Paylaş Paylaş

İkinci el fotoğraf makinesi almak mantıklı mı?

Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar ellerindeki mali imkanları yeni bir makineye mi harcamalı yoksa ikinci el ekipmanla daha iyi sonuç elde edecek şekilde gövde ve lens yatırımı mı yapmalı sorusunu editörümüz Barış Özkök ile cevaplıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık KAYA (35) @tarikkaya

  İkinci el ürünlere para verilir tabi. Yanlız satan kişiyiiyi bilmek ve tanımak gerekir. Ben eskiden 6600 almıştım ikinci el. Hatrı sayılır süre kullanmıştım vs..
  Önemli olan satan adamın kurnazlığın da!

 • Tuna CENGİZKANER @tunakaner

  Celdu celdu 😀 Basçek sohbetiyle beraber uykuya dalmak keyifli olacak 🙂

 • Ömer @aboutblank

  Su BasCek'lerden hicbir sey anlamiyorum, shutteri yeni ogrendim. 🙂

 • Seçkin Albamya @elektroseckin

  600d almayı düşünüorum.Bakalım izleyelim hemen.Kararım değişecek mi?

 • Eray Eroğlu @gitaristimam

  Bence bu Basçek videolarında oyun kanalı yürütmek isteyen insanlar içinde ayrı bir bölüm yapılmalı. Kullanılacak cihazlar için öneriler fena olmazdı

 • AlprS @alprs

  O değilde spot'a ne kadar güvenilir @gamsizm @baris_ozkok ???

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Merhabalar. Spot da tamamen satıcının güvenilirliğine ve satış sonrası desteğine bağlı. Özellikle bilinen markaların uluslar arası garantileri bulunmakta. Distribütör güvencesi dışında dünyanın her yerinde garanti hizmeti alabiliyorsunuz. Ama spot satıcısının malı nereden nasıl temin ettiği ile alakalı bazı sıkıntılar olabilir. Bazı spot malzemeler ihracat sırasında taşıma nedenleri ile sorunlu malzemeler olabiliyor ( örneğin gemi ile gelen konteyner da kendiliğinden açılmış yada deniz suyu girerek yıpranmış kolilerdeki malzemeleri çok takip ederler). Mutlaka seri numarasından kontrol etmek gerekir. Ne yazık ki hırsızlık malları da bazı spot malzemeciler tarafından elde edilebilmektedirler. Burada spot malzemecinin değil, ona malzeme sağlayanın kötü niyeti de olabilir. Direkt olarak spotçular hırsızlık ürünü satar demek istemiyorum. Ama Nadir de olsa yaşanabilmektedir bu sıkıntılar. O yüzden spot dan ziyade ben genelde, distribitörden alınmış ve az kullanılmış 2. eli güvenilirlik açısından daha çok tavsiye ediyorum.

 • Halil Akın Kart @akinkart

  iyi hoş program da "ticari solüsyon" nedir? 😀

 • FreeRun @freerun

  abi bu videolar çok faydalı oluyor ya teşekkürler

 • kubilay çiftçi @goremaster

  yarın eğer bir aksilik olmaz ise eğer yeniden istanbul a gelicem 3 günlük bir çekim için şu anda cast ve konaklama ayarlanıyor. neredeyse ofisinizi ziyaret edecek durumdayım. makinelerin flaş tertibatını kontrol etmekten bahsedilmedi. ki bence önemli bir nokta bir diğer hata canon ve nikon kendi pillerini tanır ve durumları hakkında gerçek zamanlı bilgi verir. barış beye bir bilgi olsun. diğer taraftan lenslerin diyafram posizyonları motorun yayı geri çekmesi özerine kurulu bir sistemdir ki bir l serisi lensin yayını bozmanın tek yolu düşürmektir. motor bozulur ise zaten yenisi ile değiştirilir. daha önce haber muhabiri iken çokca lens tamir ettirmiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim (canon için ) lenslerin toz yada partikül hangi elemanların arasında olursa olsun erkayalar yada bora teknik aynı gün temizleyip makinanıza göre kalibrasyonunu yapabiliyor bir iki zor model hariç 35 350 gibi (onu da temizlettim oradan biliyorum flexi kablosu yeniletmekt e dahil hemde pompalı bir lense ) güncel olmadıkları için. lenslerde oluşabilecek genel problem mantar küf ve diyaframda yağlanma olabilir. onunda çözümü bıçakları sildirdikten sonra dizmeden önce mum is ine tutmaktır.ki kişisel tavsiyem bence ikinci el almak çok akıllıca ve ticari karlı bir iştir güncel durum göz önüne alındığında bu hobiye meraklanıp vazgeçen insan sayısı abartılabilecek kadar fazladır. bu arada hiç değinilmeyen yurt dışı sıfır ürün meselesini çok nadir bir konu olduğunu düşünüp atladığınızı var sayıyorum. tüm videolarınızın ve sohbetlerinizin en iyiler olmasını umarak yaptığım pozitif eleştirilere kızmayacağınızı umarak saygılarımı sunarım. amaç basçek videolarının daha iyi olması alakanıza şimdiden teşekkür ederim

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Flaşı kontrol etmek için flaş gerekli olduğundan eğer satan ve alan flaş kullanmıyorsa deneme şansları da olmaz ki bu iyi bir şey de olabilir flaş sisteminin hiç kullanılmadığına işaret eder 🙂 Pil konusunda bir hata yok. Yan sanayi dediğimiz piller gerçek zamanlı bilgi veremiyorlar ya da hatalı veriyorlar. Biz de onlardan uzak durun dedik zaten. Yurt dışı konusu ayrı bir konu. Bazen buradan spot aldığınızda ödediğiniz fiyat 100-200 lira oynuyor. Bazen yasal ürün dışarıyla aynı fiyata satılıyor. Gerçekten iyi bir fırsat yakalamak ve kargo parası ödemeden getirme imkanına sahip olmak gerek. Bugün paralel ithalatta bile garanti verilmek durumunda. Sorun çıkaran yerin başı rahatlıkla derde sokulur.

   Bir de işin vicdani kısmı var. Misal Erbil'den ABD fiyatından da ucuza makine alan bir tanıdığım vardı. Ama makine çalıntı mı, orada görev yapan bir gazetecinin önce kafasına sıkılıp mı alındı gibi asla bilemeyeceğiniz konular var.

   Temizlik konusu ustasıyla da alakalı. Maalesef her yerde lensin iç elemanlarını temizleyecek kabiliyet yok. Sizin yer adı vermeniz iyi oldu.

 • Ömer @myomeroz

  @gamsizm Murat Bey hayırlı sabahlar.
  Mümkünse yardımınıza ihtiyacım var, bana Canon 650D makine için, Video çekimleri için ve ayrı olarak Fotoğraf için Lens önerebilir misiniz.

  Fotoğraf için genelde Masaüstü Ürün ve Manzara, Video da aynı şekilde Masaüstü ve Genel çekim.

  İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim, bu konuda sizden başkasına güvenme şansım yok, videoda bahsettiğiniz bir Lens vardı 800 TL civarı dediğiniz, o bu söylediğim senaryolar için uygun mudur acaba.

 • Omer Akdag @akdagomer

  ikinci el aynasız makinelerde ne gibi sorunlarla karşılaşırız acaba?

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  @gamsizm Murat bey 550D makinemde otomatik focus yapamama gibi bir sorun yaşıyorum sizce tamiri yada düzeltilmesi olan bir arızamıdır. ( 50mm lenslede denedim manuel ayarladıktan sonra otomatik çalışıyor ama ilk başta çalışmıyor yada arada tutukluk yapıyor ) Bu arada güzel konuydu elinize sağlık kolay gelsin

 • Recai @recai

  @gamsizm @baris_ozkok
  Aynasiz makine alirken Shutter sorun olmaz sanirim, keske bunu da konussaydiniz!
  Birde uak bir sorum olacak, acaba marka veya modellere göre daha kisa yada daha uzun surede ariza cikaran body ve lens deneyimleriniz var mi?
  tesekkurler

 • Othervoices @othervoices

  en sonda bahsedilen 50mm lens nedir.biraz acarmısınız.bende pentax kr kullanıcısıyım.18 55 kit lens var.değiştircem lens arıyorum

 • Evren Küçük @evren

  Canon 650D için Duracell marka sıfır yedek pil almıştık. Orijinal Canon piline göre çok uygun fiyatlıydı. Noname değil ama içime şüphe düştü. Duracell piller sıkıntı oluşturabilir mi?

 • mehmet özkoca @mfatih

  yararlı bi video ama ikinci el nekadar da kontrol etsen (çok profesyonel değilsen) birazcık şans işi.

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Ben 5D Mark II, Fujifilm X100 ve X100s dışındaki tüm makinelerimi (400D, 5D, 2xX100, E-PM1) ve lenslerimi ikinci el aldım ve henüz hiç üzülmedim. Mevcut X100'üm de ikinci el ve sorunsuz.

 • mustaa @mustaa

  @gamsizm @baris_ozkok bence eksik kalan bir nokta var. 2. el riskine girmek için ortalama yüzde kaç karda olmamız beklenir misal 0 ve ikinci el farkı bize ortalama hangi lensi aldırmalı?

 • Emrah @emrahy

  @gamsizm Murat Bey, kullanıcısı olduğu için Özkan Bey'e sormuştum ama ulaşamadım. Siz bir tavsiyede bulunur musunuz? Web sitesi yaptığım firmaların binalarının fotoğrafını çekebilmem için yüksek çözünürlüklü kamerası bulunan bir multikopter alma aşamasındayım. Fiyatlarının yüksek olduğunu biliyorum ama içlerinde en uygun olanı biliyorsanız sevinirim.

 • m.levent @mustafa-levent

  ileride makinesini satacak olan arkadaşların bilmesinde fayda olacak bir mevzudan bahsetmek istiyorum bir senelik D90'ımda çok seyrek kullanmama rağmen shutterim 10bini geçmiş sonradan öğrendimki bu sorun livewiev tuşunu yanlış kullanmaktan kaynaklanmış bir hatammış. çekilen fotoyu görmek için " >" tuşunu kullanmam gerekirken aynı iş için gereksiz yere livewiev tuşuyla perdeyi açıp kapatmışım bu hareket shutter hafızasına kayıt oluyormuş bana mantıksız gelmişti ama test edince iddianın doğru olduğunu gördüm. son çektiğiniz fotoğraftan shutter sayısına bakın sonra bikaç defa perdeyi açıp kapatın bir foto daha çekin shutter sayısının 1'den fazla arttığını görüyorsunuz. Niye böyle gereksiz bişey yapıp arabamın km'sini arttırmışımki! acemilik işte 🙂

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  Merhabalar. Müdahale etmemenizde şimdilik fayda var. En yakın servis yada tamirciye sensör temizliği için başvurunuz. Sensörler en çabuk çizilen materyallerdir. Özel temizleme kitleri ar ma onu da çok itina ile yapmak gerek. Bence önce bir servise temizletin ve o servisten nasıl temizleneceğinin bilgisini alıp temizleme kiti alarak daha sonra kendiniz yapabilirsiniz.

 • dublindevrimi @dublindevrimi

  @gamsizm murat bey merhaba, programınızda tamron 17-50 nin 500 tl ye bulunabildiğini söylüyorsunuz, kafama takıldı bu fiyat 2. el mi yoksa spot fiyat mı, biliyorum bu tarz fiyat soruları canınızı sıkıyor fakat programın içinde sürekli tekrarlanan o öğrenci benim :)) affınıza sığınarak bu soruyu soruyorum, sevgilerle

  • m.levent @mustafa-levent

   murat bey belki görür belki görmez bekleme ben söyleyim o fiyat 2nci el ben 3-4 ay önce ikinci el aldım 650 lira ama 6 ay önce alınmış garantili tertemiz bi lensti lakin netleme halkasının lastiği gevşemiş, kozmetiği bozulmuş yani baya bi eskimiş halini 400-500'e bulabilirsin çalıştıktan sonra sıkıntı olmaz önemli olan optikleri temiz olsun fokusu sağlam olsun yeterli zaten kronik bi sorunu olan o fokus halkasıda değişebiliyor çokta ucuz

 • dublindevrimi @dublindevrimi

  ilginiz için teşekkür ederim @mustafa-levent

Benzer Videolar