Ubisoft Notre-Dame Katedrali'nin restorasyonu için 500 bin Euro bağışlamış. Ayrıca Assassin's Creed Unity oyununu da UPlay üzerinden bir hafta boyunca ücretsiz dağıtıyorlar. Fransız İhtilâli döneminde Paris'te geçen oyunda Notre-Dam bütün heybetiyle yer alıyordu. Oyun firmalarının bu tür üzücü olaylarda duyarlı davranması mutluluk verici. Umarım bu çabalar sonuç verir ve Notre-Dame eski şaşalı günlerine kavuşur. #oyun #notre-dame #ubisoft

Supporting Notre-Dame de Paris

We stand in solidarité with our fellow Parisians and everyone around the world moved by the devastation the fire caused.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mcm @saturasyon

  Duyarlılık dediğin harika bir reklam, harika bir fırsat. Üstelik Ubisoft Fransız firması, uzun vadede devlet destekleri konusunda ne gibi güzellikler yapılır bilinmez.

  Elin oğlu Avrupalı, yapmaz öyle şeyler demeyin, yaparlar.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Duyarlılıktan öte PR bu. Yoksa duyrulmazdı.

 • PhoeniXim @phoenixim

  Oyunu 1 hafta süresince indirip istediğimiz zaman oynayabiliyor muyuz yoksa sadece 1 haftalığına mı oynayableceğiz?

 • Gökhan Kabacaoğlu @gkabacaoglu

  Bu bir PR çalışması diyen arkadaşlar fazlaca önyargılı bakıyor meseleye. Kısaca birkaç cevap vereyim. Öncelikle Ubisoft'un neden böyle bir PR çalışmasına ihtiyacı olsun ki. Örneğin şu anda ciddi bir imaj problemi mi var? Varsa da bu oyun satışlarını nasıl etkiliyor mesela? Ubisoft böyle bir duyarlılık gösterdi diye beğenmediğim halde Far Cry'ın son oyununu mu satın alıyorum? Oyun piyasası pek böyle bir piyasa değil. Evet oyun şirketleri için PR önemli olabilir ancak PR'ın satışları etkileyen kısmı doğrudan oyunlarla ilgili şeyler. Oyunun kendisi veya ceplerinden çıkan para dışındaki faktörleri oyuncular pek umursamıyor. Örneğin belirli şirketlerdeki crunch kültürü bu şirketlerin imajını olumsuz etkilese de muhtemelen satış başarımı anlamında hiçbir şeyi değiştirmiyor. Dolayısıyla "Ubisoft da iyi reklam yaptı" denecek bir durum yok sanki.

  Hadi velev ki PR çalışması olsun. Halen yapılan şeyin kıymetini azaltmaz bence. 500 bin euroyu beğenmeyen bir arkadaş olmuş. O kadar da kötü değil be! Oyun şirketlerini ekonomik anlamda fazla gözümüzde büyütmemek lazım. En büyülerden biri olsa dahi, Ubisoft'u Total ve Loreal gibi devasa şirketlerle kıyaslamak bayağı abes. Bir de mesele burada sadece para vermek değil. AC Unity dağıtma işine salt "beleş oyun verdiler" gözüyle baksak da aslında oyunculara şunu diyorlar: Biz size bunu bedava veriyoruz, siz de oyuncular olarak karşılığında gönlünüzden ne koparsa katedrale bağışlayın. 3-5 kuruş da oyuncular bağışlasa bir şeydir yine de.

  Son olarak Fransız şirketi olmasına takılmayı da anlamadım. Tabi ki Bulgaristan'da olsa yapmazdı, normal, çünkü Fransız şirketi. Bulgaristan'da benzer olay olsa ve Bulgar şirketleri de bu tür bağışlarda bulunsa "ama Fransa'da olsa yapmazlardı" mı diyeceğiz? Eee... Devlet de karşılığında destek verirmiş, arka çıkarmış, falan... Ubisoft Fransız devleti için önemliyse zaten destek veriyordur. Destek vermiyorsa da devlet yetkilileri bir anda "biz de sizi görelim" mi diyecek? Ulusal meseleleri bu kadar mı karşılıklı çıkarlar üzerinden kurguluyorlar? Böyle fantastik şeyler nispeten medeni ülkelerde pek olmuyor sanki. Hatta Türkiye'de dahi böylesinin olacağını sanmam.

  Neyse, lafı fazla uzattım. Burada "Ubisoft harika şirket, kendilerine şapka çıkarmalıyız" gibi bir şey söylemiyorum. Hatta ideolojik nedenlerle çok uluslu şirketlerden de pek haz ettiğim söylenemez. Ama iyi şeyleri takdir etmeyi bilelim istiyorum. Öküz altında buzağı aramanın pek anlamı yok.