Android Authority, uluslararası HTC U12+ çekilişi yapıyormuş. Şu aşağıda vereceğim linkten giderseniz, çekilişe katılan her kişi başına bana da ekstra giriş yazılacak. (çıkacağı yok ama insan denemek istiyor işte ;D)

https://wn.nr/wswgFJ

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Project Treble en çok Samsung’a yaramış galiba. Benim için şu an Android’in güncelleme kralı, hem versiyon hem de Güvenlik Güncellemeleri açısından, Sony’dir. Bunu da Sony’nin, geçen yıllar içerisinde, arayüzünü sadeleştirmesine bağlıyorum. Ancak Samsung, Android’e ağır modifikasyonları yüzünden hep geride kalıyordu. Şu an Sony’de bile hâlâ 8.1 duyulmadı, ha eli kulağındadır, XZ2’den başlayarak bu aydan sonra 8.1’yi görecek Sony’ciler bence. Ama Samsung Sony’ye benzer zamanda 8.1 vermeye başlarsa bu Samsung’cular için güzel bir haber olacak.

http://www.trustedreviews.com/news/android-8-1-oreo-galaxy-s9-update-release-date-3468485

Android 8.1 Oreo update for the Galaxy S9 is right around the corner

The Samsung Galaxy S9 could be the first smartphone in Samsung’s line-up to receive the Android 8.1 Oreo update.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Xiaomi Sony’den daha önde. Ama şu açıdan bakmak gerekiyor bunu anlamak için. Sony geriye dönük olarak şuan kaç telefonunu sürekli güncelliyor? Son çıkardığı telefonu herkes güncelliyor.

  • xdaft @xdaft

   Bu konuda Sony kesinlikle kötü. En yakın örnek, orta seviye XAlar 1 güncelleme aldı sadece.

  • Enespolat24 @enespolat24

   @xdaft xperia x e destek veriyorlar . Ama dediginiz gibi xa lara verilmiyor

  • xdaft @xdaft

   @enespolat24 Xler üst seviye ürün onlara da gelsin bir zahmet.

  • pabu @pabu

   @ardazeytin Xiaomi, benim için, kategorilendirmesi zor bi firma. Tamam Mi4’lere kadar filan güncelleme geliyordu daha düne kadar, ama o güncellemeler ne versiyon ne de güvenlik yaması güncelleştirmeleri idi. Aksine Xiaomi’nin kendi arayüz güncellemesi idi, yanlış biliyorsam düzeltin. Ha Xiaomi de Samsung gibi Android’e kafa göz dalıyor, verdikleri arayüz güncellemesi bir versiyon güncellemesi kadar hükmediyor, ama benim bahsettiğim düzenli versiyon ve güvenlik yamaları, ve bu konuda diğerlerinden farkı yok, mesela Mi4 diğer her S801’li cihaz gibi 6.0.1’de yanılmıyorsam, Mi5’ler de Oreo alıp versiyon olayını kapatacaklar yüksek bir ihtimalle, aynı S7 gibi (ikisi de aynı dönemin S820’li cihazları). Benim değindiğim nokta, bir güncelleme çıktığında gerçekten cok uzatmadan düzenli şekilde Sony’lere geliyor olması (XZ/X Performance Oreo çıktıktan 1-2 ay içinde güncellemeyi almışlardı mesela)

   @xdaft Bir Z5C kullanıcısı olarak benim de Sony’den hafif kazık yediğimi söylemem yanlış olmaz. Destek süresi boyunca Sony’nin aklına estiği zaman, düzensiz bir biçimde güncelleme aldım, ve lansman tarihinden tam 2 sene sonra güvenlik yamaları bile kesildi. Z5’lerin hemen akabinde çıkan XA ve X serileri Sony için bir “gri alanda” oldular çünkü Sony bir sonraki XZ ile güncelleştirme politikasını cidden bir programa oturttu ve elindeki cihaz listesinde bir noktadan başlayarak eleme yaptı ve kalan cihazlarına hem hızlı versiyon güncellemeleri hem de AYLIK güvenlik yamalarını verdi, veriyor da. XA büyük ihtimalle Z5 gibi “globalde kullanıcı sayısı önemsiz az ve/veya düşük donanımlı” gorüldü ve o listeye giremedi. Ha kötü mü kötü tabii, ama Sony portföyüne şu an bakıldığında X sonrası hemen her “orta ve üzeri” cihaz 8.0 Oreo çalıştırıyor ve Nisan 2018 yamalarını kullanıyor. Bu Android evreninde görülmemiş birşey, hiç kimse kusura bakmasın. Yiğidi öldür, ama hakkını yeme. Senin ve benim şanssızlığımız Sony bu “mentalite değişikliğini” yaparken bizim cihazlarımızın Sony’nin koyduğu limitin hemen dışında kalmış olması. Ha ben şimdiki cihazlara verilen hizmeti gözlemliyorum, Sony bu versiyon işini şimdi yaptığı gibi 2 sene boyunca hızlı ve iyi şekilde sürdürür, güvenlik yaması işini ekstra 1 sene daha uzatır ve bana Google-vari ~3 sene destek verirse, bir sonraki cihazım yine Sony olur.

 • Orkun @orkkoc

  One Plus baya hızlıymış o konuda, 5T kullanıyorum android 8.1 ‘de şu anda. İki hata önce gelmişti 8.1.

  • pabu @pabu

   OnePlus arayüzü Sony’den de yalın yalnız 😂 Ki bence daha iyi yalın olması. Bir de OnePlus portföyünde bu güne kadar kaç cihaz oldu, ve hala güncelleme alan en eski OnePlus cihazı hangisi ona bakmak lazım bence.

  • Orkun @orkkoc

   Hala güncelleme alan cihazları hangileri bi araştırmam lazım ama 2. çıkan one plus’u kullanan arkadaş geçen ay güvenlik güncelleştirmesi aldı. Versiyon atlamasada güvenliğe önem veriyorlar sanırım.
   Ama az cihaz olunca daha rahat oluyor haklısınız hatta o nedenle daha çok özen gösterebiliyorlar cihazlara.
   Bence samsungta cihaz model sayısını azaltmalı. Her segment için 1 ve ya 2 model yeter ama samsungta çok model var 🙂

🙁 Şu İngilizce bu kadar zor değil yahu…

"Congratulations" kelimesi nasıl teleffuz edilir?

Türkiye’nin en çok izlenen Mikrofonu Sarı Mikrofon bu hafta insanlara "Congratulations" kelimesi nasıl teleffuz edilir? sorusunu yöneltti. İşte birbirinden k...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kardeşime kurduğum AMD PC’de meraktan birkaç oyun benchmark’ı çalıştırayım dedim. Rise of The Tomb Raider’da benchmark’ın sonlarına doğru (Geothermal Valley’de) oyun aşağıdaki resimdeki hatayı vererek çöküyor. Diğer sitelerde/forumlarda “DX12 yerine DX11 moduna geçmek ve Exclusive Fullscreen’i kapatmak” sorunu çözüyor dediler, denedim, yine olmuyor. “Yeterli kaynak olmayabilir” diyor. Tamam 1080p’de bile Ultra ayarlarda RoTR VRam kullanımı 4GB’ı aşabiliyor biliyorum, ama 2GB’li GTX960M’li laptopum bile çökmüyor, VRAM-RAM swaplamasını sorunsuz yapıyor herhalde. Peki AMD’nin sorunu ne? 4GB üzerini neden sistem RAM’ıyla halledemiyor? Ultra’dan bir alt grafik ayarlarında da bu oluyor. Sene 2018 ve en düşük ayarlarda mı oynayacağız yani? -.- Var mı bu konuda bilgisi olan, AMD CPU veya GPU, veya her ikisini birden kullanan? @gamsizm abi sen de AMD GPU kullanıyordun galiba. Ne dersin bu işe? 🙁 #TeknoYardım

Sistem bileşenleri: Ryzen 5 1500X CPU,
Gigabyte RX570 Gaming 4G ekran kartı,
MSI B350 Gaming Plus anakart,
16GB Corsair LPX 3200MHz DDR4 RAM,
Corsair CX550M PSU,
SATA SSD + SATA HDD.

Ekran kartı sürücüsü: Radeon Adrenalin Edition 18.3.4 (en son sürüm)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 18
 • Taha Gün @ctg10

  AMD PİŞMANLIKTIK DÜŞÜK AYNI FİYATA DÜŞÜK MODEL ALIN NVIDIA ALIN. Soruna gelecek olursak sanırım ekran kartı sürücüsüyle alakalı bir sorun var güncellemeyi yapmadan https://www.youtube.com/watch?v=qOWF7YXno3c&t=1s bu videodaki yolu izle ve son güncellemeyle beraber ekran kartı sürücünü güncelle. Oyunu birde widescreen modunda dene böyle bir sorun verecek mi bakalım vermez ise Borderless gaming uygulamasıyla tam ekran yapıp oynayabilirsin.

  • pabu @pabu

   Kardeşim esasen AAA oyunlar oynamadığı için aylardır CS:GO, PUBG, Fortnite vsde hiç sorunsuz FREESYNC ile mükemmel deneyim alıyor, öyle “pişmanlıktır” filan demek ağır olmuş bence 😀 Ucuza GSync sistem toplanıyordu da biz mi almadık 😀 Ha DDU konusunda gelince, zaten 17.kusur birşey idi önceki sürücü versiyonu, bu son Adrenalin’i kurmadan DDU ile temizleyip kurdum :/ Yukarıdaki arkadaş da GTX950M ile aynı sorunu yaşamış gerçi. Oyunda da var bir sorun galiba.

  • Taha Gün @ctg10

   @pabu Haklısın kardeşim ağır olabilir ama uzun süre amd kullandığın zaman ve bunu üst üste beni gibi akıllanmayıp yapma diye söylüyorum. Amd’nin ekran kartlarında hep benzer sorunlar var. Benimde Resident Evil 7 de hata veriyor sorunu dünyada 50 kişi belki yaşamış yaşamamış çözüm yok oyun oynanmıyor bu yüzden ve bu benim 3’üncü amd ekran kartım malesef hep aynı şeyler oluyor. Nvidia adamın dibidir.

  • huseyinekrem @huseyinekrem

   @tahagun_55 FX serisine geçerkende aynı sorunlar Nvidia için geçerliydi. Bir çıkar, bir düşerler. Normal şeyler bunlar. “Yok o pişmanlık, bu kesin iyi!” diye bir şey yok.

  • Taha Gün @ctg10

   @huseyinekrem evet ben kesin iyi demiyorum. sadece amd ye göre daha az sıkıntı çıkarıyor.

  • Taha Gün @ctg10

   @tahagun_55 tabi bu sıkıntı sayısı birinde 5 ise birinde 1.

  • huseyinekrem @huseyinekrem

   @tahagun_55 Şuan öyle. Bundan 10 yıl önce amd daha az sıkıntı çıkarıyordu. Bunlar hep gelip geçici şeyler. Yarın Nvidia çuvallar. MArka fanboyluğunun anlamı yok.

   Kaldı ki aynı model 2 farklı kart bile aynı değilken bütün markayı damgalamak yanlış olur.

  • Taha Gün @ctg10

   @huseyinekrem fan boyluk değil ben hala amd kullanıyorum. Ama pişmanım daha öncede pişman oldum amd yazılım tarafını geliştirmedikçe amd almak mantıklı değil sadece. 10 yıl sonra amd iyi olur nvidia yadan pişmanlık duyarsın. Ama bir daha amd alma alırsan.

  • pabu @pabu

   @tahagun_55 Ben kendime kuracak olsam Nvidia’ya belki daha sıcak bakardım (tabii AMD bana ciddi anlamda fiyat/performans avantajı sunmadığı takdirde). Ama dediğim gibi, zaten AAA oyunlarla çok uğraşan birisi değil benim kardeşim, tek isteği online oyunlarda Freesync’li filan bir deneyim almaktı, onu da HİÇ SORUNSUZ yapıyor zaten bu AMD sistem (max ayarlarda kilit 144FPS CS:GO gördükten sonra şikayet etmez oldu kardeşim), ama online’dan AAA dünyasına adım atınca ufak tefek sorunlar başlamıyor değil, haklısın. Oyun şirketleri Nvidia’dan para alıp husisi olarak böyle “optimize etme” konusunda ayak sürümüyorlarsa ben de birşey bilmiyorum….

  • Taha Gün @ctg10

   @pabu Aynen nvidia ile anlaşmalı oldukları için amd ye baya yüklendikleri zamanlar oluyor hatta aynı seviyeye yakın kartlar arsında 20 fps ye kadar fark bile olabiliyor bu anlaşmalardan dolayı.

 • Damsizm @damsizm

  amd yazılımları bir sıçıyor bir düzeltiyor sendekide sıçtıklarından biri olabilir + 18.3.3 var bide 18.3.4 beta sanırım

 • lterlemez @lterlemez

  AMD + MS W10 ve OYUN YAPIMCISI = Son Kullanıcı Mefta….

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Bence kesin winzort 10 yüzünden olmuştur. Abi kesin AMD sıçmıştır. Oyunda kusur olamaz o kadar uğraştık arkadaşlarla.

  • pabu @pabu

   17.7.1 sonrası sürücülerde başlamış bu, sürümü düşürünce sorun ortadan kalktı :/ 17.7.1’den bu yana bir ömür geçti, hala düzeltmemişler. Oyunculara önem verdikleri yok ki, para miningcilerden geliyor artık ne de olsa….

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @pabu bu sorun tek taraflı değil. Oyun yapımcısının da bak böyle olay var bunu çözelim demesi lazım. Demek ki yapımcı da çoktan salmış. Çoktan iş gücü yeni projelerde harcanıyor.

   GRID yada GRID 2 olması lazım. Oyunun save sistemi bozulmuş. Windows 10 ile çalışmıyor. Yazdım adamlara üzgünüz artık destek vermiyoruz dediler. Oyun da her sene satılıyor hala. Alanın elinde patlıyor. Düşün bu sendeki gibi de değil oyunun kayıt sistemi çalışmıyor, her girdiğinde baştan başlıyorsun 😀

#SonyXperiaXZ2Premium Gerçek kullanıcı testlerini beklemek lazım tabii ki de, ümit verici şeyler oluyor Sony’de 😀

Introducing Xperia XZ2 Premium – the ultimate creation machine

A pioneering dual camera smartphone – Discover Xperia XZ2 Premium: http://bit.ly/XperiaXZ2PremiumCamera Xperia XZ2 Premium takes smartphone imaging to the ne...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#BREAKINGNEWS Sony sessiz sedasız XZ2 Premium’u duyurdu!

5.8″ 4K (16:9 galiba) HDR ekran, Snapdragon 845, 6GB RAM, 64GB UFS2.1 depolama, ve de en önemlisi, 19MP motion eye sensöre ek olarak (Kİ ARTIK f/2.0 YERİNE f/1.8 DİYAFRAM İLE GELİYOR!!!), 12MP 1.55um piksel boyutlu f/1.6 diyaframlı monochrome sensör!!! Artık bu saatten sonra gece çekimleri Sony’de çığır atlayacak belli ki!

https://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-xz2-premium/specifications/

@gamsizm Murat abi Sony sizi önceden haberdar etmiş miydi? Hani senelerdir yakın işbirliğiniz var Sony Mobile Türkiye ile, bir an evvel yollasınlar da bakın şu “dual camera”nın olayına, çok merak ediyoruz 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16

@gamsizm Murat abi, şu an Far Cry videosunun yarısındayım, dikkatimi çekti de sormak istedim: Video 60FPS olmasına rağmen bitrate düşük gibi geldi, acaba kaç mbps idi yüklediğiniz video? Ben de arada ufak tefek video yakalayıp YouTube’a koyuyorum Nvidia ShadowPlay ile, 50 mbps’ta kaydediyorum, gözüm ona alışmış galiba, daha düşük bitrate görünce farkediyorum galiba 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap