BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @emre64

  Ben de Rotring 500 kullanıyorum 2-3 yıldır. Bana mısın demiyor 😀 Ama şu kalem de ilgimi çekiyor, hissiyatını merak ediyorum; https://www.hepsiburada.com/zebra-delguard-versatil-kalem-0-7-mm-karbon-siyah-p-HBV000009FM7Y

 • mcan @dogan_mcan

  Çok farklı kalemler. İkisi arasında şahsen 600'ü tercih ediyorum ama Smash kullananı da anlıyorum çünkü çok rahat ve uç hakimiyeti su geçirmez derecede iyi.

 • mcan @dogan_mcan

  @lecan1 Objektif olarak bence de Smash daha iyi tasarıma sahip. Sübjektif olarak ise 600'ü grip konusunda daha iyi bulduğum için beğeniyorum. Çok fazla benzer kullanım senaryosuna da sahip değiller. Smash yazı odaklı iken 600 çizim odaklı. Yine benzer şekilde Graph 1000 de benim için Smash'ten daha iyi bir kalem.

 • Alperen KARAOĞLU @rovou

  Her yıl 2-3 kalem bozan ben buna benzer bi Scrikss'i 4,5 yıldır Kullanıyorum. Tavsiyemdir. Ayrıca aldığım zaman gelen kutuda şu ibare vardı: "Scrikss kalemleri, her türlü mekanik arızaya karşı, satın alma tarihine bakılmaksızın "Ömür Boyu" garanti kapsamındadır. Artık üretilmeyen ve tamiri mümkün olmayan kalemler eşdeğer başka Scrikss kalemleri ile değiştirilir. Ancak kurşunkalem uçları, silgi, tükenmez refili, mürekkep kartuşu vs. gibi normal kullanım sonucu hasar gören kalemler bu garanti kapsamının dışındadır."

 • ozmo @ozmo

  Rotring rapid pro'ya alıştığım için soruyorum bu kalem rapid pro kadar ağır mıdır ?

 • undefined @undefined

  Merak ettiğim için soruyorum. Yıllardır bu kalemi kullanıyorum. Metal görünümlü yerlerin kararması dışında bir sorunum olmadı. Bu kalemden fotoğraftaki kaleme veyahut benzerlerine geçsem ne gibi değişiklikler hissedeceğim?

  • mcan @dogan_mcan

   Orta seviye ve üst seviye telefon gibi düşünebilirsiniz. Grip 1345 en yaygın versatil kalemlerden birisidir ancak ne en sağlam mekanizmaya sahiptir, ne de en üst seviye malzeme kalitesine. Günün sonunda işinizi 600 de görür, sahip olduğunuz kalem de. Faber-Castell'in nispeten fiyatı uygun kalemlerinde kullandığı plastik mekanizması nedeniyle ne kullanıyorum, ne de tavsiye ediyorum zira kalemin ömrünün ne kadar uzun olacağı konusunda emin olmak mümkün değil. Öte yandan daha "premium" bir ürün edinmek isteyen, yada çizimle uğraşanlar daha çok 600 gibi kalemlerle ilgilenebilirler. Buradaki anahtar kelime ilgi. Meraklısı, ilgisi olmayan biriyseniz bütün kalemler sizin için aynıdır.

  • mcan @dogan_mcan

   Cevaplaması çok zor bir soru. Ağırlık, uzunluk, kalınlık ve kullanılan materyal gibi değişkenlerden dolayı kalem seçimi çok kişisel bir konu. Yine de siz sorar sormaz üç kalem geçti aklımdan. "Kaweco Special / Special Mini", "Uni Alpha-Gel Kuru Toga" ve "Pentel Graph 1000 for Pro". Üçü de yazmış olduğum değişkenlerde farklı noktalarda yer alıyorlar ama yine de kullanmaktan hep keyif aldığım kalemlerden. Daha farklı örnekler görmek isterseniz incelemelerime göz atabilirsiniz veya çok sevdiğim JetPens'in listelerine ve önerilerine de bakabilirsiniz.

  • bilal alper @bilkicantatar33

   @dogan_mcan sağolun teşekkürler kaweco special'i aldım çok iyi ama ucu yamulma tehlikesi var yanında taşıyabilecek bir kalem kapaklı pentel Kerry'i buldum tavsiye edermisiniz veya bu şekilde kapaklı versatil varmı bildiğiniz

  • mcan @dogan_mcan

   @bilkicantatar33 Special'ın ucu gövdeye gömülü modelini bulmak zor ama görürseniz onu da öneririm. Pentel Sharp Kerry çok kaliteli bir kalem ama uzun süre yazı yazmaya pek uygun değil, parmaklar terlemeye başlayınca elden kayabiliyor. Yine de tavsiye edemeyeceğim bir kalem değil. En kaliteli kalemlerden birisi Kerry.

   Kapaklı alternatif olarak Ohto Tasche ve Meister by Point Cap var ama yorumları pek iç açıcı değil. Kapaklı değil de "retractable" türü mekanik kalemler de işinizi görebilir. Lamy Safari, Faber Castell Essentio veya Pentel Orenz Nero gibi.

 • Coşkun Sever @coskun-sever

  Hocam merhaba. Uzun zamandır ebayden kalem almaya niyetliydim ve artık cesaretimi topladım ve kalem almaya karar verdim. Elimde smash, graph 1000, rotring 500 ve pilot the shaker var. Aklımda hep graphgear var fakat ellerim çok terlediği için metal olması biraz korkutuyor. Yaklaşık 10-15 dolar arası bir kalem alman istiyorum. Bu kalemi tamen yazı amaçlı kullanacağım. Yazı kalemi olarak ne önerirsiniz?

 • Coşkun Sever @coskun-sever

  Shaka, hd bir de slim diye 3 model var.

 • cyd k @dilarakurtuncu

  Bu renkler piyasaya çıktı mı ?

  • mcan @dogan_mcan

   Henüz piyasada göremedim. Çıktıysa bile Japonya dışına gelir mi bilemiyorum. Birkaç hafta önce Rotring distribütörü olan bir kalemciye sorduğumda bilgisi yoktu. Birlikte kataloğa baktık bulamadık. Açıkçası pek umutlu değilim artık; ama piyasaya gelmez de diyemem.

  • mcan @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Bilgi için çok teşekkürler, hemen takip ettim. Tam da umudum tükenmişken görmek güzel oldu. Umarım iyi bir fiyattan giriş yapar. Rotring 600'e sahip olsam da 0.7 artık fazla kalın geliyor. Kırmızı gerçekten çok hoş. Mavi rengi de katalogdakinden çok daha iyi gözüküyor.

  • ozmo @ozmo

   @vitalyscherbo mavisi hada hoj 😀

  • mcan @dogan_mcan

   @dilarakurtuncu @vitalyscherbo Bugün göz gezdirirken Rakuten'de satışının başladığını gördüm. Sanıyorum ki yakında dünya genelinde satışta görürüz 🙂

   https://global.rakuten.com/en/store/auc-youstyle/item/rot-sp0/

  • Raistlin @raist

   @dogan_mcan Amazon.jp'de 3300 yen, diğer renkler 2785. 😁 Çok pahalıya gelmezse bir kırmızı da ben alırım galiba.

  • mcan @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Biraz daha baktım da amazon.co.jp ve eBay'de de gördüm. Bayağı geliyor yani 😀 Muhtemelen 20 Euro civarında olur. Fiyatı da beklediğimden düşük çıktı sevindim.

  • mcan @dogan_mcan

   @raist @vitalyscherbo @dilarakurtuncu Bu gidişle COVID-19 yüzünden kırmızı Rotring hayalimiz suya düşecek gibi. eBay'de en ucuza $30'a bulabildim. Versatil kırmızı yok, yalnızca yeşil ve mavi var. HSKırtasiye de getirmemiş galiba sitelerinde göremedim. Ne zamandır aklımda siyah 0.5 Rapid Pro vardı, galiba onu alacağım 600'den vazgeçip.

   https://ebay.to/3aCA46w
   https://ebay.to/2vVZKvX

  • mcan @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Yeşil olan model renk olarak çok koyu kalmış ve ışık altında çok iyi gözükmüyor. Siyah almak daha mantıklı. Bence de mavisi çok güzel. Hatta kırmızdan bile daha iyi görünüyor çünkü üzerindeki kırmızı aksanla metalik mavi çok güzel bir kontrast oluşturmuş. Kırmızısında daha çok renkler birbirine karışmış. Bence kırmızı modelde yüzük ve Rotring yazısı altın sarısı veya siyah renkte olmalıydı. Hatta 800'de yaptıkları gibi yüzüğü kırmızı renkte bırakıp onun etrafına sarı veya siyah bir çerçeve yapabilirlerdi. Yine de markanın isminden ve kırmızı renginin hatrına Madder-Red modelini alacaktım. Muhtemelen hiçbirini almayacağım. Rapid Pro'yu bile almakta kararsızım. iPad aldığımdan beri o kadar çok şeyi tablete yazıyorum ki... Yalnızca ders notlarını almak değil, ödevleri de dijital olarak yapıyorum zira üniversitenin online öğretime geçmesiyle birlikte ödevleri de PDF vs. uzantılarla fotoğrafı çekilmemiş şekilde upload etmemiz gerekiyor. Sınavlarda kurşun ve versatil kalem yasak, yalnızca tükenmez kalemler serbest. Bir de son zamanlarda Zebra Sarasa Dry ve Mildliner aldım. Onları da birçok şeyin notunu alarak kullanıyorum çünkü renkler inanılmaz güzel ve canlı, öte yandan da çok yumuşak ve pürüzsüz bir şekilde yazıp hızlıca kuruyor. Versatil kalemler yavaşça hayatımdan çıkmaya başladı resmen. Şöyle güzel bir dolma kalem ve mürekkep alıp arada not alırken onu kullanacak kıvama geldim iyice. Sakura Sumo gibi çok kaliteli bir silgi kullanmama rağmen silip silip silginin tozunu temizlemek de dijital kalem ve jel kaleme alışınca zor ve ilkel gelmeye başladı gözüme. Bunları yazdığıma da şaşırıyorum ama bu gidişle günlük hayatımda versatil kalemin yeri ve değeri iyice düşecek gibi.

  • Raistlin @raist

   @dogan_mcan @vitalyscherbo Amazon.jp'de kırmızı 0.5 2565 yen, satıcı amazon kargo vergi dahil 280 liraya geliyor bir tane alınca. Kırmızı dışındaki renklere hiç heves etmiyorum zaten. Bende 6-7 yıllık emektar bir siyah var yeşil neredeyse aynısı maviyi de sevemedim.

  • Raistlin @raist

   @dogan_mcan Ben de versatil kalemi çoğunlukla sınavlarda optik doldurmak için kullanıyorum bir de okulda ayaküstü hızlıca not alıp gerektiğinde silmem gereken durumlar oluyor onun için. Onun dışında tamamen dolmakaleme geçtim. Alırsam da son uçlu kalemim olur sanırım o da kırmızı 600 özel olacağı için yoksa iki üç yıldır sadece Pilot s20 kullanıyorum çok memnunum.

  • mcan @dogan_mcan

   @raist Evet orada görmüştüm ama Amazon JP'den hesap açmadım çünkü kredi kartım yok. Olsa da JP'den bir şey satın alabiliyor muyum bu konuda bir bilginiz var mı? SEPA, Sofort ve PayPal dışında bir ödeme yöntemi yapabilmem pek mümkün gözükmüyor. Kredi kartı ile alabilirsem buradan eşten dosttan halledebilirim aslında.

  • mcan @dogan_mcan

   @raist Bizde sınavda da versatil yasak olduğundan iyice geri planda kaldı 😀

  • Raistlin @raist

   @dogan_mcan Normalde bütün amazonlarda ilk hesabım için kullandığım maili girince otomatik aynı hesapmış gibi giriyordu, adres kart vs. kayıtlı geliyordu. Bunda niyeyse farklı bir sistemmiş gibi kabul etmedi. Yeni hesap açıp adres kart girdim Tr'ye sorunsuz geliyor gibi gözüküyor. Kredi kartı dışında Convenience Store/ ATM/ Internet Banking/ e-Money payment seçeneği gözüküyor ödeme sayfasında ama sadece Japonya için galiba bu seçenek.
   Rakutende de var aslında ama sizin oraya da bizdeki gibi kargo çok çıkıyordur sanırım.

  • mcan @dogan_mcan

   @raist Evet gereksiz yere hesap açmak istemedim ben de. Rakuten'de dediğiniz gibi kargo olayı işi bozuyor. Gerçi ödeme yöntemleri iyi mi onu da bilmiyorum. Şimdilik Orenz Nero ve Kuru Toga ile devam edeyim, zaten ileride bunları bile çok fazla gerekmedikçe ne kadar kullanırım bilemiyorum. Bilgi için çok teşekkürler.

  • mcan @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Bütün jel kalemlere bakmıştım almadan önce. Pilot FriXion serisine zaten sahiptim çünkü sınavlarda vs. silinebilir tükenmez kalem kullanmak büyük nimet. Tombow Mono daksil de kullanıyorum diğer kalemler için ama aynı pratiklik ve rahatlık yok tabii. Normalde Uni Signo UM-151 alacaktım ama almışken set olarak almayı ve çok pahalı olmamasını istedim. Amazon ve eBay'e göz attığımda tek mantıklı seçenek Zebra idi. 12'li paketin 11 Euro civarında olması çok iyi olmakla birlikte, Almanya'dan gönderim vardı. Diğer birçok markanın seti ya yoktu, ya pahalıydı yada Japonya'dan gönderim yapıyorlardı ki kargo için çok bekleyecek vaktim yoktu. Avusturya'da kırtasiye sektöründe birçok yabancı markanın satışı yok. Yalnızca dünyaca çok satan birkaç markanın modeli bulunuyor, mesela Pilot Frixion, G2, Pentel Energel gibi... Onlar da set olarak değil, tek tek satılıyor ve nispeten pahalı olmalarının yanısıra renk ve uç çeşidi az. Yalnız Energel'i de çok kullanmak istiyordum bu nedenle bir tane kırmızı 0.7 modelini aldım buradan. Zebra Sarasa Dry da şansıma 0.7 set vardı. Normalde 0.5 üstünü kesinlikle almam ama hiç de fena değilmiş. Mürekkep akmadığı ve çok çabuk kuruduğu için uç kalın olsa da "needle tip"e yakın bir hassasiyet deneyimi sunuyor. Renklerin canlılığından ve ergonomiden bahsetmeye gerek bile yok, muazzam iş çıkarılmış.

   Versatil kalem olarak "default" tabir edilecek neredeyse bütün kalemler elimden geçti. Platinum ve Staedtler gibi uzak olduğum markaların bile bazı kalemlerini deneme şansım oldu. Elbette bu mainstream kalemlerin hepsine sahip değilm, açıkçası olmak da istemiyorum. 30'u aşkın kalem içinden kullandığım kalemlerin oranı iyice düştü. Zaten nispeten ucuz denebilecek birçok uçlu kalemi çocukken aldık, kullandık, bozuldu, kırdık, tekrar tekrar aldık. Kaliteleri konusunda emin olduğum ve beğenmediğim kalemleri alıp da iyice bit pazarına döndürmek istemiyorum kalemliğimi. Çok merak etmedikçe başka bir versatil kalem almayı düşünmüyorum artık.

   @raist sağ olsun dolma kalem konusunda hediye ettiği şeffaf Kaweco Sport ve çok hoş Pilot mürekkepler sayesinde dolma kalemler hakkında ufak da olsa bir fikir edindim. Yine de diğer kalemlere benzemeyen geniş br kültürü var. Birçok detaya elbette henüz hakim değilim. Ben de inceleme ve öğrenmek için giriş seviyesi birkaç tane dolma kalem ve mürekkep alıp denedim ama o istediğim kalemi henüz edinemedim sanki. Dolma kalemin ucundan parmaklara bulaşan mürekkep konusunda biraz tereddüt ediyorum hâlâ. Çok temiz kullanmayı beceremiyorum, kalemle bir alakası var mı onu da bilmiyorum. Benim de hayalimde hep Meisterstück'ler var ama gerçekçi olmaya çalışıyorum 😀 Kaweco Liliput kesinlikle beğendiğim ve radarımda olan bir model. İyi dolma kalem ve mürekkep biraz pahalı olduğu için dikkatli bir seçim yapmak istiyorum. Şansıma burada dolma kalem kültürü ve çeşitliliği çok tatmin edici. Karantina dönemi bittikten bir süre sonra cesaretimi toplayıp bir tane nispeten premium dolma kalem ve Pilot Iroshizuku almak istiyorum.

  • mcan @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Metropolitan'ı da çok beğeniyorum. Öneri için çok sağ olun 🙂 Zaten maksimum 40 Euro civarı bir şey alacağım için Liliput pahalı kalıyor. Pilot Cavalier ve Lamy Logo da hoşuma gitti JetPens'in videosunu izledikten sonra. Özellikle Logo'nun paslanmaz çeliğin üzerine fırçalanmış finisajı çok güzel görünüyor. Gidip kırtasiyede deneyip almak istediğim için üzerine düşünmek için daha çok vaktim olacak durumlar bu haldeyken.

  • ömer özn @omerozen1111

   @dogan_mcan rotring 600 güzelde taşımak için değil evde düşme ihtimal yok ancak dolaştırıncz büyük ihtimalle 2 düşüşte krırılıyor rp da gelse efsane olur

  • mcan @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Evet ekran görüntüsünü HS Kırtasiye ve JetPens'den aldım. HS genel olarak biraz fazla fiyat koyuyor. Bazı ürünler Türkiye'de başka bir yerde bulunmadığından onlara koydukları fiyatlarda daha rahatlar. Rotring 600'de de benzer bir durum geçerli gibi. Zaten fiziksel kırtasiyelerde her zaman daha pahalı oluyor. TR fiyatları çok şaşırtmadı ancak yine de fiyatı çok kolay önereceğim bir konumda değil.

   Bulunduğum şehirdeki tek düzgün kırtasiye olan Schediwy'nin 82 yıllık süreden sonra tamamen kapatılmış olması ve D&R benzeri bir market olan Libro ile baş başa kalmamdan dolayı benim için kırtasiye olayı şimdilik bitti sayılır. Hâlâ kalem için M.Störtz'e gidip deneyimleme imkanım var ama orası da 100 yılı aşkındır hayatta olan küçük bir kalemci ve kırtasiye malzemeleri yok. İsminde de dolma kalem olduğu için en büyük ağırlık orada, tükenmez ve versatil kalemlerde de güzel seçenekler var ama mesela bu Rotring 600'ün özel serisinin geldiğinden emin değilim. Amazon'da falan zaten yok. Şu kırtasiyede bir ABD veya İngiltere gibi olamadık ona yanıyorum. Türkiye kırtasiyede yine daha renkli ve çeşitli sayılır ama Avusturya'da kırtasiye bir market reyonundan ibaret. Bir Clairefontaine defter alsam zaten 10 Euro'ya kadar yolu vardı Schediwy kapanmadan önce. Libro'da daha da pahalı nedense. Rhodia falan bulunmuyor genelde. Leuchtturm 1917 ve benzer ajanda/not defterleri de zaten fazla pahalı ve fiyatlarına dahi bakmıyorum. eBay yine az çok işimi görüyordu ama silgi ve uç ihtiyacımı karşılarken 1 ay kargo beklemek zorunda değilim yani. Zaten küçük şeylerin dışında eBay'den alışveriş yapmak da pahalı oluyor genelde kargodan veya inanılmaz fiyatlandırılmış ürünlerden dolayı. Şu an pek mümkün değil ama bir ara Türkiye'ye gelmem durumunda stoklarda bulunursa alacağım şu 600'ün 0.5 uçlusunu. Bir de Pensan IQ-Duo'yu merak ediyorum onu da listeme eklemiştim. Artık kırtasiye alışverişlerimi TR'ye geldikçe yapacağım sanırım 😀

  • mcan @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Hayırlı olsun hocam eviniz. Böyle bir zamanda eve yatırım yapmanıza sevindim. Tabii ki hobiler genel olarak hep pahalı olmasıyla meşhur. Temel ihityaçları karşılayamadıktan sonra kırtasiye bin tane olsa neyime. Türkiye özelinde belki kırtasiye çok ama bu sayı hayatını rahat bir şekilde sürdürebilenler ile doğru orantılı değil maalesef. Schediwy zaten uzun süredir şehir merkezindeki binalarda geçerli olan "metrekare başına 100 Euro kira" durumundan dolayı kapanmaya yakındı ama dediğiniz gibi COVID de tuzu biberi oldu.

   Türkiye'ye geldiğimde en son Gittigidiyor ve Hepsiburada'dan alışveriş yapmıştım. Fiyat avantajı olmadığı sürece HS'yi tercih etmem ama alternatifsiz bir-iki üründe HS Kırtasiye'den bir şeyler satın alırım. Defter vs. almayı zaten bıraktım. Not defterlerim ve zaman zaman etraftaki mağazalardan edinmiş olduğum çok az defterim var şu an. iPad o kadar rahatlattı ki beni kırtasiyeler ile zaten pek sıkı bir ilişkim kalmamıştı. Sonuçta tablette bütün sayfa düzenlerine ve herhangi bir renkteki/kalınlıktaki çeşitli kaleme dijital olarak sahip olmak ve kullanabilmek büyük rahatlık. Gerçeğini çok aratmıyor benim için.

   Dediğiniz gibi elimde zaten incelemeye hazır birkaç ürün var ancak yoğunluktan dolayı onlara henüz bir vakit ayıramadım. Çoğu dolma kalem olduğu için ve ilk defa dolma kalem incelemesi yazacağım için biraz temkinli de davranıyorum. Yapılacaksa düzgün yapılsın diye düşünüyorum çünkü versatil kalem incelmesi yazar gibi yazmayı da istemiyorum. Ayrıca aklımda birkaç satın alma rehberi tarzında yazılar da var ancak onlarda tablo kullanmak en iyisi. Tabloyu da öyle tasarlamak gerekiyor ki istediğim zaman rahat bir şekilde düzenleyebileyim veya bir şeyler ekleyip çıkarabileyim. Excel'de veya LaTeX'de falan yapacak olsam burada ekran görüntüsü koymuş olacağım ve çok da yazılı bir içerik olamayacak ve düzenleme vs. gibi konular da zor olacak. Bir ara WordPress için tablo vs. yapılıyor mu, nasıl yapılıyor gibi konuları öğrendiğimde rehber tarzı birkaç yazıyı da TeknoSeyir'e yakışacak şekilde hazırlamayı istiyorum.

  • mcan @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Sağ olun hocam estağfurullah. Gelen birkaç tepkiden dolayı aynı anda inceleme yayınlama olayını yapmayacağım artık. Arada en az 1-2 gün olacak üst üste gelen incelemelerde. Bu konuda gelen düzgün eleştiriler haklı ancak öte yandan neyin peşinde olduğunu bilinmeyen birkaç arkadaşın da artık sakinleştiklerini varsayıyorum. Bundan böyle gelecek olan saçma yorumlara tolerans göstermeyeceğim zaten. Doğru düzgün yapıldığı sürece positiv ve negatif eleştiriler benim için çok kıymetli. Bunların dışında "sen kalem mi satıyon ne yapıyon" tarzındaki ak gezen yorumlarına herhangi bir yaklaşımda bulunmayacağım. Sonuçta burada herkes kendi yazdıkları durumu düzenleme yetkisine de sahip. Bu konuda son kararımı vermiştim. Sonuçta kimseyi eğlendirmeye gelmiyoruz, kendi çapımızdaki hobilerimizi birbirimizle paylaşıyoruz yani. İşler yolunda gittiği takdirde Ağustos ayında birkaç yazı yazabilirim umarım. Aynı zamanda bazı incelemeleri üstünkörü yazmış olduğumu fark ettim. Bazılarını yeni görsellerle daha detaylı bir şekilde yazmayı da düşünüyorum. Tabii hepsini bir anda yapmam mümkün değil ancak boş bir vakitte gözden geçireceğim.

  • mcan @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Sizden de incelemelerin devamını görmek çok iyi olur beklemedeyim 😀

 • mcan @dogan_mcan

  Umarım çok kısıtlı miktarda gelmemiştir. Virüs nedeniyle zaten muhtemelen Japonya dışına çıkması gecikti. Aslında pazartesi veya salı vakit bulabilirsem M. Störtz'e gidip bir bakacağım, belki o da getirmiştir. Amazon'da da listelenmiş ancak fiyat veya kargo anlamında pek bir bilgi yok şimdilik. Bu gidişle muhtemelen alacağım bir tane ama kırmızının tasarımı çok iyi değil gibi. Kırmızı rengin üzerine bir de kırmızı yazı yazmak nereden akıllarına geldi bilmiyorum. Yazısı siyah veya 800+ gibi altın sarısı falan olsa daha güzel olurdu. Gözle görmeden karar veremeyeceğim ama mavisi daha iyi gibi sanki görsel tatmin açısından. Gidip kırtasiyede bulabilirsem ne âlâ 😀

 • mcan @dogan_mcan

  @vitalyscherbo Evet yeşil de güzel görünüyor ama benim de merak ettiğim konu yeşil rengin ne kadar koyu olup olmadığı. Zannediyorum ki düşük ışıkta siyaha yakın olur ama iyi ışıklandırılmış bir ortamda güzel görünüyor.

  Tükenmez kalemleri Zebra Sarasa aldıktan beri pek sevemez oldum 😀 849 veya Spirit çok güzel kalemler ama jel kalemlerin yazı yazarken verdiği rahatlığı Ballpoint tükenmez kalemler veremiyor. Jel kalemlerin renkleri de çok canlı ve çeşitli. Genelde plastik gövde ve set halinde satıldığı ve ben de öyle aldığım için premium bir gel kaleme de sahip değilim açıkçası. Yine de yazı yazarkenki akıcılık konusunda jel tercih ediyorum uzun süredir. Pentel EnerGel Philography listemde. Aslında jel kalemlere bakış açıma çok uymuyor çünkü en az 10'lu renkli bir set olması daha iyi benim için, not almak için bire bir ve plastik gövdeden dolayı çok daha ucuz. 12'li Zebra Sarasa'yı 12 Euro'ya almıştım. Sarasa Grand alacak olsam tanesi 15 Euro olacak.

  Aslında Türkçe kategorilendirme anladığım kadarıyla tükenmez (ballpoint), roller (rollerball) ve jel (gel) kalem olarak üçe ayrılıyor. Diğer özel mürekkepli kalemleri ve dolma kalemleri saymazsak bu üçü birbirine yakın kalem çeşitleri. Ortak özellikleri de mürekkep tabii ki. Yalnızca kimyasal formülleri farklı. Üçünün de kullanım alanı farklı. JetPens'in bu konuda çok güzel bir rehberi var. Şahsen jel dışındaki mürekkepli kalemler hiç benim günlük kullanımıma uygun değil. Yine de jel kalem denildiğinde alınabilecek en premium kalem çok da matah bir şey değil. Neredeyse çıkan bütün dolma kalemlerin bir de tükenmez versiyonunun olduğunu düşünecek olursak tasarım konusunda ballpoint çok daha üstün. Kaweco Liliput'un tükenmez versiyonun olması ve Lamy 2000'in rollerball versiyonunun olması zaten her şeyi yeterince açıklıyor 😀 Az da olsa executive kısımda jel kalemlerin olması iyi bir şey.

  https://www.jetpens.com/blog/the-difference-between-ballpoint-gel-rollerball-pens/pt/167

 • mcan @dogan_mcan

  @vitalyscherbo Parker Jotter güzel kalem iyi yapmışsınız 😀 Mürekkep konusunda evet çeşitlilik ve uyumluluk açısından tükenmezler gayet üstün ancak mürekkep kalitesi beni her zaman tatmin etmiyor. Şimdiye kadar kullandığım en iyi tükenmez refill Caran d'Ache Goliath oldu. Renk ve akıcılık konusunda çok hoşuma gidiyor. Yine de Sarasa gibi her gün kullanacağım bir kartuş değil. Bir ara Uni Jetstream de denemek istiyorum çok övülüyor.

 • mcan @dogan_mcan

  @vitalyscherbo Evet gayet güzel fikir jel kalemi kaliteli bir gövde ile kullanmak. Kullanım alışkanlığına bağlı biraz da. Renk kodlaması denen şeyi kafaya takıyorum genelde. Kırmızı gövdesi olan bir kalemden mavi mürekkep çıkınca vs. çok hoşuma gitmiyor. Kalem gövdesiyle mürekkep rengini birbirine uyduracağım diye yola çıkınca yarısında geri dönüyorum çünkü gereksiz bir masraf 😀 Bir de jel kalemleri set olarak kullanmak işime geliyor, gövdeleri çok kalın vs. olmuyor ve hafif oluyorlar. Bu nedenle taşıması daha rahat oluyor. UM-151, Sarasa veya Energel kartuşunu zahmetsiz bir şekilde elimdeki bir tükenmeze veya uyumlu (varsa) bir kaleme takabilirsem güzel olur ama bunca zaman sonra metal gövdeli falan bir kalemde gel kartuş kullanmak da çok rahat alışabileceğim bir durum değil. Tükenmezleri hep vitrin veya imza kalemi olarak kullandım, bu alışkanlığımı içine gel kartuşu koyarak değiştirebilir miyim emin değilim 😀

 • mcan @dogan_mcan

  Bence böyle bir dönemde bu fiyat bayağı iyi. Türkiye'de olsam kesinlikle alırdım ama bu sene gelemiyorum. Amazon'da 30 Eurodan fazla, eBay'de de en düşük fiyat 50 USD. Henüz buradaki tek kalemciye gidip sormadım ama herhalde online dışında bulamam. Şimdi kendime yeni kulaklık aldım o yüzden çok zorlamak istemiyorum 😀 Gelecek ay gibi M.Störtz'e gidip soracağım var mı yok mu diye. Kırtasiyede bulamazsam bir tane dolma kalem alacağım. Dolma kalemlerde parmağıma neden sürekli mürekkep bulaştığını çözemedim. Dikkatsizlikten mi yoksa başka bir şeyden mi emin olamadığım için Kaweco Sport incelemesinde belirtmedim. Pelikan veya Pilot'tan bir kalem alıp karşılaştırmak istiyorum. O zamana kadar da Lamy al-star ile denemeler yapacağım. Lamy abc'yi de kullanmak istiyorum ama tasarımı ne kadar çok tatlı olsa da pek ciddiye alamıyorum. Sonuçta çocuklar için üretilmiş olduğunu anlamak zor değil. Lamy Joy'a da elimi sürmedim çünkü ucu italik ve kaligrafi kalemi. Hediye olduğu için kendim seçip almamıştım. Sanırım gelecek iki inceleme al-star ve orenz olacak. Joy ve abc'yi pek kullanasım gelmiyor açıkçası. Fiyat umurumda olmasa Rotring 600 kırmızıdan önce şunu alırdım sanırım:

  https://www.ebay.com/itm/Rotring-600-silver-Old-Style-Fountain-Pen-BB-made-in-Germany-new-old-stock/174326308027?hash=item2896a85cbb:g:gasAAOSwYA5eNBxV

 • mcan @dogan_mcan

  @vitalyscherbo Maalesef Rotring ve Lamy gibi firmaların bazı kalemlerini neden üretmeyi bıraktığını anlamıyorum. Desteğini mi vermek istemiyorlar yoksa rollerball ve dolma kalemlerde kâr edemiyorlar mı anlamadım. Sonuçta belli bir fiyatın üzerine çıktıktan sonra Pelikan, Kaweco, Mont Blanc, TWSBI gibi firmalar varken Rotring dolma kalemin prestiji düşük kalıyor da alınmıyor mu anlamıyorum.

  Eyedropper yapmayı henüz denemedim ama küçük ve şeffaf olmasından dolayı Kaweco Sport'a yapmayı düşünüyorum. Siz memnun kaldınız mı? Sanki yine her tarafına mürekkep bulaştıracakmışım gibi bir hissiyata kapılıyorum.

  Mümkünse 50 Euro altında bir şey almayı düşünüyorum. Pilot daha fazla seçeneğe sahip ama Pelikan'ı çok beğensemde biraz pahalı kalıyor. Sanırım Metropolitan veya Prera arasında bir seçim yapacağım.

 • Raistlin @raist

  Ben muhabbeti kaçırmışım ya bildiğim kalemleri yorumlayayım bu dediklerinizden. Eyedropper çok keyifli ben o kawecoyu eyedropper olarak kullandım ama hiç okula götürmeye cesaret edemedim mesela masanın üstünde duruyordu sadece. Silikon, o ring vs ile kapatınca gövdedeki vidadan sızmıyor ama çantada vs sallanınca damaktan sızar diye tedirgin olmuştum. Mürekkebin akışı da dengesizleşmişti özellikle mürekkep azalıp içindeki hava arttıkça oluyor bu. Bir de o kadar çok mürekkep oluyor ki içinde bir dökülse çantaya bir yere facia resmen. Çok mürekkep olduğu için baya baya bitmiyor bir de, aslında iyi bir şey ama bitmemesi canımı sıktı bir süre sonra. Fazla bir şey yazmıyorum uç da ef zaten renk değiştirmeye hasret kalıyor insan.

  Prera kullanmadım ama metropolitan kullandım bir süre. Ucu lamy ve kaweco çelik uçlardan daha iyiydi ama bir süre sonra sallanınca mürekkep kaçırmaya başladı ucundan. Özellikle dik dursun diye dikkat etmediysen çantada taşıdıktan sonra kapağı açınca illaki kapağın içine, tutulan kısıma mürekkep bulaşmış oluyordu. Başta böyle değildi ve düşürmedim de diye hatırlıyorum ama sorun bende mi anlamadım.Bu sorunu yaşayan başkalarını da gördüm araştırınca haberiniz olsun.

  Lamy için genellikle uçlar aynı zaten tasarıma kalıyor iş. Safari ve türevleri olan tasarımı hiç beğenenmiyorum ben çok kaba geliyor. İlk dolma kalemim CP1' di hala daha en sevdiğim günlük kullandığım da o. Çok şık sade bir tasarımı var bir de ince kalem seviyorum genelikle.
  Kaligrafi ucu diye geçse de lamy 1.1 günlük olarak rahatlıkla kullanılıyor yazıya bir karakter katıyor. Ef kullanmaya çok alıştım bana biraz kalın geliyor sadece, m uç kullanan için bu da sorun olmaz.

  580 olmasa da Twsbi eco kullanmıştım giriş seviyesinde çok güzel diyecektim ama 300 lira olduğunu gördüm çok pahalı olmuş fiyatları. Vac 700 de kullandım 3 4 yıl olmuştur fiyatlar çılgın değilken almıştım ve parasını sonuna kadar haketti şuana kadar. Eyedropper deneyimini güvenli olarak yaşatıyor resmen. Uzun zamandır ablama vermiştim o kullanıyor sürekli yanında taşıyor defalarca uçakta taşıdı hiçbir sorun yaşamadı. Uç olarak olmasa da fonksiyon olarak görece ucuza pilot custom 823 alternatifi.

  Ele bulaşma kısmı kaleme ve tutuş pozisyonuna bağlı. Kalemi uca çok yakın tutuyorum Lamy cp1 ile ele bulaşma problemini çok sık yaşadım, artık özellikle dikkat ediyorum ama mesela mürekkep bile etkiliyor özellikle sailor bir mürekkebim var bunu koyarsam kesinlikle elime bulaşıyor. Zaten biraz zor kuruyan hemen bulaşan nazlı bir mürekkep bir de buharlaşarak mı oluyor nasıl oluyorsa sabit dursa bile kalem grip kısmının en ucuna mürekkep geliyor. Diğer kalemlerde ise bulaşma problemi yaşamadım. Genellikle kalemlerin grip kısmı uca doğru kavisleniyor eliniz uç kısmına çok yaklaşmıyor cp1'de ve bazı kalemlerde burası düz ve kalemi uca yakın tutunca problem oluyor.
  Örnek:

 • mcan @dogan_mcan

  @vitalyscherbo @raist Çok sağ olun hem eyedropper hem de mürekkep ve uç konusunda çok bilgilendirici olmuş yorumlarınız. Eyedropper yaptığım zaman ben de kalemi çantaya atacak cesareti bulamam açıkçası. Daha doğrusu dolma kalemleri odamda masada onlar için koymuş olduğum kalemlikte tutuyorum. Ancak seyahat ettiğim bir iki zaman dışında çok çantama atmadım. Önerdiğiniz kalemlere birer birer bakacağım çok teşekkürler. Gelecek ay yeni bir dolma kalem ve belki de bir mürekkep almayı düşünüyorum, tavsiyeleriniz yardımcı olacaktır.

  Kaligrafi ucu bana biraz keskin bir hissiyat verdi. Lamy'den başka uç alıp değiştirme seçeneğim var ama Joy'un genel tasarımı da çok kaligrafi uyumlu olduğu için ve hediye kalem diye onu ayrı bir şekilde değerlendireceğim.

  Sanırım versatil kalem alışkanlığımdan dolayı ister istemez kalemi çok uca yakın tutuyorum bazen. AL-star'ı da bir süre denemek istememin sebebi de bu olsa gerek. Onda da kalem ucuyla gövde ayrı bir şekilde duruyor.

 • mcan @dogan_mcan

  @vitalyscherbo Bugün kırtasiyeye gittim ve Rotring 600'ün üç yeni rengine de bakabildim. Fiyat biraz tuzluydu (37 Euro). Versatilde sadece kırmızı 0.7 vardı, yeşil ve mavi tükenmezdi. Sordum gelecek aya 0.5 modeli gelecekmiş. Dolma kalemlerde de Japon modeller çok azdı sadece Pilot Capless vardı. TWSBI falan hak getire zaten. Varsa yoksa Kaweco Lamy. Rotring 600 online olarak da benzer fiyatlarda olduğu için gelecek ay kırtasiyeden 0.5 mavi veya kırmızı almayı düşünüyorum. Dolma kalemi de artık online olarak halledeceğim.

  • mcan @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Ben de merak etmiyor değilim henüz karar veremedim 😄 Aslında bir çılgınlık yapıp Capless alacaktım ama kendimi frenledim. Zaten yeni telefon aldım, bir de üstüne ek masraf çıkarmayayım dedim.

 • mcan @dogan_mcan

  Hayırlı olsun hocam güzel değerlendirmişsiniz 😀 Lihit Lab'ı uzun süredir kullanıyorum gerçekten çok dayanıklı ve hoş bir kalemlik. Ekstra haznesi olması da güzel olmuş.

 • mcan @dogan_mcan

  @vitalyscherbo Bende tek fermuarlı olanı var. İki bölmeli haznesi bayağı geniş ve taşıması kolay. Triple Zipper biraz daha kalındır ama taşımada problem olmaz bence. Lihit Lab ürünleri internete koyulan görsellerden daha kibar oluyor genelde. Özellikle kalemliğin kendisi hafif oluyor, o yönden çok beğeniyorum.

 • O.K @on_kr1

  Ah be benimde hayalimde pentel smash q1005, rotring 800+ ve kaweco special var ama malum Türkiyede şartlar el vermiyor.

 • mcan @dogan_mcan

  50 TL civarında bildiğim kadarıyla Rotring 500 de bulunuyor. Daha iyi bir tercih olabilir. Scrikks genel olarak kullandığım veya tavsiye ettiğim bir marka değil. Uç kırma ve benzeri durumlardan ötürü mekanik ve ergonomik olarak yetersiz kalıyor benim için.

  Uzun süreli yazı için metal grip yerine kauçuk grip de tercih edebilirsiniz. Uni Alpha Gel veya Platinum Oleenu da güzel tercihler olabilir.

 • mcan @dogan_mcan

  Pro-S'nin tasarımı direkt olarak Faber Castell Vario'dan çakma olduğu için pek güven vermiyor bana. Graph-X de Rotring 600'den çakma bir tasarıma sahip. Graph-X'in incelemesini yapmıştım ve hiç iç açıcı değildi. Bu nedenle bu markaya karşı oldukça temkinli yaklaşıyorum ve Pro-S'yi kullanmadan önermem mümkün değil.

 • Sukha LR @yupkinalyacover

  Merhaba birçok incelemenizi okudum kalemlere hayran ama dolar kurundan elini çeken biri olarak çok keyif verici oluyor yazılarınız. Danışmak istediğim bir konu vardı. Çok yazı yazıyorum ve arada çizim yapmayı seviyorum. Aynı zamanda önlüğümün ön cebine astığımda hastanede kullanırken şık bir görüntü istiyorum. Aklımda birkaç seçenek var sizce hangisini almalıyım?
  Pentel sharp kerry
  Rotring 600 veya 800 hangisi derseniz
  Kaweco special veya mini
  Caran d'ache 844
  Yardımcı olursanız sevinirim