Şöyle bir şey varmış, diske bu aracı yazdırıyorsunuz, içine attığınız iso imajları usbden boot edebiliyor, birden çok ekleyip çıkartabiliyosunuz, hangi isoyu boot etmek istediğinizi soruyor. İğrenç anlattım ya videoya bakın kafanızda oturacak.
Videodakine benzer başka araçlar da varmış, ben ilk defa rastladım, kullanan deneyen oldu mu, olmadıysa işine yarayabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=DLKkDcShfFI

This USB Toolkit is All You Will Ever Need

This USB Toolkit is All You Will Ever Need ►►►SUBSCRIBE for more: https://www.youtube.com/user/Britec09?sub_confirmation=1 This USB software is a must-have b...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

Baya önce Teknoseyir'de incelemesini görmüştüm cosa termostatın, alıp kullanmak bu güne kısmet oldu 🙂 Kendim taktım kombiye kurulum oldukça basit. Tabi akıllı ev sistemleri üretip bu sistemi dışardan almak biraz koyuyor ama daha en az 1 senelik bir geliştirme süreci var bizim sistemin 😕

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gamepass için şöyle bir fırsat var. Bildiğiniz gibi Kasım’dan sonra EA Play üyelikleri Gamepass’e dönüşüyor.

1 ay Ea Play 10 gün Xbox Ultimate Gamepass

2 ay Ea Play 21 gün Xbox Ultimate Gamepass

3 ay Ea Play 1 ay Xbox Ultimate Gamepass

4 ay Ea Play 1 ay 14 gün Xbox Ultimate Gamepass

5 ay Ea Play 1 ay 21 gün Xbox Ultimate Gamepass

6 ay Ea Play 2 ay Xbox Ultimate Gamepass

7 ay Ea Play 2 ay 14 gün Xbox Ultimate Gamepass

8 ay Ea Play 2 ay 21 gün Xbox Ultimate Gamepass

9 ay Ea Play 3 ay Xbox Ultimate Gamepass

10 ay Ea Play 3 ay 14 gün Xbox Ultimate Gamepass

11 ay Ea Play 3 ay 21 gün Xbox Ultimate Gamepass

12 ay Ea Play 4 ay Xbox Ultimate Gamepass

65 liraya senelik EA Play alarak 4 aylık Gamepass alabilirsiniz. Bu da aylık 16.25₺ oluyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 19

Telefonumu(iPhone 11) batarya sağlığını korumak icin sadece %30-90 arası şarj ettim, haftada bir %100 şarj ettim sonuç başarılı. iPad 10w şarj aleti kullandım, 3 ayda batarya sağlığında kayıp yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11

westworld ararken bu linke denk geldim böyle adres olmadan ip ile site yayınlanabiliyormu
http://173.59.55.60:9000/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Mac Kullanan arkadaşlar Paragon'a Alternatif NTFS formatindaki disklere veri yazmanız için ücretsiz bir uygulama buldum.
İsteyen deneyebilir. (ne kadar güvenilir onu bilemem ama ben kullanıyorum.)

https://mounty.app/

#akış #mac #MacOS #NTFS

Mounty for NTFS

Mounty for NTFS - a tiny tool for macOS to re-mount NTFS volumes in read-write mode.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

1963 yilinda ne guzel bir magaza imis o oyle 😍

Bu gun ki hali: https://goo.gl/maps/AsI3r
Resmin tam hali: http://ibm-1401.info/Toronto-KingSt-Datacenter-1.jpg
#IBM #DataCenter

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#CoronaVirus
#corona
#yuh_artık

18 Şubatta 74,90 lira olan #dezenfektan
17 Martta 239,90 lira.
Artış orano %220

Yuh ki hemde nasıl yuh.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 15
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 118
  • M.Can @dogan_mcan

   Bence böyle bir dönemde bu fiyat bayağı iyi. Türkiye'de olsam kesinlikle alırdım ama bu sene gelemiyorum. Amazon'da 30 Eurodan fazla, eBay'de de en düşük fiyat 50 USD. Henüz buradaki tek kalemciye gidip sormadım ama herhalde online dışında bulamam. Şimdi kendime yeni kulaklık aldım o yüzden çok zorlamak istemiyorum 😀 Gelecek ay gibi M.Störtz'e gidip soracağım var mı yok mu diye. Kırtasiyede bulamazsam bir tane dolma kalem alacağım. Dolma kalemlerde parmağıma neden sürekli mürekkep bulaştığını çözemedim. Dikkatsizlikten mi yoksa başka bir şeyden mi emin olamadığım için Kaweco Sport incelemesinde belirtmedim. Pelikan veya Pilot'tan bir kalem alıp karşılaştırmak istiyorum. O zamana kadar da Lamy al-star ile denemeler yapacağım. Lamy abc'yi de kullanmak istiyorum ama tasarımı ne kadar çok tatlı olsa da pek ciddiye alamıyorum. Sonuçta çocuklar için üretilmiş olduğunu anlamak zor değil. Lamy Joy'a da elimi sürmedim çünkü ucu italik ve kaligrafi kalemi. Hediye olduğu için kendim seçip almamıştım. Sanırım gelecek iki inceleme al-star ve orenz olacak. Joy ve abc'yi pek kullanasım gelmiyor açıkçası. Fiyat umurumda olmasa Rotring 600 kırmızıdan önce şunu alırdım sanırım:

   https://www.ebay.com/itm/Rotring-600-silver-Old-Style-Fountain-Pen-BB-made-in-Germany-new-old-stock/174326308027?hash=item2896a85cbb:g:gasAAOSwYA5eNBxV

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Ohhyyşş, 600 dolma kalem olağanüstüymüş. Rollerball modeline zaten aşıktım, buna da aşık oldum.

   Ben de son zamanlarda dolma kalemlere, özellikle de saydam (demonstrator) modellere çok yükselmeye başladım. Geçen ay 2 tane Preppy aldım alışmak için. Eyedropper'a çevirdim falan, çok keyifli işler. 😀

   Pelikan ve Pilot dolma kalem işinde zaten rüşdünü ispatlamış markalar. Pelikan'ın M serisi kalemleri, Pilot'un Metropolitan, Vanishing Point ve bence dünyanın en güzel dolma kalemlerinden oluşan Namiki serisi kalemleri zaten efsaneler. Lamy ise nib konusunda çok çok başarılı gerçekten. Vista dolma kalemleri 200 lira altına bulunabiliyor, çok istiyorum almayı. Ama şu an param olsa alacağım tek bir dolma kalem var o da Twsbi Diamond 580. Sanki benim için üretilmiş gibi, muhteşem bir şey 😀

   Rotring 600 limited edition fiyatlarının cidden ülkemizde bu düzeye ineceğine hiç ihtimal vermiyordum. Kaçırılmayacak fiyatlar ama benim için çok yanlış bir zamanda geldiler. Maalesef ancak uzaktan bakabiliyorum.

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Maalesef Rotring ve Lamy gibi firmaların bazı kalemlerini neden üretmeyi bıraktığını anlamıyorum. Desteğini mi vermek istemiyorlar yoksa rollerball ve dolma kalemlerde kâr edemiyorlar mı anlamadım. Sonuçta belli bir fiyatın üzerine çıktıktan sonra Pelikan, Kaweco, Mont Blanc, TWSBI gibi firmalar varken Rotring dolma kalemin prestiji düşük kalıyor da alınmıyor mu anlamıyorum.

   Eyedropper yapmayı henüz denemedim ama küçük ve şeffaf olmasından dolayı Kaweco Sport'a yapmayı düşünüyorum. Siz memnun kaldınız mı? Sanki yine her tarafına mürekkep bulaştıracakmışım gibi bir hissiyata kapılıyorum.

   Mümkünse 50 Euro altında bir şey almayı düşünüyorum. Pilot daha fazla seçeneğe sahip ama Pelikan'ı çok beğensemde biraz pahalı kalıyor. Sanırım Metropolitan veya Prera arasında bir seçim yapacağım.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Evet böyle firmalar üretimi bıraktığı zaman meydan Ebay fırsatçılarına kalıyor. Rotring şu anda 600 serisini sadece ballpoint ve mekanik kurşun kaleme indirgemiş durumda maalesef. Halbuki diğer seçeneklerin de inanılmaz popüler olacağına eminim.

   Eyedropper yapmaktan hem çok keyif aldım hem de çok memnun kaldım. Özellikle Platinum özelinde konuşacak olursak ben içinde gelen kartuşun mürekkebini pek beğenmedim. Medium ve üstü kalınlıklarda çok soluklaşıyor. Renk doygunluğu da hoşuma gitmedi. Preppy'nin sadece Platinum kartuşlarla uyumlu olması (diğer Platinum kalemler de böyle) eyedropper yapmak için bir başka büyük nedendi. Eyedropper yaptığınızda önünüze müthiş bir seçenek denizi açılıyor. Tüm markaların mürekkeplerini kullanma şansınız oluyor. Mürekkep sızma konusuna gelirsek, uygun bir o-ring kullanırsanız hiç korkmanıza gerek yok. Hatta benim elimde biraz büyükçe bir o-ring vardı ama sorunsuz işimi gördü. İsterseniz vazelin veya silikon gress ile thread'leri biraz kaplayabilirsiniz ekstra bir önlem olarak ama bence ona bile gerek yok. O-ring'leri yaptığım yüksek basınçlı deneylerde de hep kullandığım için ne kadar sağlam ve güvenilir olduklarını biliyorum dolayısıyla endişlenmenize gerek yok. Hele Kaweco Sport'ta muhteşem olacağına eminim. Ama Al modellerinden olmasın çünkü mürekkep metal aksamları aşındırıyor.

   50 Euro altında ben olsam tartışmaşız Twsbi Eco veya Diamond 580 alırdım ama Metropolitan da kesinlikle üzmeyecek bir kalem. Prera'yı şahsen tip olarak Metropolitan'dan daha çok beğeniyorum ama aralarındaki fiyat farkını tam bilemediğim için bir şey diyemiyorum.

  • Raistlin @raist

   Ben muhabbeti kaçırmışım ya bildiğim kalemleri yorumlayayım bu dediklerinizden. Eyedropper çok keyifli ben o kawecoyu eyedropper olarak kullandım ama hiç okula götürmeye cesaret edemedim mesela masanın üstünde duruyordu sadece. Silikon, o ring vs ile kapatınca gövdedeki vidadan sızmıyor ama çantada vs sallanınca damaktan sızar diye tedirgin olmuştum. Mürekkebin akışı da dengesizleşmişti özellikle mürekkep azalıp içindeki hava arttıkça oluyor bu. Bir de o kadar çok mürekkep oluyor ki içinde bir dökülse çantaya bir yere facia resmen. Çok mürekkep olduğu için baya baya bitmiyor bir de, aslında iyi bir şey ama bitmemesi canımı sıktı bir süre sonra. Fazla bir şey yazmıyorum uç da ef zaten renk değiştirmeye hasret kalıyor insan.

   Prera kullanmadım ama metropolitan kullandım bir süre. Ucu lamy ve kaweco çelik uçlardan daha iyiydi ama bir süre sonra sallanınca mürekkep kaçırmaya başladı ucundan. Özellikle dik dursun diye dikkat etmediysen çantada taşıdıktan sonra kapağı açınca illaki kapağın içine, tutulan kısıma mürekkep bulaşmış oluyordu. Başta böyle değildi ve düşürmedim de diye hatırlıyorum ama sorun bende mi anlamadım.Bu sorunu yaşayan başkalarını da gördüm araştırınca haberiniz olsun.

   Lamy için genellikle uçlar aynı zaten tasarıma kalıyor iş. Safari ve türevleri olan tasarımı hiç beğenenmiyorum ben çok kaba geliyor. İlk dolma kalemim CP1' di hala daha en sevdiğim günlük kullandığım da o. Çok şık sade bir tasarımı var bir de ince kalem seviyorum genelikle.
   Kaligrafi ucu diye geçse de lamy 1.1 günlük olarak rahatlıkla kullanılıyor yazıya bir karakter katıyor. Ef kullanmaya çok alıştım bana biraz kalın geliyor sadece, m uç kullanan için bu da sorun olmaz.

   580 olmasa da Twsbi eco kullanmıştım giriş seviyesinde çok güzel diyecektim ama 300 lira olduğunu gördüm çok pahalı olmuş fiyatları. Vac 700 de kullandım 3 4 yıl olmuştur fiyatlar çılgın değilken almıştım ve parasını sonuna kadar haketti şuana kadar. Eyedropper deneyimini güvenli olarak yaşatıyor resmen. Uzun zamandır ablama vermiştim o kullanıyor sürekli yanında taşıyor defalarca uçakta taşıdı hiçbir sorun yaşamadı. Uç olarak olmasa da fonksiyon olarak görece ucuza pilot custom 823 alternatifi.

   Ele bulaşma kısmı kaleme ve tutuş pozisyonuna bağlı. Kalemi uca çok yakın tutuyorum Lamy cp1 ile ele bulaşma problemini çok sık yaşadım, artık özellikle dikkat ediyorum ama mesela mürekkep bile etkiliyor özellikle sailor bir mürekkebim var bunu koyarsam kesinlikle elime bulaşıyor. Zaten biraz zor kuruyan hemen bulaşan nazlı bir mürekkep bir de buharlaşarak mı oluyor nasıl oluyorsa sabit dursa bile kalem grip kısmının en ucuna mürekkep geliyor. Diğer kalemlerde ise bulaşma problemi yaşamadım. Genellikle kalemlerin grip kısmı uca doğru kavisleniyor eliniz uç kısmına çok yaklaşmıyor cp1'de ve bazı kalemlerde burası düz ve kalemi uca yakın tutunca problem oluyor.
   Örnek:

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo @raist Çok sağ olun hem eyedropper hem de mürekkep ve uç konusunda çok bilgilendirici olmuş yorumlarınız. Eyedropper yaptığım zaman ben de kalemi çantaya atacak cesareti bulamam açıkçası. Daha doğrusu dolma kalemleri odamda masada onlar için koymuş olduğum kalemlikte tutuyorum. Ancak seyahat ettiğim bir iki zaman dışında çok çantama atmadım. Önerdiğiniz kalemlere birer birer bakacağım çok teşekkürler. Gelecek ay yeni bir dolma kalem ve belki de bir mürekkep almayı düşünüyorum, tavsiyeleriniz yardımcı olacaktır.

   Kaligrafi ucu bana biraz keskin bir hissiyat verdi. Lamy'den başka uç alıp değiştirme seçeneğim var ama Joy'un genel tasarımı da çok kaligrafi uyumlu olduğu için ve hediye kalem diye onu ayrı bir şekilde değerlendireceğim.

   Sanırım versatil kalem alışkanlığımdan dolayı ister istemez kalemi çok uca yakın tutuyorum bazen. AL-star'ı da bir süre denemek istememin sebebi de bu olsa gerek. Onda da kalem ucuyla gövde ayrı bir şekilde duruyor.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @raist Eyedropper kalemlerde haznenin en az 3'te 1'i kadar mürekkep olmalı diyorlar, aksi takdirde dediğin gibi özellikle sıcak havalarda genleşen hava mürekkebi dışarı itiyor ve sızdırıyor. Preppy'yi 1 aydan fazladır böyle kullanıyorum, henüz bir sorun yaşamadım o yüzden saydığın kalemlerde bu problemin olmasına çok şaşırdım çünkü hepsi iyi markaların iyi kalemleri. Çok dikkat etmek lazım, mürekkebin çantaya ve içindekilere sızması tam bir kabus senaryosu.

   @dogan_mcan Şimdiden yeni kalemin hayırlı olsun, umarım her ne alırsan memnun kalırsın. İncelemelerini de bekliyorum sabırsızlıkla. 👍

 • M.Can @dogan_mcan

  @vitalyscherbo Bugün kırtasiyeye gittim ve Rotring 600'ün üç yeni rengine de bakabildim. Fiyat biraz tuzluydu (37 Euro). Versatilde sadece kırmızı 0.7 vardı, yeşil ve mavi tükenmezdi. Sordum gelecek aya 0.5 modeli gelecekmiş. Dolma kalemlerde de Japon modeller çok azdı sadece Pilot Capless vardı. TWSBI falan hak getire zaten. Varsa yoksa Kaweco Lamy. Rotring 600 online olarak da benzer fiyatlarda olduğu için gelecek ay kırtasiyeden 0.5 mavi veya kırmızı almayı düşünüyorum. Dolma kalemi de artık online olarak halledeceğim.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   Türkiye'deki online mağazalarda da 600 çeşitleri azalıyor gibi geldi. Benim tükenmezlerde gözüm vardı ama azalmışlar ve fiyatları artmış. 0.5 versatiller en ucuzu, 0.7'ler daha pahalı.

   Dolma kalem olarak en rahat bulunabilen markalar Lamy ve Kaweco zaten, o bakımdan şanssızlık olmuş sizin için ama dediğiniz gibi online alabilirsiniz. Hem amazon gibi bir şansınız da var ki çok iyi fırsatlar oluyor. Bakalım dolma kalem olarak ne alacaksınız merak ediyorum. 😄

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Ben de merak etmiyor değilim henüz karar veremedim 😄 Aslında bir çılgınlık yapıp Capless alacaktım ama kendimi frenledim. Zaten yeni telefon aldım, bir de üstüne ek masraf çıkarmayayım dedim.

 • Oğuz @vitalyscherbo

  @dogan_mcan Arkadaşım haftaya Amerika'dan dönüyor, bu fırsatı değerlendireyim dedim. 😄

  • M.Can @dogan_mcan

   Hayırlı olsun hocam güzel değerlendirmişsiniz 😀 Lihit Lab'ı uzun süredir kullanıyorum gerçekten çok dayanıklı ve hoş bir kalemlik. Ekstra haznesi olması da güzel olmuş.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Teşekkür ederim. Yanımda 3 tane kalemlikle gezdiğim için büyüğünden alayım dedim ama umarım pişman olmam, baya kalın çünkü. 😄

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Bende tek fermuarlı olanı var. İki bölmeli haznesi bayağı geniş ve taşıması kolay. Triple Zipper biraz daha kalındır ama taşımada problem olmaz bence. Lihit Lab ürünleri internete koyulan görsellerden daha kibar oluyor genelde. Özellikle kalemliğin kendisi hafif oluyor, o yönden çok beğeniyorum.

 • O.K @on_kr1

  Ah be benimde hayalimde pentel smash q1005, rotring 800+ ve kaweco special var ama malum Türkiyede şartlar el vermiyor.

Coronavirüse karşı korunma ve maskeler

Coronavirüse karşı korunma ve maskeler gündemde. Bilinçli hareket etmek için yaptığım araştırmalardan genel bir özetlme yapmak istedim.

Uzun lafın kısası;
N95, FFP2 veya daha üst bir standarda sahip bir respiratör kullanmak gerekiyor. Daha üstü N99, N100 veya FFP3. Yani sayılar büyüdükçe daha iyi koruyor.
Maskenin yüze oturması, yüze temas ettiği yerde sakal olmaması önemli. Özetle erkeklerin çok geniş olmayan bıyık hariç tüm sakallarını kesmeleri gerekiyor.

Şimdi biraz daha detay:

Öncelikle gerçek bir koruma istiyorsak ameliyat maskelerini konu dışı bırakmamız gerekiyor. Bunların pek bir koruyuculuğu yok. Buna daha sonra değineceğim. Esas kullanılması gereken maske değil respiratör. Bunların tek kullanımlık olanları veya filtre kartuşu değiştirilerek tekrar kullanılanları var.

Filtreleme özelliklerini belirtmek için dünyada kullanılan birkaç tip standart var, bunlar esas olarak ürünün havadaki partikülleri filtreleme oranını belirtiyor.

Avrupa birliği standardı: 
P1 = FFP1 = %80
P2 = FFP2 = %94
P3 = FFP3 = %99,95

Amerikan standardı:
N95 şeklinde HARF ve RAKAM birleşiminden oluşuyor. Harfin anlamı:
N=Not oil resistant (Yağa dayanıklı değil)
R=Oil resistant (Yağa dayanıklı)
P=Oil proof (Yağdan etkilenmez)

Rakamın anlamı:
95 = %95
99 = %99
100 = %99,97

Yani N95 ve P95 aynı oranda filtreleme yapıyor ancak P95 yağdan etkilenmiyor.

Kore standardı:
Bir de kore standardı var ancak bu standart Türkiyedeki ürünlerde pek gözükmüyor.
KF80 = %80
KF94 = %94
KF99 = %99

Hangi respiratör?
Sağlık kurumlarının önerdiği, en az %94-95 oranında filtreleme yapan respiratörlerin kullanımı.
Yani; N95, FFP2 veya daha üst bir standarda sahip bir respiratör kullanmak gerekiyor. Daha üstü N99, N100 veya FFP3. Yani sayılar büyüdükçe daha iyi koruyor.

Yüze oturma ve sakal:
Maskenin standardı ve kalitesi dışında yüze oturması ve kaçak olmaması da çok önemli. Yani maskeyi kullanırken soluduğunuz tüm havanın maskeden geçmesini, yanlardaki boşluklardan kaçak olmaması gerekiyor. Bunun için erkeklerin sakallarını kesmesi gerekiyor. Maskenin yüze iy oturup oturmadığını test etmek için maskeyi takıp iki elinizle maskenin üstünü kapatıp güçlü bir şekilde nefes alıp verin. Eğer maskenin kenarlarından veya burun çevresinden hava kaçağı hissediyorsanız iyi oturmamış demektir.

Ameliyat maskesindeki durum:
Diyorlarki eğer hiç birşey yok, sadece ameliyat maskeniz varsa, hiç yoktan iyidir mantığı ile ilerleyecekseniz, o zaman maskenin yan taraflarını bant ile (tercihen sağlık sektöründe kullanılan kumaş bazlı bantlar) yüzünüze yapıştırınki yanlardan kaçak olmasın.

FFP: Filtering Face Piece

 

#coronavirus #koronavirüs

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7