Sunumda kullanılması için şu tip görseller oluşturan bir site bulmuştum. Sitede farklı durumlar için farklı tarzlarda olan ve renkleri, katmanları falan düzenleyebiliyordum. Şimdi kaybettim siteyi, bilen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şadi Evren Şeker’in btk akademideki eğitimleri

1)Bilgi Teknolojilerine Giriş
2)Python ile Makine Öğrenmesi

https://www.btkakademi.gov.tr/portal/trainer/3050

Akademi

Akademi Lms
BeğenFavori PaylaşYorum yap

TeknoSeyir sponsor oldu. Her beğeni bir Commodore 64'ün yenileme masraflarını karşılıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu fotoğrafla beraber TeknoSeyir'in meşhur çekim odası tarih oldu. Saklayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 51

Biraz elektrikli araçlar konusunda uzak kaldım 3200km oldu Zoe kullanalı ve bu süre zarfında neler yaşadım ne gibi görüşlerimde farklılıklar oluştu biraz bahsetmek isterim.

Şimdi en merak edilen konu ev elektrik faturam ne oldu.

Aracı almadan önceki ay elektrik faturam 299₺ gelmişti. Aracı aldıktan sonraysa 3 zamanlı tarifeye geçtim yani geceleri KW elektrik 24kuruşa kadar düşüyor ve arabamın ekranından şarj saatlerimi 23.00’dan sonraya kurdum, 2 fatura da geldi ödedim. Biri 366₺, diğeriyse 382₺.

Dışarıda şarj istasyonlarında yaptığım şarjlar dahil harcadığım para 317₺. Yani 3200km’de harcadığım yakıt 317₺.

İçten yanmalı bir arabada bu yakıt fiyatlarıyla 1200-1600₺ gibi yakıt gerçek masraf olarak kıstas alınabilir. Tamamen evden şarj etmiş olsam masrafım 220₺’lere kadar inerdi ancak EV’yi ben öyle kullanmıyorum. AVM gibi yerlerde ben dolaşırken, yemek yerken depom doluyor yahut uyurken.

2 ayı geçen elektrikli araç maceramda da farkına vardığım en ciddi şey gereksiz menzil takıntım oldu. Zoe ZE50 kışın eksili havalarda 250-300km, 5-20 derece havalarda 300-350km, 20 derece üstü havalarda da 370-400 hatta ayağınızı iyi eğitirseniz 430km menzil görebileceğiniz bir araba. Senelik ortalamasını 330km olarak oldukça gerçekçi olacaktır ve bu menzil ile her türlü dolaşmama, her gün 22km toplam işe gidip gelmeme rağmen 10 gün bana yetiyor ki her akşam evimde şarj etme imkanım olmasına rağmen. Durum bu olunca benim kullanım senaryomda bu menziller bile fazla. 150km menzilli bir şehir içi arabasıyla bile hayatımı rahatlıkla idame ettirebilirim. Yani menzil takıntım eskiden vardı ve ufak menzilli elektrikli arabalar niye var diye söylenirdim gereksiz gelirdi saçmalıyormuşum.

Genel olarak EV kullanmaktan memnunum. Teknoloji gelişebilir evet ama almak için gelişmesini bekliyorum argümanları hatta EV geçiştir esas olay hidrojendir falan demek bana komik geliyor. Bana değil tüm dünyaya daha doğrusu. Dünya, tüketici, firmalar kararını verdi ve bu artık tartışılmıyor. Firmalardan tutun ülkelere kadar hepsi 2030 hatta 2025’ten sonra tamamen içten yanmalı araç üretmeyeceklerini teker teker açıklıyorlar.

Umarım faydalı yazı olmuştur. Aşağıda da bir kaç tüketim ve menzil verilerini paylaşıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 29
 • arandur @arandur

  Evinde veya işyerinde şarj imkanı olmayan kişiler için elektrikli otomobiller halen sıkıntı. Ama bahçeli evin varsa şahane olur valla 🙂

  • Yekta F. @flashock

   Yaşam tarzın burada daha önemli. Eğer haftada 1 AVM’ye uğrayan biriysen ve ilerde migroslara da istasyon falan kurulacak bu çok belli o zaman her market alışverişinde, her AVM gezinde, her ispark duraklamanda şarj imkanın olacak.

   Durum bu olunca o zorunluluk ortadan kalkıyor. Çıkan arabalarda şu an için gelinen nokta 30 dakikada 0-80 arası şarj nerdeyse her arabada standart dolum hızı bu. Hatta yeni çıkanlar 16-18 dakikaya kadar indirdiler bile bunu ve bu hızlar ciddi manada her arabada mevcut.

   Uzun yolda tuvalet molası versen, gidip su alsan marketten 10-15 dakika. 10 dakikada 200km dolum yapıyor bu araçlar artık.

   EV kullanıcısı mantığında düşünmek için cidden birinin iyice anlatması yahut cidden deneyimlemesi lazım. Şu an benim gibi kullanıcıların bunu anlatamamasındaki sebep yanlış bilinen tabular, insanların deneyimleyememesi ve garip manipülatörler hele bizimki gibi cahil ülkelerde.

 • AAY @ademalp

  15-20 dklık şarjla 400km menzile ulaştıkları zaman uzun yol içinde mantıklı olur

 • pegasus @pegasus

  hocam üreticiler kararını verdi de bizim cüzdanın da kararı belli maalesef... kazasız belasız kullanmanız dileğiyle. paylaşımlarınız çok kıymetli.

 • Serkand Demiroglu @srkndmrgl

  Bu elektrikli oto yu kacak elektrikle doldursam 🤔🤔🤔

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

IEEE İTÜ Teknoloji Konferansı 2021

Herkese merhaba,

IEEE İTÜ Öğrenci Kolu olarak beşincisini düzenlediğimiz IEEE İTÜ Teknoloji Konferansı 2-3-4 Nisan'da gerçekleşecek. Burada da duyurup sizleri de davet etmek istedim. Programını da aşağı bırakıyorum, gerçekten çok faydalı olacağını düşündüğümüz oturumlar ayarladık.

Kaydolmak veya konuşmacıları incelemek isterseniz IEEE İTÜ Teknoloji Konferansı internet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız olursa buradan sorabilirsiniz seve seve cevaplarım.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2021 Şubat ayı okuduğum kitaplar

1. 1256 sayfalık "1Q84" adlı kitabımızın yazarı "Haruki Murakami" bizlere Japonya yaşamının içinden, adeta gerçekmiş gibi kurgulanan, fantastik bir hikayede yer alan kahramanlarımızın hayatlarını, sanki bizler Japonya sokaklarında, otobanlarında veya yeri gelince hızlı trenlere binerek kahramanlarımızla beraber onların gözlerinden yaşamlarını görmemizi sağlıyor. Burada bahsedilen fantastik serüven canavarlar-yaratıklar değil. Verilen kararlar, alınan büyük sorumluluklar ve hayatın kendi dengelerini, gerek yazarın sanatsal bilgi birikimi ve gerek evrensel kültürel gücüyle ve yine harika yer ve zaman betimlemeleriyle Japonyada ki farklı insanların çok farklı yaşamlarına tanık oluyoruz. Bu kitap iyi ki okumuşum diyebileceğiniz, kitaplığınızda durduğu süre boyunca her gördüğünüzde yine Japonya'ya gidip o ilginç aksiyonun içerisinde yer almayı özlediğinizi hissettirecek bir kitap. Kitabın bazı yerlerinde bahsi geçen cinsel içerikli durumlar ve tabi ki yazarımızın hayatı tasvir edişinin olgunca anlatımı sebebiyle +18 de değil, sanırım +29 ve üzerini gerektirecek bir yaşa hitap ettiğini vurgulamam yersiz olmayacaktır. Ama muhakkak günün birinde okumanızı tavsiye ederim çok geç olmadan... Ayrıca yazarı araştırın ve hem Japonya hem de dünyada da neden ünlü bir yazar olduğunu sizde öğrenmiş olacaksınız.

- - - -

2. 3 Serilik olan "Kargalar Meclisi 520 sayfa, Sahte Krallık 630 sayfa, Yara İzi Kralı" kitaplarımızın yazarı "Leigh Bardugo" aşırı akıcı üslubu ile 17-19 yaşlarındaki 5 kişiden oluşan genç bir grubun, zengin fantastik öğelerine sahip dünyalarındaki, neredeyse soluk aldırmadan ve hiç bitmeyecek gibi olan dolu bir aksiyonun içerisinde, olaylardan olaylara ve planlardan planlara geçerek, bir solukta bitirebileceğiniz güzel bir seri yazmış. Genç arkadaşlarımızın çok sevebileceği fantastik öğelerle dolu güzel bir seri, ben normalde bu tür gençlik romanlarını takip eden biri değilim ama bir çok yerde karşıma çıkınca biraz dikkatimi çekti, aldım ve evet kitap akıcı, ilk iki seri 2 günde bitti. Ama her ne kadar güzel olsa da sanırım bir daha bu tür gençlik romanları almam galiba, beni rahatsız eden kısımlar sadece çok hazır kurgular gibi duran ve bir sonraki olayların seyrini biraz hissettiren yapısı oldu, ama kesinlikle kitap aldığınıza pişman ettirmez, sadece ben bu tür yazıları en son 2007'de üniversite birinci sınıftayken bırakmıştım.

İyi okumalar dilerim herkese 🖐🏻🥳

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Beyler film tavsiyesi.

The Lake House. Netflix’te var. Göl evi olarak geçiyor. Konusunu okumadan izleyin. Bir kadın ve bir erkek arasında geçiyor. Romantik denilebilir fakat oldukça merak uyandırıyor her sahnesinde. Uzun değil. Bi şans verin derim.

#FilmTavsiyesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar,
Masaüstü bilgisayarda ekran parlaklığını laptoplardaki gibi ayarlamak mümkün mü? AOC monitör kullanıyorum kendi uygulamasında yok windows ayarlarında da göremedim.
#akış #Monitör

BeğenFavori PaylaşYorum yap