Unreal Engine ile oyun geliştirme maceramız devam ediyor. İstanbul'da geçecek olan otobüs simulasyon oyunu için, istanbul'un arazi yapısını çıkarmaya çalışıyorum. Işıklandırma ve postfx çok fazla yok şu an. Çamlıca tepesi ve Üsküdar sahil'in 1 milyon yıl önceki hali :f

Edit: Tepeden render edilmemiş bir görüntü de ekledim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Equitatus @equitatus

  Kolay gelsin. Ben de şu anda UE4 ile bir oyun geliştiriyorum, ışıklandırma can sıkıyor bazen. UV map overlapping hatası alıyorum sık sık. Sıfıra indirmem imkansız olacak sanırım bu overlapping hatalarını ama olabildiğince azaltmaya çalışıyorum. Otobüs simülasyonu biraz geniş çaplı bir proje, ben daha yeni başladığım için adventure, puzzle tarzı ilerliyorum.

#OyunGeliştirme #YeniBaşlayan Selam arkadaşlar, Unity ile başlayan oyun geliştirme macerama, Unreal Engine ile devam ediyorum. Açıkçası Unreal'a geçmemde birkaç sebep var.

1- Unity'nin HD render pipeline işinde aşırı kötü olması. Haritaya bir okyanus eklemek için ya tonla para saçmanız ya da bir şekilde kendi shaderınızı oluşturmanız gerekiyor. Yine aynı şekilde HD grafiklerde ağaçlandırma bile yapılamaması baya üzücü.

2-Yardımcı tool anlamında, Unreal Engine daha başarılı duruyor. Örneğin terrain oluşturma konusunda Brushify gibi mükemmel ötesi bir tool varken, Unity'nin suratına bile bakılmaz. Özellikle benim gibi yeni başlayanlar için, terrainleri kolayca oluşturmanıza olanak sağlıyor, postfx'leri çok kolay bir şekilde yönetmenize olanak sağlıyor.

3-Unreal Engine'in arkasında Epic var ve free content konusunda oldukça cömert davranıyorlar. Asset mağazası gayet çeşitli ve kaliteli toollarla dolu. Megascan ile sorunsuz entegrasyonu var.

4-Blueprint sistemi ile oldukça moduler yapılar kurabiliyorsunuz. Nesne özelliklerini birbiriyle kombine edip, tekrar tekrar kullanılabilir görsel programlama modülleri oluşturabiliyorsunuz.

Oyun yapımına yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem Unreal Engine'dir. Birazcık para harcayarak, oldukça kaliteli araçlarla ve bu araçlar için hazırlanmış tutorial videolarını izleyerek konuya adapte olabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Unity maceramız tam gaz devam ediyor. 🙂 Oyun yapacaksanız modelleme şartmış. Ücretsiz 3D modellerle bir yere varılmıyor. Gelişimi resimlerle anlatayım dedim. Mordordan, şehre :p

Terrain için -> Terrain Tools
Şehir objeleri için şu siteden derleme yaptım:
https://www.turbosquid.com/Search/3D-Models

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Kısa bir süre önce oyun programlamaya merak sardığımı söylemiştim. Maceraya sanırım her beginner gibi terrain yaparak başladım. Fakat hedefim İstanbulda geçen minik çaplı bir bus simulator oyunu yapmak. Oyun programlama konusunda bilgili olan arkadaşlara birkaç soru yöneltmek istiyorum.

1-Gerçekçi yollar yapmak için önerebileceğiniz bir tool var mı (Unity için) Normalde kendim 3d obje ile yol yapmaya çalışıyorum ama eğimli terraine düzgünce yapışan yollar yapamıyorum. Birkaç tool baktım ama terrainin eğimini alan toollar çok göremedim. Bunun bir çözümü var mı?

2-Terrain modellerken, googlemaps'den alınan screen shootı bir şekilde unity'e atıp onu sanki kopya kağıdı gibi kullanmak münkün mü?

Bu da yaptığım terrainden bir sahne olsun konuda bağımsız 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Piyasada rakebet olmasının en güzel yanı, tüketiciye olan faydasıdır. Bunun en iyi örneğini Steam vs Epic Store kapışmasında gördük. 30 liraya kadar düşen AAA oyunlar... Umarım biraz olsun şu fanboyluk yapanlar bu olaydan ders çıkarmıştır. "Sadece intel, sadece apple, sadece steam, sadece Windows, sadece rte" gibi kalıpları çıkarmak lazım hayatımızdan 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fırat Duran @firat_duran

  Bizim ülkede malesef rekabet yok. Hepsi anlaşmalı aynı fiyata satıyor. İndirim diyor ortada indirim yok. Dikkat ederseniz bütün fiyatlar aynı. Olan yine bize oluyor.
  Örnek 1 pil niye tüm mağazalarda 3.59 tl? Hiç mi 2 liraya satan yok? 3 liraya satan yok.
  Onu geçtim dışardaki dükkanlar da bu sitelerden daha pahalıya satıyor 😀

İkinci el Logitech Driving Force Gt aldım, bu zamana kadar boşuna oynamışım diyorum oyunları.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

İncelenmek istenen ürünün, kanalın abonelerinin yapmış olduğu bağışla alınması, inceleme yapıldıktan sonra da ürünün çekilişle bağış yapanlardan birine verilmesi konseptli bir inceleme kanalı oluşturmak çok mu zor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10
 • Orcun @orcun

  Benzeri bir konsept aklımda vardı. Ama işte uygulamaya koymak çok zor. İlk parti için zor çünkü oraya buraya heryere reklam yaptırıp ünlü youtuberlar ile de desteklettirmek lazım. Atıyorum şuan mesela Ali Biçim ve öbür eleman baya popüler. Bunlarla yancı video çekip 3 5 cihazı çekilişle verecez. Böyle ilk adım mühim. Sonrası geliyor zaten.

 • 3dfx @3dfx

  Youtube patreon gibi platformlarda kumar yasak.

 • kei @kei

  çok büyürse bürokrasiye takılabilir çünkü çekiliş yapmak için milli piyango'dan izin almak zorunda olduğumuza dair kanun, yönetmelik vs kesin var hatırlıyorum. Şimdi diyebilirsiniz ki falanca yapıyor bir şey olmuyor, hem çekilişi yapan yazılım da açık kaynak kodlu ama devlet dairesi ve memurlar öyle düşünmeyecektir.

  Türkiye'de birçok fikir gibi bu da bürokratik engele takılabilir.

 • qubit @qubit

  Çekilişle parasal destek verenlere dağıtma işi doğru olmaz. TS diyelim iPhone modellerini almak istedi, 20-25 bin TL topladı. Bunun finansmanını ancak abone gelirlerini arttırarak yapabilir. Diğer türlü kumara döner iş.

Apple ürünlerinin ne zaman çıktığını gösteren bir site yok mu? İpad air 3 ne zaman çıktı mesela?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Oyun programlamaya fena sardım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap