Ucuz yollu Superbox | ZTE H267A + Alcatel Y900NB

Giriş

Merhaba bu paragrafta kendime 4G router işlevi gören sistemimden bahsedeceğim. Bu yazıyı biraz Network bilgisi, Firmware modlama, ölücülük vb. içerebilir 🙂 .

Öncelikle bulunduğum yerden bahsediyim 2 seneye kadar sadece adsl bulunan 16mbit hızın Dükkanın uzak olmasından dolayı 10 mbit gelen bir adsl altyapısı vardı.  Yakında vdsl geldi. Şuan Dükkanda 24 civarı indirme alabiliyorum. Fakat üniversiteye gideceğim için altyapıdan bağımsız bir çözüm aramaya başladım.

Her şey sınırsız mobil internet paketi olduğundan haberim olması ile başladı. (Lütfen Paket ile ilgili bir soru sormayın!) Çekmecede duran daha önce ₺ 25 ye aldığım ZTE MF65M 3G modemi çıkarttım. Bu paketde geçip 1 ay kadar kullandım. Upload yapmadığınız sürece gayet akıcı bir web deneyimiydi. Ping konusunu bilmem, online oyun oynamam. Ortalama 10-15mbit hız aldım. Upload hızı dükkana göre iyiydi fakat bu durumda internet kullanılmaz hale geliyordu. Superbox yada sim takılan 4G Router cihazlar gerçekten  benim bütçemi çok aşıyordu. Sonra 2. el 4G mobil modemlere bakmaya başladım.

4G Vınn- Alcatel Y900NB

2.el mobil modemlere baktığınızda operatörler tarafından Türkiye'ye getirilen cihazlar serisini görürsünüz. Vodafone da r216, Turkcel e5573, Turk Telekom MW40V1 vesaire diye liste uzar gider. Genelde bu cihazlar sahibindende 100-150 bandına satılıyor. Letgodan 60-70e de düşüren gördüm. Fakat bu cihazlar giriş seviyesi cihazlar modemleri cat4 olup 150down 50 up maximum hız vaat ederler. Turkcell de iyi hızlar almanıza karşın bu cihazlarda band birleştirme olmadığı için -4G ihalesinde en az band satın alan- vodafone de iyi hızlar almanız pek mümkün değil. Zebramo uygulamasında Alcatel Y900NB model bir mobil modem buldum. Cat6  bir modem olup upload da fark etmese de download da 300mbit destekliyor. Bundan daha önemlisi 2 frekans birleştirme özelliğine sahip. 5Ghz Wifi desteği ve Usb3 kullanması diğer modemlerden kendini ayıran farklardan.

Alcatel Onetouch 300mbps Turbo Vınn Wifi Y900nb - n11.com

Ha şimdi soracaksınız -ya da aklınızdan geçireceksiniz- Zaten kim 4G de 150mbit aktif kullanıyor da sen gidip 300mbitlik olana bakıyorsun. Başta saydığın modemlerden al geç işte 🙂 Cevap hakkımı kullanıyorum, Kablosuz teknolojilerinde bir levent pekcan yaklaşımı olarak sana lazım olanın 2 katını al felsefesi vardır. Bunun sebebi pratikte vaadilenin genelde yarısın kullanılabilir olmasıdır. Ayrıca Zaten aynı fiyata bulmuştan neden daha iyi olmasın 🙂 ?

2. el olarak Şarj aleti + Usb 3 kablo + Mobil modemi  kargo dahil ₺ 120 gibi bir fiyata aldım.

Mobil modem geldi. Arayüzü vs gayet güzel. Ayrıca play storeden indirebileceğiniz mobil uygulama ile de yönetim yapabiliyorsunuz. Turkcell arayüzü çok kısıtlamamış sadece logosunu koymuş. TR069 portunu bile basitce kapatabiliyorsunuz. Cihazda herhangi bir simlock yok istediğiniz hattı takıp kullanabiliyorsunuz.

Birazda teknik konuşacak olursak. Mediatek (ZTE MF65M) bir modemden qualcomm bir modeme geçmenin farkını cidden hisstediyorsunuz, boot süreleri arayüz tepkisi vb çok iyi. Daha stabil ayrıca. Bir mobil modemde bile fark yaratırken Gidip hala Mediatek işlemcili telefon alanlar var 😛  Tabi ben rahat duramam Hemen 4pda yı kurcalamaya başladım.herhangi bir mod, daha iyi bir firmware var mı diye. Birkaç firmware denemem sonucu cihazın içinde genel bazı özellikleri kaybettim. (DMZ ve port yönlendirme, türkçe dil seçeneği.). Orijinal firmware de olmadığı için öyle kaldım 🙁 .

Sonuç olarak 1 ay kadar kullandım bu cihazı. 25-30mbit download aldım. Upload yaparken internet kanserlenmedi. 4G den hiç düşmedi belli bir verim aldım eski 3G modemime göre.

Modem- ZTE H267A

Tweedehands Zte H267a Fiber&Vdsl Modem Ac Destekli te koop in ...

Evde gigabit bir alet olmaması sonucu p2p aktarımlarım oldukça yavaştı. Ayrıca mobil modemi sadece wifi olan cihazlarda kullabiliyor olmak da bazı sorunlar yaşatmaya başlamıştı bana. 4G modemi aldıktan 1 ay sonra 2. el 4G dongle destekli modem aramaya başladım. Başlıca kriterlerim Superonline, Turk telekom vb branded olmaması öyle ise Root şifresinin kırılmış olması ve gigabit lan portlarının olması idi. Bu sefer gökte ararken yerde buldum durumu oldu Zebramoda ZTE H267A modem buldum superonline tarafından verilmiş bir modem. Hemen özelliklerine baktım: AC 1200mbit, gigabit lan. 128mb ram 128mb rom. Donanım olarak iyi gözüküyordu. Sonra DH de bu modemin ana konusu okudum 1 saat sürdü. Root şifresi kırılmış alternatif yazılımları bulunan . Büyük ihtimal benim Modemimle uyumlu çalışacak bir modeldi. Bu model sadece isplere özel -diğer isplerinki gibi-  üretilen 10 dolarlık bir cihaz. Sitesinde vb herhangi bir düz firmware ya da 4g usb dongle için destek bulmak pek mümkün değil.  Bu ürünü de adaptör + telefon kablosu + ethernet kablosu ve kargo dahil ₺ 60 aldım.

Modem geldi. Root şifresi ile TR069u kapattım. Sonra usbden mobil modemi bağladım ama oda ne çalışmıyor 🙂 . Şaşırdık mı tabiki hayır. Burada sorunu hallettemde şu yazı çok yardımcı oldu, https://help.keenetic.com/hc/tr/articles/360000464180-3G-4G-LTE-modem-ile-internet-ba%C4%9Flant%C4%B1s%C4%B1

Özetle Mobil modemleri usbden bağladığınızda CDC(CD rom olarak gözükmek) , Rndis  ya da

RAS modları varmış. Rndis zaten tanıdık gelmiştir ileri okuma için üste linki bıraktım. Ben aleti TCL nin diag yazılımıyla mobil modemi Rndis e getirdim. Fakat gene taktığımda çalışmadı Bunun üzerine firmware dan şüphelendim. Cihazda yüklü gelen süperon

line yazılımda  dongle için gerekli dosyalar yok. DH

de paylaşılan çek cumhuriyetinde o2 firmasına ait olan firmware yükledim. Ve sorunsuz olarak çalıştı. Hatta markasına kadar gözüküyor 🙂

Sonuç

Belli bir emek, mesai ve zaman harcayarak istediğim sistemi nakit olarak ucuza hallettim diyebilirim. Gerektiğinde Mobil modemi cebime koyar giderim gerektiğinde usbden bağlar evde kullanırım. Toplam 120 + 60 = 180 tl gibi bir maliyetle bu işi kotardım. Hız olarak 25-30mbit down. 15-20 mibt up. alıyorum. Pingim modemin araya girmesinden dolayı 10-15ms arttı. Ama dediğim gibi online oyun oynmıyorum. Benim için bir macera oldu 🙂 . Yazımı okudunuz için teşekkürler.

@orcun ve @temp hocama cihazlarla ilgili sorularımı yanıtladığı için teşekkürler.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

FreeBSD

Adı pek duyulmamış, duyulsa da ne olduğu pek bilinmeyen bir işletim sisteminden bahsetmek istiyorum. Bu işletim sistemi, daha çok arka planda ve hizmet amaçlı kullanılsa da günlük kullanım için tercih edilebilecek seçeneklerden biri. Bu yazıda, incelemeden çok günlük kullanım deneyimlerimden bahsedeceğim.

BSD (Berkeley Software Distribution) ailesinden olan FreeBSD, bir Unix türevidir ve BSD lisansını kullanır. Ücretsiz olan bu işletim sistemi, topluluğu tarafından geliştirilmektedir. Ağ, performans ve güvenlik FreeBSD'nin öne çıkan özelliklerindendir.

Linux dağıtımları kullanmış insanlar genelde çok yabancılık çekmezler fakat bu sistemlere uzak olan insanlar için uzun ve zorlu bir alışma süreci gerekebilir. Birçok insan bu zorlu sürecin henüz başındayken vazgeçer. Tesadüfen tanıştığım bu işletim sistemini yaklaşık üç yıldır ana bilgisayarımda ve tek işletim sistemi olarak kullanıyorum. Bu üç yıllık süreçte neler yaşadığımdan bahsetmek istiyorum.

Bu işletim sistemini bir masaüstü ortamı ile kullanabileceğimi fark ettiğim an onu günlük hayatımda kullanmaya karar verdim. Bunu bu şekilde belirtmemin sebebi, temel kurulumda varsayılan olarak bir masaüstü ortamı ile birlikte gelmiyor olması. Bu durumu en başta biraz yadırgasam da sonradan benimsemeye başladım. FreeBSD'nin temel kurulumundan sonra, onu kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda şekillendirmeniz gerekir. Neler yapabileceğiniz hayal gücünüzle sınırlıdır desem sanırım çok yanlış olmaz. FreeBSD ile bir sunucu, ofis bilgisayarı, güvenlik duvarı, ağ geçidi veya bir medya oynatıcı inşa edebilirsiniz. Benim kullanım tercihim daha çok günlük kullanımdan yana oldu. Bu günlük kullanım senaryosunda web gezintisi, video izleme, programlama, görsel düzenleme, video montaj, canlı yayın, ses ve müzik düzenleme, modelleme, vektörel grafik ve temel birkaç bilgisayar oyunu var. Masaüstü ortamı olarak Gnome, Lxde, Mate, Cinnamon, Lumina ve Xfce seçeneklerini denedim ve hepsini ortalama üç ay kadar kullandım. Bu masaüstü ortamlarından en özel olanı, BSD ailesi düşünülerek tasarlanmış olan Lumina masaüstü ortamıdır fakat ben pek alışamadım. Tercihim nispeten daha yekpare ve sorunsuz bir çalışma ortamı sunmasından ötürü Xfce'den yana oldu.

İhtiyacınız olan yazılımlar için port sistemi ve paket deposu bulunur. Yazılımları kaynak kodundan derleyerek kurmak ve çalıştırmak isterseniz port sistemini kullanabilirsiniz. Daha yaygın olan kurulum yöntemini kullanmak isterseniz paket deposunu tercih edebilirsiniz. Yazılım desteğini ele alırsak, diğer işletim sistemlerinde kullanmış olduğunuz yazılımların çoğunu FreeBSD deposunda bulamayacaksınız fakat benzer yapıda ve benzer özelliklerde oldukça yazılım mevcut. Yazılım desteğinden bahsetmişken, FreeBSD geliştiricileri tarafından geliştirilen bir Linux ikili uyumluluk paketi mevcut ve böylece tamamı olmasa da bazı Linux yazılımlarını kullanabilirsiniz. Çok tavsiye etmesem de bazı yazılım ve bilgisayar oyunları için Wine (Windows Emulator) kullanabilirsiniz. Eğer sıkı bir bilgisayar oyuncusu iseniz, FreeBSD hiç size göre değil.

Temel donanım anlamında şahsen bir problem yaşamadım ama temel veya harici donanımlar için bir araştırma yapmakta fayda var. Bazı özel donanımlarda problem yaşadım ve bir çözüm bulamadığım için o donanımları kullanmaktan vazgeçtim. Örnek vermek gerekirse, M-Audio'nun bir usb ses kartı ve yine M-Audio'nun usb girişli bir midi klavyesini çalıştıramadım. Kişisel bir gözlem olarak şunu söyleyebilirim eğer usb girişli bir cihazınız varsa ve driver'ı yok ise pek fazla şansınız olmuyor.

Performanslı ve stabil bir işletim sistemi olduğunu söyleyebilirim fakat bu, kullandığınız donanıma ve o donanımın uyumluluğuna göre değişebilir. Bu güne kadar donma, takılma, kilitlenme benzeri bir durum yaşamadım fakat harici ve uygulama bazında aldığım hata raporları oldu. Yazılım desteği anlamında çok fazla memnun etmese de sistem güncellemeleri ve güvenlik güncellemeleri açısından oldukça başarılı. Kullanılan masaüstü ortamına göre değişen ve sorunsuz olmayan bir Türkçe desteği de mevcut. Son olarak bir kaç artı ve eksi yönünden bahsederek bitirmek istiyorum.

Eksi yönler ile başlıyorum.

 • Port sisteminden kurulmuş bir yazılımın bir bağımlılığı, paket deposundan kurulmuş bir yazılımın bağımlılığıyla çakışabiliyor. Çözümsüz değil fakat uğraştırıcı.
 • Yazılım kurulumunda yazılım dosyalarının nereye kopyalandığı hakkında bir bilgilendirme yok.
 • Paket deposu güncellemesinde yeni eklenen yazılımlar hakkında bir bilgilendirme yok.
 • Mount, yani sisteme ekleme kısmında yapacağınız küçük bir hata sonrası sistemi çalışır hale getirmek biraz uğraştırıyor.
 • Birçok akıllı telefonu tanımıyor. (Dosya aktarımını FTP ile bağlanarak kablosuz hallediyorum)

Bunlar da gözlemleyebildiğim artı yönler.

 • Oldukça güvenli.
 • Sadece bir tane FreeBSD var. Onlarca dağıtım arasında tercih yapmak gerekmiyor.
 • Tüm sistemi şekillendirmeye izin verdiği için oldukça verimli bir sistem elde edebilmek mümkün.
 • Tek bir satırla tüm dahili veya harici yazılımlar güncellenebiliyor.
 • Kaynak koddan derleyerek kurulum yapmak nispeten daha basit.
 • Kernel'i özelleştirmek ve tekrar derlemek nispeten daha basit.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pek sık kullanmadığım masaüstü bilgisayarımı Koronavirüs araştırmaları için Folding@Home projesine bağışladım. Virüsün yapısını anlamak ve hastalığının tedavisini bulmak için sizler de bu adresten Folding@Home Client uygulamasını indirerek, bilimsel araştırmalara destek olabilirsiniz: https://foldingathome.org/start-folding/ . Kurulum aşamaları çok basit, direkt next, next, finish ile tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca bir de Folding@Home üzerinde bir takım oluşturdum ismi: "teknoseyir cpu power". Bu takım numarasını kullanarak siz de projeye yaptığınız katkılardan topladığınız puanlar ile takım tablosunda yer alabilirsiniz: 242673. Takımdakilerin ne kadar katkı yaptıklarını görmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz: https://stats.foldingathome.org/team/242673 [sunucu yoğunluğundan dolayı açılmayabiliyor bazen].

Aslında bu takımla ilgili farklı fikirlerim vardı fakat coronavirüs patlak verince acilinden kurmak ve paylaşmak istedim. Daha müsait bir zamanımda bir blog yazısı hazırlayıp, detaylar hakkında bilgi vereceğim.

#Folding #CoronaVirus #Bilim #foldingathome

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

Mouse'un Bozulan Switch'i Nasıl Değiştirilir ?

Bildiğiniz gibi arada mouse'un sağ sol veya her hangi bir tuşu bozulabiliyor. Bu bazen tıkladığınız halde tıklamama veya tıklıyor ama kendi kendine bırakıyor, ya da ben tek tıkladım o çift tıklıyor vs. gibi sorunlar olabiliyor. Bu rehberde size nasıl değiştireceğinizi anlatacağım.

Gereken malzemeler.

 • Havya
 • Lehim teli
 • Lehim pompası veya eski lehimi temizleyeceğiniz lehim emme teli
 • İşlem bitince pcb'den pislikleri temizlemek için tiner veya alkol

Öncelikle mouse'un markası modeli ne olursa olsun. Bu işe el beceriniz yoksa '' ya ben hayatımda tornavida bile tutmadım lehim falan bilmiyorum '' diyorsanız bu işe girmenizi önermem. Hani elinizdeki cihazdan da olabilirsiniz.

Benim elimde bu iş için Razer Ouroboros model mouse vardı. Sol tık bazen basıyor bazende kendisi bırakıyordu vs. belli ki switch'i değiştirilmesi lazım, bunun harici cihazda sorun olmadığı içinde çöp olmasına gerek yok.

Öncelikle mouse'un içini açmamız gerekiyor. Komplike bir model ise biraz uğraştırabilir. Bendeki model o açıdan baya uğraştırdı. Cihazın altındaki büyük etiketleri söküyorsunuz. Pad yani sürtünen kısımları da sökmeniz lazım altında da vida olabiliyor. Bu tabi cihaza modele göre değişebilir.

 

Vidaları çıkarttıktan sonra üst kısmı ayırıyorsunuz.

 

Dediğim gibi her mouse'da böyle olacak diye bir şart yok. Bendeki biraz zor modeli üst tuşlar için ve pilin sıcaklık sensörü için anakartında ek soket yapılmış.

 

Üst kısmı çıkarttığımda gördüğünüz gibi sağ ve sol switchler ortaya çıktı. Kalitesi güzel omron marka ama mouse 2013 model olması lazım bunca yıldır tabi kullandıkça aşınan bir yapı olduğundan bozulması olası bir parça switch. Bu cihazda sadece sol switch değişecek ancak gene de cihazın üst anakartını ayırmam gerekiyor.

 

Üst switch kısmını ayırdıktan sonra arızalı olan switch'i söküp yerine muadil herhangi bir switch'İ lehimleyeceğiz. Her hangi bir mouse switch'i olur, ancak tabi olmuşken kalitelisi olsun derseniz omron bu konuda çok iyidir.

 

Eski arızalı switch'in bacaklarına önce biraz lehimledim. Sonrada bu lehimi tekrar eritip lehim pompası ile çektim. işlem bitince daha temiz olsun diye de lehim emdirme teli ile de üzerinden geçip anakartı pamuk ve tinerle lehim yapılan pisliği kalan kısımları temizledim.

 

Yeni switch'i lehimledikten sonra etrafında kalan artıkları pislikleri vs. tekrar tiner ile temizledim. Ve gerisin geriye cihazın anakartı vs topladım.

 

Her modelde tabi bu kadar parça vida vs çıkmayabilir, cihazınıza bağlı birşey. Ama tavsiyem gruplandırın, atıyorum kağıt'a yazın ne neyin vidası ? nereden söktünüz vs. vs. yada telefondan 2 dk fotoğrafını çekin. 🙂 Sonra toplarken zorlanmazsınız '' ya bu vida nerenin acaba ? sıktık ama galiba fazla sıktık arkadan deldi '' gibi bir durum olmaz.

Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu mouse'u bana temin eden @awsalli arkadaşımıza da teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bunu alıp faydasını gören oldu mu?

Etik Hacker Olma Kursu

En güncel yazılımların ve araçların kullanımını öğrenerek, canlı örnekler yaparak Etik Hacker olmayı öğrenin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Oyun geliştiricileri için Trigonometri temelleri yazısı: http://allenchou.net/2019/08/trigonometry-basics-sine-cosine

#OyunGeliştirme #Programlama #Trigonometri #Geometri

Gamedev Tutorial: Trigonometry Basics – Sine & Cosine | Ming-Lun "Allen" Chou...

[latexpage] Full source files are available on Patreon.This post is part of my Gamedev Tutorials Series. Here is the Chinese translation of this post.本文之中文翻譯在此 Overview Trigonometry...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Digitalocean'da 5 dolarlık droplette en sağlıklı WordPress kurulumunu nasıl yaparım? 1GB RAM var bu seçenekte. En az 2GB RAM öneriliyor aslında ama direk ikiye katlıyor ücreti. Biraz araştırdım, günlük 5-10 bin ziyaretçiyi bu donanımla karşılayabildiklerini söyleyenler var.

Benim sunucuda Ubuntu 18.04 üzerine Apache(LAMP) kurulu. Günlük maksimum bin ziyaretçim var. Tek başına sorun çıkarmıyor gerçi ama geçenlerde WordPress multisite ile bir site daha ekleyim dedim, ziyaretçi almadığı halde veritabanı hatası vermeye başladı.

Nginx kullansam Apache yerine ne değişir? Böyle ufak ölçekli sitelerde pek farketmediği söyleniyor ama yine de emin olamadım. #WordPress #Apache #Nginx #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 22 / 45