BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 20

Şimdi beyler ciddi ciddi yardıma ihtiyacım var 😂 kafa allak bullak oldu yine. BT ve Programlama mezunuyum. Daha önce hiç bu alanla ilgili çalışmadım. İlanlar yüzünden hep soğuk baktım çünkü 50 tane şey istiyorlar 😎 Otelde çalışıyorum, + Otel dışı 2 tane 9+5 odalı aparta bakıyorum. Bu ay otelden çıkıyorum tazminatla beraber. Elime biraz para geçecek, macbook air alcam o kesin, çünkü birşeyler üretmek istiyorum. Evde güçlü bir de pc var ama şuan vakit kalmıyor pek. Sadece aparta bakacağım için sürekli boş odada, bahçede missfir bekliycem, gelsin ya da gitsin diye, o da günde 2-3 saat demek ve geri kalan boş vakit. Oteli bırakıp Sadece 2 aparta bakıcam gelirim yine aynı veya daha yüksek olacak. Bolca vaktim olacak ve bu vakitleri yazılım + ingilizceyi biraz daha geliştirmek + kitap okuyarak geçiricem. Ama ne yapacağımı bulamadım herkes gibi. Otele bir kaç yazılımcı geldi sohbet ettik, python ile çalışan da vardı, c# azure, apple tarafı için uygulama geliştirenler de vardı. Hepsi de kendi alanını önerdi elbette. Kodlarla oynamayı ve pcde birşeyler üretmeyi hep sevmişimdir.Yani kısace neye karar vereceğimi bile bilmiyorum. Ama kafa yorunca da başaracağımı biliyorum. Etrafımda destek alacağım bir çevre yok. Yani yazılımcı networküm yok.
Html, css, az bişi de mysql geçmişim var, çok hatırlamasam da 1 haftaya hepsini çözerim. Php yi kafama göre değiştirecek kadar biliyorum yani sıfırdan tasarlayıp yazamam ama olan birşeyi değiştirip geliştirebilirim. Python a bakıyorum arada. Bakıyorum da ne yapacağımı bilmiyorum. Algoritmayla aram iyidir, yani sorunları adım adım çözüme kavuştururum, neyi nerden nasıl çözerim bunları bulur hallederim, matematiğim kötüdür ama çalışmadığım için, yani trigonometri lazımsa bakar öğrenirim dert değil.

Şimdi sorum şu bu işlerin içinde olan birileri vardır illaki.
Ben ne yapayım 😂 Beni yönlendirecek birinin yardımına ihtiyacım var. Kardeşim bak şöyle yap:
- Python u çöz, sonra şunlara çalış.
Ya da
- apple için Swift öğren, sonra şunu öğren vs
Ya da çalışmak istediğin alanı seç, ilanlarına bak neler istiyorlar en çok onlara yönel gibi.

Amaç:
Kendimi geliştirmek, Öğrenmek, birşeyler üretmek ve yan gelir. Şukadar çok para kazanayım derdim yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7
 • KX1 @kortex

  JavaScript için html css bootstrap
  ReactNative için JavaScript

  ReactNative öğrenince para akmaya başlıyor zaten 😀

  Swift öğrenmek için AppStore'da swift playgrounds var.

 • Realblue1 @realblue1

  Minimum B1 düzey ingilizce bilmiyorsanız hiç bulaşmayın türkçeyle gelebileceğiniz en yüksek seviye muhasebe programı yazmak.

 • Papa Emeritus @pope

  Swift bence daha iyi çünkü bir kaç satırla UI’lı bir app’e dönüştürebilirsiniz ve başta güzel motivasyon olur bu. Python’da desktop/mobile GUI’li app’ler yapacaksanız bir kaç framework var ama yeterli değillerdi en son baktığımda. Ek olarak Swift ve Apple ekosistemine girerseniz aklınıza gerçekten app fikirleri gelebilir. Mesela cross-platform çalılan birisinin hayatta Safari’de extension içerisinde CoreML çalıştırılabileceğini bildiğini zannetmem. Apple’da gerçekten çok sağlam kütüphaneler var ve bunlardan bir haber yıllardır cross platform iş yapan geliştiriciler tonla. Safari’de CoreML çalıştırabilmeyi bilmek ne işime yarayacak derseniz? Ben bunu 2018’de WWDC’de duymuştum, 2019’da ML kullanan bir porno resim engelleyici çıkarttım. Neredeyse tamamen pasif olarak hala güzel bir miktar geliyor. Benzer şekilde 2019 WWDC’de Apple’ın on device dictation için ML modellerini geliştiriciye açtığını öğrendim. Yüz yüze ses kaydı yapabilen, bunu otomatik yazıya çeviren ve ses dosyasında istediğiniz bölümü yazıyla aramanızı sağlayan bir app yaptım. Tam app çıktı, pandemi başladı ve toplantılar iptal oldu ondan projeyi öldürdüm ama belki gelir getirirdi. Sonra ne işime yaradı derseniz, şirket içi kullandığımız bir app’e video’lar ekleniyor. Bir ufak işle bu video’lara otomatik altyazı ekleyen sistem getirdim mesela çünkü bu bu framework’ün varlığından haberim vardı. Daha ekstrem bir örnek olarak iPhone X çıktığında yüzden aldığımız 3D datalarla macOS’i kontrol etmeye yaratan bir app yaptık,sonra ekip dağıldı ama büyük ihtimalle bu sayede Apple WWDC bursu aldık hatta Apple mühendislerine sunduk bunu California’da 2018’de. ABD’li olsak staja ve sonrasında çalışmaya kadar yolu vardı. Bu app’te Multipeer Connectivity, Accelerate ve ARKit kullanmıştık, bunlarda çoklu platforma geliştirme yapanların detaylarını bilmeyeceği kütüphaneler. Bu tip çok örnek geliyor aklıma. Ekosisteme girmezseniz bu detaylardan izole olursunuz ve belki güzel fırsatları kaçırırsınız.

 • Robin @robin

  Bence ilk olarak yapılabilecekler listesi hazırlayın.
  Örneğin basit bir hesap makinesi veya todo list uygulaması düşünün. Bunu mobil, masaüstü, web vb farklı platformlarda hazırlamaya çalışın. Örneğin web için kaç farklı dil ve framework varsa hepsini mümkün olduğunca deneyip veya araştırıp fikir sahibi olmaya çalışın ondan sonra karar verin

  Hangi alan da bu yazılımı yapmak hoşunuza gider ve ürettiğiniz şey sizin hoşunuza giderse o alanda ilerleyin. Direkt A kişisi atıyorum C# önerdi diye körü körüne o dili yada alana yönelmeyin. Çünkü bu işi siz yapacaksınız.
  Örneğin ben web üzerine çalışmayı seviyorum ama C#, Java gibi dillerle çalışmayı sevmiyorum. Daha çok script diller hoşuma gidiyor gibi.

  Tabi bu projeleri yaparken mutlaka ingilizce çalışın. Düz gramer değil kelime bilgisi öncelik verin. Okuduğunuzu ve dinlediğinizi anlamanız çok önemli, herhangi bir tutorial izler veya okurken lazım olacak.

  • qubit @qubit

   Arkadaş otel sektöründe bir deneyim yaşamış, yaşıyor. Tavsiyem hesap makinesi vs. yerine bu sektörün bir sorununa yönelik çözüm geliştirmeye çalışması olur ki şevk ile yapsın. İlk başta bir basit mobil? uygulama ile başlanabilir, sonrası gelir.

  • Robin @robin

   @qubit "Daha önce hiç bu alanla ilgili çalışmadım" Dediğine göre daha önce programlama deneyimi olmadığını düşünerek yazdım. Hiç bilmeyen birisine direkt otel programı yaz demek ne kadar mantıklı ? Hemde illa hesap makinesi yap başka şey olmaz demiyorum. İlk başta yapabileceği basit bir fikir ile başla diyorum. Eğer hesap makinesi çok basit ve daha zorunu yapacağına inanıyorsa daha zor bir proje ile de başlayabilir.

En iyi telefonu webcam olarak kullanabileceğiniz yazılım olabilir.
https://reincubate.com/camo/

Reincubate Camo - Use your phone as a pro webcam, free

Look amazing on video calls. Use your iPhone or iPad as a pro webcam and get powerful effects and adjustments for Zoom, Meet, and more.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows'da sık kullandığınız ve tavsiye ettiğiniz araçlar nelerdir? Ne işe yaradığını da kısaca yazarsanız faydalı bir konu olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 32
 • xpow3r @xpow3r

  SageThumbs: imaj dosyaları arasında format değişimini yapıyor sağtık menusunde ekleniyor ve psd uzantılara ön izleme getiriyor.
  geek uninstaller: kalıntıları kaldırarak silme yapıyor
  sumatrapdf: pdf dosyaları için hafif görüntüleyici
  xdm: indirme yöneticisi
  intel remote keyboard, telefondan bilgisayarı kontrol ediyor, fare ve klavye oluyor telefon (bunu bulamayabilirsiniz intel desteklemiyor artık)
  potplayer: medya oynatıcı
  coretemp: cpu bilgilerini saatin yanına ekliyor
  net speed monitor: ağ kullanımını saatin yanına ekliyor

 • Serdar @serdaracikyol

  Twinkle Tray: Harici monitörün parlaklığını ayarlamak ve geceleri otomatik parlaklık kısmak için kullanıyorum.

  Geek Uninstaller: Programları bu araç ile kaldırıyorum. Kendi kaldırma işlemi bittikten sonra araya girip arkada kalan klasör ve regedit kalıntılarını gösteriyor ve tek tıklama ile siliyor. Bazen fire veriyor ama oldukça faydalı. Tek exe'lik bir program kurulum falan yapmadan kullanılabiliyor.

  Advanced IP Scanner: Ağımda bulunan cihazları listeliyor.

  Minitool Partition Wizard: Adı üstünde, disklerdeki partitionları düzenleme için kullanıyorum. Bazen usb bellekleri Windows kendisi formatlayamıyor onun için de işe yarıyor. Alternatif olarak Macrorit Partition Expert Free kullanılabilir.

  PUTTY: SSH ve Seri Port bağlantısı için kullanıyorum.

  TeraCopy: Bunu yeni kullanmaya başladım. Büyük dosyaları kopyalarken durdurma sonra devam etme gibi özellikleri varmış. Kurduğumdan beri pek büyük dosya taşıma ihtiyacım olmadığı için deneyemedim.

  Notepad++: Her türlü dosya düzenleme işimde kullanıyorum. Windows Not Defteri çok işlevsiz kalıyor.

 • kumbaraci @kumbaraci

  Auto Dark Mode: Ayarladığım saatlerde açık/karanlık temalar arası otomatik geçiş yapmamı sağlıyor.
  Net Speed Monitor: İnternet anlık kullanım değerlerini görmemi sağlıyor.
  Notebook FanControl(nbfc): Dizüstü bilgisayarda fan ayarı yapmamı sağlıyor.
  Okular: Doküman okuyucu/düzenleyici.
  QTranslate: Seçilebilir herhangi bir metni Türkçeye/İngilizceye çevirmemi sağlıyor.
  ScreentoGif: Video ve gif kaydetmemi sağlıyor.

 • deepL @deepl

  AutoHotkey
  İhtiyacım olan fonksiyonu kendim yazıyorum. Tüm windows'a, ayarlara, dosyalara hükmedebiliyorsun.

#KurKorumalıMevduat 3 aylık döviz 'e endeksli vadeli mevduat açmıştım. Bugün vade süresi doldu. Para hesaba geçti. Hesap açılış tarihinde döviz kuru 13,66 TL idi. Bugün kapanış tarhinde ise 14,7 TL. Yani %7-8 civarı bir döviz getirisi olmuş. Benim hesaba ise ana paranın sadece %4,5 'i kadar faiz yattı. Döviz getirisi daha fazla olduğu için anaparanın %7-8'i kadar bir miktar üzerine eklenmesi gerekmiyor mu ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 24

Evde armut koltuk kullanan var mi ? Tv karsisinda konsolla takilirken falan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Siparişini verdiğim Macbook Air M1 8/256 modeli az önce elime ulaştı. Fakat RAM konusunda aldığım geribildirimlerden dolayı hemen açıp kurcalamak istemedim. Şunu merak ediyorum. Bu paraya veya mümkünse daha aşağısına 16/512 konfigürasyona sahip, ince ve taşınabilir bir farklı bir notebook alabilir miyim? Bir ara fansız modu olan modellerden konuştuğumuzu hatırlıyorum.

Huawei bazı modelleri gözüme çarptı ama piyasada onlar da kalmamış. Acer Swift 3'ler var, onlarda da hep 8GB RAM görünüyor. Şimdi bu makineye bu kadar para verip kahır çekmekte biraz saçma olacak. Geliştirme amaçlı kullanmayı düşünüyordum. Docker vs. ek olarak Xcode ile Swift geliştirmeyi öğrenmeyi düşünüyordum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 26

Bilgisayarda bulunan metin tabanlı(Word, Excel, TXT, PDF, SRT, JAVA, CPP vb.) gibi dosyaların içerisinde arama yapmanızı sağlayan bir yazılım. Programın içerisinde önizleme özelliği sayesinde aradığınız dosyaları açmadan gezebilirsiniz.

https://anytxt.net

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

Bu abiden kullanan var mı? Kablosuz şarj almak istiyorum ama hangisi iyidir kötüdür bilemedim. Hazır almışken Apple Watch’u da şarj etse tadından yenmez.
Ne önerirsiniz?

Spigen Essential F306W Qi2 Kablosuz Şarj Cihazı + Qualcomm 3.0 Priz Adaptörü...

Spigen Essential F306W Qi2 Kablosuz Şarj Cihazı + Qualcomm 3.0 Priz Adaptörü (iOS/Android Hızlı Şarj + Soğutma Teknolojisi) 10W/9W/7.5W/5W - 000CH22772 : Amazon.com.tr: Elektronik
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7