Selam arkadaşlar,
İnternet haritasına bilgi girerek katkıda bulunabilirsiniz çok sevinirim. Kar amacı gütmeden devam ediyoruz 🙂
https://internetharitasi.com/

T.C. İnternet Haritası

İnternet bağlatmadan önce, çevrenizdeki kullanıcıların yorumlarını okuyup, servis sağlayıcılarını kıyaslayın.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yurtdisindan alinan macbooklar Türkiyede garanti kapsamında oluyor mu acaba? İnternette geçmediğini dair bazı haberler var ama doğruluğunu kanıtlayamadim. pratikte bu şekilde garantiye isi düşen var mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

arkadaşlar merhaba, appleij internet sitesindeki gönderim süreleri gerçek mi yahu? 4-8 hafta boyunca bi macbookun teslim edilmesini mi bekliyoruz? Mağazadan gidip alınmıyor mu bu meret?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam arkadaşlar
Cooler master masterliquid ML240 sıvı soğutma sistemini kullanıyorum. Fanlarin sesinden hiç memnun değilim, pc bostayken bile bazen anlamsız şekilde egzoz sesi gibi ses çıkarıyor rpm artıp azalıyor falan. 120mm 2 tane sessiz çalışan fan almayı düşünüyorum sessiz çalışması benim için cidden önemli, bir tavsiyeniz olur mu? Bütçe belirlemedim henüz tavsiyelere göre şekillendirmeyi düşünüyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

Selam arkadaşlar
Sizce 2K gaming için 5600x mi yoksa 5800x mi? 3080 ekran kartım var. Mevcut işlemci de 3600x. Uzun vadede ekstra çekirdeğin ne gibi bir faydası olur emin olamıyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

2080 Super'den 3080'e geçtim. İlk dikkatimi çeken şey kesinlikle ray tracing performansı oldu. 2080 Superde ray tracing açmaya korkarken yeni kartta cidden ne varsa fulluyorum. RT kapalı ve açık halinde 10-15 fps oynuyor maximum. DLSS falan kapalı tabi.

Öte yandan, 3600x işlemci ile çalıştırıyorum. Misal guardians of the galaxy oynuyorum GPU kullanımı gördüğünüz gibi %99 ama CPU kullanımı komik şekilde %40-55 arası değişiyor.

İnternette incelemelere bakıyorum 3600x'ten 5800x'e geçsem hayatımda ne değişir diye. 20-30FPS bir artış olduğunu görüyorum videolarda. Bu nasıl mümkün oluyor anlamıyorum açıkçası. 3600x + 3080 kombinasyonunda Oyun %99 GPU kullanıp, %40-50 CPU kullanırken nasıl oluyorda 5800x+3080 kombinasyonunda +20 FPS verebiliyor? Bunun mantıklı bir açıklaması var mı?

Karttan baya memnunum bu arada

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık @xahve

  İşlemcinin darboğaz yapması için %100 olmasına gerek yok, o yüzde miktarı ile verebildiği FPS'in pek alakası yok.

 • Can @canberke

  3600x %50 kullanırken 4.4Ghz çalışıyor ancak 5800x 4.7Ghz çalışıyor. O yüzdelik fark çekirdeklerden kaynaklı. Çekirdekler uyuyor. (%100 ghz'den mi bilmiyorum sadece bilgilerim doğrultusunda tahmin ettim)

 • Alptekin @alptekinck

  1.si bahsettiğin fark muhtemelen ortalama. 2.si gpulardaki yüzdelik kullanım hesabı cpu gibi değil. giriş seviyesi bir gpu kullansan mesela o değeri %100 olarak görürsün. oyunlar 12 threadi verimli kullanamadığı için işlemciyi hiçbir zaman %100 göremeyeceksindir.
  ek olarak cpuz stres testinde işlemci kullanımı %100 fakat çektiği güç misal 40w ise daha farklı bir testte 50-60w olarak görebilirsin. daha güçlü bir işlemciye geçsen oyun hayatında bir şey değişmeyecektir.

2080 super den 3080'e geçerken ddu kullanmak gerekir mi işlem öncesi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar,
Arkadaşa oyun pc'si toplamak istiyoruz. Parçaları şu şekilde seçtik. Bir yorumunuz veya tavsiyeniz olur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Arkadaşlar merhaba, internette imei süresini 2 ay uzatıyoruz diye dolanan siteler var. Yasaliz diyorlar, bunların olayı nedir? Gerçekten yasal bi işlem mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap