Teknoseyir sosyalde olmasını istediğiniz özellikler neler?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 48

Arkadaşlar merhaba,
https://teknoseyir.com/durum/1222806

Yukarıdaki linkte, Teknoseyir sosyal'de olmasını istediğiniz özellikler diye bir post paylaşmıştım. Birçok yorum geldi, fikirlerin birçoğu aslında günümüz standartlarında zaten "sosyal" etiketini taşıyan bir sitede bulunması gereken özelliklerdi. Sizden gelen öneriler dahilinde, yeni bir sosyal yazılımı geliştirmeye başladım. İleride codecanyon gibi bir siteye veya sistemi kullanmak isteyen firmalar için satışa koymayı düşünüyorum. Ayrıca Teknoseyir ekibine de bir teklif götüreceğim. Development sürecinin içerisinde, en büyük paydaş olan üyelerin de yer alması çok önemli. O yüzden gelişmelerden sizi de haberdar etmek istiyorum. Kısaca temel birkaç özelliğinden bahsetmek istiyorum.

+ Gönderi paylaşabilmek için, herhangi bir kategorinin altında bulunmanız gerekir.
+ İsterseniz sadece belirli kategorilerden oluşan akışı, isterseniz tüm kategorilerden karışık olarak karşınıza çıkan akışı takip edebilirsiniz.
+ 24 Saat içinde en çok beğeni almış 5 gönderi, akışın tepesinde sabit kalacak. Sonraki gönderiler tarihe göre sıralanmış olacak.
+ Zengin metin editörü (Editöre yapıştırılan Youtube videosu ve resim linklerini otomatik olarak önizlemeye çevirir.)
+ Gönderilere 3 gün süreli anket eklenebilir.
+ Gönderilere inceleme işlemleri için artılar ve eksiler listesi eklenebilir.
+ Gönderi sahibi isterse gönderiye yorum yapılmasını, sadece belirli bir günü dolmuş kullanıcılara açıp kapayabilir. (Örn En az 7 gündür kayıtlı olan kullanıcılar yorum yapabilir.)
+ Özel mesaj sistemi yok, onun yerine mail paylaşma sistemi var. A kullanıcısı, B kullanıcısının mail adresini profil sayfasından isteyebilecek, B kullanıcısına bildirim düşecek ve izin verirse mail adresi sadece A kullanıcısı için görünür olacak.

Tasarım ve kodlama işlerine yavaş yavaş başladım. Bir tane örnek resim bırakayım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 13
 • empty @empty

  Daha önce benzer bir şey denedim. Gerçekten çok yorucu. Yorucu olan arka planı değil, ön arayüzü. Bir şey ekliyorsun twitter'a benziyor. Daha farklı bir şey yapayım diyorsun. Facebook'a dönüyor. Onuda bunu da ekliyeyim deyince de foruma dönüyor.

  Anket gibi özellikler tabi eklenmeli ama metin editörü gibi kullanıcıya fazla özelleştirme sunan özelliklerin eklenmemesi taraftarıyım. Sadelik kazanacak!!

 • Serhat Yücel @serhatyucel

  Teşekkürler, umudum o yönde 🙂

 • Temp @temp

  Postun olduğu kısım ve yorumların tasarımı blogu anımsatmış sanki.
  Ben pek de yeterli bulmadım şu halini ama başlangıç için güzel olmuş.
  Başarılarının devamını dilerim, üzerine düşersen bir süre sonra yapbozun tüm parçaları tamamlanır baya güzel bir şey ortaya çıkar mutlaka.
  Edit: Dijitaller ekibinden olduğunu bilmiyordum. Güzel işler çıkarıyorsunuz.

  • Serhat Yücel @serhatyucel

   İsteğim tam olarak da zaten bu: Microblogging.
   Düz bir gönderiden daha ziyade, insanların minik blog postları oluşturmasına izin vermek. 🙂
   Resme şu an için çok takılmayın, kaba taslak konsepti anlatmak için en ilkel ilerlemeyi paylaştım. Yaklaşık 2 saatlik bir emek sonrası ortaya çıkan bir görseldi. Zamanla geliştirmeye devam edeceğim, ilerleme kat edildikçe de buradan paylaşacağım.

   Evet, dijitaller ekibini artık haber üreten bir ekip değil de daha çok yazılım projeleri üreten bir ekip haline getirdim, bir şekilde yolumuzu bulmaya çalışıyoruz 🙂

 • PhoeniXim @phoenixim

  Kopyaladığım fotoğrafı ctrl v yapınca yapıştırsın da başka şu anlık başka bir şey istemem 🙂 2 yıldır habire söylüyorum şunu

WordPress'den sonra en popüler cms blog altyapılarından biri olan Ghost'u deneyimlemek için bir demo sitesi kurdum. İnceler misiniz, hızı nasıl ve nasıl buldunuz?

Kendime Notlar

Thoughts, stories and ideas.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15

Bir tane blog sitesi açmayı düşünüyorum ilgi duyduğum anlarla ilgili makaleler yazmak istiyorum örneğin bilgisayar, oyun, yabancı dizi ve film, teknoloji gibi dallarda kafama esen makaleler yapmak istiyorum. Öyle TS veya Multiplayer gibi profesyonel her gün gündemi takip edip, paylaşan bir site değilde daha çok keyfi bir site. Mesela oyun önerdiğim makaleler, top list yaptığım makaleler gibi gibi ama hit alır mı emin değilim. Şahsen günlük 1000 tekil hit alsa dahi para kazanmak umrumda değil sadece kişisel hobi ve zevk için hep bir site açayım ve tutsun istemişimdir. Sadece paylaştığım makaleler hatırı sayılır derece de okunsun ve insanlar yorum yapsın benim için yeterli. Hatırı sayılır dediğim rakam da binler değil tabii ki.

Ancak şüphem YouTube dan kaynaklı. Artık her türlü içerik video şeklinde, kimse makale okumak istemiyor. Ben bile araştırdığım konunun videolu içeriği varsa onu tercih ediyorum. Aranızda sitesi olan var mı? Öyle büyük çapta değil, küçük kişisel siteler ve saire. Sizce bir blog açsam ve dediğim tarzda makaleler yayınlasam bir süre sonra istediğim noktaya gelir mi, yoksa blog işi öldü mü?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  YAZILAR HAP GİBİ OLMALI ARTIK
  2-3 satırdan sonrasını millet okumuyor, bakma biz okumaya alışmışız ne diye merak edip okuyoruz. 🙂 Benim tavsiyem youtube kanalı açman.

  • Ferhat Ünver @ferhatunver

   @m-ahmet Açıkçası bu aralar kişisel sorun aşamasındayım. Bir tür bağımlılık dan kurtulmaya çalışıyorum ve yan etkisi de depresyon gibi hiç bir şey yapamama, amaan kim uğraşacak, boş ver şimdi 2 saat kim yapacak kafasındayım bunu atlatmak 10 günümü alacak daha 1. Gün deyim hayırlısı bakalım. YouTube kanalı açtım aslında N'Ler adında ve top list videoları hazırlıyorum 4 tane filan yayınladım. Onunla da uğraşırım diyorum ama bende eski kafayım web site kültüründen gelme hobi olarak Blog ile uğraşmak istiyorum ama gün sonunda paylaşılan yazılar 1, 2 okunursa ne zevki kalır nede amacı. Bu yüzden detaylı işe girişmeden bilgi toplayım dedim eğer hala daha iş yapıyorsa ona göre girişicem. Zaten bir sitenin tutması çok uzun zaman alıyor eğer site otursa bile okuyucu olmayacaksa boşuna zaman kaybı yapmaya değmez...

  • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

   @ferhatunver ikisini birlikte yapabilirsin aslında sitede yani blogda yazdıklarını videoda anlatırsın hem konuşacak metin de hazırlamış olursun böylece ama insanlar böyle düz metin gibi konuşan insanları pek sevmiyor ya da ısınmıyor diyeyim belki daha doğru tabir olur. Viideoda dersin ki işte okumayı seven arkadaşlar için daha fazlası açıklamalarda linkini verdiğim blogda, oraya da gelirseniz mutlu olurum. Bir de kanalıma hoşgeldiniz demeyi unutma. 🙂

  • Ferhat Ünver @ferhatunver

   @m-ahmet Eyvallah şu benim için kritik olan 10 günü atlatayım ondan sonra hayırlısı ile dediğin gibi hem video hem site işine bir el atayım hobi olarak. Sıkılan kadar uğraşırım baktım birşeyler olmuyor bırakırım ama baktım az da olsa izleyen, okuyan var devam ederim. Teşekkürler tekrar dan iyi geceler, görüşmek üzere...

 • Temp @temp

  Belli bir kitlesi yine olur düşüncesindeyim aç gitsin.

Aranızda Blogspot üzerinden blog yöneten var mı? Öyle hobi amaçlı arada bir şeyler yazıyorum Ekşi Sözlük'te falan, bunları bir de kendi sitemde yayınlarım diyerek blogspot da açtım. Belki ileride "nasıl yapılır" tarzı Google aramalarında çıkacak içerikler de yazarım. SEO konusunda az da olsa bilgim var fakat blogspot deneyimim yok, var mı aranızda kullanıp da Adsense açan, arama motorlarında çıkan kişi? Mesela geçen hafta bir yazı yazmıştım hiçbir şekilde Google'da görünmüyor içerik. 😀 Nedendir acaba.

Bir de mesela sitede yayınladıktan 10 dk sonra Ekşi'de de paylaşıyorum, bu yazı özgün değil diye algılar mı yoksa ilk önce sitede paylaştığım için faydalı bile olur mu?

#akış #blog #blogspot #teknoyardım #google #adsense #seo

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2018 ve 2019'da Çıkan Diziler

Edit 2: Yeni diziler ve bir iki ufak düzenleme.

Edit: TS anasayfasında bu gönderideki video linklerinin önizlemesi çıkmıyor nedense. Gönderinin zaman bilgisine tıklayıp linkine giderseniz tüm videoların önizlemeleri gözüküyor.

Aslında bu yazı sadece 2019'da çıkan diziler üzerine olacaktı ama baktım ki 2019'da çıkan ve sevdiğim çok fazla dizi yokmuş, o yüzden 2018'i de içine alacak şekilde genişlettim. Bir önceki Bilimkurgu Dizileri yazımda biraz fazla uzun yazdığımı farkettiğim için burada daha kısa kısa anlatmayı tercih ettim. Dizi incelemesi gibi değil de kısa tanıtım ve değerlendirme şeklinde olacak. Yazıda sadece beğendiğim dizileri ele aldım, beğenmediklerimi yazmıyorum. İlk başta onları da düşündüm ancak yazı 5 katı uzunluğuna çıkardı herhalde. Dizilere numaralandırmayı öylesine ekledim, herhangi bir beğeni sırası vs. yok. Ayrıca bilimkurgu türündeki diziler bu yazıya dahil değil. Yukarıda linkini verdiğim yazımdan bilimkurgu dizilerine ulaşabilirsiniz. Bu yazıya daha sonra eklemeler yapacağım, yaptıkça bilgilendiririm.

Başlıklara dizilerin hangi platformda yayımlandığını da ekledim. "HBO On Amazon" "STARZ on Amazon" şeklinde gördükleriniz, Amazon Prime üzerinden HBO, STARZ üyeliği satın alarak Amazon'dan izleyebileceğiniz yapımlar. Sadece Amazon Prime üyeliği ile izlenemiyor.

1- The Boys - 2019 - DEVAM EDİYOR - AMAZON PRIME - IMDB

https://youtu.be/06rueu_fh30

The Boys diğerlerine hiç benzemeyen süper kahraman temalı bir Amazon dizisi. Diğerlerine hiç benzemiyor çünkü süper kahramanlar aslında kötüler. Dizi 1970'lerden itibaren süper kahramanların boy gösterdiği bir evrende geçiyor. O kadar çok insan böyle farklı güçlere sahip ki, iş artık şirketleşmeye varmış, dolayısıyla işin içine para girmiş. Vought adlı şirket bünyesinde dünyanın en iyi 7 süper kahramanını tutuyor ve bunun üzerinden para kazanıyor. Oyuncaklar filmler vs. vs. Ancak işin arka planı farklı, halka farklı şeyler gösterseler de arkada pis işler dönüyor. Kahramanların kahramanlık yaptığı sırada ölen siviller var "iş kazası". Spoiler vermemek adına daha fazla anlatmak istemiyorum.

Dizide yer alan bazı süper kahramanlar oldukça tanıdık gelecektir. Kasıtlı olarak yapıldığı belli. Oyunculuklar genel olarak fena değil. Bazıları sırıtsa da. Başrollerin birini Karl Urban oynuyor. Oldukça kanlı bir yapım, cinsel sahneler çok, kesinlikle +18. Her bölümün başında bununla ilgili uyarı var zaten. Klasik süper kahraman işinden sıkılanlara ilaç gibi gelecektir. İlk sezonu yayımlandı, 8 bölüm.

 

2- The Rook - 2019 - DEVAM EDİYOR - STARZ On AMAZON - IMDB

https://youtu.be/LS-rN7IPSQ0

Amerika - İngiltere ortak yapımı dizi. Olağanüstü güçlere sahip insanlardan oluşan ve bu güçlere sahip diğer insanları kontrol etmekle görevli gizli bir İngiliz İstihbarat Servisi'ni konu alıyor. Tam tarih verilmiyor ancak günümüzden biraz daha ileri tarihte geçiyor. Ortak bilinç paylaşımı, güçlere sahip insanların kara borsada satılması gibi ilginç şeyler var. Ara ara günümüzdeki bazı gündem konularına da atıflar ve eleştiriler de mevcut, göçmenler meselesi ve politik konular gibi. Oldukça ciddi bir yapım

Oyunculuklar fazlasıyla iyi, müzikler, yönetmenlik ve kamera açıları eh işte kötü bir yanlarını görmedim ancak ayırt edici bir şey de yok. Güzel bir bilimkurgumsu yapım. İlk sezonu yayımlandı, 8 bölüm.

 

3- Euphoria - 2019 - DEVAM EDİYOR - HBO On AMAZON - IMDB

https://youtu.be/cajLoaFl2Zo

Ergenleri anlatan ancak ergen dizisi olmayan HBO yapımı. Bazen eğlenceli bazen çok karanlık bir dizi. "Amerika'daki ergenler neler yaşar?" sorusuna verilebilecek iyi bir cevap niteliğindeki yapım. İyisiyle kötüsüyle. Konusu hakkında çok anlatacak bir şey yok, izleyip görmelisiniz. Kan, uyuşturucu, eşcinsellik, ağır psikolojik baskı, fiziki ve cinsel saldırı sahneleri mevcut. Kesinlikle +18. 13 Reasons Why'a benzer yönleri var ancak dramatize edilmemiş hali. Yönetmenlik, kamera kullanımı, ışık kullanımı, görüntü yönetmenliği ve müzik uyumu konusunda izlediğim en iyi yapımlardan biri. Bazı yönlerden en iyisi bile olabilir. Böyle bir konuda bu kadar emek verilmiş bir yapım göreceğimi düşünmezdim. Oyunculuklar da çok iyi. İlk sezonu yayımlandı, 8 bölüm.

 

4- Hanna - 2019 - DEVAM EDİYOR - AMAZON PRIME - IMDB

https://youtu.be/v75RmNuZgTs

Aynı isimli filmin uyarlaması bilimkurgumsu yapım. Filmi izlediyseniz konu bazı farklılıklar dışında aynı. İzlemeyenler için spoiler vermeden ne kadar anlatabilirim bilmiyorum. Konu, kızını bebekken kaçırıp ormanda yapayalnız büyütmek zorunda kalan bir baba ve bebekler üzerinde gizli deneyler yapan devlet kurumu etrafında şekilleniyor. Spoiler vermeden daha fazlasını anlatamıyorum. Senaryo güzel, oyunculuklar güzel, çekimler güzel. Filminden sonra izleyince biraz garip geldi tabi o ayrı mesele. Filmdeki bazı olayları değiştirmelerini pek sevmedim. Henüz ilk sezonu yayımlandı, 8 bölüm.

 

5- Sex Education - 2019 - DEVAM EDİYOR - NETFLIX - IMDB

https://youtu.be/o308rJlWKUc

Konusunu isminden ele veren komedi dizisi. Özgüven sorunları çeken Otis isminde bir gencimiz var, Otis'in annesi cinsellik uzmanı bir terapist. Otis'in okulda hoşlandığı kız (Maeve) ona bir teklifle gelir, okuldaki gençlere seks terapistliği yaparak para kazanmak.Tüm dizi bu konu üzerine şekilleniyor. Başroldeki çocuk dışında oyunculuklar hiç fena değil. O çocuğu bir türlü sevemedim hangi yapımda oynadıysa. Diğer başrol Maeve ise Margot Robbie'ye acayip benziyor beni benden aldı, ekşide biri "atanamamış Margot Robbie" demiş katılıyorum 😀 Sezon sonuna doğru bir iki yerde kendini tekrar etse de oldukça eğlenceli ve akıcı ilerleyen bir yapım. İlk sezonu yayımlandı, 8 bölüm.

 

6- Delhi Crime - 2019 - SONA ERDİ - NETFLIX - IMDB

https://youtu.be/jNuKwlKJx2E

Hindistan'da bir kaç yıl önce gerçekleşen, hem ülkenin hem dünyanın ayağa kalktığı otobüste toplu tecavüz olayını konu alıyor. Sevgilisiyle otobüse binen bir genç kıza sevgilisinin önünde tecavüz ediliyor ve ikisini bir yol kenarına atıp gidiyorlar. Polislerin işin içine girdiği andan itibaren zanlıların yakalandığı 7. güne kadar gerçekleşen polis soruşturmasını ve insanların tepkisini izliyoruz. Her gün bir bölüme denk geliyor, toplam 7 bölümlük mini dizi. Olayların nasıl yaşandığını neler olup bittiğini polislerin gözünden gösteriyor. Onlar öğrendikçe biz de öğreniyoruz. Olayın iğrençliği, bu olay üzerinden dahi dönen politik çatışmalar, halk üzerinde bıraktığı etki, devlet kurumlarının yozlaşması eminim benim gibi sizin de midenizi bulandıracak. İnsanlığa lanet ettiğiniz bir olay olarak aklınıza kazınacak. İzlemesi oldukça zor...

 

7- Escape at Dannemora - 2018 - SONA ERDİ - SHOWTIME On AMAZON - IMDB

https://www.youtube.com/watch?v=RVbOjP1Ziec

Gerçek bir olaya dayanan tek sezonluk bir hapishaneden kaçış öyküsü. Richard ve David hapishaneden kaçış için bir plan hazırlarlar, ancak kaçabilmeleri için bir hapishane görevlisinden yardım almaları gereklidir. Bunun için de hapishanede sözleşmeli olarak eğitim veren kadın terziyi gözlerine kestirirler. Oyunculuklardan senaryoya ve kurguya kadar çok iyi bir yapım. Sadece o terziyi oynayan kadına ve kocasına çok gıcık oldum. "İnsanlar bu kadar salak olabilir mi?" sorusuna cevap gibiler. Tiplerde de bir sorun var keşke kameraya birazcık uyacak birileri oynasaymış. Oldukça akıcı ve kolay izleniyor. Toplam 7 bölüm

 

8- Sharp Objects - 2018 - SONA ERDİ - HBO On Amazon - IMDB

https://youtu.be/dDZxqUvHT6Y

Başrolünü Amy Adams'ın üstlendiği mükemmel bir tek sezonluk mini dizi. Oyuncuların son yıllarda filmlerden dizilere geçişlerinin bir başka örneği. Ki kendi adıma bu durumdan çok mutluyum.

Sharp Object güzel bir gerilim/psikolojik drama öyküsü. Başrolü oynayan Amy Adams'ın karakteri Camille; daha önce kendisine zarar verdiği için akıl hastanesinde yatmış, travmalara sahip, adli konularda uzanlaşmış bir gazeteci. İki küçük kız çocuğunun öldürülmesini araştırmak üzere nefret ettiği memleketine dönüyor. Araştırmasını yapacağı sürede, ailesinin evinde, nefret ettiği annesi ve kız kardeşiyle yaşamak zorunda kalıyor. Ve buradan itibaren bir yandan cinayetleri diğer yandan Camille'in hafızasından sildiği çocukluk travmalarıyla yüzleşmesini izliyoruz. Konu basit gelmiş olabilir, değil. Sonuna geldiğinizde diziden mutlu şekilde ayrılacağınızı garanti edebilirim. İnsanların psikolojik sorunlarının ne kadar ileri gidebileceğinin ve kimsenin dışarıdan göründüğü gibi olmadığının mükemmel bir örneği. Kamera kullanımından oyunculuklara, yönetmenlikten senaryoya her şey kusursuz diyebilirim. Toplam 8 bölüm

 

9- Bodyguard - 2018 - DEVAM EDİYOR - AMAZON UK - NETFLIX - IMDB

https://youtu.be/7TDILqtggjs

İngiliz politik gerilim dizisi. Savaş gazisi ve Gizli Servis çalışanı David Budd trenle yolculuk yaparken tren terör saldırısına hedef oluyor. David saldırıyı engelleyince İç İşleri Bakanı'nın özel koruması olarak atanıyor. Olaylar da buradan itibaren başlıyor, David kendini bir anda politik oyunların içinde buluyor fakat savaşa gitmiş biri olarak yaşadıkları, politikacıların yaptıklarını hazmedememesine neden oluyor. Bir yandan işini yapmaya çalışırken diğer yandan kendi içinde savaş veriyor, bunlara bir de iç işleri bakanıyla fazla yakınlaşması, bakana ve kendisine yönelik terör saldırıları eklenince her şey çığrından çıkıyor.

Oldukça rahat şekilde izlenen akıcı bir yapım. Politik oyunları sıkmadan anlatıyor. Oyunculuklar, senaryo, aksiyon, detaylar... her şey çok iyi. Henüz ilk sezon yayımlandı, 6 bölüm.

 

10- Insatiable - 2018 - DEVAM EDİYOR - NETFLIX - IMDB

https://youtu.be/-Ia3NuMgwVM

Oldukça eğlenceli komedi dizisi. Şişmanlığı yüzünden dalga geçilen ve özgüveni olmayan Patty kendisiyle dalga geçtiği için evsiz bir adama yumruk atar, adam da aynı şekilde karşılık verir. Patty'nin çenesi kırılır ve aylarca sadece sıvıyla beslenir, hastaneden çıktığında artık şişman kız değil herkesin dönüp tekrar baktığı taş hatundur. Zamanında kendisi ile dalga geçip eziyet edenlerden intikam almaya yemin eder. Evsiz adam Patty'yi mahkemeye verdiği için Patty'nin annesi bir avukat tutar ancak avukat Bob aynı zamanda güzellik yarışması koçudur. Patty'yi görünce ona güzellik yarışmasına girmesi için teklif götürür.

Dizi Patty ve Bob'un güzellik yarışması maceraları etrafında dönüyor. Bir yandan Patty ve Bob arasındaki garip ilişkiyi, diğer yandan bir güzellik yarışmasına girmek istedikleri için başlarına gelen saçmalıkları ve Patty'nin intikam sürecini izliyoruz. Oldukça akıcı ilerleyen ve güldüren bir dizi. Oyunculuklar gayet iyi, bir iki klişe olsa da senaryo oldukça iyi ve günümüzdeki bazı olaylara güzel dokundurmalar var. Seks sahneleri ve eşcinsel sahneleri bolca mevcut. Güldüğüm nadir komedi dizilerinden. İki sezonu yayımlandı, ilk sezon 12, ikinci sezon 10 bölüm.

 

11- Elite - 2018 - DEVAM EDİYOR - NETFLIX - IMDB

https://youtu.be/4uL0tXY0_-Y

Netlifx'in İspanyol dizisi. La Casa De Papel'den hatırlayacağınız bir iki oyuncu var. Depremde yıkılan bir devlet okulundaki öğrenciler diğer okullara transfer ediliyor, üç tanesi ise zenginlerin gittiği özel bir okula kabul ediliyor. (Bu konuyu işleyen birkaç türk dizisi hatırlar gibiyim, Akdeniz kültürü işte) Okulda bir öğrencinin öldürülmesi ile hikaye başlıyor. Sezon boyunca kimin niye öldüğünü ve katili polisle birlikte öğrenmeye çalışıyoruz. Öğrencilerin yaşadığı kültür çatışmasının ortasına biraz polisiye, biraz gündelik ayrımcılıklara referanslar(müslümanlık, eş cinsellik vs.), toplumun dayattığı kurallar gibi şeyler ekleniyor. İzlemesi oldukça kolay ve keyifli, çoğunlukla biraz cheesy, ara ara güldüren, +18 sahneleri bol bir yapım. Herkes izlesin diyebileceğim bir yapım değil. Gençlik dizilerini seviyorsanız izleyin. Kendi alanında oldukça başarılı ancak bu tip yapımları sevmiyorsanız bunu da sevmezsiniz muhtemelen. Yine de ilk bölümüne bakmanızı tavsiye ederim. İki sezonu yayımlandı, 8'er bölüm. Carla ❤

 

12- The Haunting of Hill House - 2018 - DEVAM EDİYOR - NETFLIX - IMDB

https://youtu.be/9cXLNMu88HU

Shirley Jackson'ın aynı isimli romanından uyarlama, muhtemelen izlediğim en iyi gerilim dizisi. 1992 yılında bir malikanede yaşayan Crain ailesinin çocukları sesler duymaya başlarlar ve paranormal görüntülere şahit olurlar. En sonunda yaşanan bir trajedi sonrası baba çocukları alarak evi terk eder. Aradan geçen 26 yıl içinde çocuklar büyümüş ancak hepsinde büyük travmalar kalmıştır. 26 yıl sonra çocukları tekrar o eve götüren, yaşananları reddetmeyi bırakıp kabullenmeleri ve neler yaşandığını çözmelerine sebep olan olaylar zinciri başlar.

Başta dediğim gibi izlediğim en iyi gerilim dizisi olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum, Oyunculuklardan ilmik ilmik işlenmiş senaryoya, kurgudan yaşattığı gerilime kadar hiçbir şeyde tek bir falso yok. Daha fazla ne söylersem spoiler olacak, o yüzden tek diyeceğim şey izleyin. Henüz ilk sezonu yayımlandı, 10 bölüm.

 

13- Impulse - 2018 - DEVAM EDİYOR - YOUTUBE - IMDB

https://www.youtube.com/watch?v=OdKCzhU7kQI

Youtube Originals dizisi. Küçük bir kasabada yaşayan Henry adındaki bir kızın yaşadığı nöbetler sonucu sebep olduğu anormal olayları konu alıyor. Kızın üzerinde önceden deneyler yapıldığı için bilimkurgu bir tarafı var ancak o kadar az değiniliyor ki bilimkurgu dizileri içine alma gereği duymadım. Bu yeteneğe sahip başka insanlar da mevcut ve bu insanların peşinde olan bir örgüt de var.

Oyunculuklar gayet iyi. Müzikler adına ekstra bir şey yok, çekim kalitesi ve görüntü yönetmenliğinde de özellikle değinilecek bir tarafı yok. Efektler güzel. Yapım cinsel şiddet içeriyor ve dizi içerisinde oldukça detaylandırılmış durumda. Bununla ilgili uyarılar da her bölüm başında ve sonunda veriliyor. Aslında oldukça karanlık bir senaryosu var. Dizinin atmosferi ve çekimler de genel olarak karanlık zaten.

#Dizi #Amazon #Netflix #HBO #STARZ #Showtime

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Atilla @atilla

  Sharp Objects ve Insatiable'ı bende izledim ve beğendim. Fakat The Boys konusunda biraz nötr kaldım. Beklentim çok mu yükselmişti de böyle oldu bilmiyorum. Kötü desem değil ama tatmin de etmedi. Karl Urban'ı ayrı bir severim halbuki.

 • Onur Eryilmaz @onurery

  Bana öyle bir dizi lazım ki;
  - En az 3 sezon olacak.
  - Ozark, Dark, The Leftovers gibi ağır dram öğeleri olmayacak.
  - Tercihim sezon başına 20+ bölüm olması ama olmayadabilir.
  - Dizinin günümüz ya da günümüze yakın bir dönemde geçiyor olması.
  - IMDB puanı 8.0+ olmalı.
  - Tür olarak, aksiyon, macera, bilim kurgu ve komedi tercihimdir.
  - Son olarak da dizinin çıkış yılı 2010 ve üzeri olmalı.

  • reducto @protego

   Öyle şartlar koydun ki sen de şimdi 😀 Yeni başlayanlardan 20+ bölüm olan yok zaten artık. Tüm yapımlar 13 bölüm ve altına indi. IMDB puanlarına tek tek bakamayacağım şimdi (sen de bakma bence)
   Fringe (2008)
   Person of Interest
   SHIELD
   Humans
   Orange Is The New Black
   Californication (2007)
   Sense8
   Banshee

  • Onur Eryilmaz @onurery

   @protego Öneriler için teşekkür ederim 🙂 Şartlarım ağır ya onun farkındayım 😀
   Fringe ve POI'yi izledim zaten. Aslında tam da aradığım dizi tipi.
   SHIELD'ı bir kaç bölüm izlemiştim geçen sene ama aşırı abartı geldiği için devam etmedim.
   Humans fena durmuyor ama 24 bölüm biraz az sanki.
   Orange Is The New Black, çok durağan ve konuşma ağırlıklı bir dizi gibi duydum ama ?
   Californication 2010 ve üzerini karşılamıyor 🙂
   Sense8 (bkz. Humans)
   Banshee (bkz. SHIELD)

   Şöyle Fringe, Supernatural, The Blacklist, POI, The Mentalist, Dexter, House M.D, Suits vs. gibi yok.

  • reducto @protego

   @onurery Bölüm sayısı çok olup da yeni olan dizi bulmak zor dediğim gibi artık hepsinin bölüm sayısı az, zaten yukarda her dizinin değerlendirmesinin sonuna bölüm sayılarını yazdım 6-7-8-10 bölüm arası hep 🙂 Hem yeni olsun hem bölüm sayısı çok olsun isteği biraz imkansız gibi artık 🙂

   OITNB evet konuşma ağırlıklı ve durağan ama komik dizidir
   SHIELD abartılı geldiyse yapacak bişey yok
   Banshee'yi yine de tavsiye ederim
   Humans'a da bak pişman olmazsın
   Californication 2010 olmasa da ilk bölümüne bak bence 30dk zaten.
   Aksiyon olarak The Last Ship'e bakabilirsin. Michael Bay var desem aksiyon kısmını tahmin edersin sanırım 🙂
   Uzay temalı olur dersen The Expanse
   Komedi olarak You Me Her'e bakabilirsin
   Soğuk Savaşı anlatan olur dersen The Americans. Mükemmel bir casusluk dizisi
   Komedi/polisiye zombi dizisi izlerim dersen iZombie
   CIA dizisi izlerim dersen Homeland

  • uçuştaki ✈️ pilot @ucustakipilot

   @onurery Humans izlenebilir. Dediğin gibi kısa ancak çok popüler olmamış güzel bir yapım. Sense8 Netflix dizisi ben bitiremedim şahsen.

Android'li Cihazınızla PC Kurtarmak! - CHIP Online

Açılmayan PC'nizi Android'li telefonunuzu veya tabletinizi kullanarak nasıl kurtarabilirsiniz?
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10 - Gelişmiş Güncelleme Ayarları

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere Windows 10 içerisinde bulunan güncelleme ayarlarını göstereceğim. Bu ayarlardan bazıları yakın zamanda eklendiği için  herkesin göz atmasını tavsiye ederim. Gösterdiğim ayarları kendi koşullarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Bu yazı içerisinde gösterdiğim ayarlar ve tavsiyeler internet hızı düşük(16mbps veya daha yavaş) kişilere göre olacak. Güncellemeler konusunda şikayeti olan kişileri gördükçe paylaşırsanız sevinirim.


Aşağıdaki sorunları yaşayan kişilere çözüm olmasını umuyorum:

 • Bilgisayarı birkaç gün sonra ilk defa açtım. Windows Update bütün interneti sömüryor.
 • Tam headshot atacakken sol taraftan ekrana güncelleme uyarısı çıkıyor.
 • 15 dakika markete gidip geleyim dedim, bir geldim PC kendini yeniden başlatıp güncelleme yüklemeye başlamış.
 • Evde-ofiste çok fazla Windows 10 bilgisayar var. Bilgisayarların hepsi aynı anda güncelleme indirmeye kalkıyor. Bilgisayarları bırakıp direkt öğle yemeğine geçiyoruz.
 • Telefonun internetini ile bağladım, paketin yarısı boşa gitti. Nereye gittiğini de bulamıyorum.
 • Son gelen büyük güncelleme kullandığım bir yazılımı bozuyor, sistemi olumsuz etkiliyor. Güncelleme yüklemeyi bir süre ertelemek istiyorum. 
 • Yurtta kalıyorum. İnternet çok yavaş, hatta var demeye şahit ister. En ufak güncellemeye bile tahammülüm yok.
 •  Güncelleme var uyarısını 39 kere erteledim. 40'ıncı seferde bana sormadan kızdı kendi yükledi.
 • Saksı değilim. Güncelleme yüklerken, yeniden başlatırken en çok bana soracak.
 • Yıl 2018 ama bende hala AKK var. Onu da Microsoft yiyor. Bıktım.
 • Güncellemeler önce herkeste test edilsin iyileştirilsin, bana geç gelsin ama daha kararlı gelsin.

Ayar 1 - Teslim İyileştirme Ayarları

Bu ayar bilgisayarınıza indirilen güncellemelerin diğer bilgisayarlar ile paylaşılmasını sağlar. Evinizde veya ofisinizde, aynı ağa bağlı bir taneden daha fazla Windows 10 bilgisayar olduğunu varsayıyorum. İnternet Upload hızının da maksimum 2mbps olduğunu varsayıyorum. Bu koşullarda indirilen güncellemeleri sadece yerel ağda bulunan bilgisayarlar ile paylaşmak mantıklı olacaktır.

Resimdeki şekilde ayar yaptığınız zaman yerel ağa bağlı bilgisayarlardan bir tanesi güncellemeyi indirecek ve yerel ağ içerisinde interneti kullanmadan diğer bilgisayarlara dağıtacaktır.

Windows Update Teslim İyileştirme Ayarları


Ayar 1.1 - Gelişmiş Teslim İyileştirme Ayarları

Bu ayar bilgisayarınıza indirilen veya karşıya(başka bilgisayara) yüklenen güncellemelerin internet bant genişliğini ne kadar kullanacağını ayarlamanızı sağlar.

Aşağıdaki ayarları yaptığınızda Windows, güncelleme indireceği zaman internetin o anki maksimum download(indirme) hızını test edip güncelleme indirme hızını tespit ettiği bant genişliğinin %20'sini kullanacak şekilde sınırlandıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus ise güncelleme bant genişliğini ne kadar kısarsanız güncelleme indirme süresi de o kadar uzayacaktır. Süre çok uzamasın ama interneti felç etmesin, başka derdim yok vallahi diyorsanız %70-80 civarında bırakmak mantıklı olacaktır.

Örneğin 8mbps bağlantınız varsa 800-900 KB/sn bant genişliği tespit edip 150-250 KB/sn indirecek şekilde kendini kısıtlayacaktır.


Ayar 2 - Gelişmiş Windows Update Seçenekleri

Bu ayar bilgisayarınıza indirilecek olan güncellemelerin ne kadar erteleneceğini ayarlamanızı sağlar.

En üstte bulunan "Microsoft ürünlerinin güncellemelerini de sağla" özelliğini açtığınızda Windows Update, Microsoft Office 365 ve diğer Microsoft ürünlerinin güncellemelerinin de indirilmesini sağlayacaktır.

İkinci bölmede bulunan kutuda Yarı Yıllık Kanal(hedeflenmiş) ve Yarı Yıllık Kanal olmak üzere iki seçenek var. "Hedeflenmiş" olanı seçtiğinizde standart düzeyde kullanıcı için yeterli kararlılıkta olduğu düşünülen güncellemeler indirilir. Diğer seçeneği seçtiğinizde ise kurumsal kalitede kararlı olduğu düşünülen(bir önceki kanalda standart kullanıcılar üzerinde test edilmiş, rapor toplanmış, varsa bulunan sorunlar düzeltilmiş) güncellemeler indirilir. Ancak bu güncellemeler "Hedeflenmiş" kanala göre daha geç gelecektir.

Bir sonraki bölmede Windows 10'a eklenecek yeni özelliklerin, düzeltilen hataların olduğu güncellemelerin kaç gün erteleneceği ayarlanabilir.

Bir altında bulunan kısımdan ise güvenlik güncelleştirmelerinin kaç gün erteleneceği ayarlanabilir. Ransomware gibi çok hızlı yayılan zararlı yazılımlardan korunmak için bu ayarı değiştirmemenizi tavsiye ederim.

En altta bulunan duraktlatma ayarını açtığınızda ise siz Windows Update sayfasından "Şimdi Yükle" tuşuna basmadığınız sürece güncellemeler 35 gün boyunca yüklenmeden bekletilecektir.


Ayar 3 - Tarifeli Bağlantı

Bu ayar bilgisayarınızın bağlandığı ağı tarifeli bağlantı olarak ayarlamanızı sağlar. Bu ayarı açtığınızda bağlı olduğunuz internetin kısıtlı bir tarifede(örneğin 4GB 3G-4G mobil internet) olduğu göze alınarak Windows özellik güncellemeleri, Microsoft ürünleri, mağaza uygulamaları, e-posta görselleri ve benzeri bir çok yüksek boyutlu içerik bu ayar kapatılana kadar otomatik olarak indirilmez. 

Not: Kritik güvenlik güncellemeleri kısıtlanmaz ve imzasız antin kuntin yazılım araçları tespit edilemeyebilir. Ayrıca uygulamaların kendi içerisindeki içerik güncellemeleri otomatik olarak kısıtlanamaz(steam oyun güncellemeleri).

Not 2: Bu ayar açık olduğunda OneDrive, e-posta, takvim, tarayıcı sekmeleri vb. aktif veriler anlık olarak senkronize edilmez. Bir taneden fazla sayıda Windows 10 bilgisayar kişilerin bu ayarı mecbur kalmadıkça kullanmamalarını tavsiye ederim.

Wi-Fi ile bağlanırsanız wi-fi adı, ethernet ile bağlanırsanız ethernet yazacaktır


Ayar 4 - Etkin Saatler

Bu ayar, bilgisayarınıza indirilmiş olan güncellemelerin yüklenmesi için gereken yeniden başlatma sürecinin belirli bir saat aralığında otomatik olarak yapılmamasını sağlar.

Ayarlarsam ne olur?

Örneğin 08:00-17:00 saatleri arasına ayarladınız. Windows, bu saat aralığında cihazın boşta olduğunu tespit edince, yani kullanmadığınızı gördüğünde otomatik olarak yeniden başlatmayacaktır.

Ayarlamazsam ne olur?

İşinizi bitirdiniz, dosyalarınızı kaydettiniz yada oyunu kapattınız ve cihazı boşta bırakıp uzun bir süre dokunmadınız. Yaklaşık 1 saat içinde, açık pencereler, dosyalar vs. yani otomatik olarak kaydedilebilecek şeyler kaydedilir ve cihaz otomatik olarak yeniden başlatılır. Güncelleme yüklenir ve bırakılan düzen geri getirilir. Gece veya gündüz sizden boşluk bulduğu an yapar.


Ayar 5 - (Otomatik) Yeniden Başlatma Seçenekleri

Bu ayar, bilgisayarınıza indirilmiş olan güncellemelerin yüklenmesi için gereken yeniden başlatma sürecinin istediğiniz belirli bir saat ve günde yapılmasını sağlar. Ayrıca alt tarafta bulunan "Daha fazla bildirim göster" özelliği açılarak otomatik yeniden başlatma süreci devreye girmeden önce uyarı alabilirsiniz. Bu sayede onay verebilir yada erteleyebilirsiniz.


Ayar 6 - Microsoft Store Güncellemeleri

Microsoft mağaza uygulamalarının güncelleme ayarı varsayılan olarak otomatik güncelleyecek şekilde ayarlanmıştır. Bu otomatik uygulama güncellemeleri aşağıdaki yönergeler takip edilerek kapatılabilir.


Versiyon: Windows 10 Pro

Sürüm: 1709

İS Derlemesi: 16299.192


Yazar: Arda Zeytin @ardazeytin - Microsoft Student Partner

Son Düzenleme Tarihi: 9 Şubat 2018

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15

MacBook fiyatları malumunuz. Durum da bu olunca ikinci el MacBook’lara yönelmek neredeyse kaçınılmaz.

İkinci el MacBook almadan önce dikkat edilmesi gerekenleri derledim bu videoda iyi seyirler.

İkinci El MacBook Satın Almak (Dikkat Edilmesi Gerekenler)

İkinci el MacBook almak dikkat etmemiz gereken noktalara bakmadığımızda bizim için kabus olabilir. Biz de bu videoda ikinci el MacBook almadan önce ne gibi k...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Ücretsiz/Açık Kaynak Program Arşivi
[SON GÜNCELLEME: 20.04.2018]

Kategorilere göre düzenledim bu şekilde daha iyi oldu. Bu yazıyı okuyor ve bildiğiniz başka yazılım varsa yorum yapmayı unutmayın.
Liste sürekli uzamaktadır 🙂

---CAD Programları

FreeCAD : 2D ve 3D mühendislik tasarım programı. Boyutu az ve ücretsizdir. AutoCAD ve SolidWorks alternatifi olamasa da zor durumlarda hayat kurtarabilen, hatta basit modeller ile çalışılıyorsa sürekli kullanılabilecek efsane yazılım. Windows/Linux/Mac
http://www.freecadweb.org/

QCAD : AutoCAD alternatifi açık kaynak ve çaprak platform bir uygulama. Denediğim en iyi ücretsiz 2D tasarım programlarından birisi. Windows/Linux/Mac
http://www.qcad.org

DoubleCAD XT 5 : AutoCAD Lite alternatifi (fakat kaynak kodu kapalı) işe yara bir program. Köşede durması yararlı. Windows.
http://www.doublecad.com/DoubleCAD/DoubleCAD-XT-v5

Draftsight : CAD yazılımı. Windows/Linux/Mac
https://www.3ds.com/products-services/draftsight-cad-software/

Fritzing : Devre çizim programı. Proteus ISIS ARES alternatifi kullanımı kolay açık kaynak bir devre tasarım programı. Windows/Linux/Mac
http://fritzing.org

--Muhasebe Programları

Tekir Otomasyon : Açık kaynak bir muhasebe otomasyonu. Önerilen kurulum şekli sanal makine. CentOS tabanlı ve yerel ağdan internet tarayıcısı ile kontrol edilebilmektedir. Minimum 2GB ram istemektedir. Sanallaştırma desteği olan herhangi bir donanım ve işleitm sistemi
http://www.tekir.com.tr/

Bilsoft Cari Takip Ön Muhasebe Programı : Reklam destekli ücretsiz bir muhasebe programı. Güncel tutulmaktadır ve bir sorunda karşınızda yetkili bulabiliyorsunuz. Windows
http://www.bilsoftyazilim.com/ucretsiz_cari_takip.asp

---Grafik Düzenleyiciler

GIMP : Bahsetmeye bile gerek yok. Yılların fotoğraf işleme programı. Windows/Linux/Mac
http://www.gimp.org/

Paint.net : Fotoğraf düzenleme aracı. Windows
http://www.getpaint.net

Inkscape : Vektör grafik programı. Windows/Linux/Mac
https://inkscape.org

Krita : Gelişmiş bir çizim programı. Windows/Linux/Mac
https://krita.org

---Medya Oynatıcıları

VLC Player : Her türden videoyu her platformda oynatır. Windows/Linux/Mac/Android/IOS
http://www.videolan.org/vlc/

Amarok Music Player : Müzik oynatıcı. Windows/Linux/Mac
https://amarok.kde.org/

Mpv Media Player : Medya oynatıcı. Windows/Linux/Mac
https://mpv.io/

SPlayer : Medya oynatıcı. Windows
http://splayer.org/index.en.html

Miro: Müzik ve video oynatma, dönüştürme ve podcast indirme uygulaması. Windows/Linux/Mac
http://www.getmiro.com/

Syncplay : Senkronize bir şekilde grup olarak medya oynatılabilen bir yazılım. Bir oynatıcıda durdurma/oynatma/ileri alma vs işlemler yapıldığında gruptaki tüm üyelere yansır. Windows/Linux/BSD/Mac
http://syncplay.pl/

AIMP3: Birçok özellik barındıran bir müzik çalar. Windows/Android
http://www.aimp.ru/

---Video ve Ses Düzenleme Yazılımları

Kdenlive : Sağlam ve geleceği olan bir video edötör. Linux
https://kdenlive.org/

OpenShot : Video Editör. Linux -Live DVD seçeneği de var.
http://www.openshot.org/

Pitivi : Video düzenleme yazılımı. Linux
http://www.pitivi.org/

Blender : 3D tasarım, animasyon ve video düzenleme programı. Windows/Linux/Mac
https://www.blender.org

Shotcut : Ücretsiz ve açık kaynak çapraz platform video editör. Windows/Linux/Mac
http://www.shotcut.org/

Avidemux : Çapraz platform ve açık kaynak bir video editör. Windows/Linux/Mac/PC-BSD
http://www.avidemux.org

Lightworks : Açık kaynak değil fakat ücretsiz sürümü mevcut bir video editör. Bazı codec ve çözünürlük sınırlamaları var. Windows/Linux/Mac
https://www.lwks.com/

QWinFF : Video ve ses dönüştürücü. ffmpeg yüklü olmalı. Windows/Linux/Mac/FreeBSD/OS/2 & eCS
http://qwinff.github.io/

WinFF -- QWinfFF alternatifi. QWinfFF’e göre avantajı encode ve bitrate ayarlarını değiştirip kaydetmeye izin vermesi. Windows/Linux
http://winff.org/html_new/downloads.html

Format Factory : Birçok resim, ses ve video dosyasını dönüştürmeye yarayan açık kaynak olmayan bir yazılım. Windows
http://www.pcfreetime.com/

ClibGrap : YouTube, Vimeo, Metacaf gibi sitelerden video indirme ve çevirme programı. Windows/Linux/Mac
http://clipgrab.org/

Internet Friendly Media Encoder : Videolarınızı H265 formatına çevirmeye yarayan başarılı bir yazılım. Denemelerimde AVC codec i olan bir videonun boyutunu kalitede gözle görülür kalite farklılığı yaratmadan uzun işlemede %60 kısa işlemede %20-30 azaltabilecek sonuçlar elde ettim. Windows/Linux
https://x265.github.io/

Handbrake : Video dönüştürme programı. Windows/Linux/Mac
https://handbrake.fr/

Pivot : Animator yapma programı. Windows
http://pivotanimator.net/

Mixxx : Ses karıştırma programı. DJ. Windows/Linux/Mac
http://www.mixxx.org/

---Ses Düzenleme Yazılımları

Audacity : Ses düzenleme ve kayıt yazılımı. Windows/Linux/Mac
http://audacityteam.org/download/

Ardour : Açık kaynak bir ses düzenleme yazılımı. Windows/Linux/Mac
https://ardour.org/

XMedia Recode : Ses ve video dönüştürme yazılımı. Windows
http://www.xmedia-recode.de/en/download.html

PowerEnc : Ses dönüştürme yazılımı. Windows
http://www.benware.de/?page_id=4

TeamTalk : TeamSpeak alternatifi. Windows/Linux/Mac/Raspian/Android
http://bearware.dk/?page_id=353

---Oyun

0 A.D. : Age of Empires tarzı gelişmekte olan bir açık kaynak oyun. Kesinlikle bir bakmak lazım. Windows/Linux/Mac
http://play0ad.com/

---Ofis Yazılımları

Libre Office : Microsoft Office alternatifi ofis programı. Windows/Linux/Mac
https://tr.libreoffice.org/

WPS Office : Bir başka ofis programı. Özellikle Microsoft Offfice uyumluluğuyla meşhur. Android/IOS/Windows/Linux
http://wps.com

OpenOffice : Açık kaynak ofis programı
https://www.openoffice.org/

---Ekran Yakalama Yazılımları

Kazam Screencaster : Ekran yakalama programı. Linux
https://launchpad.net/kazam

GTK+ UVC Viewer : Bir başka ekran yakalama programı. Webcam de yakalamaktadır. Linux
http://guvcview.sourceforge.net/

Sharex : Ekran görüntüsü alma, gif olarak ekran kaydetme, resim-yazı ve ya herhangi bir dosyayı önceden ayarladığınız bir siteye kolayca yükleme. Windows
https://getsharex.com/

---Torrent İstemcileri

EagleGet : İndirme yardımcı programı. Windows
http://www.eagleget.com/

Deluge : Torrent istemcisi. Windows/Linux/Mac
http://deluge-torrent.org/

qBittorrent : Bir başka torrent istemcisi. Windows/Linux/Mac
http://www.qbittorrent.org/

Tixati Torrent : Torrent istemcisi. Windows/Linux
http://www.tixati.com/download/

---Dosya İndirme Yazılımları

FileZilla : Ücretsiz ve açık kaynak FTP yazılımı. Windows/Linux/Mac
https://filezilla-project.org/

JDownloader : İndirme yöneticisi. Windows/Linux/Mac
http://jdownloader.org/

4K Video Downloader : Youtube vb sitelerden basit bir video indirme aracı. Windows/Linux/Mac
https://www.4kdownload.com/

---Diğer

Thunderbird: Mail istemcisi. Windows/Linux/Mac
https://www.mozilla.org/tr/thunderbird/

Turtl : Google Keep alternatifi açık kaynak bir proje. Windows/Linux/Mac/Android/IOS
https://turtl.it

ROSA ImageWriter : ISO dosyalarını USB ye yazdırmak için basit ve güzel bir araç. Windows/Linux/Mac
http://wiki.rosalab.com/en/index.php/ROSA_ImageWriter#Where_can_I_take_it.3F

Simplenote : Not tutma uygulaması. Kendi sunucusu ile eşitleme yaparak notlarınızı heryerde tutmanızı sağlıyor. En büyük artısı her not için geçmiş halini görebilme özelliği var. Web/Windows/Linux/Mac/Android/IOS/Kindle
http://simplenote.com/

MuseScore : Muse Score nota bazı müzik oluşturabilir ve kendi sitesindeki müzikleri indirip kullanabileceğiniz bir yazılım. Windows/Linux/Mac/Android/WindowsPhone/IOS/Kindle
https://musescore.org

NVDA: Görme engelliler için ekran okuyucu. Windows
http://www.nvaccess.org/download/

Open Broadcaster Software : Açık kaynak yayıncılık yazılımı. Windows/Linux/Mac
https://obsproject.com/

7-zip : Winrar alternatifi dosya sıkıştırma programı. Windows/Linux
http://www.7-zip.org/

PeaZip : 7-zip tabanlı açık kaynak bir başka arşiv ve sıkıştırma yöneticisi. Windows/Linux
http://www.peazip.org/

Stellarium : Bilgisayarınızı bir gözlem evi olarak kullanıp tüm gök cisimlerine bakmanızı sağlayan bir yazılım. Gelişmiş arama seçenekleri ile tüm evreni keşfetmenin kapısı bu yazılımda. Windows/Linux/Mac
http://www.stellarium.org/

Atom Text Editor Windows/Linux/Mac
https://www.atom.io/

OSFMount : Sanal disk. Windows
http://www.osforensics.com/

EmulationStation : Retro oyun emülatörü. Windows/Linux
http://emulationstation.org/

KDEConnect : Android telefonunuzu PC'den kontrol edebilen bir yazılım. Linux
https://community.kde.org/KDEConnect

Pushbullet : Telefon kontrol yazılımı. Android/IOSWindows/Linux/Mac
https://www.pushbullet.com/

QGIS : Ücretsiz ve açık kaynak coğrafi bilgi sistemi. Windows/Linux/Mac
http://www.qgis.org

Balabolka: Kitapları sesli hale getirir. Birçok dosya tipini açabilir. İstenirse sesi bile yazıya çevirebilir. Windows
http://balabolka.tr.softonic.com/

PSPP : SPSS alternatifidir. Sosyal bilimler için istatikstik programı.
https://www.gnu.org/software/pspp/

#akış #GNU #Linux #ücretsizprogram #ücretsizoyun #OpenSource #ÖzgürYazılım #AçıkKaynak #AçıkKaynakDeposu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 33