TC Kimlik Kartına, sürücü belgesi ekleme işlemini bugün gerçekleştirdim. Çok kolaymış, nüfusta 5 dakikalık bir işlem.

Gerekenler:
-2016 sonrasında alınmış olan yeni ehliyet (2016 sonrası verilen yeni nesil ehliyetiniz yoksa önce yeni nesil ehliyet başvurusu yapmanız gerekiyor)
-2016 sonrasında alınmış yeni TC Kimlik Kartı
*Ücret yok, fotoğrafa gerek yok, randevu HES kodu ve kimlikle ehliyet yeterli.

https://randevu.nvi.gov.tr/ adresindeki "T.C. KİMLİK KARTI'NA SÜRÜCÜ BELGESİ EKLEME" adımından istediğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğünden randevu alıyorsunuz (çoğu boş zaten bu işlem için) Randevudan 10 dakika önce gidin çünkü içeride bir de sıra numarası veriyor çoğu nüfus ama randevulu olduğunuz için birkaç işlem sonra size geliyor sıra. Kimlik ve ehliyeti veriyorsunuz, kimliğinizi eski ev telefonu tarzı bir cihaza sokuyor ve bilgisayarda bir şeyler yapıyor. İşlem tamam. 😀 5 dakika falan sürüyor ama bende 2-3 kez tekrarladı okumadı falan dedi 10 dakikayı geçti. Sonra bir kağıda 1 tane imza attırdı, kimlik ve ehliyetimi geri verdi. Ehliyetiniz fiziksel olarak var olmak zorunda ama taşımak zorunda değilsiniz, atmayın yani lazım olabilir.

@awsalli @picklerick @yakup @hadi @mhcycle @otroligt @awsalli @tongyabguhan34 @hodorsnow @yunus @cihat @gurkan-atilgan @b-enes @ahmed @consigliere @burakadagun @phoenixim @teknocan

Birkaç etiket de gireyim arayan bulsun.
Kimliğe ehliyet ekleme
tc kimlik kartına sürücü belgesi ekleme
sürücü belgesini kimliğe ekletme
ehliyetimi kimliğe nasıl eklerim
ehliyet kimlik birleştirme

#ehliyet #kimlik #sürücübelgesi #nvi #nüfusvevatandaşlıkişleri #nüfus #kimlikkartı

https://teknoseyir.com/durum/1399438

Kimlik kartına, ehliyetini yükleten oldu mu

Kimlik kartına, ehliyetini yükleten oldu mu aramızda? Ne kadar süren bir işlem ve ekstra bir şey istiyorlar mı? İnternette belge istenmediği yazıyor ama pratikte uygulama değişik olabilir,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 36

bu win10 güncelleme yazıcı mavi ekran sorunu için makul çözüm nedir?

makulden kastım geçici, idareten

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evde şarküteri üretimimin ilk evresine başladım. Kuzu dana karışık bir eti baharat harmanıyla harmanlayıp kıymaya çevirdim. Ardından kuzu bağırsağına doldurdum. Bu kürlenmeden tüketilen taze bir sosis. #akış #Teknomutfak #hobi

Tarif Yorumda:

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Laptop kaplaması için şöyle bir ürün aldım. Becerebilirsem hakkında bir inceleme yazarım.

https://www.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/siyah-deri-desenli-yapiskanli-folyo-d-c-fix-346-0656-45cm-x-1mt_pdp_611854962
#notebooksticker #laptop #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uygulama ceviz hem vanced dertleri ilede uğraşma derdi yok başka microg falan da istemiyor izle kaydet arka plan oynat küçük pencere reklamsız vs vs

YENİ YOUTUBE UYGULAMASI - BU UYGULAMAYI ÇOK SEVECEKSİNİZ... PURETUBER

Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın:https://www.youtube.com/channel/UCbty1sNZBGoSe23_NwKm-xw/join❤️ Abone Olmak İçin : http://bit.ly/39AFoXy❤️...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Faydalı bir uygulama da ben paylaşayım belki bilmeyenler vardır çok işime yaradı. Bilgisayara bağlı monitörlerin parlaklarını kolayca ayarlayabilmenize yarıyor. https://github.com/emoacht/Monitorian/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#PhilipsKlavyeFare;

Bugün ikisini de aldım. Klavye kullanımı fena değil. Düz RGB, nefes efekti ve RGB'siz kullanılabiliyor. Membran bir klavye ama ne tam sessiz ne de sesli çalışıyor. Tuşlar, sanırım daha yeni olduğu için biraz takılıyor ama kullandıkça rahatlayacaktır diye düşünüyorum. Rahat ettiğimi söyleyebilirim ama dandirik Getorix klavye bile biraz daha rahat tuş basımına sahip gibi geldi bana. Aynı tür tuş seti kullanılarak üretilebilirmiş gibi sanki. Harici kısa yollar (FN+...) Windows ile tam uyumlu, hatta MS Klavyeden Hesap Makinesi kısa yolunu bile eklemişler (Geto'da ayarlanabilir vardı). Enter, düz küçük tuş olarak dizayn edilmiş. İdare eder bir klavye, anti alizing yapmadığı vurgulanmış, bakalım göreceğiz. İndirimli fiyatı ile bence Getorix ve benzeri marka klavyeleri ile yarışabilecek bir klavye olmuş.
Klavye için genel kanım; Getorix'in boyasının bu kadar çabuk silineceğini düşünse idim, aynı takımı başka bir marka ile almayı tercih ederdim kesinlikle. Tuş basımı konusunda Getorix vb daha çok sevdim. Ha, Philips kötü mü değil; en azından bilindik bir marka ve güzel bir klavye üretmişler/ürettirmişler ama tuş basma hissi çok rahat değil.
Fare ise güzel, aşırı hafif bir fare; bu yüzden örgü kablosu fareyi biraz çektiriyor ama tepkiyi etkilemiyor. PnP olduğu için tüm tuşları (5 adet) W'nin varsayılan ayarlarını kullanıyor. Mesela, kaydırma tuşu orta tuş olarak işlev görüyor. Standart nefes efektli rgb aydınlatması var ama gözü yormuyor. DPI desteği güzel, tıklamaları biraz sert ama yeni olduğu için olabilir.
İki çevre biriminin de maalesef sürücü desteği yok; W, PnP ile verdiği destek ne ise o destek ile çalışıyorlar. Bu yüzden fare için x-mouse uygulamasını indirip kurdum, aşağıda da bağlantısını verdim.

https://www.highrez.co.uk/downloads/XMouseButtonControl.htm

X-Mouse Button Control

Software for Windows that allows you to re-map & configure your mouse buttons and scroll wheel.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Raspberry Pi veya benzer cihazları torrent için kullanma

Bir önceki samba kurulumu yazımda pi ve benzer cihazları nasıl NAS olarak kullanacağımızı anlatmıştım. Cihaza bağlı depolama aygıtlarını ağa açmıştık. Şimdi madem ağa açtık, o zaman bu depolama aygıtlarının içine torrent indirmeyelim mi yani? Üstelik memlekette elektriğe her gün zam gelirken koca koca pc leri torrent için saatlerce açık bırakmak mantıklı mı? Saatte 3-5 watt harcayan pi ve benzeri cihazları kullanıp elektrik faturasında üç beş lira da olsa tasarruf etmek iyidir.

İşte bizde bunun için cihazımıza Transmission kuracağız. Uzun zamandır kullandığım, gayet sorunsuz bir torrent uygulaması.

Hadi başlayalım.

Öncelikle Transmission'ın kendi deposunu sistemimize ekliyoruz ki, en güncel versiyonu indirsin.

root@raspberrypi:~# add-apt-repository ppa:transmissionbt/ppa

Yeni eklediğimiz depoyu bir kontrol etsin;

root@raspberrypi:~# apt update

Artık kuruluma geçebiliriz.

root@raspberrypi:~# apt install transmission-daemon

Otomatik olarak arka planda çalışmaya başladığından durdurmamız gerek çünkü konfig dosyasında değişiklikler yapacağız. Arka planda çalışırken yapılacak değişiklikler geçerli olmayacaktır.

root@raspberrypi:~# systemctl stop transmission-daemon

Daha önce samba kurarken klasörler oluşturmuştuk. Şimdi o klasörün içinde birde torrent klasörü oluşturalım.

root@raspberrypi:~# mkdir /mnt/nas/hdd1/torrent

Yarattığımız torrent isimli klasöre gerekli yetkilendirmeleri de yapalım. Aşağıdaki ronniejamesdio kullanıcısı örnektir, siz sizin sistemdeki kullanıcı adınızı yazacaksınız. Aynı kullanıcıyı samba içinden oluşturmuştunuz.

root@raspberrypi:~# chown -R ronniejamesdio:nas /mnt/nas/hdd1

Şimdi samba konusundan anlattığım winscp uygulaması ile cihaza bağlanalım ve /etc/transmission-daemon konumundaki settings.json isimli konfig dosyasını açalım.

Aşağıdaki değişiklikleri dosyada yapalım ve kaydedelim.

"download-dir": "/mnt/nas/hdd1/torrent",

"rpc-username": "kullanıcı adınız",

"rpc-password": "şifreniz",

"rpc-whitelist-enabled": false,

Transmission kurulurken debian-transmission diye bir kullanıcı oluşturuyor ve torrentleri diske bu kullanıcı ile kaydetmeye çalışıyor. Ancak debian-transmission kullanıcısının /mnt/nas/hdd1/torrent klasörüne yazma yetkisi yok. Samba konusunda nas isimli bir grup yaratmıştık. Şimdi o gruba debian-transmission kullanıcısını ekleyelim.

root@raspberrypi:~# usermod -a -G nas debian-transmission

Artık daha önce durdurduğumuz Transmission'ı çalıştırabiliriz.

root@raspberrypi:~#  systemctl start transmission-daemon

Son olarak 9091 portunu açıyoruz.

root@raspberrypi:~# ufw allow tcp/9091

Artık browser'ı açıp http://<Pi ip adresi>:9091 yazarak arayüze erişebilirsiniz.

Windows üzerinden indirilen torrentleri artık görebilirsiniz.

Ben torrent eklemek için windows ve android üzerinden remote transmission isimli uygulamayı kullanıyorum.

https://github.com/transmission-remote-gui/transgui/releases/tag/v5.18.0

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.neogb.rtac&hl=tr

Bu yazımızda bu kadar. Umarım eksik veya hatalı bir şey yazmamışımdır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

gündemde bahsedilen .exe yazılımlar
https://www.grc.com/freepopular.htm

Most Popular Freeware on GRC.COM

The most popular free stuff on GRC.COM.
BeğenFavori PaylaşYorum yap