3D Printed Lego GoPro Mount (Lego Technic 42065 Mod)

Merhaba; Gopro, Lego ve üç boyutlu yazıcı içeren ufak bir #Hobi çalışması ile karşınızdayım.

Bir süre önce #Lego Technic'in 42065 setini almıştım. Bu set uzaktan kontrol için kızılötesi kullandığından menzili çok fazla değil fakat buna rağmen paletli yapısı sayesinde herhangi bir engele takılmadan baya eğlenceli bir sürüş keyfi sağlıyor. Bu nedenle seti havalar daha da güzelleştiğinde park, orman ve kumsal gibi farklı alanlarda kullanmayı planlıyorum. Bunu yaparken de kamera kaydı alabilmek için üzerine #Gopro ve cep telefonu bağlamak istedim.

#Youtube gibi ortamlarda Lego ve Gopro'yu birleştirmek için Lego parçalarının kullanıldığı farklı çözümler var fakat bunların çoğunda ya Lego parçaları ya da kameranın kasası hafiften kasılıyor. Ben hem her ikisine de zarar vermemek hem de yapıştırıcı vb. malzemeler kullanmamak için Lego ile Gopro'yu birleştiren bir adaptör aramaya başladım. #Thingiverse 'de aşağıdaki parçayı buldum, kendi yazıcım olmadığından #Fibilo 'da iki parçayı kargo dahil 43 liraya bastırdım.

Thingiverse linki: https://www.thingiverse.com/thing:2042117

Bastırdığım parça 3'e 3 uzunluğunda, şansa 42065'in "Kep" 'inde tam da sığabileceği ve bağlanabileceği gibi bir boşluk ve bağlantı noktaları bulunmakta.

42065 limon yeşili, beyaz ve siyah renklerin yoğun olduğu bir set. 3D yazıcıda basılan parça da beyaz renk olunca bende bu renk uyumunu bozmak istemedim. #Aliexpress 'den daha önce kırmızı renk alüminyum GoPro vidaları almıştım, kamera denize falan elimden düşerse rahat görünsün diye. Aynı satıcıdan bu sefer limon yeşili vidalar sipariş ettim. Bu vidalar set halinde geliyor ve bir setin içinde biri büyük ikisi küçük boyda toplam 3 alüminyum vida, conta ve somunları yer alıyor, fiyatı da uygun. Vidalar takipli kargo ile 2 haftada elime ulaştı.

Vidaların Aliexpress linki: http://s.aliexpress.com/aUR7VbE3

3D baskı parçayı 42065'in kepine sağlam bir şekilde bağlamak için iki tane 4514553, iki tane de 4121715 parça gerekiyordu, bunları elimdeki diğer setlerden bulmak sorun olmadı.

Tüm parçalar aşağıdaki gibi bir araya geldiğinde kamera bağlanmak için hazır hale geldi.

Bir tür kamera podu gibi.

Yukarıda yazdığım gibi 42065'in kepindeki boşluk sanki parça için bırakılmış gibi uyumluydu.

Bu sayede birleştirirken herhangi bir sıkıntı olmadı.

Bağlantının alttan görünümü:

Önden görümün:

Arkadan gürünüm:

Kamera ile beraber önden:

Kamera ile beraber arkadan:

Kamera düz bir şekilde ileri baktığında araç kameranın objektifine girmiyor.

Örnek:

Aracın burnu ve paletlerin de görüntüde olması için kamerayı aşağı çevirmek gerekiyor.

Örnek:

Daha önce Gopro aksesuarlarını cep telefonları ile de kullanabilmek için Çin'den birkaç bağlantı aparatı almıştım. Bu sayede 42065'e son haliyle kameranın yanı sıra telefon da bağlamak mümkün:

Tabi çok çirkin duruyor ve görüntüde Gopro'dan daha fazla titreme oluyor.

Özetle yaklaşık 60 liraya kameralı bir arazi aracına sahip olmuş oldum, 🙂 üstelik 3D baskı almayı da deneyimledim. Giriş kısmında bahsettiğim gibi farklı yerlerde kullandıkça çektiğim videoları akışa eklerim.

Emre Arat, İstanbul Nisan 2018

BeğenFavori PaylaşYorum yap

GoPro Aksesuarlarını Başka Kamera ve Telefon ile Kullanma

GoPro, orjinal ve yan sanayi olarak oldukça geniş bir aksesuar çeşitliliğine sahip. Pek çok farklı araç ve mekanda kullanmalık aksesuar bulmak mümkün ve bu GoPro'nun rakiplerine göre en bariz avantajlarından biri.

GoPro'nun bu aşırı çeşitli aksesuarlarını başka kamera veya telefon ile kullanmak içinse aşağıdaki gibi bir çözüm kullanabilirsiniz.

Öncelikle bilmeyenler için GoPro aksesuarlarının bağlantı kısmı, aşağıdak görüldüğü gibi çatallı bir yapıya sahip.

Bu çatallı yapı GoPro'nun çerçevesi ile bir vidayla birleşip eklemli bir bağlantı oluşturur.

Bu bağlantı noktasına GoPro'dan başka bir kamera veya telefon takmak için yapılacak şey tahmin edebileceğiniz gibi bir tür çevirici aparat kullanmak. Kullanılacak bu aparatı Çin'deki sitelerde 50 Cent ile 2,5 dolar arası bir bir fiyata bulmak mümkün. Bu aparat ile GoPro aparatının çatallı ucu normal tripod bağlantısına dönüyor.

Bu dönüştürme ile tripod bağlantısı olan pek çok kamerayı GoPro aksesuarı ile kullanmak mümkün. Tabi bunu yaparken aksesuarın taşıyabileceği ağırlığa dikkat etmek gerekiyor.

Telefon takmak içinse telefonu tripoda bağlamaya yarayan aşağıdaki kıskaçtan edinmek gerekli. Bu ve yukarıdaki aparatı Çin'deki sitelerden beraber tek pakette satın almak mümkün.

Yukarıdaki şekilde GoPro aksesuarlarını telefon ve başka kameralar ile kullanmak mümkün. Yazının girişinde belirttiğim gibi çeşitliliğin yanı sıra yan sanayi GoPro aksesuarlarını Çin'den çok ucuza edinmek mümkün. Yani yukarıdaki 2 aparatla GoPro sahibi olmasanız da ucuz çözümler yaratmak mümkün.

Emre Arat Ekim 2017 #Akış #GoPro

BeğenFavori PaylaşYorum yap

BİBLO ONARIMI

Efendim, "Doktorlar" dizisini aratmayacak bir biblo onarımı ile karşınızdayım. 🙂

"Bay ve Bayan Porselen" yıllardır banyomuzda yaşayan mutlu bir çiftti. Fakat bu sabaha elim bir kaza ile uyandılar. Kaza, ev ahalisi evden çıkmak üzereyken meydana gelmişti, bu yüzden hızlı bir şekilde operasyona geçildi:

Daha önceden de yine böyle bir kaza yaşamışlardı ve Bayan Porselen başından yaralanmıştı. Fakat sıvı yapıştırıcı ile başarılı bir şekilde tedavi edilmişti:

Fakat bu sefer büyük parçaların yanında kopan küçük parçalar vardı ve bu yüzden sıvı yapıştırıcı kullanılamıyordu. Onun yerine Patex benzeri malzemeyle ilk olarak Bayan Porselen'in kopan eli yerine takıldı, bu yapılırken malzeme bol tutularak artan malzemenin kıyafet boğumu gibi görünmesi sağlandı:

Ardından Bay Porselen'in kopan eli ile kolu vücuda takılmadan önce birleştirildi:

Sonrasında Bay Porselen'in kolu yerine yerleştirilmek için hazırlandı:

Ve Bay Porselen'in kolu yerine yerleştirildi. Omzun arka tarafı ve koltuk altı tam otururken ön tarafta biraz açıklık kaldı fakat zorlanıldığında tüm vücut kırılabileceğinden o şekilde bırakıldı:

Son olarak Bayan Porselen'in kopan elinin parmak uçları da onarıldı:

Yaklaşık 5 dakika süren başarılı operasyonun ardından Bay ve Bayan Porselen mutlu bir şekilde yaşadıkları yere tekrar geri döndüler. Eskisi gibi olmasalar da şehir çöplüğü üzerinden çıkacakları sonsuz yolculuğu uzun bir süre daha ertelemiş oldular:

Emre Arat Ekim 2017 #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Spintires'i Daha Uzun Ve Zevkli Oynamak İçin Birkaç Araç Modu.

Birazdan tanıtacağım araç modlarını başka bir yere ihtiyaç duymadan doğrudan Steam Atölyesi üzerinden Spintires'a ekleyebilirsiniz.

Bunlarla Single Player oynarken kendi meydan okumalarınızı yaratarak eğlenceli vakit geçirmek mümkün. Mesela bazı araçlarla yoldan çıkıp, uçurumlardan yuvarlayabilir ardından vinçler ile bu araçları kurtarmaya çalışabilirsiniz. Bu araç modlarının tek olumsuz tarafı bu modlardan birini seçerek oyuna girdiğinizde başarımların devre dışı olması.

Modları atölyede bulmak için isimlerini kullanarak arama yapmanız yeterli.

VOLAT Mzkt 79086

Spintires'daki en sağlam araç modu kesinlikle Volat Mzkt 79086. Bu aracın ilerleyemeyeceği arazi, taşıyamayacağı yük veya araç yok gibi. Kendi dahil pek çok aracı veya araçları rahatlıkla istenilen bölgeye istenilen rota üzerinden götürebiliyor. Öyle ki normalde ufak bir tümsekte bile yan yatıp ters dönen araçları, arkadasında rampadan Mzkt 79086'ya yükleyerek rahatlıkla hedef bölgeye götürebilirsiniz.

Ural NEXT

Bahsedeceğim 3 vinç modundan ilki olan Ural NEXT, vinci ve vinci taşıyan kamyonu ile oldukça başarılı bir vinç modu.

MAZ 200 Series

MAZ 200 Series ise daha klasik, eski tarzda bir vinç. Kolu diğer 2 vinç modundakilere göre kısa olsa da hareket kabiliyeti fena değil.

volvo crane

Volvo kamyon kasasına monteli bir vinçden oluşan bu modun vinç kontrolü diğer iki modun aksine biraz zor olsa da diğer iki vinç modundan çok daha güzel bir yönü var ki o da kasasının olması. Bu sayede kaldırdığınız aracı kasaya koyarak istediğiniz bir yere götürebiliyorsunuz.

Böyle kendi oluşturacağınız ve vinçleri kullanacağınız araç kurtarma senaryoları için vinçlerin rahatlıkla, zorlanmadan kaldırabileceği araç modlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu tip senaryolar için "URAL M62" sepetli motorsiklet ve "VAZ 1111 OKA" araba modlarını kullanabilirsiniz. Bu iki aracı yukarıda paylaştığım vinçler kolaylıkla kaldırabiliyor.

Ve son olarak iki tane de askeri araç modu paylaşayım:

Studebaker US-6 (Red Army)

Bu kamyon modunun eklentileri arasında Katyusha roketleri ve fırlatma rampası bulunuyor. Araçtan roket fırlatabiliyorsunuz.

T-80 Tank

Spintires Plus vb. eklenti yüklemeye gerek olmaksızın sorunsuz olarak kullanılabilecek bir tank modu. Paletler değil içindeki dişliler hareket ediyor, ama yine de hareket ederken güzel görünüyor. Arazi fark etmeksizin hemen hemen her yerde ilerleyebiliyor.

Yukarıdaki modlarla güzel vakit geçirmek ve eğlenmek mümkün. Bunların yanı sıra Steam Atölyesi'nde yine yüzlerce farklı tipte ve özellikte araç modu bulmak bulunuyor.

İyi oyunlar.

Emre Arat Ağustos 2017

(Bu yazıyı rehber olarak Steam'de de paylaştım, linki aşağıda)

http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1105227775

#akış #Steam #Spintires #simülasyon #mod

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Emre Arat paylaştı.

Levent Pekcan Emoji Serisi ve Duvar Kağıtları

Merhaba herkese,

Mevlüt'ün Arthapot Tv'deki LP eskizinden sonra aklıma geldi, o gün oturdum çizdim 🙂 Aslında bardak tasarım muhabbetinden beri aklımdaydı, bu denli ilham gelmemişti. Aklıma gelen tüm bilenen replikleri / durumları için birer tane yaptım. Murat Gamsız, Levent Pekcan ve Hamdi Kellecioğlu eğer isterlerse sitede emoji olarak kullanabilirler. Orjinal dosyalarıda yollarım.

Emojiler içinde bir tanıtım videosu hazırladım. Videodaki LP'nin sesini bulmak videoyu yapmaktan uzun sürdü 😀 Kaç tane video taradım bilmiyorum. Bulduklarımda ya arkada oyun sesi yada Murat abinin sesi vardı. Ancak bu kadar temizleyebildim. İdare edin 🙂

 

 

 

Bunun dışında size bu emojilerden oluşan 18 tane 4k duvar kağıdı oluşturdum. Tüm duvarkağıtlarına videonun açıklama bölümündeki veya aşağıdaki yandisk bulut depolama linkinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

 

Duvar Kağıtlarını İndir

 

Murat Gamsız ve Hamdi Kellecioğlu'nun Emojilerini de hazırlıyorum. Bu abilerimin yüz yapıları daha kemikli olduğundan 🙂 LP emojileri ile aynı tarzda olmuyor malesef. Beceremedim aynı tarzı yakalamayı. Daha çok çizgi roman tarzı oluyor (Örn: Otisabi) Üzerine çalışıyorum. Murat abinin gülmesi ve Hamdi Abinin fan kırması (ninja) yakında ... 🙂

Tanıtım videosunu kanalına koyduğu için Arthapot Tv Kanalının sahibi Mevlüte teşekkür ediyorum burdan 🙂 Arkadaşımı deskteklerseniz de sevinirim 🙂

Umarım Beğenirsiniz. Sürç-i lisan ettiysek affola. Duvar Kağıtlarınızı indirmeyi unutmayın 🙂

@leventp @gamsizm @hkellecioglu #lpemoji #teknoseyiremoji #arthapot

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 69

Televizyondan Ekran Görüntüsü (Screenshot - SS) Alma

Ekran görüntüsü alma özelliği olmayan bir televizyondan ekran görüntüsü (Screenshot - SS) almak cep telefonunuzdan ekranın tam olarak görüldüğü bir fotoğraf çekin.

Daha sonra fotoğrafı CamScanner, Office Lens veya Scanner Pro gibi cep telefonundan evrak taramaya yarayan uygulamalardan birinde açarak aynı bir A4 kağıdının sınırlarını belirler gibi ekranın sınırlarını belirleyin. (Scanner Pro'da "Color Photo" seçeneğini işaretleyin)

Son olarak taradığınız alanı kaydedin. Ekran alıntısı bilgisayar ile alınmış gibi kullanılmaya hazır olacaktır.

Emre Arat Aralık 2016

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

iPhone 6 Plus Dokunmatik Arızası ve Ekranda Leke Oluşması

Aşağıda süreci yazacağım fakat yazının tümünü okumak istemeyenlere kısa bir özetle başlarsak: iPhone 6 Plus'larda görülen kronik bir dokunmatik hatası varmış, bu hata nedeniyle telefon normal çalışmasına karşın dokunmatik tepki vermiyor ve bu tepkisizlik sırasında resimde görülen şekilde ekranda leke oluşuyor. 10 gün önce benimde başıma geldi, Troy 4 günde cihaz değişimi yaptı.

Cihazımı yaklaşık 10 ay önce Hepsiburada'dan almıştım. Daha önce 1-2 kez arama geldiği esnada dokunmatiğin tepkisiz kalma durumu olmuştu. Ekran filmi veya elimin terinden falan kaynaklanıyordur diye düşünmüştüm.

10 gün önce ise Metrobüs'te podcast dinlerken dokunmatik birden tepkisiz kaldı. Baya uğraştım fakat bir türlü dokunmatik çalışır hale gelmedi. Yine ekran filminden kaynaklandığını düşünerek Clear Coat'da ekran filmin değiştirdim. Dokunmatik tekrar düzeldi fakat gün içinde bir çalışıp bir çalışmamaya başladı.

Bir süre böyle gel git oldu. İki gün kadar sonra Apple desteği arayıp durumu anlattım. Uzaktan tanılama yaptılar. Telefondaki görevli tanı sonuçlarına göre donanımda bir sorun görünmediğini hatta pilin falan gayet sağlıklı olduğunu, güncellemeler sırasında oluşan bir kopukluktan kaynaklanan yazılımsal bir sorun olabileceğini söyleyip telefona iTunes ile sıfırlama yapmamı önerdi.

Denileni yaptım fakat sorun düzelmedi. Ertesi akşam Marmara Park'daki Troy'a gidip bir de onlardan yapmalarını istedim. Yaptılar fakat sorun yine düzelmedi. Troy'daki görevli sorunun donanımdan kaynaklanabileceğini söyledi. Garantiniz varsa bize bırakın dedi fakat iş olarak yoğun bir dönemde olduğum için daha sonra dedim.

O ara dokumatiği bir çalışıp bir çalışmayan bir telefonu kullanmak tam bir işkenceydi. Yine iki gün sonra Çağlayan adliyesinde bir işim çıktı,öğle arasında Zorlu'daki Apple Store'a gittim. Durumu anlattım fakat randevuyla çalışıyoruz, aşağı inin boşluk olursa bakarlar dediler. Aşağı kata inince sıra olduğunu gördüm, beklemeyip çıktım.

Pazartesi akşamı telefonu Marmara Park'taki Troy'a bıraktım. Teknik servis elemanına durumu açıklayınca iPhone 6 Plus'larda denk geldiğimiz bir sorun, büyük ihtimal cihaz değişimi yapılacak dedi.

Perşembe öğlen arayıp cihazınız hazır dediler. Ücretsiz cihaz değişimi yapıldı. Burada şunu özellikle belirtmeliyim ki hiç boşuna Apple Store randevusu ile uğraşmayın. Troy personeli Apple Store personelinin aksine gayet seri ve güler yüzlü şekilde yardımcı olup problemimi çözdüler.

iPhone 6 Plus'da benzer bir sorun ile karşılaşırsanız hiç beklemeden direk servise başvurun.

#akış #apple #troy #iPhone6Plus

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Emre Arat paylaştı.

BF 1 - COD 0

#TeknoSeğir #akış #gündem #Oyun #CallofDutyInfiniteWarfare #Battlefield1

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13