Paylaş Paylaş

DSLR ile video çekim

Editörümüz Barış Özkök ile, DSLR ile video çekim konusunu konuşuyoruz. DSLR fotoğraf makineleri ile çekim için gerekli yan unsurlar ve bunların çeşitleri odak noktamız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @emre1393

  bu resimdekilerin parasına güzel bi video kamera alınmaz mı?

 • Murat Gamsız @gamsizm

  İnceleme haftası yapacağız dedik ya 🙂

 • Tarık KAYA (35) @tarikkaya

  Biraz daha sizi izlesem elime camerayı alıp KARDEŞLER FOTO markasıyla ortalığa düşerim hee 🙂 🙂

 • srcn @srcn

  tamam vurmayın adama yeter:D Tüm siteler inceledi bitirdi telefonu alan aldı oradan etkilenmiştir...

 • su09281979 @su09281979

  Güzel, oldukça faydalı bir program olmuş.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Ekipmanın kamerası var deyimini kullanabiliriz sanırım. 🙂 Yine çok güzel bir video olmuş. Teşekkürler. 🙂

 • muhammet özdemir @mhmmdzdmrr

  Plus üyelikte isyanlar dahada çoğalacak gibi. ☺

 • isostandart @isostandartgmail-com

  @gamsizm @baris_ozkok çok ufak ekleme ve düzeltmeler yapmak isterim. Bir ışık kaynağının renk sıcaklığı, ideal siyah cismin ışıması ile karşılaştırılarak ölçülür. Siyah cismin sıcaklığı değiştikçe rengi de değişir. Sıcaklığı arttıkça sarı tonlarından beyaz tonlarına doğru kayar ve yüksek sıcaklıklarda mavi tonlarında görülmeye başlar. Bu yüzden yüksek renk sıcaklığındaki ışık kaynakları (>6500K) çiğ beyaz hatta maviye çalan beyaz olarak görülebilir. Günümüzde LED'lerin de piyasaya girmesiyle çok geniş bir aralıkta renk sıcaklığı değerleri elde edilebilmektedir. Floresan lambaların da çok geniş aralıkta renk sıcaklıkları mevcuttur (2700K-6500K arası). Normal bir günde gün ışığının renk sıcaklığı 6000-6500K arasında değişebilmektedir. Bu bulunduğunuz enlem/boylama göre ve havanın bulutluluk oranına göre değişir. Özetle marketten aldığımız ve üzerinde gün ışığı (daylight) yazan floresanların sarı değil bembeyaz ışık vermesi bu yüzdendir.

 • LOOP @loop

  cidden mesela video çok çektik diye kamera yansa bozulsa bunu garanti karşılamıyormu olurmu öyle şey yaa, kuralları dışında kullanmadıkki deriz? bunu yaşayan örnekler var mı

 • Efe Özer @headbanger_kerry

  @gamsizm @baris_ozkok
  Merhaba sizlere birkac soru sormak ıstıyorum.
  1)Dslr makıneler ıcın video af ozellıgı kotu denılmıs bu durum 70d ıcınde gecerli mi?(Öven cok var o yuzden sordum-almayı dusunuyorum)
  2)Sensoru yakabılırsınız demıssınız.Peki sensorü fazla zorlamamk ıcın ıcın tek seferde en fazla kac dk video cekmeliyiz?
  3)Murat beyın bascek sıtesındekı 60d ıncelmesınde makınenın 4 gb video cektıkten sonra kaydı otomatık durdurdugunu belırtmıs..Sonra elle tekrar baslatmak gerekıyormus.Bu durum butun dslr makıneler ıcın gecerlı m?Cunku ozaman kesıntısız 29 dk kayıt yapmanın bır anlamı kalmıyor.(videoda bahsedilmemıs)

 • mustafasayin @mustafasayin

  makinenin 30 dakikalık süre sınırını çeşitli yöntemlerle aşmadığınız sürece eğer bir servis 'e kardeşim bu video kamera değil, sen bunu aşırı kullanmışsın' derse, o servisi rahatlıkla oradakilerin başlarına yıkabilirsiniz. öyle saçmalık olmaz.

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  " makinenin üzerindeki flaş neden sürekli yanmıyor " diye soran adam lütfen video işine girmeden önce bir kez daha düşünsün. O nasıl sorudur öyle 😀

 • Umut Akbulut @rolercool

  Dslr makinelerde video'nun amacı savaş, spor, doğa gibi tehlikeli hızlı anlık olayların meydana geldiği işlerde fotoğraf karesi elde etmek amacıyla konulmuş bir özellikti. Şuan böyle kullanılmasada amaç HD boyutunda videodan istediğimiz kareyi çıkarıp kullanmak. Gazete ve haber içerikli dergilerde mühim olan kalite değil olayı belgelemektir felsefesinden yola çıkılarak makinelere konuldu. Günümüzde olay değişti tabi 🙂

 • Uğur @ugurt

  @gamsizm @baris_ozkok
  Bu bahsettiğiniz polisiye dizi hangisi ya merak ettim?

 • Çağdaş Çeçen @nihilprophet

  Video esnasında sık sık "CCD sensör" lafı geçti ancak yanlışım yoksa son yıllarda HDSLR makinelerde kullanılan sensörlerin tamamı CMOS, fotoğrafçı ağız alışkanlığı ile mi söylenmiş olan bir şey bu yoksa başka bir anlamı mı var ?
  Videoda bence HDSLR makineler ve hatta genel olarak dijital makinelerden bahsedilirken es geçilmemesi gereken şeylerden biri, yüksek hızlarda veya hareketli çekimlerde karşılaşılan ve şu ana kadar tam bir çözüm üretilememiş olan büyük CMOS kabusu "Rolling Shutter" veya diğer adıyla "Jello" problemiydi. Merak edenler içi aşağıda bir video paylaşıyorum.
  https://www.youtube.com/watch?v=Dk6o5RAIaj4
  Son olarak fazla uzatmadan , "Blackmagic 4K" hakkındaki görüşlerinizi almamız mümkün müdür? HDSLR larda olduğu gibi, uzun çekimlerde sensörü elimize almamızla bitecek bir yıpranma yaşama riskimiz ne durumdadır ?

  • can-cavusoglu @can-cavusoglu

   O söylem ağız alışkanlığından bence ccd sensörmü kaldı

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Merhabalar. Ağız alışkanlığı ile kullandığım bir tabir tabi. Ama video kameraların çoğunda hala CCD sensör kullanılmaktadır.Giriş ve orta segment makinalarda ( Profesyonel tabir ile düğün kameralarında) 3 CCD yani RGB renk standardının 3 farklı CCD ile capture edilmesi ve sonra birleştirilmesi tekniğini kullanmaktadırlar. Rolling shutter temelde görüntü sırasında işlemcinin yani kamera hızının yetişememesidir diyebilirim. Ne yazık ki Çoğu DSLR ın en büyük handikapı dır. Mümkün olduğunca çekeceğim profesyonel planlarda rolling shutter efekti yaratmamaya yada hızlı bir makina ( tekstil makinası gibi) gibi bir ayrıntı çekiyorsam video kamera kullanmaya özen gösteriyorum.
   Black Magic muhteşem neticeler alan bir kamera. Ama ben Merakla URSA yı bekliyorum. Pek çok fuar da boy göstermesine rağmen, daha aktif olarak sahada göremedik. Profilime bakarsanız ilk paylaştığım durum URSA nın fuar tanıtımı idir. Umarım en kısa sürede yaygınlaşır.

 • ahmetdurdil @ahmetdurdil

  Videodaki oto fokus gibi sıkıntılarınız için o alışkanlıklarınızdan biraz vazgeçmeniz gerekiyor. Sony SLT ve Aynasız modellerinde Canon ve Nikon'a göre devasa bir sürekli oto fokus artınız olacaktır. Youtube da bir çok karşılaştırma videosu mevcut merak eden arkadaşlar inceleyebilirler. 🙂 Sony, candır.

 • ahmetdurdil @ahmetdurdil

  @lawnmower kapıştıralım istersen diyeceğim ama benim Sony A7 doğuştan oto fokus kusurlu zaten 🙂 Ama A58 ve A77 bulabilirim istersen kapıştıralım senin Nikon'la 🙂

 • ahmetdurdil @ahmetdurdil

  @lawnmower Neyim değil ne olacağım kriterini baz alacaksın bu durumda Sony A7S i bir incelemeni (ki 100 kere incelemişsindir) öneririm. 🙂 Ama bu işten para kazanıyor olsam Leica dan başka bir şey almam.

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Benim sormak istediğim, Lensler içerisindeki mercek sayısı arttığında kalite düşüyor mu, artıyor mu? Yoksa farklı bir etkisi mi oluyor. Çünkü cep telefonu sektöründe genelde pazarlama sunumlarında iphone olsun nokia olsun mercek sayısını 5'den 6'ya çıkardık, kalite şöyle arttı böyle arttı gibisine söylemlerde bulunuyorlar ? @gamsizm @baris_ozkok

 • den @den

  Foto işinden pek anlamıyorum açıkcası ama kaliteli işleride severim. Çekmekten çok çekilenlere ilgi duyanlardanım 🙂 Daha öncede belirtmiştim ama kimseden cevap alamadım Düğün için dış çekim yapabilecek tanıdık eş dost varsa bildirir misiniz? @baris_ozkok bu konuda referansları varsada güzel olur.

 • mumsev @mumsev

  Bu program gerçekten faydalı olmuş. Bende video konusuna canon 650D alarak küçük bir yatırım ile başlangıç yapmıştım. Fakat gerek bu videoda bahsedilen pil, netleme, keskinlik yetersizliği, beyaz ayarının yetersiz kalması, hafıza kartı sorunu ve özellikle geceye hiç girmiyorum kapalı alanlardaki ISO sorunu konulardaki eksiklikler nedeniyle hiç memnun kalmadım.

  650D ile çkilmiş bazı videolarımızın yer aldığı youte kanalımız.
  http://www.youtube.com/user/dusbakisi

  Hatta gündüz çekimlerinde bile bu seferde ışığın sensöre fazla gelmesi nedeniyle renklerdeki doygunsuzluklardan bile rahatsız oldum. O kadar video konusunda yetenekleri zayıf ki bu sensörlerin, gündüz çekimlerinde bile mutlaka ND filtre veya yoğun polarize filtre kullanın diyenlerdenim. Çünkü video modunda 50 bilemedin 100 enstantene kullandığınız için F11 den aşağıya mümkün değil inemiyorsunuz bu makinalarda.

  Video kameralarda ise genelde 1/3" inclik sensörler bulunmakta. Küçük olsalar bile optimizasyonları çok iyi olduğu için beklemediğiniz performanslar alıyorsunuz bu cihazlarda. Fakat küçük sensör çok geniş bir alan derinliği sunduğu için bana biraz daha büyük sensörlü bir kamera lazım diye araştırmada yapıyorum. Şu ana kadar ise 10000 TL altında en çok SONY EA50 http://www.profesyonelkameralar.com/tag/sony-nex-ea50-fiyati/ video kamerası üzerinde duruyorum. Birde JVC nin Türkiyede ikinci eli 4000-6000 TL lik kasetli HD kameralarına olan ilgimi gizleyemiyorum.

  http://www.amazon.com/JVC-GY-HD200UB-Definition-Professional-Camcorder/dp/B000T2KNCE/ref=sr_1_4?s=photo&ie=UTF8&qid=1406877400&sr=1-4

  http://www.amazon.com/JVC-GY-HM710U-COMPACT-SHOULDER-CAMCORDER/dp/B005CLJDEQ/ref=sr_1_7?s=photo&ie=UTF8&qid=1406877325&sr=1-7

  • Çağdaş Çeçen @nihilprophet

   Kasetli kameralardan uzak durmak gerek, montaj büyük dert, frame rate in değişmemesi insanı kafese tıkıyor, devasa boyutlar kaplayan ham görüntüler alıyorsunuz. Kasetiydi, objektifiydi ıvırı zıvırı derken dünya masraf çıkarıyor, alan derinliği hikayesi de aynen bahsettiğiniz gibi, çuvalla para verip 35mm bir adaptör almadığınız sürece çözülemiyor o durum, ha onu aldık diyelim, bu aletlerin o en övündüğü gece performansı denen şey tamamiyle yok oluyor, lcd ye ters düşen görüntü de cabası. Yaşımız ufaktı, oh Leica objektif var mikrofonu güzel sensör 3CCD vs. vs. diyerek, 7 sene önce çuvalla para verip aldığımız Panasonic AG-DVX 102b, beklentilerimizin hiçbirini karşılayamadı, şu an ki modellerin bizimkinden tek ciddi farkı HD görütü alabiliyor olmaları. Dijital seçeneklerden vazgeçmemek gerekiyor, hele ki "Blackmagic " denen makineyi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.
   http://www.amazon.com/Blackmagic-Design-Cinema-Camera-Mount/dp/B00C89ZVR8/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1406890049&sr=1-2&keywords=Blackmagic

  • mumsev @mumsev

   Teknoseyir de geçenlerde “Blackmagic ” incelemesi ve Panasonic GH4 ilede karşılaştırması vardı. Orada benimde ilgi duyduğum Blackmagic'e aslında gerek kalmadığını, benzer kullanım şartlarında GH4 ün daha esnek çözümler sunduğunu gördük. Zaten Blackmagic max 800 ISO değeriyle ışıklandırma olmaksızın gece ve kapalı mekan çekimlerine uygun değil. Bu sebepten dolayı sadece sinema filmi gibi tam profesyonel, planlı çekimlere göre...

   Oysa bizim istediğimiz dosya boyutunu şişirmeden, son haline yakın renkleri kendi içinde işleyerek bize verebilen, etkinlik gibi aktüel çekimlere de uygun ve en önemlisi gece ve kapalı çekimlerde iyi bir sonuç veren kamera çözümüdür. Yoksa çok bütcemiz olsa Canon C100 gibi ISO canavarı kameraları da almayı düşünürüz. Çünkü 25200 ISO da bile görüntüler patlamıyor o sınıf kameralarda....

 • FoxRiver @foxriver

  650d nin auto focus problemini stm lensler ile cozebilirsiniz... Ben 18 135 stm ile kullaniyorum cok memnunum

 • can-cavusoglu @can-cavusoglu

  Benim merak ettiğim bir konu var videoda akıcı görüntü için fps ne kadarsa o kadar 1/fps değerinde enstantane kullanmak gerekiyor diyorlar ancak bu düşük fps fotoğraftaki gibi fluluk yaratmazmı? @gamsizm @baris_ozkok

 • OBA @oba

  Merhaba

  Bu ve önceki videolarda omuz aparatına vurgu yapıyorsunuz ancak monopod bence çok daha kullanışlı. Onun haricinde titreşim önlemeli lenslere güvenmiyorum ve boşunada para verilmemesi taraftarıyım. Sabit çekim olacaksa güzel bir tripod hareket halinde olacaksa monopod hatta biraz daha paraya kıyılırsa güzel bir stabilizer alınabilinir. Bu şekilde her lens ve kamerada titreşim önleme özelliği kavuşturursunuz 😀

  Ayrıca sizin stüdyonunda perda arkasını yayınlayabilirsiniz. Kaç kamera var, ışıklandırma nasıl vb. kullanıcılar daha rahat fikir sahibi olacaktır 🙂

  Birde aklıma gelmişken ekleyim. Daha önce GH4 videosunun yorumlarında Blackmagic incelemesi olacak demiştiniz Murat bey hala gelmedi. Şahsen en çok beklediğim inceleme video konusunda zira beğenirsem kendime edinmeyi düşünüyorum.

  İyi günler.

  Ongun Batuhan ALTAN
  http://www.fotodizayn.com

 • susuwatari @susuwatari

  @gamsizm O eski manuel lensleri nerden temin ediyorsunuz? Bildiğiniz güvenilir satıcılar var mı?

  • ahmetdurdil @ahmetdurdil

   @susuwatari Şimdi efendim ben mesela A7 ile beraber FD to Nex adaptörü ile Canon FD lensleri kullanıyorum. 50mm f1.4 ve 135mm f3.5 iki adet manuel lensim var. Bunları Hayyam Pasajında bulunan Ayhan Pek arkadaşımızın Manuel Fokus dükkanından satın aldım. Çok memnunum. Yine eBay de bir alternatif olabilir.

 • Melih AYDIN @melih_aydnn

  güldürüyonuz insanı 😀
  acele etmeyin. zorla inceletcekler.

 • Oğuz Sel @ouz

  Barış bey şov yapmış bu videoda, vallahi çok başarılı bir arkadaş. Olayı da çok iyi anlatıyor.

 • aslanmurat @aslanmurat

  barış bey sayesinde bilgimiz arttı

 • DDGuclu @ddguclu

  @baris_ozkok Dediğiniz tüm sorunları yaşadım 🙂 Otomatik odakta bir röportajım neredeyse çöp oluyordu. Ama Allah'tan ilk röportajda fark ettim, sonrasında 24 tane daha yaptığımda aynı hataya düşmedim.

  Ses için harici çözümleri tercih ediyorum. H4n ve RodeVideo Mic kullanıyorum çok memnunum bu kombinasyondan. Final Cut'ta otomatik senkronize edebiliyorsun zaten acayip pratiklik sağlıyor. Dediğiniz gibi röportajı yapan kişi ben de olsam, kulaklık her zaman takılıdır ve aldığım kaydı dinlerim. Sonuçta arkadan araba geçtiğinde sesin ne kadar etkilendiğini anlamanın ve hatta dediğiniz gibi kaydedip kaydetmediğini anlamanın başka bir yolu yok.

  29 dakika bilgisi çok faydalı bir bilgiydi. 700D'de genelde 30 dakikayı sonuna kadar kullandım. Birkaç kere bitirdi kaydı, muhtemelen kartlarımdan birinin hızı dediğiniz gibi yetmiyor. (Bu bilgi de çok işime yarayacak, makinede sorun arıyordum zira.) 600D'de 4GB sınırı var mesela. 2. bir dosyayı yaratamıyor ve kaydı sonlandırıyor bu da bize maks 11 dakika çekim sunuyor. Nikon'da sanırım D80'di; 18 dakikaydı sanırım bu süre.

  Bence en önemli şey, profesyonel çekim yapmadan önce bol bol evde test etmek.

  Lens konusunda daha önceki bir tavsiyeniz vardı, Tamron 17-50 f2.8'di sanırım. İkinci el 650 civarına satılıyor, sıfırı da 1000TL. Sizce ikinci el almalı mıyım? Sıkıntı yaşar mıyım?

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   merhabalar. Ben 2. el aldım. Sahibinden.com dan buldum. Gayet temizdi. 2 senedir kullanıyorum. Bir sıkıntı yaşamadım. Sadece o lenslerin ortak bir problemi zoom ringindeki plastik çabuk yıpranıyor ve deforme oluyor. Ben aldığımda yoktu benim elimde oluştu bu sorun. 2. El de alırken çok iyi incelemekte fayda var.

 • Volkan Zurnacı @sirreals

  1 yıldır fotorafçılkla uraştım enine boyuna herşeyini biliyorum zannediyordum .
  -pilin düzensiz voltajı nedeni ile kapandığını dedğinde elime vermiş oldu .
  Burası önemli .
  Tebrik ediyorum hem Bassic hemde Hard düzeyde anlatılıyor her 2 tip kullanıcıyada yararlı oluyor.

 • Müdavim @monk

  Yine harika bir program olmuş, teşekkürler.Sizden öğreneceğimiz çok şey var daha 🙂
  Bilgilerinizi paylaşma isteğiniz gerçekten şahsımı çok mutlu ediyor.Özellikle kağıtlarla hazırlanıp çıkmanız editörlük işini severek ve isteyerek yaptığınızı belli ediyor.Zor günlerinizi bir an önce atlatmanız dileğiyle, saygılar sunarım.

 • posit @posit

  Videoda bahsi geçen dslr pil yuvasına takılan elektrik adaptörünü bulamadım bir türlü internette ne diye aratmak gerekiyor acaba.

 • posit @posit

  Teşekkürler @sirreals @mertalkan

 • dersato @dersato

  belki yapıldı başçek yeni takip etmeye başladım,fiyat bölü performans için bir dslr önemeniz mümkün mü?

 • Doğuş @dogus

  @gamsizm @baris_ozkok sony'nin sabit aynalı modelleri içinde benzeri sorunlar var mı? Avantajı dezavantajı nelerdir sabit aynanın video çekiminde? Bu gibi bilgileri de edinmek isterdim, keza alpha serisi bir sony almayı düşünüyordum kafam karıştı .çünkü video çekimi amacı ile de kullanacağım

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Merhabalar. Teknik olarak çoğu anlattığımız sıkıntılar Aynasız makineler için de geçerli. Ne yazık ki aldığınız video özellikli "fotoğraf makinesi" olan tüm makinalarda bu sıkıntılar var. Değindiğimiz gibi kısa planlar çekmek veya diğer çözümleri uygulamak sıkıntılarınızı çözümleyebilir. Bir önceki bölümlerde video ekipmanlarına giriş videomuz da ki yardımcı ekipmanlardan da yararlanabilirsiniz.

 • denizci88 @denizci88

  Merhaba @baris_ozkok

  Öncelikle bu faydalı video için çok teşekkür ediyorum. Gerçekten benim için oldukça kıymetli bilgiler edindim. Bir sorum olacak; eğer yanıtlandırabilirseniz sevinirim. Araştırdığım kadarı ile DSLR makinelerin muhtemelen tamamına yakını en fazla 29.59 dakikalık video çekimi yapıyor. Süre benim için yeterli ancak birçok makinede 4GB dosya limiti de konulmuş. Bu da HD kalite bir çekimde süreyi yaklaşık olarak 12 dakikaya indiriyor. Bu dosya boyutu limitinin daha fazla olduğu; yani yaklaşık olarak 30 dakikalık kesintisiz HD çekim yapabileceğim 1000TL civarı bir fiyata sahip önerebileceğiniz DSLR makineler var mı acaba?

  Şimdiden teşekkür ediyorum.

 • dasfsdagfasg gfdasgsahg @kurunsistem

  Sayfa Adminlerine bu konuyu açtıkları için teşekkür ederiz.çalınan kameranızı bulmak için veya kameranız kaybolduğunda , çalındığında güvende kalmak için size bir tavsiyemiz var.
  http://www.kayitliurun.com sitesi size kayıp ve çalıntı ürünüzü bulmanızda yardım eden bir site. Temel mantığı çalınmış yada kayıp olmuş eşya ve araçları araştıran bir firma.Sitemize girip bu işleri yapmamız için gerekli tüm belge ve pantentleri görebilirsiniz Dedektif gibi ama insan değil çalınan yada kayıp olan eşyaları buluyoruz. Ayrıca site sadece kayıp çalıntı eşya dışında. Kullanmakta olduğumuz eşyaları ve araçları da güvene almak için kendi adınıza kayıt edebileceğiniz bir sistem barındırıyor. Tüm mağdurların dertlerine deva olmaya çalıyoruz. Üstelik tamamen "ÜCRETSİZ" İster mağdur olun ister tedbir alma amacı ile herkesi Kayıtlı Ürün Ailesine Bekliyoruz.

Benzer Videolar