#Müzik Son günlerde müziksiz kaldım böyle kaliteli her türden müziğe açığım. Şu listelerdeki saçma sapan üç günlük şarkılardan sıkıldım kaliteli yılların şarkıları da olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba.

Geçinebiliyor musunuz arkadaşlar?

Verilere göre Türkiye'de kayıtlı çalışanların %40 civarı asgari ücret, kalan 60'ın yarısı da 4 bin TL altında maaş alıyor.

2-4 kişilik bir ailede 2 ya da daha fazla çalışan olursa yukarıdaki rakamlara göre kira gideri yoksa belki her şeyi kısarak geçinilebilir ama her ailede de yok birden fazla çalışan.

Özellikle İstanbul'da yeni evlenecek ya da ailesinden bağımsız olarak eve çıkacak tek başına çalışarak kendi ya da eşinin geçimini sağlamayacak olan arkadaşlar bunu yapabilecekler mi?

Güncel fiyatlarla ülke sosyal deney alanına döndü bence ve yukarıdaki rakamlar seviyesinde kazanan çoğunluğun nasıl geçineceğini ve duruma nasıl tepki vereceğini merak ediyorum.

Benim çevremdeki insanların hane gelirleri ortalamaya vurursak 20 bin lira civarı ve ortalamada hane halkı 2 çalışan, 1 veya 2 çocuk. Buna rağmen birikim yapamıyorlar, sadece pek yüksek sayılamayacak belirli bir standartta yaşamlarını sürdürüyorlar.

Ben evliyim, çocuğum yok, eşim çalışmıyor, okuyor. 2 kişilik bir aile olarak aylık giderlerimiz şu şekilde:

4.600 TL kira+aidat (1+1 ev istanbul)
1.000 TL faturalar + dijital üyelikler
2.500 TL gıda alışverişi
1.500 TL giyim
2.000 TL eğlence(haftada 1 gün dışarıda etkinlik)
1.500 TL Teknoloji alış verişi(yıllık/12)
750 TL Ulaşım harcaması
400 TL Sağlık giderleri(yıllık/12)
1.000 TL diğer (kurs, kitap, şehir dışı seyahat, kozmetik, oyun vs toplam)

Toplamda ortalama aylık 15 bin TL civarı ve her ay da enflasyondan dolayı artan bir giderim var.

Kredi kartım, taksit ödemem ve borcum yok. Ev, araba ya da eşya vb taksidi olan birinin ortalama bir hayat için aylık gideri doğrudan 20-25 bin lira aralığına çıkıyor.

Kendi ve çevremdekilerin giderlerine bakarak eğer ilk başta konuştuğumuz gelir oranları doğruysa hala nasıl olup da insanların bu gelirlerle yaşadığını ve buna doğru düzgün bir tepki vermediğini anlamıyorum.

Siz de kaç kişilik bir aile için aylık ne kadar gideriniz var yazarsanız sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 30
 • Gump @runforrest

  Geçindiğini sanıyor milyonlar, halbuki sınırlarda yaşıyor çoğunluk. Adımını atsan o lüks diye kendini avutuyor, lüks değil halbuki çoğu şey adamlar her şeye lüks diye diye sadece nefes almayı yaşamak bellemiş.. Bırak geçinmeyi kredi kartları, krediler olmasa çoktan bitmişti milyonlarca insan, sorsan ona şükür buna şükür edebiyatı..

 • Alim Bozkayalar @sqn

  öğrenciliğimden beri geçinebiliyorum çok şükür, ailem harçlık gönderdiğinde ne kadarlık süre için gönderdiklerini bilir, ona göre idare ederdim. üniversitede okurken annemin emekli aylığı kartını kullanıyordum, 300 lirasını oda paylaşımlı eve kira olarak öder, kalanıyla ayın sonunu getirirdim. kazancım belli, o paradan ayın sonuna kalması için dikkatli davranır, muhakkak geçinmeye çalışırım. yaşıyor musun desen işte onun cevabı tam tersi, 34 yaşındayım, geçinme derdinden yaşamayı kaçırdım.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Bugün kütüphaneye dışarıda yemek pahalı olacağı için gidemedim eve geldim mesela. Ailemin durumunu da gözetmem lazım. Bence çok sıkıntılı bir durum bu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18

750 TL nasıl fiyat
LG 27 inç 27BK550Y IPS VGA HDMI DVI DP USB 1.2wx2 Pivot Ayarlı Siyah Led Monitör
https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07XHBMMNJ/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

Şimdi gececilere 2 soru;

1. Format atmak yerine programların vs kurulu olduğu halini imaj alıp kullanmak istiyorum. Bunun için sade, etkili, tutarlı, yaygın ve ücretsiz bir yazılım önerisi istiyorum.

2. Tüm sistemin haftalık / aylık yedeğini almak istiyorum. (yukarıdaki istekten bağımsız bu) tabi bu yedekleri her seferinde full almak istemiyorum. Delta olarak almak yeterli. Yine bunun için sade, etkili, tutarlı, yaygın ve ücretsiz bir yazılım önerisi istiyorum.

Sevgiler 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TeknoSeyir Plus 1 yılını doldurmasıyla Plus üyeliğimi durdurdum.

Destek için başlatılmıştı ama yine de vaat edilenlerin gerçekleşmemesi ve sitedeki onlarca sorun için en ufak iyi niyet gösterilmemesi üzerine bir sonrası olumlu değişime kadar üyeliğimi devam ettirmeyeceğim. 21 Mayıs'a kadar üyeliğim devam edecek. Sonra sona erecek.

LP'nin dediği gibi tüketici en büyük gücünü cüzdanıyla gösteriyor. Ne yazık ki bu gücümü kullanmamam için pek bir şey yapılmadı.

Ekleme 1: Kavga çıkaracağını düşündüğüm yorumları sileceğim.
Ekleme 2: Gelecekte abonelikten çıkan başkaları da olursa lütfen site üzerinden editörlere bildirin neden çıktığınızı. Elbette gelenler ve gidenler olacaktır ama gidenlerin neden gittiği de önemli bir veri.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 115
 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Aynen öyle ben de senelik almıştım fakat şu krizde neyin ne olacağı belli değil 150 lirayı herhangi bir yere gömemem.

 • Umur @e900086

  Türk insanına hizmet sunmak gerçekten zor ya, size sabır diliyorum.

  Eklemek istediğim şey şu, sosyal akış dediğiniz ortamda neredeyse hiç bulunmayan (benim gibi) bir plus abone grubu var. Lütfen isteklerinizi dile getirirken genellemeyin çünkü örneğin bu insanların plustan beklentisi sizinkiyle aynı olmayabilir.

 • aniceman @aniceman

  Yazılanların çoğunu okudum da karşılıklı haklılıklar var, karşılıklı haksızlıklar var. Sosyal in bugünkü konseptinde editörlerin burada yazmamasının, yazmasından daha hayırlı olduğu noktasında gamsizm a hak veriyorum. Ancak kendileri de bir sosyal platform sahibi insanların kendi platformlarını hiç kullanmaması da hakikaten anlasılabilir birsey değil. Bu aynı bir zamanlar Lumia ya da Samsung CEO larının kendilerinin İphone kullanması gibi birsey...

  Biraz daha Facebook Gruplar vari bir sosyale dönebilirsiniz ya da ordan bazı özellikleri getirseniz bence daha iyi olur.

  Misal kisinin kendi paylasımını yoruma kapatması gibi bir şey yapabilirsiniz. İsteyen editör hatta kullanıcı paylasımını yoruma açar isteyen etkilesime kapatır. Ama paylasımını tekip etmek için sizi yine burada takip etmis olur, twitter ya da facebook ta takip etme gereği duymaz...

  Bununla birlikte yine facebook gruplardaki sabit Konu Etiketi özelliği de iyi olurdu burada. Forumlardaki alt forum baslıkları gibi kullanılabilir, paylasımların ketegorize olmasını sağlar, istenildiğinde geçmisteki o kategorideki paylasımlara ulasmak daha kolay olurdu.

  Bir de algoritmada bir sorun var, sizi kaçırmamak için o kadar da az kisi takip ediyorum ama bana alakasız paylasımları hala en basta gösteriyor, alakasız kisileri takip et diye öneriyor. yıllardır tek bir paylasımı olmayan kisi neden önerilir ki. Giris yapmadığım zamanlar daha fazla ilgimi çeken, teknoseyirin ya da sizlerin paylasımı önüme düsüyor giriş yapınca düsmüyor bile mesela... Örneğin bu paylasım, yuzlerce etkilesim almıs ama hiç öyle karsıma çıkan birsey olmadı, biryerlerde birilerinin bahsetmesi özerine arama ile ancak buldum.

NVIDIA 1000 serisi mobil grafik işlemcileri lansmanı ve ilk testler

NVIDIA'nın geçtiğimiz hafta İngiltere'de düzenlediği ve ülkemizden TeknoSeyir'in katıldığı lansmanda, Pascal, yani 1000 serisi GPU'larını dizüstü sistemlere taşıdı. Bu lansmanın özelliği, NVIDIA'nın artık mobil ve masaüstü ayrımı yapmadan, aynı GPU'ları dizüstü sistemlerde kullanacak olması. Bu sayede masaüstü performansı neredeyse aynı şekilde dizüstü sistemlerden alınabilecek. İlk izlenimler ve testler videomuzda.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar laptop kullananların yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan aşırı ısınmanın çözümü üzerine laptop soğutucusu almaya karar verdim. Laptopum gpu nun aşırı ısınmasından dolayı throttle yapmakta ve fps düşüşü yaşamaktayım. Aramızda masaüstü kullanan illaki çoktur ama laptopu olupta soğutucuyla kullananda çoktur diye düşünerek böyle bi konu açmak istedim. Soğutucu kullananların kullandıkları soğutucuların isimlerini ve yorumlarını alabilirmiyim? Bu yorumlara bakarak soğutucu almak istiyorum. Zira her soğutucunun etkili olmadığını gördüm. #TeknoYardım #laptop #sogutucu #GpuSoğutuma

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 28

[AliExpress] 3 Metrelik MaGeek marka MicroUSB sarj kablosu.

Bugün Cin'den aldigim 3 metrelik devasa bir MicroUSB sarj kablosunu inceleyecegim. Kablonun incelemesine gecmeden önce resimlerden neden bahsettigime bakalim:

Kablonun özellikleri beni bekledigimdende cok etkiledi desem hicte yalan olmaz. Incelememe bir son kullanici gözüyle deginecegim. Ele alinir alinmaz insana güzel kaliteli bir hissiyat veriyor aldim cekistirtim, büktüm kisaca kendimce bir kalite kontrol yaptim ve cok saglam birseyle karsilastim. Samsung'un orjinal adaptörü ile 1200mA gücle dolduruyor -orjinal kabloda ayni deger ile dolduruyor. Kutu iceriginde resimdede göreceginiz gibi kablo ve bir garanti belgesi cikiyor[:O], bana biraz saskinlik yaratti nedense, hani eger gercektende kablo bozuk cikarsa acaba degistirirlermi diye süpheliyim. Herneyse zaten 4,50€ aldim o kadarda rahatsiz etmez. Bu kablonun cesitli uzunluklari vardi ve benim 3 metre secmemdeki amac evin icine dösenen prizlerin oda icerisinde sacma sapan yerlere konulmasindan dolayi bir ücyola ihtiyac duymam ve onun yerine artik bunu kullanmak istememdi. Kabloyu haliya serdim uzunlugu gercekten yetiyorda artiyor birde 3metrede hic güc kaybi yasanmadan, cünkü cok kablo denemistim 3metrelik dandik bir kabloda bana telefonun harcadigindan daha az bir gücle dolduruyordu. [ Galaxy S5 desarj 450mAh ve doldurma hizi 350mAh idi]. Simdilik bu kadar ileriki günlerde biraz daha kullanip eksi yönleri olursa buradan editlerim.

 

AliExpress linki:    http://www.aliexpress.com/item/3ft-6ft-10ft-Micro-USB-Cable-High-Speed-Data-Sync-USB-2-0-A-Male-to/32437912892.html?spm=2114.01010208.3.1.yE4WAC&ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_5_10057_10056_10055_10037_10049_10033_10059_10032_10058_10017_10060_10061_10062_10064,searchweb201603_4&btsid=8ec7f7c4-946c-4757-947f-2fb79463d2e2

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10