@umtk Bey Selam,
Çeşitli sebeplerden dolayı mi5 prime telefonumu miui 10 sürümünden 9'a düşürmek istiyorum ama güncelleme paketi seçtiğimde "sorry,flash older version is not allowed" hatası aliyorum.
Pek bir şey yapamadım ama bir yerlerde bootloader kilidini açtım. Unlocked olarak görülüyor ama aynı hatayı alıyorum. Yardım eder misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar,
Mi5 kullanan/kullanmış olan arkadaşlara bir sorum olacak. Yanılmıyorsam miui 10 önceki sürümlere göre çok daha fazla pil kullanıyor. En azından ben böyle gözlemledim. Ve ayrıca önceki sürümlere göre bazı sorunlarıda var(metrodan cıkınca mobilveriyi açıp kapamak gerekiyor).
Sizce önceki sürümlerden hangisine dönüş yapmalıyım? Yoksa yapmamalı mıyım ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tunahannn paylaştı.

Selamlar.

PC'deki (windows) videoları İphone'da izlemek için (stream) hangi yöntemi kullanıyorsunuz. VLC Streamer denedim ama kullanışlı değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @emre64

  Nplayer kullanıyorum. Diski ağda paylaşıp ağ üzerinden Nplayer ile hem dosyalara erişiyorum hem de izliyorum. Nplayer iOS'in en iyi oynatıcısı. Oynatamadığı dosya yok gibi bir şey, özellikleri de saymakla bitmez.

Tunahannn paylaştı.

Teknoseyir'de de tanıtıldığı için gidip aldığım Samsung X5 SSD 500 GB ile ilgili bir soru sormak istiyorum, yanıt verilebilirse çok sevineceğim. iMac'e harici olarak bu harici SSD'ye iki partition açıp hem MacOs hem de Windows kurmayı denedim başaramadım. Bunun bir yolu var mıdır?
Başaramadığım için MacOs harici iMac'in kendisinde ise Windows 10 çalışıyor ama çok da iyi çalışmıyor, arada grafik sorunu oluşuyor kapatıp açınca bazen düzeliyor. Bir fikri ve yardımı olan çıkarsa sevineceğim, şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10 1809 sürümünü güvenli indirip kurabileceğim bir link var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar,
İphone watzap'ı android watzap'a aktarmanın bir yolu yordamı var mı ?
Konuşma geçmişi önemli, o sebepten aktarmam gerek fakat iphone itunes'e, android google drive yedekliyor. Nasıl bir yol izlenmeli ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Başka uygulama ile yapılıyor. Wazzapmigration mıydı neydi ?

 • Fırat Duran @firat_duran

  Google drive a yedekle. İrfan çekersin.

 • donkissot @donkissot

  1. Adım- Öncelikle bilgisayarınıza iTunes' u indirip bütün verilerinizi yedekleyin(şifrelememe olmasına dikkat edin)
  2. Adım- Bilgisayarınıza iBackupViewer programını indirin. Yedeklediğiniz için telefonunuzun ismi ilk başta yazar ona çift tıklayarak alt menüleri açın. Daha sonra Raw Data olan bölüme tıklayarak ChatStorage.sqlite dosyasını yeni bir klasöre çıkarın. Medyalarınız içinse üst taraftan en aşağıya inerek net.whatsapp.Whatsapp klasörüne tıklayın. Alttaki kutuda o klasörün içindekileri göreceksiniz. Library/Media/... ile başlayan ilk dosyayı ve son dosyayı işaretliyin(bu dediğim ile ilk dosyadan son dosyaya kadar bütün fotoğrafları seçmiş oluyosunuz merak etmeyin) daha sonra demin oluşturduğumuz klasörün içine bunu da atıyoruz ve ikinci adım bitiyor.
  3. Adım- Android cihazınızın kendi depolamasına bu dosyaları attıktan sonra WazzapMigrator uygulamasını indiriyoruz(!!google play fiyatı 11.90 tl)
  4.Adım- Uygulamamızı indirdikten sonra açtığımızda zaten ChatStorage.sqlite dosyasını görecek ama medya dosyasını kendiniz seçeceksiniz.(İlk önce yukarıdaki üç noktaya tıklayın ve Select Media Folder'a basın. Karşınıza çıkan ekranda WAZZAPMİGRATOR FOLDER ı seçin.Daha sonra net.whatsapp.Whatsap-->Library-->Media ve en alttaki seçenek olan Choose Media'yı seçin ve play tuşuna basın ve gerisini o halledecek.
  5. Adım ve son Adım-(İlk önce alttaki notu okuyun!) Telefonunuza whatsapp ı kurun ve açtığınızda verileri geri yükleyi seçin ve artık mesajlarınız aktarılmıştır.

  Alıntıdır. Site ismi paylaşmak yasak olacağı için paylaşmıyorum.

mi5'in şarjı en uzun giden ve bununla beraber stabil bir sürümü hangisi ? Android 8 ve miu10 ile ekran sürem max 3 saat. Eskime de söz konusu fakat bu miu10 ile ekran süresi gözle görülür şekilde azaldı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar,
Kullandığım laptop ile ilgili bir sorunum var. Markası Toshiba Qosmio x870
Bilgisayarın içini işlemci macunu değiştirmek için açtık sorunsuz bir biçimde geri topladık fakat açıldığında ekran kartının olmadığını fark ettik. Aygıt yöneticisinde ekran kartı gözükmüyor sadece intel hd4000 gözüküyordu. Muhtemelen yerinden oynadığını düşünerek geri açtık çıkartıp geri taktık fakat yine aynı sorunla karşılaştık. Aygıt yöneticisinde kart gözükmüyor.
Not: Bu sabah gözüktü fakat ondan hemen sonra mavi ekran hatası aldık. Yani arada gözüküyor.
Normalde driver'a tıklayınca hiç girmiyor fakat ddu ile driverı sildik fakat driver yüklerken böyle bir kart yok diyor.
Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • burakemreeksi @burakemreeksi

  Ben de aynı cihazı kullanıyorum ve benzer bir sorunla karşılaştım.
  Soğutucuyu işlemcilerin üzerine vidalarken fazla sıkmış olabilir misiniz? Bu sebepten dolayı 2-3 gün uğraştım ve soğutucuyu tekrar söküp vidaları hiç zorlamadan sıkarak problemi düzelttim.

 • Papa Emeritus @pope

  Pin'ler hasar almış olmasın heatsink'i çıkartırken ? İlk aklıma gelen vidaları çaprazlama şeklinde değil de sırayla çıkarttıysanız veya taktıysanız, yaylar yüzünden oluşan baskı hasar vermiş olabilir. Diğer bir aklıma gelen sıkıntı ise malum kış aylarındayız eğer işlemden önce GPU'yı biraz ısıtmadıysanız heatsink'i çıkartırken sokete zarar gelmiş olabilir. Termal macun GPU ve CPU'yu da beraberinde çekip hasar vermesin diye işlemden önce 30-40 saniyelik bir stres testi yapmak faydalı oluyor.

 • Tunahannn @tunahanymn47

  @pope @burakemreeksi İlk açılışta ekran kartının soğutucusunu çıkartmadık sadece işlemcinin macununu değiştirdik. 2. sefer pinlerin hasar alma ihtimali var ama ben orada değilim hala olayın yazılım kısmıyla olduğunu düşünüyorum. Çünkü arada gözüküyor arada gidiyor. Ve bir not daha var bu laptop istanbuldayken bu olay servisten dönünce abimin başına gelmiş tekrar servise ekran kartını takmayı unutmuşsunuz diye gitmiş fakat zaten varmış. Serviste 5 dakikada hallettiler dedi bana. Şimdi servisi bulamadığım için acaba evde yazılımsal olarak bir çözümü var mı diye araştırıyorum. Yorumlarınız için teşekkürler.

  • Papa Emeritus @pope

   Linux kurup deneyin birde ama yazılımsal bir sıkıntı olduğunu zannetmiyorum. Arada bir gördüğü zaman mavi ekran vermesinin sebebi ise GPU'larda Hot-swap(Kusura bakmayın Türkçesini bilmiyorum) olmaması. Büyük ihtimal donanımsal bir sıkıntı.

Selamlar.
Askerlik tecil konusunda bir sorum var. Üniversitem haziranda bitti. Yanlış hatırlamıyorsam e-devletten tecil sorguda şubata kadar tecil ettirirsem 2021'e kadar tecilli gözüküyordum. Sonrasında ekim ayında işe başladım ve şimdi baktığımda 01.02.2019 'a kadar tecilli gözüküyorum. Ben gerekli belgeleri alarak şubeye gitsem 2021'e kadar tecil ettirebilir miyim ?
İnternette tecil için okul,sağlık durumu vb. yazıyordu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • prometrik @prometrik

  Üniversite sonrası tecil hakkın var. 4 yıllık okuduysan mezuniyet sonrası 2 yıl tecil yapılır. Tecil bitişi sonrası en yakın yoklama döneminde askerlik işlemleri başlar. Şimdi mezuniyet belgen veya diploma aslın ve fotokopisi ile git (e devlet belgesi değil. Şanslıysan, sistemde sorun yoksa e devletten mezuniyetine direkt bakabiliyorlar). Bir kaç evrak verecekler onları dolduracaksın. Yanlış hatırlamıyorsam sevk tehir diye geçmesi lazım evraklarda. Muhtemelen sağlık kontrolü isteyebilirler. Sağlık ocağına doktoruna gidip sağlık raporu alacaksın. Onu da teslim ettiğinde yeni askerlik durumla ilgili evrak verecekler.

 • Mehmet Özcan @ozcanm

  evraklara gerek yok. edevlettten asal yoklamaya giriyorsun bilgileri dolduruyorsun orada tecil ettirmek istermisiniz diye soruyor evet diyorsun. sonra aile hekimine git diyor sen gidip muayene oluyorsun eğer herhangi bir sağlık sorunun yoksa sisteme otomatik düşüyor tecilin oluyor. sağlık sorunun varsa hastaneye sevk ediyor aile hekimin oralarda uğraşıyorsun biraz. daha geçen hafta tecil ettirdim ben de temmuzda mezun olmuştum.

 • Taha @ctg10

  tecil edilebiliyor 2 yıl eğer edemez isen açık öğretime yazılmak en kolay çözüm

 • muratalbayrak @muratalbayrak

  Merhaba arkadaşlar 2018sonunda tecilim bitmiş 1 hafta önce GBT sorgusunda tutanak imzaladım 2011 üniversite girişliyim fakat bitirmedim pasif öğrenci olarak gözüküyor öğrenci belgemde şuan tutanak imzalamış durumdayken üniversite kaydımı sildirsem tecil ettirebilme imkanım varmıdır fazla sürem kalmadı bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim 😀

  • prometrik @prometrik

   Askerlik şubesi ile görüşürsen onlar daha iyi bilgi verir. Senin durumunda benim düşüncem öğrencilik hakkın varsa ona bağlı uzatman. Kayıt silme tecil uzatma olacağını sanmıyorum. Daha doğrusu hiç böyle bir madde okumadım. Askerlik tecilin yasal maddeleri var. Onları inceleyebilirsin. Eğer okuduğun bölüm 4 yıllık ise 7 yıl tecil veriyordu(tabi bu süre değişmediyse). Eğer 2 yıllık ise 3 yıl tecil hakkı. Ön lisans(2 yıllık) bölüm ise, 4 yıllık bölüme kayıt olursan yine tecil olur. Benzer şekilde Lisans(4 yıllık) bölüm ise, yüksek lisans kayıt olursan yine tecil uzar. Eğitim olarak yukarı gittikçe tecil hakkın oluyor.