazsa olmazı Nedoimiyium da Çin'deki NTE yataklarından elde ediliyor.

  Ps: Litym'da, NTE'lerde Türkiye'de işletme tenöründe bulunmakta. İleride pili de, motoru da tamamen yerli görebiliriz.

 • Executioner @executioner

  Gayet olumlu ve pozitif yaklaşmışsınız, ama ben sizin olumlu havanızı paylaşamıyorum maalesef. Bu ülkede otomobil üretelim diye taklalar atıyoruz ama hali hazırda olan SEKA kağıt fabrikalarının başına gelenler ortada ve şu an kağıt alımı için dışarı bağlıyız. 50 milyon dolar veremediler diye ki devletin kendin açıklamasıdır bu rakamı uydurmadım Tank palet fabrikası Türk arapsız olmaz ülkesi Katar'a peşkeş çekildi. Şeker fabrikaları 3-30 paralara yandaşlara peşkeş çekildi ve bütün bunlar hiç olmamış gibi ay hadi elektrikli araba yapıyoruz tüm dünyaya araba satacağız diye sevinmem bekleniyorsa kimse kusura bakmasın hiçte sevinemiyorum.

  Videoda da değindiğiniz gibi ortada fabrika yok. 2 senede kurulacakta üretime geçecekte vs. vs. Pamuk prenses ve 7 cüceler masalı daha gerçekçi valla. Bu gazla fabrika için Ziraat'ten kredi de alırlar uygun faiz oranlarıyla, zaten 30.000 araçlık alım garantisi vermiş devlet. Ohh ne güzel işte maliyeti kurtarıp kara bile geçmiş oluyorsun işte. Proje batarsa görev zararı yazarsın, batmazsa da karı paylaşır biz otomobil yaptık, onlar bakar biz yaparız diye övünürsün. Win win hesabı.

  • Cenk Akay @cenk_akay08

   Ya kağıdı bırak yerli tohumunun bile içine ettiler. İthal tohuma teşvik veriyorlar.

  • Executioner @executioner

   @cenk_akay08 Bundan 20 sene önce tükettiğimiz eti, patatesi kendimiz üretiyorduk. Bu sene iç savaşta olan çöl Suriye'den patates ithal ettik. Ayrıca At eti ve eşek eti ithal ediyorlar halka yedirmek için. Bizlere layık gördükleri bu işte. Arabın kestiği atın etini yemek. Sen batıya dönük, ekonomisi sağlam, teşvikleri düzgün işleyen, vatandaşından insani vergiler alan bir ülke yapsaydın Türkiye'yi; iktidar olduğun 18 sene boyunca 10 tane yerli otomobil markası çıkardı emin olabilirsin.. Bu arada yanlış anlaşılmasın, ne LP'ye, ne Can'a birşey demiyorum, video gayet açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş, teknoseyirin çizgisini biliyorum. Bazı bilmemnehaber siteleri gibi iktidar yalakası bir yer değil burası.

 • Ali yıldız @ali__

  Yeniliği ve girişimleri baltalayan bu kadar insan varken güzel yorumlarınız beni ümitvar etti. 👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏😊👍

 • BAkts @bakts

  Pil kirasından Renault da vazgeçti. Kullanıcıya anlatmak zor, kullanıcı istemiyormuş.
  Elektrikli taksiler kullanılmaya başlandı, onun sitemini şu sıralar taksiciler çözüyor gibi.

 • hasanali @hasanali

  En kötü outsource edip devlet kurumlarına satın aldırırlar. Teknoseyir bu olumlu havada çıkıntılık yapmamak için "çok güzel tanıtımdı", "muhteşem tanıtıldı" deyip konuyu kapatmış.

  Oysa tanıtım her zamanki gibi ideolojik şova dönüştürüldü. Hayali düşmanlar yaratıp "istemezükçüler" bunlar diye millet gaza getirildi.
  Buradaki yorumlarda bile görüyoruz; Adam mantıklı düşünmek yerine hayali bir "yeniliği ve girişimleri baltalayanlar"ın varlığına inanıp onlara sövüyor.

 • Hakan @senhkn

  Pek çok yorum var iyi, kötü, satar, satmaz benim için önemli olan ise denenmesi bile yeterli yerli otomobil tam elektrikli olarak yapılması için uygun bir zaman ne kadar kabul etmesekte gelecek elektrikli otomobilde bununda oturması için en az 10 yıl gerekli biz bu 10 yıl içersinde bu işi kıvırıp piyasada etkili bir oyuncu olabiliriz. Sadece ülkemizde satılan arabalar içinde d sınıf satışlarını bile domine etse milyarlaca lira para cebimizde kalır. İyi niyetli olalım umarım iyi şeyler olur.

 • ismailsari @ismailsari

  Ya şarj noktası yerine modüler batarya değişim noktası yapsalar aracın altından makine ile boş pili alıp dolu pili taksalar 2 dk da full şarj olsa olmuyor mu bu iş

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Can bey. elektriğin bir geleceği yok hidrojen bu işin geleceği diyordun ? onu da bir anlatırmısın 😀 Tesla balondu hani ?

  • Onur Oskay @o-oskay

   Araçta kullanılacak bataryaları sarj edecek elektrik üretimini güneş , su enerjisi vb kullanıcının kendisinin yapabileceği ve sınırsız yerli kaynaklardan kullanabileceği sürece doğa dostu olacaktır. TR deki gibi, doğalgaz yakıp elektrik üretmek bununlada arabayı şarj etmek mantıklı / anlamlı süreç değil. Internette Electric vs hydrogen şeklinde aratırsanız Hidrojenli arabaların bu karşılaştırmlalarda kazandığını görürsünüz. Bu karşılaştırmaları yapan editörlere de "yayan ağızla" aynı soruyu sorabilirsiniz , tabi ingilizce!

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @o-oskay Şimdi birinci olarak siz neden böyle çok hiddetlendiniz ?

   İkinci olarak elektriğin tamamını kömür santralinden bile üretsen yine de emisyon olarak elektrikli araç daha iyidir. kaldı ki 10 bin km de bir motor yağı değişiminde ortaya çıkan atık yağı partikül filtrelerini vs saymıyorum.

   üçüncü olarak istediğime ingilizce istediğime fransızca yazarım sana mı sorucam.

 • Onur Oskay @o-oskay

  Ben heydetlenmedim. Tarzinla cevap verdim.

 • Afsinyus @ufo

  oo 1 milyon sarj da geliyormus

  https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/elektrikli-otoya-1-milyon-sarj-6124414

  tanesi 25 bin avrodan hesaplayin artik. HEpsini buraya kaydediyorum

  2 seneye cok saglam yazicam burdaki "ya biyerden baslamak lazim helal olsun"cu avel tayfaya..SAfsiniz olum hepiniz safsiniz

 • Afsinyus @ufo

  olmayan arabaya balli maasla pazarlama yoneticisi. maasini sen odeyeceksin Turkiye. hayirli olsun.
  Seneye kesin yollarda prototipi, pili, motoru, uretim bandi yerli olmayan yerli araba.

 • ismet korkut @ismet-korkut

  Arabın şekli çok güzel modeli müthiş inşallah fiyatı da uygun olurda butün vatandaş binebilir