aracın elektrik ihtiyacını güneş panelleriyle karşılamak, -normal aküye kıyasla- ne tür bir etki sağlar? bugün metro kullanırken gördüm, ibb'nin, ''güneş panelleriyle çalışan çevreci otobüsler'' türünde reklamı vardı. tanıtımın devamında ''aracın hareketi haricindeki bütün elektrik gereksinimini bu panellerle sağlıyoruz'' cümlesini okudum. gerçekten tanıtıldığı kadar 'çevreci' bir durum mu, merak ettim açıkçası.

#akış #OtoSeyir #elektrik

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Doğaç @dogy

  Her fren, direksiyonu çevirme (Emin değilim) soğutma fanı, farlar, müzik sistemi, ateşleme sistemi dinamo ile üretilen enerjiden sağlanmaktadır. Dinamoyu döndüren de fosil yakıtla çalışan motor. Elektrik yükü araçta arttıkça, dinamonun dönmesi zorlaşır, motora ek yük bindirir. Binen yükün ne kadar olduğunu, ne kadar fayda sağladığını araba hakkında uzman arkadaşlar yazar elbet.

 • Fatih @fatihy

  yani halen aküyü şarj eden bir dinamo var.
  ee bu dinamo motora sürekli bağlı arada kayış var. sürekli motordan güç çalıyor akü şarj etsede etmesede
  nerde kaldı ki tasarruf ?

  • Doğaç @dogy

   Dinamonun çaldığı güç ucuna bağlı olan alıcı ile ilgilidir aslında. Basit bir elektrik motorunu kısa devre yaptırıp milini çevirdiğinizde harcayacağınız güç ile uçlar boştayken harcayacağınız güç farklıdır.

 • 3dfx @3dfx

  Show buisness. Elinde zaten surekli dönen bir motor var, oradan elektrik elde etmek senin tüketimini cok arttirmayacaktir. Hele istanbulda kar, kis var su an, nereye surekli elektrik ihtiyacini karsiliyorsun.

e-kitap okuyucu olarak ne önerirsiniz? #akış #TeknoYarım #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

volkswagen emisyon olaylarından sonra dizel jetta üretimini bırakmış, belki burada paylaşan olmuştur, kaçırmışımdır. konuştuğum satış temsilcisi, bizim elimizde yok, ama elinde kalan yetkili satıcılarımız olabilir, onlardan alabilirsiniz dedi. 2016'dan itibaren sadece benzinli jetta üretilecekmiş. ikinci elde dizel jettaların fiyatı artar bence, hatta ''karaborsa'' bile olabilir. #akış #otoseyir #VWskandalı #VW

BeğenFavori PaylaşYorum yap

arkadaşlar amazon'dan ilk defa sipariş veriyorum, bu ürün gümrükte takılmadan gelir mi bana? #akış #KonuDışı #TeknoYardım #Amazon

BeğenFavori PaylaşYorum yap

note 5 için 6.0.1 güncellemesini kullanan var mı acaba? varsa deneyimlerini paylaşırsa çok sevinirim. indirip kurmalı mıyım yani sizce?
#akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

toshiba netbook kullanıyorum. pilini çıkarıp kullanmak mı daha doğru, yoksa pilini hep takılı mı kalmalı? hangisi pilin ömrünü daha az yıpratır? #akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

sim kart telefonun sensörlerini bozabilir mi? note 5 kullanıyorum, yeni aldım. cihazın ekranı kararmıyor veya parlaklığı otomatik olmasında rağmen değişmiyor. sim kartımı değiştirip 4.5 g için uyumlu yapmıştım. bundan önce de note 2 kullanıyordum, o sim kartı taktıktan sonra, onda da telefonla konuşurken ekranın kararması gerekiyordu, kararmıyordu. bu durumu düzeltmek için yeniden başlatıyordum,ama 2 gün sonra tekrar aynı durum oluyordu.
yeni cihazda da telefonu yeniden başlatınca sorun kalmıyor, ama birkaç güne yine aynı durum oluyor.

sizce telefonu mu servise götüreyim, yoksa yeni bir sim kart mı alayım? benzer sorun yaşayan oldu mu hiç?

#akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

otomobil distribütörler derneği, ocak-kasım arasındaki toplam otomobil satış rakamlarını açıkladı:
1-vw(122.628)
2-ford(99.168)
3-renault(96.484)
ford sattığı araçların yarısından fazlasını(55 bin civarı) hafif ticari segmentinde gerçekleştirmiş. renault ve vw'de böyle bir durum yok. vw 27 bin civarı hafif ticari, renault ise 12 bin civarı hafif ticari satmış.
bakalım yıl sonu kampanyaları nasıl etkili olacak.

#OtoSeyir #akış #HaberinizOlsun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#OtoSeyir #akış
@can
@lawnmower

sizce seat toledo 1.4 tsi mi yoksa skoda rapid 1.4 tdi mi? hem düz vitesinde hem de dsg seçeneklerinde rapid daha ucuz. toledo'nun bagaj hacmi daha büyük. dizel olmasından dolayı rapid daha az yakıyordur toledo'ya göre. bence hem az yakması, -istanbul için özellikle- hem de ucuz olması nedeniyle rapid daha cazip geliyor. siz ne dersiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap