Xiaomi Mi A1 İlk İzlenimler

Merhabalar,

Birkaç gün evvel Türkiye'de satışa sunulmuş olan bu modeli babam için aldık. Uzun soluklu kullanamayacağım için ilk izlenimlerimi ve birkaç amatör çekim fotoğraf paylaşmak istedim. Yazmaya başlamadan önce ben özellikleri kısmına girmeyeceğim merak eden olur diye aşağıda link olarak paylaştım.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_a1-8776.php

 

Fiziksel Özellikler

A1 modeli bizim ikinci Xiaomi telefonumuz. İlki Mi5s idi. İki telefonunda ortak özelliği gerçekten kaliteli hissettirmeleri. Gerçekten kaliteliler mi orasını zaman gösterir ama ilk intiba olarak gayet iyiler. Xiaomi firması bu konuda gerçekten iyi. Ben halihazırda iPhone 7 model telefon kullanıyorum. Tarafsız yaklaştığınızda biri diğerinden daha kaliteli duruyor demeniz gerçekten zor. Kasada kullanılan metalin dışında telefonda bi sağlamlık hissi var, gayet iyi bu konuda. Kesinlikle Xiaomi'nin çoğu telefonu gibi bu arkadaş da fiyatının telefonu değil (iyi anlamda).

Tuşların yerleşimi vb gayet iyi. Telefon büyük bi telefon olmasına rağmen herşey olması gereken yerde. Özellikle parmak izi okuyucusu arkada olmasına rağmen parmağınızı ufak bi oynatınca direkt parmak izi okuyucusuna dokunuyorsunuz. Yani hiçbir şekilde parmak izi okuyucusunu aramanız gerekmiyor, çok beğendim yerleşimini.

Telefon tahmin edebileceğiniz gibi biraz büyük. Tek elle tutması kolay ama kavraması biraz zor. Bu ikisi arasındaki farkı büyük telefon kullananlar bilir. Her an düşürecekmişsiniz hissi tabii ki bunda da mevcut. Benim telefonu yanına koyunca yavrusu gibi kalıyor 🙂

Yukarıda yazdıklarım dışında yerleşimini beğendiğim bir şey de telefonu kumanda gibi kullanabilmenizi sağlayan infrared sensör. Ne yazık ki bizim televizyonun markasını listelerinde bulamadım(100-150 üzerinde marka mevcut). O yüzden deneme şansım olmadı.

Bildiğiniz üzere telefonda iki adet arka kamera var. Bunlardan biri telefoto diğeri geniş açı. İlginç fotoğraflar yakalamanızı sağlıyormuş. Bu iki kamera yanyana ve iPhone 8 de olduğu gibi kameraların etrafı metal bir yüzükle çevrili.

 

 

Fiziksel anlamda beğenmediğim tek şey şarj aleti niyetine gönderdileri şu aşağıda görmüş olduğunuz şey. Kutuyu açmadan önce bayağı ağır gelmişti. Kutuyu açtıktan sonra o ağırılığın nedenini anlayabiliyorsunuz. Bu arada kutudan şarj aleti, şarj kablosu ve sim kart çekmecesini açmak için aparat çıkıyor, kulaklık yok. Ve bu tuğlanın hızlı şarj özelliği yok maalesef. Soldaki şey şarj aletiymiş öyle yazıyor.

 

 

Bu yazdıklarım dışında fiziksel anlamda çokta söylenecek bir şey yok gibi.

 

Ekran

Ekran bana göre telefonda ilk intiba açısından bayağı önemli. Bu arkadaşta o intibayı iyi bıraktı. Renkler bayağı canlı gibi geldi bana. iPhone 7 ve Huawei G8 ile yanyana çektim. Yorum size kalmış.

Not: İkinci fotoğrafı patlıcanla çekmedim.(Huawei G8)

Parlaklık da gayet yeterli. Güneş altında kullanma şansım olmadı ama iPhone 7 de 700 nit parlaklık olmasına rağmen onu bile bazı zamanlarda güneş altında kullanmakta zorlanıyorum. A1 de bu değer nedir bilgisine ulaşamadım ama sanırım 500-600 arasındadır. iPhone 7 den bi tık düşük parlaklık değerine sahip ama kesinlikle kötü demiyorum.

Çözünürlük inç başına 403 piksel demişler. Yani ekranda piksel görmeniz mümkün değil. Ama işletim sisteminde kullanılan simgelerden sanırım bi tatlı flu havası var çözemedim 🙂

Kutudan Android 7.1.2 ile çıkıyor. Kutudan çıkar çıkmaz da 1 küsür Gb'lık bir güvenlik güncellemesi aldı. Hazır GB demişken kutudan 58GB'lık boş yerle çıkıyor. Bu arada ekrandaki mi.com yazısı ekran jelatinindeki yazı, çıkarmayı unutmuşum da.

 

 

Not: Ekranla alakası yok ama ne yaptıysam ekran görüntüsü alamadım. Her türlü tuş kombinasyonunu denedim ama olmadı maalesef. Kırdığım yıldızlardan biri de bunun için.

 

Güvenlik

Parmak izi okuyucusundan bahsedeyim önce. Yukarıda bahsettiğim gibi gayet iyi konumlandırılmış. yalnızca konumu değil performansı da bayağı iyi. Birkaç aydır kullanmakta olduğum iPhone 7 den çok daha iyi. Parmağımı çok daha az resim örneği istemesine rağmen yalnızca bir kez tanımadı, o da parmağımı kaydırdığım için. Onun dışında gayet düzgün ve hızlı çalışıyor.

Hazır güvenlik seçeneklerindeyken Smart Lock denen bir sistemden de ufak bi bahsedeyim, Xiaomi ile alakalı bi yazılım değil sanırım. Güvenlikle ilgili bütün seçenekleri bir araya toplamışlar. İçiden yalnızca "Güvenilen yüz" seçeceğini denedim ve bu kadar iyi olacağını düşünmemiştim. Yüzün büyük bi kısmı göründüğü sürece hep tanıyor. Tanıttığım fotoğrafta normal durmama rağmen sırf yanılsın diye ağzımı sonuna kadar açıp saçma sapan şekillere girdim yine de tanıdı 🙂 Tek kötü yanı üç boyutlu modelleme yapmadığı için resim gösterseniz de tanıyor maalesef.

 

 

Kamera

Herkesin en çok merak ettiği kısım bu sanırım. Kamera yukarıda da belirttiğim gibi bi telefoto bi geniş açı kameranın birleşimdinden oluşuyor. Bu inceleme yazısı olmadığı için ayrıntısına girmeyeceğim. Yalnız şunu söyleyeyim düşük ışıkta iyi sonuç alınamadığını çoğu incelemede gördüm, açıkçası deneme fırsatım da olmadı.

Kameranın, şu ara popüler olmaya başlayan, bokeh efekt dedikleri bir özelliği var malumunuz.  Fotoğrafa konu objeyi netleyip arka fonu blurlaştırıyor arkadaş. Bu işi güzel yapıyor sayılır da fotoğraf kalitesinde düşme oluyor gibi geldi bana. Bunu yapabilmeniz içinse ekranda görünen uyarıya göre, objenin kameraya 2-2.5 metre arasında bir uzaklıkta bulunması gerekiyormuş. Kamera örneklerini aşağıda paylaşacağım. Karşılaştırma yapabilmeniz açısından iyi olacağını düşündüğüm için kendi telefonumla(iPhone 7) da aynı ortamda aynı resimleri çekmeye çalıştım, onları da paylaşıyorum:

Fotoğraflar sol taraf Xiaomi Mi A1, sağ taraf iPhone 7 şekilde birleştirildi. İsteyen olursa orijinal fotoğrafları da Drive'a yükleyebilirim daha sonra.

 

Bunlarda Portre modu yada bokeh efekt diye adlandırılan efektin bir iki örneği. Aynı şekilde isteyen olursa Drive'a bunları da atabilirim.

 

 

 

 

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Sorusu olan varsa yorumlarda sorarsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler