Paylaş Paylaş

Araçlara ÖTV zammı geldi, yeni oranlar bizi nasıl etkileyecek?

Bir süredir beklenen, araçlara gelecek yeni ÖTV zammı açıklandı ve yürürlüğe girdi. Biz de yeni oranları ve etkilerini konuşuyoruz.

Otomobillerle ilgili herşeyi ilk siz öğrenmek istiyorsanız kanalımıza abone olun ► https://goo.gl/ZXgxLT

Otomobil incelemelerimiz için ► https://goo.gl/jnbWzD

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/k/otoseyir

Facebook: https://www.facebook.com/otoseyirdergi
Twitter: https://twitter.com/otoseyir
Instagram: https://www.instagram.com/otoseyir/

OtoSeyir YouTube kanalında yeni model otomobil incelemeleri, motorlu vesait teknolojileri ve araba haberleriyle birlikte trafik ve sürücülük kültürüne Türkçe bakış videolarını bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Serkan Özer @serkanozer

  Oha beklenmeyen video durun podcasti izliyoruz

 • salihcln @salihcln

  Araba almaktan vazgeçirdi bu ÖTV. Zaten yıllık vergiler, bakımlar, lastik, sigorta derken beli büküyordu.

 • Yükleniyor... @144p

  yanlışlıkla yayınlandı sanırım. )

 • Dijey 561 @dijey561

  devlete para lazım yine vatandaşını dahada soyuyor dolar uçtu daha çok zam gelir kdv ötv bilmem ne tüm alfabeyi kullanırlar daha iyi günlrimiz gibi....

 • Furkan Emir @furkanemir

  Niye dacya sandero sitepvey haçbek aracı resime koydunuz ? 🙂 😀

 • Executioner @executioner

  Koca başkanlık saraylarımız, bunların bin odasının bakımı, 2500 saray görevlisi, uçaklar, arabalar korumalar falan para bunlar tabi,finanse edilmesi gerekiyor. Devlet vergi toplasın liderlerimiz lüks içerisinde yaşasınlar hiç önemli değil falan tamamda. Bu işler bu kadar basit mi yani. Varsayalım ben bir süredir araba bakınıyorum. 50 bin TL'lik bir arabayı almaya kafayı koydum, sonra bu vergi zammı geldi falan benim 50 bin TL'lik araba bir anda 70 bin oldu. Peki sıradan bir vatandaş olarak ben naparım bu durumda? Aaa olsun canım Allah devletimize zeval vermesin nolacak 20 bin liracık daha veririz diye o arabayı alır mıyım yoksa yerim arabasını otobüse binerim o parayı gene vermem mi derim.. Ben o arabayı almayınca da 50 bin tl'nin ciddi bir kısmını oluşturan o vergiden olmaz mı devlet?
  Yani 2 kere 2 = 4 mantığımı var bu vergi toplamada. Vergiyi arttırınca gelirler gerçekten artıyor mu?

  • Hasan Alp İNAN @hainan

   Devir, eski araba (hatta pert araba) alıp toplayıp binme devri olacak. Yeni araç almak akıl işi değil. Gene araba alacak olan tuzu kurular olacaktır. Onlara da Allah akıl fikir versin diyorum. Ben şu şartlarda hiç bir şekilde araç almam. Dolmuşa binerim, uçağa binerim gene almam. Kiralasanız daha da ucuza gelir. Diyelim ki tatile çıkacaksınız günlük 300tl'den iyi bir araba ile 5 gün 1500tl ödersiniz. Benzinde hadi 1000tl yaksanız 2500tl'ye tatil yapar dönersiniz. Araba alsanız 100000TL ödeyeceksiniz. Bu hesapla 40 defa 5 günlük tatil yapabilirsiniz. Bu da yılda iki defa tatil deseniz 20 sene yapar. 20 seneye kim öle kim kala.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @hainan Bence araba dediğiniz gibi yılda sadece bir iki kez tatile çıkmak için kullanılmıyorsa kiralama mantıklı değil. Eğer araba 300 TL'den 30 gün kiralanırsa 9000 TL eder ki yıllık 10-15 bin TL ödeyecek şekilde 3-4 yıllık kredi çekilse en azından ikinci el de olsa istenen her an kullanılabilecek bir araba alınmış olur.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Bu zammı yapan adamın, vatandaşından farklı bir araca binmemesi lazım.

 • Hasan Dilek @hasan-dilek

  Meral ettiğim konu 2000cc üstü %160 demişte önceki oran neydi bilen var mı? Varsa yeşillendirsin

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  boş konuşmayın millet, herkes adam gibi vergisini verse bu ülkede bu kadar fahiş vergi ödemeyiz. ha bunu sen ben yapmayacağız tabiki ama toplum da bu taleplerini siyasilere iletsin o zaman... daha dün söyledim. mahalledki bakkal amcadan tutunda 100 lerce ev alıp satan şirket yada adam düzgün vergi ödemiyor bu ülkede... düzgün vergi ödeyenlerde(memurlar) kendini keriz hissediyor haliyle... Dolayısıyla bu devran böyle dönecek a partisi b partisi muhabbetine de girmeyin, kim gelirse gelsin bu vergiler olmaya devam edecek. hatırlatırım seçim zamanı kimse vergilendirme ile ilgili bir vaatte bulunmuyordu.. Bulunamazlar çünkü hepsi eşşek gibi biliyor günün sonunda vergi alamazlarsa çarkın dönmeyeceğini. o yüzden nefesinizi boşa tüketmeyin...

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Madem biliyor da, o zaman neden maaşına %14 zam yapıyor da Mercedes'in tepesinden inmiyor?

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @cenk_akay08 İnsanların suç işlemesini önleyemezsin. Her birinin başına polis diksen de engelleyemezsin. Vicdan sızlamayınca veya olmayınca istediğin kadar denetle sonuç aynı olur.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @ugurcansayan Yapmayın lütfen. Vergi Devletin gelir kaynağıdır. Ne yapsın gelir için? İşletmeciliğe mi başlasın? Kominizim sistemimi getirsin?

  • Fatih Kınık @fatihkinik

   @cenk_akay08 denetleyecek olan o ödeyecek olan sen ben

  • Emre K @emre-k

   Bu devlet bağzı holdinglerin milyonlarca lira vergi borçların affederken ne konuşulması bekleniyor acaba?

   Doğru düzgün vergi sistemi getirecek olan da bunu denetleyecek olan da devletin ta kendisidir. Sistem çürük olunca, zenginin ödemediği vergiyi halkın tepesine yükleyince kaçak da olur başka şey de.

   Denetim ve yaptırım olmazsa dünyanın her yerinde hırsızlık olur. Amerika'daki vergi reformu ve sonrasındaki denetimleri inceleyin derim. Adamlar vergileri düşürdüler ancak denetimleri çok sıkı tuttular. Şu an ABD'de arazinize habersiz giren kişiyi öldürseniz suçu yok ancak bir vergi kaçırsanız devlet tepenize biniveriyor. Sonuç olarak sistem işliyor, devlet parasını topluyor. Aynı sistem buraya gelsin vergi kaçakçılığı çok büyük oranda azalacaktır.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Bu işin çözümü için, öncelikle devlet kayırmaktan vazgeçecek (ülkenin yararına da olsa, çünkü ekonomi oturmuş bir ekonomi değil. Ülke ekonomisi kayırmayı kaldırmıyor). İkincisi, oturulacak ve adam gibi bir gelir dağılımı çıkartılacak (burada, Maliye Bakanlığının ve TÜİK'in yasayla korunan sorgu hakkından faydalanılabilir, yanlış beyan-olması gereken beyan kadar ceza ile cezalandırılabilir mesela). Gelir dağılımı ortaya çıktıktan (belki tüzel/gerçek kişiye göre ayrı ayrı da yapılabilir) sonra adam gibi vergi kalemleri ortaya çıkartılır ve değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda sayısal olarak bu kalemlerin karşılıkları belirlenir (müzakere de edilebilir). Ondan sonra belli bir zaman dilimi belirlenir ve yavaş yavaş geçiş sağlanır.

  • Serkan Satılmış @srkn_82

   Bunun cezasını neden halk çeksin. Verginin de bir sınırı var gelirden vergi giderden vergi havadan vergi sudan vergi, böyle maliye Bakanlığını herkes yapar açık çıktı yükle millete. Döviz kuru zaten uçtu gidiyor maaşlara enflasyon farkı dendiği zaman %2-3. Üretmeden vergiyle kalkınma olmaz gerçi bu daha karlı mercedes üretsin sana 100000 TL ye satsın sen 250000 TL ye vatandaşa sat kolunu kaldırmadan mercedesten daha çok kazan...

  • Veysel @spectrum

   Ee sonuç? Boş boş yazmışsınız. Ben vergimi adam gibi veriyorum, çalışanlardan kendi maaşlarımıza kadar bir kuruş vergi kaçırmıyoruz. Ben mi gidip vergi kaçıranları bulayım?

   Devletin görevi vergi toplamaktır, doğru. Ama hırsızlardan alamadığı parayı normal halktan benzin, araba ve diğer vergilerle çıkarmaya çalışmasın.

   Saçma sapan yatırımlarının cezasını biz çekiyoruz. %70 ihracat yapıyoruz, 3. köprü yüzünden ihraç ettiğimiz her bir konteyner malzeme için artık 200-300 USD fazla ödeme yapıyoruz (çünkü her tır 150-200 TL zam yaptı, hammaddeler gelirken fazla ödüyoruz, kaplamaya gönderirken ve geri alırken fazla ödeme yapıyoruz). Yetmiyor, devlet bir de yükleniciye ekstra ödeyeceği parayı da (körfez köprüsünde olduğu gibi) bizden çıkarıyor, vergilere zam yapıyor.

   Sarayın da parasını biz ödüyoruz, Düzce Belediye başkanı gibi adamların Audi A6'sının parasını da biz ödüyoruz.

   Sonra da çıkmış "boş konuşmayın, herkes vergisini ödesin" diyorsunuz...

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  kaldıki düşük hacimli yüksek beygir gücü üreten motorlar bu işi bozdu... ha şunuda biliyorum bu vergilendirme engoz emisyona göre yapılmalı, fakat öyle olsa bile egsoz muayenesi günü arabasına gül suyu döküp vergi den kaçıracak olan bizleri görür gibi oluyorum. o yüzden herkes hak ettiği şekilde yaşar yaşatılır...

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Adamın kar marjı düşüyor da onun için. Çünkü full donanım alabilecek müşteri sayısı bir elin beş parmağını geçmiyor ve olandan da kar edemiyor.

 • Fatih @fatihy

  şu vergi oranlarını açıklarken hiç utanmları da yok...
  insanın yüzü kızarır, bozarır bi

  parası olan insan bile olsan %160 vergi nedir allah aşkına

 • LOOP @loop

  Zenginler üzülüyorsa sorun yok 🙂

 • sgur @sgur

  @farazicosmos ya şimdi almanyada öyle karne hediyesi diye bir şey yok, abartılı bir örnek o.

  almanyada tanıdığınız bunu yapabilir, yapan insanlarda var ama çok çok az.

  almanyada arabaların sıfırı ucuz ama 2. elde ucuz olmasının en büyük nedeni arıza riski ve maliyetleri. mesela tr de bi kaportacıya gidersin adam iki çekiç vurur halleder ya da çıkma bişeyler takar ama almanyada böyle değil bu, 5 senelik arabanın sigortası şusu busu karşılamıyorsa kaportacının saati 60 euro en az. işçilik bu, üzerine maliyet etc. çoğu kişi bundan dolayı çek cumhuriyetine gidiyor tarmire eğer gidebiliyorsa araç. ama bunla da uğraşmayıp ucuza satıyorlar, elbette vergiler bambaşka bir konu alım gücü bambaşka.

  mesela ort 2000 euro kazanan biri giriş seviye araçları 4-5 aylık maaşı ile alabiliyor.

  bunun yanında araçların teslim süreleri o durumda olabiliyor modelden modele, siz almanyada olsanızda bir şey değişmeyebilir. mesela ben birebir üretimini ve sürecini bildiğim bmw 5, 6 ve 7 için söyleyeyim ortalama 2-3 ayı buluyor teslimatlar. bu lojistik zinciri çünkü. ben prototip araçın elektronik bir devresini yakmıştım yanlışlıkla, yenisi sipariş edilince 3-4 aylık transport öngörülmüştü, sonra başka arabadan sökmüştük. buna benzer ürünler uzak doğudan geliyor, dolayısı ile teslimatları uzun. vw araçları genelde uzun süreli teslimatlara sahipler.

  uzatıyorum genelde yazacaklarımı ana konudan sapıyorum, türkiyedeki en büyük sorun ciddi vergiler, tüketicinin çok bilinçsiz olması, insanların ihtiyaçlarını bilmemesi, toplu ulaşımın gelişmemiş olması, şehirlerarası ulaşımın kötü olması gibi konular birleşince çok olumsuz bir tablo çıkıyor karşımıza.

 • sgur @sgur

  @farazicosmos normali bu zaten alabilmeleri. dalga geçilecek bir durumda yok , iki ülkenin durumu bu. ek olarak sizin amcanız almanyanın geneli değil, dediğim gibi çocuklara lüks araçları öyle hediye diye alınma kültürü yoktur. hatta biraz tersi 95 model arabaları vardır daha yeni ehliyet alanların, seve seve binerler.

  evi alamazsın ancak almanyada iki senelik çalışma ile. en ucuz 200 bin eurodan, aile olarak ayda 10 bin ev yatırımı yapmaları gerekir. he almanyanın alım gücü türkiyeye göre çok yüksek bu bambaşka bir şey.

 • Galford_ @galford_

  ötv veya diğer vergiler konusunda herkes tepkisini koysa işler kullanıcı lehine değişir bence.dolar yükseldi vergiler arttı diye oflayıp puflayıp pazartesi günü bankaya gidip kredisini çekip o ürünü satın aldıktan sonra daha nice vergi dilimleri eklerler.zaruri bir ihtiyaç değilse kesinlikle satın almayarak tepki göstermeli. videoda murat bey de aynı fikri söyledi.zaten.bunu yapınca illaki bir ötv veya kdv indirimi ya da hurda araç indirimi gibi çözümler gündeme gelecek satış olmadığı sürece.bu vergiler avrupa da olsa halk sokaklara dökülür. ötv bile 2000 li yıllarda geçici olarak getirilmişti ama hala geçmedi nedense

 • netstat @netstat

  abi sizin anasayfa içerik kapaklarını kim yapıyor? biri paintten yapılmış biri baya profesyonelce hazırlanmış oluyor :d

 • Leto Atreides @leto

  1800 cc alti 80.000 tl ustu hibrit araclar icin henuz aciklanmadi yazmissiniz tabloya ama ℅60 o da. Bakanlar Kurulu kararindaki tabloda yaziyor. Zaten kural olarak oran ℅60 olmus en az, 45 ve 50 istisna olarak duzenlenmis.

 • Hasan Alp İNAN @hainan

  Bu satten sonra şikayetçi olabilirler; oda net değil.

 • Hasan Alp İNAN @hainan

  Evet. Öyle de olacak. Dizel lüks gibi bir duruma girecek. Asıl mesele ikinci el her durumdaki aracın fiyatının ciddi artacağı.

 • Emre K @emre-k

  Çünkü çoğu şirket arabası. Herkes kişisel arabasını şirkete kaydettiriyor sonra ödediği KDV'yi yıl sonu gelir vergisinden düşüyor. Arabayı KDV'siz almış gibi oluyor. Doğru düzgün vergi ödeyen biz enayi halkız.

 • Ruhi @ruhiisci

  İstikrar nasıl gidiyor gençler?

 • Beytullah Kurnalı @beytullahkurnali

  Almayıverin abi siz de. Ortalık araba kaynıyor zaten. Trafik var diye hayıflanıyorsunuz, almayıverin madem araba. Ben akbil basıyorum. Düşük model alın, nasılsa iki yıl kullanıp satacaksınız. Bi şeyiniz de diğer insanlardan kötü olsun, ne olacak. Şahsen ben destekçisiyim, ciddiyim. Satmasınlar bu kadar çok araba.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Hiç almasak kullanmıyoruz zaten...:=)))

 • Tirido @tirido

  Fakiriz, fakirsiniz, birileri zenginler.

 • Can @m-can123

  Devlet vergiden az para kazaniyordu da zam yapti kismini bir gecelim. Az doviz kazanmaya basladilar tl olarak yine yakin degerler kazaniyorlardir.
  1) dolar 2014 de 2.20 seviyelerindeydi(Ne kadar uzak gibi gelsede) sadece 2 yilda 3.45 lere kadar geldik. Devlet % uzeriden vergi aldigi icin 40.000 euroluk arabaya 88.000 e sahip olurken suan 138.000 tl oduyoruz. Dogal olarak tl bazinda aldigi vergide artmis durumda.
  2) Evet almanlarin parasi cok degil alim gucu fazla. Paramizin degeri suan o kadar dusuk ki gazete kagidiyla araba almaya calisiyor olacagiz yakinda ve bu sadece arabaya degil butun hayatimiza yansimaya basliyacak 2-3 aya gorun marketteki urunleri ne kadar pahalilasagini. Ayrica petrolde dolar bazinda ciddi dusmusken indirim olacagina kur uctugu icin biz hala ayda 2 defa 10-15 kuruluk zamlar yiyoruz. Nereye kadar devam edecek?

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Daha yıl başı gelmedi. Maaş zamları uygulamaya geçsin, siz o zaman görün birde; ilk önce elektrik ve doğal gaza zam gelir. Arkasından da vergi dilimlerinin oranları bir tık aşağıya çekilir. Ha bu arada açık veren kurumlar (SGK gibi) için primler de zamlanır. Değerli kağıtlanır normal zamanı zaten, onlar da zamlanır. 7 tane havaalanı gelecek, bir sürü kredi lazım şimdi, onu da hesaba katın.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @cansag Bu tür etkilere gecikmeli etkiler denir. Çünkü, mesela petrol ve benzeri ürünlerin depolanması süreklilik gerektiriyor ama fiyatlandırma kesikli oluyor. Yani depoladığın ürünün maliyeti ortalama maliyet şeklinde ortaya çıkıyor. Ortalama değiştikçe fiyatlara yansıyor; yılbaşına gelince, malum yılın başı olduğu için yıllık gelir vergin vb. şeyler sıfırlanır. Mesela maaşı tam alırsın, maaş zammı alırsın (özellikle devlet memuru isen). Tabi ki bunların hepsi devlete ekstra yük. Geçen seneleri hatırlayınız, bin bir tartışma ile 3 yıllık sözleşme yapıldı ve devlet hemen (düşündüğünden/planladığından fazlasını zam olarak verdiği için) hemen vergi dilimlerini aşağıya çekti. Başka bir ifade ile, normal şartlarda 6.-7. aylarda vergi dilimine girip maaşınız azalacak iken 5.-6. aylarda girdiniz. Devlet fazladan verdiği maaşı (zammı) bir şekilde geri almalı ki içeriye daha çok girmesin (kasadan yememsin).

 • alper212 @alper212

  Sokakta yardım için dergi satanlardan bile makbuz istiyorum yoksa para vermem diyorum. Tamam 5-10 TL ama günde kaç kişi alıyor nasıl vergi çıkıyor ortaya.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @can mazda 6 sw mazdanin sitesinden uçmuş zaten fiyatı 2.0 l motor olduğu için uçuktu şimdi hepten uçtu

 • Hasan Kılınçarslan @hasan199716

  Şu çok net bilimsel eğitim vermedikten sonra sorgullayan nesiller yetiştirmesikten sonra BU VERGİLER HEP ARTACAK hükümetten yol köprü istiyeceğimize adam akıllı avrupa seviyesinde eğitim veren eğitim kurumlarımız olsaydı bugün bu halde olmuyacaktık

 • Daviance @daviance

  yahu bari ucuz arabalarda yapmasalardı ,fakir düşmanı bu hükümet hala göremiyor bu halk bunu ya ah halkım ah.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  @emre-k Arabadaki KDV yi kendi KDV odemesinden dusup, arabanin kalan masrafinida, net gelirin azaltmak adina gider gostermiyorlar mi? Ayrica sirkete kayitli oldugu icin bellir bir LT kadar yakit gider olarak gosterilmiyor mu? Yada arac tumden kiralandiginda a dan Z ye herseyi gider yazilmiyor mu?

 • primat @primat

  elektriksiz arka yan camlar vardı.tekrar hoşgeldin önkapı cam kolları..
  eski dizayn arabaları fabrikasyon olarak yeniden çıkarsalar ne güsel olmazmı.
  tamam zebra görünümlü penguene binilmez de.mesela eski kasa dizayn wv bettle olsa yeni motor yeni saç boya olarak üretilse alınmazmı? .zaten 70-90 ı geçtinmi cezayı yiyiyorsun.180 niye yapıyor arabalar.

 • Emre K @emre-k

  @ufkabakan Evet yakıt ve bakım gibi giderleri de masraf olarak gösteriyorlar. Yani her yönden vergi kaçıyor.

 • Dejavu @dejavu

  Eskiden otomobillerin aküsüz falan satıldığı kıtlık zamanları varmış. Bu şekilde radyo teypsiz aküsüz lastiksiz satışlar iyi bir iş modeli olabilir 🙂

 • Dupduz_Adam @dupduz_adam

  yıl sonu rakamlarını etkileyecektir.

 • Martin @martin

  Amma saçmaladınız be. Dedikletinizin hiç biri çıkmayacak. Buradan yakip edersiniz 5 sene sonra.

 • Hasan Türkyılmaz Altmışdörtoğl @likestrom

  Ben KDV ödemeye sesimi çıkarmam ama ötv tamamiyle adaletsiz bir sistem. İşine geldim işu hükümet böyleydi öyleydi işine gelmedimi konu bile mevzu bahis olmaz. Benim ödediğim vergilerle suriyelilere 25 milyar dolar yardım yapılır. Yardıma muhtaç ihtiyaçlı bu vatana vergi verene yardım etmez. 25 milyar DOLAR. Siyasi düşünce ezelinden beri aynı. Milletin refahı değil kendi refahları için uğraşıp duruyorlar. Fakir millet vekili duydunuz mu hiç.

 • Emre Akar @zurrani

  "Rent a car" işinde koç gibi şirketler için çok büyük kar var.

 • KREBBS @krebbs

  son cirpinislar.
  bankalar kredi verememeye baslayinca asil siz gorun eglenceyi.
  bina diken gotune kolon sokar