Merhaba arkadaşlar, umarım herkes iyidir.
Bir süre devam edip bıraktığım Folding@home olayına tekrar başladım. İlk kez duyan varsa, bilgisayarınıza yüklediğiniz bir programın çalışması ile insanlığı ilgilendiren sağlık sorunlarının (COVID-19, Parkinson's, Huntington's, Alzheimer's, Kanser vb.) giderilmesine yönelik yapılan çalışmalara katkı sağlayabiliyorsunuz. CPU ve GPU'yu kullanarak hesaplamalar yapıyor ve sonuçlarını karşıya yolluyor. Bu olaydan maddi olarak bir şey kazanmıyoruz fakat insanlık için küçük de olsa bir şey yapmış oluyoruz.
Eğer bir isim seçersek, bulunduğumuz katkıya göre puan kazanıyoruz ve bununla Dünya sıralamasına girebiliyoruz. Eğer bunu takım/ekip/grup/topluluk olarak yaparsak da takımımız sıralamalara girebiliyor.
Ben Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni okumuş ve sevmiş biri olarak 42 sayısını rastgele vermiştim, fakat bu SwissTeam diye bir topluluğa aitmiş. Bunu fark edince acaba hangi takımlar var diye girip bakınca https://stats.foldingathome.org/team şu listeye ulaştım.
Listede (HGD) Haftalık Gündem Değerlendirmesi'ndeki haberlerin kaynak sitelerinden tutun da çeşitli topluluklar ve gruplar var.
Şimdi sadede geliyorum. Kendimi; senelerdir takip ettiğim HGD, Teknoseyir Youtube kanalında izlediğim yüzlerce video, sitedeki sınırlı olsa da paylaşımlarım ve sizlerle etkileşimlerim, HGD arşiv denemesi ( https://teknoseyir.com/durum/639159 ) ve Teknoseyir kupam ile bu topluluğa ait hissediyorum; Teknoseyir Ailesi'ne.
Teknoseyir Topluluğu olarak, bizim de bu Folding@home üzerinde takımımız olamaz mı? Birlikte katkıda bulunsak ne dersiniz?
Eğer hemfikirseniz lütfen bu gönderiyi beğenip paylaşın. Belki @gamsizm Murat abi de Teknoseyir adına takımımızı oluşturur https://stats.foldingathome.org/team bu adres üzerinden. Biz de hem katkıda bulunur, hem adımızı duyurmuş oluruz.

Not: Bu yazıyı hazırlarken farkettim ki; Eren Hatırnaz @erenhatirnaz arkadaşımız aslında hızlıca da olsa oluşturmuş bir takım pandemi zamanında. Gönderisinden alıntı.
" Ayrıca bir de Folding@Home üzerinde bir takım oluşturdum ismi: "teknoseyir cpu power". Bu takım numarasını kullanarak siz de projeye yaptığınız katkılardan topladığınız puanlar ile takım tablosunda yer alabilirsiniz: 242673. Takımdakilerin ne kadar katkı yaptıklarını görmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz: https://stats.foldingathome.org/team/242673 "

İsterseniz bu takım üzerinden devam edelim, ya da yeni bir takım kuralım.
Fanlar durmasın, sürekli dönsün 😀

Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

#TeknoYardım #TümAkış #TeknoSağlık #TeknoSeyirAilesi #topluluk #foldingathome #Foldinghome #fanlardurduolm #fanlardurmasın #HamdiAbiFANClub

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bim'den Haziran 2022'de (altı ay önce) JBL C50HI kulak içi, mikrofonlu kulaklık aldım. Kulaklıkta sorun yok fakat mikrofonu artık çalışmıyor. Benzer sorunu yaşayanlar ya da bilgi sahibi olan var mı acaba, servise gönderilebilir mi, gönderilse değişim ya da onarım olur mu?

Daha önceden Sony kulak içi kulaklıklar kullanıyordum, genelde 1-1,5 sene sonra sağ ya da sol taraftan ses gelmezdi, garantiye gönderirdim, yenisini verirlerdi. JBL'de böyle bir şey var mıdır?

#BimdeTeknoloji #JBL #KulakiçiKulaklık #Sony #teknikservis

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen ay ev internetinizi ne kadar kullandınız? Teknoseyir tayfası olarak ortalamamız ne kadardır acaba? Şu sitede bir anket yapısı olsa (varsa ben bilmiyorum, afedersiniz) hoş olurmuş.
Benimki bu şekilde: 593,37 GB

#internetkullanımım #nekadarkullandım #internet #anket #tayfaseyir #bunlarhepmerak

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba,
internetimin sınırsız olmasından bu yana; kullandığım ve sevdiğim yazılım projelerine çeşitli şekillerde 'çok küçük de olsa' destek vermek istiyorum. Bu sebeple hazır bilgisayarımda yer varken ve internet sınırsızken, 'seeder' olmaya karar verdim. Bildiğiniz, seed'lenecek 'yasal' torrentler varsa yorum olarak eklerseniz katkım olsun isterim. Görüş ve önerilere açığım.
Eleştirin lütfen.

Sizin bu ya da buna benzer yaptığınız şeyler var mı?

Farklı zaman aralıklarında Folding@home kullandım, pandemi döneminde COVID-19 için de destek vermeye çalışmıştım.

#Torrent #TStorrentçileri #foldingathome #Destekol

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  bi ara ben de folding@home kullanıyordum, yaptığına benzer torrent işini de yaptım 1-2 dosya için 🙂

  • Tarık @xahve

   @masterpardus 7 ile senin yapacağın uploadın pek bir faydası olmaz ki. Yurtdışında adamlar 200-300 Mbit ile indiriyor o dosyaları, pastada payın çok az olur. Gereksiz yere kendi uploadını felç edersin

  • hamit @pardus

   @xahve Eski LoL oyuncusuyum, oyunu bıraktığıma göre ping ya da upload performansıyla ilgili bir işim kalmadı. Gerçekten ihtiyaç duyduğum anlar olursa torrenti kapatır, işimi gördükten sonra geri açarım. Pastada payım olsun da, az da olsa sorun değil. Su taşıyan karınca misali.
   Hem bakarsın ileride bize de nasip olur o hızlar.

  • Tarık @xahve

   @pardus Upload sürekli meşgul olursa whatsapptan dosya atarken bile yavaş olur gitmesi. Ben de zamanında çok yaptım seed, 2015 2016 yıllarında bir dönem aylık yüklemem indirmemden fazlaydı. Şimdilerde uğraşmıyorum, ama ileride TürkNet gigafiber gelir de 1000 Mbit internetim olursa yaparım Terabaytlarda upload

  • hamit @pardus

   @xahve WhatsApp kullanmıyorum ama anlatmak istediğini anladım. Upload hızı her ne kadar 7 olsa da 30KB/s civarı kullanıyor torrent şu sıralar. Evdekiler internet yavaş diye yakınırsa kapatır, sadece geceleri açarım.
   IPS'ler konusuna gelince, doğru düzgün hizmet vermeyen T.T, sunduğu sınırsız internetini gerekli/gereksiz ne kadar 'sömürürsem' o kadar iyidir kafasındayım şu sıralar.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @xahve aktif saatlerimde tam performans vermiyorum, ben ve kullananacak herkes uyurken 2-8 arası yardırıyor torrent

  • Tarık @xahve

   @pardus Ben de sömürmek isterdim ama verdikleri hız o kadar az ki sömürmeye yetmiyor. Bütün ay boyunca upload yapsan ancak 1,5 TB falan yapabilirsin, bunlar ufak sayılar. Turk telekomun kılı kıpırdamaz böyle sayılara
   Ben indirme olarak sömürüyorum, şu sitedeki linkler 100GB boş dosya indirmeye yarıyor, hem de yurtdışı sunuculardan. Günde 1-2 sefer bunları indiriyorum ve fazladan 3000 4000 GB indirme sağlıyorum hgd-speedtest-1.tele2.net

  • hamit @pardus

   @xahve Haklısın, ben bir yandan sömürürken, bir yandan işe yarar bir şeyler olsun istiyorum artık. Yoksa ben de eskiden tam kalite masaüstü ekran kaydını alırdım, 25 GB'lık gereksiz, boş dosya aslında. Onu Youtube kanalıma yüklerdim, sonra silerdim. Sürekli bir şeyler indirirdim, Steam hesabımdaki oyunları indirip, daha kurmadan silerdim vs.

 • 2GB DDR3 64BIT @gt710gaming

  gimp ubuntu debian.
  Ben de seed ediyordum ancak hddler seed ederken uyuyamayacağı için bir kaç ay sonra bundan vazgeçtim. Disklerime zarar gelmesin diye.

Kuzenim iPhone 8 satın aldı ikinci el. YouTube uygulamasında aradığı bir şeyi bulamıyor. Bilgisayardan ya da Android telefondan aynı şeyi arıyoruz; ona gelen sonuçlar saçma sapan ve az alakasız şeyler. Android ya da pc'de sorun yok çıkıyor aradığımız ve açıp izleyebiliyoruz; dinleyebiliyoruz. Kuzenim iPhone 8'i verip iPhone X aldı; aynı sorun devam ediyor. Bazen düzeliyor arama sonuçları ve bulduğunu da açıyor sorunsuz. Bazen de dediğim gibi saçmalıyor. Benzer şeyler başına gelen ya da çözüme yönelik tavsiyesi olan var mı?
Fotoğrafta google hesabı açık olduğu halde gelen bildirim. Başka bir hesapla denemişler yine aynı sorun. Eskiden Google Maps yüklüydü telefonda. YouTube uygulaması Google Maps uygulamasını bahane göstererek açmıyordu. Onu sildik, şimdi de bu geliyor. Safariden YouTube'u açınca da aynı sorun çıkıyor. Normalde dinlediği ya da izlediği videoları açıyoruz bu arada. Müzik videoları vs. Kısıtlanmış videolar değil açmaya çalıştığımız.

#teknoyardım #yardım #apple #iphone #iphonex #youtube

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Arşivciler yardım lazım. Benim lisede okuduğum sıralarda #Pardus projesini geliştiren ekip haftalık #podcast yayınlıyordu. Adı #AjansPardus idi. #Apple Podcastlerden dinlerdim., ipod touch 4'ümle. Şuanda o seriyi, o podcasti bulmak istiyorum. Bende yok, programı düzenleyen, sunan insanlara ulaştım, elimizde var ama paylaşamayız dediler. Arşivinize bir baksanız, acaba var mıdır sizde?
Podcastin başında #Bandista - #ÖzgürlüğeManuş parçası çalardı. #Özgürlükiçin diye topluluk siteleri vardı bir zamanlar Pardus'un.

#yardım #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Haftalık Gündem Değerlendirmelerinin(podcastlerin) Arşivi!

https://yadi.sk/d/Z-r3xdGI3XpEbs Yandex.Disk (27,75 GB)

Güncellenmeye devam ediyor. [Son Güncelleme: 02.01.2019]

2011 (42 bölüm | 2,49 GB | 1 gün 22 saat 32 dk 20 sn)
2012 (51 bölüm | 3,57 GB | 2 gün 18 saat 35 dk 39 sn)
2013 (50 bölüm | 3,37 GB | 2 gün 14 saat 52 dk 13 sn)
2014 (51 bölüm | 3,54 GB | 3 gün 02 saat 47 dk 25 sn)
2015 (51 bölüm | 4,08 GB | 3 gün 04 saat 02 dk 41 sn)
2016 (52 bölüm | 3,59 GB | 2 gün 18 saat 51 dk 46 sn)
2017 (50 bölüm | 3,22 GB | 2 gün 06 saat 42 dk 19 sn)
2018 (51 bölüm | 3,89 GB | 2 gün 00 saat 31 dk 06 sn)

Toplam ( 398 bölüm | 27,75 GB | 20 gün 16 saat 55 dk 29 sn)

-Yıl yıl klasör oluşturdum(2011,2012,2013).
-İsimleri ve başlıkları [Yıl#Sayı] Tarih şeklinde oluşturdum; örnek [2013#30] 22-27 Tem
-Albüm adı: Haftalık Gündem Değerlendirmesi-Yıl
-Albüm Sanatçısı: TeknoSeyir
-Katkıda Bulunan Sanatçılar: TeknoSeyir
-Yıl: Hangi yılda yayınlandıysa girildi.
-Parça numaraları: Verildi.
-Tarz: Arabesk,Pop, Blues gibi türler kaldırıldı, tek tür Podcast olarak ayarlandı.
-Albüm kapak resmi: Eklendi.

Tekliflere, tavsiyelere ve eleştirilere açığım. Arşivi oluşturup bunu buluta yükleyip paylaşmam umarım TeknoSeyir sahiplerine karşı olumsuz bir davranış değildir, eğer öyleyse vazgeçebilirim.

Podcast bölümleri sadece teknoseyir.com adresinde yer alan indirme bağlantısı kullanılarak tek tek indirilmiştir.

ÖNEMLİ: Sadece arşiv amaçlıdır. Severek dinlediğimiz bu podcastleri arşiv amaçlı saklamak isteyen TeknoSeyir severleri kolaylıkla ulaşabilmesi için tek bir yerde toplanmaya çalışılmıştır. Bölümleri netiniz varsa lütfen YouTube'dan ve teknoseyir.com'dan takip ediniz. Bu arşivin TeknoSeyir istatisliklerini ve gelir sistemlerini olumsuz etkilemesini istemeyiz. Normalde netiniz yoksa ya da podcasti indirip dinleyen biriyseniz ve eski bölümleri de dinlemek istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

LÜTFEN reklam engelleyici kullanıyorsanız, teknoseyir.com sitesinde çalışmayacak şekilde ayarlayınız.

Saygılar 🙂

Hoşunuza gittiyse paylaşırsanız sevinirim.

#akış #HaftalıkGündemDeğerlendirmesi #arşiv #TeknoSeyirArşivi #teknoarşiv

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20

YARDIM LAZIM
WD Black 750GB 2.5 inç dahili HDD aldım dizüstü için. 09/12/2014'te Adana'da Gold mağazasından aldım. 2 seneden sonra, Windows disk arızalı kullanmayın verilerinizi yedekleyin uyarısı geldi. Diskte hata testi yaptığımda #BadSector olmadığı ama sağlık durumum %0 olduğu sonucu çıkıyor. Sonuç olarak ürün değişimi gerekli. Garantisi bitti ama #RMA yapılabiliyormuş sanırım WD ürünlerinde. Garanti kontrolü yaptığımda 2020'ye kadar garantisi var diyor. RMA ile göndermek istiyorum. Hesap da açtım ama RMA için ürünü kaydettirmeniz gerekmektedir diyor. Ürünün seri numarasını, satın alındığı tarihi ve nereden alındığını soruyor. Yazıyorum hepsini (satın alındığı yer olarak ülke çapında perakendeci seçeneğini seçiyorum) ürünün kaydı başarısız diyor. Bu süreçlerden geçmiş olanlar, bilgisi olanlar yardım edebilirse çok memnun olurum. Eğer çıkar yol yoksa yenisini almak zorunda kalacağım.

Eposta attım, şöyle bi karşılık geldi.
#TeknoYardım #WD

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

Selamlar. Bir akrabamın görüştüğü çocuk, kızın telefonu 10 dakikalığına alıyor ve casus yazılım yükleyip veriyor. Kız çocuktan ayrılıyor ama yazılım konusunu açmıyor hiç çocuğa ama farkında. Mesajları kıza ve çocuğa aynı anda geliyor, aramaları dinliyormuş, telefonun her şeyini izliyormuş. Kız polise gitmeden ve meseleyi uzatmadan yazılımdan kurtulmak istiyor. Telefonu sıfırlamış düzelmemiş. Servise yollasa servis çözer mi, ya da tavsiyeniz var mı? Samsung A3 sanırım telefon.
#TeknoYardım #yardım #android #casusyazılım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9