OtoSeyir

2012 Volkswagen Polo | 1.4 Comfortline

Kıymetli dostum Okaner Okan'ın bir süredir severek kullandığı arabası Polo, halkımızın önemli bir kısmı için "das auto". Yani beyaz yakalıların amiyane tabiriyle default otomobil.

Şehirdeki her ihtiyaca uygun tasarımı sayesinde, ekonomik veya uygun fiyatlı model seçenekleri arasından bir model beğenip almak çoğu bekar yahut yeni evli için cazipken aracın ikinci el pazarında rağbet görüyor oluşu, kolay nakte çevrilebilmesi demek ki bu da çocuk sahibi olur olmaz aracın kompakt bir modele terfi için elden çıkarmak isteyen insanlar için Polo'yu vazgeçilmez seçenek yapıyor.

Çoğumuzun yolu kesişmiştir. Ya misafir olarak ya da trafikte, sokakta sıkça denk gelinen bu dönemin simge otomobillerinden biri olan Polo'yu, onun böyle rağbet görerek diğer küçük otomobillerden ayrılmasını sağlayan özellikleriyle ele aldık. İyi seyirler!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15

Ford Fiesta 1.4 TDCi 2004 - Ekonomik Dizel

Bu seferki test konuğumuz 15 sene rötarla elimize ulaşan Ford Fiesta 1.4 TDCi.

İkinci elde çok rağbet gören modellere de takılmış PSA tasarımı 68 beygirlik cimri dizel motor Fiesta'nın gergin yürüyen aksamı ve Ford'un imzası büyük simitli sportif hidrolik direksiyon, net geçişleri olan manuel vitesle çok başarılı çalışmış, bu arabanın kullanıcılarının (hele şirket emanetiyse) kendilerini küçük Carlos Sainz'ler zannetmelerine neden olmuştu.

Bizim konuğumuz 15 senede 230.000 kilometreyi sadece ufak sıyrıklarla devirmiş, servis bakımları muntazam yapılmış bir örnek. Bilhassa bu araba ve türevlerini almakla ilgilenen insanlar için ilgi çekici olacağını düşünüyor, iyi seyirler diliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 35
 • Oğuz Akbulut @7ocloguz

  İlk arabam 2005 benzinli modeliydi

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  Tırt bir arabadır kendileri. Güvenip çoluğumu çocuğumu içine bindirmem

 • Orçun @orcnd

  can bey test etmek isterseniz 2019 1.6 corollamız var. en boş paket lansman rengi.
  marmara ereğlisinde ağırlarız sizi 😀

 • veli kaplan @veli-kaplan

  Bu kasanın makyajlı 2008 model 1.4 benzinli olanını 2 senedir kullanıyorum, aracın 2. sahibiyim 41 bin km de. Bu incelemede şunu gördüm, makyaj öncesi ile makyajlı olanın iç mekanı çok farklı görünüyor. Ayrıca makyajla birlikte torpido'da yumuşak malzeme kullanılmış ve tasarım yukarı yönde iyileştirilmiş.

  2.elde almayı düşünenler için araçta yaşadığım sorunları yazayım.

  Birinci ve en büyük sorunu kapıların pencere çitası ile birleştirildiği kaynak noktalarından paslanmaya başlıyor.

  İkinci ise ön cam silecek altı cam plastiğinin (adından tam emin değilim) altındaki conta zamanla eskiyor ve yağmur suyu ve benzeri sular motor bölümüne gidiyor ve en kötüsü ön kule çukurlarında paslanma yapıyor.

  Üçüncü ise bagaj açma motoru arızalandı.

  Aklıma gelenler bunlar...

Honda Civic FC5 Dizel - Fiyat Farkına Değer mi?

Honda'nın ülkemizde ürettiği Civic, ekonomik çözüm beklentisi ile yaklaşan müşterilere hep LPG ve Hibrit motor seçenekleri ile sunuldu. Bütün rakipleri dizel motor sunar, müşteriler de bunu isteyerek gelirken çok sınırlı adetle getirdiği, yüksek vergi dilimine giren motorlarını manuel şanzımanla satmaya çalışan Honda, bu kez turnayı gözünden vuracak bir reçeteyle geldi.

Ancak değişen pazar, yükselen fiyatlarla kayan segmentler ve Hibrid teknolojisinin olgunlaşmasından öte, dizelin VW emisyon skandalı sonrası tükaka edilmesinin bu model üzerindeki etkilerini testimizde değerlendirdik. İyi seyirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Citroën Berlingo 2019 - Detaylı İlk İzlenim

Peugeot Partner/Rifter ve Opel Combo'nun ardından beklenen üçüz kardeş de ülkemize geldi.

25 yıllık Citroën Türkiye mümessili Bayraktar Otomotiv'den yükü üzerlerine alarak pazarımıza PSA ismiyle giren ana firma hem ürün kartelaları hem de kampanyalarıyla çok iddialı.

Önceki jenerasyonda ülkemizde çok sevilen çavuş pırpırlı Berlingo yenilenirken binek modellerin ilginç tasarım detaylarıyla süslenmiş.

Lansmanına katıldığımız modelin brifingini aldıktan sonra bir gün boyunca kurcaladık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Volkswagen Golf MK3 2.0 GTI

VW Golf GTI kült, efsaneleşmiş bir otomobil, başlı başına bir marka. Biz, bu efsanenin belki en tatlı zamanından bir numuneyi programımıza konuk ediyoruz.

Bu şahane otomobili üzerine titreyerek muhafaza eden, yaşatan ve yaşayan sahibi Emrah Evranlı Beyin anlatımı ile inceliyoruz. Satın almayı düşünen ve merak eden arkadaşların seveceğini umuyor, iyi seyirler diliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 31

Yeni Corolla Hybrid

Yeni jenerasyon Corolla ile Toyota, yerli üretim hibrit otomobil CH-R'ı radikallikten uzak, daha klasik bir gövde tasarımıyla desteklemiş oldu. Bakalım SUV melez kardeşi kadar iyi mi, onun açıklarını kapatabiliyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16

Dizel mi Hibrit mi?

Kafa kafaya bölümlerine Emre Çelikkol'un stüdyoya uğramasıyla bir yenisini ekledik. Dizel araçlara yatırım yapmak hala mantıklı mı, hibrit modeller sadece teknoloji şovu mu? Oturduk tartıştık, iyi seyirler!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 36
 • Yusuf Ergun @yusuf-ergun

  Bence 5.7 lt benzinli V8 Cadillac Eldorado. Zaten fakirler otomobile binmesin bir zahmet xD

 • Kaan @k

  Nüktedanlık ile birlikte yine harika bir sohbet olmuş. Daha çok bir araya gelip otomobil dünyasının güncel konularını ele almanız dileğiyle. @can @lawnmower

 • homosapien @biggestliar

  Harika sohbet...
  Emre Bey'e saygı ile;

  Fikren haklısınız; " turbo benzinli hibrit motor kullanılmalı" derken ama teknik ve kullanım ömrü olarak dopru cevap değil.Ki, (Can daha iyi hatırlayacaktır) pejo bunu denedi ama yemedi, yemezdi de... Hatta dizel ile bile deneme gafletinde bulundu ama doğru cevabı onlarda buldu:atmosferik benzinli hibrit motorda karar kılındı..

  Nedenleri diye soracak olursanız; içten yanmalı motorun çalışma prensibi ve şeklinden doğan termokinetik ve termemakanik sınırlar. Cevap çok uzun ve inan yazamam (gömlek yükesekliğine kadar detay girecek işin içine) ama kısmet, bir gün bir yerde karşılaşırsak çaylar benden sohbet ederiz. Can'ın da arkasından ata tuta sohbet ederiz.

 • eaydogan @eaydogan

  Can Bey ne kadar hibriti savunsa da gerçek hayatta dizel Fiesta almak/aldırmak durumunda kalıyor. Öyle değil mi Emre Bey?
  @can @lawnmower 😅

Dört Çeker Dert Çeker

Teknik verileri okurken kafa karıştıran başlıkları açıklamaya devam ediyoruz. Dört çeker dendiğinde anlaşılanla aslında otomobilin içinde yer alan sistemler çoğu zaman farklı olur. Bu sistemlerin tiplerini, detay farklarını anlattığımız videonun devamı da gelecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Yeni Opel Combo Türkiye'de

"Her günün kahramanı" sloganıyla ülkemize getirilen Opel Combo, Opel firmasının dağılan GM-Fiat ortaklığından PSA(Peugeot AŞ)'ya geçişi ardından Peugeot Partner/Rifter ve Citroén Berlingo modellerin üçüz kardeşi olarak yeniden tasarlanmış.

Ön panjura kendi amblemini koymaktan biraz daha fazlasını sunmayı vaat eden Opel, yeni Combo ile kahramanlık ifadesini en düşük donanımda dahi tam takım aktif güvenlik ekipmanlarını sunduğuna işaret etmek için kullanmış.

Tam kapsamlı test değil, bu otomobille 19 Mart 2019 itibarıyla ilk karşılaşmamızdan ve verilen brifinginden edindiğim notları sizinle paylaşıyorum. İyi seyirler!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7