Xiaomi Mi Max 2 DPI değiştirme (QuickShortcutMaker ile)

Merhabalar. Size uzun zamandır süregelen arayışımı sona erdiren, beni Mi Max 2 aldığımdan beri üzen bir sorunu çözen bir programı tanıtacağım. 

Bildiğiniz gibi Mi Max 2 Full Hd bir ekrana sahip olmasına rağmen varsayılan dpi ayarı nedeniyle ekrandaki yazılar ve resimler belirli bir boyutun altına inemiyor, en azından bana yaşattığı his 720p bir ekranın ötesine geçemiyordu. Android 7 ile birçok telefona gelen dpi değiştirme ayarı MIUI arayüzünde olmadığından elimiz kolumuz bağlı bu konuda. Telefona tema yüklemek, launcher değiştirmek gibi yan yollar yahut root edip istenilen dpi ayarını yapmak mümkün fakat benim başından beri istediğim telefonun stock haliyle bu işin becerilmesiydi. Sonunda xda forumdaki bir yazıda denk geldiğim bir program ile telefonun stock haliyle dpi ayarını değiştirmeyi ve hatta birçok başka özelliği de sunduğunu, bunların aslında kullanıcıdan gizlendiğini öğrendim ve sonunda bu gizi kaldırdım. Sizlerden de bu yönde eksiklik hisseden varsa diye de paylaşmak istiyorum.

Programın adı QuickShortcutMaker. Asıl tanıtıldığı nokta, telefondaki stock yahut sonradan yüklenen uygulamaların parçaçıklarını kısayol olarak atayabilmek.

 

 

Mesela saat uygulamasının alt parçacığı olan alarm kurmaya Alarm Kur ismini verip Create tuşuna basarak ek bir kısayol olarak tanımlayabilir, böylece önce saati açıp sonra + tuşuna basıp alarm kurma ekranına gelmektense tek tıkla alarm kurmaya başlayabilirsiniz.

 

 

Konuya dönecek olursak, programı yükledikten sonra Ayarlar başlığından Görüş Ayarları alt başlığına gelip Try tuşu ile fonksiyonu çalıştırıyoruz.

Akabinde gelen menüden Görüntü Boyutu alt başlığına girdiğimizde küçükten büyüğe toplam 4 dpi ayarının bulunduğunu, VARSAYILAN ayarın ise en küçüğün bir büyüğü olduğunu fark edip - tuşuna basarak dpi değerimizi küçüğe çekiyoruz.

Dikkat etmekte fayda var, burada yapılan işlem bastığınız anda direkt değiştiyor ekranları. Bu durumda, eğer ekranda sayfalarınız dolu ise varsayılandan büyük ayarlar ana ekrandaki kutularınızın yandaki ekranlara taşınmasına sebep olacaktır. Dpi değerimiz en küçüğe geldikten sonra telefonun ekranının büyüklüğünün keyfini artık gönül rahatlığı ile sürebilirsiniz. Bu ayar sonucunda ekrandaki yazılar, simgeler, internet siteleri, whatsapp görüşmeleri vs her şey daha küçük görünecektir. Güle güle kullanmanız dileğiyle.

Uygulamayı biraz kurcalayarak, biz kullanıcılardan gizlenmiş birkaç ayara daha eriştim. Misal, yüklü gelen ve hiç kullanmadığımız uygulamaları da yine buradan devre dışı bırakabiliyoruz. İlginizi çekeceği düşüncesi ile paylaşıyorum, esen kalın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap