Numaramı nereden aldınız? #1

Merhabalar, telefonlarımızı arayıp tanıtım yapan ürün ve hizmetlerin telefon numaralarımızı nereden aldıklarını hepimiz merak ediyoruzdur. Belediyeden mi aldılar, numaramı verdiğim bir yerden mi gitti yoksa operatörler mi sattı düşüncesini hepimiz yaşıyoruz. Bunların hepsi olabilir ama en çok kullanılan sistemden sizlere bahsedeceğim.

11860 hizmeti. Bu hizmette operatör, şehir ve ilçe seçimi yaptıktan sonra sizden ad ve soyad için 2'şerden 4 harf vermenizi ister. Mesela beni düşünelim. Bu ve Öz harflerini verdim. Karşıma bu harfler ile başlayan tüm isimler çıkıyor. Atıyorum, Burcu Özen, Burçin Özkeskin falan falan.

Firmalarda dataları ya başka yerlerden buluyorlar ya da 11860 bünyesinden bu şekilde alıyorlar. Her sorgulama 1 kredi oluyor. Mesela 3 operatörde sorgulayacağım Bu ve Öz'ü. 3 kredi gidiyor. 11860'da bunun böyle kullanıldığını biliyor ki kurumsal paketler satılıyor.

Bu edinilen numaraları bu şekilde tanıtım için kullanmak ne kadar etik ve yasal orası ayrı bir konu. Herhangi bir yaptırımı da olmayınca firmalar bunu da pek önemsemiyor açıkçası.

 

Numaramı nereden aldılar olayının bu şekilde serisini yapmayı planlıyorum. Belediyeler ve muhtarlıklardan çalınan numaralar gibi uzatmak istediğim bir seri olacak. Umarım size yeni bir bilgi katmıştır.

(Görmek için fotoğraf üzerine tıklayınız.)

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Casio G-Shock G9300 İncelemesi

Merhaba arkadaşlar saati aralık ayının sonlarından beri kullanmaktayım, yeterince kullanım tecrübesine sahip olduğumu düşünüyorum o yüzden TS'deki ilk incelememi yazayım dedim.

Saatimizin modeli başlıkta da belirttiğim gibi G-Shock G9300 (Mudman). Bu mudman ne olaki derseniz saat çamura karşı dayanıklı olduğu için mudman ismini uygun görmüşler.

 

Öncelikle en sevdiğim özellik olan tough solar özelliğinden başlayayım. Saat ortamdaki ışık enerjisini kullanarak kendisini şarj ediyor. Saati gösteren ana menüden devam edelim.(Ana menü diyorum çünkü mode tuşuna basılı tuttuğumuzda buraya dönüyoruz.) Ekranın alt kısmında saati görüyorsunuz, saatin üst köşesinde içinde ay-gün veya belirlediğimiz başka bir saat diliminin saatini görüyoruz. Saatin ikinci karakterinin üzerinde alttan üste doğru L-M-H harflerini görüyoruz bu harfler batarya seviyesini bize gösteriyor batarya hangi durumda ise onu belirten harf işaretlenmiş oluyor. Batarya göstergesinin solunda ise ay durumu ve saniye göstergesi var. Saniye göstergesi için küçücük alana 60 tane çizgi sığdırmaları takdire şayan diye düşünüyorum. Ekranın en üstünde ise gün göstergesi var.

 

Bir sonraki menü ise ay durumunu gösteren menü.

Bir sonraki menü WT yani dünya saati. Az önce bahsettiğim ikinci saat dilimini bu menüden ayarlıyoruz.

Bir sonraki menü STW.Kronometre gayet güzel çalışıyor.

Sonraki menü TMR yani zamanlayıcı. Dakika hassasiyeti ile zamanlayıcı kurabiliyorsunuz.

Sonraki menü alarm 4'ü normal 1isi ertelemeli olmak üzere 5 alarm kurabiliyorsunuz. Ayrıca saat başı gelen bip bip sinyalini de bu menüden kapatıp açabilirsiniz.

Tekrar ana menüye döndük. Ana menünün ayarlar kısmında ise bulunduğumuz saat dilimini, 24/12 saat modunu power save modunu tuş seslerini ve ışığın 1-3 saniye yanmasını ayarlayabiliyorsunuz.Power save demişken bu özellikten bahsedeyim. Eğer ortamda yetersiz ışık varsa ve tuşlara bir süre basmamışsak-sanırım 1 saat- cihaz kendisini ps moduna alıyor bu modda sadece ps yazısı görünüyor ve diğer tüm yazılar kayboluyor tabi ki saat arka planda çalışmaya devam ediyor.

Diğer sevdiğim bir nokta ise otomatik ışık. Light butonuna basılı tuttuktan sonra LT simgesini görüyorsunuz eğer ortam karanlık ise bileğinizi kendinize çevirdiğiniz zaman otomatik olarak ışık yanıyor. Bu arada ışık gayet homojen aydınlatıyor.

Saatin üzerinde termometre ve pusula var. Manyetik kuzey ile coğrafi kuzey arasında bir takım ayarlamalar yapabiliyorsunuz fakat ben hiç ellemedim. Ayrıca pusulası gayet hassas ve doğru çalışıyor. Termometre ise ne yazık ki vücut sıcaklığından etkileniyor bu yüzden bir yıldız kırıyorum. Termometresi de kalibre edilebilir durumda, koldan çıkarıp ölçüm almak yada koldayken kalibre etmek çözüm olabilir.

 

Saati 21 aralık tarihinde hepsiburadadan 500 liraya almışım, şimdi 800 lira civarında satılıyor sanırım. Amazon fiyatı ise 126 dolar. Sence bu fiyata değer mi? derseniz bence değer. Benim gibi takıntılı birisi iseniz ve saatlerinizin şarjının bitmesini sevmiyorsanız böyle bir dert ortadan kalkmış oluyor. G-Shock serisini zaten duymuşsunuzdur diye düşünüyorum işkence testlerini internette bulabilirsiniz. Yıllar boyu kullanılabilecek bir saat olduğunu düşünüyorum, umarım incelemeyi okurken keyif almışsınızdır, yorumları bekliyorum, teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TeknoSeyir Plus Dönemi Başlıyor

TeknoSeyir'de yıllardır konuştuğumuz, ücretli abonelik sistemi TeknoSeyir Plus başlıyor. Detayları bu videoda konuşuyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 353

Yarın bana kredi kartı olan 10 kişi lazım. Bu mesajın altına kullanıcı adlarını yazan ilk 10 kişi Plus'ın ilk aboneleri olacak. Bir şeyler ters giderse de ilk onlar etkilenecek 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 146

TeknoSeyir Çekim Hataları 2017-2018

TeknoSeyir'in 7.yaşında, klasik olduğu üzere çekim hatalarını yayınlıyoruz.

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:

Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir
Instagram ► https://www.instagram.com/teknoseyir/
iTunes ► Haftalık Gündem Değerlendirmesi http://teknoseyir.com/podcast_hgd
iTunes ► Teknoloji ve Bilim notları https://teknoseyir.com/podcast_tbn

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 129

Bizim kurallarla ilgili her mesajımıza özgürlük vs diye girip işimizi öğretmeye kalkanlar için taze bir örnek.

Konunun önemi yok ve adamlar haklı. İşleyişi görün diye anlatıyorum

Koskoca durumda sadece atılan bir yorum nedeniyle mahkemeye gidilmiş ve engelleme kararı çıkarılmış. Bizim de karar çıkınca haberimiz oluyor. Ama engelleme tüm konuya geliyor. Dolayısıyla içindeki tüm faydalı bilgilerle birlikte konu/durum uçuyor.
Burada aslında muhtemelen sadece yoruma engelleme olması gerekiyordu ve itiraz edilirse bu hale çevrilmesi mümkün olabilir. Ama adamlar o kadar titiz çalışmamış ve tüm konuyu şikayet etmişler ki onların avantajına tüm konunun da uçması. Elbette itiraz edecek durumumuz yok biz de konuyu sildik.

Şimdi artık umarım bir yorum yüzünden tüm konuyu neden sildinizciler için bu yeterli bir örnek olur. Çünkü hukuk yorum bazlı çalışmıyor. Başımıza bela olacağını tahmin ettiğimiz şeylerde sadece yorumları değil bazen durumu da, gereği yokken, siliyoruz. Bu örnekte de hiç gereği yoktu.

Konusu geçtikçe bu mesajımı gösterirsiniz.

Meraklısına, bu ne ilk ne de son mahkeme kararı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 54

Tüketici Hakem Heyeti Başvurum / LG G4 (SONUÇLANDI)

Herkese Merhabalar,

Sosyalde çokça paylaşmamdan çoğunuzun bildiği gibi LG G4 telefonum telefondan kaynaklanan kronik bir sıkıntı sebebi ile bootloop'a girmişti ve kullanılmaz hale gelmişti. Telefonu ilk arızasından sonra servise göndermiştim, servisten dönen telefonumda elektronik kompanent değişimi yapıldığı iddaa edilmişti. Telefon elime ulaştıktan yaklaşık 1 ay sonra telefon tekrar aynı arızayı verdi. Bende bunun serviste değil mahkemede sonuçlanacağını düşünerek tüketici hakları başvuru noktasına gidip durumu anlattım. Yeni cihaz istemiyordum çünkü çokça rastlanan bir durumdu, yeni verilecek cihazda olması muhtemeldi. Bende para iadesi talep ettiğimi belirttim. Bana telefonu iade talep yazısı ile tekrar göndermemi söylediler. Bende telefonu tüm aksesuarları dahil olmak üzere iade talep yazısı ile birlikte gönderdim. Sanki yazı yokmuş gibi telefon tekrar tamire alındı. Ama tamir kontrol ekranında yazan tek şey ''Yedek Parça Bekleniyor'' idi. Telefon 20 iş gününden daha uzun bir süredir serviste olmasından kaynaklı tekrar gittim ve durumu anlattım. Bana verdikleri formda kişisel bilgilerimi, imei kodu, şikayet edilen yerin bilgileri ve olayı anlatan yazıyı yazdım. Bunun yanında kargo kağıtları, teslim aldıklarına dahil ekran görüntülerinin çıktıları, ilk servise girdi çıktı yazısını da dosyaya ekledim.

ve dün telefonum çaldı, şikayet edilen yerin Medcell İletişim yerine Hepsiburada olarak değiştirmemi istediler çünkü para iadesi istiyormuşum. Bende bugün gidip şikayet edilen yeri değiştirdim.

Ortalama bu işlemler ne kadar sürer diye sorduğumda 1 ay savunma süreleri, savunmaya göre 1-2 ayda sonuç alması sürer ortalama 2-3 aya sonuç almış olursun dendi. Tabi yasal olarak 6 ay içerisinde sonuçlanması gerekmekte. Bu sadece tüketici hakem heyetindeki hanımın düşüncesi idi.

Az önce müjdeli haberi aldım. Para iadesi talebim kabul edildi. 1598,99 TL geri ödeme alacağım. Kendilerinin 15 gün itiraz süresi var.

 

Parayı alınca haberdar ederim.

 • 15 gün sonra ben herhangi bir ekstra talepte bulunmadan Hepsiburada'dan Kadir bey beni aradı. Telefonu kendilerine göndermemi sonrada paramın karta yatacağını belirtti. Servisten tamir görmüş ilk önce kabul etmediğim (servis süresini geçmesi sebebiyle) telefonu alıp gönderdim. 8 iş günü içinde Telefon bedeli+ kargo bedeli olarak 1606 lira hesabıma yatırdılar.

 

 

İlk bloga (sildiğim) gelen yorumlar: ( @brave @alikoprulu29  @mucahitkambur @cates  @mcakal )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Favorilere ekleyenler: @erenyl @imjfatih @ihsan @samedl @yck

 

Blogumdaki yazım: http://kirmizineptun.xyz/lg-g4-tuketici-haklari-hakem-heyeti-basvurum/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 44
 • Yasin Söylemez @fr3x0n_55

  Dostlar bende hepsiburada.com'dan lg telefon almıştım evo denilen nalet firmaya 4 kere telefonumu gönderdim her seferinde farklı sorunla geldi . bende gidip tüketici hakem heyetine şikayet ettim.
  firma parayı iade çıkartacakmı hiç fikrim yok. THK'ye veripde parayı alabilen varmı?

 • Kadir Kavkacı @kkavkaci

  ben thk verdim fatura bedelini avukat aracılığıyla aldım. sonrasında tel satın alınan yer hakem heyeti kararına itiraz davasını 17şubat 2017'de açtı. mahkeme dava gününü 25ocak 2018e verdi. bakalım mahkeme bu itiraza ne diyecek. sonuç olarak hakem heyetine vermeli ve peşini bırakmamalı

 • Serdar Kutluay @sserdarkutluayy

  Kadir Kavkacı bende gost screen sorunu ile lg g4 u T.H.H ye basvuru yaptim. BUGUN sonuc aciklandi karar lehime. 2163 tl para iadesi olacak insallah. Kurul karari 15 gun icinde aciklayacakmiş. Kurul acikladiktan sonra surec nasil isliyo bundan sonra ???

 • safiiiiss @safiiiiss

  tüketici hakem heyeti kararı alındığı halde ücret iadesi yapmayan firmayı icraya verdiğimizde bu işlemler ne kadar sürüyor. yani icraya verince paramı ne kadar zamanda alabilirim?

TeknoSeyir bardakları satışa çıkıyor

TeknoSeyir'in uzun zamandan beri beklenen bardakları nihayet satışa çıkıyor. Videoumuzda önemli detayları aktarıyoruz.

Satın alma linki burada.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 373

Kütleçekimsel dalgalar ilk defa gözlemlendi

Einstein'ın 100 yıl önce öngördüğü uzay-zaman dalgalanması (Gravitational Waves) ilk defa gözlemlendi. Bilim dünyasını kökten değiştireceği söylenen bu gelişme tam olarak nedir? Bilim insanları neyi ölçtüler? Bu önemli gelişmenin bilime ve günlük hayatımıza yansımaları ne olacak?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 171

Youtube'da görmek istemediğiniz kanalları, arama sonuçlarını engelleyen bir chrome eklentisi buldum. @at bir süre önce paylaşmış 😀 Adı Video Blocker, kullanımıysa çok kolay beğenmediğiniz bir kanalın üstüne sağ tıklayıp (mesela oha diyorum) ''Block videos from this channel'' seçeneğine tıklıyorsunuz, sayfayı yenilediğinizde hem ana sayfanızda hemde arama sonuçlarınızda gözükmüyor. Aşağıda benim engellediğim kanallar var, c harfi olanlar kanalları, k harfleri kelimeleri temsil ediyor.
Eğer kanalları tek tek engellemeye üşeniyorsanız benim listemi ''import list'' seçeneğine tıklayarak ekleyip aşağıdaki kanalları engelleyebilirsiniz:
Enes Batur
NDNG - Baturay
Liste Delisi
OHA diyorum!
Oyun Delisi
BonBonTV
Burak Oyunda
NDNG - Enes Batur
Oyun Delisi
YAPYAP

Benim listem:
https://yadi.sk/d/j_7iryRVwTbpS
(Dosya .json olarak güncellendi, 08.10.2016)

Eklenti linki
https://chrome.google.com/webstore/detail/video-blocker/jknkjnpcbbgcbdbaampbjlhkcghmgfhk

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16