Paylaş Paylaş

Bildirimler arasında zaman yönetimi

Her gün, her saniye telefonlarımızdan ya da bilgisayarımızdan gelen bildirimler arasında iş yapmaya çalışıyoruz. peki ama bu durum ne kadar sağlıklı? Beynimiz birden fazla işi aynı anda yapmaya nasıl reaksiyon gösteriyor?

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye'nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir'in teknolojiyle ilgili son gelişmeleri verdiği YouTube hesabıdır. Teknolojik ürün incelemelerine, teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu hesaptan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali @norego

  Tam ihtiyacım olan konu. Aynı anda 4 projeyi birden yürütüyorum. Deneyeceğim. Teşekkürler.

 • Emre @xyz

  İşte bunlar hep pomodoro 🍅

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Oynata bastım ses yok, AirPlay açık kalmış sanırım:)

 • Batuhan Karalar @alcantara

  Derken Teknoseyir'den push bildirimi geldi 😀

 • Bünyamin Tetik @bunyamintetik

  @gamsizm Bu bilimsel bilgi tartışması yok demek bilimsel bilginin doğasına aykırı olmadı mı 😀

 • Deniz Etkin @denizetkin

  kadıınlar aynı anda bir den fazla iş yapabiliyorlar. Şöyle ki, Kucağında çocuğu pışpışlarken yemek karıştırabiliyor ve aynı zamanda omuzu ile kulağına sıkıştırdığı telefonla konuşabiliyor.
  Hadi bunu da açıklayın ateistler 🙂

  Benim okumadığım 1200 mail var. 1200x10 = 12 000. IQ'mu hesaplamadım ama 150 desek. Mevcut IQ, 150-1200=-1050. Şimdi anladım niye bön bön baktığımı

  • disaster @disaster

   Hocam ateist değilim ama cevap vereyim 😀
   Burada mevzu bahis olan muhakeme yapılması gereken işler, otomatiğe bağlayıp yapılabilecek işler değil.
   Beyin o konuda mükemmel çalışır işleri mümkün olduğunca otomatiğe alıp kendini başka işler için müsait hale getirir.

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  TEKNO birşeyler istiyoruzzzzz. 🙂 (telefon değil)

 • BraVe @brave

  Hamdi abi mavi siyah mı giymiş yoksa sarı beyaz mı? 🙂

 • Bünyamin Tetik @bunyamintetik

  Ben bi yandan sizi izlerken tez yazmaya çalışıyordum 😀 Neyse tezi bıraktım.

 • Cavid-19 @mask

  yarından tezi yok başlıyorum bu yönteme varsa tavsiye ettiğiniz uygulamala yazarsanız sevinirim

 • Kent @kent

  Mevzu uzun , benimde okadar zamanım yok lakin kısaca yurtdışında büyük yada küçük ama vizyonu olan köşedeki dükkan bile bizde tam karşılığı yok ama danışman diyebiliriz. Danışmanlık hizmeti alıp daha verimli nasıl çalışırız diye bağımsız kuruluşlardan yardım alıyorlar. En sevdiğim cümle ise " ne kadar çok toplantı , okadar çok verim kaybı" vs. vs.

 • Hakan ÖZCAN @hakanozcan

  Değinmemişsiniz fakat uykusuzluğun da verim konusunda çok büyük etkisi var.

 • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

  Konu çok güzel. Benzeri içerikleri ileride de görmek isterim.

 • Orcun @orcun

  Güzel bir konu işlenmiş,video için @gamsizm teşekkürler. Duruma gelirsek şahsen yıllardır bahsettiğiniz şekilde çalışıyorum. En verimli de böyle çalıştığımı farkettiğim de hayat daha güzel oluyor. Çünkü bir düzen disiplin çok önemli birşeydir. Mesela müzik dinlediğim zamanlar günün 1 saati falandır. Onda da işe servisle gelip gidiyorum artık o yüzden yolda trafik vs. kafamı şişirmesin. Öbür türlü daha işe başlamadan yorulduğumu hissediyorum. Benim işimde dikkat işi olduğu için en ufak bir dikkat dağınıklığı demek elim kolum bacağım vs. kaybedebilirim anlamına gelebiliyor. Kafam dolu işe gitmiyorum o yüzden. Aklımda kalmıyor en kötü not defterime yazıyorum. Telefonum iş saatleri kapalıdır. Sadece molalarda açıp bakıyorum. Arayan varsa geri dönüyorum vs. biraz whatsapp o kadar. İşten çıkıyorum gene serviste müzik dinlerim. İşten gelince de hobilerimi kendime ayırdığım zamanda yaparım. Genelde dh ve burada takılıyorum. En kötü çok yorgun değilsem papercraft sardım bu aralar çıktı alıp kesip biçim yapıştırıyorum. Maket yapmak kadar keyif veriyor. Hobi bulmakta zorlananlara tavsiye ederim. Facebook twitter instagram vs. ile zaten işim yok. Takılmıyorum bile o arada ben daha iyi hissettiğim işleri yapıyorum. Dediğim gibi hobilerim mesela bunun haricinde asla taviz vermiyorum. Size de bunları öneririm. Asla kendinizden tavizde vermeyin. Ne işiniz varsa önce onu bitirin sonra diğer işe girişin.

 • Batuhan @achfighter

  Telefon bildirimleri, çalışırken sorun oluyor. En güzel çözümlerden biri bildirim kapatma düğmesi #OnePlus.

 • mAmiTo @mamimami

  Bir iş yapıyorsun zerre kadar ilgilenmediğin Gamende ve Otoseyir den bildirim geliyor halbuki sen bildirimleri sadece Teknoseyir bildirimlerini almak için açmışsın can sıkıyor tabi @gamsizm @hkellecioglu

 • turker @turker

  bilgisayar başında çalışmak zorunda olanlara tavsiye:

  1- bir adet time tracker yazılım kurun, 1 hafta log tutun. ne işe ne kadar harcıyorsunuz görün ve ona göre alışkanlıklarınızı değiştirin. günde 40 sefer facebooka yada haber sitelerine girmeye gerek yok.

  2- email filtreleri kullanın. şu adresten geliyorsa şuraya at, içinde bu kelime geçiyorsa buraya at vs. şeklinde. çalışırken sadece o etiketleri ve/veya klasörleri kontrol edin. urgent call yada on call tarzında bir iş yapmıyorsanız hiç bir iş için anında email yazmanız gerekmez. email attıktan 5dk sonra telefon açan olursa, bi müşteri var, bir görüşmem var vs. deyip dehleyin. müsait olunca cevap yazarsanız.

  3- işleri sıraya koyun ve o sırayı takip edin. bir işi ortasıdna bırakıp başka işe atlamayın.

  4- kendi işinizi yapıyorsanız kendi mesai saatinizi belirleyin. örneğin pazar günü hiç bir müşterinin telefonunu açmayın. aksi durumda hiç kimse o gün tatilmiş, saat gece 1 miş dinlemez, arayıp dakikalarca meşgul eder. insanlar başta mırın kırın etse de alışmaları çok çabuk olur.

  5- insan üstü bir varlık değilseniz aralıksız 3-4 saat bir işe konstanre olup aynı performansta çalışamazsınız. bir bardak su içmek için bile olsa belli aralıklarla mola verin. enerji verecek yiyecekler olsun elnizin altında

 • umut666 @umut666

  @gamsizm bir belgesel izlemiş, sonra kalk hamdi şunun videosunu çekelim demiş ve bize bu videoyu bahşetmişler . teşekkürler.
  bu arada bu bildirim olayında neden ''benim durumuma gelen yorum''un vb. bildirimi gelmiyor? sadece teknoseyir videosu yüklendi diye bildirim geliyor. böyle olacaksa hiç manası yok aslında bu bildirim olayının

 • Fırat ➕ @frt

  Ben de son 1 yıldır benzer bir yöntem uyguluyorum. Ders çalışma saatlerinde telefondan 50 dk sonraya zamanlayıcı ayarlıyorum ve telefonun internetini kapatıyorum. Süre bitene kadar da açmıyorum interneti. İlk başlarda 10 dakika geçmeden sabredemeyip geri açıyordum ama artık büyük oranda uyguluyorum. İnterneti kapatınca sms veya çağrı miktarı zaten günde 3-5'i geçmiyor. Çalışma verimim rahat 2 katına çıkmıştır bu şekilde.

  Bu arada @hkellecioglu abi kilo mu aldın kazaktan mı öyle görünüyor 🙁

 • UmutPohl @umutpohl

  çok güzel ve gerekli yalnız bildirim dağıtmasa patron gelir biri gelir o dikkat dağılır ve bağzı işlerde bırak 5 dk yı 2 dk boş duramıyosun ve aynı işi yapınca da beyin bayılıyor

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Konuyu anlatmis olmaniz guzel ama bir kismina katilamayacagim, ozellikle ayni anda birden fazla farkli is yapmak icin ozel birisi olmak gerekli kismina.
  Oncelikle insan beyni sadece bir yere odaklanmaz, insan beyninin odaklanma sistemi kisa sureli ve gecmis bellek seklinde calisir.
  Yapilacak isler bu kisa sureli bellekte birikir, tipki islemcilerdeki "Cache" gibi onun ile alakali olan diger bilgilerde yeri geldiginde uzun sureli bellekten cagirilir.
  Bir ise odaklanabilmek demek insan beyninin ilgi alaninin o ise yonelmesi demektir ve bir is ne kadar duragan ise ilgi o kadar azalir bu yuzden bir isten yapilirken o isi yapmak isteyip istememek performanstaki birinci etkendir.
  Yine insan beyni icin kabaca 2 ust birden cok alt baslikta odaklanmadan soz edilebilir.

  1- Psikolojik odaklanma (Ruh hali)
  2- Fiziksel odaklanma (Beynin kullilabilmesi ve duyular)

  Bunlari paraf olarak acmadan kisaca orneklersek
  1- Mutluluk, Motivasyon, Istek, Stres, yetenek, zamanlama gibi bir kac odaklanmayi etkileyen konulari ele alirsak
  Ali ve Mehmet isimli iki iscinin komur madenin de nasil farkli performans verebileceklerini ornekleyebiliriz.

  Ali, o gun ise mutlu ve istekli bir halde yapacagi isi bilerek ve severek pozitif bir motivasyonla geldigi halde isi icin gereken zamani hesaplamadigi icin yeteneklerini kullanamiyor ve is gecikmesinden dolayi yapacagi stres yeteneklerini kullanamamasina sebep olacak ve yapacagi ise odaklanamayacak ve dusuk performans verecektir.

  Mehmet, calistigi isi begenmedigi icin isteksiz bir halde ise gelir ama begenmemekte bir motivasyon oldugu icin o isi kisa surede bitirebilmenin yolunu ve gereken zamani hesaplayip yeteneklerini maksimum seviyede kullanacak ve yapacagi ise odaklanacak yuksek performans verecektir.

  Bunlar birbirlerine kombine edilebilir, yani bir kisinin is performansini o isten ne kadar zevk aldigindan tutun o anki mutluluk durumuna kadar bir cok etken etkiler.
  Bunlarin hepsi aslinda konsantrasyon ile alakali ki bunu ilerde anlatacagim.

  2. Fiziksel odaklanma tamamen kapasite ile alakali bir konu ve kisiden kisiye degisebilir.

  Insan beyni fayda gordugu seyleri hafizasinda tutmaya egilimli bir yapidadir, zevk almakta bir faydadir ozellikle Dopamin hormonunu tetikledigi icin ayrica onemlidir.
  Ayni anda bir kacseyden birden hoslaniyor yada fayda goruyorsa beyin hepsini flash olarak hafizaya kaydedebilir bunun siz farkina bile varmazsiniz.
  Bu yuzden calisma aninda calan muzigin yada TV'nin sizin konsantrasyonunuzu etkilemesi tamamen sizin aslinda yaptiginiz ise duydugunuz ilgi ile alakalidir.
  Bu yuzden insanlar odaklanma ve konsantrasyonu birbirlerine karistirmaktalar, oysaki farkli seyler.
  Odaklanmak demek bir verinin islenmesi icin beyin'e oncelik atanmasi demektir, konsantrasyon demek ise beynin kendisini sadece o isin nasil yapilacagini hesaplamasina atamasi demektir yani yorumlama yeteneginin rezervasyonu.

  Yani bir atis poligonunda hedefe odaklanabilirsiniz ama hedef'e konsantre olamazsiniz atis icin konsantre olur nasil yapacaginizi hesaplarsiniz.
  Aslinda konsantrasyon bir hesaplama mekanizmasi yada eylem planina yogunlasmaktir denilebilir.
  Sadece yogunlasmak ta diyebiliriz.

  Insan beyni anda anda birden cok seye odaklanip takip edebilir, bunun icin super insan olmaniza gerek yoktur ki hic bir islemci beynin bu yetenegine sahip degildir.
  Insanlardaki sorun ayni anda birden fazla ise konsantre olamamaktir, bu da aslinda yine yapilan ise duyulan ilgi ile alakalidir.
  Ama tutup ta siz, ayni anda hem yazi yazip hem jimnastik yapamazsiniz bu fiziksel bir engeldir fakat siz ayni anda hem yazi yazip hem icecek icebilir hem de emaillerinizi okuyabilirsiniz bunun icin sadece kendinizi ayarlamayi ogrenmeniz gerekir yani kendinizi butun bu islere konsantre etmelisiniz.
  Eger insanda bu yetenek olmasaydi Pilotluk gibi agir meslekler mumkun olamazdi...

  Gelen iletileri, e-postalari, telefonlari, kullandiginiz bilgisayari ayni anda idare edebilmek tamamen konsantrasyon ile alakalidir yani siz bu eylemleri ayri isler degil de islerin birer parcasi gibi gorebilirseniz o zaman isiniz kolaylasir cunki beyin sizin icin surekli takip edecektir.
  Fakat siz tutup hepsine ayri ayri odaklanmaya kalkisirsaniz bu sefer algilama bozuklugu ve stres sorunlari yasarsiniz.

  Iste Avrupa da is konusunda buna agirlik verilir, isverenler iscinin motivasyonu ve kapasitesi ile cok yakindan ilgilenirler.
  Bahsi gecen alet iste konsantrasyon yani yogunlasma sorunu olan insanlarin isini kolaylastirmak icin yapilmis, insani robot gibi yapmaya yoneliktir.
  Bunun yerine isverenler daha faydali ve insancil bir yontem gelistirmistirler.

  ISCININ DURUMU, IS PLANLAMASI VE ZAMANLAMA

  Yani isciniz ile ilgilenmek, yapacaginiz isi onem sirasina gore siralamak ve zamanlamasini ayarlamak.
  Kisisel durumlar icin, oncelikle yapilacak isin ne fayda getirecegini dusunmek bir sekilde o isten zevk almaya calismak onem sirasina gore parcalara bolmek ve parcalanmis isler icin gereken zamani hesaplamak.
  Bunu yaptiginizda ne odaklanma ne de konsantrasyon sorunu yasamazsiniz, hangi isi yaparsaniz yapin.
  Buna da is literaturunde, Pratik ve planli calismak denir.

  Yine abartili bir yorum oldu, mazur gorunuz 🙂
  Eksik ve yanlislarim olduysa kusura bakmayin.

 • Enes @b-enes

  Video 10. dakikadan sonra başlıyor

 • pabu @pabu

  Tam 3 hafta once okulumun counselling service'ine gittigimde, oradaki seansta bana "procrastination'i yenmek" uzerine anlatilan teknikti bu Pomodoro. Hala daha tam olarak oturtamadim, malum araya sinavlar girmisti, full panik halindeyken tam olarak oturtamamistim. Bu video'dan gelen gazla beraber tekrar uygulamaya baslayacagim 🙂

 • İbrahim @fidotrr

  bir bilim adamının bir sözü vardı:"Bir konuda çalışmaktan sıkıldığımda,sıkıntımı başka bir konuya çalışarak gideririm".yani mesele kafada bitiyor çalışmayı iş olarak görmemekten geçiyor.

 • Onur ARICAN @monura

  Tüm dış uyarıcılardan arınıp, yapılacak işe konsantre olma ve belirli aralıklarla ara verme zaten hep uyguladığım bir yöntemdi. Bu özelliğe üniversitede sahip oldum. Corel Draw ile çizim yaparken, programın sık sık save dosyasını bozması nedeniyle saatlerdir yaptığım işler bir çok kez heba oldu. Ben de işi yaparken belirli aralıklarla manuel kaydetmeye ve kaydettiğim dosyanın kopyalarını oluşturmaya başladım. Bu kaydetme ritüeliyle de birlikte ufak aralar vermenin önemini anladım. Bu aralar, aynı zamanda bir kaç dakika için bilgisayarın başından kalkıp, kafamı boşaltmamı sağladı.

  Konsantre bir şekilde çalışmak çok verimli olsa da aralar bırakıp, kafayı dağıtmak ve yeniden konsantre olmak da bir o kadar önemli. Bir zamanlar öğrencilerin dersin ilk 20 dakikasında konsantrasyonlarının tam, geri kalan zamanda da zayıf olduğu söylenirdi. Bu da bir süre sonra dersten yeterince faydalanmamanıza yol açıyor.

  Proje tabanlı çalıştığım sürede bir sorunu çözmek için çok uzun süre uğraşırsam o sorunun asla çözülmediğini farketmiştim, bu da bana bu tip durumlarda kaçışın en doğru yol olduğunu gösterdi. Eğer bir sorunu çözmek (örneğin bir kod yazmak) için çok uzun süre uğraştıysanız, bir yerden sonra o sorunun çevresinde dönmeye başlıyorsunuz, çıkış yolunu bulmanız çok zor oluyor. Bu tip durumlarda o işi bırakmak, gerekirse 1 gün beklemek ve daha sonra o işin başına oturmak çözümü anında görmenizi sağlıyor.

  Yapılacak bir iş varsa, mümkün olduğu kadar konsantrasyonunuzu bozacak uyarıcılardan uzak durmak ve beyninizi yormadan, ara vererek kendinizi rahatlatmak en verimli çalışma yöntemi bence.

 • Kamil @kamil

  Facebook ve diğer siteler için kendinize günlük belirli bir süre tanıyıp kısıtlama getirebilirsiniz, bunun için StayFocusd adlı şu eklentiyi öneriyorum; https://chrome.google.com/webstore/detail/stayfocusd/laankejkbhbdhmipfmgcngdelahlfoji

 • Baki Karadeniz @bakikaradeniz

  @gamsizm trello ve pomello kullanıyorum. Tavsiye ederim. Drucker ne demiş? Ölçemezsen yönetemezsin 🙂

 • Mert @merphous

  Çok güzel bir konu üzerinde durmuşsunuz.Teşekkürler.

 • Mustafa @merdogmus

  Herşeyi yapmayı çalışırsan, hiçbirşey yapmadan kalıyorsun, takip edilecek o kadar çok şey var ki günün sonunda dış dünyadan ve insanlardan kopmamak imkansız hale geliyor, benim açımdan.

 • mavisihirbaz @mavisihirbaz

  Bu konuya ilişkin Forbes'ta yayınlanan bir makaleyi çevirmiş ve kendi blogumda paylaşmıştım. Bir kitap incelemesine ilişkin bir yazıydı. Odak noktası, multitask çalışma ve aşırı bilgi yüklemesi.
  http://boraavci.blogspot.com.tr/2015/01/10-admda-asr-bilgi-yuklemesinin.html

 • Dubium @zeckho

  @gamsizm Muratcım, videonun başlarında bir yerde diyorsun ki, "insan beyni birden fazla işi aynı anda yapacak şekilde tasarlanmamış." Onun doğrusu "insan beyni birden fazla işi yapacak şekilde evrimleşmemiş" olacak.
  Oysa o cümleden hemen sonra da "bilim"sellikten dem vuruyorsun. Artık dil sürçmesi mi yoksa nedir o da öyle kalsın.
  Hamdi'nin Alcatraz kostümüyse çok güzeldi.
  Bütün TS ailesine saygı ve sevgilerimle.

 • xekeru @xekeru

  is hayatinizda ve gunluk hayatinizda telefonunuzu daima sessiz modunda kullanmanizi tavsiye ederim

 • fsh77 @fsh77

  tencereden biseyleri çıkacak sandım hep ©_©

 • balcis @balcis

  bildirimlere izin vermeme rağmen site bildirimleri bana düşmüyor, herhangi bir kanalı kullanıcıyı vs takip etmek mi lazımdır?

 • dkoc @dkoc

  Uzun süredir bu tekniği kullanıyorum, özellikle telefonda kullanımının zorluğun değinilmiş doğrudur ancak iOS cihazlarda forest adlı uygulama pomodoro sırasında telefonu kullanmanıza izin vermiyor, izin vermiyor derken de önce uyarıyor sonra da pomodoroyu iptal ediyor. Gayet başarılı bir app ilgilenenler; ShaoKan Pi: Forest: Stay focused, be present
  https://appsto.re/tr/tXpPZ.i

 • homosapien @biggestliar

  @gamsizm bu mesaja cevap vermezsen seni garez olurum, beyimin çalışan yarısı (diğer yarısı zaten tüm bildirimlere kapalı) seni takılıp kalır 🙂 . Eğer cevap verirsen "Sana pamuklara sarmalar sararım, ne de hesap sorarım"

  Bu yorumu yazarken aynı anda , esemes, imeyil yazmaya çalışırken, engıriy börds oynayarak, eşime laf yetiştirirken, futbol maçı seyretmeye çalışırken çok sevdiğim 2 kitabı okurmaya çaşırken yazdım. Birde yazı yazdığım pisi'ye de format atsam mı diye düşünürken beynimim kalan son zerreciklerini de çayıma şeker niyetine karıştırmışım.

  Şimdi anladım aynı an da bunlar olmuyormuş 🙂 ...... AHA GOL OLDU muhittin.......... 🙂

 • fsh77 @fsh77

  napolyon aynı anda iki eliyle mektup yazarken başka biriylede konusabiliyormus 🙂

 • mustafa colpan @cableguy

  biz de çalışırken sizi dinliyoruz

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Evet asgari ücret bizi de o şekilde vurdu ama bir farkla, biz zaten minimum kadroya inmiştik. Cebinde akrep olanlar kesin var da küçük esnaf dediğimiz kesime çok ciddi zararı oldu. Zama ya da kayıt dışına itiyor bu durum. Ama şunu söyleyeyim zaten devlet tüm sistemi sizin vergi kaçıracağınız varsayımı ile kurmuş. Dürüst iş yapmaya çalışanın pek bir şansı yok.

 • steelfiist @steelfiist

  @gamsizm aynı anda 2 elimi kullanarak yazı yazabiliyorum.

 • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

  Hatta ilgili bir yazıma daha rastladım:

  Aşırı bilgi karmaşasıyla başa çıkmak

  http://www.umityildirim.com/asiri-bilgi-karmasasiyla-basa-cikmak/

 • Cevdet Acarsoy @acarsoy-cevdet

  Tam benlik konu 🙂 İyi ki ben gelip anlatmamışım, ne güzel 20dk'da izledim... 🙂

 • Günay Kılıç @gny09

  3 monitörle çalışıyorum artık tek iş yaparken sıkılıyorum o derece. Mesela Playstation oynarken muhakkak yandan da dizi, film falan bir şey açarım, beynim tek iş yaparken odaklanamıyor. Benimki de ayrı bir manyaklık.

 • Hado @hado

  Üniversite sınavına çalışrken mutlaka müzik veya tv açık olurdu. Sessizken dikkatimi veremiyordum. Dershane ve okul ortamı da gürültülü olduğu için galiba. Sosyal medya hesaplarımı kapattığımdan işte de pek sıkıntı çekmiyorum. Bilişim medyasında çalışanlar için durum daha zor tabi.

 • Burcin Cerci @noonelivesforever

  az önce zaman yönetimi eğitiminden çıktım. teknoseyiri açınca bu konuyu görmek çok şaşırttı açıkçası. benimi takip ediyorsunuz? 🙂

 • Veysel @spectrum

  Bilgisayar örneği verlmiş. Buna en güzel örnek, özellikle eski bilgisayarlarda, dosyaları tek tek kopyalayınca 10 dakika süren işlemin, hepsini aynı anda kopyalayınca 20 dakika sürmesi 🙂 Dikkat edin, tek tek yaparken dakikata 30 MB kopyalıyorsa, atıyorum 3 tane kopyaladığınızda dakikada 10 MB falan kopyalıyor (dosyaları birden seçip, kopyala yapıştır değil dediğim. 1. dosyayı seçtin, kopyala-yapıştır, sonra hemen bir tane daha vs.)

 • homosapien @biggestliar

  @gamsizm @hkellecioglu #akis

  Biliyorum vidyo ile çok alakalı değil ama bu vidyoda bilimsel bir konu olduğu için (nereye yazmam gerektiğini bilmediğim için aslında) buraya yazayım dedim.
  Bu akşam bir arkadaşım beni aradı ve akülü vidalama almak istediğini , hangi marka ve nasıl birşey alayım diye sordu ve konuşmaya başladık. Derken konu pil ve batarya çeşitlerine geldi ve aklıma geldi; Bence TS olarak, artık hayatımızın heryerinde önemli bir yeri olan pil ve bataryalar ile ilgili bilimsel bir vidyo olması iyi olurdu, hatta bununla ilgili doğru düzgün türkçe vidyo olduğunu bile düşünmüyorum.
  Best Regards

  Edit: Hatta volt,amper, watt gibi değerler açıklanabilir vs. vs.

 • Applejack @applejack

  hayatımda gördüğüm en gereksiz konu-video sıralamasında ilk 3'e oynar diye düşünüyorum.

 • dx486 @dx486

  Yararlı ve ilginç bir konu, ele aldığınız için teşekkürler. Genç arkadaşlara faydalı olacaktır.

  Ben bu tekniği kitabından öğrenmiştim ve uzun zamandır uyguluyorum. Doktora yeterlilik sınavını bu teknik sayesinde geçtim. Daha önce öğrenmiş olmayı dilerdim.

  Bölünme, uyarılma çağındayız. Sükuneti ara ki bulasın. Kendi sükunetimizi yaratmak zorundayız. İç ve dış uyaranlarla mücadele etmeyi öğrenmeliyiz. Tekniği uygularken iradeli ve kararlı olmak şart. İç uyaranları bir süre sonra dizginleseniz de dış uyaranlar daima sizi meşgul edecekler. İnsanlara "şu anda müsait değilim, seni daha sonra bu konuyla ilgili arayacağım" demeniz başta onlara garip gelse de zamanla çalışma disiplininize onlar da saygı duyacaklardır.

  Unutmayın, bir sonraki Pomodoro daima daha iyi olacak. 🙂

 • Can Krmz @cnkrmz

  O kadar hızlı konuşuyorsunuz ki takip edemiyorum. LP'nin ağır ağır anlatışını özledik !

 • Mert Alkan @mertalkan

  Dün denedim hiç olmadı. Bugün patron işe gelene kadar iyi yürütüyordum ama o gelince yine dağıldım. Uygulaması zor gerçekten. Ama yine deneyeceğim.

 • XGSpirit @xgspirit

  @gamsizm bilimseyir şuana kadar izlediğim en iyi bölümlerden biri oldu.

  • Onur ARICAN @monura

   Bu yazıyı okuyunca aklıma borsa brokerları geldi. Borsa brokerları için 35 yaşından sonra mesleğe devam edemedikleri söylenirdi. Aynı anda 2-3 ekranı ve onlarca hisseyi takip ettikleri için beyin geriliyor denirdi.

 • Doğaç @dogac

  Benim doğal bir yöntemim var. Normal uyku sürem 6 saat, çok zorlarsan 7 oluyor. Akşam 12 de yatıp sabah 6'da kalkınca, telefonu da öğlen 12 ye kadar açmayınca kimse kıllanmıyor bu herif nerede diye. Zaten çoğu arkadaşım da fakültede işi yoksa uyanmıyor 12'den önce. Böyle haftada 3 gün 6 saat çalıştınmı kimse tutamaz seni. En ağır bölümlerden birinde (veteriner fakültesi) okuyorum ve 4/3.45 ortalamam var 😀

 • Murat OZ @cemurad

  aaa ben bunu yapıyorum, 25dk lık dilimler. Über süper işe yarıyor. Tabi daha çok evde olduğum vakitler için geçerli. Ayrıca "ilk 25dk bunu ikincisinde şunu, sonra da bunu yapıcam" şeklinde değil de akışına bırakın; canınız ne isterse.
  İkinci tavsiyem ise bugünün işini yarına ertelemeyin ^^

 • Lütfi Dereli @ltfdre

  Zaman yönetimi iş verimliliği açısından çok önemli hele dikkatimizi dağıtacak bu kadar uyarıcı varken bir işe odaklanmak çok güç oluyor. Bu method hoşuma gitti, teşekkürler paylaşım için

 • Barış ÇAĞLAR @baris-caglar

  Videonuz için çok teşekkür ederim.

  Ben zamanlayıcı olarak telefon uygulamasında "DropTime"ı kullanıyorum. Arayüzü çok yalın, çalışma ve dinlenme sürenizi dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz, süre bitince size sesli uyarı veriyor. 1 döngü bitince siz müdahile etmeden diğer bir döngüye başlıyor. Dolayısıyla telefona bakmanıza gerek kalmıyor. (Iphone'da kullanıyorum.)

  Bilgisayar için de böyle bir program aramıştım. "DropTime" gibi yalın, dolayısıyla oldukça başarılı bir uygulama bulamadım. Genelde ya sesli uyarı vermiyor, ya döngüyü başlatmak için sizin müdahilenizi istiyor ya da arayüzü oldukça karmaşık oluyor. Bilgisayar için bulabildiklerim içerisinde en iyileri aşağıda belirttiğim linktekiler oldu. Belki birinin işine yarar. (Yorumlarda paylaşıldıysa ve ben görmediysem tekrar için özür dilerim.)

  Bu programların birincil önceliği bilgisayarda uzun zaman çalışanlara göz sağlıklarını korumak amacıyla mola verdirmektir. Böylelikle bunları çalışma düzeninizi sağlamak için de kullanabiliyoruz. Benim kullandığım "Workrave".

  Link 1: http://lifehacker.com/5747056/five-best-windows-timer-applications
  Link 2: http://www.techrepublic.com/blog/five-apps/five-free-apps-to-help-remind-you-to-take-a-break/

  Uzun zaman önce iyi bir program bulmak için çok aramıştım. Bu kadarına ulaşabildim. Başka iyi bir program (yalın) bilen varsa, paylaşabilirse sevinirim. Son olarak da telefondaki DropTime'ı Windows'da çalıştırmanın bir yolu var mı?

  İyi akşamlar dilerim.

 • Güven Şengönül @izmiriann

  Yıllardır bir çoğumuzun içten içe baş etmeye çalıştığı ( benim baş edemediğim) akademik erteleme ya da öteleme rahatsızlığı (procastination) ile mücadelede önerilen mühim yöntemlerden biridir pomodoro tekniği. Tüm gelişme ilerleme yöntemlerinde de olduğu gibi aslolan sorun sürdürülebilirliktir. yani pomodoro sadece size faydalı olacak bir yerden başlamanızı kolaylaştıracak bir araç. Yöntemi sürekli uygulayıp bunu bir çalışma alışkanlığı olarak benimseyecek ya da benimseyemeyecek olan yine kişinin kendisi.
  yerinde güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.

 • KaramelizeOrdek @karamelizeordek

  Sormak için biraz geç kaldım galiba ama,

  Bir iş yaparken müzik dinlemek bile sorun yaratıyorsa , örneğin bir oyun geliştirirken kod yazmaktan çizim yapmaya kadar geniş bir yelpaze var ve sürekli kullanılan program değişiyor. Bu da sorun yaratacak bir durum mu aynı şekilde?

 • Tayfo Ofyat @tayfofyat

  @gamsizm @hkellecioglu

  İş ve dikkat konusunda verdiğiniz bilgi, harcadığınız emek için şahsım adına teşekkür ederim. Fakat izininizle bir bu konuda düşüncelerimi paylaşmak isterim;

  Sessiz,sakin bir şekilde çevre faktörlerinden arındırılmış bir şekilde bir işi gerçekleştirmeye çalışmak insana stabiliteyi sağlar. Bu stabilite de belirli bir aşamaya kadar başarıyı yanında getirir lakin gündelik hayat içerisinde konfora , stabiliteye gereğinden fazla alışmak sağladığı başarılardan çok sorunu meydana getireceği kanaatindeyim.

  Niye diyecek olursanız;

  Bakacak olursanız zorlu hayat şartları, hayatta yaşanan kötü olaylar-durumlar insan psikolojisini olgunlaştırır ve farklı bakış açıları katar. Tekli veya çoklu bir şekilde işleri inanılmaz seri ve güvenli bir şekilde sürdürmek makinelerin yapıları itibari ile gerçekleştirebildikleri önemli bir başarı.

  İnsanlar olarak kendi çalışma disiplinimizizi kendi ürettiğimiz makinelere benzetmeliyiz fakat psikolojimizin,beklentilerimizinde bu sırada çok hassaslaşmamasına dikkat etmemeliyiz.

  Sessiz , refah bir şekilde ders çalışmaya alışmış biri bir zaman sonra orta gürültülü bir ortamda işini gerçekleştiremeyecektir. Bu ciddi bir sorun olacaktır. Sizin monitörler için söylediğiniz tabirle evinde freesync,g-sync yoksa markette mağazada bakma sonra evdeki monitör rahatsız eder tezinize ek olarak hiçbirini dert etme hepsini keyifli bir şekilde kullanmaya bak tezini üretiyorum.