Bosch - 46 Parça Tornavidalı Vidalama ve Lokma Ucu Seti (Promo Versiyon),...

Bosch - 46 Parça Tornavidalı Vidalama ve Lokma Ucu Seti (Promo Versiyon), Yeşil: Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15

Kombinatör v 0.0.1.0

Merhaba Arkadaşlar,

Daha önce bahis ettiğim konu hakkında haberdar etmek istiyorum sizleri. Bu yüzden biraz blog vari yazmak istedim.

Kombinatör v0.0.0.3

İlk denemem bu şekilde sonuçlanmıştı ama yarım kalmıştı. Örneğin, YARDIM kısmı eksik ve bir sürü değişiklikler oldu. Ama, genel itibari ile çalışır durumda, eğer fark etmediğim bir hatası yoksa ki olsa da düzeltemem çünkü kaynak kodunu nerede (hangi bilgisayarımın diskinde -takılı ve/veya takılı olmayan) olduğunu hatırlamadığım için düzeltemem.

 

Uygulama, küçük bir gezinme ve çıktı bölümlerine sahip. Ara yüz, istediğiniz sonucu sağ tıklama ile Notepad ile bir metin dosyasına aktarabiliyor (Gezinme bölümünde, ilgili sonuç başlığına sağ tıklama). Sonuçları doğrudan da kayıt edebiliyor ama geri yükleme işlemini kodlamaya fırsatım olmamıştı (yükleme işlemi yapılıyor, yeni sonuçlar yüklenmiş çıktıya düzgün şekilde işleniyor ama yüklenmiş sonuçlar gezinme penceresine işlenmiyor).

Örnek uzayının girişi ise birinci metin kutusu ile her bir elemanı için Enter tuşu ile girilebiliyor. Yeni Örnek düğmesi tıklanmadığı sürece örnek uzayına yeni elemanlar girmeye devam edebilirsiniz (mesela burada, girilmiş elemanların gözükmesi iyi olurdu ama işte devam ettiremedim). Örnekle butonu, çalışma başladığı zaman İptal butonuna dönüşüyor ve işlemi durdurabiliyorsunuz. Alt küme (Örnek) hacmi verilmez ise varsayılan olarak olası tüm alt kümeleri, verilir ise k elemanlı tüm alt kümeleri elde edebiliyorsunuz.

Eğer uygulamaya erişmek isterseniz, yorum atabilirsiniz. Google Drive'dan paylaşabilirim.

Tabi ki Threading (iş parçacığı -İP-) ile çalışıyor çünkü, eleman sayısı arttıkça üstel bir şekilde artıyor alt küme sayısı (2^n) - olası tüm alt kümeleri istedi iseniz- bu da form ara yüzün, tüm işlemlerin bitimine kadar kitlenmesi demek oluyor.

Yeni Kombinatör 0.0.1.0

Henüz kodlama aşamasında ama biraz sonuç paylaşmak istedim. Son hali bu şekilde, henüz tasarım aşamasında olduğu için mazur görün.

Tüm butonlar aynı işi görüyor ama asıl Deneme 2 butonu işlev görecek. Yapılan değişikliker ise Sekme sistemine geçmiş olmam ve Thread yerine de Task kullanıyorum (daha kolay geldi sanırım, biraz da Thread konusunu iyi hatırlayamam -o zamanlarda çalışmaya başlamıştım ama gerisini getiremediğim ve araya çok zaman girdiği için unuttum doğal olarak).

Gezinme bölümünde CTRL+Sol Tıklama yaparsanız, seçili örnek uzayı otomatik olarak Örnek Uzayı olarak Bilgi Girişi sekmesine yönlediriyor. Orijinal halindeki özellikleri yine aktarmaya çalışacağım. Bunun dışında mesela, örnek uzayının alt kümelerinin içinde de gezilebilir yapmayı düşünüyorum ve çıktı kayıt/yükleme olayını da eklemek istiyorum bu sefer.

Şimdilik bu kadar, güncellemeler olur ise yine bu blog üzerinden yapacağım. Herkese sağlıklı günler dilerim. Yazımı da sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türknet kullanan ve Kenetic modemleri olanlar için kopma sorunlarına kesin çözümdür.

tarayıcınızdan 192.168.1.1'e gidin.
Giriş yapın.
Sol menüye tıklayın.
Yönetime tıklayın.
Yönetim / Sistem Ayarları / Güncelleme türü / Önizleme sürümleri seçili olsun.
En son Beta sürüme güncelleyin.
Sonra güncellemeyi kurun.

Tekrar sol menüye tıklayın.
İnternete tıklayın.
VDSL ADSL bağlantı ayarlarına gidin.
DSL teknolojisi VDSL seçilsin.

Ek hat ayarlarını göstere tıklayın.

Çevrimiçi tekrar yapılandırma (OLR) SRA seçili değil. Diğeri seçili. SRA Türknet'te sorun çıkartır.
VDSL SNR margin 8 ve üstü olsun. Hattınız iyiyse 4'e kadar çekebilirsiniz. Daha altına inerseniz kopmalar başlayabilir.

Senkronizasyon sembollerinin güncellenmesine izin ver seçili
G.INP seçili
VDSL profili 17A seçili. Gerisi etkisiz.
Taşıyıcı seti oto seçili.
G.Vector işareti seçili değil.
UPBO seçili.

IP ayarlarında IP YOK seçili.

Gelişmiş PPPoE ayarlarını göstere tıklayın.
Kimlik doğrulama oto seçili
IP yapılandırması oto seçili
DNS 1 - 1.0.0.1
DNS 2 - 1.1.1.1
DNS 3 - 8.8.8.8
TCP MSS ayarı seçili.
DNS'i yoksay seçili.

İnternetin kullanılabilirliğini kontrol et (Ping Check) otomatik ayara getirin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar, telefonda konuşurken bir kelimeyi harf harf söylemek gerektiğinde İstanbul, Diyarbakır filan diye söylenir ya, onun için bir tablo yaptım. Yazdığınız metni bu formata çeviriyor, bunu da istediğiniz kelimeler ile yapıyor. Bunun için niye uğraştın derseniz, Türkçede yapmak kolay ama bana İngilizce de çok gerekti, onun için Nato Phonetic Alphabet kullanarak bunu yaptım. İhtiyacı olan kendine bir kopya alsın...

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1y6jy1Ju2fAnxlrhmRiGb191mnn-wGvYLuWqLjsUe5pk

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 19

arkadaslar bir sayfa vardi tüm isletim sistemlerini indirebiliyorduk burada bircok kez rastladim ancak simdi bulamiyorum. Windows 7 Pro 64 bit versiyonuna ihtiyacim var. Yardimci olabiliecek var mi acaba ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 26

hemoroid veya kuyruk sokumu ağrısı için oturma minderi kullanan var mı?
bende son zamanlarda bayağı oturduğumdan ikisi de oldu ama hangi minderi alsam bilemedim, fiyatları çok değişiyor.sert mi olması iyidir?visco mu alınmalı?
tavsiyesi deneyimi olan var mıdır?
https://www.amazon.com.tr/Ortopedik-Elastik-Durmaya-Yardımcı-Posturex/dp/B07PWGZ77G/ref=pd_rhf_ee_p_img_1?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=V5SC1NK8YC91YQP48F3G

https://www.hepsiburada.com/beddo-airfile-serisi-yeni-nesil-oturma-simidi-p-hbv00000nzceg

https://www.hepsiburada.com/beddo-bambu-serisi-minder-p-hbv00000bp946

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Sadece kağıttan uçak yapan bir YouTube kanalı.
https://www.youtube.com/c/mahircave/

Mahir Cave

Her Pazar yeni video: Kağıt uçak veya kolay origami yapımı. Paper airplanes that fly far are my specialty. Abone ol, yeni bir video yüklediğimde bildirim almak için 🔔 düğmesini tıkla....
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @emre64

  5x hızla falan izlemek lazım video uzun olsun diye aheste aheste yapıyor adam 😀

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Güzel bir hobidir efendim kendisi küçümsemeyiniz 🙂

  Richard Kline'ın Katla ve Uçur ismiyle Tübitak Yayınları tarafından Türkçeye çevrilmiş bir kitabı vardır.
  İçerisinde birçok uçak modeli ve bu uçakları yapabileceğiniz kağıtlar çıkar. Kağıtların ağırlıkları biraz daha fazlaydı hatırladığım kadarıyla günümüzde kullandıklarımızdan (80gr/m2).

  Her uçağın özelliği farklı. Örneğin birisi kendi etrafında dönerek gidecek şekilde bir aerodinamiğe sahipken kimisi attıktan sonra size geri dönmeye meyleder. Ya da yavaşça süzüldükten sonra kendini biraz yukarı atabilip sonra yere kadar süzülerek inişini tamamlar yavaş bir şekilde.

  Her uçağın fırlatılma şekli farklıdır. Kimisi gerilip son süratle ileri itilmesi gerekirken kimisi için sadece 1.5 metre yükseklikten bırakmak ideal uçuşunu yapmasını sağlayacaktır.

  Kitabı fiziki olarak bulabilirseniz kesinlikle tavsiye ederim. Linkteki kanalda da tanıdık tasarımlar gözüme çarptı kitapta olan.

  Hala ilk yaptığım olabildiğince simetrik, kat izleri mükemmel uçaklarım kalınca bir kitabın arasında korunmaktadır 🙂

  @leventp hocam da ya ilgilenmiştir ya ilgisini çekecektir diye düşünüyorum havacılığa ilgisinden dolayı 🙂

Uyumak yerine raspberry pi ile uğraşmayı seçtim. Ve az önce LCD ekranı overclock etmeyi başardım! Şuan o kadar mutlu hissediyorum ki, şununla oyun oynayacağım için değil, böyle bir şey başardığım için. İnternette bir tane bile kaynak bulamadım. Bir videoda tamamen şans eseri denk geldim birisi bu tarz bir şey gösteriyordu ama nasıl yapıldığı vs. yoktu ve farklı ekrandı.

Oyunlar 20 fps de çalışıyor gibi gözüküyordu, bu tesadüfen yapmayı başardığım ekran overclock'u sayesinde 60 fpsde çalışıyor resmen. Müthiş bir şey ya. İnterneti altını üstüne getirdim, neler neler yaptım ama sonunda başarılı oldum. Ekran üreticisinin ve diğer üreticilerin de driver'ları sorunlu. Ekranın desteklediği hertz'i veremiyorlar yaptıkları BERBAT driver sayesinde. Ben ise bunu düzeltmiş oldum.

Bunun hk. kaynak olmadığından ya bir video çekmeyi düşünüyorum ya da bunun hk yazmayı düşünüyorum ki ekran alıp yapamayanlar faydalansın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Thinkpad Trackpoint Keyboard II.
Bir sene önce duyurulduğunda çok beğenmiştim, sonunda elime geçti.
İkinci fotoğraf ThinkPad 480 laptop klavyesi ile kıyaslama. fiziksel olarak neredeyse aynı. Bu klavyenin alameti farikası o turuncu nokta, yani TrackPoint. Böylece küçük bir gövdede mouse ihtiyacı olmadan kullanma imkanı veriyor. Alışan için touchpadden daha kullanışlıdır.

Hem dongle hem bluetooth desteği var. Dongle ile ThinkPad'e, bluetooth ile de Pixel Slate'e bağladım. Üçüncü fotoğrafta da Slate ile görülüyor, cuk sesi oradan duyulmuştur sanırım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12

Gamesir T4 Pro ile desteklemeyen oyunlarda Gamepad ile oyun oynama (Android)

Aliexpress üzerinden satın almış olduğum Gamesir T4 Pro gamepad geçtiğimiz günlerde elime ulaştı. Ben Android telefonumda oyun oynamak için almıştım. İlk başta hevesle Pes 2021 Mobil'e giriş yaptım ve hüsrana uğradım. Daha öncesinde hiç bakmamıştım meğer oyun gamepad desteklemiyormuş. Destekleyen oyunlarda gayet güzel çalışıyor. Desteklemeyen oyunlar için ise ekrandaki dokunmatik tuşları kullanacak bi aracı gerekiyor. Bunun için ise genellikle kullanıldığını gördüğüm Panda ve Octopus uygulamaları oldu. Tabi ikisi de ücretli. 5-10₺ değil 25-30₺ ücretleri var. Kendilerince doğru bir fiyat olabilir bana çok geldi. Neyse bugün boştayken biraz araştırınca gördüm ki Gamesir kendisi bu iş için bir uygulama ayarlamış. Ücretsiz bir şekilde indirip kurabiliyorsunuz. Fakat ufak bir işlem için bilgisayar yardımı gerekiyor. Burada paylaşayım ileride başkalarına kolaylık olsun istedim.

 • Öncelikle Google Play Store üzerinden "Gamesir World" uygulamasını indirebilirsiniz. Fakat Play Store'da uygulamanın eski sürümü mevcut. Bu sürüm benim telefonumda işe yaramadı. Uğraşmaktan deliye dönmüşken Gamesir sitesinde gördümki Github'a yönlendiren bir bağlantı var orada uygulamanın en güncel sürümü mevcut. Bu sürüm işime yaradı neyse ki.

GameSir Uygulama
PlayStore'daki GameSir Uygulaması
GitHub'daki GameSir Uygulaması

Not: Huawei telefonlara özel midir bilemiyorum ama benim telefonumda Github üzerinden indirdiğim güncel sürüm için virüs uyarısı veriyor. Bu virüsü araştırınca gördüm ki başka uygulama üreticileri de Huawei telefonlarda böyle sıkıntılar yaşamış. O yüzden uyarıyı dert etmedim.

Uyarı ise şöyle: "APK: RepSendbox [Trj]||arep"

 • Bu uygulamayı telefona kurduktan sonra Gamesir kullanma kılavuzunda da basitçe anlatıldığı üzere gamepadi telefona bağlıyoruz. (Aslında bu aşamada bağlamaya gerek yok gibi ama ben bağladım ve öylece kenara bıraktım.)
 • Sırada ise bilgisayardan yapacağımız işlem var. Gamesir'ün sitesinde görsellerle anlatımı yapılmış oradan da devam edebilirsiniz. Aşağıda verdiğim adresten programı indirebilir yönergeleri takip edebilirsiniz.

GameSir Aktivasyon

 • Bu işleme başlamadan önce telefonun geliştirici seçeneklerini aktif edip USB Hata Ayıklamayı etkinleştirmeniz gerekiyor. Huawei ve Xiaomi telefonlar için ekstra 2 isteği daha var.

Huawei: ADB hata ayıklamaya yalnızca şarj modunda izin ver.

Xiaomi: USB hata ayıklama (Güvenlik Ayarları)

 • Bu ayarları yaptıktan sonra telefonu usb kablo vasıtasıyla bilgisayara "yalnızca şarj" modunda bağlıyoruz.
 • Gamesir'ün sitesinden indirdiğimiz "vtouch-1.0.9" adlı programı çalıştırıyoruz (xiaoji adlı sitede 1.0.22 sürümü mevcut ama ne önemi var bilmiyorum. Bu sürüm iş görüyor ve direkt Gamesir sitesinde olduğu için bunu kullandım). İlk ekranda telefonu bağlamanızla ilgili uyarılar var direkt "OK" diyerek geçin. Telefonda izin ekranı çıkabilir onu onaylayın. Ardından "Start Activation" yazısına tıklayıp bekleyin. İşlem başlayınca telefondan Gamesir World uygulaması açılacak ve bir şeyi kabul etmenizi isteyecek "Agree" yazısına tıklayarak kabul edin. İşlem bitince programda "Activation Success" yazacak "finished" yazısına tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Telefondaki Gamesir uygulamasının bildirimine bakarsanız "The GameSir Remapping Function is on." yazacaktır. Yazmıyorsa bir sorun var demektir. Örneğin; ben ilk başta Huawei telefonumda "ADB hata ayıklamaya yalnızca şarj modunda izin ver." seçeneğini etkinleştirmeyi bilmediğim için sürekli hata aldım deliye döndüm. Sonradan öğrenince kolayca oldu tabi.

Uygulamanın genel görünümü de böyle. "Add a game" bölümünden oyunlarınızı ekleyip, buradan açabilirsiniz. Ardından telefonda bir arayüz çıkıyor ve buton yapılandırmalarınızı yapabiliyorsunuz.

PES 2021 Mobil özelinde kendi yapılandırmamı göstererek tarif etmeye çalışayım.

Oyun başladıktan sonra gamepad üzerindeki "start" butonuna basarak ekrandaki butonları gizleyebilirsiniz.

Tek soru işaretine basıp ekranda basılmasını istediğiniz yere yerleştirdikten sonra gamepad üzerinden hangi tuşu atamak istiyorsanız ona basmanız gerekiyor. Eğer ki çift tuşa basarak komut girecekseniz 2 soru işareti olan buton yapılandırmasını seçip yerleştirmeniz gerekiyor.

"Save as" butonuyla ayarlarınızı kayıt edebilirsiniz.

Kaydettiğiniz buton yapılandırmalarınız burada görünüyor.

Keyifli oyunlar dilerim. #gamepad #gamesir #t4pro #pes2021 #mobile #android

BeğenFavori PaylaşYorum yap