Merhaba arkadaşlar, 500 lira dolaylarında AC destekli router önermeniz mümkün mü? Modem özelliği olması gerekmiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba Arkadaşlar, Xiaomi Mi 6 ile ilgili bir sorum var. 4G ile sorun yok ama internet bağlantısı 3G'ye düştüğü zaman hotspot kullanamıyorum. Şöyle ki, cihaz telefona bağlanıyor ama internet yok diyor. Üç dört gündür forumları araştırıp çeşitli çözümleri denedim ama işe yaramadı. Benzer bir problem yaşayıp çözen arkadaşlar varsa önerilerini duymak isterim.
Not: Vodafone kullanıyorum.
#TeknoYardım #XiaomiMi6 #Hotspot

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Birkaç gün önce emektar Samsung S4'ümü bırakıp Xiaomi Mi 6 aldım. Fiyat/performans açısından kesinlikle çok iyi telefon. Sıkıntı yaşadığım iki konu var şimdilik. Birincisi amoled ekranın doygun renklerine çok alışmışım, bunun ekranı fazla solgun geliyor gözüme. Bir de MIUI'a alışamadım. Uygulama çekmecesinin olmaması rahatsız etti biraz. Arayüzü özelleştirme kısmı da biraz sınırlı sanki. Şu ana kadar 8. sürümle kullandım ama stable sürümü bekleyemeden birazdan 9'a geçiş yapacağım. Bakalım ciddi bir fark olacak mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir süredir PC'de Assasin's Creed 3 oynuyorum. 5 senelik oyun olmasına rağmen çok fazla takılma (stuttering) yaşıyordum. Birkaç forumda hyperthreading'i kapatmanın sorunu çözdüğü yazıyordu. Gerçekten de hyperthreading'i kapatınca oyun yağ gibi akmaya başladı. Daha sonra başka pek çok oyunun da hyperthreading ile arasının iyi olmadığını öğrendim. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar kırılan Samsung Galaxy Note 4 ekranını tamir ettirmek kaça patlar, fikriniz var mı?
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Herkese selamlar,

İnternet bağlantımla ilgili garip bir sorunla karşı karşıyayım, neden kaynaklandığına ve/veya nasıl çözebileceğime dair fikrinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum. Öncelikle sorundan bahsedeyim. Kablonet'in 25 mbps paketini kullanıyorum. Malumunuz yeni düzenlemeyle AKK aşımında bu paket 16 mbps'ye düşüyor ve gece 2-8 arası da kotadan sayılmadığı için hız tekrar 25 mbps'ye çıkıyor. Evde aktif olarak kullandığım 2 dizüstü bilgisayar, 1 tablet ve 1 telefon var. Bilgisayarların birinde (ki kendisi 6-7 senelik Asus marka bir bilgisayardır), tablet ve telefonda herhangi bir sorun yok. Yukarıda yazdığım duruma uygun şekilde bağlantı kuruyorum (en azından speedtest öyle söylüyor). Ancak kullandığım ana bilgisayar olan MSI GS60'da şöyle bir durumla karşılaşıyorum. AKK'yi aştığım dönemde gece 2-8 arasında bile speedtest hızımı 16 mbps gösteriyor. Bu bilgisayardan yaptığım torrent, vb. indirmelerin hızı da speedtest sonucunu doğrular nitelikte. Özetle diğer cihazlar 25 mbps bağlanırken, bu bilgisayar 16 mbps'ta kalıyor. Bu sadece kablosuz bağlantıda geçerli. Kablo ile bağlandığımda sorun ortadan kalkıyor.

Sorunu çözmek için şu ana kadar yaptıklarımı sıralayayım:
-Sürücüleri güncelleştirdim, yetmedi tamamen kaldırıp tekrar kurdum....
-Elle IP atadım, farklı DNS'ler denedim...
-Killer Network Manager kuruluydu. Kaldırdım denedim, tekrar kurdum tekrar denedim...
-Modem ayarlarını sıfırladım (Kablonet'in kendi verdiği modemi kullanıyorum, arada router yok)
-Kablosuz ağ ismini, şifresini vs. değiştirdim...

Tüm bunlara rağmen sıkıntı hala devam ediyor. İşin garip tarafı bu sorun her zaman da oluşmuyor. Bazen kabloyla modeme bağlamak sorunu çözüyor, bazen çözmüyor. Anlamadım gitti... Bir yerde yanlış mı yapıyorum acaba diye kendimi sorgulamaya başladım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Steam yaz indirimleri bu sene de üzdü...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"Ayı palağını severken öldürürmüş" diye bir söz var malumunuz. Teknoseyir'le bazı takipçilerinin ilişkisi buna benziyor biraz. Daha önce de söyledim, editörlerin kendi aralarındaki ilişkileri magazinleştirmek sıkıntılı. Ne LP, ne Hamdi, ne Murat ananız değil babanız değil, eşiniz dostunuz akrabanız değil. Bazı arkadaşlar tanımadığı insanların özel hayatlarıyla, ilişkileriyle ilgili nasıl bu kadar pervasızca yorum yapabiliyor, anlamakta zorlanıyorum. "Şu şuna bozukmuş da, bu bunu sevmiyormuş da..." sana ne sevgili ergen karakterli kardeşim. Videonu izle, alacağını al, işine bak. Böyle söyleyince de tepki hemen "ama biz burayı çok seviyoruz, ama x kişiyi çok seviyoruz" oluyor. Sevme güzel arkadaşım, sevmek zorunda değilsin. Bu site senin arzularına göre şekillenmek zorunda değil, hoşuna gitmeyen bir şey olduğunda sen de burayı takip etmek zorunda değilsin. Neredeyse kurulduğu günden yana takip ederim bu siteyi, hiç bu kadar lakayt ve gereksiz tartışmalara şahit olmamıştım. Alelade bir takipçi olarak benim bile sıtkım sıyrıldıysa bu dedikodu kazanından, editörlerin durumunu düşünmek bile istemiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • JohnSmith @johnsmith

  Söylemek istediğinizin anafikrine katılıyorum ama sizin de kimseye sevme, beğenmezsen git vb. şeyleri deme hakkınız yok. Size de gereksiz bulduğunuz tartışmalardan sıkıldıysanız buyrun gidin derler birşey diyemezsiniz sonra.

  • Gökhan Kabacaoğlu @gkabacaoglu

   Bu söylediğiniz maalesef "özelleştirme safsatası" olarak adlandırılan duruma karşılık geliyor. Yani benim genel bir ilkeyi göz önüne alarak bu istisnai duruma yönelik yaptığım eleştirinin de (çelişkili biçimde) aynı genel ilkeye uygun olması gerektiğini iddia ediyorsunuz. Bu tıpkı "başka birine vurmak kötüdür, o yüzden birisi sana saldırdığında kendini korumak için bile bir başkasına vurmamalısın" demek gibi. Burası bir teknoloji sitesi ve varoluş amacı teknolojiyle ilgili bilgi vermek, teknoloji severleri bir araya getirmek. Buranın editörlerinin kişisel hayatları, ilişkileri vs. hakkında çizgiyi aşan, insanların onurunu zedeleyebilecek yorumlar yapmak bu amacın herhangi bir yerine düşmüyor. Bu yüzden benim site içeriğini, sitedeki düzeni sevmeyen birine "beğenmiyorsan git" dememle, sizin bahsettiğiniz durumdaki birinin bana "beğenmiyorsan git" demesi aynı şey değil. Kaldı ki benim söylediğim tam olarak "beğenmiyorsan git" de değil, sonuçta buna karar verecek kişi ben değilim, sitenin sahiipleri. Ben "sevmek zorunda değilsin" diyorum. "Sevmek" esasında haddimiz olmayan şeylere burnumuzu sokmak için bir gerekçe değil. Bu şekilde sevdiğimizi iddia ettiğimiz şeylere zarar veririz. Hal böyleyken sevmemek ve uzak durmak çok daha sağlıklı davranış.

  • JohnSmith @johnsmith

   @gkabacaoglu insanlar sevgi duyuyorlar, çoğu o yüzden takip ediyor. Bu TV dizilerindeki oyuncuları hatta ötesinde dizi karakterini sevmek gibi. hatırlarsınız belki aşkı memnuda Adnan Ziyagil oynayan Selçuk Yöntem'e katıldığı bir yemekte gizlice bir not iletmişler, içinde Bihter sizi aldatıyor yazıyormuş. Yani öyle burası teknoloji sitesi sevmeyin editörleri demekle olamıyor, olamaz, anlamakta zorlanıyorum demişsiniz, anlamasakda durum bu. Sevene, 'sevme, sevmek zorunda değilsin' den(e)mez. Siz bunu derseniz o da size istediğini der. (Çünkü siz kendinizde her ne sabeple olursa olsun bu hakkı görüyorsanız, karşınızdakine de bu hakkı vermiş olursunuz. Siz kendi önermelerinizin doğru olduğu varsayımıyla yola çıkıyorsunuz ama bu sadece sizin görüşünüz ve karşınızdakinin görüşü de aslında aynı değerde. Örneğin 'ben kendimi koruma amaçlı vurdum' dediğinizde karşı tarafın tam aksini iddia etmesi gibi, ya da , birinin terörist dediğine diğerinin özgürlük savaşçısı demesi gibi)

   Aslında dediğim gibi bence de çok uzadı, uzaması fayda değil zarar veriyor, onur kırıcı noktalara geldiysede onları görmedim demekki. Sizinle tartışmak istemem çünkü en temelde aynı düşünüyoruz, çözüm politikasında ayrılıyoruz 🙂

LP'nin gündemde "izlemeye devam eden kaldıysa" demesi de ne abartıldı arkadaş! Buranın müdavimi sayılabilecek bazı arkadaşların ekşisözlük'teki ağır eleştirilere hak vermesi de bana garip geliyor. LP'nin huyunu suyunu bilmek için Teknoseyir'i ezelden beri takip etmeye de gerek yok. Adam uzun içeriğin izleyiciyi sıktığını düşünüyor, bu yüzden Apple etkinliğine 20 dakika ayrılması da hoşuna gitmiyor. Oyun incelemelerinde bile sürekli "hadi aksiyon görelim" diyen birinden bahsediyoruz. Bu acelecilikte haklıdır, haksızdır onu bilemem. Sonuçta Teknoseyir "hergün 10 dk teknoloji molası" mottosuyla yola çıkmış bir yayın. Tabiki o 10 dakikalar 20-30-40 dakikaya çıkalı çok oldu, şahsen bundan şikayetçi de değilim, pek çok kişinin olduğunu da sanmıyorum. Ama LP'de hala "mümkün olduğunca kısa tutalım" kaygısı var demek ki. Yeri geliyor LP de konuyu uzatıyor ama sürekli "yine konuyu çok dağıttık" demesinden mantığını anlayabiliyorsunuz. Dizüstü bilgisayar incelerken altındaki vida sayısına kadar bahseden yayın da var. Eleştirmiyorum, kimi insan için onu izlemek daha tatmin edici olabilir. Ama doğru ya da yanlış, LP bu kanalın izleyici kitlesinin öyle olmadığını düşünüyor ya da öyle olmasını istemiyor. Bu çerçevede söylenmiş önemsiz bir sözü böylesine magazinleştirmek herhalde sadece ekşicilerin yapabileceği bir şeydir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sevgili Teknoseyir ahalisi, Samsung Galaxy Tab S3 almayı planlıyorum. Pahalı olduğunun farkındayım ancak profesyonel hayatımda bana çok yardımcı olacağı için paraya kıymaya karar verdim. Tek kafamı kurcalayan 4:3'lük ekran boyutu. Bu boyut e-kitap okurken, sytlus ile not alırken veya video izlerken nasıl bir deneyim yaşatır? Benzer ekran boyutlarını kullanan varsa yorumlarını çok merak ediyorum (örn.: 9.7 inch ipad pro). Tab S3 dışında 10.6 inch boyutundaki Galaxy Book da benim için bir alternatif, ancak anroid'in windows'a göre daha pratik olacağını düşünüyorum. Sizin bu konudaki görüşleriniz neler? #SamsungGalaxyTabS3 #Tablet #tablettavsiye

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7
 • 3dfx @3dfx

  Tablette ipad cok iyi. Ben zamaninda ipad 4 almistim. Arkadasta pratikmis bu diye kalemli samsung tablete 2 ipad parasi vermisti nerdeyse. Ipadi ben haftada bir sarj ederken o en iyi iki gunde bir sarj ediyordu.

 • sawgent @sawgent

  iPad Pro 9.7 kullanıyorum. Satabilirsem tab s3 almayı düşünüyorum. Biraz daha sarkarsa tab s4 bekleyebilirim.

  AMOLED ile ipad ekranından çok daha iyi bir deneyim sunuyor. Yanında verilen spen de çizimlerde ve not almada çok işine yarar.

 • Doğa @doga

  Ben de kalem var diye iPad Pro ya da bunlardan birini düşünüyorum çizim için. Çizim konusunda iddialı mı diye araştırıyorum bu aralar. Eğer çizim yapabileceğim bir ürünse iPad Pro yerine Samsung tercih edeceğim.

 • Gökhan Kabacaoğlu @gkabacaoglu

  @dogaylmz @orcun @sawgent @3dfx @kman @esa Öncelikle geri bildirimler için çok teşekkürler. Biraz daha ayrıntılı bir açıklama yapayım. Tableti temelde not almak, makale ve kitap okumak için kullanacağım. Tabi ki bunun yanında video tüketimi ve oyun için de kullanılacak. Stylus benim için hayati öneme sahip. Zaten yaklaşık 5 yıl boyunca Galaxy Note 10.1 kullandım, ancak birkaç ay önce boot ekranında takıldı ve her şeyi denememe rağmen bir daha açılmadı. Note 10.1'den memnundum, donanımı eskimişti, uzunca bir süre custom romlarla idare ettim ama işimi görüyordu. Bozulmasa yeni bir tablet almazdım muhtemelen. O yüzden "madem bu kadar para vereceğim, ince eleyip sık dokuyayım" diyorum.

  Normalde Apple'dan çok da haz etmeyen biri olarak iPad Pro 9.7 inch'i ciddi ciddi düşündüm. Ama iki gerekçeyle vazgeçtim. (1) Galaxy Tab S3'le aynı fiyat ama aksesuarlar çok pahalı. Sırf stylus için 400 küsür lira istiyorlar ve dediğim gibi stylus benim için olmazsa olmaz. Yarın öbür gün kazayla stylusu kaybetsem ver bi 400 lira daha. Klavye almaya kalksam o da 600 küsür lira. Galaxy Tab S3'ü ön siparişle alırsam bedavaya geliyor. Özetle aksesuarları da almaya kalkarsanız bir anda 1000 liralık bir fark oluşuyor. (2) Android'de satın aldığım uygulamalar var ve bunlara ya da muadillerine tekrar para ödemek istemiyorum. Ayrıca Android'de eksikliğini hissettiğim bir uygulama yok. O yüzden öneren arkadaşlar yine de sağolsunlar ama iPad bir seçenek değil şu anda benim için.

  Galaxy Book'u sormamın sebebi de şu. Eğer Windows bana Android'dekine yakın bir tablet deneyimi sunabilecekse, bazı profesyonel masaüstü uygulamaları çalıştırmak adına Windows tablet alabilirim. Ancak "tablet deneyimi" hala öncelik. Zira zaten Windows bir dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Benzer soruyu buradan daha önce de sormuştum ve bazı arkadaşlar Windows tabletlerde pil ömrünün yeterince iyi olmadığından bahsetmişti. Bu tablet deneyimini sakatlayan bir şey örneğin. Sizin bu tip tecrübeleriniz oldu mu Windows tabletlerle onu merak ettim.

  Aklıma takılan en temel soru 4:3 ekran boyutuydu. Zira (CRT monitörlü eski günleri saymazsak) daha önce kullandığım bir oran değil. Günümzde 16:9 bir nevi standart olduğu için 4:3 tablette nasıl bir deneyim yaşatır emin olamadım.