BES kullanan var mı aranızda? Çıkmayı düşünüyor musunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16
 • cglrozgn @cglrozgn

  Ben kendi isteğimle açmıştım zamanında. Cüzi miktarda ödeme yapıyordum ama sonra fonlarla getirilerin artırılabildiğini öğrenince hem fon değişimi yaptım hem de ödeme miktarını arttırdım. %70-80 civarı getirisi var bana

 • Höşelek @benvaryaben

  Kapitalist devlet senin yararına olacak bi iş yapar mı bi düşün. Emeklilik yaşını yükseltip emekli maaşını düşüren işsize gss borcu çıkaranların ipiyle kuyuya inilir mi düşünmene bile gerek yok. Anında çıktım. Zoraki tekrar soktular yine çıktım. Eğer BES bir gün yeterli sayıya ulaşırsa muhtemelen normal sigortayı ortadan kaldırıp herşey de olduğu gibi bunu da özelleştirecekler.

 • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

  Benim iki ayrı BES'im var. %100 devlet katkısını alacağım zamana kadar (56 yaş) çıkmayı düşünmüyorum. Doğru fon seçimleri yaptıkça gayet mantıklı bir yatırım aracı. Ancak bu ülkede devlet kontrolündeki bir yatırım aracında ne zaman başıma ne gelir endişesini her zaman yaşıyorum.

 • Aiberg @aiberg

  %30 devlet katkısı oldukça iyi.

Bad Sector'lü Diskten Veri Kurtarma

Merhabalar,

2 yıldır kullanmakta olduğum, Wd Blue 4 tb disk  Bad sector(bozuk sektör) hatası vermişti. Bad sector nasıl keşfedilir, veriler nasıl kurtarılır onun hakkında bilgi vereceğim.

 

Bad sector oluştuğunda, disk okuma/yazma hızı düşmeye ve veri okunamadığı için takılmalara sebep oluyor. Bu tarz bir problem ile karşılaştığınızda, yazılımlar ile diski kontrol etmekte fayda var. S.M.A.R.T, verileri ile diskte herhangi bir problem olup, olmadığını görebiliyoruz. Veri yazılırken ani elektrik kesintileri, Bad sector oluşturabiliyor. Elektrik kesintisi yüzünden, bu disk ilk hatayı vermişti.

 

S.M.A.R.T verilerini görebileceğimiz bazı yazılımlar;

 

-Wd Data Lifeguard Diagnostics

-SeaTools

-Hdtune

-Crystal Disk İnfo

-HddScan

Wd Data Lifeguard ve Hdtune yazılımlarını kullanıyorum.

Resimlerde görüldüğü üzere, disk okuma hatası vermiş. Aldığınız hatayı, farklı yazılımlar ile kontrol edin. Yazılımların bazıları, yanlış okuma yapabiliyorlar.

Yazılımları kullanarak, sektör taraması yaptıracağız. Hangi sektörler sıkıntılı onları görebiliyoruz.

 

Yukarıdaki kırmızı noktalar Bad Sector olan bölümlerdir. 2-3 defa testi gerçekleştirmeme rağmen, son kısımları yazılım taramıyor. (Quick scan seçeneği işaretli olmayacak) Çok fazla test yapmamakta fayda var.

Diskten verilerimizi kurtaralım.

Roadkil's Unstoppable Copier yazılımını kullanacağım. Sıradan kopyalama araçları, bozuk sektöre ulaştığında o sektördeki veriyi okumadan, kopyalama işlemine devam edemez. Kullanacağımız yazılım, yavaş çalışmasına  rağmen, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Disk ulaşılamaz durumda ise, veri kurtarma yazılımlarını kullanmalıyız.

 

Kaynak bölümüne arızalı disk gösteriyoruz. Hedef kısmına, verilerin kopyalanacağı diski gösteriyoruz.

 

Ayarlar bölümünden, yazılımn dilini türkçe yapabiliyoruz. Önce zarar görmemiş dosyaları aktarmasını işaretledim. Zarar görmüş dosyaları pas geçebilirsiniz. En fazla deneme sayısını belirleyerek, bir dosya üzerinde ne kadar deneme yapacağını kısıtlayabiliriz.

Kopyalama işlemini başlattım. Bozuk kısımlarda bulunan, dosyalar çok yavaş kopyalanmakta, kopyalama işlemi bitene kadar bekleyeceğiz.

 

Roadkil's Unstoppable Copier yazılımı bir dosyada takılı kaldı.  Teracopy yazılımı ile tekrar denediğimde, aynı dosyada takılı kaldığını görüyoruz. Bir süre bekledikten sonra, o dosyayı atlayabilirsiniz. Bunlar işe yaramaz ise, veri kurtarma yazılımları ile  denemeliyiz.

Kullabileceğimiz bazı kurtarma yazılımları

-Recuva
-Puran File Recovery
-O&O Disk Recovery
-Glary Undelete

Elimde lisans olduğu için, O&O Diskrecovery yazılımını kullanacağım. Kod kullanılarak yazılım, uygun fiyatlara alınabiliyor.

 

Verinin kurtarılcağı disk seçiyoruz.

 

Tarama metodlarını işaretliyoruz. Bütün seçenekleri işaretleyelim. İlerde hangi dosyaları kurtaracağımızı seçeriz.

Tarama işlemi başladı. 3 tarama methodu ile sistem taranacak.

Tarama işlemi diskin kapasitesine ve hızına göre uzun sürebilir. Kalan süre kısmını kafaya takmayın.

Bu işlemleri gerçekleştirirken, Rescue monitor yazılımı ile disk kullanımını kontrol edin. Disk kullanımı %100 olarak gösteriyor.

 

3 method ile tarama işlemi gerçekleştirildi.

 

Diskrecovery: Dosya formatına göre, kategorilendiriliyor.

Format Recovery: Klasör bazlı kurtarma işlemi yapıyor.

UnErase: Silinmiş dosyaları kurtarıyor.

FormatRecovery bölümünden, kurtarmak istediğimiz klasörü/leri seçiyoruz. 2.11 Tb veri mevcut.

 

Dosyaları kurtaracağımız, diski gösteriyoruz. C sürücüsünde yer olmadığını uyarısını görüyoruz. Kurtaracağınız veri miktarı kadar, boş alanı olan bir disk seçmeliyiz.

Kurtarma işlemi başladı. 7-8 saat gibi bir sürede tüm veriler aktarılmış olur.Verinin büyük çoğunluğunu kurtarmış oluruz. Arada hasarlı dosyalar olabilir.

Bu işlemler uzun sürmekte ve bütün verileri kurtarmak zor.  Önemli verilerinizi muhakkak yedeklemeyi ihmal etmeyin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İşine yarayan olur elbet.
https://easypackmaker.com/chooser

BeğenFavori PaylaşYorum yap

10-15k alan sayısı ve junior sayısı baya fazla.
Junior ve mid yüzdesine de bakarsak, juniorlar 10-15, midler 20-25 arası alıyor gibi.

Yazılımcı Maaş Anketi

2023 yılı yazılımcılar için maaş oluşturuyoruz.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13

Gündemlerde Adı Geçen Kitap, Dergi ve Çizgi Romanlar

Levent Bey'in gündem ve canlı yayınlarda bahis ettiği kitap, dergi, çizgi roman vb basılı yayınları burada listeleyebiliriz. Yorum olarak eklerseniz, ben de liste haline getiririm.

 

 1. Roket (Bilim Kurgu Öykü Dergisi - Düzensiz süreli yayın) - Kitapyurdu / Shopier
 2. Neuromancer - William Gibson
 3. Blood Sweat and Pixels - Jason Schreier - Amazon
 4. Press Reset - Jason Schreier - Amazon
 5. Dying Inside - Robert Silverberg
 6. Görevimiz: Uzay Boşluğu - Frank Herbert
 7. Old Man's War - John Scalzi
 8. https://www.halkkitabevi.com/kitap (üzerinden yazar araması) - Stefan Zweig
 9. Viper Pilot: A Memoir of Air Cobra - Dan Hampton - Amazon
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tarayıcı üzerinden PlayStation X Multiplayer oyunlarını arkadaşlarınızla oynamanıza olanak sağlayan bir emülatör. Kamera ve mikrofon açma özellikleri de mevcut.

https://psxparty.kosmi.io

#Playstation #Emulatör #Multiplayer

PSX Party

Online Multiplayer PSX Emulator using WebRTC!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dünya podcast günü için podcast öneri listem.
#DünyaPodcastGünü

https://twitter.com/deniz02010/status/1310932295377989634?s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pek sık kullanmadığım masaüstü bilgisayarımı Koronavirüs araştırmaları için Folding@Home projesine bağışladım. Virüsün yapısını anlamak ve hastalığının tedavisini bulmak için sizler de bu adresten Folding@Home Client uygulamasını indirerek, bilimsel araştırmalara destek olabilirsiniz: https://foldingathome.org/start-folding/ . Kurulum aşamaları çok basit, direkt next, next, finish ile tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca bir de Folding@Home üzerinde bir takım oluşturdum ismi: "teknoseyir cpu power". Bu takım numarasını kullanarak siz de projeye yaptığınız katkılardan topladığınız puanlar ile takım tablosunda yer alabilirsiniz: 242673. Takımdakilerin ne kadar katkı yaptıklarını görmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz: https://stats.foldingathome.org/team/242673 [sunucu yoğunluğundan dolayı açılmayabiliyor bazen].

Aslında bu takımla ilgili farklı fikirlerim vardı fakat coronavirüs patlak verince acilinden kurmak ve paylaşmak istedim. Daha müsait bir zamanımda bir blog yazısı hazırlayıp, detaylar hakkında bilgi vereceğim.

#Folding #CoronaVirus #Bilim #foldingathome

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8