#akış @gamsizm @leventp
Şu an haftalık gündem değerlendirmesini dinliyorum ve ''programcılık'' ilgili bölüm hakkında yorum yapmak istiyorum. Açık konuşmak gerekirse baya güldüm. Üzgünüm ama okullarda asla bu tarz bir eğitim doğru verilemez. Öncellikle şunu belirteyim bilişim teknolojileri dersi seçmelidir ama her hangi bir okulda her hangi bir şekilde dersi siz seçmiyorsunuz. Türkiye'de ki tüm okullarda ''seçmeli ders'' olarak adlandırılan tüm dersler öğretmen kadrolarının yetersizliğinden dolayı zorla idare tarafından öğrenciye seçtiriliyor (resim-müzik derslerini ayırca koyuyorum). Yanlış hatırlamıyorsam bu ders, ilk okul 4.sınıfta hayatımıza girdi ve tek bir yararını bile görmedim. Sorun en başta zaten öğretmende öte elimizdeki imkanlarda. Tek ders nasıl geçiyor anlatayım. athlon 64 işlemcilerle dolu kimsinin hiç çalışmadığı. kimisinin klavyesinin olmadığı, kimisinin ekranının olmadı yaklaşık 20 tane bilgisayarı olan ''laboratuvar'' isimli o harika yere giriyoruz. Daha sonra kullanılabilecek durumda olan 4-5 (en iyi ihtimal) bilgisayarın başına 6 şar 7 şer oturuyoruz ve sonra ne mi oluyor ? öğretmen eğer ilk okul öğretmeniyse counter yükletip oyun oynattırıyor eğer lisedeyseniz office programlarını açıp başlık büyütmeyi öğreniyorsunuz. Şaka yapmıyorum müfredat tam olarak bu şekilde. Yıl boyunca tüm konu başlıkları aynen böyle yok başlık büyütme, yeni metin belgesi nasıl açılır vs. şeklinde. Ortalama zekadan daha az zekaya sahip bir insanın bile yapabileceği bu şeylerle her hafta 40 dakikamızı veriyoruz ama yapamıyoruz. Çünkü F tipi klavye var. Evet Q ile 10 saniyede yapabileceğimiz işi saçma sapan bir yerelleştirme olayından dolayı 10 dakikada yapıyoruz. En son yapılan başlık büyütme çalışmasına bakılıp - veya + atılıyor. Şu ana kadar 4 ilde 5 okul değiştirdim ve farklı bir duruma asla rastlamadım. Bu tarz bir eğitim sunan sistemde ve böyle imkanlarda programcılığı öğretmek imkansız. Zaten bu tarz şeyler isteyen insanlarında kullandığı kelimelerden işe ne kadar uzak olduğunu görebiliyorsunuz. İşin içinde bir öğrenci olarak yazmak istedim. Eğer istenirse fatih projesi gibi konullarda da bilgi verebilirim. İyi günler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • serdarservet --update @serdarservet

  F klavye dışında hepsine katılıyorum 🙂

 • zaradr @zaradr

  İngilizce eğitimimizde kibbüyük başarıyı bu alanda da tekrar edeceğimize eminim.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Yanlışsın ve yanlışını gençliğine veriyorum. Ben senin yaşındayken (ki 15-20 yıl öncesine geliyor) nasıl basic öğrendim?
  Önce kağıt ve kalem ile. Bilgisayara yazma işin sonrasıydı. Algoritma bilmeyen adam mesela mühendis olamaz benim gözümde. Hele proje yönetemez. Biz bunları hep lisede gördük temel olarak.
  İsteyince oluyor yani.

  • Eray Eroğlu @gitaristimam

   Zaten bende onu diyorum şu an isteyen kişiler birşeyler yapabiliyor, okulun verdiği/vereceği eğitimi kullananlar değil. Bende isterim okullar bu konuda gelişsin ama birde Levent abinin deyimi ile işin mutfağında ben varım ve gördüklerim var. Mevcut öğretmen kadrosu ve bilgisayar imkanlarıyla günümüz gerekliliklerine uygun bir programlama dersi verilemez ayrıca istenmezde. Ben ki oyun yazılım işlerine 6.sınıfta başlamış biriyim ben istemem. Haftada 40 saat ders görüyoruz biz. Lisedeyim 11.sınıfım ve önümde sınav var. Eee zaten benim tuvalete gitmeye zamanım yok bir de okuldaki programlama dersiylemi uğraşmam gerekecek. Seçmeli dersleride biz seçmiyoruz zaten kısaca düzgün uygulanamaz bu ders

#akış #Oyun
Merhabalar, geçen hafta betası sonlanan Star Wars Battlefront'un üzerine pek fazla içerik çıkmadığını fark ettim. Bende kendimce bir inceleme yazdım ve video hazırladım eğer reklam falan demezseniz bir göz atıp gördüğünüz eksiklikleri söyleyebilir ve oyun hakkında bilgi alabilirsiniz. (Ses biraz kısık o yüzden kulaklık ile dinlemenizi tavsiye ederim)

İnceleme: Star Wars Battlefront (BETA)

➡ Sosyal Medyadan takip etmek için - about.me/erayeroglu Bu benim ilk inceleme videom olduğu için bazı hatalar olabilir kusura bakmayın. Önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmına...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #YouTube
Google adsense için paypal hesabı nasıl açılmalı ve ödeme nasıl oluyor anlatabilecek var mı ? Bir de youtube partnerler işin içine girdiği zaman kestikleri ücret harici bir değişilik oluyor mu ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rasko @rasko

  Direkt banka hesabına alman daha iyi olur. Bakiye 200TL'nin üstündeyse her ayın 23'ü gibi hesabında olur. Youtube'da da paran adsense hesabına yansırken komisyonlar kesilmiş oluyor zaten. Partnerde çok bir şey değiştiğini sanmıyorum.

#akış #Oyun
Ya lütfen biri yardım etsin. Şimdi arkadaşlar AMD Gaming evolved ile bir kaç video çektim sorunsuz normal player ile açtığımda izleyebiliyorum. Fakat premiere e attığım zaman videonun ilk dakikalarında görüntü/ses senkronu tamken video ilerledikçe bozuluyor. Araştırmadığım yer kalmadı daha önce burada bir arkadaş buna benzer bir problem yaşamış nasıl çözebilirim bu sorunu ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Canlı yayınlarda yeşil perde kullanılsa, biz etkinliği sizi de sol altta falan görsek olmaz mı ?
#akış
#WWDC15
@gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap