Herkese selamlar,

Kasım indirimleri gelmisken Çamaşır kurutma makinesi almak istiyorum.
3.000 civarina su gider bağlantısı gerektirmeyen onerdiginiz bir model varmidir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10

#HaftalıkGündemeMalzeme
7338 SK SON DÜZENLEMELER
1. Ticari Kazancı Basit Usulde tespit edilen mükelleflerin bu kazançlarına istisna geliyor,
Taksiciler, minibüsler vb basit usul vergisini çok ödeyenler vergi vermeyecek.
2. “Sosyal İçerik Üreticiliği” ile “Mobil Cihazlar İçin Uygulama Geliştiriciliğinden” elde edilen kazançlara (2021 yılı için 650.000 TL altında kalan) tevkifat yoluyla vergileme usulü getiriliyor,
Şartlarından biri banka hesabı açılması. Banka tarafından %15 stopaj uygulanacak.
Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğine getirilen kazanç istisnasına paralel KDV istisnası getiriliyor,
Bazı internet videolarında Bağkur yok diyor, ancak SGK kanununda bununla ilgili istisna yok Bağkura tabi olur görüşümüz.
Başka gelirleriniz varsa, örneğin öğretmeseniz (657 tabi iseniz yasak) serbest meslek kazancı ayrı vergilendirilir. Sosyal içerik ayrı vergilendirilir.
3. Fiziki ortamdan bağımsız olarak elektronik vergi daireleri kurulabilecek,
4. Yurt dışında bulunan Türk Vatandaşlarına yapılacak tebligatlar, Gelir İdaresi Başkanlığı aracı kılınmaksızın doğrudan yurt dışı temsilciliklere gönderilebilecek
5. Vergi mükellefiyetinin hatalı açılması (işletme ama bilanço olması gerekiyor) düzeltme yetkisinin kullanılması bakımından düzenleme yapmak üzere Gelir İdaresi Başkanlığı’na yetki veriliyor,
6. Vergi incelemesine ilişkin değişiklikler yapılıyor, Vergi incelemeleri elektronik olarak yapılabilecek.
7. Kamu Kurum ve Kuruluşları tarafından yapılacak bildirimler, mükellefler tarafından yapılmış bildirim gibi kabul edilecek, Örneğin araç satışı, gayri menkul satışı, banka üzerinden işlemler sizin tarafınızdan yapılmış gibi kabul edildiği için yüksek cezalarla karşılaşabilirsiniz.
8. Banka vb üzerinden yapılan işlemler için (vergi mükellefi olmayan kişilerle yapılan işlemlerde) gider pusulası düzenleme zorunluluğu kalktı.
9. Yeniden değerleme getirildi. Enflasyonun yüksek olduğu zamanlarda demirbaşların değerinin güncellemesi işlemi
10. 5 Bin lirayı aşan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları uzlaşma kapsamına alınıyor, daha önceden çıkarılmıştı
11. - Özel Tüketim Vergi Kanununda yer alan bazı belirlemelerde Cumhurbaşkanı’nın yetkileri artırılıyor
12. Varlık Yönetim Şirketlerinin vergi istisnaları yeniden düzenleniyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 15
 • mertkankrcn96 @mertkankrcn96

  Abi merhaba, ben geçen 2 yılda toplam 3500 dolar gelir elde edecek şekilde yurt dışına yazılım işi yaptım fakat cahilliğimden dolayı bunun vergisini vermem gerektiği hiç aklıma gelmedi. Sonrasında zaten sigortalı işe girdim şimdi çalışıyorum. Bana bir vergi cezası çıksa kabaca ne kadar çıkar bilgin var mı? Ben gidip vergi dairesine böyle böyle durumu anlatsam cezasız bir şekilde ödeyebilir miyim bu paranın vergisini? Çalıştığım şirkette muhasebeden birine sordum "daha yeni vergi affı geldi 1-2 seneye bir daha gelir zaten sürekli geliyor o zamana kadar bekle" dedi. Abi benim amacım vergiden kaçmak değil ben bunu ödemek istiyorum şimdi ödemeye kalksam ne kadar öderim ve nasıl olur yani vergi dairesine gidip direkt parayı mı vereceğim süreç nasıl işleyecek?

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   1. Parayı yurt içine getirmediysen vergi yok.
   2. Getirdiğini varsayıyorum. yılda tek sefer para gelmişse vergi mükellefi olmazsan 2 ve fazlasında olursun.
   3. Muhtemelen af yine çıkar o zaman affa başvurursun.
   4. Bu işten cezasız kurtulmanın yolu. Bankaya 3500 usd karşılığı yatır açıklamaya 7256 sk varlık barışı yazdır. Bu şekilde bir muhasebeciye beyanname verecek af kapsamında 🙂 ceza kesilmez.
   5. Şimdi ödersen astarı yüzünü geçer. mükellefiyet açılacak beyanname verilecek hangi ay paralar gelmişse her ay için ayrı ayrı. Gider kalemlerini bilmiyorum hepsini kar sayarsam kuruda 10 dan alırsam 35 000 tl 2020 yılı hepsini dersek 5900 tl vergi aslı 5900 tl vergi ziyaı cezası iş yeri açmadığın için usulsüzlük cezası 2500 artı geçmişe dönük hangi aylar beyanname verilecekse kaçtane verilecek beyanname ve cezası .....
   Tavsiye
   4 numaralı maddeyi ugyula.

 • onimarsynn @onimarsynn

  Hocam sosyal medya uygulamalarından gelen geliri banka üzerinde anlarlar bu tamam ama mobil uygulama geliştiricilerini nasıl anlayacaklar acaba onu çok merak ettim? Yoksa bunlar mobil uygulama geliştiricileri derken App Store ve Google Play gibi platformlara uygulama yükleyip oradan gelir elde edenleri mi ima ediyorlar?

  Hiç işime yaramayacak ama birde bu banka hesabı nasıl olacak onu çok merak ettim, ben instagram fenomeniyim diyelim, 1 ocaktan itibaren instagramın hesabıma yatırdığı paradan direkt vergi kesilecek mi? Yoksa ekstra işlemler mi gerekli?

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   "App Store ve Google Play gibi platformlara uygulama yükleyip oradan gelir elde edenleri mi ima ediyorlar?" evet.
   ekstra işlemler olur. Önce vergi dairesinden işlem yapılır sonra o alınan evrak ile banka hesabı açılır. Örneği var.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Ortada bir şirket yok, mükellef yok ise nasıl bağkur olabilir ki? Bağkur olması yine çöpe atar uygulamayı. Bağkur'dan fazla kazanmayan kişi yine para kazanmayı açamaz. Sorumlu direkt banka. Kesip yollayacak. Ama evet SGK tarafından da bir açıklama iyi olurdu.

  Ek olarak yine merak edilen bir şey de çok net değil. Adamın başka kazancı olması bu konuyu bağlamıyor olsa da sanırım şirketi var ise bu iş için başka bir hesap göstermek yetecek. En kötü başkasının üzerine açabilir sosyal medya banka hesabını garanti olsun diye.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @gamsizm
   Şirketin varsa yaptığın iş şahsı olacağı için istisnadan yararlanır.Sizin örneğinizi ela alırsak YT kazancı için bu istisnadan yararlanabilirsiniz.

   kanunun orjnal metninden de anlaşılacağı üzere bu bir "istisna" dır.
   Aynı şekilde 5510 sgk kanunda Sigortalı sayılanlar "gelir vergisi mükellefi olanlar" diyor.

   Özetle mükellefsin ama vergi ödüyorsun. Sadece bazı şekil şartından muafsın.

   MADDE 4- (Değişik: 17/4/2008-5754/2 md.)
   Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından;
   a) Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,
   b) Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına
   bağımsız çalışanlardan ise;
   1) Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir
   vergisi mükellefi olanlar,

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @hamitozlu Mükellef olan birinin Youtube geliri istisna. Bu tamam. Ama sadece YouTube geliri olan birinin bankada hesap açma dışında bir sorumluluğu yok gözüküyor. Pratikte kimse gidip Bağkur kaydı açmayacaktır. Vergi borcu olacağına Bağkur borcu olsun zaten o ayrı 🙂

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @gamsizm açmasına gerek yok 🙂 vergi mükellefi olunca sgk otomatik açıyor 🙂 Ki burada vergi mükellefiyeti var.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @hamitozlu Sadece banka hesabı açınca vergi mükellefi olma süreci de otomatik başlıyor mu peki? Çünkü çoğunun haberi bile olmaz bundan. Önemli de değil gerçi ödemezler olur biter.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @gamsizm evet başlıyor. Başvuru şart. Zaten esnaf muaflığında da aynı şartlara tabi

Beklenen kanun çıktı #HaftalıkGündemeMalzeme detaylarını okuyayım yazarım. 1/1/2022 den itibaren avantajlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 15

İşten ayrılış bildirgeme baktım, kırmızıyla işaretlediğim kadar ödeme yapılmış gösteriliyor. Hatırlarsanız bana Eylül ayında maaş vermeyeceklerini söylemişlerdi.
Birkaç sorum var,
1) Bana bu bildirgede yazan tutarı ödemedikleri için ceza uygulanır mı şikayet etsem, bu parayı nasıl alabilirim?

2) İşten ayrılma sebebime 49 (hatırlatılmasına rağmen iş yapmama, sorumsuzluk) yazmışlar. Bende mail olarak "Agab Merhaba, senden verim alamadığımız için ayrılma kararı aldık. Okulun bitince tekrar görüşelim" mesajı hala duruyor. Yani onların SGK'ya belirttiği gibi sorumsuzluk yaptım da beni işten attılar durumu olmadığı bizzat patronun mailinde duruyor. Ayrıca mail olarak "bu ay sana maaş yatırmayacağız geçen ay çok yatırmışız" dediği de hala duruyor.

3) Tüm bunlarla birlikte 170'ten mi şikayet etmem lazım, yoksa SGK'daki tanıdıkla mı işi halletmem lazım? Hangisiyle hakkımı alırım?

Ayrıca sanırım işten ayrılış sebebi dilekçe vererek değişebiliyormuş, yalan yanlış sebeple işten atma sebebi de cezaymış. Ben bu maillerle birlikte şikayet etsem yine ekstra ceza çıkar mı? Hem yalan sebeple işten atma hem de maaş ödememe için?

Tüm bu işler bitip rahatladıktan sonra firmayı ve hangi firmayla ortaklık yaptıklarını tek tek açıklayacağım. Aralarından birkaç firmayı mutlaka biliyorsunuzdur. özellikle gömülü sistemler çalışanlar bilir.
@hamitozlu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Taahhüt Süresi Dolmadan İnternet Aboneliğini İptal Ettirmek

İnternet aboneliğiniz var ve iptal ettirmek istiyorsunuz. Ancak 2 yıllık taahhüt süresi dolmadı. İptal ettirmek istediniz servis sağlayıcı firma size ceza borcu çıkarttı.

Öncelikle kanunen müşteri yani siz haklısınız :

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm

Madde 52'nin 4. kısmına bakabilirsiniz.

(4) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir. Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması hâlinde de tüketici sözleşmeyi feshedebilir. Fesih bildiriminin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren bir yöntem belirleyemez.

Peki bana kesilen borcu nasıl sildirebilirim ? :

Abonelik 1 yılı dolduysa ceza ödemeden iptal edebilirsiniz. İptal için ceza kesen servis sağlayıcıları tüketici hakem heyetine vererek borcu sildirebilirsiniz. Ancak ilk kez internet bağlatıyorsanız servis sağlayıcı hat açma, kurulum vs gibi masraflar ekliyor sözleşmeye onları ödemek zorundasınız.

Ayrıca 1 yıldan önce iptal ettirmek isterseniz tüketici hakem heyetinin yapabileceği bir şey yok. O parayı ödemek zorundasınız. Hakem heyeti 1 yıldan fazlasına bakıyor. Tabi firma size 1 yıldan fazla ceza çıkarırsa hakem heyetine başvurabilirsiniz.
Gelen son faturayı ödeyin çünkü icraya verebilirler. Tüketici hakem heyeti kararı sonrası paranızı kuruşuna kadar iade alabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 188
 • Murat Nacar @murat-nacar

  Selamünaleyküm hayırlı ramazanlar. Turkcell ile bir yıllık superonline oboneligim var dı ,faturamı Birgül geçirsem 89 TL olan fatura bedeli 132 TL olarak neredeyse bir sene ödedim taahhüt bittiği gün başka İnternet firmasına geçiş yaptım öncesinde turkceel beni aradı kampanya için istemediğimi ve kapattiracağımi söyledim fakat kapattırma işlemini yazılı olarak yapmadığım için fatura çıkmaya devam etmiş hiç bir mesaj bilgi bu süreçte bana gelmedi şimdi icraya verildim ve ben bu yasal dolandırıcılığı hiç bir şekilde hakkımı savunamıyorum

 • Berna @berna

  Merhaba, ben vodafone net evde internet kullanıcısıydım. Bir ay önce beni bir numara aradı ve vodafonedan aradığını söyleyerek kullanıcı bilgilerimi de doğrulayarak bana taahhütümün bitmek üzere olduğunu söyledi. Yapılacak yeni paketin daha pahalı olup internet hızımı da düşüreceklerini öğrenince ben de taahhüt yenilemeyi kabul etmedim ancak ısrar ettiler. Bir iki hafta sonra da taahhütüm bitiyor diye yeni bir operatöre geçiş yaptım ancak vodafonedan tarafıma 1542 tl lik bir fatura yansıtıldı. Müşteri hizmetlerini aradığımda bana taahhütümün bitmesine 3 ay olduğunu söyleyip kendilerinin aramadıklarını söylediler. Başka biriyle daha görüştüm ve o da bana 2 yıllık taahhütümün olduğunu ve 2023 8.ayda biteceğinden 1542 tllik bir fatura çıktığını söyledi. Bildiğim kadarıyla cayma bedeli maksimum bir seneye kadar uygulanabiliyor. Şimdi ben tüketici heyetine başvurmak istiyorum ama sözleşmeyi de bulamıyorum, bu sözleşmeyi internet üzerinden bulabilir miyim ve tam olarak nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz acaba ? Beni taahhütümün bitmesiyle ilgili arayan numara da bana başka bir alt yapı ismi vermediği için ben hala vodafonedan arandığımı düşünüyorum

 • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

  Merhabalar, mart 2022 yeni var olan taahhüdümün üstüne kablonet yeni taahhüt verdim. 100 e 20 kullanmak için, 5 ay sonra ttnet kapıma gpon alt yapı çeki. 1gbit yüksek hız almak için kablo net fesih etmek istiyorum. 2800tl borç çıkarıyor. Nasıl bir yol izlemem lazım. Kampanyanın indirim farkı 70tl 70*5 350tl olması vs gerekmiyor mu devamlı yasalar değişiyor ayak uyduramıyoruz valla sözleşmem 24 ay

 • KorkutSA @korkutsa

  Söylediğiniz şartlarda Hiçbir durumda 2800₺ borç çıkaramaz. Demek ki indirim 70₺ değil. Yazılı olarak İtiraz edin. Düzeltmezlerse kestikleri sözleşmeden cayma faturasını ödemeyin. Hakem heyetine başvurursunuz tüm evraklar ve fatura ile birlikte. Sözleşmeyi de bulmalısınız. Hakem heyetinden faturanın iptali kararı çıkarsa eğer ödemiş olursanız paranızı icra başlatmadan almanız zor. Kurumlar çok başına buyruk hareket ediyorlar.

Parfümcüler de TeknoSeyir'in SEO gücünü keşfetmiş 🙂 Ne güzel parfüm konuşuyorduk konu uçmuş 😀

Buradan devam edelim o zaman #parfüm #TeknoParfüm #ParfümTavsiyesi

alınacak yeri söylemek muhtemelen yine sıkıntı olur da öneri olarak isim ve kod verebilirsiniz

@arandur önerileri

Erkek;
- Diesel Bad
- Bvlgari - Aqva Marine
- Layton
- Armani Gio Profondo
- Tiziano Terenzi Andromeda (Unisex)

Kadın;
- Tommy Hilfiger - Tommy Girl
- Estee Lauder - Pleasures
- Memo Granada
- Carolina Herrera - 212 Sexy
- Tiziano Terenzi Andromeda (Unisex)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 24

Köy(köy evi) arıyoruz . İstanbul'dan tren veya deniz toplu taşımayla 3-5 saatte gidilebilecek ve de yaşanabilecek

(Baktıklarımız arasında 300 haneli, en yakın yerleşim birimine birkaç saatlik uzaklığa günde 3 kere minibus ulaşımı olan terkedilmeye hazır birkaç köy gördük google aramada ama beğenmedik)

Tek katlı da olabilir. Oturdukça az da olsa bakımına razıyız

Az çok bir altyapısı olan, sağlık vs hizmetlerine yakın, yaşanabilecek -minimum bütçe- li bir köy/köy evi önerileriniz lütfen?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

android tv kullanan var mı aramızda? bluetooth veya wifi ağı üzerinden televizyonu bilgisayar üzerinden kontrol etmek istiyorum. bunu en basit ve pratik dahası kullanışlı olan versiyonu nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam. Mikrofonumun sesini dip gürültüsünü nasıl düzenleyebilirim. Az da olsa fark etse yeterli olacaktır benim için. Tavsiyesi olan var mı?
#Mİkrofon

BeğenFavori PaylaşYorum yap