OtoSeyir

Citroën Berlingo 2019 - Detaylı İlk İzlenim

Peugeot Partner/Rifter ve Opel Combo'nun ardından beklenen üçüz kardeş de ülkemize geldi.

25 yıllık Citroën Türkiye mümessili Bayraktar Otomotiv'den yükü üzerlerine alarak pazarımıza PSA ismiyle giren ana firma hem ürün kartelaları hem de kampanyalarıyla çok iddialı.

Önceki jenerasyonda ülkemizde çok sevilen çavuş pırpırlı Berlingo yenilenirken binek modellerin ilginç tasarım detaylarıyla süslenmiş.

Lansmanına katıldığımız modelin brifingini aldıktan sonra bir gün boyunca kurcaladık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Volkswagen Golf MK3 2.0 GTI

VW Golf GTI kült, efsaneleşmiş bir otomobil, başlı başına bir marka. Biz, bu efsanenin belki en tatlı zamanından bir numuneyi programımıza konuk ediyoruz.

Bu şahane otomobili üzerine titreyerek muhafaza eden, yaşatan ve yaşayan sahibi Emrah Evranlı Beyin anlatımı ile inceliyoruz. Satın almayı düşünen ve merak eden arkadaşların seveceğini umuyor, iyi seyirler diliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 30

Yeni Corolla Hybrid

Yeni jenerasyon Corolla ile Toyota, yerli üretim hibrit otomobil CH-R'ı radikallikten uzak, daha klasik bir gövde tasarımıyla desteklemiş oldu. Bakalım SUV melez kardeşi kadar iyi mi, onun açıklarını kapatabiliyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16

Dizel mi Hibrit mi?

Kafa kafaya bölümlerine Emre Çelikkol'un stüdyoya uğramasıyla bir yenisini ekledik. Dizel araçlara yatırım yapmak hala mantıklı mı, hibrit modeller sadece teknoloji şovu mu? Oturduk tartıştık, iyi seyirler!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 35
 • Gökhan Özçetin @ozcetin

  Ağzınıza sağlık ancak hibrit araçların elektrik aksamı konusunda bir takım yanılgılar var

  Toyota nın tüm hibrit platformlarında ni mh pil kullanılıyor. Pil kapasitesi kabaca 1kwh.

  -Ni mh pillerde hafıza etkisi yok denecek kadar azdır.
  -Düşük güçlerde ni mh nin şarj deşarj döngü sayısı çok yüksektir.
  -Aşırı şarj ve aşırı deşarj a az duyarlıdır, hücre dengelerini kaybetse de tolere eder.
  -Alev alsa dahi yıkım etkisi düşüktür, lityum pil gibi etrafındaki herşey yok olana kadar yanmaz
  -pil maliyeti yaklaşık 0.2$/wh dir. Ni mh paket değiştirme maliyeti düşüktür.

  Yine bahse konu elektromekanik frenlemenin (rejeneratif frenleme) tekerekten bataryaya verimliliği 80% i bulur. Çünkü elektrik motorunu çalıştıran inverter sadece çalışma modunu değiştirerek hiç bir ek aksam olmaksızın bataryaya enerji aktarır. Bu çevrimin verimi 90% üzeri olur.

  Şahsi fikrim hibrit platformların en büyük dezavantajı cvt şanzıman. Cvt yüksek tork çekmediğinden önüne common rail de takılsa ivmelenmesi iyileşmez. Elektrik motoru da şanzıman girişine akuple olduğundan onun da performansı limitli. Aksi takdirde traksiyonda modern sabit mıknatıslı makinelerle kapışacak bir yakıtlı motor teknolojisi yok. PMSM sıfır hızdan son hıza kadar aynı torku sağlamasıyla bilinir.

 • Yusuf Ergun @yusuf-ergun

  Bence 5.7 lt benzinli V8 Cadillac Eldorado. Zaten fakirler otomobile binmesin bir zahmet xD

 • Kaan @k

  Nüktedanlık ile birlikte yine harika bir sohbet olmuş. Daha çok bir araya gelip otomobil dünyasının güncel konularını ele almanız dileğiyle. @can @lawnmower

 • homosapien @biggestliar

  Harika sohbet...
  Emre Bey'e saygı ile;

  Fikren haklısınız; " turbo benzinli hibrit motor kullanılmalı" derken ama teknik ve kullanım ömrü olarak dopru cevap değil.Ki, (Can daha iyi hatırlayacaktır) pejo bunu denedi ama yemedi, yemezdi de... Hatta dizel ile bile deneme gafletinde bulundu ama doğru cevabı onlarda buldu:atmosferik benzinli hibrit motorda karar kılındı..

  Nedenleri diye soracak olursanız; içten yanmalı motorun çalışma prensibi ve şeklinden doğan termokinetik ve termemakanik sınırlar. Cevap çok uzun ve inan yazamam (gömlek yükesekliğine kadar detay girecek işin içine) ama kısmet, bir gün bir yerde karşılaşırsak çaylar benden sohbet ederiz. Can'ın da arkasından ata tuta sohbet ederiz.

Dört Çeker Dert Çeker

Teknik verileri okurken kafa karıştıran başlıkları açıklamaya devam ediyoruz. Dört çeker dendiğinde anlaşılanla aslında otomobilin içinde yer alan sistemler çoğu zaman farklı olur. Bu sistemlerin tiplerini, detay farklarını anlattığımız videonun devamı da gelecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Yeni Opel Combo Türkiye'de

"Her günün kahramanı" sloganıyla ülkemize getirilen Opel Combo, Opel firmasının dağılan GM-Fiat ortaklığından PSA(Peugeot AŞ)'ya geçişi ardından Peugeot Partner/Rifter ve Citroén Berlingo modellerin üçüz kardeşi olarak yeniden tasarlanmış.

Ön panjura kendi amblemini koymaktan biraz daha fazlasını sunmayı vaat eden Opel, yeni Combo ile kahramanlık ifadesini en düşük donanımda dahi tam takım aktif güvenlik ekipmanlarını sunduğuna işaret etmek için kullanmış.

Tam kapsamlı test değil, bu otomobille 19 Mart 2019 itibarıyla ilk karşılaşmamızdan ve verilen brifinginden edindiğim notları sizinle paylaşıyorum. İyi seyirler!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Mercedes Ar-Ge Merkezine Girdim

Mercedes kamyonları çok uzun süredir Aksaray'daki fabrikada üretiliyor ancak son yıllarda iç pazardaki talebin daralmasıyla artık bambaşka bir rol kazanmış vaziyette: İhracat merkezi!

Bu fabrikadan çıkan beyaz kamyonlar iç pazarın talebini doldururken rengarenk üretimler Avrupa yollarında "Mercedes kalitesi" peşine düşen müşterilere servis ediliyor.

Sadece kaliteli, özenli üretim değil tüm dünyadaki kamyonlar için teknik geliştirme, ince ayar ve ekipman testleri ülkemiz yollarında, bizim mühendis ve teknikerlerimizce yapılıyor.

Gördüğüm, size aktarabileceğim detayları elimden geldiğince anlattım. Size anlatamayacağım sürprizler de var, çok güzel şeyler gördüm, iftihar edebileceğimiz bir ekibin Anadolu'nun merkezinde harıl harıl çalışıyor olduğunu sizlere bu programda müjdeliyorum. İyi seyirler!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şehir İçinde Ford Ranger Wildtrak ile Dolaşıyoruz

Bugün Levent Pekcan ile örnek kamyonet olarak seçtiğimiz Ford Ranger Wildtrak içinde şehrin göbeğinde biraz dolaştık.

Acaba düşük vergiyle satılan bu araçların sahip olduğu üstün teknik donanım, binek otomobillere alternatif olarak satılan corssover, küçük SUV modellerin yerine tercih edilmelerini mantıklı hale getiriyor mu? Söz konusu bu araçlar olduğunda yüksekte oturmaktan çok daha fazla şey vaat ediliyor zira.

Yol boyunca ettiğimiz sohbeti, ana kameranın azizliği nedeniyle size yüzümüzü göstermeden yayınlayabildik.

İyi seyirler!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 35

CES 2019'dan Levent Pekcan'la: Kendi kendine giden otomobiller

Teknoloji Basınının gözü CES fuarındaydı. Tüketici elektroniği, bilgisayar bileşenlerine dair birşeyler öğrenmek üzere ülkemizi temsilen Las Vegas'a giden değerli kalemlerden Levent Pekcan, bir Otoseyir programı çekecek donanımla geri döndüğünde hepimiz şaşırdık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 86

Peugeot 5008 1.6THP GT-Line

Şık tasarım, 7 kişilik lüks ve sessiz kabin, zengin donanım, güçlü ve aynı zamanda tutumlu motor, otomatik şanzıman... Bütün bunları makul sayılabilecek fiyatla sunmak adına Peugeot; bu heybetli SUV'yi ucuz bir kompakt otomobil altyapısı üzerine inşa etmiş.

Bu aracın iddiasıysa ortaya çıkan sonucun, kağıt üzerindeki manzaranın akla getirdiğinin aksine fevkalade iyi dengelenerek güvenli sürüş de sunabilmesi. Bu iddianın altının boş olup olmadığını kurcaladık. Bu esnada da Kartepe'nin donmuş virajları enstrümanımız oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 45