Paylaş Paylaş

Düğün fotoğrafçılığı nedir nasıl yapılır?

BasÇek bölümümüzde sadece ekipmanlara değil, çekim tekniklerine de yer vereceğiz. İlk konumuz çok merak edilen ve sorulan düğün fotoğrafçılığı. Editörümüz Barış Özkök, aynı zamanda bir düğün fotoğrafçısı. Kendi tecrübelerini de katarak bize bu işin ince noktalarını anlatıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Dize @dizegn

  Konu ilginçmiş, teşekkürler, ellerinize sağlık 🙂

 • Hasan Dilek @hasan-dilek

  Oooo, Barış abi gelmiş izlenir 😀

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Merhabalar. Aşağıda benzer bir konuya yorum yaptım. İlgili kısmı burada da paylaşmak isterim.
   Piyasa genelini konuşmak gerekirse, bir mekanda yada bir nikah salonunda fotoğrafçılık yapıyorsanız oraya kira ödüyorsunuz. Hemde bunlar akla mantığa sığmayan cinsten. Örneğin ortalama isim yapmış bir düğün mekanına 100-250 bin tl senelik ödeyebiliyorsunuz. Nikah dairelerinde ise bu rakam 2 senelik ihalelerde milyon TL ler ile konuşulmaktadır. O organizasyon sırasında fotoğrafçı başta olmak üzere, fotoğrafları satan satıcılar, baskıcılar, kamera ekipleri ve asistanlar dahil görünmeyen kalabalık bir ekip hizmet vermektedir. Ve bu ekip, tamamen ve sadece o gece satılan fotoğrafın hasılatından yüzde ile yevmiye almaktadır. Yani işin bu tarafından bakılacak olursa, hem Firma sahibinin aldığı büyük bir ticari risk ve sorumluluk, hem de oradaki o geceden yevmiye alacak tüm emekçilerin hakları toplandığında, bir takım kurallar koymak ne yazık ki gereklidir. Bana kıllık yapıldı bir fotoğraf çektirmediler diye düşünmek çok doğal olabilir. Ama bu kurallar olmasa, orada herkes bırakın telefonu, DSLR getirip çekmeye kalkacaktır. Bunun önüne geçilemediğinde ise, fotoğrafçılık hizmeti verilemeyecek hale gelecek ve çok büyük zararlarla iflaslara gidecek sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bir de bu açıdan düşünmekte fayda var.

  • Emre Arat @emrearat

   @baris_ozkok Hocam düzgün çalışan,işinin gerekliliklerine uyan kişilere burada bir atıf yok,bahsettiğiniz kira durumuna gıda sektöründe bir tanıdığım vasıtasıyla şahit oldum.Zorlu iş ve mali koşullar için herkese Allah kolaylık versin.Paylaştığım başlıktaki durumda fotoğrafların sayısının az,kalitesinin düşük olduğundan ve engellemelerin biraz kabaca olduğunda bahsediliyor.Dikkat çekmek istediğim nokta buydu.Kolay gelsin.

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Tekrar Merhaba. Orada da sana sonuna kadar katılıyorum. Ne yazık ki buralarda verilen hizmetin kalitesi de çok kötü. Bu da ne yazık ki memleketimizde olan bir takım çarpıklıklardan biri...

  • cagliaritqz @cagliaritqz

   @baris_ozkok bey insanların en önemli anlarının yakınları tarafından video ve fotoğraf karesine alamaması sizce de çok saçma değil mi? Uygulama tamamen zorbalıktır.

  • cagliaritqz @cagliaritqz

   @baris_ozkok Bey cevabınızı bekliyorum.

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   merhabalar. Burada yine her açıdan bakmak lazım. Tabi ki insanlar bu sosyal medya ortamında en yakınlarının fotoğraflarını çekmeli ve de paylaşmalıdır Ama profesyonel fotoğrafçının önüne geçmek vb. işini yapamayacak durumlara sokmak da ne yazıkki bu izinler karşısında karşılaştığımız bir durum.
   Sana yaşadığım bu tarz olaylardan en aklımda kalanını anlatayım bu konuya örnek olması için.
   2 Sene önce İstanbul un güzide mekanlarından birinde bir organizasyon da çalışıyorum. Kendi işim değil, sözleşmeli olarak çalıştığım bir arkadaşımın organizasyon firmasının işi. Tam nikah anındayız. Tek fotoğrafçı benim. Yanımda kameraman ve Yukarıda jimmy-jib denilen uçan kameralardan var. Tam nikahın en önemli anında karı koca ilan edildikten sonra geline nikah defterini kaldırmasını söyledikten hemen sonra arkamdan biri beni adeta vücut hareketiyle iterek elindeki koskoca ipad ile önüme geçerek fotoğraf çekmeye kalktı. Kendisini ikaz edene kadar iş işten geçmiş ve o en önemli kare kaçmıştı. İkazım karşısında kendisinin gelinin kuzeni olduğunu söyleyerek küstahça azarlamaya kalktı. O günü böyle bitirdik.
   yaklaşık 15 gün sonra çift firmanın bürosuna gitmiş. Firma sahibi olan arkadaşım beni aradı. Yana yakına abi sen ne yaptın ? Sana defalarca böyle büyük organizasyonları teslim ettim. Böyle bir hata yapacağını tahmin etmezdim vb. gibi kırıcı laflar söyledi. Çift orada ona hakaretler ve tehtitler yağdırmış. Ben anlaşmam gereği katıldığım organizasyonların video montajlarını da yapmaktayım. Telefonda beni beklemelerini hemen bir taksi ile geleceğimi söyledim. Jimmy-jib in kasedini aldığım gibi büroya gittim. Allah’tan tam nikah anında jimmy gerimizde imiş ve tüm olayı sesleriyle beraber almış. Büroya vardığımda adeta üstüme saldırdılar. Bende sükünete davet edip tv karşısına oturttum. Kasedin ilgili bölümünü izlettim. O anda birden havaları değişti. Hatta emin olmaları açısından 2 defa daha geri sarı izlettim. Bu sefer özürler dilemeye başladılar. Gelin hanım “e şimdi ne olacak benim o en değerli anım?” diye sordu. Kendisine cevabım netti. Hanımefendi o fotoğraf kuzeninizde, gidip ondan alabilirsiniz.
   Bu insanlar belli mevkilerde olan ve isteseler tüm hayatınızı zindan edebilecek güçleri ve çevrleri olan insanlar hemde.
   Neticesinde arabayla evime kadar bırakılarak özürleri kabul ettim.
   Peki şimdi sormak gerek. YA o anda jimmy de çifte odaklanmış ve yakın girmiş, bizi çekmemiş olsaydı ? Ben kendimi nasıl kanıtlayabilir ve savunabilirdim ?
   Bu yaşadığım benzer örneklerden en aklımda kalanı.
   Bence izinlerle beraber insanların anlayışları da önemli 😀
   bu da işin öbür taraftan bakış açısı 😀

  • cagliaritqz @cagliaritqz

   @baris_ozkok bey açıklamanız için teşekkür ederim. Bir de şöyle düşünsek siz profesyonel çalışıyorsunuz tamam. Bu işten ekmek yiyorsunuz ve emeğinize saygı duymam lazım. Ama sizi rahatsız etmeden bir kaç fotoğraf almamın ne sakıncası olabilir ki? Ben bunları kşmseye satmayacağım ve anı olarak kalacak

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Tabiki olmaz. Ben yine de hiçbir zaman engellemiyorum. Hatta ben bazen çoğu fotoğrafa davet de ediliyorum. ve seve seve gidip bende o karede yer alıyorum. Hem insanların beni yakın görmesi ve hatırlamak istemesi güzel bir şey, hem de, aynı zamanda viral olarak sizin reklamınız. Ben bu noktanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.

  • cagliaritqz @cagliaritqz

   Cevabınız ve düşünceniz için çok teşekkür ederim @baris_ozkok Bey. Fotoğrafçılıkla murat beyin videolarını izleyerek başladım. Gerçekten aydınlatıcı ve hiçbir yerde bulamayacağımız bilgilerle aydınlanıyoruz sayenizde. Allah sizi ve teknoseyir i ekranımızdan eksik etmesin

  • urzais @urzais

   Burda konu salonlar oteller vs özel mekanlar mı yoksa nikah salonları mı?

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Daha çok özel mekanlar ve Albüm çekimleri esnasında. nikan salonlarının kendine has ayrı bir yapısı var. Oradaki sistem daha farklı ne yazık ki

  • urzais @urzais

   Nikah salonları malesef dediğiniz gibi kendine has yerler. Benim görüşüm kaba olacak ama kasap dükkanı gibi belediyeler malesef gelir uğruna anayasal hak olan kamu hizmetini özel sektöre veriyorlar. Emekçi kısmını anlayışla karşılıyorum ancak nikah salonları savaş alanı gibi gene özür dileyerek emekçi arkadaşlar davetlilere davar sürüsü gibi davranıyorlar. Özel mekanlar için söylenecek söz yok karşılıklı anlaşmalara tabi.

  • Barış Gürbüz @gta89

   bir dönem bende düğünler acele diye tabir edilen yada benim çalıştığım yer ole söylüyordu fotoğrafçılık yapmaya çalıştım hayatım boyunca bu kadar özensiz iş yapmadım bu arada berbat bi yerdi makinalar yarı çalışır host kameramana mı yardım etsin fotoğraf mı satsın sen milletten poz dilenirsin o biter fotoğraf satmaya çalışırsın.... bu arada dış mekanda da en iyi çalışan makinayı alıp reflektörü alıp çıkıyorlardı orada da özensiz bi iş..... ya kameradan anlamam kameraman yok diye koydular makinayı omzuma kameramanlık yaptırdılar bana.... bu arada haklarını vereyim çok zor iş adamların yaptığı makineleri çok ağır düğünlerde omuzda taşımakta olmuyor onca saat ,ne kol var adamlarda ben her seferinde düğünün ortasında sandalye aradım üstüne çıkacak bu arada bizim partonda salonlarda slra izin vermezdi ben gördüklerime 1 2 poz çekip kaldırmalarını partonun izin vermediğini izah edip acıtasyonumu yapıyodum güzel güzel anlaşıyorduk ...tanıdıklarımın düğününe gittiğimde de fotoğrafcıyla konuşurum çekim yapmadan önce orada da sadece aile fotoğrafı çekeceğimi söyleyerek her defasında izin aldım (ben karanlık odacı adamım düğün neymiş ,çok yaşa ilford)

  • t.baris @turemis-baris

   Kusura bakmayın ama düğün fotoğrafçılarının tören esnasında fotoğraf aldırmamaları tamamen yeteneksizliklerini, kalitesizliklerini örtmek için yapılan bir icraat. Bir düğünde fotoğrafçı neden bulunur! O anları kaliteli bir şekilde fotoğraflaması yıllar sonra o anıların hiçbir detayının kaçmamasını sağlamak için. Ancak olan tam tersi! Eşimin ailesi farklı şehirde olduğundan iki ayrı yerde iki farklı tören yapmak durumunda kaldık. Bu sebeple iki ayrı hizmeti değerlendirme fırsatı buldum. İzmitte yapılan törende kameraman ve fotoğrafçı o kadar anlayışlı o kadar isteyerek yapıyorlardı ki işlerini ve hiç kimseye karışmadılar. Kardeşimin bütün saçma girişimlerini beklediler ondan sonra kare aldılar. Ve birkaç gün sonra fotoğrafları almaya gelince dijital kopyaların hepsini verdiler sorgusuz sualsiz. Basılacak olanlar içinde 35 kuruşa istediğinizi istediğiniz zaman basarım dedi paşa paşa aldık herşeyimizi ödedik ne istedilerse. Gelelim Eskişehire burada böle bir artist yok afilli afilli hareketler, sözler iki kişi var bir fotograf birde video için ama düğünden belliydi fotoğraf çekicem diye bir havalar yaşlı yaşlı insanları ittirmeler işte kafa bizde bozuk olsun vardır bir derdi dedik orda yaka paça dışarı atmak lazımdı. Bir kare dahi fotoğraf çektirmediler tabi. Neyse vardır bir bildikleri dedik 1 hafta sonra gittik haspamların yerine adam 600 kare almış 200 ü boş yeri çekmiş 100 de manasız fotoğraflar. Her neyse sonuçta dijital düşük bir maliyeti var kendi bileceği birşey. Sonra başladı bombaları patlatmaya Baskılı fotografa 3,5 tl alırmış dijitalleride istersek 1,5 liraya verirmiş (tanesi) işte düğün videosunu cd de istersek cd başı 30 lira ücreti varmış. Beğendiğimiz 50 tane fotoğrafıda yok adamın. Şimdi soruyorum size Barış bey bunun adı eşkiyalık değilmi? Fotoğrafcının fotoğrafını güzel diyemi alırsınız yoksa başka bir yerden aynı anı bulamayacağınız içinmi? Kısacası bu düğünde fotograf çektirmeme olayı sanatkar olmayan fotografcıların arkasına sığındığı bir uydurmadır! Savunulacak bir yanı yoktur!

  • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

   Düğün sahipleri bir mekanda düğün yapmaya karar verdiler ve mekanın kadrolu fotoğrafçılarının böyle kuralları olduğunu biliyorlarsa, veya kendileri bir düğün fotoğrafçısıyla anlaştılar ve o fotoğrafçı böyle bir şart ileri sürdüyse, o zaman sorumluluk düğün sahiplerinindir. İsterlerse düğün fotoğrafçısı tutmayabilirler veya düğün fotoğrafçısı olmayan bir mekanda düğünlerini yapabilirler.

  • urzais @urzais

   Anlaşması olmayan mekan var mı? istanbul için yazıyorum bunu. Mesela çırağan sarayının en son anlaşmalı fotoğrafçısı yoktu orda yapabilirler 🙂

  • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

   Düğüne benzeyen bir başka ortam, çocukların okul etkinlikleri. Yıl sonu gösterisi, tiyatro, halk oyunları vs. Etkinliğin resmi fotoğraf ve videocusu olmasına rağmen bakıyorsunuz, sahnenin önü, iPad'iyle, cep telefonuyla çocuğunun resmini veya videosunu çekmeye çalışan anne-babalarla dolmuş. Bu şekilde, herkes zararlı çıkıyor, çünkü herkesin kendi çektiği kayıtlarda, canhıraş bir biçimde çocuğunu çekmeye çalışan diğer anne-babalar yüzünden çocuklar görünmüyor!

  • urzais @urzais

   Kimse çekimin dvd sine para vermek istemiyo işte dediklerin oluyo 🙂

 • Ercan @ercan

  Gerçekten böyle bir sitede bu videoyu beğenen var mı? Konu itibarıyle. Garip.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Google Chrome tarayıcını kullanırsanız size "Türkçe diline çevireyim mi ? " diye sorar. Sizde evet dersiniz. %80 'in üzerinde anlaşılır hale gelir. ( Tamamı Türkçe oluyor da direkt Türkçe gibi değil işte sıkıntı o )

 • Burak Özkes @burakozkes

  Çok güzel oldu ilgimi çekmez diye düşündüm ama açınca yanıldığımı anladım @gamsizm @baris_ozkok

 • Müdavim @monk

  Barış Bey merhabalar, sizin şu konu hakkındaki görüşlerinizi merak etmekteyim:
  Nikah salonunda veya düğünde konukların fotoğraf çekmesine ne ölçüde izin veriyorsunuz, kimi fotoğrafçılar cep telefonu ile çekime bile izin vermiyor.Sizin için bu sınır nedir, hangi derece ekipmana kadar çekim yapabilirler 🙂

  Keyifle izledim yine teşekkür ederim.Kamuya açık yerlerin de ayrı bir zorluğu var bence 🙂

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Merhabalar. Şimdi tabi ki her şeyin görünen ve görünmeyen yüzleri var. Ben genelde kendi organizasyonlarında şu sınırı koyarım, cep telefonu yada kompakt makina ile çekimlere karışmam ama giriş seviyesi ve aynasızlar dahil profesyonel fotoğraf makinaları yasaktır. Bunlar çok ciddi şeyler. Biz çiftlerimizle çalışırken resmi olmak zorundayız. Bakkaldan ekmek almak gibi değil tabi ki de. İki tarafın da haklarını korumak için özel organizasyon sözleşmeleri ile çalışırız. Ve bu kurallar sözleşmelerimizde vardır. Sözleşmelerimiz gereği bu tarz ihlaller düğün sırasında çekimlerin iptali ve sözleşmenin feshine kadar gidebilmektedir. Ama şu ana kadar anlaşmayla ve sözlü uyarıyla bunu hep çözdük.

   Piyasa genelini konuşmak gerekirse, bir mekanda yada bir nikah salonunda fotoğrafçılık yapıyorsanız oraya kira ödüyorsunuz. Hemde bunlar akla mantığa sığmayan cinsten. Örneğin ortalama isim yapmış bir düğün mekanına 100-250 bin tl senelik ödeyebiliyorsunuz. Nikah dairelerinde ise bu rakam 2 senelik ihalelerde milyon TL ler ile konuşulmaktadır. O organizasyon sırasında fotoğrafçı başta olmak üzere, fotoğrafları satan satıcılar, baskıcılar, kamera ekipleri ve asistanlar dahil görünmeyen kalabalık bir ekip hizmet vermektedir. Ve bu ekip, tamamen ve sadece o gece satılan fotoğrafın hasılatından yüzde ile yevmiye almaktadır. Yani işin bu tarafından bakılacak olursa, hem Firma sahibinin aldığı büyük bir ticari risk ve sorumluluk, hem de oradaki o geceden yevmiye alacak tüm emekçilerin hakları toplandığında, bir takım kurallar koymak ne yazık ki gereklidir. Bana kıllık yapıldı bir fotoğraf çektirmediler diye düşünmek çok doğal olabilir. Ama bu kurallar olmasa, orada herkes bırakın telefonu, DSLR getirip çekmeye kalkacaktır. Bunun önüne geçilemediğinde ise, fotoğrafçılık hizmeti verilemeyecek hale gelecek ve çok büyük zararlarla iflaslara gidecek sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bir de bu açıdan düşünmekte fayda var

  • ahmthmdi @ahmthmdi

   barış abinin yorumuna katılıyorum ama o kadar kalitesiz ve işten anlamayan adamlar var ki.. Sanki siz onlara mecbursunuz ve bu mecburiyetiniz sebebiyle kazıklamak hakları gibi davranıyorlar.. Öyle adamlar ile hayatım boyunca muhattap olmak istemem bir de böyle bir günde karşınıza çıkınca sinirlenmemek elde değil.. 20 kare fotoğraf için 500 tl çok büyük para. @baris_ozkok

  • Müdavim @monk

   Uzun ve açıklayıcı yorumunuz için teşekkürler Barış Bey, sadece beğenmek olmazdı, özel olarak teşekkür etmek istedim.

   Bir de şunu eklemek isterim,
   Evet masraflar tabiki var ama o işini iyi yapmayan fotoğrafçı da çok var değindiniz siz de.Nasılsa bana mahkum diyip üstün körü çalışanlar, kusura bakmayın ama o masrafları o kaliteyle çıkaramasınlar bir zahmet 🙂 O giden anların telafisi de yok.Bu tarz iş yapanlar sizlere de zarar veriyor hem maddi hem manevi. @baris_ozkok

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   @monk @ahmthmdi Evet. Ne yazık ki bu konuda sizlere sonuna kadar katılıyorum. Nikah dairelerinde verilen fotoğraf hizmeti ne yazık ki basma kalıp ve pek iyi değil. Ama bahsettiğim rakamları ihalelerde veren büyük firmalar, gücü olan firmalar. Ve de pek de arkası "aydınlık" kimseler değiller. Dolayısıyla onlara karşı bir hak arayışı genelde hüsranla sonuçlanıyor...

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Bu ne yazık ki tüm düğün işlerine kalkışanların ilk öğrendiği acı gerçek. Yasal olarak hiçbir hizmet almak istememe hakkına sahipsin. Ama yine de oraya bir fotoğrafçı sokamazsın. Kurallar bu yönde 🙁 Ama Orada kimse sana zorla düğün albümü satamaz. Sen sadece orada nikah sırasında fotoğraf ve kamera çekimi isteyebilirsin. Albümünü dışarıda kime istersen çektir. Düğün günü hikayesi yaptır. Hatta düğün günü hikayene orada çekilen videoları da ekletebilirsin. Ben genelde öyle yapıyorum. Bu çarpıklık da, ne yazık ki yurdum tezatlarından biri...

  • oklava @oklava

   @baris_ozkok

   Açıklamanız çok yetersiz. İki tarafın haklarını korumak diye söze başlamışsınız sonra ihaleye giren fotoğrafçının parasını çıkarmasından başka bir açıklama yer almamış.
   Üstelik bu fotoğrafçı ihaleye zorla girmiş de yeterli "yasaklamayı" getirmez ise aç kalacak gibi bir havada anlatmışsınız. Düğün fotoğrafçısının nikah dairesine girmesi şart mı ? Değil. Kim sizi zorluyor dairenin ihalesine girin diye?

   Açıklama şu durumu da haklı çıkarıyor: "Bu işhanının dükkan kirası normalden 3 kat pahalı bu yüzden benim 'korsan CD' satmam normal birşey. Satamazsam kirayı ödeyemem, iflas ederim"

   Sizin bir düğün davetlisinin fotoğraf çekmesini engellemeniz kanunsuzluktur. Bunun hukuksal açıdan hiçbir dayanağı yoktur. Hiçbir davetliyi engelleyemezsiniz, sözlü taciz edemezsiniz, dokunamazsınız. Sizin dayanağınız olduğunu sandığınız anlaşmanız 3. bir şahsı etkilemez.

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Merhabalar. Sözleşmeler tabi ki iki tarafın da çıkarlarını koruyor. Tek taraflı bir sözleşme olamaz. Tabi ki sözleşmenin karşılığında biz fotoğrafçılar da, vaad ettiğimiz çekimleri ve albüm çalışmalarını belirlenen tarihte vermekle yükümlüyüz. Aksi taktirde büyük meblağlara varan tazminatlar ödemekle yükümlüyüz.
   Düğün organizasyonlarında profesyonel fotoğrafçılık hizmetleri hep olmuştur ve olacaktır. Bunu da birinin yapması lazım. Ama profesyonel fotoğraf hizmetlerinin yapılması, ancak belli bir kazancın devamı mümkünse bu olabilir. Bunun da temini için belli kurallar olmak zorundadır. Ve bu kurallar olmazsa, fotoğraf firmaları bunu sağlayacak minimum geliri elde edememektedir. Geçmişte pek çok örneği vardır. Sonuçta bu bir meslek ise, siz kimseyi mesleğini yapmanın gerekliliklerini yapmak istediği için de suçlayamazsınız. Siz kendiniz söyleyin, eğer size bir nikah dairesinde makina ile çekim yapmaya izin verilse, siz gidip fotoğrafçıdan fotoğraf satın alır mısınız ? Ne yazık ki gelişen teknoloji ile artık bu gibi durumlara sıkça karşılaşıyoruz. Ama tabi ki, hiçbir fotoğrafçıyla çalışmayan mekanlar da var. Size seçenek sunan mekanlar da var. Oralara nikah memurları da gelmektedir. İşi sadece nikah dairesi gibi düşünmemek lazım. Sonuçta aradığınız vakit sistemde esnetilecek çok şey bulabilirsiniz. Bunların olmaması, sizin tabirinizle aç kalmamıza neden olur. O ihaleyi alanlara belki bişey olmaz ama, olan oradaki emekçilere olur, bizlere olur. Fotoğraf, bir sanattır, Profesyonel fotorğaf hizmeti veren bir fotoğrafçı da, bir esnaftır. Ve her esnaf para kazanmak zorundadır. Siz kendi işinizde para kazanamazsanız, sizi ne zorluklar bekliyor ise, bizleri de aynı zorluklar beklemektedir...

  • oklava @oklava

   @baris_ozkok

   Hala aynı şeyleri söylüyorsunuz. İki taraflı anlaşma deyip hala "fotoğrafçının aç kalmasından" bahsediyorsunuz. Aç kalıyorsanız bu ihaleye girmeyin.

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Peki sizce fotoğrafçının bu antlaşmada başka ne gibi güvenceler vermesi lazım ? Yanlış anlamayın gerçekten hangi açıdan baktığınızı tam olarak anlayamadım. Düşünceleriniz ile aydınlatırsanız çok sevinirim ve bence çok da yararlı olacaktır.
   Şunu da unutmamanızı rica edeceğim. Dijital çağın ilerlemesi sonucu, biz profesyonel fotoğrafçıların para kazandığı meslek dalları git gide azalmaktadır. Bu işin meslek olarak kalabilmesi ve bizim hayatlarımızı devam ettirebilmemiz için en önemli dallardan biri de, düğün organizasyonalarıdır. Eğer fotoğrafçılık mesleğini fuzuli olarak görüyorsanız zaten haklısınız. Sonuna kadar saygı ile karşılarım.
   Anlayışınız için teşekkürler.

  • oklava @oklava

   @baris_ozkok

   Fotoğrafçının vereceği "güvence" güvenceyi vermeye çalıştığı kişinin arkadaşını kaba tabirle "tartaklama girişimi" olmalı mı? 3. şahsın sizin ekonomik problemlerinize ortak olması mı gerekmekte?

   Fotoğrafçı para kazanamıyor deyip "7000 TL lik lensten 2 tane yanıma alıyorum" cümlesi içeren video anlatmak istediğinizle örtüşmüyor gibi. Siz de düğün fotoğrafçılığı dışında başka işlere yöneldiğiniz gibi bu işte ilerleyecekler de yine başka bir arayış içinde olacaklardır. Ama bunu işine gelmiyor diye "kendi kanunlarını" çıkararak yapamaz.

   Aklıma benim zamanında vesikalık dijital çıktıma normal vesikalık fotoğraf hizmeti vermiş gibi para almaya çalışan amatör dükkanlar geldi. Biz "bundan" para kazanıyoruz diye yapmadıkları hizmetten para bekliyorlar. Ama sonra "nerde bu fotoğrafın orijinali, kim ne zaman nasıl çekmiş? Benden 'izin' almış mı?" sorusuna cevap yok.

   Yapmaya çalıştığınızı söylediğiniz engelleme tekrar hatırlatıyorum ceza hukukuna göre yaptırımı olan şeylerdir. Tazminatı ile ilgili emsali vardır.

  • EMRE @electronicwolf

   @oklava yanlış anlama ama şu cümlenle ''Açıklama şu durumu da haklı çıkarıyor: “Bu işhanının dükkan kirası normalden 3 kat pahalı bu yüzden benim ‘korsan CD’ satmam normal birşey. Satamazsam kirayı ödeyemem, iflas ederim”'' nasıl bu işi bağdaştırdın anlayamadım sonra içimden dedim ya bu nasıl uslup sanki bir art niyet var dedim TS takipçisi böyle olmaz yorumlarında seviyelidir,mantıklı konuşur bir profile bakayım dedim şu alttaki görüntüyle karşılaştım burası diğer sitelere benzemez oklava burada gelip emek vermiş,işinin püf noktalarını anlatan ki bunu herkes yapmaz o açıdan da @baris_ozkok de kutluyorum şöyle diyebilirdi mesela '' ya Murat bu benim ekmek param şimdi insanlara balık tutmayı öğretmeyelim bırak onlar her daim balık satın alsınlar bu püf noktalardan bahsetme işini video çekmeyelim başka şeyler fotoğrafçılıkla ilgili başka şeyler konuşalım'' diyebilirdi böyle dese de kimse ya öyle şey olmaz demezdi TS ekibinde çünkü EMEĞE SAYGI vardır burada

   @baris_ozkok bey bence bu arkadaşa yazdığınız cevaplar çok bile başka ne dese aldırmayın lütfen.

   Bu arada bilgiler içinde TEŞEKKÜRLER.

  • oklava @oklava

   @electronicwolf

   "ziyaretçi" veya "misafir" üyelik açık olmadığı için, sadece belli videolara youtube da denk gelmiş birinden ne bekliyorsunuz? Bu sitenin müdavimi mi olmam lazım geçerli yorum yazmak için?

   Pardon ama sizin niyetiniz belli değil mi?
   Benim niyetim nedir? Katıldığım düğünlerdeki fotoğrafçılardan izinsiz "fotoğraf çekme hakkı" için Barış beye saldırmak mı?
   Ayrıca kahvehane ortamı gibi "senli - benli " yazıp üslüpdan bahsetmeniz çok ilginç. Lütfen ricam Barış bey ile "aramızda" olan muhabbete girmeyin. Keza kendisinin cevap verebileceği cevapların sizin tarafınızdan verilmesi mümkün değil .

   Videoya genel bir yorum yapmadığım için "emeğe saygı" veya "saygısızlık" ile ilgili herhangi bir tabir kullanmanız da hatalı. Ben ne videodakileri tanıyorum ne de bu sitenin emekçilerini. Verilen emek konusunda hiç yorum yapmadım.

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Tabi ki kisme kimseyi tartaklayamaz. Kimse kismeye öyle bir hak vermiyor. Bende bunu savumuyorum. Ama 5 parmağın 5 i de bir değil. Fotoğrafçılara olan önyargınızı şimdi daha iyi anlıyorum. Ne yazık ki çok kötü bir örnekle karşılaşmışsınız. Ben bu kuralları koymadığım gibi, bu kuralları da savunmuyorum. Ve hatta sayfadaki diğer yorumlara bakarsanız, bu çarpık düzenin ne yazık ki doğru olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Ama bir de, işin bu tarafından baktığınızda orada, bu çarpık düzenin içerisinde mağdur olan bir emekçi kesim var. Ben de kendimi onların arasında görerek, onların acılarının da bilinmesi için bu açıklamaları yaptım. Evet, 7 bin liralık bir lensin yedeğini bazen taşıyorum. Sizce bu, bir art niyetmidir ? yoksa, yaptığım işe, evime ekmek götürmek gibi temel bir ihtiyaçtan daha fazla değer ve önem verdiğimi mi göstermektedir ? Bu yönden bakarsanız çok sevinirim. Ne yazık ki karşılaştığınız bu kötü örnek için elimden birşey gelmez. Ama toptan genelleme yapmamanızı ve kişileri böyle değerlendirmenizi rica ederim.

  • oklava @oklava

   @baris_ozkok

   Barış bey yanlış anlaşılmasın, benim fotoğrafçılarla alıp veremediğim yok. Bugüne kadar da bir düğünde elimdeki koca slr ye bakıp da "yasak bu hemşehrim" diyen de çıkmadı. Yalnız çok kere arkadaş çevremde böyle olumsuz durumlar ile karşılaşıldığını işittim ve aynı şekilde burada da dile getirilince naçizane yorumumu yazmak ihtiyacı hissettim.
   Sonuçta tabi ki sizin açınızdan bakınca bir beklenti ve gerekçeleriniz olacaktır ama bu "kuralın" doğru yolla yapılıp yapılmadığının sorgulanmasının da yeri olduğu açık.
   Ben sadece kendi açımdan açıklamalarınızın -biraz olsun- taraflı olduğunu ve arka planda (para dışında mesela) başka şeyler varsa bile tam anlatmadığını söylemek istedim.

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Estağfurullah. Bir yanlış anlaşılma ve eksik bilgilendirme yada gözden kaçma olmuş sanırım.
   Uyarınız için teşekkürler. Sayenizde işin bu kısmı da aydınlatılmış oldu. İlgi ve alakanız için teşekkür eder, hayatınızda başarılar dilerim.

  • oklava @oklava

   @baris_ozkok

   Anlayışınız için ben teşekkür ederim. İlerde düğünlere ( istemeye istemeye 🙂 ) gelmiş olan davetlilere bu konuda daha esnek olursanız -bence- bir zararı çıkmaz diye düşünüyorum.
   Bu arada videoda geçen ve dinamizm içeren fotoğraflarınız çok başarılı.

   Kolay gelsin.

  • elmek6 @elmek6

   Ben de diger arkadaslara katiliyorum ama bence bu isin dügüm noktasi dügün salonu.
   Kendisi aradan parasini alip cekiliyor. Sonra o parayi cikartmak isteyen fotograf stüdyosunun basina patliyor kabak.
   Ben evlendigimde (2011) tüm resimleri ve videolari dijital ortamda istedigimde, bana 5000 lira dediler ama yinede orijinallerini vermeyeceklerini 500 fotograf cikartabileceklerini söylediler. Her fazladan kopya 5 lira daha. Baska makine sokmak kesinlikle yasak.

   Bu meslekteki gelir dagilimi adeletsizligini bu yeni cokan photography sahislarin bozacagina inaniyorum...

  • Barış Gürbüz @gta89

   @oklava size bunu hukuki olup olmadığını kararını nasıl verdığınızı sorsam birde üslubunuz girişiniz o kadar yanlış ki oturduğum yerde sinirlendim @baris_ozkok ü tebrik ederim soğuk kanlılıkla yanıtladığı için sizi

  • Deniz Can Karaca @dckaraca

   Bu işle ilgili iki nokta var. Yani mekanın fotoğraf çekiminine izin vermemesi ile ilgili. Birincisi düğün sahiplerinin misafirlerinin dslr makinayla ya da daha profesyonele yakın makinalarla çekim yapmasına izin vermemek. Bunu nikah dairelerinde, belli başlı düğün salonlarında falan görebiliyoruz.

   İkincisi ise çiftin beğenip çalışmak istediği fotoğrafçıya izin vermemek. Bunu da şöyle örneklendirebiliriz. @oklava evlenecek olsun. Düğününü ölümsüzleştirmek için de @baris_ozkok ile çalışmak istesin. Düğünü yapacağı mekan ya buna izin vermeyecek, ya da sadece Barış Bey fotoğraf çekebilsin diye afaki rakamlar talep edecek.

   Birincisi biraz daha masum görünmekle birlikte, işin içine baskı ve baskıların satılması durumları girdiği anda iş karşı tarafı istismar etmek haline geliyor. Ben oklavaya katılıyorum. Yani eğer bir nikah dairesi 100bin 250bin milyonlar gibi çok saçma rakamlar talep ediyorsa, bu nikah daireleriyle çalışmaya devam edip, baskı başına 20 lira da fiyat çekip sonra da başkasının fotoğraf çekmesini engellemek çok nahoş bir davranış ve bu işin sanatçılık tarafı ile uzaktan yakından ilgisinin bulunmadığı, işi tamamen ticarete döken bir yaklaşım.

   Çekilen fotoğrafların tamamını vermemek, bir kısmını vermek, düşük kalite ile vermek, hepsi için ekstra ücret talep etmek, orada başkalarının çekim yapmasını engellemek, bunları sözleşmeye koydurmak gibi şeyler bence etik olmayan davranışlar. Mekan ile fotoğrafçı bazen beraber bu işi yapıyor, bazen farklı taraflarında oluyorlar işin.

   Ben ne yaptığımı söyleyeyim. Düğünden geriye sadece ama sadece fotoğraf ve video kalır. Hatta video da bir kez izlenir bir tarafa konur, fotoğraflar bakidir. O yüzden benim için fotoğraf mekanın inisiyatifine bırakılmayacak kadar hayati bir konuydu. Bu yüzden düğün mekanı seçerken de ilk kıstasım fotoğrafçımı kendimin getirebilmem ve bunla ilgili ekstra bir masrafa katlanmamam idi. Buradan yola çıktık ve sonuçta hiç de takılmadık fotoğraf ne olacak ne bitecek nasıl problemler çıkacak diye. İstanbul'da bu formatta yerler artık pek kalmamış ama İzmir'de neyse ki şansım vardı.

   Neyse dediğim gibi, ben biraz daha @oklava ya yakın duruyorum burada. Ama Barış Bey'in iyi niyetinden şüphelendiğim için değil. Kötü niyetli fotoğraf tüccarları insanların boğazına kadar masrafa battığı bir günde hem düğün sahiplerini hem de misafirlerini istismar etmeye alıştıkları için BArış Bey'inkiler gibi görece iyi niyetli yaklaşımlara sahip fotoğrafçılar arada kayboluyor.

  • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

   Düğün fotoğrafçısının yaptığı anlaşmada muhatabı, düğün sahibi. Yani düğün fotoğrafçısına, misafirlerin çekim yapmasını engelleme HAK ve YETKİSİNİ düğün sahipleri, gelin ve damat veriyorlar.

  • urzais @urzais

   Ya burda bence yanlış bi anlama var dış çekimi çeken fotoğrafçının ayrıca salonda çekim yapması konusu. siz salon yada otelin fotoğraf firmasına nikah orada olacaksa nikah ilk dans ve pasta seramonisini ayrıca sizin dış mekan fotoğrafçınızda çeksin derseniz itiraz eden yer az olur. orda itiraz masaların çekilmesidir. otelin yada salonun firması zaten ordan para kazanacaktır.

 • Galaksi Taksi @myownkaos

  aramızda ilk evlenicek arkadaşın düğününde hep beraber deneme çekimi yapmayı öneriyorum. üstad murat abi de şahit olur.

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  bu iş ile az çok ilgilenen biriyim... (fotoğraf işi ile) " fotografiycilere " ne zaman değinir diyordum ki tam zamanında değindi 🙂 Bence daha çok şey söylemeliydiniz.. Piyasada çok fazla " hevesli genç " görüyorum. 🙂

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  ayrıca, bir yıldır fotoğraf ile uğraşıyorum (iş olarak yani para amaçlı değil) eline makinesini alan (999 tl ye) bir çok insan bu olaya hevesleniyor. daha hayatında beş bin kare normal çekim yapmamış, iso nedir perde nedir bilmeyen biri bile para kazanma derdine düşüyor.. Işık, detay, netlik meselesine girmiyorum dahi. Neyse tecrübemi aktarayım, düğün fotoğrafçılığı yapan arkadaşlarımın yanında onlarca defa sırf kendime tecrübe katmak için yardıma gittim... Düğün yapacak arkadaşlara önerim fotoğrafçının örnek albümlerini incelemenizdir.. Giriş seviyesi makinesi olan, harici flaş kullanmayı bilmeyen, ve son olarak çok pahalıya ve çok ucuza iş yapan yerlerden kaçınmalarını tavsiye ederim. Ayrıca " fotoğrafçı " olduğunu iddia eden ve egoist kişilerden de kaçınmalısınız.. Barış abi zaten video da buna değiniyor.. Çiftlere de tavsiyem iki de bir " şunu da yapacak mıyız bunu da yapacak mıyız " diye sormayın. Daha önce tabletten yada telefondan vs. sevdiğiniz kareleri gösterin benzerlerini talep edin. Rahat olun. Ben fotoğrafta şöyle çıkarım böyle çıkarım diyip ön yargılı olmayın yeter. Gerisi o anın tadını çıkarmak.. 🙂

 • 536f @5468696e6b206d6f7265

  Barış abi ne yalan söyleyim size karşı sebepsizce önyargıyla yaklaştım ama kesinlikle bu sitenin size ihtiyacı varmış. Tanıdıkça samimiyetiniz ve bilginiz size daha yakın hissetmemi sağlıyor. Birde öğretmen karşısına çıkan öğrenci edasıyla bilgilerinizi önünüzde hazırladığınız kağıtlardan aktarmanız yok mu, izleyenleri ne kadar önemsediğinizi sadece buradan bile anlarım. Anlatımınız da çok samimi ve sıcak. İnsanda merak ve dinleme duygusu uyandırıyo.
  Teşekkürler ikinize de.

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  Merhabalar. Ne yazık ki bizim orada yapabileceğimiz tek şey, makinalarımızı çantamıza koyup, bir davetli olarak nikahınıza katılıp takımızı takmak 🙂 Üstte buna benzer bir duruma ayrıntılı açıklama yaptım. kopyala-yapıştır yaparak aşağıya nedenini yazıyorum. Sonuçta orası resmi daire ve belli kuralları var. Sözleşmeli fotoğrafçıları var ve sözleşme şartları devlet tarafından koruma altında.
  "Piyasa genelini konuşmak gerekirse, bir mekanda yada bir nikah salonunda fotoğrafçılık yapıyorsanız oraya kira ödüyorsunuz. Hemde bunlar akla mantığa sığmayan cinsten. Örneğin ortalama isim yapmış bir düğün mekanına 100-250 bin tl senelik ödeyebiliyorsunuz. Nikah dairelerinde ise bu rakam 2 senelik ihalelerde milyon TL ler ile konuşulmaktadır. O organizasyon sırasında fotoğrafçı başta olmak üzere, fotoğrafları satan satıcılar, baskıcılar, kamera ekipleri ve asistanlar dahil görünmeyen kalabalık bir ekip hizmet vermektedir. Ve bu ekip, tamamen ve sadece o gece satılan fotoğrafın hasılatından yüzde ile yevmiye almaktadır. Yani işin bu tarafından bakılacak olursa, hem Firma sahibinin aldığı büyük bir ticari risk ve sorumluluk, hem de oradaki o geceden yevmiye alacak tüm emekçilerin hakları toplandığında, bir takım kurallar koymak ne yazık ki gereklidir. Bana kıllık yapıldı bir fotoğraf çektirmediler diye düşünmek çok doğal olabilir. Ama bu kurallar olmasa, orada herkes bırakın telefonu, DSLR getirip çekmeye kalkacaktır. Bunun önüne geçilemediğinde ise, fotoğrafçılık hizmeti verilemeyecek hale gelecek ve çok büyük zararlarla iflaslara gidecek sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bir de bu açıdan düşünmekte fayda var"

 • Müdavim @monk

  Bence çift seçebilmeli kimi istediğini.

 • babaduru @babaduru

  Levent abiden Düğün havalarını incelemesini bekliyoruz.. 🙂

 • Ekrem @huseyinekrem

  aslında bunları alacan çevirecen türkçeye. Al sana site al sana malzeme 😀

 • Fatih @fatihy

  henuz videoyu izlemedim fakat konu dugun fotohrafciligi olunca yorumlarda dugun salonlarindaki fotografci teroru aklima geldi direk. soyleyecklerkmi lutfen ustunuze alinmayin ama boyle bir sey olmadigini kesinlikle soyleyemeyiz.... hatta bu konu ile ilgili eksi sozlukte uzunca bir konu var.
  dugun yapmak icin kendi fotografcimizi ayarlariyoruz veya ailemizden birisi bunu ustleniyor gerekli ekipman ile ama hernasilsa dugun solanunda boyle fotografcilarla karsilasip fotograf cekmemize engel olmakta bizleri dugun salonuna almamakta bir nevi teroristlik yapmakta....

  sonuc olarak biz o fotogracilardan fotograf almak zorunda degiliz onlarla calismak zorunda da degiliz. ama hangi hakla kendi dugunumuzde fotograf cekmeemizr izin vermezler. fotograf cilar dugun salonu ile anlasma yapmislar olabilirler ama dugun sahipleri ile yapilmis bir ablasma yok hangi hakla buna engel olabiliyorlar. ?
  yukarida gordugum kadari ile sizde bir fotografci oldunuz icin bu olusumu ve fikri destekliyorsunuz ve dugun yeri ile fotograci arasindan olan anlasmadan orada donen prarlardan bahsetmisiniz ama bu bizileri zerre kadar illendirmez heleki o fotografcilarla calismiyorsak.

  umarim sizde o tarz fotografcilardan degilsinizdir. insanlara secme hakki tanidiginizi umuyorum
  @baris_ozkok

  • Barış Gürbüz @gta89

   orayı size kiralarken bu şartı sözleşmeye koyabilirler mülkiyet hakkı bunu sağlar ama sözleşmede yoksa sonradan bu şartı koymaları hukuksuz olur tazminat hakkına sahip olusunuz tabi her olaya göre işler değişecektir

  • Mert Alkan @mertalkan

   Aslında bu konunun fotoğrafçıyla değil düğün salonu yönetimiyle konuşulması lazım. ilk anlaşma yapılırken kendi fotoğrafçımızı getirmeyi teklif edersek, salon da kabul ederse sonradan sorun çıkmaz. salon kabul etmezse de başka salona gidilir. ama işte son dakikaya bırakılınca mutlaka sorun çıkıyor.

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  Merhabalar. ben düzeni savunmuyorum. Sadece bu düzenin içerisindeki tarafların karşılaştıkları durumları özetlemeye çalıştım. İşin fotoğrafçılık tarafından kimse görmediği için, bu gerçekleri de açıklamam gerekti. İşin ticari tabiri ile müşteri yönünden olanları herkes biliyor ama fotoğrafçı yönünden kimse görmediği için bu gerçeklerin de bilinmesi gerekli. Bence de makul bir düzen değil. Bende organizasyonlarımda esnek olmaya çalışıyorum. Yukarıdaki yorumlarıma bakarsanız da bunu anlayabilirsiniz.

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  Sevgili arkadaşlar. İlginiz için çok teşekkür ederim. Buradaki yorumlardan anladığım kadarıyla, nikah dairelerindeki bu çarpık düzenden dolayı herkes çok rahatsız. Burada herkes kendi açısından bir davetli yada düğün sahibi olarak olaya baktığı için, olayları bu yönden değerlendirmektedir. Ama işin fotoğrafçı "esnafı" tarafında da , bilinmesi gereken bazı gerçekler var. Ve bende bunları açıkladım. Ama ne yazık ki bu kuralları ben koymadım. Başından sonuna çarpık bir düzen gelişmiş bu konuda. Ama orada belli bir emekçi kesim de bu hasılatlara bakıyor. Biraz da empati yapabilmeniz açısından bu gerçekleri de sizlere anlatmaya çalıştım. Ama ne yazık ki, bu kuralları ben koymuşum gibi, dahası bu çarpıklığı savunuyormuşum gibi de bir algı oluştuğunu üzülerek görmekteyim. Bu yanlış anlaşılmanın devam etmemesini rica ederim. Burada sadece, bu camia içerisinde bizleri takip eden emekçilerin de durumlarını daha iyi anlamanızı istedim. Bu konudaki açıklamalarımı bu şekilde değerlendirmenizi rica ederim.

  • ahmthmdi @ahmthmdi

   boşver abi. her yoruma cevap verme. anlamak isteyen anlar. anlamayan videoyu bir daha izlesin.. Haksız kazanç sağlayıp faiş fiyat çeken salon - nikah fotoğraçılarının da her meslekte olduğu gibi bu işin yüz karası olarak kalmaları kendi kaderleri.. kendisini geliştirenler sektörde ayakta kalacaktır. Diğerleri yok olup gitmeye mahkumdur.. Evlenecek çiftlere mutluluklar. Fotoğrafçılara da kolaylıklar diliyorum. 🙂

 • Kağan Gürhan @kaganco

  @baris_ozkok Naçizane görüşüm; kamera karşısında ilk videolara göre çok daha iyisin abi, inan dinlerken o kadar zevk aldım ki video bitmesin istedim.Merakla gelecek videoyu beklediğim birkaç bölümden birisi basçek oldu. Senin ve Murat abinin sayesinde. Gerçekten tebrik ederim seni ve TS ekibini çok güzel işler yapıyorsunuz.

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   İlginiz ve alakanıza, güzel görüşlerinize çok teşekkür ediyorum. Tabi ki her ne kadar mesleğimde eski olsam da, editörlükte ve kamera karşısında daha yeniyim. Zaman ile daha da güzel bölümlerle yine hep beraber olacağız. İyi geceler dilerim.

  • arandur @arandur

   Arkadaşa katılıyorum. İlk 1-2 videoda biraz kulak tırmalayıcı bir üslup var gibiydi, sanırım Barış Bey'e ısınamayacağız diye düşünmüştüm. Şu video ile adeta bitmesin, daha fazla olsun istedim.

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  Merhabalar Arkadaşlar

  Düzeltmedir:

  Videonun sonlarına doğru dilim sürçmüş. Photoshop programını kullanmaya 2001 senesinde başladım. Yani aşağı yukarı 13 sene ye yaklaşıyor. Yanlışlıkla 18 sene olarak beyan etmişim. Sizlerden çok özür diler doğrusunu beyan ederim.

  Saygılar...

 • exxory @exxory

  Bence teknoseyir ücretli üyelik aktif olduğu zaman site kullancılarına özel tarifeler uygulanmalı 🙂 yakın zamanda düğünü olacak birisi olarak söylüyorum ufak bir fiyat tarifesi almak isteriz açıkcası #baris_ozkok #gamsizm

 • Onur @megadro

  @baris_ozkok Açıkçası ilk defa bir videonuzu beğenmedim. O da konusundan değil de içeriğinden dolayı. Bu video tam olarak kime hitap ediyor onu çözemedim.
  Bu iş amatör olarak yapılmayacak kadar önemli ve profesyonellik istiyor, önemini videoda siz de belirtiyorsunuz.
  Keşke daha çok "Düğün fotoğrafçısı seçerken aramanız gereken özellikler" gibi bir başlığa yönelseydiniz. Belki başkaları farklı düşünür ama öyle bir konu bana daha faydalı olurdu.

  Yanlış anlamayın, yorumlarınızı ve videolarınızı severek takip ediyorum. Yapıcı bir eleştiri bırakmak istedim sadece.

  • arandur @arandur

   Video'nun hitap kitlesi bence: Fotoğraf konusunda belirli bir seviyeye gelmiş ama düğün fotoğrafçılığından ürken, püflerini öğrenmek isteyen ileri amatörler ve düğün fotoğrafı çekmemiş profesyoneller.

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Merhabalar. Videonun girişnde kimlere hitap ettiğini aslında açıkladığımızı zannediyorum.
   Fotoğrafçılıkta blli bir eviyeye gelmiş ve artık para kazanmak isteyen neredeyse hemen hemen herkesin ilk yapmak istediği bir meslek dalında, Tam 18 senelik mesleki bilgi ve birikimini, üstelik rakip sayılabilecek genç veya yeni fotoğrafçılara aktarmak ve şu ana kadar kimsenin vermediği mesleki tavsiyelerde bulunduğum bir video. Hatta video sonunda Şakalaşarak burada aslında kafama sıkmış da oluyorum dediğim bilgiler bunlar. Gelen yorumlardan anladığım kadarıyla da, düğün fotoğrafçıları ile haşır neşir olmuş insanların ortak noktalarından biri, videoda anlattığım gibi, kendilerine yardımcı olunmasından çok, kendilerine eksik hizmet verilmiş ve pasif davranılmış olmasıdır. Bu videoda anlatılan ince bilgiler için insanlar, marka olmuş fotoğrafçıların yanında 5 kuruş para almadan aylarca çalışıyor ve yine de bu bilgiler kendilerine adeta çay kaşığı ile veriliyor. Şu an mailimi açsam 1 senede gelen ücretsiz asistanlık talepleri konulu yüzlerce mail çıkar.
   Tabi ki her konuyu ilgi çekici bulamayablirsiniz. İllaki Basçek bölümlerinde ilginizi çekecek ve size yardımcı olacak bölümler bulacaksınız. İlginiz ve alakanız için teşekkürler ederim.

  • Onur @megadro

   Anladığım ve gördüğüm kadarıyla birçok kişi beğenmiş ve faydalı bulmuş zaten. Demek ki ben parçaso olmasam da hedef kitlesini bulmuş 🙂

 • Coushya @coushya

  Tarih 8 Haziran 2014 fotoğraf videoları işi daha yoktu şu yorumu yaptığım için kendimden nefret ediyorum bir ihtimal bu bölümün başlamasına sebep olmuş olabilirim yada kafada olan düşünceye onay vermiş olabilirim % 0.001 payım varsa eğer çok pişmanım. Çok geç ama bu sözümü geri alıyorum.

 • DDGuclu @ddguclu

  @baris_ozkok Hocam piyasaya uzak olanlar sizi baya zorlamış 🙂 Ben de düğünümde daha bu işlerin içine pek girmediğim zamanlarda çok sinirlenmiştim mekanın fotoğrafçısından başka birini getiremediğim için ki teyzemin kocası yönetmen, teyzem profesyonel makyöz ve mekana profesyonel ötesi bir ekip getirtecektik çekim için.3-4 kamera vs.

  Ben işini doğru yaptıkları sürece isterlerse 20 liradan satsınlar taraftarıyım. Ama mesela benim düğünümde mekan fotoğrafçısının kameramanını sigaralardan, mekan dışında öyle çekim yapmadan mal mal takıldığı durumlardan çağırmak zorunda kalıyordum. Bir de düğünümüz sabah ve akşam iki ayrı süreçti. Sabah çeken abi gayet güzel geniş açı çekmiş, akşam çeken affedersiniz mal, kare çekmiş. Bu nasıl bir mantığa sığar anlamak mümkün değil gerçekten. Neyse ki fotoğrafçı gayet akıllı biriydi de birçok kareyi yakalamıştı.

  Biz de hikaye çekimi için farklı bir yerle anlaştık. O zamanlar tabi iki kişilerdi, şimdi baya baya ekip kurdular ve arada ben de çekime gidiyorum onlarla 🙂 Harika fotoğraflar çekmişlerdi Boğaziçi Üniversitesinde.

  Mekan fotoğrafçılarının, yani anlaşmalı olanların anlaması gereken şey şu, mesela biz de ekip olarak sadece hikaye çekimi için gidiyoruz. Mekandaki "abi"nin ki zaten genelde mafya vari takılan, fotoğrafçılıktan belki de yılların verdiği bir bıkkınlıkla hiç anlamayan sadece ticaret kafası olan kişinin, biz fotoğraf satmıyoruz, davetlilere de vermiyoruz, sadece arada hikaye çekeceğiz mantığını anlayamaması kafasının almaması gerçekten sinir bozucu oluyor. Zaten satışını yapmış, fotoğrafları da zaten satıyor, hiçbir davetli sonra gelin damattan alırız diye fotoğraf almamazlık etmiyor, edemez de mantığa ters, fotoğrafı iste de bastır da uğraş dur.

  Zaman zaman sağlam kavgalar etmek zorunda kalıyor bu dediğim ekip. Komik bir durum gerçekten. Zaten hikaye çekimlerinden biliyorsunuz nikah esnasında ve sonra eğlence sırasında çekimler oluyor. Başka zaman da hiç kimsenin işine mani olunmuyor.

  Özellikle hikaye çekiminin bütçelerine gelirsek, ne kadar ekmek o kadar köfte demek doğru bence. Burada Zümrüt vari markalaşmış ama sadece 1-2 fotoğrafçısı çok iyi olan firmaları ayrı tutarsak, piyasada iyi referanslı bir fotoğrafçıda hikaye fotoğraf çektirmek en az 1500TL'ye patlıyor hatta 3000-4000TL'lere çıkıyor tüm gün çekim olursa. İşin içine video da girerse 7-8bin TL'leri buluyor adam gibi çekim yapan firmalar.

  Maalesef çiftler 1000TL'ye çekerim abi her türlü çekerimcilerle, bu 2-3 bin liralara çekenler arasındaki farkı anlayamıyor. Bu işin içindeki ekipman kalitesinden, Photoshop başarısına kadar birçok sürece insanlar çok uzak. Bundan dolayı da 700 liraya çekerim abi diyenin elindeki kit lensi anlamıyor bile bazen 😀

  Bu konu gerçekten herkes için sıkıntılı. Ama en büyük sorunun, fotoğrafçı gözü olmayan insanların sadece ticaret amaçlı bu sektörde yer almasına bağlıyorum. Yoksa aşırı fiyatlandırmaların sonucunda çıkan iş kaliteli olduğunda hiç kimse ses çıkarmayacaktır.

  Sonraki videolarda düğün fotoğrafçısı nasıl seçilir, referanslarına basıl bakmak lazım gibi konulara da değinmelisiniz bence. Bu arada dediğim ekip de şu: https://www.facebook.com/dugunfotografcisicom hala bizim fotoğrafımızı kapak olarak kullanıyorlar 🙂 O gün ışık o kadar güzeldi ki, bu fotoğrafı dergilere yolladıklarında bu gerçek bir düğün değil kurmaca diye basmamışlar fotoğrafı 😀

 • Barış Gürbüz @gta89

  makinenizi değiştir yada düşük ışıklı yerde çekim yapmayın çözümü yok... ben sabit tutarım derseniz isoyu kendiziniz belirleyin çok yükselmesini engellemeye çalışın ama çözüm değil bu.... ışık yoksa fotoğrafta yok 😀

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Birde şöyle bir problem var, düğününe gittiğim yakınlarımın beğendiğim fotoğraflarını, fotoğraf ekibi tarafından dijital formatta satın almak istiyorum. Ama maalesef böyle bir hizmet yok. Kağıt parçasına basılmış olması gerekiyormuş illaki. Hatta RAW bile isteyebilmeliyim 😀

 • Barış Gürbüz @gta89

  BARIŞ bey fiyatı az tuttu heber edeyim de başına gelecekleri bilemedi 😀 artık 1000e yapacak icaptır neticede

 • Mert Alkan @mertalkan

  Ben de bir kere bir arkadaşımın ricasını kırmayıp nikah öncesi fotoğraflarını çekmiştim. Milli Saraylar'a bağlı mekanlar gerçekten sorun. Biz de son dakikada plan değiştirip Yıldız Parkı'na gittik. Yakınımızda öyle bir yer olmasa yanmıştık. O yüzden planlamayı önceden yapmak lazım.
  Bir de bu arkadaşım nişan zamanı fotoğraflarını profesyonel bir fotoğrafçıya çektirmiş ama hiç memnun kalmamışlar. Muhtemelen o adamın ekipmanı benimkinin 10 katı falan pahalıdır. Yani iş ekipmanda bitmiyor.
  Bu iş gerçekten büyük sorumluluk. Ben çok uyardım arkadaşımı. Tecrübesizim dedim, makinem çok iyi değil dedim, gidin tecrübeli birini bulun dedim ama ısrar ettiler. 😀 Allahtan sonuçlar çok güzel oldu.
  Bir de bu işin şu yönü var. Gelin-damatla ilişkiyi samimi tutmanız lazım. Sonuçta onların birbirine sevgisini fotoğrafa yansıtmaya çalışıyorsunuz. Eğer sizden çekinirlerse tüm gün boşa bile gidebilir. Robot gibi fotoğraflarla geri dönersiniz. Öylesini de gördük çünkü parkta 😀

 • Emre K @emre-k

  Barış bey size işinizle ilgili bir şey sormak istiyorum. Siz çalıştığınız düğünlerde fotoğraf teslimini sadece basılı olarak mı yapıyorsunuz yoksa hem basılı hem de dijital kopyalarını da mı veriyorsunuz?

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Merhabalar. Şimdi aslında tabi bu işin de belli kuralları ve jargonları vardır. Türk ticaret kanunlarına göre fotoğrafçının çektiği fotoğrafları arşivleme ve bu arşivler üzerinde istediği hükmü kullanma hakkı vardır. Arşivden seçilecek fotoğrafların basımından elde edilecek gelirler bunun başındadır. Ya da extra bir ücret karşılığında o arşivin de satışı mümkün olmaktadır. Ama tabi ki bu kanun dijital teknolojiden önce çıkmış bir kanundur. Dolayısıyla günümüze uyarlanması gerekmektedir. Ben şahsen, benimle düğün çekimlerinde anlaşanlara tüm arşivi hediye etmekteyim. Ve hatta en sevdikleri ve albüm için seçtikleri pozların dijital iyileştirilmiş hallerini de vermekteyim. Bu baktığımız vakit bugün iki taraf için en iyi olanıdır. Hem insanlar sosyal medyada fotoğraflarını paylaşarak uzaktaki veya gelemeyen akrabalarına da ulaşabilmektedir, hem de, bu fotoğrafçı için de viral reklam oluşturmaktadır. Burada Bazı fotoğrafçılar haklı olarak fotoğrafların köşesine klişe yada isim koymaktadır. Ben fotoğrafı kirletmemesi açısından sosyal medyada kullanacakları fotoğraflara çoğu zaman klişe koymuyorum. Ama tabi ki fotoğrafları paylaşanların da açıklamaların bir köşesinde bizden bahsetmelerini bekliyoruz bu durumda. Ne yazık ki bazen bu ince detay es geçiliyor ve tüm emeklerimiz boşa gidiyor. Bu tarz paylaşımlarda, eğer logo konulmamışsa, fotoğrafçının isminin açıklamalarda bir teşekkür ile geçmesi konusunda herkesten gerekli ilgiyi göstermelerini rica ederim.

  • Emre K @emre-k

   Piyasada hep tartışma konusu olan bir durum bu. Birkaç arkadaşımın başına geldi o yüzden sizin fikrinizi merak etmiştim. Anladığım kadarıyla fotoğrafçı ve müşterinin karşılıklı anlayışı ile çözülebilen bir konuymuş. Cevabınız için teşekkürler.

 • arandur @arandur

  Barış Bey, düğün ve benzeri organizasyonlarda fotoğraf ile beraber eşgüdümlü olarak yapılabilecek video çekimleri konusunda bilgi sahibi misiniz acaba? Eğer bilgi sahibi iseniz video çekimleriyle de ilgili detaylı bir video (ayarlar-gerekli ekipman-işleme) talep ediyoruz. Kısa filmler çeken/çekmiş bir üye olarak böyle bir talebim var. @baris_ozkok

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   merhabalar. ilerleyen programalar da bu konuya ayrıntısı ile girmeyi düşünüyorum. Çünkü pek çok alternatifi olan ekipmanlar var. Dediğiniz şey, "Wedding Day Cinematography" tabir edilen, Türkçeleştirdiğimiz zaman Düğün günü hikaye sinematografisi olarak karşımıza çıkan olgudur. Çeşitli kameralar ,action kameralar (go pro), çeşitli lensler ve yardımcı video ekipmanları kullanılmaktadır. Basitçe derlersek, size kendim çektiğim sinematografi ekipmanlarını yazayım. Siz de kabaca bir fikir sahibi olursunuz.
   Canon EOS 600 D
   Tokina 11-16 mm f: 2.8
   Samyang 8 mm 4-5,6 Fisheye
   Canon 50 mm f: 1/1.8
   Steadycam Merlin 2
   Görüntüleri Edius ile işlemekteyim.
   Genelde geniş açı ile yapılan çekimlerde 5,6 ile 8 diyafram arası kullanmaya özen gösteriyorum. Dolayısı ile sonsuz netlik algısı daha da artmakta.
   Kesinlikle otomatik ayarlar kullanmamalıyız. Özellikle DSLR da çekim sırasında çok kötü sonuçlar otaya çıkmaktadır.
   Bunlar bu işte kullandığım başlıca ekipmanlar ve ipuçları Hedeflediğiniz açıya ve plana göre ihtiyaçlarınız değişim göstermektedir.

  • DDGuclu @ddguclu

   Çiftler arada Timelaps istiyorlar goPro bunun için ideal. Sizden de hiç isteyen oldu mu böyle? @baris_ozkok

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Hiç isteyen olmadı. Bir kere montajda videodaki kareleri ayıklayarak yapmıştım. Ama o anda çok zor bir teknik uygulamak için.

  • DDGuclu @ddguclu

   @baris_ozkok Biz direk bi tripoda koyup masaların kurulmasından itibaren çekmiştik. O kadar unuttuk ki koyduğumuzu o hengamede ne çekti ne oldu bilmiyorum. Daha montaja girmedi bakalım ne çıkacak 😀

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   İnşallah güzel bir şey çıkar. O kadar emek vermişsiniz. Emeğin boşa gitmesi kadar üzüldüğüm bir şey daha yoktur. 😀

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  Yaptığınız işi özenerek yapmak, insanlara yardımcı olmak, sabır göstermek, hammadde ve malzemede yedekli çalışmak vb. konular aslında sadece fotoğrafçılık için değil almak isteyene bir çok iş için önemli altın değerinde tavsiyelerdir. @baris_ozkok Bey'e bu konuda teşekkür ederiz.

 • aslanmurat @aslanmurat

  o rezil arkaya kızkulesi konan fotoğraflar hakketen ne kötüydü 🙂

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  Örnek vererek rakam verdiğimi belirmiştim hatırlatırım 😀

 • Halil Akın Kart @akinkart

  bu video değerli bir ürün olmakla beraber günü geçiştirmiş hissi uyandırıyor bende. bu tip videoları lütfen ikinci bir teknoseyir videosuyla beraber verin. hatta teknoseyir videosu verin bu tarz videolar ikincil olarak çıksın karşımıza. bence sıralaması bile önemli.

  • Ertugrul Su @ertugrulsu

   Saygısızca bi yorum yaptığınızı düşünüyorum, evet konu ilgi alanınız olmayabilir belki fakat bu videodan da daha önceki basçek bölümleri gibi bir çok bilgi edindim. Her gün istediğiniz gibi bölüm çıkmayabilir bunu neden bu kadar geçiştirme görüyorsunuz bi telefon incelemesiyle aynı emek verilmiyor mu sanki? Sizin de dediğiniz gibi değerli bir üründür ve eğer ki ilginizi çekmiyorsa izlemezsiniz ama altına böyle yorumlar yapmayı emek verene saygısızca bir davranış olur diye görüyorum.

  • Halil Akın Kart @akinkart

   değerli bir video diye zaten baştan söyledim ama önceliğimiz bu videolar değil bunlar işin kreması bence. esas doyurucu olan videoları talep etmek hakkım var. ücretli üyelik diye bir sistem çıkacaksa ve biz de buna ücret ödemeyi göze alacaksak site yönetiminin bunları bilmeye hakkı var bence. saygısızlıktan çok yapıcı yorum benimki. ne derseniz deyin buraya ilk gelen teknoloji içeriği almak istiyor. düğün fotoğrafçılığı hakkında bilgi almak güzel olabilir ama ilk hedefimiz değilse bunu açıkça söylemekte de bir sakınca görmüyorum. Ayrıca siteyi telefon inceleme sitesi olarak indirgemek esas daha büyük emek saygısızlığı olur.

  • cagliaritqz @cagliaritqz

   @akinkart bey öncelikle şunu söyleyim eğer böyle konuşacaksan lütfen ücretli üye falan olup artizlenme. Senin yerine ben 2 kat para veririm merak etme. Burası senin çiftliğin değil. Her gün istediğin video da çıkacak değil. Ama ücretli üye olup bunları dersen hiç hoş olmaz. Adamlar uğraşıyor işte ne çıkarsa seyret. Madem para verdim şunu isterim bunu isterim yok. Hepimiz destek olacağız sonuçta

  • Halil Akın Kart @akinkart

   ücretli üye olmak artizlenmek değil kardeşim. ne diyor levent abinin kendisi. dergicilik öldü biz yeni bir şey deniyoruz olur ya da olmaz diyor değil mi? yani içerik için ücret isteniyor. ücret verip vermemek de ayrı bir konu gayet yapıcı bir eleştiri getirdiğimi düşünüyorum. Yarın da mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır diye video çekseler olur mu diyeceğiz? sitenin bir rotası var basçek sadece yandal olabilir bu sitede ki zaten başka bir sitenin bu siteye eklenmesi şeklinde oldu yanılmıyorsam murat gamsız ın bir girişimiydi. tamam bunlar olsun ama ücretli ya da ücretsiz kim olursa olsun beklenen içerikten uzak bu konu. iş fotoğraf makinalarının teknolojisinden çıktı düğün fotoğrafçısı nasıl olunur konusuna geldi. Fotoğrafçılık sitesinde bu konu çok iş yapabilir ama burada ilk İstenen ilk hedeflenen içerik bu değil sanırım. Benim yerime de ücret ödemene gerek yok bu tarz laflarla siz "artizlenmeyin" mümkünse.

  • cagliaritqz @cagliaritqz

   @akinkart bey haddimi aşan ifadeler kullandığım için özür dilerim. Ama diğer yorumlara bakarsanız herkes memnun. Sadece siz tepki verdiniz.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Sayelerinde dış çekimi öğrendim. Cep telefonu ile basit çekip gidiyorduk.

 • Koray Üstüner @korayus

  Merhaba,
  Ben de Kıbrıs'ta yaşayan bir Fotoğrafçıyım ve gelirimizin %80'ini düğünler oluşturuyor. Barış Beyi'in söylediklerine ve yazdıklarına katılıyorum lakin benim bakış açım bazı konularda biraz daha farklı.
  Öncelikle tekrarı mümkün olmayan çekimlerde riski sıfıra indirmelisiniz. Bunun için yedekli çalışmak zorundasınız ki pro seviyesindeki makine ve lensler ve diğer yan ekipmanlar biliyorsunuz ki oldukça pahalılar. Fotoğraf makineniz arızalanabilir, kart bozulabilir, evde yedek aldığınız disk bozualbilir, yangın çıkar veya eve hırsız girer yedek aldığınız disk ile birlikte tüm veriler çalınabilir. Tüm bunları inanın düşünüyoruz ve ben şahsen evimde 2, ayrıca başka bir evde de 1 kopya olarak son 8 yıldır çektiğim tüm dosyaları (RAW) saklıyorum (yaklaşık 30 TB disk doldu sanırım). Bunlar tabi ki de maliyete yansıyacak, yansıtmak zorundasınız. Sizi profesyonel yapan şeylerden biri de bu zaten.
  Öte yandan her çift için düğünden sonra yaklaşık 1 hafta süren fotoğraf düzenleme ve albüm işlemleri var. Bir yılda 200 düğün çekemezsiniz!!! Çünkü müşteri sizin bakış açınızı beğeniyor, sizin fotoğrafları işleme biçiminizi beğeniyor ve bu nedenle her şeyi sizin yapmanızı istiyor. Bu nedenle ticari kafa ile düşünüp ekstra eleman alıp 200 düğün birden çekemezsiniz. Ben eşimle birlikte butik fotoğrafçı olarak çalışıp yılda enfazla 30 düğün alabiliyorum. O da çoğunlukla yazın çekimler olurken kışın da bilgisayar başında geçiyor. Bu da doğal olarak sizin yıllık geçinmeniz için biraz yüksek bir menlağ tutuyor ama arz/talep, ekmek/köfte ile bunu bir şekilde dengeliyorsunuz.

  Bizim düşüncemize göre Gelin/Damat istediği fotoğrafçıyla çalışabilme özgürlüğüne sahip olmalı. Bu nedenle bizimle çalışan çiftler düğün yerinin bir fotoğrafçısı olsa bile bizi ayrıca istiyorlarsa gerekli izinleri kendileri almak zorundalar. Aynı şekilde biz çekim yaparken diğer fotoğrafçıların da bizimle birlikte çekim yapmasına müsade ediyoruz. Evet bazen ortalık fotoğrafçıların savaş alanına dönüyor ama yaptığımız işi en iyi şekilde yaptığımıza inandığımız için düğünden sonra çiftler aradaki farkı görünce bizi evlenecek olan arkadaşlarına tavsiye ediyorlar. Bu nedenle açıkcası düğün alanında başka daha ekonomik fiyatlarla çalışan fotoğrafçıların olması bizim işimize geliyor 🙂
  Başka bir konu ise, düğün yerlerindeki fotoğrafçılar genellikle (%99 u) o an baskı yaparak para kazanmaya çalışıyorlar. Bu da daha pozvari klasik anlamda fotoğrafların çekilmesi demek. Biz habersiz çekilen fotoğrafları sevdiğimizden düğün mekanında fotoğraf satışı yapmıyoruz, zaten yapsak da pek satmaz. Fakat bir belgesel niteliği taşıdığı için bunları topluca işleyip müşteriye veriyoruz. Parasını da önceden aldığımız için herkes memnun.

  O melek gibi olan gelin o günün stresi ile bir anda Bridezilla'ya dönüşebiliyor ve her ne olursa olsun yüzüne gülmek ve "peki" demek zorundasınız. Ancak bu şekilde istediğiniz güzel an ve ifadeleri yakalayabiliyorsunuz. Genelde Damatlar fotoğraf çekilmeyi pek sevmezler, gelinler de bize "ben hiç fotojenik değilim" der. Ben de zaten çektiğim neredeyse hiç bir gelin foto model değil derim. Daha önceki çalışmalarımızı beğendiyseniz sizinkiler de benzer olacak diyorum.

  Evlenecek olan gelin/damat adaylarına bir önerim, çalışmayı düşündükleri fotoğrafçı ile MUTLAKA yüz yüze ön görüşme yapsınlar. İşi mükemmel olabilir fakat konuşma tarzı v.s. frekansı tutmuyorsa onunla çalışmayın. O en stresli günde yanınızda iyi fotoğrafçıdan ziyade güleryüz, doğal ve iyi bir insan görmek istersiniz.

  Mutlaka ne anlaştıysanız bunu yazılı olarak sözleşme haline getirin. Hiçbir şey sözde kalmasın, yanlış anlaşmalar olabiliyor.

  • PoseMachine @posemachine

   tebrik ederim dugun salonu sipsak fotografcilarindan siyrilip dugun hikayesi tarzini basariyla uyguluyorsunuz, ayrica BRIDEZILLA terimi ne kadar evrensel bir terimmi gormus oldum 🙂 gelin/damat lara verdiginin tavsiyelerde cok guzel olmus, her konu gibi bu konu da EGITIM SART a baglaniyor, tamam bir suru sey var ugrasmalari gereken bir de fotografciyi tanimakla kendi tarzlarina/isteklerine uygun olani bulmakla mi zaman harcasinlar en ucuzunu tutup geciyorlar ok ancak unutulmamali ki o pastalar, dekorlar vs. hepsi kullanip atilacak bitecek gidecek, dugun gecesi onca seye para harcadiniz ancak o gece bittikten sonra elinizde yillar sonra tek bisey kalacak.. fotograflar 🙂

 • Rasko @rasko

  "Nasıl ramazan davulcusu olunur?" bölümünü de çekseydiniz bari, bu nedir kardeşim? İçerik iyice raydan çıktı. Yok seyehat, yok düğün fotoğrafçılığı... TEKNOseyir miyiz UzmanTV mi bir karar verelim.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Adı üstünde "Düğün fotoğrafçılığı" hocam. Fotoğraf da teknolojiyle ilgili zaten. Bu bölümü saçma bulursak fotoğraf çekmenin incelikleriyle ilgili bir bölüm vardı. O da saçma olur.

   Yalnız "Nasıl Ramazan davulcusu olunur?" diye bir bölüm yapsalar onu da zevkle izleriz diye düşünüyorum. 🙂

 • PoseMachine @posemachine

  merhabalar, ben polonyada yasiyorum polak nisanlimla fotografcilik yapiyoruz, dugun portfolyomuz: http://www.slub.prism.com.pl Turkiye de de yavas yavas "dugun hikayesi" fotografciliginin arttigini goruyorum, piyasa hakkinda da biraz bilgi verseniz? Mesela fiyatlar nasil? bir sezonda kac dugun cekiyorsunuz? hangi kanallardan musteri buluyorsunuz? Cok soru oldu ama kusuruma bakmayin boyle bir baslik gorunce heyecanlandim birden 🙂

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Merhabalar. Sizinle bir meslektaşım olarak konuşuyorum. Bu yorumu okuyanlar ise yanlış anlamasın. Öncelikle işlerinizde başarılar dilerim. Türkiye tam bir cadı kazanı bu konuda ne yazık ki. Bİlmiyorum avrupada nasıl ama burada her eline makina alan ve 1-2 arkadaş nişanı çeken ben photography im diye site açar oldu. Ve çok çok düşük fiyatlarla hizmet verdiklerini zannediyorlar. olmayacak fiyatlar inanın. Buırada sanatın değeri hala maddiyatla ölçülüyor ne yazık ki. Genelde dugun.com gibi birkaç siteye sezonluk kira verilip google adworks ile facebook reklamları ile tanıtım yapılıyor. Büyük bir savaş var 😀 Aman diyim buralara gelip buralarda çekim yapmak gibi bir düşünceniz varsa biraz daha bekleyin. Sap ile saman bir ayrılsın. Sonra gelirsiniz 😀 Biraz daha zaman lazım sanatın değerinin anlaşılması için. Bana telefon açıp çok pahalı çekiyorsunuz gider media markt tan makina alırım kardeşime çektirirm daha iyi diyen var 😀

  • PoseMachine @posemachine

   digital makinelerin ucuzlamasi ve kalitelerinin artmasiyla dunyanin her yerinde ayni sorun yasaniyor, ama sizin mediamark ornegi cok orjinal olmus 🙂 Polonyada da durum cok farkli degil ama en azindan dugun salonu sipsak fotografcilari yok 🙂 Burada da 150-200EURO gibi rakamlara cekenler var, ama malum ne kadar ekmek o kadar kofte. Bence asil o paraya fotografci tutan gelin/damat sizdeki media mark ornegini uygulamali, boylece 200EURO daha ucuza fotograf makinesi almis olacaktir 😀 Burda cok iyiler en basic paketleri 2000EURO, Ingiltere de ornegin 800 £ min ve cidden cok da iyi olmayan tanidigim sezonluk gidip 20-30 dugun cekenler var. Sanirim doguya gittikce bu sorun ile karsi karsiyayiz 🙂 Yine konu EGITIM SART a geliyor 🙂 Olayin fiyat ile alakali olmadigini, o fotograflara 20-30 sene sonra da baktiklarinda o gunu en guzel anilariyla en guzel sekilde anmalarini saglayacak bir fotografcinin ne kadar onemli oldugunu anlamalari lazim. Fotografci olarak bizlerin ya da bu gibi siteler araciligiyla gelin/damat adaylarinin egitilmesi lazim. Biliyorum o kadar cok sey varki ugrasmalari gereken dugun ile ilgili, fotografciyi cok onemsemiyor ucuzu olsun deyip geciyor insanlar ama pismanligi 10 sene sonra cikiyor. Burda bilincli kesim zaten ta eylul ayindaki dugunu icin aralik ocak aylarinda begendigi fotografci ile anlasma imzaliyor. Biz de diger islerin yogunlugundan yilda en fazla 3-5 dugun cekebiliyoruz, o da erken gelen kapiyor gibi oluyor, bize secim sansi taniyor, zaten olaya sadece fiyat acisindan baktigini ve fotografa deger vermedigini hisettigim ciftleri baskalarina yonlendiriyorum. Tanitim konusunda da hemen hemen dunyanin heryerinde ayni, burda da dugun.com un lehce versiyonu var iste 🙂 Bir diger bence en onemli olan da "WORD OF MOUTH" dedikleri daha once cektiginiz bir ciftin tanidiklarina tavsite etmesi aslinda en basarili yontem cunku zaten pozitif bir referansla gelmis oluyorlar. Orda da sizin videoda da degindiginiz cift ve yakinlari ile iyi bir iliski kurup beklenilenden fazlasini vermek cok iyi oluyor, Benim bir taktigim de, zaten gelin damat haricindeki insanlari da cekiyoruz yeri geldikce ancak ozellikle ilerde evlenme potansiyeli olan ciftler gordugumde mutlaka her cift icin bir HERO SHOT cekmeye ozen gosteriyorum 🙂

 • PoseMachine @posemachine

  cok enteresan bir bilgi yurt disinda yasadigim hic haberim yoktu tesekkur ederim. Turkiye yi cok ozluyorum ama biraz da bu nedenle kactim 🙁 yani yurt disinda okadar dugun cektik hic boyle bir uygulama gormedim. Zaten dugun sektoru tamamen ticari bir sektor haline gelmis abartmis. Bence turk milleti olarak hakkimizi aramamizdan da kaynaklaniyor ustumuze biebilecekleri firsatini bulan biniyor. Ben ne gelinler gordum (biz onlara BRIDEZILLA diyoruz 🙂 ) oyle birsey yapsa mekani baslarina yikar 😀

 • PoseMachine @posemachine

  Asistan kullanmak, reflektor, indirekt flas gibi cekim kalitenizi artirmanizi saglayacak teknikler kullanmaniza olanak veriyor. Biz nisanlimla beraber cekim yapiyor birbirimize yardim ediyoruz, hem de 2 ayri fotografci olmasi her zaman avantaj cunku dugun sirasinda okadar cok sey oluyor ki tek kisinin herseyi yakalamasi cok zor. Bir de iki fotografci birbirinin hatasini telafi edebiliyor ya da ayni ani 2 farkli acidan, farkli perspektifle sunabiliyor, hikaye anlatim gucunu pekistiriyor. Yorgunluk da cabasi 🙂 benim gelistirdigim bir teknik var cok yoruldummu 70-200 lensi monopod a koyup bir sandalyeye oturup SNIPER tarzi cekimler yapiyor hem dinleniyor hem de cekime devam ediyorum 🙂

 • PoseMachine @posemachine

  bu arada bunun bir bascek videosu oldugunu tekrar vurgulamak lazim, teknoseyir de ne isi var boyle videolarin diye kizanlar icin 🙂 ben sahsen bascek videolarini severek takip ediyorum bu dugun fotografciligi konusunda da ilk defa turkce bir video izlemek beni duygulandirdi, serinin devamini da dort gozle bekliyoruz 🙂

 • PoseMachine @posemachine

  dugun fotografcilarin kabusudur bu bahsettiginiz 🙂 gerci burda guzel bir cozum bulmus arkadas: https://www.youtube.com/watch?v=xuSom3KqTp0

 • HaYTo @hayto

  ahh be abi keşke 8 sene önce şu yazını okusaydım (kafamı duvarlara vuruyorum şuan)

 • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

  Eğer düğün organizasyonunu yapan şirketin çalıştığı fotoğrafçı harici başka bir kişi ile çalışmak isterseniz genelde firmanın fotoğrafçısına bir bedel ödüyorsunuz.

 • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

  Barış Bey, fiyat olarak bu işin minimum noktası ne olmalı ve bu hizmeti almak isteyen kişi doğru kişiden hizmet aldığını anlaması için hangi hususlara dikkat etmeli?

  • Koray Üstüner @korayus

   Bir kısıtlama yok, siz fotoğrafçınız ile düğün günü değil aylar öncesinden tanışın, yaptığı işleri görün. Eğer beğenirseniz fiyatını sorun, uygun gelirse çalışın. Hepsi bu. Daha önce yaptığı işi görmeden fiyata göre karar vermek son derece yanlış. Adam çok harika fotoğraflar çekiyordur ama tarzı size uymuyordur o zaman başkasına hitap eden fotoğraflar size uymayabilir. Bu durumda da kimisi için uygun fiyatlı olan bu fotoğrafçı sizin için değmez nitelikte olabilir. Bu nedenle mutlaka eşinizle birlikte fotoğrafçı ile yüz yüze görüşmeye gidin, örneklerini, size yaklaşım tarzını görün beğenirseniz anlaşın.

  • PoseMachine @posemachine

   Koray bey in soylediklerine tamamen katiliyorum. Fotografcinin tarzi ile ciftin beklentilerinin uyusmasi cok onemli sonra hayal kirikligi olabiliyor. Turkiyedeki fiyatlari tam bilemiyorum ancak eger cok ucuz ise kesinlikle kacinilmali. Fotografciligin genelinde ekipman degil yetenek daha onemli deriz genelde ama ne yazikki dugun fotografciliginda (sipsak fotocular haric) ekipman cok onemli zaten cok ucuza cekim yapan kisilerin ne ekipmanlari tamdir, ne de pro ekipman kullanmiyorlardir. Ayrica o kadar ucuza bu isi yapiyorsa o isten geciniyor olamaz, basit matematik 🙂 Kisa yoldan ilave para kazanma derdinde ya da cok yeni ve ciddi tecrube eksikligi var demektir. Sonra, 3 ay beklediginiz fotograflar geldiginde dugun gecesi ayse teyzenin cep telefonuyla cektigi fotograftan bir farki olmadigini, bazi ozel anlarin fotograflarinin eksik oldugunu gorursunuz ama is isten gecmistir artik :/ Websitesi ve portfolyosunun cok guzel gorulmesi de aldatmasin sizi, son cektikleri 2-3 dugun icin cifte verdikleri butun fotograflari gostermelerini isteyin. Album print vs. aliyorsaniz mutlaka basili ornek gostermesini isteyin.
   Bir diger tavsiyem de bu yeni moda olan “dugun gunu hikayesi” tarzi bir beklentiniz varsa fotografcinin bir cift icin verdigi tum resimlere bakarken o gunu baslangicindan bitisine kadar bir hikaye olarak ne kadar basarili bir sekilde sunduguna balmaniz (resimler arasindaki baglanti/gecisler, kronolojik sira, hikayede kopukluk olup olmamasi, onemli anlari yakalayip yakalayamadigi, fotograflardaki dogallik, resim islemedeki tutarlilik vs.). Bu tarzin bir diger sorunu da aslinda prensip olarak en kolay tarz diyebiliriz yani mantik PHOTOJOURNALIST tarzi tum olanlari oldugu sekilde mudahale etmeden dogal haliyle yakalamak, ancak bu bahane ile kolaya kacan fotografcilar da goruyorum. Gelin/damat o gun cok stresli oluyor zaten cok hizli geciyor o gun, hangi cifte sorsaniz o gun heyecandan ne olup bittigini tam hatirlamadiklarini soylerler 🙂 Fotografci her ne kadar o gunu tum dogalligiyla yakalamaktan sorumlu olsa da bence ciftleri bir miktar da yonlendirmeli, baris bey in videoda da bahsettigi gibi yardimci olmali, sadece bir kenarda oturup ben isimi yaparim arkadas deyip geleni geceni cekmekle yetinmemeli. Tabi bu benim gorusum sonucta ben butun fotograflarimi siyah beyaz istiyorum ve dugun gunu seninle tek kelime konusmak istemiyorum diyen gelinler de olabiliyor mesela 🙂

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Yanıt verecektim ama Arkadaşlar benim söyleyeceklerimi zaten güzelce açıklamışlar. Teşekkürler ederim. Hani yinede insan belli bir fiyat görmek istiyor ya, bir kıstas istiyor. Bence piyasanın içindeki kişileri ve fiyatları karşılaştırdığımda, kesinlikle uzak durulması gereken minimum seviye altı olarak şu anda 750 TL diyebilirim. 750 TL altına çekenlerden uzak durmakta fayda var. 😀 Tabi bazen sezon içerisinde yeterli seviyede ajanda toplayamayıp yaz kampanyası ile bu fiyata düşenler de olabiliyor. Bunları da iyi araştırmakta fayda var. Geçmişte
   bende buna benzer kampanyalar yapmıştım. Benim şu anda en düşük paketim dijital paket diye adlandırdığım tüm günün hikayesinin konu alındığı çekimler ve o çekimlerin sadece dijital olarak tesliminden oluşan bir pakettir. Paket ücreti 1000 TL. Ama zaman zaman ajandamda kesinleşmeyen işlerin hepsi okeylenmeyebiliyor. Boşluklar çoğaldığında o günlere özel indirim kampanyaları yapabiliyorum. Ama arkadaşların da söylediği gibi önce bir işlerini bir inceleyin. Ama sonra mutlaka bir randevu ile birebir görüşün. Eğer elektriğiniz ve tarzınız uyuşuyorsa, fiyatta oturup konuşulabilir. Sonuçta şu var. İnsanlar düğün günlerine özen gösteriyorlar. Davetiyeden başlayan bu koşturma, süslemeci, gelinlik seçimi, masa düzenleri, şamdanlar vb. şeylerde kesenin ağzı açılıyor. Çok güzel bir düğünüz olabilir. İnsanlar çok mutlu olabilir. Herşeyin en iyisini yada zevkinize göre en güzelini seçmiş olabilirsiniz. Ama aslında burada en önemli kişi yine finalde pek önemsiz görünen fotoğrafçıdır. Düğünden 1-2 ay sonra, emin olun masada hangi şamdan vardı. Ben kiminle harmandalı oynadım. Ne kadar eğlendik, nikahta heyecanlandım mı ? gibi detayların hemen hemen tamamını unutmaya başlayacaksınız. Bizler bunları en iyi şekilde ölümsüzleştirmedikçe, sizin süslemeciye, masa düzenine, ve dahi mekana verdiğiniz paranın da bir anlamı kalmayacak, havaya uçacaktır. Bizler ise bunları ölümsüzleştirecek ve belgeleyecek ve sizle bunun için çalışan tek meslek dalıyız. Bunu da bu şekilde değerlendirdiğinizde, fotoğrafçının önemini burada anlayabilirsiniz.

 • seramik_demlik @seramik_demlik

  Bu da BHphoto nun webinerlarından(web seminer) biri : http://www.youtube.com/watch?v=l5U7mYwiMFw
  Ayrıca kanaldan yayınlanan tüm webinarları ilgili arkadaşlara öneririm (ingilizce bilme şartıyla tabi kide ) 🙂

 • den @den

  Arkadaşlar fotoğraf çekimi için önerebileceğiniz birileri var mı?

 • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

  @baris_ozkok kişisel siteniz bandwidth limiti diyor ne zamandır

 • Piazza del Pizza @pizza

  14:53'te Murat Gamsız "dış çekan mekimleri" diyince kendimi tutamadım 😀

 • MananaCreative @mananacreative

  Merhaba,

  Yaratıcı düğün fotoğrafları, düğün hikayeleri ve videoları için http://www.mananacreative.com adresini ziyaret etmenizi öneririm.

Benzer Videolar