HTC M8'den OnePlus 5'e

 

 

Sonunda emektar HTC M8'im yerini OnePlus 5'e bıraktı. M8'in çıkış tarihine baktım da 3 sene olmuş. Teknoseyir'in çektiği özel bölümleri izleyip beğendiğim için sipariş etmiştim. Özellikle kaliteli ses veren çift hoparlörünün alternatifi hiçbir güncel modelde olmadığı için RAM'inin günlük kullanımda bile yetersiz kalmasına rağmen başka telefona özenmiyordum.

 

M8'i uzun süre kullandıktan sonra pil ömrü azalmaya başladı. Telefon %20 şarj kaldığını gösterirken kapanıyordu. Çareyi yetkili servise götürüp pilini değiştirmekte buldum. Tabi ki garanti süresi dolmuştu. 200TL'ye yakın bir ücret ödedim. Bir sene daha kullandıktan sonra bu sefer de şarj girişi arızalandı. Yetkili serviste telefonu 2 hafta alıkoydukları için bu sefer yakındaki herhangi bir telefoncuda şarj girişini yenilettim. Hallolmuşa benziyordu ama sadece 3-4 ay sonra tekrar şarj girişi bozuldu. Tekrar bir arıza olasılığı nedeniyle yine telefonsuz kalmamak adına yeni bir telefon almaya karar verdim.

 

Bütün istediğim özellikleri barındıran ve bunu yaparken de çirkin olmamayı başaran bir telefon bulamadığım için şimdilik işimi görecek bir telefon alayım ileride çok beğendiğim bir model çıkarsa bunu elden çıkarırım diye yola çıktım. OnePlus 5, Xiaomi Mi 6 ve Teknoseyir'in incelemesinde duyduklarım hoşuma gittiği için Xperia XZ1'e baktım. OnePlus 5 fiyatıyla ve donanımıyla kafama yattı. Teknoseyir'deki inceleme videosu da oldukça olumluydu. Tek sorun yeni modeli OnePlus 5T çıkmıştı ama resmi olarak Türkiye'de bulunmuyordu. Yakın zamanda geleceğe de benzemiyor diye gözümü karartıp OnePlus 5'i almaya karar verdim. Hepsiburada dışındaki satıcılardan almak güvenli gelmediği için 8GB/128GB modelini de eleyip, 6GB/64GB'de karar kıldım.

 

Modası geçtikçe eskiden popüler olan bir telefona dahi kılıf bulunamıyor. O yüzden telefonla beraber Spigen Rugged Armor ve Spigen Ultra Hybrid Crystal Clear sipariş ettim. Rugged Armor daha benim tarzım. Şeffaf olan diğer kılıfsa tek başına basit gözüküyor. Belki arka yüzüne bir resim yerleştirirsem güzel durabilir.

 

Eski bir telefondan geçince en çok hoşuma giden özellik parmak okuyucuyla telefonu açıp yine aynı parmak okuyucuya basılı tutarak kapatmak olduk. Mekanik olarak sürekli basılan bir düğme olmayınca da düğmenin arızalanması gibi bir sorun da olmayacaktır.

 

OnePlus 5'in zayıf gördüğüm bir yönü kamerası. Ayarlarında derinlere dalmadan otomatik modda çektiğim fotoğrafların istediğim kadar iyi olmadığını gördüm. Belki kullandıkça portre modu gibi özellikleri nedeniyle beğenmeye başlarım.

 

Arayüz sade ve güzel.

 

OxygenOS sürekli güncelleniyor. Şu an 4.5.15. Android sürümü 7.1.1'de... Umarım 8'i görür.

 

Gece Modu beni reklam gösteren app'ler kullanmaktan kurtardı.

 

Hoparlörü M8'den yüksek ses veriyor ama tabi ki tek noktadan olduğu için stereo kalitesinde değil.

 

Ekranı daha büyük ve oldukça güzel. 5,5 inç ekran bana göre kullanabileceğim en büyük ölçü zaten.

 

Kulaklık çıkışının duruyor olması süper. Arabada podcast ve müzik dinlememin tek yolu bu!

 

Solunda zil sesi açık, rahatsız etmeyin ve sessiz arasında geçiş yapabileceğiniz bir kaydırıcı var.

 

Dash şarj özelliği bir artı. Hızlı şarj etmesi için hem adaptörün hem de kablonun bu özelliği olması gerekiyor. Yatarken telefon kullanmayı sevdiğim için prize yetişecek uzun bir kablo arayışına girdim. İçinden çıkan 1m Dash kablo haricinde yurtdışında dahi en fazla 1,5m bulunuyor. Ben de çözümü USB kablo uzatıcı sipariş etmekte buldum. Umarım Dash özelliği bu şekilde de çalışır (diyordum ki, denedim çalıştı).

 

Şöyle bir düşünüyorum da dolar 3,86TL'yken 2.000TL hiç de fena bir fiyat değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap