Paylaş Paylaş

Apple WWDC 2014 değerlendirmesi

Editörümüz Salih Çelen ile Apple'ın dün duyurduğu yeni işletim sistemlerini değerlendiriyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Şahin Aygün Yıldırım @sahin

  Bizde Salih Çelen'in stüdyoya gittiğini duyunca seyahat videosu beklemiştik 😀

 • Emre @emre1393

  en fazla 480p diyor, önemli değil sadece değerlendirme konuşması için zaten.

 • Recai @recai

  Salih Çelen cuk oturmus ekibe 🙂 tebrik ederim..

 • Y. Emre Şahin @yunus-emre

  Çok kısa bir süre içerisinde gelir 720p.

 • ssaygin @ssaygin

  Arkadaşlar ios 8 kullanmak için udid kaydı gerekiyor.Yokken telefonunuz kitlenir haberiniz olsun...
  Bu arada Apple developer olduğum için kayıdı yapabiliyorum.Teknoseyir için şöyle bir şey yapabilirim....
  Aşağıya ilk UDID numarasını yazana kayıdı ücretsiz yapacağım....(normalde 10t ye yapıyorum)
  @salihcln sende istersen UDID numaranı gönder de senin kayıdını yapayım
  Yakın da videolu incelemesini yaparsınız böylece 🙂

 • Mehmet Kalender @kalender

  10 dk sonra kapatım videoyu diğer sitelerdeki anlatımlar gibiydi 🙁

 • salihcln @salihcln

  @windshear bu sefer az kullanmaya çalıştım ama yine de olmamış tam 😀

 • seramik_demlik @seramik_demlik

  apple ürünleriyle bir tanışıklığım yok 🙂 Ama maksat muhabbet olsun , ortamı tanımak olsun 🙂 BU arada @salihcln hayırlı olsun aga editörlüğe terfi etmişin 🙂 Güzel de olmuş bence güzel bir sohbetin var ilk video dan beri 🙂

 • Ziya Erkara @zerkara1905

  Youtube burada açılırsa yavaş yavaş bölgeler halinde açılıyor sanırım. Aslında Youtube'a alternatif Rusya'daki gibi VK sistemi Türkiye'de olsa fena olmazdı. TR'nin her şeyi oradan yayınlansa. Örnek olarak müyap ayrıldı Youtube'dan müyap gibi firmalar yayınlasa olur.

 • Akif Sever @pauselife

  27. dakikada android maskotu soldan kadraja giriyor 😀

 • yasinyasin @yasinyasin

  bütün grupie'ler burada mı? bir şey deneyeceğim.

 • mumaluki @mumaluki

  27.40 android in kuklası 🙂 🙂 🙂

 • salihcln @salihcln

  @windshear teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

 • Alpay @alpay

  tanıtılan yenilikler den bazıları çok iyi olmuş bilgisayarların arama hızı çok artmış

 • salihcln @salihcln

  @s3rdar3 bakalım bundan sonra Apple'a daha çok eğiliriz herhalde.

 • Bakura @bakura

  Galiba tam bahsedilmedi, iOS 8'de üçüncü parti klavye desteklenecek.

 • HarictenGazel @harictengazel

  Deli ya bu #Apple cılar... Daha var olan şeyleri kendilerine geldiği yeni bir teknoloji keşfedilmiş kadar seviniyorlar... #WWDC14

 • Baran Sağlık @associatedpress

  Salih Celen iyidir güzeldir de . Abi şu soba borusu yutmuş adamı çıkartmayın artık.Teknoseyirden soğuttu !! 

 • EMRE @electronicwolf

  Öncelikle değerlendirmeniz çok güzel olmuş bunun da hemen ertesi gün yapılması konunun sıcak kalması husunda baya önemliydi.

  @yunus-emre ve @salihcln arkadaşlarımıza teşekkürler @salihcln bey gerçekten güzel bir durum değerlendirmesi yaptınız editörlükte hayırlısı olsun.

  Hemen hemen herşeye değinilmiş facebook da bazı yorumlar da LP-MG olsun demişler ama bence bu ikili de çok iyi iş çıkarmış yanlış anlaşılmasın üstatların yeri ayrıdır ama bence apple ekosistemini kullanan arkadaşlar bu konuya daha hakim oluyorlar ki TS iyi bir karar vermiş.

  Bu arada artık bence Yunus-Salih TS de apple a özel videolar yaparlarsa TS için önemli eksiklerden biri giderilmiş olur.Bu iş tutar ikisi de iyi bir apple kullanıcısı ve deneyimlerini bizlere aktarmaları gerçekten yararlı olur diye düşünüyorum.@gamsizm

 • umut51 @umut51

  Salih çelen çok iyi oldu. 🙂

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  Salih Bey ekrana iyi alıştı. Kamerayı tutan bırakmak istemiyor 🙂

 • Jpage @jpage

  @ozguncagri Dediklerine katılıyorum.Ayrıca verdikleri update yüzdesi Apple’ın kullanıcılarının yenilikçi olmasıyla alakalı değil.Androidle niye kıyaslanır ki.Androidde milyonlarca çeşitli telefon var önüne gelen çin markası ücretsiz diye bu işletim sistemini kullanıyor.Bu çin markaları da güncelleme desteği vermezse kullanıcısına bunun Androide pay biçilmesi doğru olmaz.Apple yeni güncellemeye geçiş yüzdesini Androidle kıyaslıyacağına kendi işletim sistemine benzer kapalı kaynak kodlu ve güncellemelerin bütün kullanıcılara sağlandığı Windows Phone’la kendini kıyaslaması lazım.Bir daha ki kıyaslamayı WP 8.1 e geçen kişi sayısıyla yapılmasını bekliyorum.

 • Pickle Rick @picklerick

  gayet güzel olmuş inceleme ben dün yeterince canlı yayın + haber takip ettiğim için bu video özet gibi geldi ama yeterince açıklayıcı olmuş 😉

 • Hasan Hüseyin Kırmızı @hsn_krmz

  Arkadaşlar ağzınıza sağlık çok güzel özetlemişsiniz vallaha su gibi aktı geçti yarım saat 🙂

 • infidel @infidel

  Yıllardır diğer sistemlerde olan şeyleri yenilik diye sunmuşlar resmen. IOS 8 yerine 7.2 dense yeri olurdu. Fanboyluğun gereği yok, resmen alkışcı tutmuşlar konferansta ne gösterilirse çılgın bir alkış. Hala 2000 tl bir telefona vermem. O paraya 2 hafta 2 kişi 5 yıldızlı otelde süper bir tatil yaparım.

 • Driver @driver

  Salih Çelen kadrolu çalışanınız oldu galiba.

 • Eofdred @eofdred

  salihi zorla mı çıkardınız yahu adam silah zoru ile konuşuyor
  özür diliyorum salih değil adını da bilmiyorum sağda oturan adam.

  • Eofdred @eofdred

   murat gibi olmamış sunuculuğu o kendiside konuşuyordu bu adam hiç konuşmuyor
   kütük gibi bu oldu diyor çocuğa veriyor lafı.

   bu arada apple store da açıldı üürnler gelmeye başlar TS ye. umarım bu elemana kalmaz incelemeler yoksa faolur güzelim cihaz incelemeleri en azından murat gamsız ile salih yapsın.

 • salihcln @salihcln

  @predatordrk Mümkün olabildiğince dikkat etmeye çalışıyorum bundan sonra ki videolar da farklı olacaktır diye düşünüyorum.

 • somut insan @pqonerme

  her ne kadar androidi şuan için tek geçsemde ilerde pc sekronizasyonu v.b yeni cihazlarla olan senkronizasyonda apple ve microsoft bütün pazarın hakimi olacağa benziyor bu yolda var olan markaların bir çoğu microsofta geçer ve microsoftta kendini geliştirirse applenin pazar payı sallanabilir ama bu iki firma amd ve intel gibi 2 rakip olacak gibime geliyor.

 • Rufat Mammadli @rufatmammadli

  Bu konuyu M.G ve L.P'nın konuşmasını çok isterdim. Gündem Değerlendirmesini dinleyeceğiz artık.

 • Eofdred @eofdred

  @google
  samsung? htc? sony? bunlar ucuz çin markası mı?
  güvenlik önlemi alınmıyorsa alınmıyordur ancak ezikler buna bahane uydurur.
  ayrıca düzenli güvenlik açığı kapatan iki tane android üreticisi var birisi xiaomi diğeri oppo ki ikiside ucuz çin markası.

  windows tarafında da kıyas yaptı ayrıca yine %11 mi ne win 8 kullanıyormuş pc kullanıcılarının. ama şöyle bir olay var windows apple gibi yeni işletim sistemi çıkardım deyip eskisini çöpe atmıyor win xp bile 10 yıl güncelleme aldı güvenlik açıkları kapatıldı. o yüzden bir windows kullanıcısının hangi sürümü kullandığının bir önemi yok desteği olan her ürün güncel üründür.

  • Jpage @jpage

   @eofdred Heralde benim windows karşılaştırmamı beğenmediniz ama ben Windows Phone üzerine konuşuyorum.Pc OSlerinden bahsetmedim.Adam Win7sine para verdiyse tabi ki para vermeyip win8e geçmek istemez özellikle win7 ye destek devam ederken.Ama ben karşılaştırmanın WP ile yapılmasını diyorum.Kimse WP8 de kalmaz herkes Windows Phone 8.1 e geçer.Çünkü güncelleme parasız ve de Windows 8e olan destek 2 3 ay içinde bitecek.Gitsin o zaman Apple karşılaştırsın kendi değerlerini.Hep halkı kandıracak değerler veriyorlar yok Apple kullanıcısı yenilikçiymiş falan.

  • Eofdred @eofdred

   pardon sizi kasan konu ne anlamadım insanların destek alması mı zorunuza gitti?
   adam windows phone için yapmadı çünkü windows phone kullananların %100 ü destek alıyor hala. wp %100 biz %90 mı desin adam? ezik olan sistemlerden bahsedecek tabi. ama sunumunda bilgisayar os larından bahsetti windows ve osx karşılatırması yaptı. ama sanırım ona da kafası basmadı pek çünkü adam sadece windows 8 in destek aldığını sanıyordu.

   bu işlerde kimse kusura bakmasın microsoftun eline kimse su dökemez. varmı dünya da satıp parasını yediği ürüne 10 yıl destek olan firma? araba alıyorsun onun bile paslanmazlık garantisi 5 yıl.
   bedava olan güncellemeyede zaten herkes upgrade eder aletini eski sistemde bile bile kalmaz. problem yok burada.

   ama samsung ne yapıyor? ürün daha 2 yaşında çat güncelemeyi kesti s3 e niye? ram yetmedi.
   sony xperia U P ve bir harf daha vardı pahalı olan o harfdi aklıma gelmedi 3 tane telefon çıkardı. o telefon şu jelly bean bile almadı xperia z den önceki flagship.... htc dersen zaten aynı hesap.

   ee kardeş güvenlik güncellemesi yok kullanıcı tehdit altında ama buna bahane mi bulacaksın. risk alsın değil mi yarın birgün banka hesabının boşaltılması riski ile yaşasın.

   sen değil ama gelmişken söyleyim vay efendim NSA bakıyormuş wp ye ios a diyor onlara deli oluyorum. kuş kadar beyni olsa aslında anlar kendisinin zerre önem ifade etmeyen bir varlık olduğunu korkması gereken asıl kişilerin türkiyedeki kredi kartı hırsızları olduğunu ama yok. bunlar ülkenin başına geçse uzaylılara karşı savunma hazırlar sonra sınırlarını korumayı unuturlar o derece...

 • Shady @shady

  Apple'ın dünyada telefon ve bilgisayar kavramını değiştirmesini sağlayan en büyük neden basitlik ve sadelik ilkesidir.Birçok kişi için bunlar önemli gibi görünmeyebilir.Biraz düşünürsek Apple kullanıcıları çok fazla uğraşmadan,istediklerini saniyeler içerisinde halledebildiği için Apple kullanır.Ben yıllardır Apple ürünlerini kullanıyorum.Masaüstü olarak Windows 8.1 kullanıyorum.Ve cidden ikisini aynı kefeye bile koyamıyorum.Mac'in karlılığının aşırı derecede düşmesine rağmen,geliştiriciler konferansında Mac üzerinde durulması ve iOS 8'in minimal yeniliklerle gelmesi Apple'ın felsefesini açık bir şekilde gösteriyor.En önemlisi iWatch'da arama özelliğinin ve mesajlaşmanın ön gösterimi yapılmış oldu.Dikte özelliğinin 22 dilde geliyor olması iWatch geleceğine dair en önemli sinyallerden biriydi.Ayrıca artık Apple kullanıcılarını eleştirenler dolar kuru artışından sonra Apple'ın fiyatının 2.063 tl olarak kalmasına rağmen android telefonların 2200-2600 tl arasında satıldığını unutmasınlar.Şurdan almış,burdan çalmış diyenlere Steve Jobs'un bir sözünü hatırlatmak isterim.

  "Yaratıcılık, birşeyleri birbirine bağlamaktır. Yaratıcı insanlara bir şeyi nasıl yaptıklarını sorduğunuzda, kendilerini biraz suçlu hissederler çünkü aslında bunu onlar yapmamıştır, onlar sadece bir şey görmüştür."

 • urzais @urzais

  Salih Çelen lütfen şu kameraya bakma gözünü sevem çok itici oluyon

 • ledzep @ledzep

  Salih bey editör olmuş, sevindim; yakışıyor Teknoseyir ekibine. "Aynen" kelimesinin kullanımında azalma var, daha da azaltacağını belirtmiş ama alıştım artık sanırım, pek takılmıyorum söylemesine.

  Apple ürünüm yok ama videoyu keyifle izledim. Akıcı, içi dolu ve sıkmayan bir video olmuş. Tecrübe bazlı karşılaştırmalar, yeni özelliklere getirilen yorumlarla bence düzgün bir analiz yapılmış.

  Android maskotu gösteren Teknoseyir "Troll" u kim acaba? 🙂 Ben Çağrı bey diye düşünüyorum. "Troll" dedim ama kendisini desteklediğimi ve takdir ettiğimi belirtmeliyim, yürek ister elmacıların arasına dalmak. 😀

  Bir dahaki çekim için fikir; bir adet ısırılmış "elma"yı maskotun ağzına sıkıştırın. 🙂

 • ytyasar @ytyasar

  salih çelen ne zaman editör olmuş. hayırlı olsun

 • Ayolina @ayolina

  Operatörlüğe soyunması hakkında şöyle bir yorum rahatça yapılabilir sanırım; operatörler yavaş yavaş telefon için özelleşmiş IPS'lere dönüşecekler. En azından genel kanı bu.

 • hanifi özgül @hanifiozgul

  Neyse bu video androidciler apple cılar savaşına dönüşmemiş iyide olmuş. Apple pahalı ama arkadaş çok stabil ve basit bir sistem satıyor. iphone daki şu dosya yöneticisi olmaması, her haltın itunes adlı saçma yazılımla yapılması yüzünden değiştirmeyi düşündüm ama 1 yıl s3 kullandım güncelleme için root yap, ekranda donma, yeniden başlatma gibi şeyler yüzünden androidden de soğudum bir umut wp kaldı . O da şu iki sistemdeki güzellikleri alsada yürüse ne güzel olurdu.

 • eXen @exen

  5:33 de izlemeyi bıraktım. yenilik göremedim.

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Editör Salih Çelen... Çok sevindim. Ekibe hoşgeldin 🙂

 • xpow3r @xpow3r

  Apple ios sağdan soldan çarpmış özellikleri nerde o "yenilikçi" imaj. Yanlız şu gelen cağrının mesajın butun eko sistemde çalışması güzel.

 • Deniz Can Karaca @dckaraca

  @salihcln hayırlı olsun, kamera önünde çok rahat, konuya hakim gözüktü, ben tatmin oldum.

  Tatmin olmadığım taraf apple'ın getirdiği her yeniliğin süper olumlu olduğu yönünde bir havası var videonun. Artısı eksisi ile bir değerlendirme olmamış da artısı artısı ile bir değerlendirme olmuş. 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Eksiyi söylemek için kulllanmak lazım. Sunumları dinlersek zaten her şey harika 🙂 Kullanım deneyimi videosu da beta sürecinde gelecek.

  • Murat @murat-bey

   @gamsizm Eksiyi söylemesi konumuz değil. Örneğin sunumda bir şey abartılıyorsa, manipüle ediliyorsa ya da bir şekilde mantıksız gelmişse "hadi be ordan" diyebilmelilerdi. Bu yapabilmek için kullanmaya gerek yok. Pazarlama gazlarıyla dolu sunumdakini bire bir dikte edecekseniz bu videoyu niye çektiniz? Gerek yoktu. İnsanlar boşuna LP&MG çekseydi bu videoyu diye yırtınmıyor.

  • salihcln @salihcln

   @murat-bey Video dahilinde neredeyse herşeyin Android ve Microsoft çakması olduğunu sanki Apple büyük bir yenilik yapmış gibi bize gösterdiğini sanırım 5 den fazla kere söyledim.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @murat-bey Özelliklerin olumsuz yönü var ise bu ancak deneyimleyerek anlaşılır. Kimse sunumlarda biz şunu beceremedik demez. Eldeki veri sadece bu sunum ve Apple'ın açıkladığı özellikler. Elbette yorumlar da buna göre yapılacak. İnsanların yırtındıkları LP ve MG'nin hayatında iOS ve Mac yok. Dolayısıyla Apple ile ilgili doğru yorum yapmamız zor. Misal iOS'a klavye ekleme özelliği gelmiş. Ben bir Android kullanıcısı olarak 'günaydın' diye yorum yaparım. Ama bu doğru olmaz. Çünkü adam Android ile yarışmıyor. Kendi sisteminde olmayan bir özellik ekliyor. Android'te varmış yokmuş bu dert değil. Bunun kıymetini bilecek kişi yorum yapmalı. Her iOS kullanıcısı bu gelişmeye bir hayli sevindi. Biz yorum yapsak bu ne biçim iş der geçeriz. Yine hatalı bir yorum olur. Aynı şekilde çok mutlu olunan cihazların birbirleri ile iletişimi harici yazılımlarla yapılabiliyordu. Ama bir Apple kullanıcısı için bunun işletim sisteminde desteklenmesinin değerini biz anlayamayız. Farklı insanlar, farklı zihniyetler, farklı alışkanlıklar. Bu sunumu bir Android kullanıcısının izlemesi bile tuhaf bence. Zerre ilgilendirmiyor onları. Android'in zayıflıkları ise ayrı konu. Eleştirilerde haklı noktalar var. İkinci yaşını dolduran S3'ün güncellemelerinin kesildiği bir ortamda iPhone 4, iOS8 desteklemeyecek. Dört yaşında. Android'in en zayıf karnı partnerleri ve kullanıcı profili. Bahsedilen güvenlik açıkları ve güncelleme konusu uygulamaya 1 Dolar vermek istemeyenler ile ürünleri yeterince hızlı adapte edemeyen üreticilerden kaynaklanıyor. Her iki zaaf da Apple'da yok. Bunu da yüzlerine vurmak gayet doğal.

  • Murat @murat-bey

   @gamsizm

   Israrla anlaşamadığımız nokta şu: konumuz sunumlar değil bu inceleme videosu.

   Sunumların eleştirilecek yönlerinin videolarda eleştirilmesini istiyoruz. Hayatınızda olmayabilir ama buna rağmen yazınızda gördüğünüz üzere konu ve sunum üzerine "android kullanıcısı" olarak bir sürü yorum yapmışsınız, bir sürü fikriniz var. İnceleme videosunda bunların da, karşı taraftan birilerinin de görüşlerinin yer alması gerekirdi. Ayrıca Apple'ın kendi dünyasında androidle yarışıp yarışmaması önemli değil, nerdeyse herkesin algısına göre IOS Androidle yarışıyor, bu kadar basit.

   Kaldı ki sunumlarda pazar payları vs. verirken gayet de android, windows vs. diyorlar. Hatta androide göndermeler yapıyorlar. Bu nasıl yarışmamak allah aşkına? Hiç olur mu öyle şey?

   İlla ki olmayan şeyin kıymetini bilecek birileri yorum yapacaksa her defasında elektrik olmayan köylerden adam getirelim bütün teknolojileri onlar yorumlasın. Neticede her şeyin kıymetini bilirler, bize çok uyduruk gelen bir şey bile o adama teknoloji harikası gelir. Kısıtlı bir çerçeveden bakılarak yorum yapılmamalı.

   Madem yorumlarınız bahsettiğiniz şekilde: LP ve siz bir video inceleme yapın ve: "Bu ne biçim iş" deyin geçin işte biz de belki izleyici olarak onu istiyoruz? Ben hem ios, hem android kullanıcısı olarak bunu tercih ederdim mesela.

   Bu tip önemli etkinliklerin videoları LP&MG hariç kişiler tarafından yapıldıkça eleştiririm, protesto da ederim kusura bakmayın. Amacım sadece konu hakkındaki tavrımı ortaya koymaktır, yanlış anlaşıldıysam da kusura bakmayın.

  • Deniz Can Karaca @dckaraca

   Esasen ben MG&LP tarafında değilim. Ama benzer bir duyguyu Korando sports incelemesinde de yaşamıştım. Dikkat ettiyseniz yorumlarımda başka biri yapsaydı diye bişey geçmiyor. Aksine @salihcln 'in konuya hakimiyetini tekrarlıyorum.

   En basitinden iMessage ile ilgili gelişmelerin şu linkteki etkilerinin de bu yorumlara yansımasını beklerdim, artısı eksisi derken kastettiğim şey kabaca bu.

   http://www.forbes.com/sites/anthonykosner/2014/06/03/imessage-for-os-8-will-be-amazing-too-bad-it-will-kill-your-data-plan/

   Bir şey daha, android kullanıcısının bu videoyu izlemesi bile saçma demiş @gamsizm ama ben tablet ve masaüstü konusunda iOs ve OsX, telefon konusunda android kullanıcısı olarak ve tüm ekosistemini apple'a çevirmeyi düşünen biri olarak bu videoyu tabi ki de izleyeceğim ve tabi ki de "bi saniye ya, hiç mi kötü tarafı yok bunun, sadece android'de yıllardır olan özelliklerin devrimmiş gibi yansıtılmasından bahsetmiyorum, bu yeniliklerin getirdiği bir dezavantaj hiç mi yok?" diyerek soracağım. Bence iş @murat-bey 'in de dediği gibi sunumu izleyen herkesin duyabileceği şeylerin tekrar edilmesi ile bitmemeli.

   @hkellecioglu 'na da buradan bahaneyle bir bug bildirimi yapmış olayım: Yorumuma yazılan cevaplar notification'larda çıkmıyor. Şimdi kontrol edeceğim acaba istememiş miyim çıkmasını diye ama çıksın dedim diye hatırlıyorum.

 • InternetExplorer @mertkaan1998

  Apple cephesine yakın Yunus Emre Şahin ve Salih Selen'in bu videoyu yapması daha mantıklı olmuş.Bu arada Salih ağabeye "Hoşgeldin" diyorum 🙂

 • Müdavim @monk

  Dün Yunus Bey'in anlık bilgilendirmeleriyle takip ettim etkinliği bugün ise sıcağı sıcağına Salih Bey'le değerlendirmesi geldi muhteşem bir hız diyebilirim.Bir Android kullanıcısı olsam da yeni gelişmeleri takip etmek amacıyla izledim bu değerlendirmenizi.Salih Bey'e ve Yunus Bey'e tarafsız yaklaşımlarından ötürü teşekkür etmek istiyorum.Başka ekosistemlerde olan özellikleri Apple uygulayınca bir milatmış gibi yansıtan kişilerden olmadığınız için sizlere teşekkür ediyorum.İki ekosisteme de gerekli olumlu olumsuz eleştiriler yapılmış.

  Bazen güncelleme ve optimizasyon için Apple ürünlerini arıyor oluyorum fakat Android benim ihtiyaçlarıma daha çok cevap veriyor.Apple ürünlerinden bazıları bana şu an bile pahalı gelse de sağolsun(!) Android kullanan üreticiler bu aradaki fiyat farkını kapatarak eşitledi ve geçti diyebiliriz.Windows Phone bile Lumia 1520 modeliyle İphone'dan pahalıydı bi ara şu an bilmiyorum yanlış bilgi vermek istemem.

  Benim eleştirim ise şu tarz kullanıcılara, sırf yapay bir imaj için son model telefonlara para verenlere, kazandığı tüm parayı bir telefona bağlayanlara, telefonda kontörü olmuyor ama telefon son model.Acil bir ihtiyacı olsa birini aramak istese, iletişimde problem yaşayacak.

  Daha faydalı ve bütçe dostu harcamalar yapmanız dileğiyle sayın teknoloji sever arkadaşlar 🙂

 • Localhost @localhost

  Çoğunluk içinde azınlıktayımdır belki ama, bu tarz videolar pek bana hitap etmiyor. Zaten bu konferansların tamamının tabiri caizse "tırt" olduğunu düşünüyorum.Teknoseyir'de görmeyi umduğum videolar arasında yer almıyor malesef.

 • Berk Selenay @bselenay

  Teknoseyirde gördüğüm en taraflı video olmuş. Lütfen Salih'i böyle inceleme, değerlendirme gibi şeylere sokmayın. En önemli şeyleri Android işletim sistemini veya Windowsu kötüleyerek yaptı. Fakat bu şeyleri önceden o şirketler yapmıştı bile. Biraz daha DİKKATLİ OLUN!!!!

 • Tihyros @tihyros

  Her görüşe saygı göstermek lazım video gayet akıcı ve hoş olmuş. İkiside elinden geldiğince bilgi vermeye çalışmış burada amaç Apple'ın geliştiricilere yapmış olduğu etkinliği değerlendirmek.
  Amaç sonuç ilişkisi açısından başarılı bir video. Özellikle Interrail'den sonra Apple etkinliğinde Salih Çeleni görmek çok güzel bence.
  Yeni yüzler yeni fikirler her zaman önemlidir ve bazı şeylerin olgunlaşmasını sağlar. Başarılarının devamını videoların devamı kadar bekliyorum..

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  android kullanıcılarını aşağlarcasına bir yayın olmuş...

 • Emre K @emre-k

  Kullandığı cihazın her yerine hükmetmeyi seven birisi olarak iOS hiç ilgimi çekmedi bugüne kadar. Ancak Apple'ın sadelik bazlı ürünlerine de saygı duyuyorum. Mesela iPhone'dan önce de Symbian tabanlı veya pocket PC gibi akıllı mobil cihazlar vardı ancak bunlar sadece teknoloji meraklısı (yabancıların değimi ile geek) kişilere hitap ediyordu. iOS bunu alıp yoldaki teyzenin dahi kullanabileceği hale getirdi, bir de güzelce cilaladı, görselliği iyi kullandı, iyi pazarladı. Akıllı telefon kullananların ezici çoğunluğu teknoloji kurdu olmadığına göre iOS'un bu kadar popüler olması tesadüf değildir. Bu yüzden video'daki yenilikler benim için küçük ama iOS kullanıcıları için büyük adımlar olmuş. 🙂

  Bu yenilikler içinde benim ilgimi en çok şeken şu Swift dili oldu. Tabi ki sadece Apple ürünlerine olacağı için kısıtlı bir alanla kalacaktır ama objective-C işkencesinden sonra böyle bir şey gerekiyordu.

  Salih beyin de ekibe katılmasına sevindim. Bu konudaki ilk video'su olmasına rağmen yaptığı tespitler çok yerinde olmuş. Konu sıcakken taze video çekilip yayınlaması da TS için iyi bir gelişme. Ayrıca bu kadar Apple'dan bahsedince ve 27:38'deki Android istilasını görünce bir an LP Mono ile birlikte gelip mekanı basacak diye bekleyip durdum ama olmadı. 😀

 • Farti @cromwelle

  Levent abiyi bekliyordum aslında ama yinede iyiydi salih çelende güzel ve akıcı bir anlatım sunmuş.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Çok ciddi soruyorum, Levent Abiyi nasıl bekliyorsunuz bir Apple videosunda 🙂 Daha önce sunucu olarak mecburen katıldığı oldu ama onun dışında LP'nin Apple deneyimi yok ya da çok sınırlı. Bu konular hakkında bir şey söylemek için en azından iOS7 kullanmış olmak ve Mac sahibi olmak gerek ki gelen özelliklerin değeri aktarılabilsin.

 • Redar @redar

  Ooooo Teknoseyir'de Apple'a dair içerik... Hangi dağda kurt öldü acaba! Hele şükür ne diyeyim.

 • Can Çalışır @cancalisir

  levent abi ve murat abi olsaydı daha guzel olurdu gibi geliyo fena degil ama sonucta emek var

 • bkorucu @bkorucu

  Herkes seyrettiyse Levent Abi görmeden kaldıralım videoyu.

 • Gökhan Kabacaoğlu @gkabacaoglu

  @salihcln Google eğilmez, Android yenilmez 🙂

 • Paralelport @paralelport

  Mainstream-avamın isteyip de iOS'ta yapamadığı neymiş merak ettim? Evet biz ileri düzey için zayıf, eksik. Ama adamların satacağı kitle belli. Bunu unutmayalım.

  Apple şunu diyor ve de tezi kendince haklı: para fazla istiyorum ama 4 yıl güncelleme garanti. İstersen daha ucuza Android al 2 yılda bir yenile. 2.5 milyara HTC alacağım daha bir sonraki güncelleme gelir mi belli bile değil.

  iOS8 de süper değil ama 7'ye göre güzel bazı şeyler eklemişler. Eksik kısımları düzeltmeye çalışmışlar (mesela klavye olayı). İncelemelerine bir göz atın. Continuity modu bile inovasyon değil ama iyi bir özellik. API'leri, Metal'i, Swift'i, HomeKit'i filan saymıyorum.

 • Paralelport @paralelport

  Salih arkadaşımızı görünce bir an WWDC'ye nasıl gidilir vs anlatacak demedim değil.

 • Rasko @rasko

  Bu nedir abi adamlar nerdeyse apple dini ilan edecek. iTtunes logosunun rengi değişmiş diye heyecanlanıyor adam, yarısına kadar izledim teknik bir şey de yok zaten, 30 dakikanızı 2 fanboya harcamamanızı tavsiye ederim. Teknoseyire yakışmayan bir video olmuş.

 • Daviance @daviance

  doktor erol bey tim cooku aramış ya laa 😛

 • Demoksil @demoksil

  26 kere "Aynen" demiş ne var yahu 😆

 • birol2010 @birol2010

  Apple ın bu noktaya gelmesinde en büyük pay Microsoftun. Microsoft 2005 e kadar tekeldi. Kendini yavaş geliştiriyordu. Fırsatı değerlendiren Apple ve Google atağa geçti ve Microsoftun dolduramadığı mobil dünyasını çok güzel doldurdu. Kötü de olmadı. Eğer işimiz Microsofta kalsaydı hala Windows Mobile denen taş devrini kullanıyor olacaktık. Ama treni kaçıran Microsoft arkadan atağa geçti. Bu da meydanı kızıştırdı. Apple bu yüzden son sürat gidiyor. Microsoft ise ona yetişmeye çalışıyor. Google ise umduğunu bulamayınca gözlük araba işine giriyor.

 • AbdllhAydn @abdllhaydn

  aynen birol sana katılıyorum , bence burda başarı her ne kadar apple ın elinde olsada teknoloji ve ilerleyebilmede microsoft daha kabiliyetli diye düşünüyorum. ayrıca benim görüşüme göre en geç iki yıl içinde microsoft apple kalitesi ve stabilitesiyle yarışır hale gelecek ki şuan bile stabillikte apple dan pekte bir farkı yok .

  • birol2010 @birol2010

   Ben Windows Phone 8.1 kullanıyorum. Hemen hemen çok mükemmelleşti. En basitinden gelen ve giden SMSlerde arama özelliği yokken keşke ekleseler diyordum eklemişler. Ama bazı eksikler hala var. Mesela DNS seçeneği.

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Gayet akıcı bir sohbet ortamı olmuş, ekibin genişlemesi güzel.

 • Emre Yavuz @emre69

  Apple'dan yine harika yenilikler olmuş. İcloud'a windows'dan erişimin olmaması gibi büyük bir sorunu Apple'ın sonunda ortadan kaldırması çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık ayrıca inceleme içeriğini daha geniş bilgili ve renkli kıldığı için Salih'e teşekkür ediyorum.

 • Barış Gürbüz @gta89

  apple en azından takipçiliğini sürdüre biliyor dedirtti bana ahh ilklerin apppleı neredesin. Android apple kavgasına dönüşmüş yine yorumlar ayıptır yahu iyi olanın kazandığı bir dünya değil sermayenın kazandığı bir dünya size uyanı alırsınız hiçbiri hiç birinden iyi değil. bu demektir ki en büyük sermaye wp bir gün alacam seni olum biraz daha geliş palazlan

 • Gokalp K. @gokalp-k

  Merhabalar, bu video podcast e ne zaman gelir. ?

 • Y. Emre Şahin @yunus-emre

  Aynı şey değil ki. : ) Birisi ypılan açıklamaların duyurusu, diğeri ise kullanıma bağlı değişiklikleri zamanla tespit edilerek hazırlanılıp çekilecek olan değerlendirme videosu. Ama merak etmeyin yayımlanacak Windows Phone 8.1 güncelleme değerlendirmesi.

 • ugurk @ugurk

  Tam bir fan-boy değerlendirmesi olmuş.

  LP & MG nin mantıklı incelemelerinin yanında vasat kalmış bu yönüyle. Teknoseyir'de sevdiğimiz tarzın dışında maalesef..

 • Bizim Ahmet @ahmetc_

  Yenilik olarak belkide hiç bir şey yapmamış denebilir ama yinede sunum büyülüyor. Yalan söylemeye gerek yok bende çok beğendim. Hatta Macbook bile alabilirim, yosemite baya iyi olmuş. Cihazlar arası müthiş entegre sağlanmış.

 • Yıldırım Manisalı @ymanisali

  Bende izlemedim kısa kestim fakat, teknoseyirde bu tür incelemelere de ihtiyaç var. Sitenin devamlılığı için düşünüyorum. Herkes nas incelemelerinde şikâyet ediyor. ben ise en fazla onun gibi incelemeleri keyif alarak izliyorum.

 • tncyhm @tncyhm

  Apple ürünlerini seven, sürekli kullanan ve sunumu da izlemiş biri olarak keşke bu video "Apple fanboy" tarzında yapılmasaydı diye düşünüyorum. Diğer tüm incelemelerinizde olabildiğince tarafsız yorum yapıp, eksilerini noksanlarını, diğer platformlarla karşılaştırmalarını önümüze koyarken bu videoda yerinde mutluluktan zıpzıp zıplayan çocuklar vardı sanki. Ayrıca Salih Çelen' in ilk katıldığı seyahat videosundan beri sunum ve hitap tekniklerini geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Uzun videolarda sürekli kötü telaffuz ve tonlama aşırı rahatsız edici.

  • salihcln @salihcln

   @tncyhm Ilk olarak Apple Fan incelemesi gibi olsaydı " Android ve Microsoft ile üçüncü parti yazılımlar da ki özellikleri Apple çalmış " ifadesi yerine " Apple yepyeni seyler yaratmış muhteşem " dememiz gerekirdi. Neredeyse herseyin çalınti olduğu belirtildi bütün video boyunca.
   Hitabet ve telaffuz konusunda üst yorumlarda da defalarca belirttiğim gibi yavaş yavaş duzeltmeye çalışıyorum. Ama bir anda olabilecek birşey değil çünkü uzun zamandır Türkce konuşmadıktan sonra Teknoseyir icin olabildiğince İngilizce kelime kullanmadan konuşmaya çalışıyorum. Anlayışla karşılamanız dileklerimle.

  • Emre Yavuz @emre69

   Aksine ben Yunus'un sunum tekniklerine geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum Salih Çelen bu 30 dakikalık incelemeyi izlenebilir kılıyor bence. Burada Apple fan boyundan kasıtta: Android platformunda olan birçok yeniliği Apple'ın yeni keşfetmiş gibi anlatması olayı var, bunu anlatırken sizinde Apple'ın cidden eski ve çok kullanılan birçok özelliği yeni koyduğundan dolayı olumsuz bir yorumda bulunmamanızdan kaynaklanıyor.

 • Y. Emre Şahin @yunus-emre

  Adı üstünde ama diğerleri inceleme, bu yalnızca tanıtılan yeni teknolojilerin ve işletim sistemlerinin getirdiklerini değerlendirme videosu. İnceleme ya da benzer şekilde farklı platformları karşılaştırma videosu olsaydı, haklısınız. Ama yalnızca Apple'ın sunumda neleri tanıttığını ve yeni işletim sistemleriyle beraber hangi yeni özelliklerin geldiğinden bahsettik. 'Windows'ta bu var, Mac OS'ta şu yok' tarzında yorum yapmaktan kaçındık bu yüzden.

  Ki zaten Salih de videoda olabildiğince 'aslında Windows'tan ya da şuradan aşina olduğumuz bir özellikti' şeklinde cümleler kurdu ve yorumlarda da belirtti.

 • tncyhm @tncyhm

  WWDC de sunulan özellikler hakkında yorumlar, inceleme ve değerlendirme videosu olarak izlemişim sanırım hata bende.

  Neredeyse her özellikte "bu kesinlikle en iyi özellik" diye başlanması "bence" hala ilk yorumumda ki izlenimlerimi destekliyor.

  @salihcln Hem Türkçe hem de İngilizce kelimelerde ki telaffuz hatalarınız cidden çok kulak tırmalıyor. Ör: iTunes - aytunus. Belki sadece ben dikkat ediyorum ya da ben rahatsız oluyorum ama videoları izlerken beni çok rahatsız ediyor. Umarım en kısa zamanda bu sorun ortadan kalkar.

 • salihcln @salihcln

  @tncyhm
  -Touch ID'nin ileride ki dönemde bankacılıkta kullanılması mümkün diye yorulmamıştım videoda.
  - Mac ve Iphone eşleşmesi sayesinde Apple'ın operatörlere doğru gol attığını bunun operatörleri bitirmeye doğru gidebilme ihtimali yorumunda bulunmuştum.
  - iMessage konusunda normal mesajların düşüşü hakkında kullanıcı olarak deneyimimden bahsettiğim bir kısım var.
  - Betadan uzak durmamız hakkında yorumlarda bulundum.
  - Eski dönem ve yeni dönem hakkında yorumlar ve karşılaştırmalar yapıldı.
  - Türkçe Siri'nin gelmeme nedenleri ve ne zaman geleceği hakkında tahmin ve yorum yapıldı videoda.
  - Genel kronik sorun olan izinsiz kredi kartında yüksek kullanım ile ilgili gerçek örnek verilerek Family Share den bahsedildi.
  - Icloud un yeni işletim sistemlere geçiş ile pazarının büyüyeceği hakkında yorum yapıldı.
  - Dropbox ve Icloud arası karşılaştırma yapıldı. Yorumlandı
  - Siriye Shazam gelmesi ile neler olabileceği pazar da ki kaybın nasıl yükselişe geçirebileceği hakkında yorum yapıldı.
  - Yanlış uygulama alımlarını engelleyeceğiz öngörüsü ile app Store a video özelliğinin gelmesinin iyi oldu yorumu yapıldı.
  - Yeni gelen yazılım dili ve grafik motorunun gelecekte neler getireceği hakkında yorumlar yapıldı ve pazar büyütme amacı hakkında yorum yapıldı.
  - App Store giren uygulamalar da ki azalışlar hakkında pazar daralması yorumu yapıldı ardından iOS 8 ile bunun daha da artabileceği hakkında öngörü belirtildi.

  Bu kadar yorum ve değerlendirme sonrasında hala kötü düşünüyorsanız susarım.
  İyi günler

  • tncyhm @tncyhm

   @salihcln Salih bey, ben sadece kendi düşüncelerimi ilettim. Videonuzu da zaten 2 kez izlemiştim. Tesekkur ederim cevabınız için. İyi günler.

  • salihcln @salihcln

   @tncyhm Düşüncelerinize saygım sonsuz, ki eleştiriler daha iyiye gitmede yardımcı oluyor en azından ben böyle düşünüyorum. Fakat sanki hiç yapılmamış yada birşeyleri gözardı ettiğimiz gibi görünmesi rahatsız ediyor. Cevaplarınız için teşekkür ederim. Iyi günler.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  Apple Swift ten bahseden ilk türk incelemesi olmuş tebrik ediyorum

  yeni başlayanlar yada ilk camiaya girmek isteyenler için swift gibi değişim veya dönüşümlerin fırsat olduğunu düşünüyorum tabiki objective-c ile kod yazanlar bir adım önde olacaklar ama swift ile oyunun kuralları sil baştan olunca belki yeni oyunculara da yer açılabilir

  umarım türkçe kaynaklar bir anca önce ürer

 • Blastblood @blastblood

  27:38deki android dokunuşu güzel olmuş 😀 Gelen yeniliklerin çoğu zaten olan şeyler. Bazı yenilikler güzel ama kelime tahmini için de 'Devrim niteliğinde bir yenilik' denmesi hoşuma gitmiyor. Bana göre iPhone 2007 yılında ilk çıktığında devrim niteliğinde bir buluş sayılabilirdi, hatta ben fütüristik bir ceptelefonu tasarımı sanmıştım dergide gördüğümde ama çıktığında hepimiz ağzımız açık bakmıştık bu ne diye. Şimdi iPhone 3G' ye ezik muamelesi yapıyoruz. Yine de her gelen yeni nesil iPhone bizi şaşırtacak yenilliklerle gelmiyor ilk çıktığı zamanki gibi. Artık telefonun uçabilmesini mi bekliyoruz napıyoruz o da ayrı bir mesele de mesela kendi mini rektörü olan enerjisini üreten ayda bir reaksiyon malzemesinin değişmesi gereken şarja ihtiyaç duymayan bir telefon devrim niteliğindedir bana göre, böyle şeylerle gelin.

 • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

  Salih Çelen'in ekibe katılması çok iyi olmuş. Ellerinize sağlık, yeni videoları bekliyoruz 🙂

 • DDGuclu @ddguclu

  @salihcln @yunus-emre Şimdi arkadaşlar herkesi memnun etmenizin imkanı yok. Ben acayip keyif aldım içinde çok fazla karşılaştırma geçmeyen bir WWDC yorumlamasından. Bir de sonuçta ingilizce sıkıntısı olanlar için özellikleri tekrar etmeniz çok mantıklı.

  Apple zaten yıllardır gerek Mac OS X olsun, gerekse de iOS, kendisi güzel bir geliştirme ortamı sunup 3. parti yazılımların iyi şeyler yaratmasına imkan sağlıyor. Sonra ne mi yapıyor? Bu iyi şeyler yaygınlaştığında 3. parti olmaktan çıkarıyor. Bence çok zekice...

  Gelelim Android ve diğer platformlara. Apple'ın getirdiği özelliklerin Yüzde 50'si genelde diğer platformların güzel yanlarını almak olur. Lakin adamlar bu özellikleri kullanıcı dostu yapıyorlar, aslında özünde yapılan iş aynı oluyor ama birinde kullanıcı uygulamayı kullanamazken, birinde kullanabiliyor.

  Mesela, Health uygulaması. Şimdi burada sunulan özellikleri ve API desteğini Samsung'daki Health uygulaması ile bir karşılaştırın bakalım!!! Adamlar gelecekte doktora gittiğinizde direk telefonunuzdan tüm sağlık geçmişinizi göstermenizi sağlayacak bir yapı kurmuşlar. Bu doktorların işini ne kadar kolaylaştıracak düşünsenize.

  Yani Apple fanboy olmak gerçekten kolay. Uğraşmanız gereken sadece bunu burdan çaldı bunu şurdan çaldı yorumlarına cevap yazmak. Bunun dışında başka bir laf atamıyorlar zaten. Android boy'ların işi gerçekten zor, hangi cihazı savunacaksın bir kere di mi!!!

  Velhasıl, özellikle tüm cihazların arasındaki etkileşime hayran olmamak elde değil. Adam sana resmen 3 değil tek cihaz sunuyor gibi eğer iPad iPhone ve Mac'in varsa. Bu gidişle yeni iPad Mini'yi bekleyip alacağım seneye. Yani telefonum cebimde, direk her şeyi iPad'den kontrol edebilirim ve şarjı çok daha uzun gider.

  Metal'ın şarj süresine nasıl bir katkı sağlayacağını da merak ediyorum gerçekten.

  Çok üzüldüğüm ama bir yandan da içten içe sevindiğim, yeni yazılım dili oldu. Uygulamalarımı güncellemek için öğrenmek zorundayım şimdi 🙂 Pof...

  • DDGuclu @ddguclu

   Haydi Apple haydi Apple haydiii, tam zamanı tam zamanı şimdiii 🙂

   İlahi. Yazılarımı okumayan insanların bana süpper fanatik demeleri çok hoşuma gidiyor. Şunu bir de Apple'a söyleseniz valla hisse alırım.

   Şaka bir yana @wise , birileri taraf olacak ki tartışma ortamı çıksın, maksat muhabbet olsun, konuştukça öğrenip gelişelim. Yoksa başka bir amaç yok 🙂

 • serhatalkan @serhatalkan

  @salihcln benim sorum var, konuyla alakası yok ama mazur görün... pasaport alırken harç ücretini 4-10 yıllık olarak yatırsak ne kadar sürede yenilemek gerekir...

  • salihcln @salihcln

   @serhatalkan pasaportu alacağınız zaman kaç senelik alacağınız belli olduğu için ona göre para yatıracaksınız. Sonuç olarak siz 10 senelik pasaport isterseniz o kadarlık gelecek. Bitmeden 6 ay önce yenileyeceksiniz. Eğer ki düzenli yurt dışına çıkıyor ve vize alıyorsanız. Fakat yeşil pasaport varsa durum daha farklı olacaktır.

 • mertmetin @mertmetin

  Soldaki eleman ezberlemis gelmis. Pek samimi bi ortam yok. TSye pek gitmez bu bence,

 • OBA @oba

  iOS 8 ile birlikte Türkçe SIRI desteği geliyor. Ona değinilmemiş. Ayrıca 3. parti klavyeleri desteklediğide unutulmuş ama ben şahsen güvenmiyorum 3. parti yazılımlara. Belki yazdıklarımızı kayıt edip kendi sunucusuna falan gönderir bellimi olur 😀 Metal desteği sunumdan anladığım kadarıyla şuan sadece iOS için var Mac OS için var demediler yada ben kaçırdım. OpenGL li oyunlar zaten yağ gibi akıyordu hem iOSda hemde Mac OS ta umarım iki platformda da aktif destek görürüz Metali. Sizden bir rica olarak yazılım geliştiricisi birini bulup karşılaştırmalı olarak yeni Swifte değinebilirmi? İşim gereği yakından ilgileniyorum.

  Saygılarımla,
  Ongun Batuhan ALTAN
  http://www.fotodizayn.com

 • OBA @oba

  Bence zor olan kısım atlatıldı gerisi final sürümünde yada 8.1 de gelir diye tahmin ediyorum.

  Ongun Batuhan ALTAN
  http://www.fotodizayn.com

 • Burak Serdar Özşimşek @burakserdar

  Elinize saglık. hızlı ve amacına uygun bir yorum programı olmus.

 • kut @kut

  öncelikle inceleme için teşekkürler, elmacılara bir sorum olacak i5 işlemcili Mac mini kullanıyorum gücellemede (yosemite & iOS8) Apple tv ile yapılan iPad iPhone ile yapılabilen ekran paylaşma mirror özelliği gelecek mi bilgisi olan var mı?