Paylaş Paylaş

Fujifilm X-T1 İncelemesi

Fuji'nin aynasız ve APS-C algılayıcılı fotoğraf makinesini inceliyoruz. Retro tasarımı ve küçük gövdeyisle DSLR makinelere çok ciddi bir rakip olan X-T1, Fuji tarafından ülkemizde hemen hemen yurt dışı fiyatına satılması ile de dikkat çekiyor.

Örnek fotoğraflar için tıklayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Doğukan Sarıgül @dogukan-1997

  @gamsizm Murat abi kamerayı zorlamak içinmi bu tarz desenli t-shirt kullanıyorsun ya. 😀

 • realthings @realthings

  Bu kadar olur. bütün gün nette x-t1 incelemesi izledim. buradaki bu inceleme büyük tesadüf oldu. izlemeden çok teşekkürler.

 • tuskilidi @tuskilidi

  bu kadar pahallı bir cihazda iso 200 olmasına çok şaşırdım.

  • erdem @ec

   iso 100 var mod tekerinde " L " harfi

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Merhabalar. L yani low iso seçeneği 100 ISO ya denk gelmektedir. Fakat Sensörün Doğal aralığı içerisinde değildir. Yani basitçe overclock gibi düşünün. Yakın süreye kadar Nikon Un DSLR larında da ( d70-70s D100 D80 D90) en düşük ISO 200 dü. Bu sanırım kullanılan materyalin bir ürünü. Ama bana soracak olursanız, Bırakın 100 ü, 50 ve 20 ISO nun da artık bu ve bunn gbii makinalarda doğal aralık içerisinde olmasını isterim.

 • Hasan Dilek @hasan-dilek

  abi görüntü flu gibi farklı kamerayla mı çektiniz? keskinlikte sıkıntı var gibi

 • kubilay çiftçi @goremaster

  Battery grip e tek pil mi ekleniyor 2 pil mi ve battery grip makineyemi saplanıyor yoksa dışarıdan eklenerek 3 pil şansımı veriyor. murat bey sensör fujinin petekli super ccd sensörü mü ? (petekli yapı) yoksa sıralı pixel sensör mü ? (rgb) lütfen incelemelerde ürün gamının bulunduğu segmentin kullanıcılarına uygun inceleme yapınız.

 • O A @keyniley

  Video'nun ses seviyesi biraz düşük mü sizce de? Bugün giren HTC videosuna göre bile daha sessiz.

 • mcm @saturasyon

  AE-1 Program anılınca aklıma geldi. Fotoğraf konulu tozlu raflar nasıl olurdu?

 • mcm @saturasyon

  Kaçırmış olmalıyım. Teşekkür ederim. 🙂

 • EMRE @electronicwolf

  Güzel bir inceleme olmuş teşekkürler

  @baris_ozkok abi moderator koltuğunda işi çok güzel kotarmışsınız.Sizden de makine incelemesi bekliyoruz.

  Saygılar.

 • cleet @cleet

  Almayı düşündüğüm ama nasıl diye baya bir düşündüğüm bir üründü inceleme için çok teşekkürler..NOT:Barış ustam t-shirt teki leke olmamış dikkatlerden kaçtı sanırsam 😉

 • Phalanx @phalanx

  Video kalitesi berbat ötesiymiş gerçektende, 3000tl lik alette bu kadar kötü olmamalı. Resmen cep telefonundan kötü.

 • Alperen @alperen

  Bekliyordum,ikinize ve Fuji'ye teşekkürler.

 • mav1li @mav1li

  İncelemedeki beni kıllandıran durumlar:
  1. Fujinin iso da hile yapmasından bahsedilmemesi
  2. Xtrans sensör yüzünden renklerin doğru olmayışı ve kırmızının çok soluk kalmasından bahsedilmemesi
  3. Af hızının dslr gibi denmesi
  4. Lenslerdeki diyafram bileziğinin çok kolay dönmesinden bahsedilmemesi
  5. Poz telafisi tekerinin zor dönmesiden bahsedilmemesi

  Xt1 kullanmış biri olarak biraz az ışık olan yerlerde netlemekle çok zorlandığı ve yer yer netleyemediğini gördüm. Af hızı ve doğruluğu güncel dslr ve aynasızların yanında çok kötü kalıyor.

  Ayrıca o tekerlerin üstüne kilit koyan bir daha makine tasarlamasın!!!

  • Murat Gamsız @gamsizm

   1-Hile sayılmaz. Extended ISO birçok makinede var. Biz de video'da bahsettik bu konudan.
   2-Benim renklerden şikayetim olmadı. Kişisel olarak vivid seçeneğini beğendiğim için onu kullandım. Ama bu konuda renkleri doğru değil diyen birine itirazım olmaz. Fazla kişisel bir durum.
   3-AF hızı DSLR gibi. Bunun arkasındayım. Çünkü DSLR tek bir makine değil. Bir sürü DSLR makine var. Fuji'nin odaklanma hızı birçok DSLR ile boy ölçüşür. Ama ölçerseniz kağıt üzerinde daha yavaş da çıkabilir. Fakat hissedilir bir fark yoktu. GH4 kadar hızlı değil diyebilirim en fazla. Video'da EOS 70D kadar hızlı odaklanan bir DSLR kamera elime geçmedi. Ama bunu tüm DSLR makinelere mal edemem. Dolayısıyla belli modellerle kıyaslarsak hızlı ya da yavaş diyebiliriz. Ama bu makineden göreceğiniz hız DSLR seviyesinde diye genelleyebilirim. Gece konusu için aynı ortamda test yapılmalı. Gece odaklama konusu hepsinin yumuşak karnı.
   4-Bilezik daha sonraki lenslerde ayarlanabilir. Bu biraz da alacakları geri bildirimle alakalı. Herkes kolay dönüyor derse Fuji revizyona gider kolay bir iş. Bence de bir tık sıkı olabilirdi. Ama alıştım.
   5-Poz telafisi tekeri kolay dönmemeli diyenlerdenim.
   Kilitlerin tamamına nerede olursa olsun gıcığım. Ya adam gibi bir mekanizma olmalı ya da olmamalı. Maalesef Fuji'nin yöntemi şu an piyasadaki her makinede kullanılan tipik kilit sistemi. Çok kötü. Fakat düzgünü ne dersek cevabı yok. Bir kilit mekanizması olmasına karşı değilim ama bu basarak çevirme yöntemi kabul edilemez.
   Tekerin dışından değil de içeriden kilitleyen ve elektronik olarak tek seferde devreye alınabilen/çıkarılan bir sistem olmalı. Varsa ve bilmiyorsak bilen yazsın 🙂

  • mav1li @mav1li

   Extended isodan bahsetmiyorum. Iso 800 de iken makine iso 400 de çekiyor. Çok yüksek iso değerlerinde fark bir duraktan daha fazla oluyor. Diğer makinelerle aynı pozlama ve iso ile çekerken fujiler de daha karanlık çekiyor. Fujinin ayrıca iso başarımı yüksek çıksın diye raw işlediğini konusunda ciddi şüpheler var. Xtrans fujilerin incelemesi yok ama aynı pozlama ve iso değerleri ile çekilen fotolardan xtrans olan modellerde de aynı işlem yapıldığı anlaşılıyor.

   Af hızı konusunda 5 yıllık dslr ile karşılaştırmıyorsunuz herhalde. Güncel dslr lardan bahsedin. Özellikle fiyat olarak yakın olan rakip modeller D7100, Alpha77 II, 70D, K3 gibi.

   2011 de çıkan Nikon d5100 ile bile karşılaştırınca sonuç hüsran.
   İş aynasızlara gelince 2010 yılında çıkan 4 yıllık Panasonic G2, piyasaya çıkışı 2012 olan aynasızın yanında(em5 ) bile af çok yavaş kalıyor. 2014 de çıkanlara gelince fuji af hızı konusunda darmadağın oluyor.

   Güncel aynasızlar GH4 ve A6000 af hızı konusunda D4S ile karşılaştırılıyor. Üstelik bu makineler X-t1 den sadece 2 ay sonra piyasaya çıkan modeller. İki ayda ne değişti de Fuji bu kadar yavaş kaldı?

   Fuji af konusunda birkaç çağ atlaması lazım.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Benim bildiğim kadarı ile DXo Fuji'nin dosyalarını hala tam olarak değerlendiremiyor. O yüzden XT1 için formatı adam gibi destekleyen yazılımlarda incelemek şart. AF hızı konusunda ben rahatsız olmadım. Genelde orta nokta kullanıyorum makinenin şaşırma payı kalmıyor pek. DSLR seviyesinde olduğu kesin. Daha hızlı DSLR olduğu da kesin. Fiyat karşılaştırması yapmak adil değil. 70D süper bir makine ama büyük. Boynumda gezdireceksem ve önümde ikisi varsa Fuji'yi alır giderim. Ama AF hızı için 70D'yi taşıyacak olan da vardır bilemem. Yine kişisel tercih. Ben yıllardır bu makineleri kullanan biri olarak hamallık yapmaktan yoruldum. Bu makineleri kullanmak iyi geliyor.

  • mav1li @mav1li

   Yazılım çıkmasına gerek yok. Diğer makinelerle aynı pozlama ve iso ile çekerken fujiler de daha karanlık çekiyor. Bir yerde bir yanlış var. Bunun isodan kaynaklanma ihtimali çok yüksek.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   RAW bile çekilse aslında RAW pek de ham değil. Açtığınız yazılımın mutlaka o RAW'ın çıktığı fotoğraf makinesinin algoritmasını desteklemesi gerekiyor. Yoksa renklerden tutun makinede yapılan ayarların tamamen devre dışı kalmasına kadar birçok sorun çıkabilir. XT1'in dosyalarını Adobe CC yoksa eski sürümlerde açamıyorsunuz örneğin.

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Mutlaka dikkate alınması gereken, piyasadaki en iyi EVF'ye sahip güzide bir cihaz. Türkiye'de ikamet edenler için ilk tercih mertebesine yüklselebilecek seviyede cazip fiyat politikası da cabası. Steve Huff Olympus'lardan daha çok memnun olsa da gidip deneyin bence:)

 • patpat @pathologic

  Diyafram öncelikli çekimlerde diyafram ayarının zor olduğunu okumuştum doğrumudur? üstünde diyafram ayarı olmayan objektiflerle denediniz mi acaba?

 • homerusan @homerusan

  şahsi fikrim taş gibi makina. renklerin soluk olması, hızının gece düşmesi, tuşlarda kilit olması falan filan kıl tüy işler. mükemmel makina yoktur ama benim gözümde fuji baya yaklaşmış.

 • AZERI TURK OYUNCU @ferzeliyev

  Murat Örnek fotoğraflar için tiklayin hizi zayif sanirim serverin hizi zayif bende 1.6mb/s indirme var ama bunu indirince 300kb s veriyor

 • Emre K @emre-k

  İleride Nex serisi bir makina almak isteyen benim aklıma girdi bu ürün. Zaten aynasızlara pek ısınamamış Barış beyi de bile bu kadar etkilemişken beni de etkilemesi pek şaşırtıcı olmadı. 🙂

  Özellikle bir çok ayar tekerinin olması çok hoşuma gitti. Makinede bana göre iki şey eksik. Birincisi dokunmatik bir ekran. Bu odak noktasını şeçerken çok pratik oluyor. İkincisi ise Pozlama ve ISO tekerlerinde kilit olması gereksiz olmuş. O tekerler pratik şekilde ayar yapmak için orada, bir de kilitle uğraşmaya gerek yok bence. O bölgelere el zaten uzanmadığı için yanlışlıkla döndürme sorunu pek olmaz kanımca. Asıl kilit konması gereken teker pozlama telafisi tekeriymiş. Bir sonraki modelde bu gibi ufak kusurların de giderileceğini düşünüyorum. Güzel bir inceleme olmuş, elinize sağlık.

  • Fırat Emre Karamutlu @firat-emre-karamutlu

   dokunmatik ekrana takılmayın. çok kullanışlı şeyler değil. bir kere fotoğrafçıysanız zaten ekranla ve ya ekrandan odaklamayla işiniz olmaz. menüde hızlı gezme ve menüye alışma için dokunmatik ekran kullanışlı olsa da 2 ay sonra artık menüyü ezbere bilir lazım oldukça 15 saniye açarsınız. 650d kullanan arkadaşlar ekranı ters çevirip kapatıyorlar zırt pırt dokunup kazara bişeylere basıyorlar. ayrıca bu kadar güzel kullanıma sahip bir makine için dokunmatik menüye de çok lüzum olmaz diyebilirim.

 • Exdem @exdem

  A3000 artık 800 TL’ye alabiliyor.
  Eos M’den artısı vizor ve tutuş ergonomisi gibi görünüyor. sizin yorumlarnız nedir.

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  @baris_ozkok acaba Ara Güler ile tanışma fırsatınız oldu mu?

 • reducto @protego

  sony dsc-qx100 telefon lensi hepsisony'ye gelmiş, qx10 gibi bunu da inceleyebilir misiniz? Fiyatı 1300 tl almadan önce tereddüt ediyor insan. @gamsizm @baris_ozkok

 • Müdavim @monk

  Öncelikle inceleme için teşekkürler.
  Beklediğim bir incelemeydi, üstündeki tekerlerden dolayı alma isteği uyandırıyor bende.Bu tarz bir makinede fotoğrafçılığın daha kolay öğrenileceği kanaatindeyim.

 • micron @micron

  cep tel bilgisayar tablet her şey hızla gelişirken haliyle foto makinalarıda altta kalmamak durumunda, yeni nesil cep tel vs.. makinaları zorlasada kullanan bilir bir dslr tadını asla veremez.

 • musty @musty

  Murat abi videodaki arkadaş laf kalabalığı yapmaktan başka hiç bir işe yaramıyor lütfen bilgi verecek biriyle inceleme yapın yada hiç yapmayın ..

 • OğuzcaN @oguyet

  Teknoseyir Fuji promotörlüğü yapmasın... 🙂

 • Ahmet Erdoğan #### @aerdogan17

  fuji en iyi bildiği işe odaklanmış "biz fotoğraf makinesi yapıyoruz arkadaş" demişler bence gayette mantıklı bir seçim olmuş X-T1 bir FOTOĞRAF MAKİNESİ .

 • supernova @supernova

  Fotograf makinesi almadan önce ne zaman baksam Fuji'yi önüme sürdüler neredeyse alıyordumda şimdi iyiki almamışım diyorum. O şahıslardan dolayıdırki bu markaya anti sempati oluştu bende . Aldığım makine Canon değil ama işe lens olayı falan girdiğinde Canon diyeceksin. İyi seyirler.

 • Arda Meyzen @ardamey

  İnceleme için teşekkürler. Bu makineyi kullandığımda biraz ısındığını gözlemledim bu tür makinelerin doğalında olan bir şey midir ? yoksa arıza mı ?

 • Murat Gerçek @gercekelektronik738

  Bir süredir yorum yapmaya fırsat bulamıyorum ama iş yerinde boşlukta videoları dikkatle izliyorum. Özellikle fotoğrafçılık videolarını izledikçe, zamanında aldığım fotoğraf makinelerini bilene danışmadan almanın acısını hissediyorum. Neyse bilgilerim biraz çoğalsın o zaman baba bir makine alırım artık. Sevgiler.

 • SevgiKelebegi @sevgikelebegi

  Barış Bey yayınlara renk katmış,Murat Bey zaten uzun zamandır takip ettiğimiz ve sevdiğimiz bir insandı güzel yayınlar çıkıyor teşekkürler yayınlar için,şu plus aboneliği de açın bir zahmet haziran da bitti yav bu gidişle temmuz da biter 🙁 ,sevgilerle 🙂

 • Ali Kandemir @alikandemirtr

  @baris_ozkok çok kibar konuşuyorsunuz 🙂

 • Fırat Emre Karamutlu @firat-emre-karamutlu

  Ya lütfen kullanmayan arkadaşlar saçmasapan yorumlar yapmasın! 2 aydır bu makinayı kullanıyorum. kesinlikle canon ve nikon dslrlerin ancak tam profesyonelleri X-T1 ile kıyaslanabilir. X-t1 dslr avcısı bir makine. kendi şahsımca şunu da belirteyim; aynalıların sonu geldi beyler. Canon ve Nikonun iki sçenekleri var: ya rekabet edecek kalitede aynasız sistemler geliştirecekler ya da bir zamanların devleri Yashica'nın, Agfa'nın, Kodak'ın, Minolta'nın yanında, sisler içindeki onurlu yerlerini alırlar!!! 😀 😀 😀

  • Arda Meyzen @ardamey

   Makineye yeni sahibim ve biraz ısındığına şait oldum ve bir dip moror sesi geliyor odaklama sesi gibi bu normal bir durumudur ? arıza olabilir mi * Teşekkürler

  • Fırat Emre Karamutlu @firat-emre-karamutlu

   Arda, daha önce birkaç ay X-Pro1 kullandım. iki makinede de ısınma ile ilgili bir şey farketmedim. ancak arada ısınırsa da normaldir zannederim. zira aynalı makinalar gibi iş yükü az değil. aynalıda, vizör elektronik olmadığı için sürekli işlem olmuyor. sadece deklanşöre basınca makine çalışıyor. aynasızlarda sistem sürekli teyakkuz halinde. sana şunu önereyim. 1: viewmode tuşundan evf+snsr fonksiyonunu aç, ki sadce baktığında makine devreye girsin. 2: menüde, güç ayarlarında yüksek performansı kapat. 3: ekran ışığını azalt. bunlar yetecektir. diğer olaya gelirsek, kulağını dayadığnda sanki sürekli bir fan çalışıyormuş gibi, oldukça aaazzz bir ses kullandığım iki makinede de vardı. o bişey değil. ama 18-55 kullanmıyor da prime lens kullanıyorsan lensten motor sesi gelebilir. şöyle ki; nedeni bilemediğimiz bişeyden ötürü fujiler çalıştığı süre boyunca sürekli odaklamayı, diyafram ayarını, pozlama ayarını vs yapıp duruyor. bazen sinir bozucu olabiliyor. arkadaşla nedenini bulamadık. ha 18-55 te yok mu diye sorarasan, onda da var ancak onun sesi yok nerdeyse. umarım yardımcı olmuşumdur. başka sorun varsa yardımcı olmaya çalışırım..

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  BasÇek videoları çoğalmaya başladı. Üst barda bir kısayol yakışır. Hobinin altı da olabilir.

 • Barış Gürbüz @gta89

  iyimiş dedim 60d yi satsam mı ki dedim ama fiyat 🙁 çok üzdü

 • Fatih Kökçınar @wessgreen

  Sormak istediğim soru şu ; Örneğin 50mm f1.8 diyaframa sahip bir lensin, diyelimki f4 ü , elimdeki diğer lens olan 50mm f1.4 lensin f4 ü ile aynı alan derinliğine mi sahiptir. Okuduğum kaynakta şöle diyordu, "Diyafram açıklıkları farklı olan lensler de kısık diyafram değerlerinde verdikleri alan derinlikleri (ön yada arkayı öldürme) aynı değildir."

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  Merhaba Arkadaşlar. Ne yazık ki çok yoğun bir hafta içerisindeyim. Şimdi birazdan yorumlarınıza bakacağım. İlginize teşekkürler.

 • Fırat Emre Karamutlu @firat-emre-karamutlu

  X-T1 de su koruması da var toz koruması da.. ilk korumalı lens te bu ay satışa çıktı.

 • Webtekno @webtekno

  Fiyat zaten uçmuş bana göre en iyilerden biri Nikon D90'dır tavsiyede ederim. Ama yazılım felan güncel olsun kolaylık sağlasın modern olsun diyosanız orası size kalmış.
  _-Browser-_

 • Merih @merih

  Fuji X-T1, Sony'nin yeni A6000 modeli ile arasında gidip geldiğim bir makineydi. Benim için en önemli olumsuz yönleri:
  1- Kabul edelim; lensleri, aksesuarları, vesairesi ile APS-C için pahalı bir sistem. Kit lensli X-T1 yerine aynı paraya yine aynasız ama tam kare gövde A7'yi satın alabiliyorum. Kimileri Sony'de lens çok az diyecek ancak Fuji de öyle.
  2- Fotoğrafla birlikte video çekimi ile de uğraşanlar için yetersiz. Yukarıdaki videoda da moire sorunu vs. vurgulanmış zaten.
  3- Buton tasarımları bence berbat.
  4- X serisinin genel sorunu olan 'suluboya etkisi' bu modelde de sürüyor. Özellikle manzara fotoğraflarında kendini bariz şekilde gösteren bu duruma PhotoNinja gibi farklı uygulamalar da %100 bir çözüm getirmiyormuş. RAW’ın işlenememesi de tek problem değil, makine kendi JPEG çıktılarını bile doğru düzgün işleyemiyor görünüyor. İngilizce Fuji forumlarında bu konuyla ilgili tartışmalar var.

  Şimdilerde ise Fuji'in X-T1'in donanımsal sorunlarını gidermek adına X-T1B diye yeni bir model çıkaracağı söylentisi dolaşmakta. X-T1B bu sene bitmeden çıkarsa ve gerçekten temel sorunlar düzeltilmiş olursa ilk X-T1 alanlar ne olacak? Fuji model değişimi yapacak mı? Ayrıca X-T1'in ilk versiyonu özellikle ikinci el piyasasında çok çok değer kaybedecektir eğer böyle bir model çıkarsa -ki daha 6 ay bile olmadı.

  Selamlar.

  • Fırat Emre Karamutlu @firat-emre-karamutlu

   Merih bey görüşlerinizi okudum ve naçizane cevap vermek istedim:
   1. Evet pahalı. Bilinen bişey bu. Ancak A7 iki kati pahasında. Kiyas kabul edecek değil. Lensler de az evet ama artmakta. Su an için Samyang lensleri haricinde, yaklaşık 20 lens mevcut.
   2. Evet video ile ilgilenenler için aranan makineler değil. Ancak piyasadaki tv lensleri uygularsanız iyi sonuçlar alırsınız. Piyasada örnekleri var. Diyafram ve focus tamamen manuel lenslerde kolaylikla video çekilebilir. Kaldı ki örnekleri var.
   3. Butondan kastiniz, üstünde bulunan tekerleklerse, zaten sizin olayınız değil bu makine.
   4. B&H photo, dpreview.com da suluboya etkisi iddiaları açıkça yalanlanmiş ve bitirilmiş durumda. Ve bu makinenin jpeg işleme kalitesi efsane yaa.. nerden cikardiniz jpeg isleyemiyor sonucunu merak ettim doğrusu.
   5. Ben X-T1 den önce X-Pro1 kullanmış biri olarak, X-T1 Fujifilm makinelerinin zirvesi değil sadece; giriş ve orta seviye DSLR katili olarak bilinir, hatta fiyat-boyut-çıktı kalitesi bağlamında FF pro DSLR makinalarin alternatifi olan makinedir. 41 Mp cep telefonunun piyadada oldugu bir dünyada, iyi fotoğraf çekmek için 5 kglik onlarca bin liralik sistemler almak zorunda jossetmek istemiyor insanlar.

   Sonuç olarak küçük boyutları ve FF ile kıyaslanan (özellikle jpeg te) görüntü kalitesi ile ödenen paranın her kuruşunu hak eden bir makine. Bana kalsa ucuz bile sayılır.

   Saygılar. 🙂

 • Merih @merih

  Fırat Bey merhaba. Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Fiyat konusunda benzerleri arasında pahalı olmasına hemfikiriz ancak A7 iki kat pahalı demek Fuji'nin fiyatını anlaşılabilir kılmıyor. A7 fullframe bir gövde. Bizdeki vergiler vs. ile fiyatı iyice şişen ama buna rağmen daha ucuz olan, video çekimi konusunda ise X-T1'in çok önünde yeralan A6000'i örnek vereyim size madem. Olay sadece lensle ilgili değil, özellikle karşılaştırmalı çekimlere bir bakın: http://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x-t1/11

  Hem prime lens dururken niye TV lensi takmam gerektiğini anlamadım. CCTV lensleri kastediyorsanız adaptöre rağmen APS-C sensörü tamamen kapsamaması lazım bildiğim kadarıyla (kenarlarda softlaşma, vignet gibi etkilere neden olur).

  Buton'dan kastım ise başta ayar tekerleklerinin kilitlenmesi. Bu yüzden birileri aparat bile çıkardı, satıyor. Bir de ufak bir detay olacak ama D-Pad kullanışsız, giriş seviyesi ucuz Canon gövdelerdeki gibi yapılması benim açımdan bu fiyattaki bir model için kötü.

  Suluboya etkisi yukarıda da belirttiğim gibi MANZARA fotoğraflarında görülen bir durum, portre veya sokak fotoğraflarında böyle birşey yok. Makine kendi JPEG çıktılarında bile bu tip bir görüntüyü düzgün işleyemiyor, yani çoğu kişinin belirttiği gibi RAW işleme programı ile ilgili bir durum değil. Bu yüzden makinesini satanlar var. Konuyla ilgili taze sayılabilecek bir tartışma: http://www.fujix-forum.com/index.php/topic/20353-watercolor-effect/

  Sizin 'çözümlendi' dediğiniz linkleri incelemek isterim.

  Yukarıda belirttiğim bazı donanımsal sorunların (buton tasarımı, ayrıca ışık sızdırma sorunu) X-T1B'de giderileceği söylentiler arasında. Size göre herşey tamamsa, Fuji daha 1 sene bile geçmeden, örneğin bir X-T2 ile güncelleştirmeler yapabilecekken neden bu kadar kısa sürede böyle bir donanımsal revizyona gidiyor sizce?

 • Fırat Emre Karamutlu @firat-emre-karamutlu

  Merih Bey merhaba. Cevabınız için teşekkür ederim. Arzu ederseniz yine madde madde ilerleyelim ve sonuca bağlayalım.
  1. X-T1 ile ilgili bugüne kadar sayısız inceleme videosu seyrettim. Özellikle ingilizce olanları ve Türkiye'de çekilmiş sanırım 4 tane incelemeyi de. Hepsinde çıkabilecek ortak sonuçlardan biri şu: video ile ilgileniyorsanız, paranızı bu makineye harcamayın! Gönderdiğiniz karşılaştırmayı biliyordum. Moir etkisi resmen videonun içine etmiş evet. Şaşırmadım. Bu makinenin olayı fotoğraf. Dpreview.com dan %84 puan ve Altın madalya almış X-T1'in videosu da iyi olsaydı; inanın %90 fln verir, listenin başına koyarlardı. Nasıl mı bu kadar emin olabiliyorum. Aşağıda Conclusion bölümünde Compare modu kullanarak yaptığım karşılaştırmaların görselleri var. Bu karşılaştırmada kimler yok ki: A6000, A7, 5DM3, Df. Evet evet şaka değil gerçek. Üçü FF ve en ucuzu X-T1'in 2 katı fiyatına. Renksiz kısımlar X-T1'in üstünlükleri, yeşil kısımlar ortak değerler ve sarı kısımlar karşılaştırılan modelin üstünlükleridir. Buyurun:

  • Fırat Emre Karamutlu @firat-emre-karamutlu

   Görüldüğü üzere benim için en önemli kıstas lan Raw, Jpeg ve High Iso değerlerinde FF makinlerle boy ölçüşüyor X-t1. Hatta genelde onlardan iyi bile denebilir. Diyagramın üst taraflarındaki yapım kalitesi v.s. kısımlarını tartışmaya gerek duymuyorum bile. Ha, diyceksiniz ki APSC bir FF eder mi? bence de etmez, o kadar abartmaya gerek yok tabi.. Zira Bu makinelerin alan derinliği daha iyi. Makine almak üzere olan bir arkadaşıma ısrarla A7 almasını tavsiye etmeme rağmen X-T1 i gördükten sonra başka makineye ikna edemiyorum.

   2. Tv lensten kastım aslında video çekilirken kullanılan lenslerin tümüydü. tabii ki Prime lensler yeğdir. Aşağıda Samyang, Rokinon vs. lenslerle ilgili bir link atayım. Rokinon olsun. Şu an ürettikleri her modelin Fujifilm XF bayonetlisini üretiyorlar. Aralarında prime da var zoom da ve neredeyse hepsi fiyatlarına göre inanılmaz kalitede.
   http://www.rokinon.com/subcategory.php?subcatId=24

   3.Şu ISO Unlocker aparatından herkes bahsediyor ama ben denk gelmedim. Aslında link fln atarsanız bakayım. Ancak inanın bu ve D-padın kullanışsız olması oldukça armudun sapı, üzümün çöpü meselesi artık. Hiç sıkıntısını çekmiyorum Iso tekerinin. D-pad ilk serilerinde kötüymüş ama hemen düzeltilmiş. Bendeki sorunsuz olanlarından ancak yine de çok rahat değil. Evet ama açıklama oldukça anlaşılır: bu boyutta bir makinede su geçirmeyecek düğme böyle oluyor işte.

   4. "Sizin ‘çözümlendi’ dediğiniz linkleri incelemek isterim." Ben hiçbir yerde 'çözümlendi' kelimesini kullanmadım. Varsa eğer bir sorunsalı çözümlemek sanırım üretici firmanın sorumluluğunda olurdu B&H'in değil. Yalanlandı dedim. Kaldı ki en düşük puanı alan review, "watercolor effect"ten bahseden reviewdi iyi hatırlıyorum. Şimdi link bakmadım. Ama attığınız linki inceledim. Bana kalırsa, pozlamayı beceremeyen birkaç arkadaş, bütün suçu makinede bulmuş sanırım. Kaldı ki gerekli, lensler, filtreler ve diğer ekipmanlar olmadan her makine sınırlıdır. Sanırım bunu da tartışmayız sizinle. 🙂

   5. Rumors sitelerine bakacak olursak ohooo.. 🙂 Bence önce X-Pro2 çıkacak. Ama Fujifilm Türkiye'den bir arkadaşım, FFin 5 yıllık planda görünmediğini söylemişti. Bilemiyorum. Ancak şu da bir gerçek: Fujifilm piyasaya oldukça aç bir marka. Tüketicinin sıkıntılarını çözme, geri dönüt verme, güncellleme yapma ve yeni makinelerinde hata düzeltme konusunda örnek gösterilen bir marka. Ben makineyi aldıktan 2 ay sonra güncelleme geldi. Canon-Nikon'cular için bunlar hayal. Makineyi aldığınızla kalırsınız.

   Bana kalırsa filmliden digitale geçişte yaşanan sancıları yaşıyoruz. Piyasa aynalılarda direnç gösteriyor. başta sistemlere para yatıranlar kendine yediremiyor. Firmalar zaten kurulu bantlarını, fabrikalarını, AR-GE'lerini değiştirmek istemiyor. Fanatikler için durum ölüm kalım meselesi. Ama ne olursa olsun, sanırım aynalı çağı kapanıyor!

   İyi günler. 🙂

  • Merih @merih

   Canon'la birlikte ikinci el aldığım NEX-5'i de son iki senedir kullanıyorum, özellikle dinamik aralık ve görüntü kalitesi sözkonusu olduğunda Canon beni tatmin etmiyordu; elde çok iyi lens yoksa biraz Lightroom-Photoshop ile toparlanıyor. Geçenlerde NEX'ten sonra A6000 satın aldım. Kendini yenilemeyen, suyunun suyu model çıkartan Canikon cephesi de benim için bu saatten sonra tamamen bitti (ilgilenen olursa satılık 600D var 🙂 ). Hamallıktan da bıktım açıkcası, makineyi laptop çantasına bile atıp yanımda taşıyabiliyorum, devir bence de artık aynasız devri. Yukarıda da belirttiğim gibi; bu sırada X-T1 ve A6000 arasında çok gidip geldim, inceleme ve kıyaslamaları ben de takip ettim, ancak NEX geçmişim olduğundan (eldeki lensler nedeniyle yeni sisteme geçişin maddi sancısı) ve X-T1'in video performansının vasat olması beni yine Sony'e yöneltti ve şimdilik memnunum (keşke NEX-7'deki gibi TriNavi de olsaymış). Fuji'nin kullanıcılarını dinlemesi ve özellikle İstanbul'da açtıkları satış-eğitim ofisi, workshop etkinlikleri güzel şeyler. X-T1 çok güzel bir makine, tamamen de kötülemiyorum, yanlış anlaşılmasın, ancak olumsuz noktaları belirtmek lazım ki insanlar değerlendirip ayrım yapabilsin.

   Ben de önce bir X-Pro2 bekliyorum aslında. Yine de modeli ne olursa olsun Fuji eğer donanımsal sorunları giderirse değerlendirilir ve çok da satar. Fakat Fuji galiba önce orta format bir makina yapacak ve bu sefer X-Trans değil Sony'nin üreteceği bir sensör kullanacak (-ki bence sensör teknolojisinde piyasanın en iyisi Sony şu an). Rumors ama ateş olmayan yerden de duman çıkmazmış 🙂

   Suluboya konusu 'pozlamayı beceremeyen'lerle ilgili değil malesef 🙂 Ağaç detayına bakın örneğin, RAW değil, JPEG'de de var bu sorun: http://www.stevehuffphoto.com/2014/03/10/the-fuji-x-t1-review-fuji-creates-the-best-x-to-date/ Aynı kadrajda Olympus ile herhangi bir sorun yok. Steve Huff beceriksizse bilemem 🙂 Bu durum X-E1'lerde de var diye biliyorum.

   ISO Unlocker: http://www.fujirumors.com/iso-unlocker-for-the-x-t1-for-20/
   O buton tasarımını yapan mühendis her kimse derdi neymiş diye oturup bir konuşmak lazım 🙂 Amerika'yı yeniden keşfetmeye hiç gerek yokken ISO ve enstantaneye kilit konularak acaip gereksiz işlere girişilmiş.

   Selamlar.

 • Merih @merih

  X-T1 ışık geçirme sorunu: http://www.dpreview.com/forums/post/53251653
  Sağından solundan ışık sızıyorsa su da sızar herhalde 🙂

  Diğer yazdıklarınızı da dün yukarıda yanıtladım. Kolay gelsin.

 • Fırat Emre Karamutlu @firat-emre-karamutlu

  Geçen gün arkadaşa 650D aldık. Livewiev tuşuna baktığımızda makina kilitleniyor. Hemen forumlara yazmam lazım. Buyuk ihtimalle seri olduğu gibi böyledir. Fotoğraf fln da koyayım. Hatta üretimden kaldırılsın makina hemen. Köt7 makine kaka. Nasıl almış makinayi alanlar. 😉

 • Merih @merih

  Hitaplarda 'Bey'den 'Baba'ya doğru geçiş yaptık demek seviye olarak. Fuji'nin satış elemanlığını yapmanın lüzumu yok, diyeyim tatlıya bağlansın o zaman olay! Seri numarası yok diyorsun, adamlar belirli bir seride hata olduğunu kendileri yazmış, kabul etmiyorsun. Sensörle ilgili sorun yaşayan kullanıcıların çekim örneklerini veriyoruz, çeken beceriksiz diyorsun?! Yine de X-T1'e kötü mü demişim yukarılara tekrar bir bak bakalım. Çok objektif bir tartışma oldu gerçekten..

 • Fırat Emre Karamutlu @firat-emre-karamutlu

  "Belirli bir seride hata var" ile "fujide ışık sızdırma, watercolor, flare effect var" demek arasında tonla fark var Merih Bey. Asıl bence sizin beyanlarınızda kasıt var. Nedenini kavrayamadığım için saygı ve üstünlük addeden hitaplardan "baba"yı kullanmayı uygun gördüm.

  Makina rüya gibi. 20 yıldır fotograf çeken Canon-Nikon takıntılı arkadaşların, başta "peehhh" deyip burun kivirmalarina; sonuçları gördükçe beni arayıp "şimdi bu fujinin kaç lensi var ya?" diye sormalarina şahid olan benim. Etkilenmiş durumdayım. Bu forumda hem X-T1'den hem de Fujifilm'den oluşmuş oldukça olumlu intibami anlatmaya çalışmam, abartılı olsa da, doğal bir olgu sanırım.

  Asıl garip olan ise, makineyi kullanmamış (ve büyük ihtimalle kullanmayacak) olmanıza rağmen burada sürekli makineyi karalamaya çalışmanız. Yani neden başka 'kusurlu' bir makine değil de bu? Ve kullanmadiginiz bir ürünü nasıl bu kadar rahat kötüleyebiliyorsunuz?

  Hadi ben makineye 4.000 TL para bayıldım ve (belki) bu yüzden gereksiz bir aşk içine girdim makineyle. Herkese ballandira ballandira anlatmamın ve herkesin bu güzellikte makine almasını istememin nedeni de bu yüzden. Sizin kötüleme maksadiniz nedir?

  Ben Fujinin ya da başka bir firmanın satış elemanı falan değilim. Bu yakıştırma için özellikle teşekkür ederim(!) ama yorumlarım ve fikirlerim satılık değildir. Bu 'aşırı derecede kasıtlı' sübjektif tartışma ortamında; aynı şeyi sizin için dusunmekteyim. Bence siz Sony ya da başka bir şirket elemanı olabilirsiniz. Tek bir farkla; ben laf olsun diye değil; bilakis, ciddi ciddi bu doğrultuda dusunmekteyim!

  Sürç-i lisan ettikse affola. Saygılar.

  • Merih @merih

   Aradaki iletişim sorununu netleştirmek gerekirse..:

   - Kesinlikle Fuji veya X-T1 kötüdür demedim, yukarılarda da yazdığım üzere makina o kadar iyi ki "başka bir makina ile arasında gidip geldim", yani seçim yapmakta zorlandım dedim. Bundan nasıl bir kasıt aradınız bilemiyorum. Ama olumsuz noktaları da belirtmek lazım diye de ekledim. Sonuçta parayı sokakta bulmuyoruz. Işık sızma sorunu kaç bin liralık Sony A7'de bile çıktı. Bu tip durumlarda kullanıcılar kendileri çözüm geliştiriyorlar genelde ama sonuçta Fuji böyle bir sorunu kabul etmiş, kullanmayı becerememişsiniz deyip kestirip atmamış (onlar sorunu 'flare effect' diye adlandırmış). Siz ise makina sorunsuz diyorsunuz. Ben bunun üretim bandındaki bir seride olabileceğini yazdım, hepsi ışık sızdırıyor demedim, -ki nitekim verdiğim link de bunu doğrular şekilde. Elinizdeki makina sorunsuz seridenmiş, bunu uzatmanızın gayesi nedir bilmiyorum.

   - Makineyi kullanma fırsatı bulamadım halen, mağazalar da malum. Ancak hemen hemen tüm yerli-yabancı incelemeyi ve kullanıcı deneyimlerini okudum (almayı düşündüğüm bir makineydi diye yazmıştım, tekrar hatırlatayım da). Fakat şu suluboya sorunu işi biraz bozdu. Ama bu sorun sadece ve sadece MANZARA fotoğraflarında görülüyor (örneğin kadraja giren ağaçlar veya taşlarda). Portre ve sokak çekimlerinde ise herşey süper. Araştırınca X-E1 gibi eski modellerde de benzer sorun yaşayan kullanıcıların mesajlarını gördüm. X-Trans'dan kaynaklı bir durum gibi gözüküyor, JPEG'ler de sıkıntılı çünkü. Fujifilm bu konu hakkında ne gibi bir resmi açıklama yapmış, göremedim.

   Fuji X serisiyle bir heyecan yarattı; X100 ilk çıktığında güzel bir makineydi örnek vermek gerekirse. Ancak X-T1'de video konusu da sıkıntılı olunca şimdilik Fuji'yi izlemekle yetiniyorum. Bir X-T2 veya X-Pro2 çıktığında mutlaka değerlendirmek istiyorum. Firmaların satış elemanları değilsek eğer, yeri geldi mi hem övmek hem de olumsuz noktaları belirtmekte ve insanların bu artı-eksileri bilip kendi taraflarında tartmalarını sağlamakta yanlış birşey göremiyorum.

   İyi günler.

Benzer Videolar