Selamlar sevgiler arkadaşlar. Yanlışsam düzeltin ama, İnternet üzerinden satın almış olduğumuz bir ürünü hiç bir sebeb göstermeksizin veya sebebini belirterek 7 iş günü içinde iade etme hakkına sahip değil miydik? (Alınan ürün cep telefonudur bu arada)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 23 / 26

Sevgili Arkadaşlarım, cahilliğime verin ama sormak istedim 😀 bu Amazon'da satış yapmak ve para kazanmakla alakalı bir şeyler sormak istiyorum. Bu konuyla alakalı youtube vb. bi çok yerde videolar eğitimler dersler falan var bildiğiniz üzere. İşte adamın biri AliExpress'ten alıyor ürünü sonra Amazon'un deposuna gönderiyor üstüne kendi kârını koyuyor falan, sonra Amerikadaki nihai tüketiciye ürünü satıyormuş. Yani şimdi Amerikada yaşayan müşteri direkt kendisi neden almasın Aliexpress'ten ürününü, gibi gibi aklıma bir çok soru takıldı.
Bu işin artısı eksisi nedir acaba değerli yorumlarınızı almak isterim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

#internetcafe #hatıralar #AnılarAnılarŞimdiGözümdeCanlandılar

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aramızda Muhasebeci/Mali müşavir olan varsa bilgi verebilir mi arkadaşlar; şöyle bi olay yaşadımda,
Evime bir beyaz eşya markasının yetkili bayisinden çamaşır makinesi aldım. Ödemesini peşin/nakit olarak yaptım ve faturasını da e-Arşiv Fatura çıktısı olarak verdiler bayiiden.

2 gün sonra yetkili servis ürünü teslim etti ve kurulumunu yapıp gitti. Fakat gelen ürün benim
bayide seçip beğendiğim ürün değilde onun bi tık üstü olan bi modeldi. Bunu yetkili servisede belirttim. Benim için sorun değildi ödediğim paraya göre sonuçta daha üst bir modeli alt model fiyatına almış olmuştum, sıkıntı yoktu.
Aradan 2-3 hafta geçti ve bayii beni arayıp, yanlış bir model gönderildiğini istersem değişim yapabileceklerini yada 150 TL gibi bir fark ödemem gerekeceğini belirttiler. Bende tamam farkını ödeyeyim de bi daha iş çıkmasın sorun değil dedim.
Yalnız şöyle bir durum vardı; Bana gelen modele ödemem gereken farkın daha fazla olması gerekirdi bi yanlışlık var gibiydi. Ertesi gün bayiye gittim 150 TL farkı ödeyecektim, tekrardan belirttim; bakın bu fark az bu modelin fiyatı bu değil daha yüksek bi fark çıkması lazım dedim, fark fazla ise de sorun değil ödeyeyim dedim. Bayideki arkadaşta aaa evet ya zaten fark fazlaymış hay Allah filan gibi şeyler söyleyip (hiç inandırıcı değildi) farkı yükseltti. Ürünün doğru fiyat farkıydı aslında, çünkü markanın internet sitesinde fiyat öyleydi zaten.
Ödemeyi yaptım, yani yeni çıkan farkı da ödemiş oldum. Daha sonra ödediğim farkın faturasını almak için bayiye gittiğimde almış olduğum model için yeni bir fatura daha çıkartmışlardı.
E-Arşiv Fatura olarak çıktısını verdiler yine.
Şimdi elimde 2 adet e-Arşiv Fatura çıktısı var, birisi benim seçtiğim alt modelin faturası, diğeride yanlış getirilen üst modelin faturası ve farklı sipariş numaları mevcut. Sanki 2 adet ürün almışım gibi bi durum oluyor. Yarın bi gün arayıp siz bizden 2 ürün almışsınız ama 1 ürün parası ödemişsiniz derlerse al başına belayı. Şimdi bu durumda ne yapmalıyım bana kesilen
e-Arşiv faturalar doğrumu yada yanlış ise doğrusu nasıl olmalıydı? Muhasebeci arkadaşlar fatura konusunda sorumu yanıtlarsa çok sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 22 / 43
 • overkill @overkill

  Şimdi yazılanları okudum da büyük çoğunluğu yanlış. Öncelikle fatura bir malın parasının ödendiği anlamına gelmez. Açık/Kapalı fatura nedir araştırabilir bunu yazanlar. Mesela temel fatura tabir ettiğimiz, elektrik, su gibi hizmetlerin faturaları, kesildikten sonra ödenir, kaldı ki Türkiye'de ticaret yapan firmaların belki %99'u fatura kesilmeden ödeme yapmaz. Dolayısıyla tekrar edeyim, fatura kesilmiş olması ödemenin yapıldığı anlamına gelmiyor. Size düzgün bir cevap verebilmek için ilk sorulması gereken, siz firma mısınız? Yani faturayı herhangi bir şekilde muhasebe sisteminize işleyecek misiniz? Veya herhangi bir firma adına mı kestirdiniz faturaları. İkincisi, eğer ki firma iseniz, e-fatura mükellefi misiniz? Eğer değilseniz size kesilen fatura e-fatura olamaz. E-arşiv faturasıdır. Cevabınıza göre daha ayrıntılı yazabilirim.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   Malin parasi ödedindiği anlamına gelmez, Ancak malın iade edildiği anlamınada gelmez.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   Açık Fatura: Açık fatura, mal veya hizmet tesliminde müşterinin, mal veya hizmet bedelini faturanın düzenlendiği anda ödemeyip, sonradan ödeyecek olması durumunda düzenlenen faturadır.

   Açık fatura düzenlenirken satıcı kaşe ve imzayı faturanın ÜST kısmına basar. Bu tür faturalar açık faturalara örnektir. Açık fatura için ,
   " Müşterinin borcu açık yani ödenmemiş " anlamında açık fatura denilir sonucu çıkartılabilir.

   Kapalı Fatura: Kapalı fatura, mal veya hizmet tesliminde müşterinin, mal veya hizmet bedelini, faturanın düzenlendiği anda ödemesi durumunda düzenlenen faturadır.

   Kapalı fatura düzenlenirken satıcı kaşe ve imzayı faturanın ALT kısmına basar. Bu tür faturalar kapalı faturalara örnektir.

  • overkill @overkill

   @extreme gelmez zaten, şimdi neden böyle bir şey yazdın ki?

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @overkill Bilgi amaçla yazdım. Açık yada Kapalı fatura olup olmadığını yazdım yukarda arkadaşa ancak net bir cevap alamadım. Sanırım fatura elinde yok.

  • overkill @overkill

   @extreme 🙂 Açık ve kapalı faturanın da ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Açıkçası firma, kötü niyetli olsa, eğer ki yukarıdaki olayı yaşayan arkadaş herhangi bir ödeme makbuzu almadıysa, ürünün parasının ödenmediğini iddia edebilir. Tabi ödemesini kredi kartı ya da havale, eft gibi yöntemlerle yaptığı zaman makbuz ihtiyacı ortadan kalkıyor. Peşin yapılan tüm ödemelerde mutlaka makbuz alınmalıdır. Her halükarda onlar zaten ilk faturayı kendi sistemlerine iptal etmişlerdir.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @overkill Evet, Aynı şekilde müşteride ürünü iade etmediğini iddia edebilir. Firma zaten şahısa yanlış ürün göndermiş. Bu ispat edilirse müşteri haklı duruma geçebilir. Ancak alış-verişin nasıl ve ne şekilde yapıldıgını iyi bilmek gerekiyor.

  • overkill @overkill

   @extreme Bu işin doğrusu şudur, satıcı firma ilk faturayı iptal etmeli, ikinci fatura kalmalı. Ama şimdi cevap alamadığım için ihtimal olarak yazıyorum, eğer ki satın alan arkadaş gidip 2 faturayı da kendi şirketinin muhasebesine kaydını yaparsa, sıkıntı yaşar.

  • Gökhan @gokhann_

   @overkill Cevap veriyorum;
   1-Hayır Firma değilim şahsi kendi evime beyaz eşya aldım, fatura benim adıma kesildi. Hayır fatura bir yere işlenmeyecek.
   2-Faturalar benim adıma kesildi, herhangi bir firma adına kesilmedi. Firma değilim, e-fatura mükellefi değilim.
   3-Evet tarafıma kesilen fatura e-arşiv faturası, ne fark ediyor sonuçta genel adı e-fatura değil mi? Yani e-arşiv faturası mı e-fatura mı diye dikkat etmedim, ama şimdi o kısma fatura üstünde baktığımda, e-arşiv faturası yazıyor.

  • Gökhan @gokhann_

   @extreme Fatura açık mı kapalı mı bilmiyorum. e-arşiv faturası olarak verildi bana. Fatura var elimde. Konuda anlattığım gibi ürünün bedelini parasını bayide peşin olarak elden nakit ödedim. Sonradan tarafıma çıkarılan fark bedelinide kendi kredi kartımdan ödedim.
   @overkill 2 fatura da bende mevcut, herhangi bi şirkete vb.kaydedilmedi. Şirketim yok zaten.

  • Gökhan @gokhann_

   @extreme İlk kesilen fatura sistemde kayıtlı fakat 2.kesilen fatura kayıtlı değil.

  • overkill @overkill

   @gokhann_ e fatura ile e arşiv farketmez olur mu? Eğer e fatura olsaydı, sizin de e fatura mükellefi olduğunuz anlamına gelirdi ve kendi sisteminizden iptal edebilirdiniz. Ancak firma olmadığınıza ve de muhasebeye işlenmeyeceğine göre, yetkili satıcıda herhangi bir problem yaşama ihtimaliniz düşük olmasına rağmen, bence yine de bir tahsilat makbuzu almalı ve ilk faturaya firma kaşesi ile iptal işlemi yaptırsanız iyi olur. Ama tekrar belirtiyorum, bence bir sorun olmayacaktır.

  • Gökhan @gokhann_

   @overkill Bir de şöyle bir durum var; İlk kesilen fatura sistemde kayıtlı fakat 2.kesilen fatura kayıtlı değil. e-arşiv fatura sorgulamadan baktım.
   Bu durumda evimde bulunan ürünün faturası olan 2. fatura sistemde görülmüyor.

  • overkill @overkill

   @gokhann_ e arşiv faturaları gib'in sistemine anında değil, belli periyotlarla iletiliyor. Her ayın 15'i diye biliyorum. O yüzden sisteme iletilmemiş olabilir.

 • Fatih @fatihy

  İlk fatura iptal edilmiştir. Siz sadece bunun farkında değilsiniz.

 • Özkan Tokgöz @12ozkan123

  İlk fatura iptal edilip ikinci kesilmeliydi
  İkincisinde doğru ürün beyan edilmeli

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  "" Ertesi gün bayiye gittim 150 TL farkı ödeyecektim, tekrardan belirttim; bakın bu fark az bu modelin fiyatı bu değil daha yüksek bi fark çıkması lazım dedim, fark fazla ise de sorun değil ödeyeyim dedim. "" lafzını okuyunca kan beynime sıçradı #adanagetto lisanıyla cevap vermek istedim ceza yemiyelim...:=)))

  Sen kabul etmeseydin elindeki açılmış, kurulmuş ve servis görmüş ürünü alıp doğru ürünü gönderip kurdurup servis ettirecekti...:=))) Bayi aldığı ürünü söküp götürecek, üründe trafiğe çıktığından resmi müşteriye değil spot pazarına gidecek... Yani bu 150,- ₺ fiyat farkı satış fiyatı değil alış fiyatı üzerindendir... Yani bayinin aslında zararı değil kurtulduğu için kârı olmuştur...:=)))

  Muhasebe yönüne gelince : Pahalı yolu ilk faturaya 7 gün içerisinde noter kanalıyla itiraz edersiniz... Varsa KEP kanalıyla... Mevzuat yönü e-Arşiv faturaları tek taraflı çalışan bir sistemdir... Kendi muhasebesinde İPTAL gösterir amma doğrusu işyerine kadar gidip son tüketiciden iade prosedürünü yerine getirip belge düzenleyip size vermesi...

  Yanlış yazmadıysanız e-Arşiv yerine e-Fatura demişsiniz... Yani İşyerime fatura ettirdim amma evimde kullanıyorum diyorsanız ürünü sizin muhasebe o firmaya İADE e-Faturası düzenleyecek... Sağlıcakla kalın yakalanmayın...:=)))

  • Gökhan @gokhann_

   @kadirg1976 Bayi neyden kurtuldu onu anlamadım, ben spotçudan beyaz eşya almadım ki. Yetkili bayiden sıfır ürün aldım. Bana gelen üründe zaten sıfırdı, yetkili servis yaptı kurulumunu.
   Yanlış yazmışım; doğrusu e-Arşiv Faturası olacaktı. Hayır ürünü evimde kullanıyorum, Şirketim yok. Fatura şahsıma adıma kesildi herhangi bir şirket adına değil.
   Birde şu sıkıntı var; E-Arşiv Fatura sorgulamasından baktığımda, ilk kesilen fatura sistemde kayıtlı fakat 2. kesilen fatura kayıtlı değil.

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   @gokhann_ ÖNEMLİ OLAN SERVİS GİRİŞİ GERİSİ HİKAYE...:=)))

90'lı yılların Dijital (Hayalet) göstergesi 🙂 Şimdilerde lüks sayılan, yıllar önce uygulanmış gösterge. Teknolojik olarak günümüzdeki kadar gelişmeler olmadığı halde düşünülmesi güzel. Bir de ''Bağımsız Arka Süspansiyon'' eklemişlerki @can 'ın en çok tavsiye ettiği süspansiyon sistemiydi. #OtoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 31

Bu şey değil mi ya 😀 Dhurata Dora & Dj Geek - AYO

#BirazMüzik

https://www.youtube.com/watch?v=81sCTSFp7oc

Sinan Akçıl feat. Serdar Ortaç - Yüzyılın Aşkı

Sinan Akçıl'ın, DMC etiketiyle yayınlanan "Yüzyılın Aşkı" albümünde yer alan "Yüzyılın Aşkı" (feat. Serdar Ortaç) isimli şarkısı, şarkı sözü ve video klibiyl...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar, telefonumla ilgili ufak bi sıkıntı yaşıyorum acaba konuyla ilgili bilgisi olan var mı? Sorunum şu; telefonumda galeriye girip herhangi bir fotoğrafa zoom yaptığımda çözünürlük çok fazla kötüleşiyor. Daha önce kesinlikle böyle bir durum söz konusu değildi. Fotoğrafa zoom yaptığımda netliğinden çok fazla bir kayıp olmuyordu ama son 1 aydır falan böyle bi sıkıntı var. Sanki fotoları 1mp'lik bi kameradan çekmişcesine fotolar pixelart oluyor adeta. Acaba bi yazılım güncellemesi mi gerekiyor yada herhangi bi programın güncellenmesi veya yüklenmesi mi lazım. Bu arada telefonum galaxy s4.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TeknoSeyir'in eleştirdiğim bir yönü var o da şu; böyle adamları nedense çağırmıyorlar stüdyoya, halbuki ofislerine davet etseler, güzel sohbet havasında otoseyir+motoseyir karışımı videolar çekseler, bizde kahvemizi içerek keyifle seyretsek diyorum 😀
#AEA

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 36

Galaxy C5 ve C7 sanki biraz çok benziyor elmaya 😀

---Özellikler;_________________
- 1.5GHz, 1.2GHz Octa Core İşlemci
- Süper Amoled Full HD 5.2 inç Ekran
- 16 MP Arka / 8 MP Ön Kamera
- 4 GB RAM
- Parmak İzi Tarayıcı
- 32/64 GB Dahili Bellek
- 4G LTE Cat.4
- UHQA Ses Teknolojisi
- 2.600 mAh Batarya

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Yenilenen Honda CBR 250RR 2017'nin ilk çeyreğinde ülkemizde satışa çıkabilir.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=bSLpEoGMKXs

LED aydınlatma, clip-on gidon, ters çatallı Showa amortisör, paralel çift silindir, 310/240 mm çapında fren diskleri ve tüm bu parçaların bir araya geldiği agresif gövdesi CBR 250RR’ı seyrine ve büyük ihtimalle sürmeye doyum olmayan bir makine haline getiriyor. Performans rakamları henüz açıklanmayan motosiklet, Honda’nın deyimiyle “sınıf lideri” özelliklere sahip. Nitekim 3 farklı sürüş Modları, elektronik kontrolleri ve ABS sistemi 250 cc için lüks sayılabilecek özellikler.
#akış #MotoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 24