merhaba arkadaşlar. G sürununa kadar olan kısım tablonun orjinali oluyor, ben de eski verileri H sütuna ekleyerek karşılaştırmak istiyorum ama ilk bakışta aradaki farkın artı yönde mi yoksa eksi yönde mi değiştiğini ya da aynı mı kaldığını görmek istiyorum. bu yüzden orjinal tablodaki G sütunundaki verileri H sütunundaki verilerle karşılaştırıp, eğer performans artmışsa değerlerin olduğu satırı yeşile, eğer performans azalmışsa değerlerin olduğu satırı kırmızıya dönüştürecek ama eğer bir şey değişmemişse de beyaz kalmasını sağlayacak bir formüle ihtiyacım var. yardımcı olursanız sevinirim.

bu arada koşullu biçimlendirme kısmında yapmaya çalıştım ama yapamadım.

şimdi mesajı okurken fark ettim. eğer değerleri büyüklük küçüklük yönünden karşılaştırmak zor olacaksa, sadece eşit mi değil mi şeklinde bir karşılaştırma yaparak renklendirse de olur aslında.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • eayurdaer @eayurdaer

  G ile H sütunu mu kıyaslanacak yoksa H ile A-F arası mı kıyaslanacak tam olarak anlayamadım.

 • Equitatus @equitatus

  Koşullu biçimlendirme ile yapabilirsiniz. Hücreyi seçip koşullu olarak biçimlendire tıklayıp "küçüktür" biçimlendirmesini seçin. Açılan ekranda karşılaştırılacak olan hücreyi seçip, küçük olduğunda hangi renk olacağını seçin. Ardından aynı işlemleri bu sefer "büyüktür" biçimlendirmesi için farklı renk uygulayarak yapın.

 • tuskilidi @tuskilidi

  tam olarak şöyle olmasını istiyorum, mesela G2 hücresi değer olarak H2 hücresinden küçük olduğu için B2, C2, D2, E2, F2 kırmızı olmalı. benzer şekilde G3 hücresi değer olarak H3 hücresinden büyük olduğu için B3, C3, D3, E3, F3 hücreleri yeşil olmalı. G4 ve H4 eşit olduğu için hiçbir şey olmamalı.

  • eayurdaer @eayurdaer

   G3=Kötü, H3= İyi. Kötü İyiden nasıl büyük oluyor ben anlamadım 🙂 Ama anladığım kadarıyla sayı üzerinden değil metin üzerinden kıyaslama yapmak istiyorsunuz. Üst mesajımda dediğim gibi koşullu biçimlendirmeden "içerdiği metin" seçeneğiyle yapabilirsiniz bunu

Merhaba arkadaşlar. WhatsApp gruplarında yazdığım mesajın kimlere ulaşmadığını görmemin kolay bir yolu var mı? Mesela bu 5 kişiyi kolayca nasıl görebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar. Anakartın pilini değiştirip tarih ayarı yapmak için açma tuşuna bastığımda kasa çalıştı ama ekrana görüntü gelmedi. Pili çıkarıp tekrar denedim ama sonuç aynı. Nerde hata yapmış olabilirim? Değiştirirken anakarta bir temasım olmadı bu arada.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar. Huawei y7 prime 2019 telefonda daha önce Mirror Share simgesi vardı ama artık gözükmüyor. Geri getirmenin bir yolunu bileniniz var mı? Sorun sadece yukardan inen menüde gözükmemesi değil aslında. Ayarlar kısmında da gözükmüyor. Ayrıca tüm uygulamalar kısmında da adı yok uygulamanın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#HaftalıkGündemeMalzeme meb faz 3 akıllı tahta ihalesinde Arçelik ile anlaştı. 75 gün içinde okullara takılması şartı varmış. http://www.kamudanhaber.net/haber/amp/411792

75 gün bilgisi ve tahtaların donanım bilgisi bu linkte

https://egitimteknoloji.net/2019/10/fatih-projesi-3-faz-yeni-etkilesimli-tahta-tanitimi/

Fatih Projesi 3. Faz Yeni Etkileşimli Tahta Tanıtımı - Eğitim ve Teknoloji

Milli Eğitim Bakanlığı birçok okulun ve öğretmenin heyecanla beklediği yeni Etkileşimli Tahta ihalesi yaptı. 3. Faz Etkileşimli Tahta ihalesini Arçelik firması kazandı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7
 • Coupe @coupe

  Donanımın ve dokunmatiğin iyileşmesi iyi olmuş. Eski tahtalarda dokunmatik sıkıntısı yaşanıyordu.

 • fsh77 @fsh77

  tabletden tahtaya dönüş 🙂 doğanın 5 elementi; ateş,hava,su,toprak ve TAHTA :)) bu kafa ile daha çok faz atarlar, paralar gidiyor kafalar aynı kalıyor...

 • 3.14 @159

  yazıda i7, videoda i5 diyor.

 • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  şu akıllı tahta projesi kadar gereksiz ve masraflı bir proje görmedim. düz kara tahta ya da beyaz tahta inanın bundan bin kat daha iyi. Koy her sınıfa bir tane de projeksiyon cihazı hoca ne göstermek istiyorsa oradan göstersin.

  Sınıfın ortasında kalın bir tahta, her yerde kablolar, öğrencilerin dokunması yasak, akıllı tahta desen aklı 1 yaşındaki çocukla yarışacak. hassasiyet yok, o tahtaya özel müfredat yok, içerik yok. hadi bunlar olsa hocaların bunu uygulayabilecek eğitimde değil, çoğu yaşlı, öğrenciye yaptırıyorlar her hata verdiğinde alet.

  Fatih projesi denen projeyi alsan çöpe atsan hiçbir şeyin eksikliği hissedilmez.Milyarlarca liramız da cebimize kalır. Onun yerine o parayı öğretmenlerin daha iyi yetiştirilmesi, daha iyi derslikler yapılması, taşımalı eğitimin sonlandırılması, tam gün eğitimin yaygınlaştırılmasına harcasak 5 kat daha değerli gözümde.

  • tuskilidi @tuskilidi

   masraf konusunda katılıyorum. akıllı tahtalar baya pahallı aletler. projeksiyon ve akıllı tahtayı kullanan birisi olarak söyleyebilirim ki akıllı tahta çok daha kullanışlı ve pratik.

   köşelerdeki sensörleri temizlemediğiniz zaman gerçekten de hassasiyet çok azalıyor ama en azından haftada bir kez sensörler temizlendiğinde kenarlar hariç çok hassas oluyor. teknolojiden uzak öğretmenler konusunda haklısınız buna yapacak bir şey yok ama aynı öğretmen projeksiyon kullanırken de mutlaka bir bilgisayar kullanmak zorunda ve aynı sorunlar orda da ortaya çıkabilir.

   özellikle ilkokullarda akıllı tahta ile öğrencinin etkileşim içerisine girmesi daha fazla fayda sağlıyor. mesela okuma yazma öğretiminde akıllı tahtanın verdiği faydayı projeksiyonda asla bulamazsınız. akıllı tahta için geliştirilen uygulamalar ile öğrenciler hem etkileşim içerisine giriyor hem de dersler daha eğlenceli geçiyor.

   eski okulumda akıllı tahtayı dört sene kullandım ve şu an tayin olduğum okulda akıllı tahta olmadığından, akıllı tahtanın eksikliğini fazlasıyla hissediyorum. elbette ki projeksiyonun da çok faydası var fakat öğrenciler akıllı tahtada olduğu gibi etkileşim içine giremediği için hiçbir zaman akıllı tahtanın alternatifi olamaz diye düşünüyorum.

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   @tuskilidi siz gençliğin nabzını daha iyi tutuyorsunuzdur tabi. Anladığım kadarıyla aktif olarak teknolojiyi de kullanan bir öğretmensiniz. Ne mutlu size faydalı. Şahsi düşüncem ben eski kafa kaldım galiba biraz. Akıllı tahta, tebeşir hala gözümde asıl eğitim materyali. 🙂

Hoparlörlerdeki Wat değeri tam olarak ne ifade ediyor anlayamadım. Mesela logitech s120 5w ama dinlediğimde 4w olan cretive a60 yanında sesi hiç hoşuma gitmedi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • tozluraflar @tozluraflar

  Süpürge gibi. Güç yüksekse daha iyi gibi bir algı var. Kısmen doğru ancak tam olarak da öyle değil. Gücü yoksa yüksek seviyede iyi ses veremez. Gücü çoksa iyi ses veremeyebilir. Yüksek kalite ve yüksek ses için yüksek güç lazımken yüksek güç her zaman yüksek kalite anlamına gelmiyor.

  Telefonlardaki kameralar gibi. Yüksek megapiksel seviyesi her zaman iyi kamera demek değil.

 • ALIEN @alien

  Ses gücü watt olarak pazarlanıyor ama daha çok desibel olarak ölçülmeli.
  Ayrıca Watt olarak belirtilen değer üzerinde de firmaların farklı beyanları oluyor.
  Hiç bir ses sistemini üzerindeki watt değerine göre değerlendirmeyin.
  Kaliteli bir ses arıyorsanız ve iyi bir parayı gözden çıkardıysanız almadan önce mutlaka dinleyin ve kıyaslayın.

  Hoparlörlerin Güç Karakteristikleri
  Çalışma Gücü (Operating Power)
  Ölçülmesi, 100-4000Hz arasında yapılır. Hoparlör ekseninden 1 metre uzakta 12 mikrobarlık (96 desibel) veya 3 metre uzaklıkta 4 mikrobarlık (86 desibel) ses basınç şiddeti üretebilmesi için hoparlör ses bobinine uygulanan sinüzoidal elektriksel güç değerine çalışma gücü denir.

  Kapasite (Power Handling Capacity)
  Hoparlörün hasara uğramadan dayanabileceği sürekli güç değeridir. Yüksek güçlü olarak bilinen bas hoparlörlerin kapasiteleri : 10-250 W. arasındadır.

  Müzik Gücü (Musical Power)
  Hoparlör bobinine 25Hz den küçük, konuşma ve müziği temsil etmek üzere darbeli gerilim uygulanır. Hoparlörde uğultu ve cızırtının başlamadığı, distorsiyonun henüz gözlenmediği duruma gelinceye kadar, giriş elektriksel gücü arttırılarak müzikal güç bulunur.

  http://www.kameraarkasi.org/ses/aksesuarlar/hoporlor/gucu.html

Merhaba arkadaşlar. Sınıf için hoparlör bakıyorum bu aralar ama yorumlarını okuduğum bütün ürünlerde hep "yok baslar şöyle yok baslar böyle" şeklinde. Derste dinleyeceğimiz sesler genelde konuşma olacağından baslar benim için hiç önemli değil. İnsan sesini berrak sekilde yüksek sesle verecek ürün tavsiyelerinize ihtiyacım var. Sınıftaki bilgisayarın 5+1 destekleyeceğini sanmıyorum o yüzden alacağım hoparlör 2+1 ya da 2+0 da olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

İlk defa bir telefonumdan bu kadar uzun ekran süresi alıyorum. Xiaomi mi A3

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xiaomi mi a3'te ekranı ikiye bölünce ortadaki ayar çizgisi sadece tam ortada kalıyor ve bir uygulamayı ekranda daha az yer tutacak şekilde ayarlayamıyorum . Başka bir yöntemi var mı ayarlamanın .

BeğenFavori PaylaşYorum yap