Mouse'un Bozulan Switch'i Nasıl Değiştirilir ?

Bildiğiniz gibi arada mouse'un sağ sol veya her hangi bir tuşu bozulabiliyor. Bu bazen tıkladığınız halde tıklamama veya tıklıyor ama kendi kendine bırakıyor, ya da ben tek tıkladım o çift tıklıyor vs. gibi sorunlar olabiliyor. Bu rehberde size nasıl değiştireceğinizi anlatacağım.

Gereken malzemeler.

  • Havya
  • Lehim teli
  • Lehim pompası veya eski lehimi temizleyeceğiniz lehim emme teli
  • İşlem bitince pcb'den pislikleri temizlemek için tiner veya alkol

Öncelikle mouse'un markası modeli ne olursa olsun. Bu işe el beceriniz yoksa '' ya ben hayatımda tornavida bile tutmadım lehim falan bilmiyorum '' diyorsanız bu işe girmenizi önermem. Hani elinizdeki cihazdan da olabilirsiniz.

Benim elimde bu iş için Razer Ouroboros model mouse vardı. Sol tık bazen basıyor bazende kendisi bırakıyordu vs. belli ki switch'i değiştirilmesi lazım, bunun harici cihazda sorun olmadığı içinde çöp olmasına gerek yok.

Öncelikle mouse'un içini açmamız gerekiyor. Komplike bir model ise biraz uğraştırabilir. Bendeki model o açıdan baya uğraştırdı. Cihazın altındaki büyük etiketleri söküyorsunuz. Pad yani sürtünen kısımları da sökmeniz lazım altında da vida olabiliyor. Bu tabi cihaza modele göre değişebilir.

 

Vidaları çıkarttıktan sonra üst kısmı ayırıyorsunuz.

 

Dediğim gibi her mouse'da böyle olacak diye bir şart yok. Bendeki biraz zor modeli üst tuşlar için ve pilin sıcaklık sensörü için anakartında ek soket yapılmış.

 

Üst kısmı çıkarttığımda gördüğünüz gibi sağ ve sol switchler ortaya çıktı. Kalitesi güzel omron marka ama mouse 2013 model olması lazım bunca yıldır tabi kullandıkça aşınan bir yapı olduğundan bozulması olası bir parça switch. Bu cihazda sadece sol switch değişecek ancak gene de cihazın üst anakartını ayırmam gerekiyor.

 

Üst switch kısmını ayırdıktan sonra arızalı olan switch'i söküp yerine muadil herhangi bir switch'İ lehimleyeceğiz. Her hangi bir mouse switch'i olur, ancak tabi olmuşken kalitelisi olsun derseniz omron bu konuda çok iyidir.

 

Eski arızalı switch'in bacaklarına önce biraz lehimledim. Sonrada bu lehimi tekrar eritip lehim pompası ile çektim. işlem bitince daha temiz olsun diye de lehim emdirme teli ile de üzerinden geçip anakartı pamuk ve tinerle lehim yapılan pisliği kalan kısımları temizledim.

 

Yeni switch'i lehimledikten sonra etrafında kalan artıkları pislikleri vs. tekrar tiner ile temizledim. Ve gerisin geriye cihazın anakartı vs topladım.

 

Her modelde tabi bu kadar parça vida vs çıkmayabilir, cihazınıza bağlı birşey. Ama tavsiyem gruplandırın, atıyorum kağıt'a yazın ne neyin vidası ? nereden söktünüz vs. vs. yada telefondan 2 dk fotoğrafını çekin. 🙂 Sonra toplarken zorlanmazsınız '' ya bu vida nerenin acaba ? sıktık ama galiba fazla sıktık arkadan deldi '' gibi bir durum olmaz.

Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu mouse'u bana temin eden @awsalli arkadaşımıza da teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bunu alıp faydasını gören oldu mu?

Etik Hacker Olma Kursu

En güncel yazılımların ve araçların kullanımını öğrenerek, canlı örnekler yaparak Etik Hacker olmayı öğrenin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Oyun geliştiricileri için Trigonometri temelleri yazısı: http://allenchou.net/2019/08/trigonometry-basics-sine-cosine

#OyunGeliştirme #Programlama #Trigonometri #Geometri

Gamedev Tutorial: Trigonometry Basics – Sine & Cosine | Ming-Lun "Allen" Chou...

[latexpage] Full source files are available on Patreon.This post is part of my Gamedev Tutorials Series. Here is the Chinese translation of this post.本文之中文翻譯在此 Overview Trigonometry...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Digitalocean'da 5 dolarlık droplette en sağlıklı WordPress kurulumunu nasıl yaparım? 1GB RAM var bu seçenekte. En az 2GB RAM öneriliyor aslında ama direk ikiye katlıyor ücreti. Biraz araştırdım, günlük 5-10 bin ziyaretçiyi bu donanımla karşılayabildiklerini söyleyenler var.

Benim sunucuda Ubuntu 18.04 üzerine Apache(LAMP) kurulu. Günlük maksimum bin ziyaretçim var. Tek başına sorun çıkarmıyor gerçi ama geçenlerde WordPress multisite ile bir site daha ekleyim dedim, ziyaretçi almadığı halde veritabanı hatası vermeye başladı.

Nginx kullansam Apache yerine ne değişir? Böyle ufak ölçekli sitelerde pek farketmediği söyleniyor ama yine de emin olamadım. #WordPress #Apache #Nginx #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 22 / 45

Bedelli askerlik konusunda bilgisi olan var mı? Haziran 2020'ye kadar tecili olanlar Temmuz 2020'de mi başvuracak?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 22

The Simpsons karakterlerini CSS ile çizmiş adam. Mükemmel iş valla. Ben iki div'i yan yana zor hizalıyorum 😂 Ayrıca ilgililer için stilleri de Github'da yayınlamış. #TheSimpsons #CSS

https://pattle.github.io/simpsons-in-css/

The Simpsons in CSS

The Simpsons in CSS
BeğenFavori PaylaşYorum yap