Paylaş Paylaş

Araçlarda geleceğin yakıtı hidrojen

Elektrikli araçlar gündemdeyken, bir yandan da hidrojenin yakıt olarak kullanılması da gündem de ve ciddi çalışmalar yapılmakta. Can ve Meriç hidrojenin araçlarda kullanımının artılarını ve eksilerini tartışıyor.

Otomobillerle ilgili herşeyi ilk siz öğrenmek istiyorsanız kanalımıza abone olun ► https://goo.gl/ZXgxLT

Otomobil incelemelerimiz için ► https://goo.gl/jnbWzD

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/k/otoseyir

Facebook: https://www.facebook.com/otoseyirdergi
Twitter: https://twitter.com/otoseyir
Instagram: https://www.instagram.com/otoseyir/

OtoSeyir YouTube kanalında yeni model otomobil incelemeleri, motorlu vesait teknolojileri ve araba haberleriyle birlikte trafik ve sürücülük kültürüne Türkçe bakış videolarını bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Deniz Etkin @denizetkin

  Dinlemeden yazıyorum. Tüm bunlar hidrojen lobisinin oyunları. Güçlü bir Türkiye için sen de elektrikten yana oy ver.

 • Yükleniyor @144p

  @can Bu video da TeknoSeyir başlığı altında yer alıyor

 • Can Akbulut @can

  Böyle safsatalara inanmayın. Yazan kişinin titrinin tumtıraklı oluşu malesef propogandaya alet olmasına mani değil. Davos’ta karar alındı, birbiri ardına imzalar atıldı, atılıyor. Bu video tahmin değil duyuru.

 • turker @turker

  tren, gemi, tır, otobüs vb. yerlerde kullanımı görece daha güvenli bence. o basınçtaki bir “kutuyla” trafikte dolanmayı istemem sanırım.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @can elektrik li arabalar yine yüzyıl sonra yine yakıt yarışında 1800 lütfen yılların sonu ve 1900 lütfen yılların başında üç yakıt çeşidi yarış halinde idi buhar elektrik ve benzin olmadığı yerlerde kerosenle çalışan motorlar yarış halinde idi elektrik yaygın olmadığı ve ozamanin pil teknolojisi bu güne göre ilkel olduğu için sadece zengin kesimin atlı arabaya tercih ettiği bir oyuncak olarak kaldı buhar ise pratik olmadığı için benzin motorlu araçlar ile aşık attı ise dizel motorlar devreye girinceye kadar ağır vesait ler ve otomobiller kullanidi ve buharlı otomobillerin en büyük markası stanley idi (foto 1 ) gerçekmi yoksa kurgulanmış bir teknoloji savaşımı yoksa

 • HavayıSüzenAdam @hsa

  Yakıtın taşınabilirliği çok sıkıntı. Tek eksisi bu gibi. 🙂

 • zaferce @zaferce

  Niye sürekli birbirinizin sözünü kesiyorsunuz? Son iki videodur birbirini dinlemeyen iki insanın iki ayrı monoloğu gibi. Takip etmesi, anlaması gerçekten zor. Birisi anlatırken diğeri gerçekten dinlese, konunun daha iyi anlaşılması için sorular sorsa, kendi anlatacağı bir şey olduğunda o anlatırken de karşıdaki dinleyip o konuyu açacak sorular sorsa çok daha kolay izlenir olacak. Videonun metnini yazıya döküp bir inceleyin lütfen. Bana cümlelerin yarısı tamamlanmıyor gibi geliyor. Konunun anlaşılırlığı gerçekten kötü etkileniyor.

 • elmek6 @elmek6

  Hidrojenin yanma isisi nedir? Bu kadar soguk olmasi motor bloguna zarar verir mi?

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Su ile çalışan araba yapmışlar 😛

 • Can @m-can123

  Sonsuz verimde de calissa o kadar basincli tankla gezerken ne o sogutma sisteminin bozulmasini dusunebiliyorum nede arakadan gelen hizli bir aracin carpmasini 🙂

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  İyi güldüm… Ben de elektirikçiyim, Elon Ağa bu işi çözer, bu oyuna çomak sokar!

  Ama diğer yandan da hidrojen kazansa ve firmalar bor ile ilerlemeye karar verse, Türkiye bordan zengin olan bir ülke olsa, işsizlik maaşı 5000, asgari ücret 10.000 olsa sabah hiç olmasa, hiç uyanmasam… 😛

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  Bence hidrojen olayı sakat, sırf istasyonlar, yakıt nakli mantığı değişmesin, endüstiriyi çok değiştirmek gerekmesin diye böyle bir seçim yapılmaz. Dijital fotoğrafçılıktan önce fotoğraf endrüsinden ekmek yiyen bir çok insan vardı. Sürekli tüketilen filmler üretilirdi, bunların satıldığı, tab edildiği yerler vardı. Dijital fotoğraf hepsini bitirdi. Hidrojen konusunda optimize edilecek pek birşey yok gibi, zaten yakıt belli, motor elektirik motoru. Ancak pil teknolojisinin önünde çok büyük bir gelişme potansiyeli var. Pil teknolojisindeki her bir gelişme hidrojenin avantajını daha da azaltacak bence…

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  @can Bor’un ve daha birçok değerli madenin çoğunluğu bizde olduğu için zaten bizin yaşadığımız toprakları istiyorlar ve senin dediğin bor’da hidrojen saklama işini şimdilik yaptırmazlar.

 • Uğur Doğan @infoman

  Büyük tesislerde ucuza hidrojenden güvenli bir şekilde elektrik üretmek varken neden arabada çok teferruatlı bir donanımla elektrik üretmek mantıklı olsun anlamış değilim.
  Pil teknolojisi gelişecek ve Hidrojen sadece dolum istasyonunda elektrik üretmek için gerekecek bence.

 • onurkenan @onurkenan

  Elbetteki tüm olay güvenlik, güvenlik maliyeti, yakıt sağlanabilirliği+verimi ve bu yakıtın sağlanabilirliği maliyeti gibi ikili ikili ilerliyor. 1000barlık yöntem basit model aslında; konu hakkında dolaylı da olsa bir çok teknoloji geliştirilmeye devam ediyor. Verim, maliyet, güvenlik dışında, kimin ürettiği ve pazarlaması en önemli basamak olacak..

  Konuyu sadece araba olarak da düşünmemek gerekiyor, hidrojen yakıtı her yere gelecekte bir şekilde girecek. Belki zaten bu şekilde istenilirliği, yaygınlaşması, ticareti artacak.
  30eylül16 tarihinden nature’da yeni yayınlanmış bir makale örneği:
  İnce kağıt gibi polimer bir yapıda hidrojeni sabitleme ve 80derece sıcaklıkta hidrojeni salmasını anlatıyor. Oda sıcaklığında saklanabilirlik, sağlamlık ve taşınabilirlik sağlaması, patlama/yanma sorunun ortadan kalkması önemli bir gelişme.. Kısacası hidrojen yakıt pili üretimi “güvenli” yöntemleri için önemli bir adım atılmış..

  Muhtemelen arabalara (veya her şeye her yere) gelecek model bu tarzda gelişmeler ile gelecektir diye düşünüyorum.

  (http://www.nature.com/articles/ncomms13032)
  Ryo Kato, Keisuke Yoshimasa, Tatsuya Egashira, Takahiro Oya, Kenichi Oyaizu, Hiroyuki Nishide. A ketone/alcohol polymer for cycle of electrolytic hydrogen-fixing with water and releasing under mild conditions. Nature Communications, 2016; 7: 13032 DOI: 10.1038/ncomms13032

 • scx @scx

  “Can çok Kara Şimşek izlemiş” @leventp sözü .Bir videoda bahsi geçmişti.

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  @can Arabanın içinde -1xx derecede durması mı gerekiyor hidrojenin? Peki depoyu doldurdum, 1 hafta durdu otoparkta, o soğukluk nasıl korunacak?

 • BAkts @bakts

  Bursa da bilim şenliğinde bir amcanın böyle hidrojen ile ilgili bir projesi vardı, bunun çok büyük fabrikalar ile olması gerekiyor demişti. Demek ki verim içinmiş.

  Hidrojen motor kurutur 😀 😀

  depo yarılırsa hindenburg 😀

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Geleceğin araçları elektrikli olacak. Hidrojen filan hikaye. Halen mevcut olarak ülkemizde elektrikli araçlar var. Dönüşüm yapan firmalar var. Hibrid araçlar bir geçiş süreci.

  Tübitak ın yerli araç projesi de bu geçiş sürecini değerlendirmek için yapılmış. sonrasında tamamen elektrikli araç olarak düşünülüyor.

  Şu an için en büyük sıkıntı müşterilerin ön yargılarını kırmak. Bir ölçüde tesla bunu başardı. Yerli piyasada da fiyatlar ucuzlayınca tamamen kırılacak.

  Menzil filan hikaye. 1 senede araba ile 8000 km yapmışım. Bu bisiklet ile yaptığımdan az. Yaptığım uzun menzilli seyahat 180 km kadar. Bunda da durup kahve molası verdim. Piyasanın çoğu da günde 200 km üzeri yapmıyor. Bir şekilde insanlar ikna olacak.

  Şarj konusunda yarım saatte 200 km menzil kazancak seviyelere gelindi. Bence mantıklı seviyeler.

  Performans olarak zaten eksik yok.

  Şarj yerlerinin yaygınlaşması ise 1 sene sürmeyecek bir durum. benzin istasyonu kurmak aylar alacak süreç iken şarj istasyonu çok daha kolay.

  Dolayısı ile benim için gelecek Elektrikli araç. Hidrojen ile ilgili planım yok. hidrojen yerine benzine devam ederim. Mevcut olarak civic 1.8 hb kullanıyorum. sonraki aracım muhtemelen dma corolla olur.

  • BAkts @bakts

   Bence, ama bir sınır olması insanı psikolojik olarak mutsuz ediyor. Bir de insanın aklına acil, istisnai durumlar falan geliyor çeşitli menzil artırıcılar ile telafi edilebilir birşey bu da . Sonuç olarak istenilen şartlar karşılandığında ucuz olan kazanacaktır.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @bakts O dediklerinin hepsi bizim uydurduğumuz ihtiyaç. acil bir durum varsa edirneden karsa arabayla neden gidiyoruz 😀 Uçak diye bişey var. şehir içi zaten sıkıntı değil. hadi gece arabanın şarjı az diyelim. Benzinli arabada da benzin bitmesi diye bir sorun var. Ambulans çaıracaksın. öyle dörtlü flaşör açıp denizliden adanaya gitmek diye bişey yok.

   Bu saydıklarım aslında aşıldı. adamlar amerikayı hali hazırda donattılar. yarım saatte 300 km den fazla menzil alıyorsun.

  • BAkts @bakts

   @ilkercom ” O dediklerinin hepsi bizim uydurduğumuz ihtiyaç. acil bir durum varsa edirneden karsa arabayla neden gidiyoruz 😀 ” reis bak bunu hiç düşünmemiştim 😀 benzinde bitiyor deyince anlaşılan bitmeyen yakıt bulalım, surada bir yerde ford nükleon olacaktı 😀

   Ama ailecek memlekete nasıl gideceğiz, bu sorunda da artık milletin tatilde memlekete değil tatil köyüne gitmesi çözüyor olabilir .

   İstisnai durumları tam detaylı düşünmediğimden hala içinde bir ukte kalıyor ama tabi bunlar benzinli araba ile de olabilir.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @bakts Acil bir durumda durmadan 1500 km gitmek gerekirse arabayla gitmeyeceksin. ama edirneden karsa arabayla gideceksen aracını durdurup benzin alman gereken en az 3 nokta var. Ayrıca yasal olarak dinlenmen gerekiyor. Tesla model s sahibiysen yine 3 kere durup şarj edeceksin. dinlenme işini direksiyonda da yapabilirsin.

   bunlar hep alışkanlıkların değişmesi. Tatile giden adamın kontak kapatmadan 1000 km gitmesi bir alışkanlıktır aciliyet veya ihtiyaç değil.

  • BAkts @bakts

   @ilkercom Size katılıyorum, 6 Saat gitsek 600 km yol alabiliriz hız sınırları dahilinde bu karşılandığında bu sorun çözülür ama kafam bekleme süresine takılıyor, sürücü kursunda 6 saat de bir dinlenilmesi gerektiği aklımda fakat ne kadar dinlenmesi gerekiyor bunu bilmiyorum eğer o sürede şarj olacaksa cidden sıkıntı olmaz, tabi o süre boyunca şarj istasyonunda boş olması gerekiyor. Bu da çok fazla olmasını gerektirmez mi sonuçta benzin alsak 5 dk sürer sürmez, hidrojen de 10 dk olsun diyelim, biz en az yarın saat ya da bir saat orayı işgal edeceğiz bu da bir sorun oldu.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @bakts yasal olarak sinir nedir bilmiyorum ama 6 saat durmadan araba kullanmak yasal bile olsa sıkıntılı.
   Tesla mevcut tek oloji ile yarım saatte 400 km gidecek kadar şarj oluyor. Şarj süreleri kısalacak ama pil ömrü kisalmadan yapmak mesele. Yaş 40 a dayandı eskisi gibi tek marş ile 500 gitme gibi bir hevesim yok.

  • Yılmaz Bilgili @ybilgili

   @ilkercom İstanbul’dan Antalya’ya yarım saatlik tek mola ile gitmek gayet makul bence. Böyle bir yolu da normalde yılda bir veya iki defa yapıyoruz. Geri kalan kullanım hep şehir içi. Fiyatlar makul seviyelere inerse şu anki Tesla teknolojisi ile gayet güzel yaşanır.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @ybilgili model 3 35bin euro vergi durumları makul olursa fiyatta da sıkıntı yok. bmw 3serinden ucuza geliyor. otonom sürüş de kıvamına gelirse arkada uyur arada sürüşe ara verirsin 😀
   yıllık mtv de yok.

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Küresel ekonomi baronları neyin gelecekte kullanılacağına kendi menfaatlerine göre karar vermişler. Bize de çarkın dişlişi olmak kalıyor 🙂 @can

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   Burada asıl dikkat çeken honda bile fcx i gözden çıkarmış ( ki kendileri hidrojene en çok yatırım yapan firma Ev tipi hidrojen üniteleri var ve doğalgazdan elektrik üreten bir ünite dahi var.)

   Adamlar plug in hybrid ve tamamen elektrikli araç duyuracaklar yakında.

 • Jpage @jpage

  Hidrojeni madem yakmayacak tribünle falan elektrik elde edeceksek neden aşırı yanıcı bir gazı yanımızda taşıyoruz ki. Çok mantıklı bir kullanım değil gibi.

 • Astral @astral

  Gelecek pilde ve toplu taşıma ile şoföre ihtiyaç duymayan araç kiralama şirketlerinde. Fakat kısa-orta vadede bu değişim için öncelikle orta doğu petrollerine bağımlılığı en aza indirip başta otomobiller olmak üzere (karoseri üretiminde gerekli gelişme sağlanmış durumda) içten yanmalı motorlar ve aktarma organları üretimi ve yan sanayiinin kendini yeni gelecek otomobil ve hafif yük taşımacılığı sektörüne adapte etmesi için zaman gerek. Tüm bunların çeyrek yüzyıl önce başlaması ve günümüzde sorunsuz olarak işlemesi gerekiyordu.

 • Yeniden Ben @yenibirbenden

  Batarya daha avantajlı. Çünkü pek çok farklı sektörde bataryaya ihtiyaç var. Tesla gibi otomobil firmaları başarılı olamasa bile diğerleri batarya geliştirecek. Diğer teknolojiler zaten hazır. Ayrıca elektrikli araç insansız sürüşe daha uygun.

 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  Asıl sorun enerjinin depolanabilirliği ve verimli kullanımı. Bir zamanlar 15 dakikada toplam kapasitesinin %90’ına kadar şarj olabilecek bataryadan söz ediliyordu (süreyi yanlış hatırlıyor olabilirim ama yaklaşık olarak böyle). Bu teknoloji halka inseydi şu an başka şeyler konuşuyor olurduk. Hidrojen doğadan (sudan) sınırsız olarak elde edilebilir. Enerji elde ederken doğayı kirletmez. Verimi de %50’den az değil. Fosil yakıtlarda %25 civarı. Hidrojeni elde ederken çevreyi kirletmeyecek veya az kirletecek bir yöntem bulunursa bu teknoloji alır başını gider. Tabii burada çoğunlukla kara taşıtları açısından konuşuyoruz, bunu da unutmayalım.

 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  Bir de ben merak ediyorum, hidrojen aracın deposunda sıvı olarak nasıl saklanacak. Sürekli sıvı olarak kalması için tekrar bir enerji harcamak gerekmeyecek mi? Bilen varsa yazsın bir zahmet.

  • Murtaza Döngeloğullarından @cyraxus

   Fuel cell denilen olay zaten hidrojen depolamak için geliştirilmiş. Sıvı saklamak basınç altında olur yüksek basınç altında hidrojen sivilasiyor. Ama asıl önemli olan depolama alanı şu an büyük ve pahalı yani normal depoya hidrojen koymayacaksin özel bir depo olacak hidrojen için basınçlı. Buda tehlikeli benzinden ve lpg den daha tehlikeli kaza anında havaya uçarsın direk. Yaygınlaşması için tehlikeli olmayan ve az yer kaplayan bir depolama ünitesi geliştirmeleri lazim.

 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  Hidrojen sistemleri genellikle hibrit yani evet elektrik motorlu aynı zamanda. Ayrıca doğrudan yanmalı motorlar da olacağı ya da dönüşüm yapılacağı da söyleniyor.

 • Cihat @cihat

  ayıp olmazsa Emre reyiz nerede bir daha gelmeyecek mi @can

 • ozgsen @ozgsen

  Murtaza sana katılıyorum. Asıl sıkıntı oluşabilecek kaza anı güvenlik. Bu tür basınçla sıkıştırılmış kapalı kaplar helede hidrojen olursa bırakın aracın içindekileri çevresindekilerede ölüm saçar. Şimdilik emniyetli depolama sıkıntılarını çözmek gerekli.. Pazarlama olarak hibrit ve elektrikli araçlara bir çok otomobil ar-gesi ciddi yatırımlar yaptı. Öncelikle hibrit ve tamamen elektrikli motorlar piyasaya sürülecektir. Sonrasıda hidrojen ve alternatif yakıtlar gündeme gelir. Birde elektrik ve hidrojen dağıtım istasyonlarını ve yaygınlaşmasını düşünürsek özellikle Türkiye’de baya bi süre daha benzin ve dizel kullanıcaz gibi gözüküyor…

 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  Hidrojenin iyi yanı bir anda yanıp bitmesi. Birşey anlamazsın. Benzin gibi bir saat alevlerle cebelleşmek yok 😐

 • Mertcan Sezginer @mertcansezginer

  Geleceğin otomobil yakıtının hidrojen olduğunu düşünmüyorum, zaten halihazırda bir elektrikli araç üretimi var ve önümüzdeki 3 sene içerisinde de giderek artacak bu.Hidrojen geldi, gelecek, derken zaten piyasada her yer elektrikli araç olmuş olacak.Petrol firmaları lobi yapıyor, otomobil parça üreticileri isyan çıkarıyor vs. tezlere inanmıyorum, önümüzde tesla örneği var ve 35 bin $ karşılığında 2017 içerisinde model 3 dağıtımına başlıyorlar.Hidrojen konusu yeni bir konu da değil 90 lar geçeli 20 yıl olmuş ve hala piyasada seri üretim bir araç yok.Bu konu 5 sene önce açılmış olsaydı fikrim farklı olurdu fakat önümüzde tesla gerçeği var artık ve diğer otomobil üreticilerin elektrik konusuna bakışları vs. herşey farklı artık.

 • Emre K @emre-k

  Eğer hidrojen hayatımıza tank içinde sıvılaştırılmış şekildeki araçlarla gelecek ise ben bu teknolojiyi bu ülkede görmek istemiyorum çünkü biliyorum ki en sağlam geçinen yetkili servisinden dolum istasyonuna kadar her yerde sorun çıkma potansiyeli var (Türkiye için konuşuyorum). Çıkıp sanayideki bir ustanın daha az yaksın diye sisteme müdahale etme ihtimali var. Sistemin bakımı yapılırken düşük kaliteli parça kullanılma ihtimali var. Ehli olmayan kişinin sisteme müdahale riski var. Dolum yapan kişinin prosedürlere uymama ihtimali var… Saymakla bitmez.

  Görece daha güvenli LPG sektöründe neler döndüğünü gördükten sonra isterse en katı denetim ve ceza olsun açıkçası bu ülkede içinde hidrojen tankı olan araç ile aynı otoparkta, aynı yolda, aynı tünelde olmak istemem.

  Diğer yandan dünyadaki düzgün ülkeler için güzel bir haber. Herkes elektrik mi hidrojen mi diye kapışmış ama neden ikisi birden geleceğin yakıtı olmasın? İkisinin de kendine göre avantajları var.

 • İlhan Duyar @ilhanduyar

  Birbirinizi konuşturmuyorsunuz, biriniz bir konuya başlıyor diğeriniz başka yere götürüyor dinlemesi keyifli olmuyor.
  Bırakın biriniz anlatacağını bitirsin sonra siz anlatacağınızı anlatınız. Önceden anlatacaklarınızı not alın bir düzende gidin yada birinizin moderatörlüğünde olsun bence.

 • Alp#173 @acpcore

  Yukarıda cevap niyetiyle paylaştığım linkleri tekrar paylaşıyım ki yok hidrojen yalan elektrik gelecek, yok elektrik yalan bor babaya inan tarzı bilim ile zerre alakası olmayan laf salatalarına cevap olsun.
  http://hydrogeneurope.eu/
  http://www.h2euro.org/
  Girip inceleyin, ne çalışmalar yapılmış veya yapılıyor bir görün.
  Somut bir örnek veriyim; Türkiye’de temsilciliğini yaptığımız firma, gelecekte hidrojen ile üretilecek araç fabrikaları için “ürünler” imal ediyor ve gelecek için çok ciddi bir arge ve fabrika yatırımı yaptı ve üretim planlamasını buna göre yapmış durumda. Çok ciddi rakamlar ve miktarlardan bahsediliyor çünkü. Sizce dünyanın en büyük gaz dedektörü üreticileri bu yatırımları ve planlamaları neden yapıyor, somut bir gerçeklik olmasa, varsayımsal iddaalara göre bu tür çalışmalar yapılır mı?

  Daha basit, yine somut bir örnek, AB hidrojen yakıtlı araçların geliştirilmesi amacıyla belirli bir tarihe kadar 1.3 milyar euro fon sağlıyor. Babasının hayrına değildir değil mi?

  Tabi Türkiye’deki eğitim düzeyi ve insan kalitesi ne yazık ki malum. “Musk reyiz” hede hödö, diren elektrikli araba, yok bor gelecek yattığımız yerden milyar TL’ler cebe inecek…

  Neden gelişemiyoruz diye sorsak, bin türlü bahane söyler, bin türlü günah keçişi çıkarır bir de.

  • Alp#173 @acpcore

   Ekleme; Şahsi düşüncem yakın gelecek için elektrikli araçların belediye araçları, araç kiralama servisleri, çöp taşıma araçları vb. gibi amaçlarla yaygınlaşacağını, kişisel kullanımda küçük araçların yine elektrikli olarak tercih edileceğini ancak büyük araçların ve özellikle tır vb. ağır tonajlı araçların hidrojen ile çalışacağını düşünüyorum (kattettikleri uzun mesafe ve uzun şarj problemleri nedeniyle, ayrıca hala daha eletrikli araçlar ciddi güç sağlama konusunda yetersizler, uzun zamanlı böyle bir perfomans bataryalarda ısınma problemine yol açıyor). Örneğin Golf vb. araçlar için yakın gelecekte hybrid teknolojisi yaygınlaşacaktır, hem petrol/ hem elektriğin kullanılacağı araçların, tamamiyle elektriğe geçmesi hem çok ciddi bir elektrik ihtiyacı oluşturması hem de şarj sürelerinin uzunluğu, batarya teknolojisinin oldukça yavaş gelişmesi hem de insanların hayatındaki düzensizlik nedeniyle çok zor. Bu nedenle bu yarışın yakın gelecekteki (2018-2024) galibi hybrid olacak. Daha da yaygınlaşacağını tahmin ediyorum. Smart vb. küçük markaların ilginç bir şekilde ülkemize gelmeyen ancak Avrupa’da inanılmaz bir hızla yaygınlaşan sadece elektrikli araçları yakın zamanda ülkemize de gelir ve böylece orta gelir seviye grubu da hızlı biçimde tam elektrikli araçlarla tanışır bana kalırsa. Araç kiralama servislerinin bu konuda yenilenmesi ve değişmesini bekliyorum. İleride çoğumuz araç sahibi olmak yerine kiralıyor olabiliriz. Hidrojenin ise gelişmesi ve yaygınlaşması yapılan tahminlere göre 2024 ve sonrasında hızlı biçimde olacak. Ancak şahsi kanaatim tır/kamyon vb. araçlarda yaygınlaşacağı ve o zamana kadar batarya teknolojisinde inanılmaz yenilikler olmaz ise normal araçlara geleceği yönündedir.

 • Berkcan GÜL @brkcngul

  Can reis hidrojenin atom çapının çok küçük(daha doğrusu en küçük) olmasından ötürü depolamasının zor olduğu, hangi materyalin içine hapsetmeye çalışırsanız çalışın aradan sürekli sızacağı ve sızdıra sızdıra depolama -nihayetinde depolayamama- sorunu olduğu konuşuluyordu. Sanırım bunu aşabilmek için düşük sıcaklıkta sıvılaştırarak depolamayı düşünmüşler.

  İyi güzelde tankın içindeki hidrojeni ne kadar yalıtırsak yalıtalım -140 derecede tutmamız imkansız. Zaten tanka yakın oturanların soğuktan etkilenmesi demek tankın ısı alışverişi yapmasının bir işareti. Haliyle tankın sıcaklığı sürekli artacak sıcaklık artışı demek basınç artışı anlamına da gelir zaten küçücük olan hidrojen atomları bu koşulda yeniden dışarı çıkmaz mı?

  Sanırım tüm bu sorunların üstesinden gelecek olan yöntem borla bileşik oluşturarak saklama yöntemi. Yine de aklıma takılan soruları yanıtlarsan sevinirim.

  Ek olarak kompresyonla alakalı verdiğin inceyi aldım 🙂 2017 yılında hala daha egzozdan bir miktar yanmış yağ atmak zorunda olmamız bilmiyorum sadece beni mi rahatsız ediyor? Segmanla kompresyon sağlamak yerine daha yenilikçi bir teknoloji, fikir gündeme hiç düşmedi mi bu zamana kadar? Markaların çalışması olmadı mı? Hidrojen diyoruz çevreci olacağız diyoruz hala daha pistonu adamakıllı izole edemediğimiz için yağ yakıyoruz..

 • serhatoner @serhatoner

  @bakts önemli olan sizde bulunmasi degil işleyebilmek.

 • serhatoner @serhatoner

  @can teslanin bu ceyrekte butun petrol sirketlerinden daha fazla kar ettigini biliyormusunuz ?

 • internettin hoca @internettin-hoca

  Bence geldiğimiz yere geri döncez … ata 😀

 • Afsinyus @ufo

  her elektrik direğinde olan heryere kolayca -zaten ulaşmış olan- elektrik yerine salak gibi daha fazla elektrik harcayıp hidrojen üretip sonra onu taşıyıp dağıtmak niye? Petrol şirketleri ve istasyonlar batmasın diye bu anlamsız çaba..

  • Oğuzhan Üglü @ouzhanuglu

   arababda 150-200 kilo fazla olmasın diye, yarın pili vurunca değişime 25-30 bin £ verme diye, 300 km gittiğin arabayla 2 sene sonra 150 km gitme diye, pil dolum kuyruklarında saatlerce bekleme diye ve buna ek olarak telden geçen elektrik ile arabadaki aynı değil ve yine otoseyirin daha önceki videolarında bahsettiği gibi çoğu avrupa ülkesi düzgün elektrik altyapısına yada elektrikli araç dolum tesisi kuracak yapıya sahip değil ve bunlara ek olarak şuan kullandığınız elektrik sandığınız gibi güneş tarlalarından değil kömür,doğal gaz, hidro ve rüzgardan sağlanmakta ve rüzgardan üretilen elektriğin hifro elektrik santralleri kadar dünyaya zararı var kurulması için çok fazla alana ihtiyaç duyuyorlar ve kuruldukları alandaki rüzgar geçilerini bozuk ardında kalan alanların iklimini değiştiriyorlar ve kışın buzlanmalar neeniyle çanlı yaşama zarar veriyorlar diğer baraj termik santralin zararları zaten yıllardır biliniyor termikler havayı kirletiyor ve doğal gaz şuan zaten elektirik üretimde başı çekmesine rağmen yetmiyor ve rezervleri tükeniyor yani kullandığın elektrik güneş enerjisi haricinde hiçte temiz değil ancak hidrojen bunlara nazaran daha temiz ve daha kullanışlı.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @ouzhanuglu İyi de hocam hidrojeni de direkt bulamıyoruz ki. Sudan hidrojeni ayırmak için de elektrik enerjisi gerekiyor ki bu enerji aynı hidrojeni yaktığımız zaman açığa çıkan enerjiden daha fazla. Yani belli bir miktar sudan belli bir miktar hidrojen elde etmek için 100 birim enerji gerekiyorsa o elde ettiğimiz hidrojeni yakınca atıyorum 90 birim enerji elde edebileceğiz. Yani yine elektrik üretmek lazım.
   Bir de şu olay var:
   Elektrikli araçlarda dönüşüm:
   Elektriği üret > Şebekeyle taşı > Pili şarj et > Pilden gelen elektrikle motoru döndür.
   Burada her aşamada kayıp oluşur. Ancak elektrik motorları bildiğim kadarıyla elektrik enerjisini mekanik enerjiye çok yüksek verimle dönüştürebiliyor.
   Hidrojenli araçlarda dönüşüm:
   Elektrik üret > Elektriği hidrolizde kullan ve hidrojen üret > Hidrojeni depola ve taşı
   Yine buralarda da verim sorunları olacağı düşüncasindeyim. Bundan sonra süreç ikiye ayrılıyor:
   1. Depoya hidrojen koy > Hidrojeni yakıt piline gönder ve elektrik üret > Elektriği mekanik enerjiye dönüştür ve motoru döndür
   2. Depoya hidrojen koy > Hidrojeni yak içten yanmalı motora gönder ve ısı enerjisi üret > Pistonlarla ısıyı hareket enerjisine döndür (Burada motorun iç sürtünmesi ve şanzımandaki kayıplarla da uğraşacağız.)
   Bu açıdan bakınca bataryalı araçlarda çok daha az dönüşümle iş hallediliyor. Elektriğin de taşımada yapacağı kayıp nedeniyle hangisi daha verimli bilmiyorum ama dönüşüm miktarı az olduğundan bataryalı elektrikli araç daha verimli geliyor bana. Hele evimde güneş paneli var ve onunla elektrik üretiyorsam hem bedava hem de çok verimli olacaktır diye düşünüyorum.

  • Oğuzhan Üglü @ouzhanuglu

   @coolnquiet bu seçimi kullanım süreci belirleyecek ama şahsi fikrim biri bana gelirde elindeki 200 beygirlik arabayı hurdaya ver sana bi elektirikli yada hifrojen verelim 100’le kafa rahat gidersin deseler asla kabul etmem tesla bu durumu bi şekilde aştı ama çok yeni ve bi teslanın yükünün altından kaç insan kalkabilir çoğaldıkça ucuzlayacak ama dünyadaki lityum rezervi buna yeter mi bi çok soru var bunu süreçte göreceğiz ama benim düşüncem ilerde 0 bir araç almaya kalktığımızda LPG, CNG, BENZIN, Elektrik, hybrid, hyrogen vs. gibi şeyler göreceğiz ama hiç biri mükemmel olmayacak ve kullanım şekline göre belirlenecek çünkü daha dün audi havadan eko yakıt ürettik dediğinde havalara uçarken şimdi doğmamış çocuğa don biçmek saçma olur. Ben sadece ülkemizde dizel yakıtta olan algının elektrikte oluşmaması için caba gösteriyorum yani ne desek boş.

  • Afsinyus @ufo

   @coolnquiet döngü eksik. Elektriği direk arabaya koymak varken “sığır gibi” hidrojen üretmeye çalış. O hidrojeni “salak gibi” karayoluyla taşı ve dağıt (buna hiç değinmemişsin) Onunu yerine çok az maliyetle herkesin elinde var olan motorları hidrojenli yapıp benzin istasyonları devam edecek işte. Araba üreticileri mutlu, benzin istasyonları mutlu. Eski hesap devam. Kimse pilin zamanla daha verimli olacağından bahsetmiyor, görmezden geliyor. 220V ile dolmuyor mu elektrikli araç? Evden bile doluyor, yaygınlaştıktan sonra ne kuyruğu? Çamlıca tepesindeki gibi elektrikli araç şarj istasyonuna tezek dökersen (çiçekler için) boştu buraya döktük hödö hödö dersen kulanılmaz tabi. Amerikalı gerizekalı zaten bir tek biz akıllıyız. 1.3 Linea devam. Bu sefer hidrojen inşallah. Nazarlıklı tüplerimiz gelmiştir.

 • Executioner @executioner

  Güzel işlemişsiniz konuyu, elinize sağlık. Can’ın elindeki Darkhardware Kupası bir benim mi dikkatimi çekti , Otoseyir’in her programında o kupayı istiyoruz. 🙂

 • Automatik 2000 @automatik2000

  Elektrikli araçlarda periyodik bakım masrafı daha az olmaz mı ? Hidrojen yakıtlı motorlar da bu iş nasıl olacak? Elektrikli araçlarda çevreye daha az atık çıkmaz mı ?
  http://www.zeromotorcycles.com.tr/zero/advantages/index.html

  • eSa @esa

   ama elektirik istasyonları sıkıntı müstakil evim olsa batarya kirasi vs düşünmem alırım ama binada istasyon yapalım desek daha arabayı park edemeyen adamlar gelir istasyon önüne çeker aracını hayalim bir tesla bakalım

  • Afsinyus @ufo

   amaç daha az atık vs değil. Bir çok üretici (VW dahil) elektrikli aracı pil nedeniyle yapamıyor. Golf bile 180 bin TLŞ ama menzili 150 km yok. Bu nedenle hidrojene sarılıyorlar. Endüstri devleri devam etsin yeterli çevre kiminm sk.nde?

 • Sinan Namur @sinannamur

  Müthiş video, azınıza sağlık.

 • Cem Aydınlık @cemaydinlik

  Koca koca adamlar neden elektriği depolamak için yatırım yapmıyorlar da, günümüzde üretiminin çok çok büyük yüzdesinin fosil yakıtlarla yapıldığı hidrojenle uğraşıyorlar? Milyar dolarlık şirketlerin buna yatırım yapması hidrojende gelecek olduğu anlamına mı gelir? bence kendi geleceklerini kurtarma çabaları. Hidrojeni depolaması sıkıntı olmasa bile bu olay en başından saçma çünkü hidrojeni elde etmek için fosil yakıt kullanılmaya devam edilecektir. Ayrıca hidrojenli araçta içten yanmalı motor kullanılması ayrı bir saçmalık, hidrojenin araca gelene kadar gereğinden fazla verim kaybı olması yetmiyormuş gibi bir de harekete dönüştürürken kayıp oluşacak. Hidrojeni elde ederken büyük çoğunlukla yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılacağını bilsem ve hidrojen sıkıntısız depolanabilse eyvallah ama öyle bir dünya yok. Elektriği depolama çağ atladığı an hidrojen tarih olur gibi geliyor bana.

 • Afsinyus @ufo

  @can sen küçüklüğünden beri takip ediyorsun diye veya davosta ilan edildi diye mi safsata değil? Maksat mevcut sistem çökmesin, düzen devam etsin. Fosil yakıtlardan üretilen elektrikle hidrojen üretelim ki mevcut üreticilerin motorları ellerinde patlamasın, benzinciler iflas etmesin, BP, Shell yaşasın Enron kazansın. Yollarda hidrojenler vırızır vızır taşınsın, hiç problem değil di mi? Hidrojeni üretmek için kullanılacak elektriği direk arabalara koymak, üstelik taşıma derdi olmadan neden safsata? İlla Bostancı oto sanayi kapanmasın yedek parça univers’i bitmesin diye mi?

 • Can Akbulut @can

  @ufo bostancı sanayii kapansın, insanlar aç kalsın. Aferin, ne güzel hayaliniz var. Öte yandan elektriği depoladığınız şey sünger değil.

  Dağıtım hatlarının, şebekenin takla atması bir mantıksızlık, maden rezervi ve imhası sıkıntılı lityumun tercihi başka mantıksızlık.

 • Can Akbulut @can

  @serhatoner evet. Bugün reklam gücüyle, boşluğu güzel değerlendirmiş bir şirket olan Tesla’nın günü. Bu “mucizevi” başarı uzun sürmeyecek.

 • Afsinyus @ufo

  @can elektrikli araçla büyük bir yan sanayinin biteceği ortada. Bitmesini istemiyorsak o zaman biçerdöverleri de yok edelim millet eskisi gibi elle yolsun buğdayları 🙂

  Pilde alternatif geliştirilebilir. Ama pil işini ve motor konusunu beceremeyen Avrupalı üreticilerin arkasına petrolcüleri alarak ucube bir sisteme sarılması ne kadar mantıklı? Hidrojen yakıtı taşıyan her bir tır aynı bir Hindenburg olmayacak mı? Hele terör olan bu yüzyılda bravo çok mantıklı. Kulağımızı tersten tutup bombanın üstüne oturacağız. Hem çok çevreci (!) hem daha mantıklı (!)

 • Can Akbulut @can

  @ufo tarım benzetmesi çok saçma. Çiftçiye elindeki biçerdöveri çöpe atıp (satmayıp) yerine elektrikli almasını söyleyin bakalım.

  Sığ bakıyorsunuz, şehir şebekesinin trifaze hatla değişmesinin nasıl korkunç bir maliyet olduğunu hesaplamayı denerseniz akaryakıt olan Hidrojen’in neden cazip olduğunu anlarsınız.

 • Hamza @hamzaozata2000

  Mirai den sonra tasarımcılar bir daha hidrojenli araba tasarlamaya korkar oldular.