gasilhaneyi atölyeye dönüştürmek

merhaba. geçen gün paylaştığım gönderi üzerine hak verdiğim inanmayan -inanmak istemeyen-veya merak eden arkadaşlar oldu. bende tam bitmemiş de olsa önden gidişatı anlatmak istedim.

öncelikle ne iş yaptığımdan bahsedeyim. ben kıdemli siber güvenlik ve adli bilişim uzmanıyım ama çocukluğumdan beri istediğim bu tarz bir işe girmekti. yurtdışında scrap art olarak geçen hurda metallerden dekorasyon ürünleri yapıyorum.

şimdi neden gasilhane tuttuğumdan bahsedeyim. bu işi yaparken kullanılan makinalar çok ses çıkarıyor. bu mahalle arası veya cadde üstü bir dükkanda yapılabilecek bir iş değil. yerin 10 metre altı bodrum veya sanayi bölgesi bir dükkan lazım. sokakları gezdim, interneti karış karış dolaştım ama böyle bir dükkan bulamadım. evime yakın bir sanayi bölgesi de olmadığı için evime 100 metre olan bir camiinin gasilhanesini tuttum.

dükkana ilk gün arkadaşımla baktık. sen kafayı yemişsin buradan dükkan olmaz diyince hak verdim ama çok restorasyon videosu izlediğimden yaparım ulen diyip yeri tutum.

ilk olarak yerde olan betonu bir hilti ödünç alarak kırdım.

ilk fotoğrafta görünen arkadaşımın durduğu kısımdaki havalandırmayı söküp attım. orayı sökünce cam kısmı boş kaldı. sac ve profil alıp orayı kapattım. dükkandan içeri girince depo olarak kullanılabilir bir koridor var. sağ taraf da atölye kısmına giriş. o girişin  kapısı olmadığı için oraya da bir kapı yaptım.

 

daha sonra temizliğe ve toparlamaya geçtim. burada da bir yanlış yaptım. normal şartlarda önce her şeyin yapılıp en son gün boya yapılması gerekir. ben o sırayı karıştırdım. bu yüzden sonradan boya atmak gerekti. boya kısmına kadar da dükkana usta sokmadım. her şeyi kendim yapmaya çalıştım. mahalleden boya ustası bir abim benim de bi izim olsun diyerek geldi. beraber boyadık.

(ilk fotoğraflarda olan boruları da kestim tabii)

normalde ışığın kalmasını planlıyordum ama detaylı bakınca çok da kullanasım gelmedi. onu söküp attım ve gözüme batan kısımlar da dahil tekrardan boyadım.

kapının kilit için kullanılan l kısmı sonradan geldi. boyayı zımparayla söküp onu kaynaklamam gerekti ama tekrar boyandı. şuan fotoğraftaki gibi pis durmuyor yani 🙂

şimdi atacağım fotoğrafları az önce çektim. az bir kaç iş kaldı. varillerden koltuk ve masa yaptım. onlar bitecek. geriye kalan raf, mini buzdolabı vs gibi şeyleri de zamanla oturtmayı planlıyorum. gereksiz elektrik kablolarını vesaire zaten söküp attım. fotoğraflarda görünen kabloların çoğu artık yok. ışıkları yeniledim. yüksek amperli iş yapıldığından dolayı odaya gelen ana kablo da değiştirildi.

belirtmek istediğim bir şey var. ben 18 yaşındayım. kaynak makinasını, avuç taşlamayı daha elime alalı 2-3 ay oldu. tek başıma, sadece kendi kazancımla bu kadar yapabildim.illa ki benden daha güzelini yapan olur ama benim kalemim bu 🙂

atölyenin adı zade workshop. instagramdan veya shopify'den bu isimle bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 28

Google'nin Ses Kaydedicisi, şimdi de bu. Yeni bir döneme geçilecek sanırım ses düzenleme konusunda.
https://twitter.com/dashersw/status/1188598456316760064

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Komple hazır sistem. Çok keyifliydi toparlaması.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20

Reddit’de buldum. Televizyon ışığı simülatörü 😄 tatilde falan eve hırsız girmesini önlemek için kullanılıyor, sanki televizyon izleniyormuş gibi titreşimler yapıyor ışıkta 😂😂 aslında böyle bi çözümü bizim bulmamız lazımdı 😄

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yemek yaparken ben

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

Dust 2 Muhtar Adayı

Ülkemiz çok zorlu bir virajdan geçiyor, eğer şu an Counter seçimlerinde doğru kişiye oy vermezsek, yarın Dust 3 - Dust 4 - Dust 5 geldiğinde silah alacak yer...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Oynadığım oyunlarda kaydı 2560*1080 UHD çözünürlük, 30 kare, max. 10 Mb kalitede H.264 AVC standartında video kaydediyorum. Geçen öğrendiğim üzere upload hızımız düşük olduğundan dolayı Movavi programı ile son işlemeyi H.265 HEVC ile sıkıştırıp, Youtube yükleme süremi yarıya indireyim dedim. Yüklenen videoyu beğenmedim açıkcası, bilgilerinize...:=)))

https://youtu.be/VjHi4DTrJRI #TurkishUnion

İsot Power...:=))) SuperNoob PUBG

Kanalımıza Abone olmayı, Alarmı kurmayı, Beğenmeyi ve Sosyal ağlarda Paylaşmayı unutmayınız... Oyun yayınlarımız bütün hızıyla devam edilecektir...:=))) Muha...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @emre64

  30 kare az abi 1080p 60 fps kaydet.

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   Bu gençleri uygulamalı eğitimde döğecen. Bu 1 Mb upload ile çok gereksiz bir büyüklük. Sen 3 GB tutan bir videoyu yükledin mi? Düşün dediğini yapınca, işlenmiş dosya 2 kat büyüyecek. Sen ne kadar kalitelide göndersen youtube bildiği gibi işleyip sıkıştırıyor.

   İşe girersem turkcell superbox almayı düşünüyorum. Hız sabit gel-git 10/10 olup limit ve akn yokmuş. Bize hem video yükleme hemde yayın için Upload lazım. Taahhütlü Fiyatı da 159,- ₺ imiş.

  • Melih AYDIN @melih_aydnn

   @overkill ben de superbox almayı düşünüyorum. cihaz ücreti dahil 159 degil mi? Birde twitch youtube vb sitelerde donma oluyor mu izlerken. Son sorum cs go gibi oyunlarda ping sorunu oluyor mu? yanıtlarsanız çok sevinirim.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kadirg1976 Abi kare sayısının 2 katına çıkması doğrudan boyutu katlamıyor ikiye. Arada baya fark olur. Birde çeşitli rehberlerden direk render alma ayarlarını incele. Sonradan kesip biçmek olmuyor. Videoyu sistem el verdiğince iyi kalitede kayıt Edip eli yüzü düzgün bir programla, Sony Vegas olur, premiere pro olur, rehberlerde yazan ayarlarla render almak en iyisi olur.

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   @huseyinekrem Walla usta 960 GB eşşek hediye edersin. 2560 x 1080 çözünürlük 60 kare 50 Mb kalitede video kaydı alıp sonra da Movavi Video Editor Business ile editlerim...:=))) ( Bu arada Program lisanslıdır. ) Aylık 159,- ₺ de bahşiş atarsanız hiç sıkıntı etmem, daha fazla özenip ( resim, müzik, efekt, vb. eklemelerle ) istediğiniz kalitede video çıkartırım. Kanala her gün düzenli video atan birisi olarak kadromuz geniş değil. Hergün video çıkmazsa 20 kişilik dev kadro taşlıyor. Tamam @gamsizm kanalımıza GTX-970 verdi tamam da, altyapı ve üst yapı da gerisi yok. Canlı yayın yapamıyoruz ve kaliteli video içerik kanalımıza yükleyemiyoruz. Millet ayda yılda bir özenip 2 dakikalık video atıyor, onu bana örnek gösteriyorlar. Gündelik binlerce izlenme ve layk alan birine de eş değer değilim. Onun kadrosu var bunları hazırlayan. 270,- ₺ verip evine 120/50 Mb internet bağlantısı kurduran öğrenci kardeşimle aynı ilde değilim. Kısaca maddi ve manevi gücümüz buna yetiyor. Desteklerinizi bekliyorum. 1K abonem olsa değişik şeyler katarım kanalıma.

   Kısaca anlamadığım teknik dile girmeden : Saniye de 30 kare Resimden 60 kareye geçip resim kalitesini max. 10 Mb tutarsam videonun kalitesi düşer. 20 Mb çıkarmam lazım olur. Bu da video boyutu artırır.

   Yeni çıkacak videolara daha fazla özeneceğim ve süreleri de uzatacağım, sorun yok.

Linkedin'de denk geldim, paylaşmadan edemedim. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

"İmaj ve Kopyalama Yapılmadan Bilgisayarlara El Konulamaz"

Twitter'dan Melih Gökçek'e hakaret ettiği gerekçesiyle telefonuna ve bilgisayarlarına el konulan öğrenci dava açtı. Yargıtay işlemin ölçüsüz şekilde yapıldığını belirterek...
BeğenFavori PaylaşYorum yap