Ders: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası
Konu: Analitik Bilanço Genel Bakış (Başlangıç Düzeyi)

Herkes net rezervi okuyor veya birisinde duyuyor. Peki bu Net Rezerv nasıl bulunuyor? M.B. Analitik bilançosundaki kalemleri hem açıklayalım hem de net rezervleri nasıl bakıldığını herkese anlatmış olalım. Ekonomik analiz yapmak istiyorsak Merkez Bankası Analitik Bilançosunu anlamamız gerekiyor.

Kısaltma Listesi
- YP: Yabancı Para
- MB: Merkez Bankası
- DİBS: Devlet İç Borçlanma Senetleri
- ZK: Zorunlu Karşılık - Bu para politikası aracı olarak kullanılabilir. İleride bunu hakkında yazı paylaşacağım.
- MBP: Merkez Bankası Parası
- APİ: Açık Piyasa İşlemleri

Analitik bilançonun aktifi “Dış Varlıklar”, “İç Varlıklar” ve “Değerleme Hesabı” olmak üzere üç ana kalemden oluşmaktadır
> Dış Varlıklar: Merkez Bankasının elinde bulundurduğu kaynaklardır. Dış varlıkların yaklaşık %98'i bizim BRÜT döviz rezervi gösterir.
-Altın, Yabancı para banknotları (kâğıt paraları), yabancı para depo ve menkul kıymetleri
> İç Varlıklar: MB'nin alacaklarını gösteriyor.
- Kimden? Hazine ve Bankalardan
- Neyi gösteriyor artış olduğunda? Para politikasında gevşeme olduğunu gösterir. Hazine Borçları, Hazine DİBS verip, MB'ndan borçlandığı anlamına gelir. Bunun yükselmesi MB para bastığını gösterir. (Analizin yapmıyoruz hemen bilançoya baktığınız da abooww demeyin biraz sakin onlara ilerde bahsedeceğiz)
> Değerleme Hesabı: Merkez Bankası kar veya zararını bu kalem gösteriyor.

Analitik bilançonun pasifi “Toplam Döviz Yükümlülükleri” ve “Merkez Bankası Parası” olmak üzere iki ana kalemden oluşmaktadır.
> Toplam Döviz Yükümlülükleri: MB'nın döviz cinsinden borçlarını gösteriyor. Yurt içi veya Yurt dışı olarak ayrılır. Merkez Bankasınının döviz borçlarının büyük kısmını nereden olduğuna bakmamız gerekiyor. Yurtiçine olan döviz borçları Hazine'nin tuttuğu döviz mevduatı ve ZK ile tutmak zorunda olduğu döviz hesabıdır.
> Dış Yükümlülükler: Merkez Bankasının dışarıdan aldığı borçları gösterir.
> İç Yükümlülükler: Bu kalem önemlidir ülkedeki döviz gösterir. Bunun artması demek ülke'de dolarizasyonun olduğunu gösterir ve kötü bir olaydır.
> Merkez Bankası Parası: TCMB'nin TL cinsinden toplam yükümlülüklerini gösterir. APİ Yapmak için yaptığı operasyonlardan ortaya çıkan TL borçlarıdır.
- MBP= Rezerv Para + Açık Piyasa İşlemleri + Kamu Mevduatı
> Rezerv Para: Bu MB'nın piyasalardaki TL olan yükümlülüğünü (MB'nın piyasaya olan borcunu) gösterir Emisyon, TCMB’nin bankacılık kesimine olan TL yükümlülüğü (TL zorunlu karşılıklar ve bankalar serbest mevduatı), fon hesapları ve banka dışı kesimin mevduatından oluşmakta ve piyasalara olan cari yükümlülüğü göstermektedir.
- Rezerv Para = Emisyon + Bankaların Mevduatı + Fon Hesapları + Banka Dışı Mevduat
> Emisyon: dolaşımdaki paradır. Tedavül'de banknot miktarını gösterir.
> Banka Mevduatı: Bankaların MB'da tuttuğu TL cinsinden paradır.
> Açık Piyasa İşlemleri (APİ): Merkez Bankası piyasaya likidite verdiğinde yani piyasadan alacaklı olduğunda bu kalem eksi, piyasadan fon emdiği zaman da yani piyasaya borçlu olduğunda artı yönde değişmektedir.
> Kamu Mevduatı: Kamunun MB'da tutuğu toplam mevduatı gösterir.
> Parasal Taban: Rezerv Para + APİ
MBP = Parasal Taban + Kamu Mevduatı

Analitik Bilanço bu kadar değil, alt kalemlerin hepsini yazmadım. Sadece bilanço kalemlerinin temel kavramlarını yazdım. İleri ki yazılar da daha da ayrıntılara gireceğim. Şimdilik bu kadarı yeter 😀

> Net Rezervler
A. Brüt Rezevler
B. Dış Yükümlülükler
C. İç Yükümlülükler
D. Swap
Net Rezerv = Brüt Rezervler - İç Yükümlülükler (A-C)
Swap Hariç Net Rezervler = Brüt Rezervler - İç Yükümlülükler - Swap (A-C-D)
> Döviz rezervi = (Dış varlıklar - Toplam döviz yükümlülükleri) / Günün döviz kuru.

-TCMB Analitik Bilanço: https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Istatistikler/TCMB+Analitik+Bilanco/
--Swaplar Pozisyonlarına buradan bakabilirsiniz: https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Istatistikler/Odemeler+Dengesi+ve+Ilgili+Istatistikler (Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi )
---ZK: https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Temel+Faaliyetler/Para+Politikasi/Zorunlu+Karsilik+Oranlari/

#HaftalıkBorsaDeğerlendirmesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.youtube.com/watch?v=xBynkLLHwIQ
İzlemenizi tavsiye ederim.

Food Inc. (Gıda A.Ş.) - 2008 HD Belgesel Türkçe Dublaj

Gıda, Ltd., 2008 ABD yapımı belgesel film. Film, ABD'deki çevreye zarar veren, çalışanlarının haklarına önem vermeyen ve sağlıksız gıda üreten büyük firmalar...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

    Nüfus çok ama endüstriyel gıda nüfusun ihtiyacından çok daha fazla üretiliyor. Ayrıca her gıda türüne düzenli ihtiyaç duyulmuyor. Burada gıda ihtiyacının karşılanmasından ziyade, sektörün devamlılığını sağlamak tartışılıyor. Örneğin eti ele alalım; evet, temel ihtiyaç maddelerinden birisidir ama konu üretime gelince ortaya çıkan problem, hiç de göz ardı edilecek bir problem değil. Süreçte, hayvanın yetiştirilerek ara sanayiye geldiğinde ulaştığı seviye daima tartışılmalıdır. Ekonomik kısmını ele alırsak, başlangıçtan ulaştığı seviye arasındaki kazancın paylaşımında aslan payını kim almaktadır, kim almalıdır mesela?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 20

Xiaomi Hybrid kulaklıkların kalitesinde en f/p kulaklık nedir?

Hani şu 4 yıl önce falan çıkan modelini kastediyorum çok severek kullanıyordum ama cepte gezmekten az kaldı kabloları koptu kopacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar güvenilir ücretsiz VPN arıyorum. Hızı çok önemli değil otobüste, restoranda wifi kullanırken açabileceğim güvenilir kaliteli bir vpn arıyorum. Dediğim gibi hız önemli değil. 1mbps olsa bile farketmez maksat herkese açık alanda wifi kullanırken güvenliği sağlamak.
Ayrıca ücretli olarak kullandığınız VPN önerilerinizi de yazabilirsiniz. İlerde satın almayı da düşünüyorum. Çok fazla VPN servisi var ancak ne idiği belirsiz servisler bunlar. Bende rastgele bir servis kullanmak istemiyorum doğrusu. Kullandığınız VPN servisleri nelerdir önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Çok güzel bir hizmet. gnu/linux dağıtımlarını kurmadan deneyimleyebileceğiniz bir site: https://distrotest.net/
yavaş olsa da kullanıcı arayüzü konusunda fikir sahibi olmak için güzel bir araç.
dipnot: yavaşlık ciddiye alınmamalıdır. hdd yada özellikle ssd'de böyle bir yavaşlık gnu/linux dağıtımlarında söz konusu değildir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok güzel bir yarışma ya. 😍 NATO'da da bir benzeri var ama Rus versiyonuna 24 ülke katılmış. NATO'da 8-10 ülke katılıyor onu da bu şekilde güzel yayınlamıyorlar. (Ya da ben denk gelemedim.)

Tank Biathlon 2019 Division 1 Finals 8-17-19 "Russia, Belarus, Kazakhstan and...

As was expected, Russia takes the win as it has in previous competitions. Belarus is 2nd with Kazakhstan & Azerbaijan finishing it up. The Russian Team reall...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

3 yıl önce verdiğim ₺ cinsinden paranın bugünkü değerini nasıl hesaplarım? O zamanki altın fiyatını mı baz alayım yoksa başka şekilde mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14