Araçlara ÖTV zammı geldi, yeni oranlar bizi nasıl etkileyecek?

Bir süredir beklenen, araçlara gelecek yeni ÖTV zammı açıklandı ve yürürlüğe girdi. Biz de yeni oranları ve etkilerini konuşuyoruz.

Otomobillerle ilgili herşeyi ilk siz öğrenmek istiyorsanız kanalımıza abone olun ► https://goo.gl/ZXgxLT

Otomobil incelemelerimiz için ► https://goo.gl/jnbWzD

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/k/otoseyir

Facebook: https://www.facebook.com/otoseyirdergi
Twitter: https://twitter.com/otoseyir
Instagram: https://www.instagram.com/otoseyir/

OtoSeyir YouTube kanalında yeni model otomobil incelemeleri, motorlu vesait teknolojileri ve araba haberleriyle birlikte trafik ve sürücülük kültürüne Türkçe bakış videolarını bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Serkan Özer @serkanozer

  Oha beklenmeyen video durun podcasti izliyoruz

 • salihcln @salihcln

  Araba almaktan vazgeçirdi bu ÖTV. Zaten yıllık vergiler, bakımlar, lastik, sigorta derken beli büküyordu.

 • Yükleniyor @144p

  yanlışlıkla yayınlandı sanırım. )

 • Dijey 561 @dijey561

  devlete para lazım yine vatandaşını dahada soyuyor dolar uçtu daha çok zam gelir kdv ötv bilmem ne tüm alfabeyi kullanırlar daha iyi günlrimiz gibi….

 • Furkan Emir @furkanemir

  Niye dacya sandero sitepvey haçbek aracı resime koydunuz ? 🙂 😀

 • Executioner @executioner

  Koca başkanlık saraylarımız, bunların bin odasının bakımı, 2500 saray görevlisi, uçaklar, arabalar korumalar falan para bunlar tabi,finanse edilmesi gerekiyor. Devlet vergi toplasın liderlerimiz lüks içerisinde yaşasınlar hiç önemli değil falan tamamda. Bu işler bu kadar basit mi yani. Varsayalım ben bir süredir araba bakınıyorum. 50 bin TL’lik bir arabayı almaya kafayı koydum, sonra bu vergi zammı geldi falan benim 50 bin TL’lik araba bir anda 70 bin oldu. Peki sıradan bir vatandaş olarak ben naparım bu durumda? Aaa olsun canım Allah devletimize zeval vermesin nolacak 20 bin liracık daha veririz diye o arabayı alır mıyım yoksa yerim arabasını otobüse binerim o parayı gene vermem mi derim.. Ben o arabayı almayınca da 50 bin tl’nin ciddi bir kısmını oluşturan o vergiden olmaz mı devlet?
  Yani 2 kere 2 = 4 mantığımı var bu vergi toplamada. Vergiyi arttırınca gelirler gerçekten artıyor mu?

  • Hasan Alp İNAN @hainan

   Devir, eski araba (hatta pert araba) alıp toplayıp binme devri olacak. Yeni araç almak akıl işi değil. Gene araba alacak olan tuzu kurular olacaktır. Onlara da Allah akıl fikir versin diyorum. Ben şu şartlarda hiç bir şekilde araç almam. Dolmuşa binerim, uçağa binerim gene almam. Kiralasanız daha da ucuza gelir. Diyelim ki tatile çıkacaksınız günlük 300tl’den iyi bir araba ile 5 gün 1500tl ödersiniz. Benzinde hadi 1000tl yaksanız 2500tl’ye tatil yapar dönersiniz. Araba alsanız 100000TL ödeyeceksiniz. Bu hesapla 40 defa 5 günlük tatil yapabilirsiniz. Bu da yılda iki defa tatil deseniz 20 sene yapar. 20 seneye kim öle kim kala.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @hainan Bence araba dediğiniz gibi yılda sadece bir iki kez tatile çıkmak için kullanılmıyorsa kiralama mantıklı değil. Eğer araba 300 TL’den 30 gün kiralanırsa 9000 TL eder ki yıllık 10-15 bin TL ödeyecek şekilde 3-4 yıllık kredi çekilse en azından ikinci el de olsa istenen her an kullanılabilecek bir araba alınmış olur.

 • lterlemez @lterlemez

  Bu zammı yapan adamın, vatandaşından farklı bir araca binmemesi lazım.

 • Hasan Dilek @hasan-dilek

  Meral ettiğim konu 2000cc üstü %160 demişte önceki oran neydi bilen var mı? Varsa yeşillendirsin

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  boş konuşmayın millet, herkes adam gibi vergisini verse bu ülkede bu kadar fahiş vergi ödemeyiz. ha bunu sen ben yapmayacağız tabiki ama toplum da bu taleplerini siyasilere iletsin o zaman… daha dün söyledim. mahalledki bakkal amcadan tutunda 100 lerce ev alıp satan şirket yada adam düzgün vergi ödemiyor bu ülkede… düzgün vergi ödeyenlerde(memurlar) kendini keriz hissediyor haliyle… Dolayısıyla bu devran böyle dönecek a partisi b partisi muhabbetine de girmeyin, kim gelirse gelsin bu vergiler olmaya devam edecek. hatırlatırım seçim zamanı kimse vergilendirme ile ilgili bir vaatte bulunmuyordu.. Bulunamazlar çünkü hepsi eşşek gibi biliyor günün sonunda vergi alamazlarsa çarkın dönmeyeceğini. o yüzden nefesinizi boşa tüketmeyin…

  • lterlemez @lterlemez

   Madem biliyor da, o zaman neden maaşına %14 zam yapıyor da Mercedes’in tepesinden inmiyor?

  • Orcun @orcun

   Tamam da bu kadar adaletsiz vergiyi neden sıradan en düşük veya en yüksek gelirli vatandaş aynı oranda veriyor ? adamın apartmanı var işyeri var yüzlerce eleman çalıştırıyor vs .vs. geliri aylık 200-300 bin dolar vs. adam gidiyor geliri aylık 1300 lira olan kirada geçinen adamla aynı vergi oranından faydalanıyor bu nasıl eşitlik ? gelire göre vergi olması lazım.
   Bunun haricinde devlet kendi eli ile aslında vatandaşını kaçağa göçeğe itiyor. Misal:
   Neden bu kadar kaçak sigara türedi ? pazarlarda köşebaşında heryerde neden tütüncüler var ? neden var çünkü 2-3 liraya kaçak sigara satıyorda o yüzden. Bakkalda yasal olanı 7 liradan başlıyor. Önlem alınıyor mu ? yok. İstediğiniz yere şikayet edin gram önlem alınmıyor kaç tane öyle kaçak sigara satan tütüncü sikayet ettim hala devam ediyorlar.
   Neden bu kadar cep telefonu o şu bunda vergi çok var ? işte bu vergi yüzünden ıraktan dubaiden katır sırtında telefonlar bilmemneler geliyor. İmei pc’den yazılıyor 3310 imeisi sonra hooop tahtakalede satılıyor. Önlem var mı ? yok.
   Devlet önce adaletli davranıp gelire göre vergi sistemi getirmediği sürece kaçaklar dahada artacak, sen vatandaşsın abicim bakacaksın piyasada senin erişebileceğin mala hizmete vs. en ucuza kim satıyor öyle değil mi ? sen gidip en pahallı yerden yemek yiyor musun ? yada en pahallı internet sitesinden alışveriş yapıyor musun ? cevap yüzde 99 hayır değil mi ? e ozaman devlet önce adaletli vergi sistemi gelire göre neyse onu getirecek ondan sonra vergi kaçıran vermeyen işte çakallık yapanı da ölümüne vergi cezası verecek ama sorun şu ki gelire göre vergi sistemi yaparlarsa bu yasaları yapanların başı önce yanacak o yüzden hiç o topa girmeyecekler. Yani işin özü olan gene sana bana sıradan asgari ücrette veya kirada yaşamaya çalışan vatandaşa olacak. Dahada artacak bunlar hani dalga geçiyorlardı ya yağ kuyruğu yok tüp kuyruğu falan sene 2017 bunlar olmaz olmaz da bankaya seni satıyorlar işte, öyle değil mi ? bankaya borcu olmayan var mı ? vergi sadece işin görünen yüzüdür.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @cenk_akay08 İnsanların suç işlemesini önleyemezsin. Her birinin başına polis diksen de engelleyemezsin. Vicdan sızlamayınca veya olmayınca istediğin kadar denetle sonuç aynı olur.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @ugurcansayan Yapmayın lütfen. Vergi Devletin gelir kaynağıdır. Ne yapsın gelir için? İşletmeciliğe mi başlasın? Kominizim sistemimi getirsin?

  • Fatih Kınık @fatihkinik

   @cenk_akay08 denetleyecek olan o ödeyecek olan sen ben

  • Emre K @emre-k

   Bu devlet bağzı holdinglerin milyonlarca lira vergi borçların affederken ne konuşulması bekleniyor acaba?

   Doğru düzgün vergi sistemi getirecek olan da bunu denetleyecek olan da devletin ta kendisidir. Sistem çürük olunca, zenginin ödemediği vergiyi halkın tepesine yükleyince kaçak da olur başka şey de.

   Denetim ve yaptırım olmazsa dünyanın her yerinde hırsızlık olur. Amerika’daki vergi reformu ve sonrasındaki denetimleri inceleyin derim. Adamlar vergileri düşürdüler ancak denetimleri çok sıkı tuttular. Şu an ABD’de arazinize habersiz giren kişiyi öldürseniz suçu yok ancak bir vergi kaçırsanız devlet tepenize biniveriyor. Sonuç olarak sistem işliyor, devlet parasını topluyor. Aynı sistem buraya gelsin vergi kaçakçılığı çok büyük oranda azalacaktır.

  • Orcun @orcun

   @ugurcansayan Geliri gideri neyse ona göre vergi sistemi olması lazım. Milyon dolar kazanıyor senden benden daha az vergi veriyor. Yediği 2 lokma şeyin suyun bile şirketine gider olarak yazdırıyor. Araba alıyor şahsi onuda şirkete gömüyor. Adam tam dolandırıcı çakal sistemi kendine göre yontuyor. Böylelerini tespit edip milyon dolarlık cezaları verip verip hapislerde süründürmedikçede bitmez vergi kaçırma olayı bak amerikada nasıl orada 1 kuruş kaçır adamın donunu alırlar hapistede zenciler aklını alır. Ha orada da adaletli değil ama ucu kötü bizde hiçbirşey yok.
   Bunları zaten düzenleyip denetlemesi gereken kurum devlet, devlet düzenlemiyor denetlemiyor vergi bakıyor az gider şu şu vs. diye hesabına uymuyor sonra hoppala herşeye vergiyi bas babam bas. pırlantada vergi yok ama ekmekte vergi var biliyor musunuz ? yani bu kadar yanlı olunmasın yeterli aslında yoksa başka sorun sıkıntı yok. Adaletli olunsun bu adar yani bizim vatandaş olarak isteğimiz budur başka ne isteğimiz olsun ki ?

  • cansag @cansag

   @orcun amerikada telefondan,arabadan ve benzinden almadığı vergileri başka şekilde telafi ediyor merak etme sağlık harcamalarında yapıştırıyolar

  • Orcun @orcun

   @cansag Gelire göre hepsi ne güzel işte benim kuzenim 5 yıl orada yaşadı. 0 dan çalıştı çabaladı arabasını da aldı mis gibi yaşıyordu. Hatta parada biriktiriyordu vs. ne can korkusu ne terör ne de bugün acaba neye zam gelecek acaba ne kaç para olacak gibi geçim sıkıntılarınıda çekmedi. Tekrar dönmek zorunda kaldı 2 senedir de işsiz. Vergi alınsın ben alınmasın demiyorum ama bu işin gelire göre vergisi olması lazım. Böyle sen sadece fakire maddi durumu kötü olana göre dayatırsan bu işten sadece zenginler kazanır başkaları değil.

  • lterlemez @lterlemez

   Bu işin çözümü için, öncelikle devlet kayırmaktan vazgeçecek (ülkenin yararına da olsa, çünkü ekonomi oturmuş bir ekonomi değil. Ülke ekonomisi kayırmayı kaldırmıyor). İkincisi, oturulacak ve adam gibi bir gelir dağılımı çıkartılacak (burada, Maliye Bakanlığının ve TÜİK’in yasayla korunan sorgu hakkından faydalanılabilir, yanlış beyan-olması gereken beyan kadar ceza ile cezalandırılabilir mesela). Gelir dağılımı ortaya çıktıktan (belki tüzel/gerçek kişiye göre ayrı ayrı da yapılabilir) sonra adam gibi vergi kalemleri ortaya çıkartılır ve değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda sayısal olarak bu kalemlerin karşılıkları belirlenir (müzakere de edilebilir). Ondan sonra belli bir zaman dilimi belirlenir ve yavaş yavaş geçiş sağlanır.

  • Serkan Satılmış @srkn_82

   Bunun cezasını neden halk çeksin. Verginin de bir sınırı var gelirden vergi giderden vergi havadan vergi sudan vergi, böyle maliye Bakanlığını herkes yapar açık çıktı yükle millete. Döviz kuru zaten uçtu gidiyor maaşlara enflasyon farkı dendiği zaman %2-3. Üretmeden vergiyle kalkınma olmaz gerçi bu daha karlı mercedes üretsin sana 100000 TL ye satsın sen 250000 TL ye vatandaşa sat kolunu kaldırmadan mercedesten daha çok kazan…

  • Veysel @spectrum

   Ee sonuç? Boş boş yazmışsınız. Ben vergimi adam gibi veriyorum, çalışanlardan kendi maaşlarımıza kadar bir kuruş vergi kaçırmıyoruz. Ben mi gidip vergi kaçıranları bulayım?

   Devletin görevi vergi toplamaktır, doğru. Ama hırsızlardan alamadığı parayı normal halktan benzin, araba ve diğer vergilerle çıkarmaya çalışmasın.

   Saçma sapan yatırımlarının cezasını biz çekiyoruz. %70 ihracat yapıyoruz, 3. köprü yüzünden ihraç ettiğimiz her bir konteyner malzeme için artık 200-300 USD fazla ödeme yapıyoruz (çünkü her tır 150-200 TL zam yaptı, hammaddeler gelirken fazla ödüyoruz, kaplamaya gönderirken ve geri alırken fazla ödeme yapıyoruz). Yetmiyor, devlet bir de yükleniciye ekstra ödeyeceği parayı da (körfez köprüsünde olduğu gibi) bizden çıkarıyor, vergilere zam yapıyor.

   Sarayın da parasını biz ödüyoruz, Düzce Belediye başkanı gibi adamların Audi A6’sının parasını da biz ödüyoruz.

   Sonra da çıkmış “boş konuşmayın, herkes vergisini ödesin” diyorsunuz…

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  kaldıki düşük hacimli yüksek beygir gücü üreten motorlar bu işi bozdu… ha şunuda biliyorum bu vergilendirme engoz emisyona göre yapılmalı, fakat öyle olsa bile egsoz muayenesi günü arabasına gül suyu döküp vergi den kaçıracak olan bizleri görür gibi oluyorum. o yüzden herkes hak ettiği şekilde yaşar yaşatılır…

 • lterlemez @lterlemez

  Adamın kar marjı düşüyor da onun için. Çünkü full donanım alabilecek müşteri sayısı bir elin beş parmağını geçmiyor ve olandan da kar edemiyor.

 • Fatih @fatihy

  şu vergi oranlarını açıklarken hiç utanmları da yok…
  insanın yüzü kızarır, bozarır bi

  parası olan insan bile olsan %160 vergi nedir allah aşkına

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Vergiler sürekli artıyor ama araba sayısı daha hızlı artıyor. Millet şikayetçi değil alıyor boyuna.

 • Okan KELEŞ @kasimpasali

  Bu aynı zamanda dizel araçların azalacağını gösteriyor. 10 bin TL ye kadar çıkan dizel motor farkı artık çok daha önemli

 • cansag @cansag

  @farazicosmos amerikadaki ford mustang fiyatına biz burda jetta alabiliyoruz yapcak bişey yok

 • turker @turker

  @farazicosmos 1 tane de getirsen 1000 tanede getirsen bazı maliyetler sabittir. dolayısıyla o maliyetleri kotarmak adına paran olsa bile sana ürünü getirmiyorlar.

 • turker @turker

  geçen sene 1 milyona yakın binek araç satılmış, bu sene de ona yakın kapanır sanıyorum. bakalım seneye ne olacak. ben bi değişiklik olacağını düşünmüyorum. araçların donanımlar filan düşer illa ki. 2016 ve öncesi 2.el araçlara da nur yağar.

 • turker @turker

  @farazicosmos vergi değil mevzu bahis. nakliye, gümrük,vb. pek çok kalem var adetten bağımsız ödediğin. bayi elindeki model + donanım kombinasyonuna göre maliyet hesabı yapıyor ve sana ona göre fiyat söylüyor. sana özel araç getirttiğinde belki o fiyata +5000 daha eklemesi lazım olacak. o yüzden kimse o topa girmez. parası neyse vereyim desen bile girmez. gidip kendiniz yurt dışından alıp, gümrükten geçirip bineceksiniz. o daha kolay olur 🙂

 • LOOP @loop

  Zenginler üzülüyorsa sorun yok 🙂

 • sgur @sgur

  @farazicosmos ya şimdi almanyada öyle karne hediyesi diye bir şey yok, abartılı bir örnek o.

  almanyada tanıdığınız bunu yapabilir, yapan insanlarda var ama çok çok az.

  almanyada arabaların sıfırı ucuz ama 2. elde ucuz olmasının en büyük nedeni arıza riski ve maliyetleri. mesela tr de bi kaportacıya gidersin adam iki çekiç vurur halleder ya da çıkma bişeyler takar ama almanyada böyle değil bu, 5 senelik arabanın sigortası şusu busu karşılamıyorsa kaportacının saati 60 euro en az. işçilik bu, üzerine maliyet etc. çoğu kişi bundan dolayı çek cumhuriyetine gidiyor tarmire eğer gidebiliyorsa araç. ama bunla da uğraşmayıp ucuza satıyorlar, elbette vergiler bambaşka bir konu alım gücü bambaşka.

  mesela ort 2000 euro kazanan biri giriş seviye araçları 4-5 aylık maaşı ile alabiliyor.

  bunun yanında araçların teslim süreleri o durumda olabiliyor modelden modele, siz almanyada olsanızda bir şey değişmeyebilir. mesela ben birebir üretimini ve sürecini bildiğim bmw 5, 6 ve 7 için söyleyeyim ortalama 2-3 ayı buluyor teslimatlar. bu lojistik zinciri çünkü. ben prototip araçın elektronik bir devresini yakmıştım yanlışlıkla, yenisi sipariş edilince 3-4 aylık transport öngörülmüştü, sonra başka arabadan sökmüştük. buna benzer ürünler uzak doğudan geliyor, dolayısı ile teslimatları uzun. vw araçları genelde uzun süreli teslimatlara sahipler.

  uzatıyorum genelde yazacaklarımı ana konudan sapıyorum, türkiyedeki en büyük sorun ciddi vergiler, tüketicinin çok bilinçsiz olması, insanların ihtiyaçlarını bilmemesi, toplu ulaşımın gelişmemiş olması, şehirlerarası ulaşımın kötü olması gibi konular birleşince çok olumsuz bir tablo çıkıyor karşımıza.

 • sgur @sgur

  @farazicosmos normali bu zaten alabilmeleri. dalga geçilecek bir durumda yok , iki ülkenin durumu bu. ek olarak sizin amcanız almanyanın geneli değil, dediğim gibi çocuklara lüks araçları öyle hediye diye alınma kültürü yoktur. hatta biraz tersi 95 model arabaları vardır daha yeni ehliyet alanların, seve seve binerler.

  evi alamazsın ancak almanyada iki senelik çalışma ile. en ucuz 200 bin eurodan, aile olarak ayda 10 bin ev yatırımı yapmaları gerekir. he almanyanın alım gücü türkiyeye göre çok yüksek bu bambaşka bir şey.

 • Galford_ @galford_

  ötv veya diğer vergiler konusunda herkes tepkisini koysa işler kullanıcı lehine değişir bence.dolar yükseldi vergiler arttı diye oflayıp puflayıp pazartesi günü bankaya gidip kredisini çekip o ürünü satın aldıktan sonra daha nice vergi dilimleri eklerler.zaruri bir ihtiyaç değilse kesinlikle satın almayarak tepki göstermeli. videoda murat bey de aynı fikri söyledi.zaten.bunu yapınca illaki bir ötv veya kdv indirimi ya da hurda araç indirimi gibi çözümler gündeme gelecek satış olmadığı sürece.bu vergiler avrupa da olsa halk sokaklara dökülür. ötv bile 2000 li yıllarda geçici olarak getirilmişti ama hala geçmedi nedense

 • Mursili @mursili

  Peki “toplama” araba alsak nasıl olur? 😎🚗

 • netexpert @netexpert

  abi sizin anasayfa içerik kapaklarını kim yapıyor? biri paintten yapılmış biri baya profesyonelce hazırlanmış oluyor :d

 • Erdal Şahin @erdal

  1800 cc alti 80.000 tl ustu hibrit araclar icin henuz aciklanmadi yazmissiniz tabloya ama ℅60 o da. Bakanlar Kurulu kararindaki tabloda yaziyor. Zaten kural olarak oran ℅60 olmus en az, 45 ve 50 istisna olarak duzenlenmis.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Opsiyonel direksiyon dönemine hazir mıyız gençler?

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Haa bu arada millete bu kazığı sokuyorlar ama araç kiralama şirketleri araç alırken ötv ödemiyor.

 • likeable @likeable1

  İyi bir küfürü hakediyor bazıları da neyse…

 • Ruhi @ruhiisci

  İstikrar nasıl gidiyor gençler?

 • Beytullah Kurnalı @beytullahkurnali

  Almayıverin abi siz de. Ortalık araba kaynıyor zaten. Trafik var diye hayıflanıyorsunuz, almayıverin madem araba. Ben akbil basıyorum. Düşük model alın, nasılsa iki yıl kullanıp satacaksınız. Bi şeyiniz de diğer insanlardan kötü olsun, ne olacak. Şahsen ben destekçisiyim, ciddiyim. Satmasınlar bu kadar çok araba.

 • Tirido @tirido

  Fakiriz, fakirsiniz, birileri zenginler.

 • Gisele Bündchen @gisele-bundchen

  Önceki konuda da yazdığım gibi, Türkiye’de araba alacaksan firma sahibi olacaksın, şirkete gider gösterip vergiden düşeceksin. Sokakta gördüğünüz modellerin çoğunluğu böyle alınıyor artık. Vergiyi asgari ücretli işçi öder, işveren kullanır.

 • Can @m-can123

  Devlet vergiden az para kazaniyordu da zam yapti kismini bir gecelim. Az doviz kazanmaya basladilar tl olarak yine yakin degerler kazaniyorlardir.
  1) dolar 2014 de 2.20 seviyelerindeydi(Ne kadar uzak gibi gelsede) sadece 2 yilda 3.45 lere kadar geldik. Devlet % uzeriden vergi aldigi icin 40.000 euroluk arabaya 88.000 e sahip olurken suan 138.000 tl oduyoruz. Dogal olarak tl bazinda aldigi vergide artmis durumda.
  2) Evet almanlarin parasi cok degil alim gucu fazla. Paramizin degeri suan o kadar dusuk ki gazete kagidiyla araba almaya calisiyor olacagiz yakinda ve bu sadece arabaya degil butun hayatimiza yansimaya basliyacak 2-3 aya gorun marketteki urunleri ne kadar pahalilasagini. Ayrica petrolde dolar bazinda ciddi dusmusken indirim olacagina kur uctugu icin biz hala ayda 2 defa 10-15 kuruluk zamlar yiyoruz. Nereye kadar devam edecek?

  • cansag @cansag

   iphone 7 pluslar ne zaman zamlanır peki bir hareketlenme yokta

  • lterlemez @lterlemez

   Daha yıl başı gelmedi. Maaş zamları uygulamaya geçsin, siz o zaman görün birde; ilk önce elektrik ve doğal gaza zam gelir. Arkasından da vergi dilimlerinin oranları bir tık aşağıya çekilir. Ha bu arada açık veren kurumlar (SGK gibi) için primler de zamlanır. Değerli kağıtlanır normal zamanı zaten, onlar da zamlanır. 7 tane havaalanı gelecek, bir sürü kredi lazım şimdi, onu da hesaba katın.

  • cansag @cansag

   @lterlemez neden yılbaşına kadar beklenir peki dolar şu anda yüksek niye bir anda etki etmiyor onu merak ettim

  • lterlemez @lterlemez

   @cansag Bu tür etkilere gecikmeli etkiler denir. Çünkü, mesela petrol ve benzeri ürünlerin depolanması süreklilik gerektiriyor ama fiyatlandırma kesikli oluyor. Yani depoladığın ürünün maliyeti ortalama maliyet şeklinde ortaya çıkıyor. Ortalama değiştikçe fiyatlara yansıyor; yılbaşına gelince, malum yılın başı olduğu için yıllık gelir vergin vb. şeyler sıfırlanır. Mesela maaşı tam alırsın, maaş zammı alırsın (özellikle devlet memuru isen). Tabi ki bunların hepsi devlete ekstra yük. Geçen seneleri hatırlayınız, bin bir tartışma ile 3 yıllık sözleşme yapıldı ve devlet hemen (düşündüğünden/planladığından fazlasını zam olarak verdiği için) hemen vergi dilimlerini aşağıya çekti. Başka bir ifade ile, normal şartlarda 6.-7. aylarda vergi dilimine girip maaşınız azalacak iken 5.-6. aylarda girdiniz. Devlet fazladan verdiği maaşı (zammı) bir şekilde geri almalı ki içeriye daha çok girmesin (kasadan yememsin).

 • cansag @cansag

  @farazicosmos istediğin donanımdaki aracın sana geç getirilme nedeni zaten senin aracını tır ile tek başına getirmek istememeleri toplu sipariş biriksin ki lojistik masrafında herhangibir artış olmadan özel donanımlı isteyeninkinide aynı tırda getiririz diye tabi o toplu siparişe denk gelmek ayları bulduğu için bekletiliyosun

 • cansag @cansag

  Fiş fatura kesmeseniz kaça olur zihniyeti bitmediği sürece , birçok para kazandığı halde vergi vermemek adına kendini asgari ücret kazanıyor gibi gösteren kuyumcular vb esnaflar azalmadığı sürece, daha büyük şirketler vermesi gerektiği vergiyi yeteri kadar vermediği sürece kdv,ötv,öiv gibi vergiler hiçbir zaman azalmayacak.

  bu konu devletin hatasıdır diyip kurtulunacak bir konu değil devletinde vergi toplaması gerekli herkes vergi vermemeye çalışırsa devlet napsın mecbur arabaya,petrole,cep telefonuna vergi yükleyecekler bu arada bu yorum tamamen tarafsız yazıyorum çünkü çok para kazananların zihniyeti değişmediği sürece kimse çözüm bulamaz

  • sgur @sgur

   esnaf ve küçük işletmenin kazancı ve kar marjı çok çok düşük. bunu zaten artık bakkal, mahalledeki ufak esnaf için söyleyemezsiniz, zira hepsi yok oldu, yoklar artık.

   fakat işin kötü yanını tamamen göz ardı ediyorsunuz, ayakkabıyı direk üreticisinden alacaksınız mesela beyazıta gidip, 80 lira diyor adam, maliyeti 60 lira, 70 e bırakıyor son faturasız. siz bu ayakkabıyı zincir mağazadan 200 liraya alıyorsunuz, 70 liraya aldığınız ayakkabıyı zincir mağazadan 1 sene kullanamazsınız.

   daha acısı aldığınız kıyafeti tamir ettirecek terzi bulamayacaksınız yakında, ayakkabınıza bir şey olunca tamir edecek ayakkabıcı kalmayacak böyle derseniz.

   bu konu işte devletin hatasıdır, devlet ufak şirketleri korumak zorundadır, yapmalıdır etmelidir değil, korumak zorundadır. bu devlet politikası idi 80-90larda. 90 sonlarında ise iş tersine döndü, devlet ufak esnafın bitmesi için her şeyi yaptı.

   mesleğinizi bilmiyorum ama ekonomi okuduysanız biraz bilmenizi beklerim, her devlet black market denen fatuasız işlerin olduğunu bilir ve buna göz yumar belli oranda. birleşik devletlerde %10-15 arası, avrupada %10 civarı, türkiyede %20 civarı bu. eğer her şey doğru olacaksa aldıklarınızda maaşınızla 10 gün geçinebilirsiniz.

   film, diziyi tamamen legal kaynaklardan seyredeceksiniz. aylık masrafı en az 50-100 lira size.
   pazardan -- marketten aldığınız ürünlerin fiyatı %50 artacak.
   torrent etc kullanmayacaksınız.
   çalışanlar doğru koşullarda haftada 45 saat üzerinde çalışmayacak (bir çok zincir mağazada haftada 60 saattir en az.) dolayısı ile %30-40 daha fazla çalışan maliyeti eklenecek mağazalardan satın aldıklarınıza.

   dolayısı ile dolaylı, dolaysız cebinizdeki paranın değer %50 üzerinde değer kaybedecek, bunu göze alabiliyorsanız buyrun bir kampanya başlatın.

   bu black market işinden tek faydalanan gelir düzeyi düşük insanlardır, onlar bu fırsatı bulamazsa açlık ve ölümle yüzleşecek milyonlar türkiyede. devlet bunu bildiğinden o alana dokunmuyor. dokunamıyor, kimse araba almazsa ölmez, sigara içmezse ölmez. devlet alabildiği ve kontrol edebildiği hayatının bağlı olmadığı şeylerde vergiyi arttırıyor. alt kesime dokunamaz. ki bunun getirisi kontrole göre çok çok düşük.

   bir örnek daha vereyim, kaçak elektrik mesela, ben hindistanda uygulanacak bir projede yer aldım, projeyi almanyada geliştirdik, kaçak elektriği sıfıra indirirsin proje ile, her ülkeye dilersen uygularsın, ama feasible değil. mikro kaçak sensörleri koyarsın her yere, bunları kontrol edecek ekipler düzenlersin. çok basit bu, ama ürettiğin elektrik, kaçak giden elektrikten daha maliyetli. hem de o insanlar elektriğe kavuşuyorlar. yaşamsal ihtiyaç bu. kaçağı savunmuyorum, sadece neden olduğunu anlatıyorum.

  • cansag @cansag

   @sgur dediklerinizde haksız değilsiniz ben zaten dikkatinizi çektiyse yaptığım yorumda fazla para kazanan esnaftan bahsediyorum kendi yağında anca kavrulanlardan değil ayrıca kaçak elektrik konusuna gelirsek 1000 tl maaş alanda kaçak ücreti ödemek zorunda kalıyor ama

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @sgur Turkiyedeki %70 varan Dolayli vergiyi normal mi goruyoruz? Tekel Bayilerinin, benzin istasyonlarinin vergi dairesine donmesi normal mi?

  • Veysel @spectrum

   Devletin toplayamadığı vergiyi ben ödemek zorunda değilim. Ben vergimi ödüyorum, fişsiz bir şey zaten almıyoruz.

   Halkı suçlayacağınıza, siz de bu vergilerin neden çıktığını öğrenmek için biraz okuyun. 2 Milyar TL’ye mal olan, yıllık gideri 20-30 Milyon TL olan sarayın sizin vergilerinize olan etkisini hesaplayın.

  • sgur @sgur

   @ufkabakan şu yazdıklarımdan bu anlamı çıkarıyorsanız ya ben anlatamadım ya siz anlamadınız.

   ben diyorum ki, devlet kaçak işlere göz yumuyor, ünkü bu işi yapan insnalar halkın gelir düzeyi en düşük kısmı, yani o parayı kazanamazsa aç kalacak kişiler. ek olarak ufak kaçak vergileri kontrol etmek o verginin getirisinden çoğu zaman daha pahalıya denk geliyor.

   bundan dolayı devlet kontrolü kolay ve ciddi gelir girişi olan kısımlarda vergiyi arttırıyor, araç alım satımı, emlak alım satımı, elektronik cihazlar gibi. bu transactionları yapanlar o bahsettiğim en alt kısımda olmayanlar bundan dolayı devlet buna yüklenirken daha cesur oluyor. bu kısım normal yani. halkın büyük kısmı açlık sınırında o adamlara dokunmaya kolay kolay cesaret edemez devlet.

   yoksa bu otomobilde, emlakta, değerli belge denen devlet dökümanlarında vergilerin çok çok fazla düzeyde olduğunu savunmuyorum. bunun savunulacak kısmı da yok zaten. bunun arkasındaki nedeni anlatıyorum. ek olarak belki katılmayacağınız nokta (ki bu benim kendi görüşüm) devletin değer katan küçük esnafı(ayakkabıcı, terzi etc.) koruma zorunluluğu.

 • alper212 @alper212

  Sokakta yardım için dergi satanlardan bile makbuz istiyorum yoksa para vermem diyorum. Tamam 5-10 TL ama günde kaç kişi alıyor nasıl vergi çıkıyor ortaya.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @can mazda 6 sw mazdanin sitesinden uçmuş zaten fiyatı 2.0 l motor olduğu için uçuktu şimdi hepten uçtu

 • Hasan Kılınçarslan @hasan199716

  Şu çok net bilimsel eğitim vermedikten sonra sorgullayan nesiller yetiştirmesikten sonra BU VERGİLER HEP ARTACAK hükümetten yol köprü istiyeceğimize adam akıllı avrupa seviyesinde eğitim veren eğitim kurumlarımız olsaydı bugün bu halde olmuyacaktık

 • cansag @cansag

  @farazicosmos hiç getirmeme olayıda oluyor tabiki oda genelde araç kiralama şirketlerinin tercih etmediği markalarda oluyor çünkü bazı arabalarda toplu sipariş kırkın yılında bir yapılıyo 6-7 ay bekleyin diyemeyecekleri içinde hiç bulaşmayalım o konuya diyolar araba konusunda en şanslı olanlar amerikalılar neredeyse araçlar direk full donanım geliyor

 • Daviance @daviance

  yahu bari ucuz arabalarda yapmasalardı ,fakir düşmanı bu hükümet hala göremiyor bu halk bunu ya ah halkım ah.

 • primat @primat

  elektriksiz arka yan camlar vardı.tekrar hoşgeldin önkapı cam kolları..
  eski dizayn arabaları fabrikasyon olarak yeniden çıkarsalar ne güsel olmazmı.
  tamam zebra görünümlü penguene binilmez de.mesela eski kasa dizayn wv bettle olsa yeni motor yeni saç boya olarak üretilse alınmazmı? .zaten 70-90 ı geçtinmi cezayı yiyiyorsun.180 niye yapıyor arabalar.

 • Dejavu @dejavu

  Eskiden otomobillerin aküsüz falan satıldığı kıtlık zamanları varmış. Bu şekilde radyo teypsiz aküsüz lastiksiz satışlar iyi bir iş modeli olabilir 🙂

 • Dupduz_Adam @dupduz_adam

  yıl sonu rakamlarını etkileyecektir.

 • Martin @martin

  Amma saçmaladınız be. Dedikletinizin hiç biri çıkmayacak. Buradan yakip edersiniz 5 sene sonra.

 • Hasan Türkyılmaz Altmışdörtoğl @likestrom

  Ben KDV ödemeye sesimi çıkarmam ama ötv tamamiyle adaletsiz bir sistem. İşine geldim işu hükümet böyleydi öyleydi işine gelmedimi konu bile mevzu bahis olmaz. Benim ödediğim vergilerle suriyelilere 25 milyar dolar yardım yapılır. Yardıma muhtaç ihtiyaçlı bu vatana vergi verene yardım etmez. 25 milyar DOLAR. Siyasi düşünce ezelinden beri aynı. Milletin refahı değil kendi refahları için uğraşıp duruyorlar. Fakir millet vekili duydunuz mu hiç.

 • KREBBS @krebbs

  son cirpinislar.
  bankalar kredi verememeye baslayinca asil siz gorun eglenceyi.
  bina diken gotune kolon sokar