Android'li Cihazınızla PC Kurtarmak! - CHIP Online

Açılmayan PC'nizi Android'li telefonunuzu veya tabletinizi kullanarak nasıl kurtarabilirsiniz?
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10 - Gelişmiş Güncelleme Ayarları

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere Windows 10 içerisinde bulunan güncelleme ayarlarını göstereceğim. Bu ayarlardan bazıları yakın zamanda eklendiği için  herkesin göz atmasını tavsiye ederim. Gösterdiğim ayarları kendi koşullarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Bu yazı içerisinde gösterdiğim ayarlar ve tavsiyeler internet hızı düşük(16mbps veya daha yavaş) kişilere göre olacak. Güncellemeler konusunda şikayeti olan kişileri gördükçe paylaşırsanız sevinirim.


Aşağıdaki sorunları yaşayan kişilere çözüm olmasını umuyorum:

 • Bilgisayarı birkaç gün sonra ilk defa açtım. Windows Update bütün interneti sömüryor.
 • Tam headshot atacakken sol taraftan ekrana güncelleme uyarısı çıkıyor.
 • 15 dakika markete gidip geleyim dedim, bir geldim PC kendini yeniden başlatıp güncelleme yüklemeye başlamış.
 • Evde-ofiste çok fazla Windows 10 bilgisayar var. Bilgisayarların hepsi aynı anda güncelleme indirmeye kalkıyor. Bilgisayarları bırakıp direkt öğle yemeğine geçiyoruz.
 • Telefonun internetini ile bağladım, paketin yarısı boşa gitti. Nereye gittiğini de bulamıyorum.
 • Son gelen büyük güncelleme kullandığım bir yazılımı bozuyor, sistemi olumsuz etkiliyor. Güncelleme yüklemeyi bir süre ertelemek istiyorum. 
 • Yurtta kalıyorum. İnternet çok yavaş, hatta var demeye şahit ister. En ufak güncellemeye bile tahammülüm yok.
 •  Güncelleme var uyarısını 39 kere erteledim. 40'ıncı seferde bana sormadan kızdı kendi yükledi.
 • Saksı değilim. Güncelleme yüklerken, yeniden başlatırken en çok bana soracak.
 • Yıl 2018 ama bende hala AKK var. Onu da Microsoft yiyor. Bıktım.
 • Güncellemeler önce herkeste test edilsin iyileştirilsin, bana geç gelsin ama daha kararlı gelsin.

Ayar 1 - Teslim İyileştirme Ayarları

Bu ayar bilgisayarınıza indirilen güncellemelerin diğer bilgisayarlar ile paylaşılmasını sağlar. Evinizde veya ofisinizde, aynı ağa bağlı bir taneden daha fazla Windows 10 bilgisayar olduğunu varsayıyorum. İnternet Upload hızının da maksimum 2mbps olduğunu varsayıyorum. Bu koşullarda indirilen güncellemeleri sadece yerel ağda bulunan bilgisayarlar ile paylaşmak mantıklı olacaktır.

Resimdeki şekilde ayar yaptığınız zaman yerel ağa bağlı bilgisayarlardan bir tanesi güncellemeyi indirecek ve yerel ağ içerisinde interneti kullanmadan diğer bilgisayarlara dağıtacaktır.

Windows Update Teslim İyileştirme Ayarları


Ayar 1.1 - Gelişmiş Teslim İyileştirme Ayarları

Bu ayar bilgisayarınıza indirilen veya karşıya(başka bilgisayara) yüklenen güncellemelerin internet bant genişliğini ne kadar kullanacağını ayarlamanızı sağlar.

Aşağıdaki ayarları yaptığınızda Windows, güncelleme indireceği zaman internetin o anki maksimum download(indirme) hızını test edip güncelleme indirme hızını tespit ettiği bant genişliğinin %20'sini kullanacak şekilde sınırlandıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus ise güncelleme bant genişliğini ne kadar kısarsanız güncelleme indirme süresi de o kadar uzayacaktır. Süre çok uzamasın ama interneti felç etmesin, başka derdim yok vallahi diyorsanız %70-80 civarında bırakmak mantıklı olacaktır.

Örneğin 8mbps bağlantınız varsa 800-900 KB/sn bant genişliği tespit edip 150-250 KB/sn indirecek şekilde kendini kısıtlayacaktır.


Ayar 2 - Gelişmiş Windows Update Seçenekleri

Bu ayar bilgisayarınıza indirilecek olan güncellemelerin ne kadar erteleneceğini ayarlamanızı sağlar.

En üstte bulunan "Microsoft ürünlerinin güncellemelerini de sağla" özelliğini açtığınızda Windows Update, Microsoft Office 365 ve diğer Microsoft ürünlerinin güncellemelerinin de indirilmesini sağlayacaktır.

İkinci bölmede bulunan kutuda Yarı Yıllık Kanal(hedeflenmiş) ve Yarı Yıllık Kanal olmak üzere iki seçenek var. "Hedeflenmiş" olanı seçtiğinizde standart düzeyde kullanıcı için yeterli kararlılıkta olduğu düşünülen güncellemeler indirilir. Diğer seçeneği seçtiğinizde ise kurumsal kalitede kararlı olduğu düşünülen(bir önceki kanalda standart kullanıcılar üzerinde test edilmiş, rapor toplanmış, varsa bulunan sorunlar düzeltilmiş) güncellemeler indirilir. Ancak bu güncellemeler "Hedeflenmiş" kanala göre daha geç gelecektir.

Bir sonraki bölmede Windows 10'a eklenecek yeni özelliklerin, düzeltilen hataların olduğu güncellemelerin kaç gün erteleneceği ayarlanabilir.

Bir altında bulunan kısımdan ise güvenlik güncelleştirmelerinin kaç gün erteleneceği ayarlanabilir. Ransomware gibi çok hızlı yayılan zararlı yazılımlardan korunmak için bu ayarı değiştirmemenizi tavsiye ederim.

En altta bulunan duraktlatma ayarını açtığınızda ise siz Windows Update sayfasından "Şimdi Yükle" tuşuna basmadığınız sürece güncellemeler 35 gün boyunca yüklenmeden bekletilecektir.


Ayar 3 - Tarifeli Bağlantı

Bu ayar bilgisayarınızın bağlandığı ağı tarifeli bağlantı olarak ayarlamanızı sağlar. Bu ayarı açtığınızda bağlı olduğunuz internetin kısıtlı bir tarifede(örneğin 4GB 3G-4G mobil internet) olduğu göze alınarak Windows özellik güncellemeleri, Microsoft ürünleri, mağaza uygulamaları, e-posta görselleri ve benzeri bir çok yüksek boyutlu içerik bu ayar kapatılana kadar otomatik olarak indirilmez. 

Not: Kritik güvenlik güncellemeleri kısıtlanmaz ve imzasız antin kuntin yazılım araçları tespit edilemeyebilir. Ayrıca uygulamaların kendi içerisindeki içerik güncellemeleri otomatik olarak kısıtlanamaz(steam oyun güncellemeleri).

Not 2: Bu ayar açık olduğunda OneDrive, e-posta, takvim, tarayıcı sekmeleri vb. aktif veriler anlık olarak senkronize edilmez. Bir taneden fazla sayıda Windows 10 bilgisayar kişilerin bu ayarı mecbur kalmadıkça kullanmamalarını tavsiye ederim.

Wi-Fi ile bağlanırsanız wi-fi adı, ethernet ile bağlanırsanız ethernet yazacaktır


Ayar 4 - Etkin Saatler

Bu ayar, bilgisayarınıza indirilmiş olan güncellemelerin yüklenmesi için gereken yeniden başlatma sürecinin belirli bir saat aralığında otomatik olarak yapılmamasını sağlar.

Ayarlarsam ne olur?

Örneğin 08:00-17:00 saatleri arasına ayarladınız. Windows, bu saat aralığında cihazın boşta olduğunu tespit edince, yani kullanmadığınızı gördüğünde otomatik olarak yeniden başlatmayacaktır.

Ayarlamazsam ne olur?

İşinizi bitirdiniz, dosyalarınızı kaydettiniz yada oyunu kapattınız ve cihazı boşta bırakıp uzun bir süre dokunmadınız. Yaklaşık 1 saat içinde, açık pencereler, dosyalar vs. yani otomatik olarak kaydedilebilecek şeyler kaydedilir ve cihaz otomatik olarak yeniden başlatılır. Güncelleme yüklenir ve bırakılan düzen geri getirilir. Gece veya gündüz sizden boşluk bulduğu an yapar.


Ayar 5 - (Otomatik) Yeniden Başlatma Seçenekleri

Bu ayar, bilgisayarınıza indirilmiş olan güncellemelerin yüklenmesi için gereken yeniden başlatma sürecinin istediğiniz belirli bir saat ve günde yapılmasını sağlar. Ayrıca alt tarafta bulunan "Daha fazla bildirim göster" özelliği açılarak otomatik yeniden başlatma süreci devreye girmeden önce uyarı alabilirsiniz. Bu sayede onay verebilir yada erteleyebilirsiniz.


Ayar 6 - Microsoft Store Güncellemeleri

Microsoft mağaza uygulamalarının güncelleme ayarı varsayılan olarak otomatik güncelleyecek şekilde ayarlanmıştır. Bu otomatik uygulama güncellemeleri aşağıdaki yönergeler takip edilerek kapatılabilir.


Versiyon: Windows 10 Pro

Sürüm: 1709

İS Derlemesi: 16299.192


Yazar: Arda Zeytin @ardazeytin - Microsoft Student Partner

Son Düzenleme Tarihi: 9 Şubat 2018

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15

MacBook fiyatları malumunuz. Durum da bu olunca ikinci el MacBook’lara yönelmek neredeyse kaçınılmaz.

İkinci el MacBook almadan önce dikkat edilmesi gerekenleri derledim bu videoda iyi seyirler.

İkinci El MacBook Satın Almak (Dikkat Edilmesi Gerekenler)

İkinci el MacBook almak dikkat etmemiz gereken noktalara bakmadığımızda bizim için kabus olabilir. Biz de bu videoda ikinci el MacBook almadan önce ne gibi k...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Ücretsiz/Açık Kaynak Program Arşivi
[SON GÜNCELLEME: 20.04.2018]

Kategorilere göre düzenledim bu şekilde daha iyi oldu. Bu yazıyı okuyor ve bildiğiniz başka yazılım varsa yorum yapmayı unutmayın.
Liste sürekli uzamaktadır 🙂

---CAD Programları

FreeCAD : 2D ve 3D mühendislik tasarım programı. Boyutu az ve ücretsizdir. AutoCAD ve SolidWorks alternatifi olamasa da zor durumlarda hayat kurtarabilen, hatta basit modeller ile çalışılıyorsa sürekli kullanılabilecek efsane yazılım. Windows/Linux/Mac
http://www.freecadweb.org/

QCAD : AutoCAD alternatifi açık kaynak ve çaprak platform bir uygulama. Denediğim en iyi ücretsiz 2D tasarım programlarından birisi. Windows/Linux/Mac
http://www.qcad.org

DoubleCAD XT 5 : AutoCAD Lite alternatifi (fakat kaynak kodu kapalı) işe yara bir program. Köşede durması yararlı. Windows.
http://www.doublecad.com/DoubleCAD/DoubleCAD-XT-v5

Draftsight : CAD yazılımı. Windows/Linux/Mac
https://www.3ds.com/products-services/draftsight-cad-software/

Fritzing : Devre çizim programı. Proteus ISIS ARES alternatifi kullanımı kolay açık kaynak bir devre tasarım programı. Windows/Linux/Mac
http://fritzing.org

--Muhasebe Programları

Tekir Otomasyon : Açık kaynak bir muhasebe otomasyonu. Önerilen kurulum şekli sanal makine. CentOS tabanlı ve yerel ağdan internet tarayıcısı ile kontrol edilebilmektedir. Minimum 2GB ram istemektedir. Sanallaştırma desteği olan herhangi bir donanım ve işleitm sistemi
http://www.tekir.com.tr/

Bilsoft Cari Takip Ön Muhasebe Programı : Reklam destekli ücretsiz bir muhasebe programı. Güncel tutulmaktadır ve bir sorunda karşınızda yetkili bulabiliyorsunuz. Windows
http://www.bilsoftyazilim.com/ucretsiz_cari_takip.asp

---Grafik Düzenleyiciler

GIMP : Bahsetmeye bile gerek yok. Yılların fotoğraf işleme programı. Windows/Linux/Mac
http://www.gimp.org/

Paint.net : Fotoğraf düzenleme aracı. Windows
http://www.getpaint.net

Inkscape : Vektör grafik programı. Windows/Linux/Mac
https://inkscape.org

Krita : Gelişmiş bir çizim programı. Windows/Linux/Mac
https://krita.org

---Medya Oynatıcıları

VLC Player : Her türden videoyu her platformda oynatır. Windows/Linux/Mac/Android/IOS
http://www.videolan.org/vlc/

Amarok Music Player : Müzik oynatıcı. Windows/Linux/Mac
https://amarok.kde.org/

Mpv Media Player : Medya oynatıcı. Windows/Linux/Mac
https://mpv.io/

SPlayer : Medya oynatıcı. Windows
http://splayer.org/index.en.html

Miro: Müzik ve video oynatma, dönüştürme ve podcast indirme uygulaması. Windows/Linux/Mac
http://www.getmiro.com/

Syncplay : Senkronize bir şekilde grup olarak medya oynatılabilen bir yazılım. Bir oynatıcıda durdurma/oynatma/ileri alma vs işlemler yapıldığında gruptaki tüm üyelere yansır. Windows/Linux/BSD/Mac
http://syncplay.pl/

AIMP3: Birçok özellik barındıran bir müzik çalar. Windows/Android
http://www.aimp.ru/

---Video ve Ses Düzenleme Yazılımları

Kdenlive : Sağlam ve geleceği olan bir video edötör. Linux
https://kdenlive.org/

OpenShot : Video Editör. Linux -Live DVD seçeneği de var.
http://www.openshot.org/

Pitivi : Video düzenleme yazılımı. Linux
http://www.pitivi.org/

Blender : 3D tasarım, animasyon ve video düzenleme programı. Windows/Linux/Mac
https://www.blender.org

Shotcut : Ücretsiz ve açık kaynak çapraz platform video editör. Windows/Linux/Mac
http://www.shotcut.org/

Avidemux : Çapraz platform ve açık kaynak bir video editör. Windows/Linux/Mac/PC-BSD
http://www.avidemux.org

Lightworks : Açık kaynak değil fakat ücretsiz sürümü mevcut bir video editör. Bazı codec ve çözünürlük sınırlamaları var. Windows/Linux/Mac
https://www.lwks.com/

QWinFF : Video ve ses dönüştürücü. ffmpeg yüklü olmalı. Windows/Linux/Mac/FreeBSD/OS/2 & eCS
http://qwinff.github.io/

WinFF -- QWinfFF alternatifi. QWinfFF’e göre avantajı encode ve bitrate ayarlarını değiştirip kaydetmeye izin vermesi. Windows/Linux
http://winff.org/html_new/downloads.html

Format Factory : Birçok resim, ses ve video dosyasını dönüştürmeye yarayan açık kaynak olmayan bir yazılım. Windows
http://www.pcfreetime.com/

ClibGrap : YouTube, Vimeo, Metacaf gibi sitelerden video indirme ve çevirme programı. Windows/Linux/Mac
http://clipgrab.org/

Internet Friendly Media Encoder : Videolarınızı H265 formatına çevirmeye yarayan başarılı bir yazılım. Denemelerimde AVC codec i olan bir videonun boyutunu kalitede gözle görülür kalite farklılığı yaratmadan uzun işlemede %60 kısa işlemede %20-30 azaltabilecek sonuçlar elde ettim. Windows/Linux
https://x265.github.io/

Handbrake : Video dönüştürme programı. Windows/Linux/Mac
https://handbrake.fr/

Pivot : Animator yapma programı. Windows
http://pivotanimator.net/

Mixxx : Ses karıştırma programı. DJ. Windows/Linux/Mac
http://www.mixxx.org/

---Ses Düzenleme Yazılımları

Audacity : Ses düzenleme ve kayıt yazılımı. Windows/Linux/Mac
http://audacityteam.org/download/

Ardour : Açık kaynak bir ses düzenleme yazılımı. Windows/Linux/Mac
https://ardour.org/

XMedia Recode : Ses ve video dönüştürme yazılımı. Windows
http://www.xmedia-recode.de/en/download.html

PowerEnc : Ses dönüştürme yazılımı. Windows
http://www.benware.de/?page_id=4

TeamTalk : TeamSpeak alternatifi. Windows/Linux/Mac/Raspian/Android
http://bearware.dk/?page_id=353

---Oyun

0 A.D. : Age of Empires tarzı gelişmekte olan bir açık kaynak oyun. Kesinlikle bir bakmak lazım. Windows/Linux/Mac
http://play0ad.com/

---Ofis Yazılımları

Libre Office : Microsoft Office alternatifi ofis programı. Windows/Linux/Mac
https://tr.libreoffice.org/

WPS Office : Bir başka ofis programı. Özellikle Microsoft Offfice uyumluluğuyla meşhur. Android/IOS/Windows/Linux
http://wps.com

OpenOffice : Açık kaynak ofis programı
https://www.openoffice.org/

---Ekran Yakalama Yazılımları

Kazam Screencaster : Ekran yakalama programı. Linux
https://launchpad.net/kazam

GTK+ UVC Viewer : Bir başka ekran yakalama programı. Webcam de yakalamaktadır. Linux
http://guvcview.sourceforge.net/

Sharex : Ekran görüntüsü alma, gif olarak ekran kaydetme, resim-yazı ve ya herhangi bir dosyayı önceden ayarladığınız bir siteye kolayca yükleme. Windows
https://getsharex.com/

---Torrent İstemcileri

EagleGet : İndirme yardımcı programı. Windows
http://www.eagleget.com/

Deluge : Torrent istemcisi. Windows/Linux/Mac
http://deluge-torrent.org/

qBittorrent : Bir başka torrent istemcisi. Windows/Linux/Mac
http://www.qbittorrent.org/

Tixati Torrent : Torrent istemcisi. Windows/Linux
http://www.tixati.com/download/

---Dosya İndirme Yazılımları

FileZilla : Ücretsiz ve açık kaynak FTP yazılımı. Windows/Linux/Mac
https://filezilla-project.org/

JDownloader : İndirme yöneticisi. Windows/Linux/Mac
http://jdownloader.org/

4K Video Downloader : Youtube vb sitelerden basit bir video indirme aracı. Windows/Linux/Mac
https://www.4kdownload.com/

---Diğer

Thunderbird: Mail istemcisi. Windows/Linux/Mac
https://www.mozilla.org/tr/thunderbird/

Turtl : Google Keep alternatifi açık kaynak bir proje. Windows/Linux/Mac/Android/IOS
https://turtl.it

ROSA ImageWriter : ISO dosyalarını USB ye yazdırmak için basit ve güzel bir araç. Windows/Linux/Mac
http://wiki.rosalab.com/en/index.php/ROSA_ImageWriter#Where_can_I_take_it.3F

Simplenote : Not tutma uygulaması. Kendi sunucusu ile eşitleme yaparak notlarınızı heryerde tutmanızı sağlıyor. En büyük artısı her not için geçmiş halini görebilme özelliği var. Web/Windows/Linux/Mac/Android/IOS/Kindle
http://simplenote.com/

MuseScore : Muse Score nota bazı müzik oluşturabilir ve kendi sitesindeki müzikleri indirip kullanabileceğiniz bir yazılım. Windows/Linux/Mac/Android/WindowsPhone/IOS/Kindle
https://musescore.org

NVDA: Görme engelliler için ekran okuyucu. Windows
http://www.nvaccess.org/download/

Open Broadcaster Software : Açık kaynak yayıncılık yazılımı. Windows/Linux/Mac
https://obsproject.com/

7-zip : Winrar alternatifi dosya sıkıştırma programı. Windows/Linux
http://www.7-zip.org/

PeaZip : 7-zip tabanlı açık kaynak bir başka arşiv ve sıkıştırma yöneticisi. Windows/Linux
http://www.peazip.org/

Stellarium : Bilgisayarınızı bir gözlem evi olarak kullanıp tüm gök cisimlerine bakmanızı sağlayan bir yazılım. Gelişmiş arama seçenekleri ile tüm evreni keşfetmenin kapısı bu yazılımda. Windows/Linux/Mac
http://www.stellarium.org/

Atom Text Editor Windows/Linux/Mac
https://www.atom.io/

OSFMount : Sanal disk. Windows
http://www.osforensics.com/

EmulationStation : Retro oyun emülatörü. Windows/Linux
http://emulationstation.org/

KDEConnect : Android telefonunuzu PC'den kontrol edebilen bir yazılım. Linux
https://community.kde.org/KDEConnect

Pushbullet : Telefon kontrol yazılımı. Android/IOSWindows/Linux/Mac
https://www.pushbullet.com/

QGIS : Ücretsiz ve açık kaynak coğrafi bilgi sistemi. Windows/Linux/Mac
http://www.qgis.org

Balabolka: Kitapları sesli hale getirir. Birçok dosya tipini açabilir. İstenirse sesi bile yazıya çevirebilir. Windows
http://balabolka.tr.softonic.com/

PSPP : SPSS alternatifidir. Sosyal bilimler için istatikstik programı.
https://www.gnu.org/software/pspp/

#akış #GNU #Linux #ücretsizprogram #ücretsizoyun #OpenSource #ÖzgürYazılım #AçıkKaynak #AçıkKaynakDeposu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 34

Mevlüd Bulma Mobil Uygulaması

#akış #MevlüdBulma

 

https://teknoseyir.com/inceleme/kuryeciler-mobil-uygulama-incelemesi

Daha önceki tutmayan Kuryeciler uygulamasından sonra Mevlüd Bulma uygulamasını deniyorum.

Android:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hakansoftware.mevldbulma

iOS:

https://itunes.apple.com/us/app/mevl%C3%BCd-bulma/id1359974607?ls=1&mt=8

 

Yakınınızdaki Mevlüdleri Haritada yada Listede görüntüleyin.

Belirlediğiniz şehirde Mevlüd olduğu zaman bildirim alırsınız.

Kendizine ait olmayan yada herkese açık olmayan mevlüdleri uygulamaya eklemeyiniz.

http://www.mevludbulma.com

 

Geliştirme:

Android Studio (Java), xCode (Swift)

ASP Web API (C#)

 

Özel Teşekkürler:

Şirketin kurulmasında yardımcı olan @hamitozlu 'ye teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gelir düzeyi ve kültür düzeyi çoğunlukla doğru orantılıdır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 17

Linux ile 1 yıl

Yaklaşık 1 yıl önce "Linux ile 1 ay" adında bir yazı yazmıştım. Bugün yazacağım yazı, Linux ile 1 ay videosunun devamı minvalinde olacak bundan dolayı, bu yazıdan önce Linux ile 1 ay yazısını okumanızı şiddetle öneririm.

Sanırım #Linux ile 1 ay yazısını yazarken Kde Neon kullanıyordum ve Kde'nin sunabileceklerini öğrenmeye başlamıştım. Fakat o zamanlar her hafta ayrı bir dağıtım deniyordum ve 1 hafta sonra denediğim dağıtım ve masaüstü ortamından sıkılıyordum. Bundan dolayı ben de ilginç ve ironik bir şekilde Kde Neon'a XFCE kurmayı denedim, ve sonuç rezaletti (haliyle :)). Fakat ben izlediğim XFCE 4 videosunun etkisinde kalmıştım ve bu masaüstü ortamını kullanmam gerketiğinden emindim. Bundan dolayı daha önce deneyip hiç bir şey beceremediğim Antergos (her ne kadar bir dağıtım olduunu iddia etse de bana göre bir yükleyici) dağıtımını bilgisayarıma tekrar yüklemeye ve bir şans daha vermeye karar verdim. Her ne kadar başta TRQ klavyeyi ayarlayamamış ve touchpad'imi istediğim gibi ayarlayamamış olsam da bu sorunların nasıl giderileceğini uzun uzun araştırıp kaynak kodlarında değişiklikler yapmak bana çok zevk vermişti. Antergos'ta bir süre sıkılmadan devam ettim ve sonrasında da yükleyici uygulmalar aracılığıyla Arch Linux'a geçtim. Klasik yoldan da yüklemeyi denedim fakat bu denemem başarısız oldu. Bu şekilde 3 ay geçti ve Linux gerçekten üstüne çaba harcadığım bir şey haline gelmeye başladı. Denenebilecek her masaüstü ortamını denemeye çalıştım, 5 masaüstü ortamı (XFCE 4, Kde Plasma 5, Gnome 3, Deepin) ve 1 pencere yönetici (Window Manager) (Archlabs aracılığıyla Openbox) denedim. Bunları yaparken gerçekten çok şey öğrendim ve en önemlisi ilk defa bir dağıtım ve onu temel alan dağıtımlarla uzun süre geçirdim. Özellikle son 1 ay boyunca düz Arch Linux kullandım ve bu gerçekten çok şey öğretti. Programları ve onları kullanmayı, Mac'te kullandığım yazılımların alternatiflerini, temel terminal kurallarını ve Kde'yi efektif bir şekilde kullanmayı bu 1 ay içinde gerçekten öğrendim ve Arch Linux benim için normalleşti, veya ben bu kanıya vardım.  Linux'u kullanmaya başladıktan 4.5 ay sonra tatil başladı ve tabii ki bana boş vakit kaldı. Bu vakti, önceden de kafama koyduğum gibi, Gentoo kurarak ve bu otantik dağıtımı kurcalayarak geçirmeye karar verdim. Bunun için kurulum ve inceleme vieoları izledim, dağıtımın mantığını anlamaya çalıştım ve sonunda kuruluma geçtim. Kurulum süreci başarısızlıkla sonuçlandı, zaten bunun olmasını bekliyordum, fakat aynı zamanda Gentoo'yu kurmaya çalıştığım gün gerçekten çok şey öğrendim ve kurulumunun daha kolay olduğunu bildiğim Funtoo kurmaya karar verdim. Önce sanal makinede bir deneme yaptıktan sonra (o sırada şu yorumu atmıştım) bilgisayarıma (Asus Zenbook UX310UQK) kurmaya karar verdim. Paritionlarla uğraşmamak için bütün diski sildim ve uzun uğraşlar ve heyecanlı beklemeler sonunda Grub'ıyla, Kde Plasma'sıyla Funtoo Linux'u kurmayı başardım. Fakat ilginç bir şekilde Kde çok çok yavaş çalışıyordu ve sonra denemek için yüklediğim Cinnamon'da da bir fark yoktu. Uzun uğraşlar vermeme rağmen sorunu gideremedim ve paşa paşa Arch Linux'a dönmem gerekti, bundan dolayı ben de normal yollardan Arch yüklemeye karar verdim ve tahmin edebileceğiniz gibi gayet kolay bir şekilde bunu başardım. 1.5 ay boyunca bilgisayarımda bulunan işletim sistemini değiştirmedim fakat 1.5 ay sonunda Arch Linux'un çok çok instabil olmasından mütevellit eski dostum olan Solus'u Arch Linux'un yanına kurdum ve bir süre sonra Arch Linux'u açmaz oldum. Bir süre önce içinde Arch Linux'un kurulu olduğu root ve home partitionlarıma büyük bir umutla Linux Mint Cinnamon yükledim fakat hiç memnun kalmadığım için sadece 1 günlüğüne denedim ve bir daha hiç Mint partitionuma girmedim. Düne kadar Solus benim ana işletim sistemimdi ve gayet memnundum. Fakat bir süredir Kde Plasma'yı ve Plasma'nın sunduğu özelleştirilebilirliği ve esnekliği özlüyordum ve Solus'un Kde ISO'sunun ne zaman çıkacağını bilmiyordum. Ben de içinde Mint'i bulunduran Paritionlarıma zorlanmayacağım ve vakit ayırmamı gerektirmeyecek bir dağıtım kurmayı düşündüm ve aklıma hemen Arch geldi fakat Arch'ı kurmak ve kullanılabilir hale getirmek (özellikle kullanılabilir hale getirmek) emek ve zaman gerektiren dağıtımdı ve Antergos sorunlu, diğer kurulum yapabileceğim yükleyiciler ise uğraştırıcıydı. Bunlardan dolayı Manjaro'u denemeye karar verdim ve hızlı bir şekilde yükledim. Şu ana kadar kendisini tarif etmem gerekirse kolay Arch diyebilirim. İleride yapmayı planladığım tek değişiklik çıktığı zaman Solus Budgie partitionumu Plasma versiyonu ile değiştirmek olacak.

Eğer sabredip okuduysanız çok teşekkür ederim, bir öncekine göre daha samimi bir dil kullandım sanırım ve bunu pek de istemiyordum fakat farkettim ki bu yazıda verebileceğim fazla bir bilgi yoktu, ben de deneyimimi aktarmaya çalıştım. Herkesi (özel bir yazılım kullanmıyor veya oyun oynamıyorsa) Linux kullanmaya teşvik eder iyi günler dilerim.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 17
 • HaYTo @hayto

  dostum ıkı yazınıda okudum elıne saglık sana bırsey soracam
  ubuntunun sıtesınden ındırdıgın ubuntu sananeden yetmıyor ?

 • dlbz @dlbz

  KDE Plasma masaüstü ortamının adı. Kubuntu ve KDE Neon bu ortamı kullanan iki ayrı dağıtım. KDE Neon Ubuntu LTS sürümlerini takip eder. Kubuntu ise her 6 ayda bir yeni sürümle çıkar. Kubuntu daha günceldir. KDE Neon daha stabildir.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Sizin bu yazı daha çok, farklı arayüzlerin farklı tadı kıvamında olmuş. Ben daha çok karşılaştığını sorunlar ve bunları nasıl çözdüğünüz, genel anlamda eksikliğin hissetiğiniz özellikler ve buna dair alternatif çözümler şeklinde bir yazı bekleyerek okudum.

 • fatihkaya41 @fatihkaya41

  Ben debian tabanlı dağıtımların eski prestijini kaybettiğini düşünüyorum. Özellikle son zamanlarda kurduğum debian ubuntu ve linux mint yeni isoları beklentilerimin altında kaldı. Çok fazla eskiye destek vermek zorunda olduklarından zamanı kaçırmaya başladılar. Bunun dışında arch manjaro antergos yükselişte olsada arch cominite paketlerine nedense çok güvenemiyorum. O yüzden pisi tabanlı solus gerçekten güzel bir alternatif. Ama onlar daha çok vala ve gtk tabanlı masaüstleriyle ilgileniyorlar. Lxqt den umutluydum ama beklediğimden yavaş gelişiyor. Güzel bir kde dağıtım bulmak gerçekten zor. Ama denediklerim arasında en iyisi Manjaroydu. Şu an bende solus mate var. Genelde haftada bir değiştiriyorum dağıtım kurmak, ortamı oluşturmak bağımlılık yapıyor 😀

çekilen fotoğrafın megapixelini yükseltmek. video açıklama linklerinde photoshop action var bu iş için yazılmış. fotoğraf ile ugraşanlar için "bir video izledim ve hayatım değişti" denilebilecek türden bir video, başlangıç seviye bir fotoğraf makinesi ile çekilmiş bir fotonun (IQ) kalitesine direk müdahale ediyor.

SUPER RESOLUTION: Get More Megapixels! (Free Photoshop Action)

Get more megapixels by just stacking a bunch of pictures together and running my free Photoshop action (available at http://sdp.io/superres). Get a Photoshop...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

OnePlus Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Görsel Kaynağı: ANDROIDPIT

 • Merhaba. Uzun bir süredir blog/inceleme yazmıyorum ve kalem incelemesi bekleyenleri de ağaç ettiğimin farkındayım. Öncelikle kalem bekleyen arkadaşlardan özür dilemek istiyorum; ancak söz verdiğim gibi 4 adet kalem incelemesini aynı gün yayınlayacağım. Gününü şu an söyleyemem çünkü şu sıralar çok vaktim yok.

 

 • Geçelim esas konuya. Aslında bu blogu da yazmak istemiyordum zira ne TeknoSeyir'i telefon çöplüğüne dönüştürmeye katkıda bulunmak istiyorum ne de sürekli telefonlar hakkında konuşmak. Bir de @umtk isimli üyeyi özel isteğinden dolayı kıramadım.

 

 • Ancak bu sefer durum biraz farklı. Bu yazımda fütursuzca övülen OnePlus markasının ve OnePlus 5 modelinin aslında söylendiği kadar masum ve iyi olmadığını açıklamaya çalışacağım. Normalde takındığım üsluptan daha alaycı bir üslup takınacağım çünkü markanın bunu hakettiği düşüncesindeyim. Başlayalım.

 

 • Öncelikle bu noktaya kadar nasıl geldiğimi anlatmam gerek. Daha önceki bir durumumda Samsung'un nasıl saç baş yoldurduğunu anlatmıştım ve Galaxy S6'dan sonra bir daha Samsung kullanmamaya karar verdiğimi söylemiştim. Aslında benim problemim Galaxy S6 ile değil, daha çok Samsung'la idi. Sinirlendiğim şey, 2 sene güzel güzel kullandığım telefonun yazılım güncellemesiyle Windows Phone vari özelliklerinin azalmasıydı. Çok fazla bahsetmeme gerek yok, yazıda detaylıca anlatmıştım.
 • Oldukça olumlu yorumları ve fazlasıyla iyi donanımından dolayı OnePlus 5 almaya çok heveslenmiştim ve yaklaşık 3 ay önce almıştım. İlk günlerde hiçbir problem yok gibi görünüyordu ve oldukça memnundum; ancak yaklaşık 1 ay sonra bazı şeyler göze ciddi bir şekilde batmaya, beni markadan ve cihazdan soğutmaya başladı. Sonuç olarak birkaç gün önce telefonu 2. elden sattım. Gelin birer birer markaya neden gıcık olup telefonu bıraktığımı anlatayım.

 

 • 1) "Washed Out Screen" Sorunu

Sanırım Amoled ekrana sahip bir telefonda yaşamak isteyeceğim son sorun budur. Anlatması çok kolay değil. Ekranın bir kısmının ya da tamamının sanki yıkanmış ve rengi atmış gibi görünmesi oluyor. Bölgesel olduğu zaman fark etmesi zor oluyor, hem de hareketli veya birden çok rengin olduğu görsellerde fark etmek pek mümkün değil; ancak telefonumda Chrome kullandığım ve Chrome'un arkaplan renginin koyu lacivert ve tek renk olmasından dolayı her gün bu sorunlu ekranı görmek zorunda kalıyordum. Benim OP5'imde bu problem ne ekranın tamamında ne de bölgeseldi, arada bir şeydi ve can sıkıyordu. Bu sıkıntıdan dolayı TeknoSeyir'de bir durum paylaştım ve daha sonra telefonu servise göndermek için başvurdum, başvurmaz olaydım. Servis ekibi benden bu sorunu kanıtlamam için üç defa video ve fotoğraf istedi ve hiçbirinde tatmin olmadılar. Uzun yazışmalar sonunda ablamdan profesyonel fotoğraf makinesini ödünç alıp  ZTE Axon 7'nin ekranıyla yan yana koyup karşılaştırarak birkaç fotoğraf daha çektim. Dördüncü denemede tatmin oldular ve telefonu servise çağırdılar. Gönderdim. 3 gün sonra elime geldi. Üzerinde "telefonunuzda bir sıkıntı saptayamadık, bazı sıkıntılarda hard-reset atmak işinize yarayabilir" yazan bir raporla. Şaka gibiydi ve servisle hemen tekrar iletişime geçtim ve bana "eğer videolarda fark etmiyorsanız sıkıntı yoktur" dediler. Zaten o uzun yazışmalarda ben bu sorunu sadece "flat, plain", yani düz renklerde gördüğümü söylememe rağmen gerekçe olarak bunu gösterip telefonu da tekrar servise kabul etmediler.

 

 • 2) Performans

İnsan 128GB depolama ve 8GB Ram'e sahip bir telefonu kullanırken tahmin edebileceğiniz üzere belli başlı şeyler bekliyor o cihazdan. Açık konuşayım, ben telefonda neredeyse hiç oyun oynamam. Ancak 128GB depolama, 8GB Ram, Snapdragon 835 işlemci bilmem ne derken birazcık oynayayım dedim. İlk olarak Asphalt 8 oynamakta karar kıldım. Sonuç: Oyun takılıyor. Asphalt 8 o kadar takılıyor ki FPS mi düşüyor yoksa oyunda mı lag oluyor anlamıyorsunuz. Neredeyse birkaç saniyede bir oyun takılıp duruyor sürekli ve hiçbir zevk alamıyorsunuz. Forumlarda aynı problemi yaşayan başka insanlarda gördüm ve birkaç kişi Asphalt 8’in Snapdragon 835 için optimize edilmediğini, o yüzden böyle olduğunu söylemiş. Bana ne? Optimize etseydi o zaman. Diğer S835’e sahip telefonlarda nasıl oynanıyor o zaman? Bir kullanıcı olarak beni hiç âlâkadar etmeyen ve OnePlus’ın bir şekilde çözmesi gereken bir durumdu. Kaç güncelleme geldi geçti, hiçbir şey değişmedi.

Cihazın oyun performansı kesinlikle istikrarlı değil. Kimi oyunu, mesela Real Racing 3’ü canavar gibi çalıştırırken kiminde de durduk yere takılmalar yaşanıyor. Bu mudur bu donanımın bana verdiği performans?

Sonuç olarak birkaç defa Chrome'un çökmesiyle karşı karşıya kaldım. Evet yanlış duymadınız. Arkada hiçbir uygulama açık değilken TeknoSeyir’de yorum yazarken 2-3 defa Chrome karanlığa gömüldü. Benim kişisel bilgisayarım da 8GB Ram'e sahip ve Chrome'un bugüne kadar çöktüğünü hatırlamıyorum.

Yiğidi öldür ama hakkını yeme. Arkaplanda 20'den fazla uygulama açıkken bile uygulamalardan herhangi birine döndüğümde hiçbirini tekrar yüklemiyordu. Tabii ki burada biraz gerçekçi olmak gerekirse hiçbir zaman arkaplanda 8-10'dan fazla uygulama açık bırakmadığım için bu konuda hiçbir sıkıntım olmuyordu. Ancak arkaplan uygulamasını bekletmeden açmayla olmuyor bu işler. Başka birçok şey için optimize gerekli.

 

 • 3) Arayüz ve Yazılım (OxygenOS)

Bu konuda sanırım herkesle fikri ayrışan tek kişi olabilirim. Bu noktada şunu sormak istiyorum: Bir telefonun yazılımını ve arayüzünü neredeyse saf Android gibi tasarlamak yerine direkt saf Android yüklü olarak gelse daha iyi olmaz mı?

Bu sorunun cevabının çok net olduğunu düşünmekteyim. Direkt olarak Google'dan düzenli olarak güncelleme almak varken neden atanamamış bir Google Play Edition kullanalım?

Ama sanırım ben OnePlus'ın neden kendi Android versiyonunu kullandığını anladım. Bu konuya son sebeplerde değineceğim.

 

 • 4) Kamera

Herkesin ağzından bir tek kelime çıkıyor: OIS. Hayır kardeşim, konu OIS falan değil. Ortalık top sakallı ve gözlüklü adamların her dediğine inanıp gelip orada burada onların lafını satmaya çalışanlarla doldu. Kamera kötü çekiyor. Demek ki yeterince iyi donanım kullanamamışlar veya yazılımını doğru düzgün yazamamışlar. Fotoğraf konusunda detaylı eleştiri yapacak kadar yetkin ve bilgili değilim ama birkaç şey söylemek gerekirse, yeterince ışık almadığını, odaklanmada sıkıntı çektiğini, yeterince ışık alsa bile yeşil alanlarda ciddi bir şekilde pastel boyayı andırdığını düşünüyorum.

 

 • 5) Tasarım ve Malzeme Kalitesi

Tasarım konusunda almadan önce de farkındaydım ancak iPhone 7 Plus ile fazlasıyla benzeşiyorlar. Maalesef kılıfsız kullanmak istemiyorsunuz çünkü ergonomik değil ve çizilmeye çok müsait. Aldığım ilk günden beri Karbon Bumper Case ve ekran koruyucularla korumama rağmen Alert Slider kısmında ve Kameranın çerçevesinde çok belli belirsiz bir çizik (veya renk atması) oluştu. Neyse ki kolay kolay görünmediği için fiyatını çok düşürmedim satarken.

 

 • 6) Aksesuar

Üçüncü parti aksesuarlar yetersiz ve zayıf. Firmanın kendi sitesinde  sattığı orijinal aksesuarlar ise aşırı pahalı. Karbon Bumper Case için 30 Euro verdim. Kim kime bu devirde 30 Euro vermiş? Mağazalarda aksesuar bulmak diye bir şey yok, çıkarın onu aklınızdan. Yalnızcan online olarak sipariş verebilirsiniz.

Aksesuar demişken, OP5 ile yaşadığım "ekran koruyucu film/cam" maceramı anlatayım. Tamı tamına 9 farklı ekran koruyucu satın aldım. Hiçbiri kesinlikle tam olarak tatmin edemiyor. En sonunda bu işle hem zaman harcamamak hem de daha fazla çer çöpe para vermemek için birinde karar verdim; ancak tam olarak memnun kaldığımı söyleyemem. Sıkıntı ise şu, telefona ekran koruyucuyu taktıktan sonra kenarlardan ve üst ve alt kısımdan ekranın bir kısmını taktığınız ekran koruyucu kaplıyor ve görünüş olarak kimi zaman da işlevesel olarak can sıkıcı. İşin daha da komik tarafı ise, OnePlus'ın tamı tamına 20€'ya satıyor olduğu ekran koruyucuda da aynı sıkıntının olması. Bu arada kulaklığa da değineyim kısacası. Telefonun kutusundan çıkmıyor onu da ayrı satıyorlar 20€ civarına. Paranıza yazık, tek diyebileceğim bu.

 

 • 7) Son Zamanlarda Çıkan Haberler

"OP5 Mining yapıyormuş abi!" lafına çok inanasım gelmese de daha büyük sıkıntılar olduğu ortada. İzinsiz bilgi toplamalar ve arka kapı bırakmalar bu işin daha başlangıcı gibi görünüyor. Kim bilir daha neler ortaya çıkacak?

Dürüst olalım, Çinli bir firmadan telefon aldığımın farkındaydım ve bazı şeyleri kendimce kabullenmiştim. Ancak bu kadarı fazla. Firmanın takındığı hem suçlu hem güçlü tavırları oldukla irite etti zaten.

Sanırım burada OnePlus'ın neden CyanogenMod ile arasının bozulduğunun farkına varmış ve neden saf Android değil de OxygenOS diye uyduruk bir şey kullandığını çözümlemiş olduk.

 

 • 8) OnePlus 5T

Bu telefonu net bir şekilde "sineğin yağı" olarak tanımlayabilirim. Aynı telefonu daha iyi ekran/kasa oranıyla (Oneplus 5T'ye çerçevesiz diyorsanız bir göz doktoruna görünmenizi öneririm.), hem de tasarımı zerre kadar değiştirmeden ve bire bir aynı donanımla 4-5 ay sonra aynı fiyatla satmaya çalışan adama dolandırıcı demek istiyorum. 5 ay sonra kendi amiral gemisi telefonunu eskiten firmayla bundan sonra işim olmaz diye düşünüyorum.

 

 • Benim OnePlus ile üç ay boyunca edindiğim tecrübeler kısaca bu şekildeydi. Umarım açıklayıcı olmuşumdur. Telefonu sattıktan sonra, bir süre boyunca almayı düşündüğüm Nubia Z17S (Avrupa'da Archos ile anlaşmışlar, Archos Diamond Omega olarak satılıyor.) siparişini verdim ancak elime henüz ulaşmadı. Çok büyük beklentilerim yok zaten sadece memnun kalmayı umuyorum. Uzunca bir süre kullanıp Android maceramı sonlandırmaya karar verdim.

 

#OnePlus #Telefon #Bilgi #Blog

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Olmayan(lar) yazıda belirtilmiştir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır. 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 39
 • Haşim Sakin @hasimsakin

  Kullandığınız telefon veya telefonlarda sorun var sanırım. Yukarıda bi arkadaş %80 i karalama yazmış yazınız için. Bence %99 u karalama olmuş. Oyunlarda takılma oluyor deyince bi gülme tuttu zaten 🙂

  • M.Can @dogan_mcan

   Hiç sormayın beni de öyle bir tuttu ki bir baktım telefonumu değiştirmişim 😀

  • Haşim Sakin @hasimsakin

   @dogan_mcan Yazık olmuş gerçekten. Kaç hafta kaç ay kullandınız bilmiyorum ama güncellemeler ile her geçen gün daha iyiye gidiyor. Eğer sizin kullandığınız telefonun donanımı problemli idiyse bilemem. Ancak yazılım kısmı problemli idiyse acele etmişsiniz daha piyasaya çıkalı 4,5 ay olmuş bir telefonu yazılımsal hatalar yüzünden değiştirmek için. Neyse ne herkesin kendi görüşü. Ben 1 ay kadar önce açıp da, aspahlt 8 oynarken bile kasma yapmadığı için arka planda açık unuttuğum 40 küsur uygulamanın her birini kaldığım yerden devam ederek kullanabildiğim telefonum ile mutluyum. Size de mutluluklar dilerim.

  • M.Can @dogan_mcan

   @hasimsakin Hocam gerçekten artık dilimde tüy bitti. Telefonun hızına gerçekten tek bir lâfım bile yok. Asphalt konusunda ise kaç kere belirttim. Ben telefonda oyun falan oynamam. Ama bir kere oynayayım dedim ve o da oynanmayacak seviyede olunca dolayısıyla oyun zevki çöpe gitmiş oldu. Telefon hızlı. Ben de şu an yüklü olan bütün uygulamaları açsam bile arkada çalışmaya devam ediyor. Seninki mi benimki mi büyük diye olmuyor bu işler. Önemli olan yazılımın nasıl optimize edildiği. 3 ay boyunca kullandım ben bu telefonu. Bir 3 ay daha OnePlus'ın keyfini mi bekleyeyim? Bu nasıl mantıktır?

 • Haşim Sakin @hasimsakin

  Sizin daha iyi bilmemiz lazım ki belli başlı yazılımsal sorunlar güncellemeler ile gideriliyor. Bu tüm telefon şirketleri için geçerli. O kadar övülen Apple dahi saçma sapan sorunlarıyla birlikte piyasaya sürüyor telefonlarını ama zaman içinde gideriliyor bu sorunlar. Neyse ne. İşinizde kolay gelsin.

  • M.Can @dogan_mcan

   Nedir bu kısa kesme çabanız ? 😀 Size de kolay gelsin, size de mutluluklar dilerim 😀 Tartışmaya mı geldiniz, selam vermeye mi anlamadım. Sizin telefonunuzla mutluluğunuz sizin mutluluğunuzdur. Benim mutsuzluğum da benim mutsuzluğumdur. Sizin beklentilerinizi karşıladı diye başkasının beklentilerini de karşılamak zorunda değil herhangi bir ürün.

   Apple'ın yaptığı saçma hareketler OnePlus'ı haklı çıkarmaz. Benim kurduğum argümana karşı zaten öbürleri de aynı şeyi yapıyor derseniz, çalıyor ama çalışıyor demeniz ile aynı anlama gelir. Bir de üstüne firmanın hatasını kabul etmiş oluyorsunuz. Fikrimce insanların kullanıcısı olduğu cihazları, ürünleri daha sert eleştirmesi lâzım. Sonuçta parasını ödeyip alıyoruz. Benim telefonum bozuksa garanti servisi değiştirseydi. Adamlar göndermeden önce 4 defa video ve fotoğraf istedi. Sorunu kabul etmelerine rağmen telefonu geri gönderdiler. Belki garanti servisi akıllanır diye 3 ay daha beklesem daha iyi olurdu sanki 😀

  • Haşim Sakin @hasimsakin

   @dogan_mcan Zaten sorun da bu. Sizin kişisel yaşadığınız sorunları genel sorunlar olarak yansıtmanız. Sizin beğenmediğiniz yönlerini veya eksik gördüğünüz kısımlar inceleme bazında değerlendirilemez. Mesela Android Authority veya Micheal Fisher incelemelerinde veya uzun kullanım testlerinde "ya benim tel aspahlt 8 i açmadı o kadar da övdüydüler" gibi birşey duyamazsın. Çünkü bu kronik bir sorun değil. Kısa kesmemin sebebi ise sabaha kadar yazsak ne siz ne de ben farklı şeyler söylemeyeceğiz. Garanti olayına katılıyorum. Ki zaten resmi garantisi de yok telefonun şu an için. İthalatçı garantili iPhone da alsanız uyduruk bir teknik servis ile karşı karşıya olacağınız aşikar.

  • M.Can @dogan_mcan

   @hasimsakin Kendi deneyimlerimden bahsettiğim bir yazıda neyin genel sorunlarını anlatmışım anlamadım. Asphalt olayı ise sadece 1 cümle. Diğer hiçbir kelimeyi okumamış gibi davranıyorsunuz. Saydım ve tamı tamına 7 satır yazmışım bu oyunla ilgili. Ayrıca sizi OnePlus forumuna da davet ederim. Benim yalnızca 7 satırda yazdığım şeyi bir konu olarak açanlar var. Bu konuda yalnız değilim. Yani benim kişisel yaşadığım şeyleri genel olarak yansıtmam gibi bir durumu düşünmüş olmanız bile komik. Bunun için başka bir firmanın satış temsilcisi falan olmam lazım. Benim bu durumdan elde ettiğim bir kuruş yok. Zaten firmayı eleştirdiğim için olamaz da. Gelip de bana Android Authority'i savunmayın lütfen. 5 dakikalık incelemede 2 dakika boyunca telefon kılıfı reklamı yapanlarla burada kendi görüşlerini sunan insanları bir tutmayın.

   Garanti olayında ise resmi garantisi var. Ben Avusturya'da yaşıyorum ve OnePlus'ın kendi sitesinden aldım telefonu. Garantiye gönderirken de direkt olarak kendileri ile temasa geçtim.

   Yazdığım sorunların hiçbirini diğer bütün kullanıcıların da yaşadığını iddia etmedim. Ancak yaşanmaması için de bir neden yok. Zaten bu yazıyı "OnePlus sahiplerinin dikkatine!" diye yazmak yerine "almadan önce bir bakın" niyetiyle yazmış olmamı fark ettiğinizi umuyorum. Ne clickbait çabam var, ne de firmaya karşı bir tavır aldırmak. Bu yazıyı okuyup bunun üstüne OnePlus 5T alan arkadaş da oldu, hayırlı olsun dedik, güle güle kullansın. Sizi de anlıyorum bu telefonu kullandığınız için fazla kişisel almışsınız olayı. 8 maddeli koskoca yazıdaki tek bir cümleye takılmış olmanızı saymıyorum bile. Yukarıda güzelce tartıştık arkadaşlarla. OP5 sahibi ile de tartıştık. Gelin fikrinizi sunun tabii ki. Ben bu sorunları sizin de yaşadığınızı iddia etmedim. Gelip de burada bu sorunları yaşamadığınızı söylemeniz bile çok önemli diğer kullanıcılar ve benim için. Belki de OP5 veya OP5T almak istemeyenlerin fikri değişir, neden olmasın? Ancak ne gibi sorunlarla karşı karşıya gelebilecekleri konusunda da belki benim yazdığım yazıyla bir fikir edinirler. Bu şekilde her türlü kullanıcı kazanmış oluyor.

  • Haşim Sakin @hasimsakin

   @dogan_mcan Tamam hocam senin dediğin gibi olsun. Hayırlı işler.

 • MRK @raashed21

  Siz şu anda ne kullanıyorsunuz çok merak ettim?

 • Mert Karasu @babamert10

  Oneplus sizin canınızı baya yakmış sanırım yazınızı gülerek okudum hahahahaha yukarda yazanlarla ilgili bitane bile problemim olmadı nedense asphalt 8 takılmadan kasmadan bi gram eser yok sizin kullandığınız cihaz replika falan olabilir mi? hahahahaha not 5T kullanıyorum