129TL'lik Dürbün incelemesi(Jwin JD-05 10x25mm)

Merhaba arkadaşlar, eski 10x50 dürbünüm vardı ve kırıldı. Bu yüzden bir dürbün arayışına girdim. Hem dövizden dolayı hem de hammadde fiyatlarından dolayı dürbün fiyatları uçmuş gitmiş. Ortalama bir dürbün almak için minimum 500 lirayı gözden çıkarmak zorundasınız.

 

Neyse ürünün adı Jwin JD-05 olarak geçiyor, aynı zamanda Bushman, Nikula, Comet gibi markalarda aynı dürbünün üzerine markasını yapıştırıp satıyor(En uygun fiyatlı olanı Jwin).

 

Ürün özelliklerine gelecek olursak 10x25mm bir dürbün. Bilmeyenler için özetle 10x yakınlaştırıyor, 25mm'de mercek çapı var. Mercek çapından anlayacağınız üzere çok küçük bir dürbün. Boyutunu anlamanız fotoğraflarını koyuyorum.

 


Deneyimime gelecek olursak oldukça beğendim, fotoğraflardan anlayacağınız üzere gayet iş görür bir alet olmuş. Zaten Bushman dandik bir ürün olsa markasını basıp satmaz. Birazda ona güvenerek aldım.

not: telefon kamerasını yapıştırıp çektiğim için biraz puslu çıkmış.

Avantajları:

-Piyasadaki en ucuz dürbün.

-Boyutu nedeniyle cepte gezdirebilir, arabanın torpidosunda yer kaplamaz.

Dezavantajları:

-Gözünüzü bakacağa tam yapıştırmazsanız çift görme(yansıma) problemi var, ya çok küçük olduğundan dolayı ya da başka bir problem var. Daha önce kullandığım dürbünlerde karşılaşmamıştım.

-25mm mercek çapı olduğu için ışığı az alıyor ve bundan dolayı yağmurlu, puslu havalarda net göstermiyor. Tabi fizik kuralları gereği böyle olması gerekiyor.

 

Sonuç: Beklentinizi yüksek tutmazsanız alınır. Sonuçta 7 dolarlık bir dürbün 🙂  Az daha iyi bir şey istiyorum diyenlere önerim mercek büyüklüğü en az 40mm olan dürbünleri tercih etmenizi öneririm(tabi fiyat +500 liralara fırlıyor). Aynı zamanda elde kullanacaksanız 12x ve üzerini tavsiye etmiyorum. Çünkü ne kadar zoom o kadar titreme yapar ve net görüntü alamazsınız. Benim aldığım ürün problemli çıktığı için iade etmek zorunda kaldım. Bir tarafında optik kayma var ve çift gösteriyordu nesneleri.

Ürünün linkleri:

https://www.a101.com.tr/ev-yasam/jwin-jd-05-katlanir-durbun/

https://www.hepsiburada.com/nikula-10x25-el-durbunu-kaucuk-kaplama-pm-HB000011FPIU

https://www.hepsiburada.com/petrix-durbun-10x25-pm-HB00000QHYOT

https://www.hepsiburada.com/bushman-bn-2-10x25-kucuk-durbun-pm-outdudubush49

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap