2020-2021 kilodan dolayı askerlik erteleme

2020-2021 kilodan dolayı askerlik erteleme işlemleri nasıl yapılır?

1. erteleme gidişi ( 2020 )

1.e-devlet üzerinden asal yoklama başvurusu formunu doldurup aile hekimine gidiyorsunuz.
2. aile hekiminize boy kilo uyumsuzluğundan dolayı heyete sevk istediğinizi söylüyorsunuz.
3. asal yoklama başvurusu evrakları ve aile hekiminden aldığınız çıktılarla birlikte çıkıp sevk edildiğiniz hastaneye gidiyorsunuz.
4. hastaneye gittiğinizde heyet hekim doktorlarının fişlerinin verildiği yerden boy kilo ölçüm fişi alıyorsunuz.
5. boy kilo ölçümden aldığınız evrak ile birlikte tekrar fişi aldığınız yere dönüyorsunuz.
6. aile hekiminin sevk ettiği her yere gidip muayene olduktan sonra evraklarınızı heyet kuruluna teslim ediyorsunuz.
7. heyet kuruluna evrakları teslim edince size heyete çıkmak gün veriyorlar.
8. heyete çıkıyorsunuz ve kararın yazılı olduğu evrakları askerlik şubesine teslim ediyorsunuz.

2.erteleme gidişi (2021)

İlkinden farklı olarak e-devlet asal yoklama başvurusu yapamıyorsunuz. İşlemlere askerlik şubesinden başlıyorsunuz. sonrası 2. maddeden devam ediyor.

3.erteleme gidişi (2022) Son olması gerekiyor.

boy: 184
kilo: 133

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 113

Açık kaynak yazılımlara geçtim tamamen. Gmail yerine Tutanota, Opera yerine Firefox, Keep yerine Standart Notes, LastPass yerine Bitwarden, jetAudio yerine Clementine. Bir tek IDM'nin alternatifini bulamadım. IDM, hemen hemen her sitedeki videoyu indiriyor, uğraştırmıyor. Deneme süresini sıfırlayıp kullanıyorum. IDM'ye alternatif varsa önerilerinizi bekliyorum.

Bu vesileyle TS'den sonra kullandığım tek sosyal mecra Instagram'ı da tekrar açılmamak üzere sildim. Fazlaca vakit kaybıymış gerçekten. Gerçi aktif kullanıcısı değildim ama yine de günde ortalama 2 saat kullanıyormuşum.

edit: IDM'nin alternatifi XDM kullanıyorum artık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 30

Garmin Instinct akıllı saat

Yaklaşık 1 aydır kullandığım için artık daha sağlıklı ilk inceleme yapabilirim sanırım. Öncesinde mi band 2 ve 3 kullandım ama artık bileklikten ziyade akıllı saat kullanmak istedim ve araştırmalara baktım. İphone kullandığımdan dolayı iwatch cezbediyordu ama fiyatı yüksek kalıyordu. Huawie gt2 de daha uygun ve pil ömrü uzun olduğu için daha çok cezbediyordu ama çıt kırıldım yapısı beni g-shock lara araştırmaya itti. O dünyaya girincede çıkmak zor g-shocklar resmen manyaklıkmış alan bir daha alıyor, aynı modelin farklı renklerini alıyor. Tabi bunlarda yeteri kadar akıllı değiller ama sağlamlıkları ve görünüşleri beni cezbediyordu. GG-1000 son ana kadar araştırdığım bir modeldi ki Garmin iin bu saatine denk geldim. Benim araştırma yaparken isteklerim, ihtiyaçlarım değişti. Başta adım saysın gps i olsun, yüzerken kulaç takip etsin derken, sağlamlık, görünüş de seçim kriterlerimin arasına girdi. Garmin Instinct te hepsini buldum. Araştırdıkça da çok daha fazlası olduğunu gördüm.

Kısa kısa öne çıkan özellikleri olarak

-ilk olarak şarjı 2 hafta gidiyor. İlk haftalarda test için normal kullanımda 17 gün dayandı ve uyarı vermeye başladı. Fakat sık gps kullanımında bu sayı azalacaktır. En kısık parlaklıkta kullandım ama güneş altında da çok zifiri karanlık olmayan ortamlarda da ışını aydınlatmadan okunabiliyor.

-akıllı saat, yani bildirim, gelen arama görme reddetme ve cevaplama, şarkıları kontrol etme, hava durumunu gösterme(saatlik ve haftalık), hatırlatıcılar, bildirimler…

-adım sayar saçma çalışmıyor, tutarlı. Ayrıca adım kalibrasyon ayarı yapılıyor yani bildiğiniz bir mesafede kaç adım atarsanız o bilgileri girip mesafeyi size göre sayıyor artık.

-sürekli olarak nabız ölçüyor, istenirse pil ömrünü arttırmak adına kapatılabilir ben hiç kapatmadım.

-gps için telefona ihtiyaç duymuyor, direk uyduya bağlaniyor hatta hangi uyduya bağlanmak istediğinizi seçebiliyorsunuz.

-ana ekranda kişiselleştirme yapabiliyorsunuz, farklı modları var ama modların içinde de kişiselleştirmeye gidebiliyorsunuz.

-barometre, pusula, altimetre, termometre (hayır telefondan almıyor saatin kendisinde var bu sensorler)

-yogadan, fitness a, kayakingden, ağırlık antremanına, yüzmeden, paraşütle atlamaya kadar envai çeşit spor modu var. (mesela elinize dumbell aldınız başladınız kaldırmaya, her harekette algılayıp sayıyor ve curl yapıyorsun diyor, yada bench de bar kaldırıyorsunuz, her hareketinizde sayıp bench yapıyorsun diyor..muhteşem)

-rota çizebiliyorsunuz. Mesela gps den konumu o anda kaydedip bir miktar uzaklaştıktan sonra size kaydettiğiniz konuma direktifler veriyor. Buna ek olarak alan ölçümü de yapabiliyor

-dokunmatiği yok, tuşlar ile menülerde geziyorsunuz…

-malzeme kalitesi güzel, plastik kasası var, çelik kasalara göre bir miktar ucuz hissi verse de plastiği kaliteli. Ayrıca kayışı çok rahat.

-telefon uygulaması ilede daha birçok ayarı yapabiliyorsunuz. ayrıca hazır spor modlarından size profesyonel antreman programları sunuyor ve bu programlar saat ile tam uyumlu yonergeler içeriyor. ek olarak strava uygulaması ile uyumlu çalışıyor.

-insight ile yaptıgınız aktiviter ile ilgili dünyadaki diger garmin kullanıcıları ile sıralama görebiliyorsunuz

Ben trendyoldan 2150TL ye almıştım. Bir miktar arttırmışlar fiyatını.

İlerde uzun kullanım incelemesi de yapmak istiyorum ama en az bir sene geçmesi lazım.

inceleme: https://www.wareable.com/garmin/garmin-instinct-review-6827

#garmin #instinct #akıllısaat #smartwatch

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 23

Türkiye Şehir İsimleri

Türkiye İl İsimleri olmalı başlık.

Virgül ile ayrılmış

İstanbul,Ankara,İzmir,Adana,Adıyaman,Afyonkarahisar,Ağrı,Aksaray,Amasya,Antalya,Ardahan,Artvin,Aydın,Balıkesir,Bartın,Batman,Bayburt,Bilecik,Bingöl,Bitlis,Bolu,Burdur,Bursa,Çanakkale,Çankırı,Çorum,Denizli,Diyarbakır,Düzce,Edirne,Elazığ,Erzincan,Erzurum,Eskişehir,Gaziantep,Giresun,Gümüşhane,Hakkari,Hatay,Iğdır,Isparta,Kahramanmaraş,Karabük,Karaman,Kars,Kastamonu,Kayseri,Kırıkkale,Kırklareli,Kırşehir,Kilis,Kocaeli,Konya,Kütahya,Malatya,Manisa,Mardin,Mersin,Muğla,Muş,Nevşehir,Niğde,Ordu,Osmaniye,Rize,Sakarya,Samsun,Siirt,Sinop,Sivas,Şırnak,Tekirdağ,Tokat,Trabzon,Tunceli,Şanlıurfa,Uşak,Van,Yalova,Yozgat,Zonguldak

 

Virgülden sonra boşlukla ayrılmış

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak

 

PHP Array

$sehirler = array("Adana", "Adıyaman", "Afyon", "Ağrı", "Amasya", "Ankara", "Antalya", "Artvin", "Aydın", "Balıkesir", "Bilecik", "Bingöl", "Bitlis", "Bolu", "urdur", "Bursa", "Çanakkale", "Çankırı", "Çorum", "Denizli", "Diyarbakır", "Edirne", "Elazığ", "Ezincan", "Erzurum", "Eskişehir", "Gaziantep", "Giresun", "Gümüşhane", "Hakkari", "Hatay", "Isparta", "Mersin", "İstanbul", "İzmir", "Kars", "Kastamonu", "Kayseri", "Kırklareli", "Kırşehir", "Kocaeli", "Konya", "Kütahya", "Malatya", "Manisa", "Kahramanmaraş", "Mardin", "Muğla", "Muş", "Nevşehir", "Niğde", "Ordu", "Rize", "Sakarya", "Samsun", "Siirt", "Sinop", "Sivas", "Tekirdağ", "Tokat", "Trabzon", "Tunceli", "Şanlıurfa", "Uşak", "Van", "Yozgat", "Zonguldak", "Aksaray", "Bayburt", "Karaman", "Kırıkkale", "Batman", "Şırnak", "Bartın", "Ardahan", "Iğdır", "Yalova", "Karabük", "Kilis", "Osmaniye", "Düzce");

 

Array - @deniz-efe

"İstanbul","Ankara","İzmir","Adana","Adıyaman","Afyonkarahisar","Ağrı","Aksaray","Amasya","Antalya","Ardahan","Artvin","Aydın","Balıkesir","Bartın","Batman","Bayburt","Bilecik","Bingöl","Bitlis","Bolu","Burdur","Bursa","Çanakkale","Çankırı","Çorum","Denizli","Diyarbakır","Düzce","Edirne","Elazığ","Erzincan","Erzurum","Eskişehir","Gaziantep","Giresun","Gümüşhane","Hakkari","Hatay","Iğdır","Isparta","Kahramanmaraş","Karabük","Karaman","Kars","Kastamonu","Kayseri","Kırıkkale","Kırklareli","Kırşehir","Kilis","Kocaeli","Konya","Kütahya","Malatya","Manisa","Mardin","Mersin","Muğla","Muş","Nevşehir","Niğde","Ordu","Osmaniye","Rize","Sakarya","Samsun","Siirt","Sinop","Sivas","Şırnak","Tekirdağ","Tokat","Trabzon","Tunceli","Şanlıurfa","Uşak","Van","Yalova","Yozgat","Zonguldak"

 

Python list (Tamamı büyük harf) - @emreture

CITY_NAMES = [
"İSTANBUL", "ANKARA", "İZMİR", "ADANA", "ADIYAMAN", "AFYONKARAHİSAR", "AĞRI", "AKSARAY", "AMASYA",
"ANTALYA", "ARDAHAN", "ARTVİN", "AYDIN", "BALIKESİR", "BARTIN", "BATMAN", "BAYBURT", "BİLECİK", "BİNGÖL",
"BİTLİS", "BOLU", "BURDUR", "BURSA", "ÇANAKKALE", "ÇANKIRI", "ÇORUM", "DENİZLİ", "DİYARBAKIR", "DÜZCE", "EDİRNE",
"ELAZIĞ", "ERZİNCAN", "ERZURUM", "ESKİŞEHİR", "GAZİANTEP", "GİRESUN", "GÜMÜŞHANE", "HAKKARİ", "HATAY", "IĞDIR",
"ISPARTA", "KAHRAMANMARAŞ", "KARABÜK", "KARAMAN", "KARS", "KASTAMONU", "KAYSERİ", "KIRIKKALE", "KIRKLARELİ",
"KIRŞEHİR", "KİLİS", "KOCAELİ", "KONYA", "KÜTAHYA", "MALATYA", "MANİSA", "MARDİN", "MERSİN", "MUĞLA", "MUŞ",
"NEVŞEHİR", "NİĞDE", "ORDU", "OSMANİYE", "RİZE", "SAKARYA", "SAMSUN", "SİİRT", "SİNOP", "SİVAS", "ŞIRNAK",
"TEKİRDAĞ", "TOKAT", "TRABZON", "TUNCELİ", "ŞANLIURFA", "UŞAK", "VAN", "YALOVA", "YOZGAT", "ZONGULDAK"]

 

Plakalı JSON - @159

[["Adana", 1], ["Adıyaman", 2], ["Afyonkarahisar", 3], ["Ağrı", 4], ["Aksaray", 68], ["Amasya", 5], ["Ankara", 6], ["Antalya", 7], ["Ardahan", 75], ["Artvin", 8], ["Aydın", 9], ["Balıkesir", 10], ["Bartın", 74], ["Batman", 72], ["Bayburt", 69], ["Bilecik", 11], ["Bingöl", 12], ["Bitlis", 13], ["Bolu", 14], ["Burdur", 15], ["Bursa", 16], ["Çanakkale", 17], ["Çankırı", 18], ["Çorum", 19], ["Denizli", 20], ["Diyarbakır", 21], ["Düzce", 81], ["Edirne", 22], ["Elazığ", 23], ["Erzincan", 24], ["Erzurum", 25], ["Eskişehir", 26], ["Gaziantep", 27], ["Giresun", 28], ["Gümüşhane", 29], ["Hakkari", 30], ["Hatay", 31], ["Iğdır", 76], ["Isparta", 32], ["İstanbul", 34], ["İzmir", 35], ["Kahramanmaraş", 46], ["Karabük", 78], ["Karaman", 70], ["Kars", 36], ["Kastamonu", 37], ["Kayseri", 38], ["Kırıkkale", 71], ["Kırklareli", 39], ["Kırşehir", 40], ["Kilis", 79], ["Kocaeli", 41], ["Konya", 42], ["Kütahya", 43], ["Malatya", 44], ["Manisa", 45], ["Mardin", 47], ["Mersin", 33], ["Muğla", 48], ["Muş", 49], ["Nevşehir", 50], ["Niğde", 51], ["Ordu", 52], ["Osmaniye", 80], ["Rize", 53], ["Sakarya", 54], ["Samsun", 55], ["Siirt", 56], ["Sinop", 57], ["Sivas", 58], ["Şanlıurfa", 63], ["Şırnak", 73], ["Tekirdağ", 59], ["Tokat", 60], ["Trabzon", 61], ["Tunceli", 62], ["Uşak", 64], ["Van", 65], ["Yalova", 77], ["Yozgat", 66], ["Zonguldak", 67]]

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 23
 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  #JSONArray

  [{"1":"Adana"},{"2":"Adıyaman"},{"3":"Afyonkarahisar"},{"4":"Ağrı"},{"68":"Aksaray"},{"5":"Amasya"},{"6":"Ankara"},{"7":"Antalya"},{"75":"Ardahan"},{"8":"Artvin"},{"9":"Aydın"},{"10":"Balıkesir"},{"74":"Bartın"},{"72":"Batman"},{"69":"Bayburt"},{"11":"Bilecik"},{"12":"Bingöl"},{"13":"Bitlis"},{"14":"Bolu"},{"15":"Burdur"},{"16":"Bursa"},{"17":"Çanakkale"},{"18":"Çankırı"},{"19":"Çorum"},{"20":"Denizli"},{"21":"Diyarbakır"},{"81":"Düzce"},{"22":"Edirne"},{"23":"Elazığ"},{"24":"Erzincan"},{"25":"Erzurum"},{"26":"Eskişehir"},{"27":"Gaziantep"},{"28":"Giresun"},{"29":"Gümüşhane"},{"30":"Hakkari"},{"31":"Hatay"},{"76":"Iğdır"},{"32":"Isparta"},{"34":"İstanbul"},{"35":"İzmir"},{"46":"Kahramanmaraş"},{"78":"Karabük"},{"70":"Karaman"},{"36":"Kars"},{"37":"Kastamonu"},{"38":"Kayseri"},{"71":"Kırıkkale"},{"39":"Kırklareli"},{"40":"Kırşehir"},{"79":"Kilis"},{"41":"Kocaeli"},{"42":"Konya"},{"43":"Kütahya"},{"44":"Malatya"},{"45":"Manisa"},{"47":"Mardin"},{"33":"Mersin"},{"48":"Muğla"},{"49":"Muş"},{"50":"Nevşehir"},{"51":"Niğde"},{"52":"Ordu"},{"80":"Osmaniye"},{"53":"Rize"},{"54":"Sakarya"},{"55":"Samsun"},{"56":"Siirt"},{"57":"Sinop"},{"58":"Sivas"},{"63":"Şanlıurfa"},{"73":"Şırnak"},{"59":"Tekirdağ"},{"60":"Tokat"},{"61":"Trabzon"},{"62":"Tunceli"},{"64":"Uşak"},{"65":"Van"},{"77":"Yalova"},{"66":"Yozgat"},{"67":"Zonguldak"}]

 • yigito @yigito

  Bunu şehirler listesi değil iller listesi olarak düşünelim. türkiye'de 81 şehir yok

 • sapnu puas @ugurcansayan

  Yıllar sonra sol sütunda görmek nasip oldu. Evet bunlar şehir (kent) adları değil, il adları. Bazı iller merkezinde olan şehirlerin adını aldığı için kafalar karışabiliyor.

tidal kampanyasını kaçırdım, lossless dosyaları ücretsiz indirip tadına bakabileceğim bir site var mı?

Elimdeki kulaklık hi res olmadığı için paralı abonelik satın almak istemiyorum.🙄

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bu aralar slow parçalar içinde boğuldum. hareketli parçalar arıyorum.. türü pek fark etmez. spoti veya youtube linklerini beklerim 😀

#BirazMüzik

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Android Authority göre YouTube'un veri kullanım miktarları. #DursunKenarda
https://www.androidauthority.com/how-much-data-does-youtube-use-964560

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hangi yabancı radyoyu takip ediyorsunuz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap