Yazılım olayına girmek istiyorum yavaştan. Nereden başlamalı? Hangi dil öğrenmeli? C, C++, C# nasıl? Kitap veya internet kaynak tavsiyeniz var mı? Hiçbir şey bilmiyorum bu konuda. Üniversitede hazırlıktayım ilk sene galiba C dersi falan varmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 23
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Platform belirle vs. diyenlere fazla kulak asma. Daha yolun başındasın. Ürün çıkarmaya odaklanma. 120 katlı bir gökdelene merdiven ile tırmandığını düşün. Daha kapıdan yeni girmişsin.

  Algoritma, programlama, mantık, olasılık, matematik vb. konularda kendini geliştir. Öğrendiğin şeylerde programlama mantığını öğrenme amaçlı C dili uygun olur. En temelinden her şeyi öğrenmen mantıklı olandır. Çok güçlü ama ilkel sade bir dil olarak bir çok dile temel sağlayandır. Çok fazla pratik yap. Hata yapmaktan çekinme. Kendi hatalarını yakala.

  Kendine ufak hedefler belirle. Ufak tefek matematik hesapları yapan, sırayla iki kişiye zar atma oyunu oynatan, hacim alan hesapları yapan, çan eğrisi, faiz vs. hesaplama, ekrana * karakteri ile baklavalar çizdirme gibi çok basit şeylerle başla.

  Yazdığın ufak programları düzenli olarak kayıtlı tut. Github ya da Onedrive vb. bir yerde biriktir. Yeni şeyler öğrendikçe onları tekrar açıp bakacaksın. Daha iyi nasıl yaparım diyeceksin, ben bu hataları nasıl yapmışım diyeceksin. Geliştiğini hissedeceksin. 5-6 aşamada yaptığın hesapları algoritma yeteneğin geliştikçe basitleştirip 2-3 işleme vs. indireceksin. İnan bunlar çok önemli şeyler. Önünde uzun bir yol var. Öyle Android uygulama geliştirmeden başlayayım vs. deme sakın. En büyük tavsiyem bunlar.

  • Onur Şahin @sahinonur2000

   Öncelikle ben daha bir öğrenciyim ondan yorumum hatalı olabilir ama düşüncelerimi belirtmek istiyorum. Bu yoldan ben de daha yeni geçtim belki hala geçiyorum çünkü. En baştan büyükten başlamama konusunda haklısınız ama bunu istediği alana göre farklı şekilde yapabilir. Mesela mobil istiyorsa ilk programı androidde butona basınca mesaj çıkaran bir şey ve ya oyun geliştirmek istiyorsa 2d basit bir şey yapabilir. İlgi duyduğu alandan başlaması için doğrudan ürün geliştirmek zorunda değil bence.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @sahinonur2000 ne yazık ki o şekilde öğrenme baltalanıyor. Sıfırdan başlayan biri bu şekilde kopyala yapıştır kod yapıştırma ile yürütme batağına düşmeye başlıyor. İçinde ne olduğuna dair hiç bir fikrinin olmadığı bir okyanusun içine düşüp keşfetmeye çalışmak kadar mantıksız bir şey yok. Yüzme bilmeyen adamı denizin ortasına bırakmak gibi.

   C dili ile konsolda alınabilen çıktılar başlangıç seviyesinde olan bir öğrenci için en büyük nimet. Sorun çıkarabilecek en büyük şeyin kendi yazdığın koddaki hata olması lazım ki kendini geliştir. Bu adamın seviyesindeki kişinin yapması gereken şey google'da butonu sağa sola nasıl genişletirim, ekranı yana nasıl yaıtırım vs. değil.

   Alan konusu için de çok erken. Evet ne istediğini öğrenmek için geç değil ama bunu gerçekten keşfetmek bir kaç sene sürüyor. Alanlar hakkında sözel araştırma yapılması çok faydalı olur. Çeşitliği bilmek, fikir sahibi olmak çok önemli. Ama başta söylediğim gibi kıyıda yüzmeyi öğrenmeden okyanusun ortasına atlayıp keşfe çıkmak olmaz. Boğulursun. Soğursun yaptığın işten. Zor gelir. Anlamazsın. Bıkarsın. Yapmak istemezsin.

   x = (6/2*8)*3+2-5 adam bu denklemi yazacak. İşlem sırasını bilmediği için sonuç aklına yatmayacak. Kafayı yiyecek. Nasıl olur diyecek. Değişkenleri eksiltecek, yerini değiştirecek. Bulamayacak, google'da arayacak. Hee bu bundan önce çalışıyormuş, bunun önceliği varmış, sağdan sola çalışıyormuşmuş o zaman şunu şunu yapmalıyım vs. vs. diyecek. Sen bu adamın önüne Android koyarsan iki buton sürükler koyar sonra hamburger menu nasıl yaparım diye araştırmaya başlar.

  • Onur Şahin @sahinonur2000

   @ardazeytin Dediğinizi anladım ama her programcının misal sıfırdan nasıl linked list yazılır bilmesi gerekiyor mu? Artık pek çok bilim adamı Python, Matlab gibi dillerli araştırmalarında kullanıyor. Bunların o kadar derin bilgiye ihtiyaçları var mı mesela?

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @sahinonur2000 yeni başlayan birinin linked list yazmayı bilmesi gerekmiyor. Veri yapılarına gelene kadar öğrenmesi gereken çok çok şey var. Tekrarlamayayım yukarıda bahsettiğim konular ve niceleri. Ancak veri yapılarını da oturup android uygulama yapmaya başlamadan önce öğrenmiş olması gerekiyor. JAVA C# gibi program yazanı bir çok zahmet ve dertten kurtarıp zaman kazandıran, kısa sürede daha çok iş yapmasını sağlayan diller linked listmiş, iteratormış, pointer, address, heap-stack memory, constructor, memory leak vs. say say bitmeyecek bir çok şeyi öğrenmenize engel olur.

   atıyorum c#'da bir foreach kullandığında arkasında neler olup bittiğini bilmiyorsan önüne çıkan bir çok ufacık hata sen zamanında geceni gündüze katmadığın için seni yer bitirir. Ama zamanında C C++ ile bu konularda kafayı yemiş adam o sorunu hımm haa deyip 2 dk da mantık yürütüp anlar.

   Bir hata bir sorun olmasına da gerek yok. Evde kendin içi içe 5 tane for döngüsü yazarsın. Tak diye çalıştırır anında sonucu alırsın. Ancak gerçek ortam koşullarında senin çalıştırdığın bu 5 döngü fonksiyon bir sunucuda binlerce kişi tarafından çalıştırıldığında çıkacak sorun ap ayrı bir dünyadır. Senin 5 döngülük algoritmanın yaptığı işi 2 döngüye indiren ve binlerce kişinin oluşturduğu hesaplama yükünü binlerce kat azaltan kişi senin her zaman 2-3 adım önünde olacak. Bunu yapan adam mezun olmadan iş bulacak, yapamayan 2 sene iş arayacak.

 • Papa Emeritus @pope

  C’yi tavsiye ederim.C’yi iyi derecede bilmeyen sağlam bir coder’la daha tanışmadım. İlk başta sıkıcı gelebilir ama mantığını anladıktan sonra keyifli olucaktır. Olaya hızlıca girmek istiyorsanız önce Python ile basit algoritma alıştırmaları, ardından ana dil olarak C’yi tavsiye ederim.

 • ammavelakin @ammavelakin

  İlk önce programlamaya giriş yap. Algoritmanın mantığını falan anla. Ondan sonra da C# olabilir belki. Kolaydır. Ama dediğim gibi ilk önce programlamaya giriş dersini bitir ve algoritma olayını iyi kavra. Yararına.

Kullandığım 128 GB SSD yetersiz geldiği için daha yüksek kapasiteli olana geçeceğim ancak formatla uğraşmak istemiyorum. Şuan hali hazırdaki Windows'u dosya kaybetmeden yeni SSD'ye nasıl aktarabilirim ? Yeni SSD'yi takınca kaldığım yerden devam etmek istiyorum.

#SSD

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Haftalık Gündem Değerlendirmelerinin(podcastlerin) Arşivi!

https://yadi.sk/d/Z-r3xdGI3XpEbs Yandex.Disk (27,75 GB)

Güncellenmeye devam ediyor. [Son Güncelleme: 02.01.2019]

2011 (42 bölüm | 2,49 GB | 1 gün 22 saat 32 dk 20 sn)
2012 (51 bölüm | 3,57 GB | 2 gün 18 saat 35 dk 39 sn)
2013 (50 bölüm | 3,37 GB | 2 gün 14 saat 52 dk 13 sn)
2014 (51 bölüm | 3,54 GB | 3 gün 02 saat 47 dk 25 sn)
2015 (51 bölüm | 4,08 GB | 3 gün 04 saat 02 dk 41 sn)
2016 (52 bölüm | 3,59 GB | 2 gün 18 saat 51 dk 46 sn)
2017 (50 bölüm | 3,22 GB | 2 gün 06 saat 42 dk 19 sn)
2018 (51 bölüm | 3,89 GB | 2 gün 00 saat 31 dk 06 sn)

Toplam ( 398 bölüm | 27,75 GB | 20 gün 16 saat 55 dk 29 sn)

-Yıl yıl klasör oluşturdum(2011,2012,2013).
-İsimleri ve başlıkları [Yıl#Sayı] Tarih şeklinde oluşturdum; örnek [2013#30] 22-27 Tem
-Albüm adı: Haftalık Gündem Değerlendirmesi-Yıl
-Albüm Sanatçısı: TeknoSeyir
-Katkıda Bulunan Sanatçılar: TeknoSeyir
-Yıl: Hangi yılda yayınlandıysa girildi.
-Parça numaraları: Verildi.
-Tarz: Arabesk,Pop, Blues gibi türler kaldırıldı, tek tür Podcast olarak ayarlandı.
-Albüm kapak resmi: Eklendi.

Tekliflere, tavsiyelere ve eleştirilere açığım. Arşivi oluşturup bunu buluta yükleyip paylaşmam umarım TeknoSeyir sahiplerine karşı olumsuz bir davranış değildir, eğer öyleyse vazgeçebilirim.

Podcast bölümleri sadece teknoseyir.com adresinde yer alan indirme bağlantısı kullanılarak tek tek indirilmiştir.

ÖNEMLİ: Sadece arşiv amaçlıdır. Severek dinlediğimiz bu podcastleri arşiv amaçlı saklamak isteyen TeknoSeyir severleri kolaylıkla ulaşabilmesi için tek bir yerde toplanmaya çalışılmıştır. Bölümleri netiniz varsa lütfen YouTube'dan ve teknoseyir.com'dan takip ediniz. Bu arşivin TeknoSeyir istatisliklerini ve gelir sistemlerini olumsuz etkilemesini istemeyiz. Normalde netiniz yoksa ya da podcasti indirip dinleyen biriyseniz ve eski bölümleri de dinlemek istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

LÜTFEN reklam engelleyici kullanıyorsanız, teknoseyir.com sitesinde çalışmayacak şekilde ayarlayınız.

Saygılar 🙂

Hoşunuza gittiyse paylaşırsanız sevinirim.

#akış #HaftalıkGündemDeğerlendirmesi #arşiv #TeknoSeyirArşivi #teknoarşiv

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20

Askeri araç sevenler baksın 🙂 Amerika'nın futuristik destroyeri (muhrip) USS Zumwalt. Dünya bu kadar gerginken Amerika için güzel bir propaganda malzemesi. Tabi özel tasarımı ve 4 milyar dolar maliyeti ile bayağı ihtişamlı.
http://www.theverge.com/2015/12/8/9870398/uss-zumwalt-ocean-trials
#akış #Askeri #Military

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 14

@gamsizm ve @can #GETEK15 #akış #HaberinizOlsun 28 dk görüntü.
Öncelikle çekim özür dilerim 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=ipCWpmbwZCg

TeknoSeyir Murat Gamsız & Can Akbulut - GETEK15

Gelişen teknoloji günleri 2015
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13

Spotify premium 3 ay 0.99 TL enpara ile 0.50 TL

Arkadaşlar spotify güzel bir indirim yapmış premium dinlemek isteyenler bu fırsatı kaçırmasın https://www.spotify.com/tr/ Edit: proxs
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 18

#akış #dizi @protego senin güzel dizi tavsiyelerine bir iki ekleme yapayım 😀 The last man on earth (dünyada yalnız kaldığınızı düşünürseniz ne olur mantığını işliyo), The affair (yasak ilişkiye iki taraf açısından bakış açılarını anlatan bir dizi), How to get away with murder (adı üstünde "Cinayet Nasıl Yanına Kar Kalır?" tavsiye ederim), Narcos (pablo escobarın hayatını merak edenlere), futurama (leyla ile mecnunu sevdiyseniz hafif benzeri ama cizgi dizi), halt and catch fire (1980 bilgisayar icatları üzerine), Hplus(beynimize çip takarsak ve bu çip vürüs kaparsa ne olur sorusuna bir cevap), Man seeking woman (ilişkilere fantastik bir bakış açısıyla absürt komedi, ısrarla tavsiye ediyorum), Scrubs(mutlaka biliyorsunuzdur bilmiyorsanız izleyin efsane komedilerden), Penny dreadful (bol fantastik Korku, psikoloji ve dramayı güzel işleyen bir dizi), The brink (güzel bir siyasi komedi fırsat tanınacak bir dizi), The strain (vampir olayına farklı bir bakış ve kitap uyarlaması o nedenle 1. sezon biraz vasattı), Wayward Pines (polisiye bağlayıp bilim kurgu fantastik ilerleyen güzel bir dizi). diziler hakkında çok açıklama yapamadım merak eden arkadaşlar fragmanlarını izlesinler daha aydınlatıcı olur. @protego özellikle senin paylaştıklarını yazmamaya çalıştım ama paylaştıklarını da yazmış olabilirim. bu diziler takip ettiğim ve epey beğendiğim dizler. senin yazdıklarınında çoğunu takip ediyorum güzel diziler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 66

3b yazıcı ile yaptığım ''rc truggy'' projesine ara vermiştim, projeyi rafa kaldırmama az kala @asaltek 'in sağladığı teşvikle tekrar başladım 🙂 Kaç saat harcandı hiç saymadım, tek bir jantın baskı süresi 13 saat!! Yakında montaj ve sonrası arazide tozu dumana katmak var 🙂 #hobby #hobi #rc #DIY #3DPrinter #3BYazıcı #akış #KendinYap

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 28