LG G3 telefonumda kronik anakart problemi ortaya çıktı, bir kaç ay önce internette anakart satılırken şuan stokta yok. İstanbulda bir dükkan 350 TL ye satıyor. Bu parayı vermeye değer mi sizce?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12

Merhabalar, eminönünden sabiha gökçen havaalanına nasıl gidebilirim? Trafi ve Google Marmaray > Pendik (Otobüs) şeklinde gösteriyor ama yine de burdan bi teyit etmek istiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar, bir süre üzerinde çalışmış olduğum yazımı yayınlamış bulunuyorum. Yazımda, yazılımcı olmak isteyen arkadaşlara tavsiyeler, bilgisayar mühendisliği, iyi bir yazılımcı olmanın gereklilikleri, işe girme sürecimi ve biraz da sektörü eleştiren konulara değindim.

Yazılımcı Olma Serüvenim – Tavsiyeler, Bilgisayar Mühendisliği ve İş...

Merhabalar, bugünkü yazım teknik bir yazıdan çok yazılım geliştiricisi olmak isteyen arkadaşlara yol gösteren bir yazı olacak. Bu konuyla ilgili internette pek bir içeriğe denk gelmedim, olanlar da…
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 21
 • lterlemez @lterlemez

  Bir de şu var; özellikle üniversite eğitimi esnasında, öğrenci sadece verilenlerle yetinmemelidir. Çünkü, eğitimci ne kadar güncel kalabilse de bu güncelliği iletecek kadar vakti hiç bir zaman olmayacak. Nedeni ise müfredatın içeriğinin ve müfredata ayrılan sürenin daima bir kısıt olarak, güncelliğe engel olmasıdır. Zaten, bu yüzden temel/teorik bilgilerle kısıtlı kalıyor çoğu müfredat. Bu esnada, önem arz eden şey, öğrencinin, müfredattan geriye kalan zamanda ne yaptığı oluyor. Bölümünün/branşının piyasasını araştırıyor mu, gelişmeleri takip ediyor mu, kendisi çalışma/proje denemeleri yapıyor mu, Hocaları ile bu süre içerisinde ne kadar muhatap oluyor, gibi daha bir sürü ek detaylar ortaya çıkıyor.
  Bunlar, sadece, burada tartışması yapılan branş için de geçerli değil. Tüm branşlar için geçerli bir konu artık, çünkü rekabet var, bilgi birikimi kısıtlı, ekonomik sebeplerle istenen koşullar sağlanamıyor (Levent Bey'in gündemde ele aldığı şekli ile ağ yöneticisisiniz ama yeri geliyor grafiker, yeri geliyor analizci, yeri geliyor muhasebeci, yeri geliyor hamal oluyorsunuz).

 • deathline @deathline

  @hamdi @mucahitkambur
  Team cidden amazing imiş :D. Şuan sıkıntı işgücü arzının fazla ve iş arzının az olması.Bu haftaki gündemde toplam sektör istihdam kapsitesinin 140.000 civarında olduğu söylendi, yıllardır bu kapasite 120-130 bin civarında geziyor.Bilişim sektörün artık herkesin hayatına dokunuyor ama istihdam artışı çok sınırlı.Freelance konusuna hiç girmiyorum onlar bu sayının içinde pek girmiyorlar veya tespitleri çok zor.6-7 sene evvel yeni mezun bilg. müh. 2 asgari ücret veya biraz üstüne ile işe başlardı, şuan asgari ücrete veya biraz üstüne düşmüş durumda.
  Ünilerde kontenjan patlamaları herkesi vurur kalite düşer, 2004-2008 yılları arasında makine mühendisleri resmen rezillik çekmişlerdi.İş çoktu ama mezunda çoktu maaşları düşmüştü.Bugün ise iş yok gibi üstüne adam çok.
  Sağda solda 10.000 maaş vericem diyen var ama onların aradığı elemanlar çoktan yurtdışına göçtü.Çünkü büyük sermaye ülkeden gitti.Ülkede çok fazla kendi işini yapmaya çalışan esnafımsı yazılım sektörü oluştu.Geri kalanlar ise kendi işini kurmamakla suçlanıyor, sonuçta herkes iş kuramaz. Bu sektörün yapısı gereği ufaklara yer yok.
  Ankara iş sıkıntısı varsa bu kötü bir haber çünkü bu sektörde iki yerde iş vardı.İstanbul ve Ankara.Ufak şehirlerde eleman bulunamayınca büyük şehirlerde verilmeyen ücretlerin ödendiğine denk gelmiştim.Bu fırsatlar aranabilir.
  Özetle denge bozuldu ve kolay kolayda düzelecek gibi değil.

  • lterlemez @lterlemez

   Kendi işini kuramaz kısıtı, üniversitedeki iyi arkadaş grubu içinden takım çıkartarak atlatılabilir bence. Bu tür işler, zaten çok fazla bireysel götürülemez. Ayrıca, yazılım konusunda, ülkenin çok aç olduğu sektörler mevcut; bunların araştırılarak, yönelinmesi veya yönlendirilmesi gerekiyor. Bu da hem branşından olan hem de olmayan takım üyelerine ihtiyacı ortaya çıkartıyor.
   Bunun için öğrencinin/mezun adayının, öğrenimi esnasında piyasa araştırması yapması lazım. Hazır üniversite ortamı içinde iken, diğer branşlardaki arkadaşları ile iletişim içinde olması gerekiyor. Aslında, ülkemizde çok büyük fırsatların olduğunu düşünüyorum ama bunu gençlere aktarmakta, yönlendirmekte kullanılamadığını düşünüyorum.

  • Hamdi @hamdi

   Ankara'da iyi okullar var. Savunma sanayinin kalbi de Ankara'da. Tamam teknokentler vs. var ama bence hala bu potansiyeli kullanamıyorlar. Maalesef firmaların çoğunun okul takıntısı var. Benim gibi ufak Anadolu şehirlerinde okuyan insanları direk eliyorlar. Çağırıp, mülakata alsalar şikayet etmeyeceğim ama onlarca firmayla görüştüm, bir yada iki tanesi mülakata tabi tuttu. Zaten onlar da oldukça olumluydu. Dönüş yapmadılar tabi ama en azından mülakat deneyimim oldu. Böyle bir sektörde okulun, etiketin önemsiz olduğunu ne zaman anlayacaklar merak ediyorum. Birde başlarda biraz seçiciydim ama görüşmeye gittiğim firmalara söylediğim maaş beklentisi 2500-3000 liraydı. Düşünebiliyor musunuz? Bu paralara bile almadılar. Halbuki benden çok daha vasıfsız olup da bu paraların iki katına çalışan insanlar çokça var piyasada.

  • lterlemez @lterlemez

   @hamdi; Tecrübe ile maliyeti dengelemeye çalışıyorlar işte; yani, sonuçta iş gene ekonomik duruma bağlanıyor (çünkü firmaların gelir dağılımı da bozuk). Aslında, örneğin, 2 tane tecrübeli çalıştırıp, yanına 1 tane tecrübesiz istihdam etmek yerine, 1 veya 2 tecrübeli ile idare ediyor işi.

  • lterlemez @lterlemez

   @hamdi; Bu da üniversite öğrencisinin, portföyünü, daha üniversitedeyken oluşturmaya başlaması gerektiriyor.

 • lterlemez @lterlemez

  Mesela, örnek vermek isterim. MEB'in müfredata programlama eğitimini ekledikten sonra, basit programlama yapılabilmesini, programlama mantığını öğretebilecek bir Türkçe uygulama/programlama dili geliştirmeyi kim düşündü/denedi (en basitinden bile olsa)?

 • Deniz Etkin @denizetkin

  Meb'den beklentilerinizi değiştirin. Meb yakında tüm meslek liselerini kapatırsa şaşırmayın. Şu an en çok imkanın sağlandığı proje okullarında, bedencisinden müzikçisine öğretmen olarak tarikat referansı ile gidebilirsiniz ve sizin mesleğinizden çok dünya görüşünüze bakarlar. Yani Meb'in başka planları var. Dindar gençlik yetiştirmeye çalışıyor. Programcı olacaksa da önce benim görüşümden olsun diyor. Meb'den çok şey beklemeyin.

Yeni yazım: Android’te Activity’e Transition (Geçiş) Animasyonları Ekleme

https://mucahitkambur.wordpress.com/2019/07/06/android-activitye-transitiongecis-animasyonlari-ekleme/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

TDK'nın API ile sözlük uygulaması geliştiriyorum, bir sözcük uygulamasında neler olmasını isterdiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16

Sosyal medyalarda bu şekilde özensiz yönetim olursa teknoseyir'in niye büyümediğine şaşırmamak lazım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sıkıntı büyük gibi gözüküyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap