En az 8-10 adet olmak üzere, aranızda anlaşarak, birleşerek, bana ufak üretimler yaptırabileceğinizi unutmayın! 👍 Belki sadece 1-2 adet istediğiniz bir anahtarlık ya da bir ürün vardır, normalde kimseye ürettiremeyeceğiniz türden ve benim yapabileceğim bir şeydir, adam toplayıp isteği 8-10'a çıkartıp bana ulaşırsınız, hallederiz.

(TeknoSeyir ile ilgili olmayan şeyler)

https://www.instagram.com/asaltek/
https://twitter.com/asaltek

Yıllar önce Zorlu'nun yatına, alüminyum malzemeden, lamba tutacağı mı ne yapmıştım-16 adet mi neydi, ufak bir parça, tam hatırlamıyorum, öyle de alakasız bir adamım. İlk Vestel cep telefonlarının prototiplerini yapan firma yaptırmıştı bunu bana; o dönem 2-3 yıl boyunca bana vestel prototip işlerini vermişlerdi, işte prototip üretimini o yıllarda benimsedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 31

Maçı saldık gibi, kazanmamız zor duruyor. Bilemedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok fazla dahili/harici diskiniz, USB belleğiniz yada CD/DVD arşiviniz var ve siz hangisinde hangi dosyanın olduğunu bilemiyorsunuz yada diskleri sürekli tak-çıkar yapmadan hangi dosyanızın hangi diskinizde olduğunu bulmak istiyorsanız aradığınız şey bir "folder/media catalog" programı. Bu işi gören benim ilk aşamada ulaştığım iki program;

Cathy; http://www.mtg.sk/rva/
(sayfanın ortalarında sol kısımda)
Arşivleme işini çok hızlı şekilde yapıyor. Uzun uzun tarama yapmadı bendeki disklerde. Program oldukça eski. Güncelleme de almamış yıllarca. Bu yüzden bazı ufak tefek problemleri olabiliyor. Basit şekilde katalog yapıyor. Arama fonksiyonu da mevcut. Klasör ve dosyaların, boyut ve içerdiği dosya sayısı gibi basit bilgilerini veriyor.

Disclib; http://www.lyrasoftware.com/index.php?option=com_content&view=article&id=23&Itemid=64&lang=en
Güncel bir program. Türkçe dil desteği var. Arşivlemesi oldukça yavaş. Ancak gördüğüm kadarı ile detaylı bir arşivleme yaptığı için uzun sürüyor. Oluşturma tarihi, değiştirme tarihi de dahil bir çok bilgisini saklıyor. Gelişmiş arama fonksiyonları da mevcut. Farklı başka özellikleri de vardır ancak benim işimi görecek kadarını kurcaladım sadece.

#arşivleme #dosyakataloglama #akış #dosyaarşivi #haricidepolama #klasörlisteleme #haberinizolsun #externalhdd #arşivcilik #arşiv

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir arkadaş trendyol pazar yerlerinin bulunduğu şehirlerin haritasını atmıştı, bulamadım. O durumu gören duyan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Turknet Gigafiber İncelemesi

Bu yazıda yaklaşık 4 aydır kullandığım gigafiber tecrübemden bahsedeceğim.

Turknet’in kendi altyapısını çektiğini biliyordum ama bildiğim kadarıyla sadece bir site Türkiye’de sadece bir siteye fiber hizmeti veriyorlardı. Sokağa siyah drop kablo çekilene kadar Turknet’in fiber altyapısını mahallelere genişlettiğinden haberim yoktu. Yılbaşından sonraki haftalarda binamıza drop kablo çekildikten sonra araştırmaya başladım.

Evlerin birinci katlarına tutturulan drop kablo.

 

Apartmanlara bu kutudan drop kablo dağıtılıyor. Bu kutu da kalın bir fiber kablo ile santrale bağlı.

 

Aslında birkaç aydır Beşiktaş’ta, Bayrampaşa’da, Bahçelievler’de, Avcılar’da ve Kadıköy’de bu altyapının aktif olduğunu öğrendim. Ancak kullanıcıları çok kısıtlıydı ve ilçelerin %5’lik kısımlarında bile altyapıları yoktu. Gigafiber abonelerine özel teknik birimlerinin olduğunu belirtiyorlardı. 100 liraya 1000mbps(1gbps) simetrik internet hizmeti veriyorlardı.

İndirme hızının yüksekliği karşısındaki şaşkınlık gönderme hızının bugüne kadar ülkede hiç görülmemiş miktarda olmasının verdiği şaşkınlığın yanında hiç kalırdı. İnternetin aslında o kadar hızlı olmayacağını düşünmek bile bu şaşkınlık ve sevinci azaltmıyordu. O zaman çok şanslı olduğumuzu fark ettim. CGN altyapıdan çıkıp dinamik ipv6 altyapıya geçmemizden bahsetmiyorum bile(tamam vurmayın).

Binaya altyapı çekileli 5 ay sonra altyapımızı aktif ettiler. Aylardır takip ettiğimden biliyorum ki bugüne kadar gigafiber çekilen hiçbir yerde aktivasyon bu kadar uzun sürmemiş. 1Gbps internete bu kadar yakınken kullanamamak insanı huzursuz ediyor.

GPON cihazı ya da fiber sonlandırma.

Neyse aktivasyonumuz oldu, bedava router ve PON cihazı kurulumu yapıldı. Hemen hız testi yaptım.

Çıkan sonuç indirme hızı açısından 1gbps değildi ama bunun sebebini de sonradan öğrendim. Hız testi platformları bazı cihazlardan ya da uygulamalardan gelen hız testi isteklerini düşük hızla yanıtlıyordu. Speedtest’in masaüstü uygulamasından, internet sitesinden ya da başka platformlardan test etmek gerekiyordu. Sonuçta aldığım internet gerçekten de 1Gbps ethernet bağlantısını sonuna kadar kullanıyordu. 940Mbps indirme ve 940Mbps gönderme. Bu hızlar 1Gbps ethernet bağlantısı için sınırları belirtiyor. 2.5Gbps ethernet, 10Gbps ethernet ya da Wifi6 sistemim olmadığı için gerçek sonucu göremiyorum.

Mesut Çevik gigafiber hakkında yaptığı bir videoda uygun cihazlarla 1Gbps üzerine çıkabildiğini gösteriyor. Ha bir de bu var. Wifi6 router ve Wifi6 cihaz kullanmadığınız sürece kablosuz cihazlarınızda Turknet’in verdiği cihazın limiti olan teorikte 866Mbps’de kalacaksınız.

Wifi5 kablosuz cihazların hız sınırı

 

Wifi5 ile gerçekte en fazla 500Mbps gibi bir hız alınabiliyor ki bu da oldukça yeterli aslında.

Wifi5 routera 50cm yakındayken alabildiğim en yüksek hız.

 

Günümüz Türkiye’sinde kullanabileceğimiz internet hizmeti aslında 1gbps interneti yavaşlatacak kadar bile hızlı değil. Oyun platformlarından oyun indirmediğiniz ya da torrent ile film indirmediğiniz sürece yaklaşık 200Mbps’yi hiç geçmeyeceksiniz bile. İndirme yöneticileri 100MB/saniye(800Mbps) hıza erişebiliyorlar elbet ama sıkça kullanılan ve bunu destekleyen siteler iki elin parmaklarını geçmez. Youtube bile gönderme hızı olarak 200Mbps’yi geçmiyor. Artık gigabit internet sahibiyim şöyle 100GB video göndereyim dediğiniz zaman gerçekte öyle olmadığını fark ediyorsunuz. O yüzden 1gbps hızı ancak yukarıda yazdığım eğlence platformlarında görebileceksiniz, şimdilik.

Torrentte gördüğüm en yüksek hız.

 

Bu incelemeyi yazmadan yaklaşık iki hafta önce Turknet’ten aboneliğim için ipv6’nın aktif edildiği hakkında bir e-posta aldım. Routerda ve pi-hole’da birkaç ayar yaptıktan sonra CGN’den kurtulmuş üstüne ipv6’ya geçmiştim. Sanırım şu an en gelişmiş ülkelerdeki nerd’leri bile kıskandıracak bir internet altyapısına sahip oldum(kıskaniyürler). Bir de Wifi6 router alırsam daha iyi olacak tabi ama onun için Wifi6 cihaza da ihtiyacım var. 😁

ipv6 testi, sarı alanlar benim ayarladığım pihole dns sisteminden kaynaklanıyor.

Kullandığım 5 ay süresince birkaç kez yardım talebim oldu. Geri dönüşün DSL bağlantılardan çok da hızlı olmadığını söyleyebilirim ama kendi altyapıları olduğu için sahada sıkıntı olduğu zaman bir gün içinde sorunlar çözüldü.

Son olarak da Turknet abonesi olmak istersen benim kodumu kullanabilirsin: YFC45GD98UKF. İkimize de bir ay ücretsiz internet verecek. Ya da direkt bu link üzerinden başvurabilirsin:

https://turk.net/p/YFC45GD98UKF

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 33

Anker Soundcore Motion+ | Güçlü Bluetooth Hoparlör Sevenler İçin

Televizyonumuz 2 haftalığına servise gidince evde bize en azından iyi müzik dinlemek için bişeye ihtiyacımız olduğunu düşünerek bi bluetooth hoparlör almaya karar verdik.

Kısa sürede inceleme/video/karşılaştırma derken bi kaç model arasından Soundcore Motion+ için karar verdim. Kararımda önemli etkili olan şeyler stereo olması (Sonos Roam gibi çok çok pahalı hoparlörde bile stereo yok), sesinin iyi olması ve güncel teknolojik yeterlilikleri karşılamasıydı.

Hoparlör derken tabiki ses en önemli şey. Ben de daha çok rock/metal (hatta %90 extreme metal) dinleyen biri olarak tiz seslere önem veriyorum. Belli bi seviye üstü cihazlarda zaten bas elbetteki iyi oluyor, insanların çoğu basa önem verdiği için. Ama benim durumumda örneğin death metal dinlerken en önemli şey tizlerin nasıl olduğu. Çok pahalı hoparlörlerden çok çok kötü sesler aldığım oldu böyle testlerde. Tam kafama göre bi model buldum diyemem aslında. Bu Soundcore Motion+ da aslında basları ile pazarlanan bi model ama hem izdediğim/dinlediğin testler, hem de daha önce Anker’in başka bi modelini kullandığım için bi kaç ayarla dengeli bi ses rengi yakalayacağımı düşündüğüm için bu modeli seçtim.

Cihaza gelirsek, kaliteli malzemeden üretilmiş, ele alındığında kaliteli olduğunu hissettiren, bi o kadar da ağırlığıyla (büyük olduğu bilinse de) şaşırtan bi alet. Sesi dediğim gibi bas ağırlıklı ama uygulamasından ekolayzır ayarı ile ben az çok istediğim sesi elde ettim. Black metal veya death metal dinlerken kayda değer bi ses bozukluğu hissetmedim. Eşimle birlikteyken de 70’ler türkçe pop dinlediğimizde zaten her hangi bir sıkıntı yok. Bas ağırlıklı bi cihaz olması dolayısıyla pop veya hip/hop tarzı müziklerlerde çığır açıyo diyebilirim. Yani insanların %90’ı dinlerken memnun kalacaktır. Bu yazıyı yazarken de Spotify’daki post-rock listemi dinlerken yazıyorum. Türkiye’de bıraktığım stüdyo monitör seviyesinin bi tık altındaki Creative Gigaworks T20 2.0 ses sistemimi çok da aramıyorum.

Sesi seviyesi inanılmaz yüksek! Geniş sayılabilecek salonumuzda bırakın son ses dinlemeyi, %70 seviyesine getirdiğimizde bile kısma ihtiyacı hissettim. Zaten 30 watt güce sahip bi hoparlörden de bu beklenirdi. Ama ben IOS telefonda ses seviye aralıklarının biraz fazla olduğunu hissettim. Dinlerken biraz açayım diyosunuz çok yükseliyo, bi aşağısı da az geliyor. Bu da cihazın tavan seviyesinin çok yüksek olup, IOS cihazın ses seviyelendirmesinin bu cihaza uygun olmadığı anlamına geliyor.

Aletin arkasını sesi yansıtabileceği dik bi yüzey önüne koyarsanız daha iyi ses alıyorsunuz. Arkada subwoofer görevi gören (heralde doğru bir söylem oldu) pasif ses çıkışı var. Bu sayede dalgaları yansıtarak daha güçlü bir ses veriyor.

IPX7 sertifikası olması kesinlikle bir artı. Şarj girişi de type-c (bu devirde zaten öyle olmalı ama olur mu olur, belki eski tiptir diye özellikle bakmıştım). Eski bluetooth hoparlörde olan önce telefondan görüntünün gelip yarım saniye sonra hoparlörden sesin gelmesi gibi bir durum yok. Ses ve görüntü arasında her hangi bir gecikme yok.

Uygulaması içinse bişey diyemeyeceğim. Ekolayzır ayrı yapabiliyorsunuz evet ama başka da bi özelliği yok ne yalan söyleyeyim. Hatta ilk yüklediğinizde baya üyelik falan oluşturup açmanız gerekiyor falan ama madem bi uygulama yapılmış, bi şeyler daha koyulup insanları kullanmaya teşvik edecek bişeyler daha olmalıydı. Şarj durumu bile küçük bir bar şeklinde gösteriliyor. Bari yüzdelik şekilde gösterilseydi.

Pili ise günlük 1-2 saat kullanımda fark edilmeyecek kadar çok gidiyo bence. Firma 12 saat olarak belirtmiş. 12 saat boyunca aralıksız dinleyemediğim için bilemeyeceğim ama şarj etmeyi unuttuğum oldu, yani unutturacak kadar çok gidiyor.

Olumsuz yönlerine gelecek olursak, dediğim gibi bence bas konusu biraz fazla kafaya takılmış, hatta bunun için Bass Up adında bir tuş bile var, isterseniz bas performansı deli gibi artıyor ama müzikten anlayan kişilerin böyle şeylerden nefret edeceği kesin. Çünkü iyi bir hoparlörde önemli olan sesi olduğu halde en iyi şekilde almaktır. Gereksiz yere basları abartmak değil. Uygulama konusunda bir eksi yazacağım malesef madem yaptınız bari içini doldurup bizi oraya çekseniz veya daha fazla özelleştirme sunsanız, mesela açılışta gelen gayet yüksek ve uzun ses tonunu kapatmak gibi.

Ağırlığı ve boyutu bazı insanları düşündürecektir. 1 kilo ağırlığı var ve boyutu da çantaya attım her yere götürdüm gibi değil pek. Gitmesine gider ama belli ölçüde de yer ve ağırlık yapacaktır.

Rakip olarak JBL Charge 5 gösteriliyo genelde. O cihazı incelemedim hiç ama Change 4 arkadaşımda vardı. Baslar tamam ama tiz sesin öne çıktığı, benim de sevdiğim rock/metal veya jazz müzikte sanki sesin üzerinde bir bas tabakası varmış hissi uyandırmıştı bende. O yüzden JBL markasından genelde uzak dururum.

Fiyatı ise şu an Turuncu sitede 900 lira. Bu ürün klasmanında günümüz şartlarında normal bi fiyat bence. Charge 5’in fiyatı da baktığımda 1600 seviyelerinde. Yani arada uçurum var bu fiyat seviyesine göre bile. Charge 4 bile 1250 lira. Ben Polonya’da yaşadığım için Amazon Almanya’dan 80 Euro’ya aldım.

Ben yarım puan uygulamadan, yarım puan da bas olayının abartılmasından kırıyorum ve puanım 10 üzerinden 9. Ses konusunu dert etmek istemiyorsanız gönül rahatlığıyla alabileceğiniz bir ürün. Özellikle rock/metal dinleyen arkadaşlar kafalarında soru işareti olmadan bi aleti alabilirler.

Aklıma gelmeyen bişey olabilir, sorarsanız yorumlarda cevaplamaya çalışırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Bende de bu üründen var. Bas ağırlıklı olduğuna katılmıyorum. Bas tuşu denemek için kullandım ama ses kalitesini bozduğu için bir daha açmadım. Normal modunda baslar ancak yeterli seviyede. Ses kalitesi gerçekten çok yüksek. Tizler tertemiz. Midler ve sahne de çok iyi. Bas ancak yeterli seviyede. Belirtmediğin bir detay ise iki cihaza aynı anda bağlanabiliyor (telefon+laptop)

  Bende ayrıca Mifa A90 var yeni aldığım. 60W olarak geçiyor ama bu cihaz ile aynı ses gücüne sahip. Elbette onda baslar daha güçlü ama tiz ve mid olarak birer adım geride gibi. Ayrıca Mifa A90 aynı anda sadece tek cihaza bağlanabiliyor. Halbuki iki ürün de Bluetooth 5.0

  Anker Soundcore Motion Boom var dış mekan ve fazla bas isteyenler için.

  • Kreetwight @kreetwight

   Ben kutudan çıktığı halinde öyle bi izlenime kapıldım. Ama çok da dert etmedim çünkü ekolayzır ile kendimce bi ayar buldum.

   İki cihaza bağlanma olayını unutmuşum evet. Bu özellik müziği baltalamaktan başka bi işe yaramadı. Eşimin ve benim telefonuma bağlanıyor ama birimiz müzik çalarken öbürü telefonundan bi uygulama açtığı zaman (tam olarak bulamadık hangi durumlarda olduğunu) müzik bi anda kesiliyor. Bizde bi cihazdan bağlanınca diğerinden bağlantıyı keserek kullandık sürekli.

  • arandur @arandur

   @kreetwight ben de çeşitli sorunlar yaşadım. Ama tek bağlantıyla da kesintiler yaşıyorum zaman zaman. İşin garibi telefonla bağlanınca hiç sorun yokken laptop bağlanınca bu sorunlar çıkabiliyor. Ama ses kalitesi olarak laptop daha iyi besliyor hoparlörü.

 • İbrahim Genç @miharbi

  Ayrıca bu cihazdan iki tane varsa elde beraber kullanılabiliyor diye hatırlıyorum.

Eve kocaman bir böcek girmiş. Mutfak tezgahının üstünde yürüyordu. Öldürdüm bir kaşıntı tuttu... Evi ilaçlatmak gerekir mi neyin nesidir

https://prnt.sc/1p8eszz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11
 • ozturka @ozturka

  Bişeyler kırılmış mı desen mi öyle 😀 Psikolojiktir hocam o duşa girin geçer

 • Kaos @kaos

  Bir tane varsa dahasi da olabilir. Onlem için K-othrine ile fıs fıs + menteşe içlerine mercimek buyuklugunde bayer jel

 • onur @mest

  1.5 litrelik şişeye çay kaşığı kadar bundan koyup üstüne 1 litreden fazla su ekleyip çalkala kapağa 3 tane küçük delik aç mutfağın yerlere ve dolap arkalarına kapı eşiğine kadar sık kapıyı kapat eşiğide kapat. sabaha hepsi ölmüş olur. yatak odası yakınsa evde olmadığın bi gün yap. en az 6 ay boyunca eve böcek girse bile takla atıp ölüyorlar. elinize sürülmesin dikkat edin.

 • welle @welle

  Olay yeni başlıyor sanırım. Mutfak lavoba giderine tıpa koyun gece oralardan çıkıyolar. Silikon, alçı vb dolgu malzemesi ile gelebilecek yerlere dolgu yapın, tezgah altlarına da tablet böcek yemi koyun.

İhtilal Kutu Oyunu - Yakın Siyasi Tarih

 

Dün akşam bir arkadaşım bu kutu oyununu bize hediye olarak getirene kadar, bu oyun hakkında hiçbirşey bilmiyordum. Oynarken çok keyif aldığım ve belki burada da benim gibi bilmeyenler de vardır diye düşünerek paylaşayım istedim. Sonuçta bu bir kutulu masa oyunu ve legal olarak da satıldığı için siyasi içerik değildir diye umuyorum (oyunun tüm içeriği siyasi gerçi, bu da büyük ironi🤔) ama sorun teşkil ederse tabiiki kaldırılabilir.

Oyun yakın siyasi tarihimizi konu alıyor. Oyunda seçebileceğiniz iki görüş var, bunlar:

* Altı Ok (ne olduğu malum)

* Kırat (bunun da ne olduğu malum)

her görüşün kendine ait bir zarı, pulları ve zaman zaman oyuna katılan ve destek sağlayan yan kuvvetleri (ülkü ocakları, sol örgütler, sendikalar vs) var. Amaç, belli periyotlarla tekrarlanan seçimler sonucunda iktidar olabilmek ve bu yolda da gerekli siyasi adımları atabilmek ve de tabiiki örgütlenebilmek (polis, ordu, üniversite, sermaye, vs) Örgütlenmesi kuvvetli olup seçim sonucunda muhalefette kalan oyuncu bile yer yer ciddi avantajlara sahip olabiliyor.

Oyunda herşey güllük gülistanlık değil, oyunun adında da geçtiği üzere arada ihtilaller de oluyor ve bu ihtilaller pozisyonunuz yada görüşünüze göre hep negatif değil bazen pozitif bir etki de gösterebiliyor 😄

Oyunda 2 grup kart var, ilk grup kart ihtilal kartı. Oyun, bazı noktalarda bu kartı çekmenizi istiyor. Bu kart gerçekleşen ve etkileri olan bir ihtilal de olabilir, başarısız bir darbe girişimi de olabilir.

Oyunun keyifli bulduğum diğer kart grubu ise olay kartları. Olay kartları üç farklı zaman diliminde geçen olayları kapsıyor. Bulunduğunuz zaman dilimine göre bu kart grubundan bir kart seçerek kartın dediği şekilde hareket ediyorsunuz.

İlk dönemin adı Lefter:

ikinci dönem olay kartlarının grubu da Metin Oktay olarak geçiyor:

Üçüncü ve son Olay kartı grubu da Metin-Ali-Feyyaz dönemi 😊

 

Oyunu ilk başta anlamak biraz zor gibi, çok fazla kart, değişik pullar ve örgütlenme yapısı var. Ancak konu yakın tarihimiz olunca zaten otomatik olarak kolayca adapte oluyoruz. Ben kendi adıma, her ne kadar şok edici olsa da Kırat ile oynamayı çok keyifli buldum 😂 Polis’de örgütlenme, sermayeyi destekleme, siyasal islamı kullanma filan neyse çok da detaya girmeyeyim, uçurulurum belki 🤣

 

Sözün özü, bu oyunu hem keyifli hemde oldukça öğretici buldum. Youtube da detaylı şekilde nasıl oynandığı da anlatılmış. Ona da bakabilirsiniz. Ben bu oyunu, şayet bulabilirseniz, kesinlikle tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Her bilgisayarı olanın bulundurması gereken bir Live USB bellek sistemi. Windows 10 PE üzerine kurulu oven.org yapısıyla hazırladığım USB den çalışan sistemdir. Tamamen ücretsiz programlardan oluşan araçlara sahiptir. Ekran görüntüsünden programlara bakabilirsiniz.
Ayrıca restart gerektirmeyen programlarıda kurabilirsiniz.
8GB rem önerilir.

TurHiLL Live CD GOLD 2022

TurHiLL Live CD GOLD 2022 turhill.wixsite.com/turhilllivecd #turhilllivecd #livecd #turhilllivecdgold2022 4. hazırladığım live cd medyasını kullanıma açıyorum. İstediğiniz gibi...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

The office US çok komik geliyor ya bana. Ara ara açıyorum böyle garip bir aurası var. 😀
Var mı böyle ara ara açıp izlediğiniz diziler, film sahnesi. Hani hangi bölüm olduğu fark etmeksizin

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7