Geçen sene gittiğim Apple Developer Academy'nin 2019/2020 yılı için başvuruları açılmış.
Kısa bilgiler vermek gerekirse:
- Lokasyon İtalya/Napoli
- Sınavlar Napoli/Paris/Londra/Munich'te yapılıyor.
- En azından B1/B2 arasında İngilizce şart.
- 8.500 EUR veriliyor herkese 9 aylık süreçte. Napoli için yeterli bir para. Hatta gece hayatını sevmiyorsanız para biriktirme şansınız bile var 😀
- Apple'dan mühendisler ve executive'ler geliyor.
- Doğal olarak Swift kullanarak iOS ve macOS dev. konsunda eğitim alıyorsunuz.
- Ek olarak isteğe bağlı Cisco Networking akademisi oluyor 2 ay kadar,
- Macbook, iPhone, iPad, Apple Watch, Apple TV gibi cihazlar rahatça istediğiniz platform da geliştime yapabilmeniz için size veriliyor eğitim süresi boyunca.

- Aç TS'ciler için bonus: Pizzalar akıl almaz seviye de kaliteli. Roma, Milano da yediğiniz pizzalar bunların yaptığının yanına yaklaşamaz. 3.5 EUR'a eve dünya da yediğiniz en güzel pizzayı getiriyorlar. İtalya'da başka hiç bir yerde bu adamların yaptığı pizzanın kalitesine yaklaşan bir şey yemedim. Napoli'ye gitmeyen gerçek İtalyan pizzası yememiştir net olarak.

Aklınıza takılan soruları bana sorabilirsiniz.

#Apple #programlama

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Netflix yayınlarında çözünürlük ve ses kanallarını test etmek için "test pattern" diye aratabilirsiniz
https://www.netflix.com/title/80018499

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçler, geçen hafta Fransa vizesi için başvuru yaptım. Vize vermediler. Şimdi ben tekrar Fransa veya baş bir ülkeye(örneğin Almanya) başvuru yapabilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 28 / 40

Cahilliğime verin bir sorum var.Çekim hatalarında kesilen sahneler çekim durdurulup yeniden başlatıldıktan sonra eklendiğinde nasıl sırıtmıyor?Biz videoyu başından sonuna kadar izliyoruz fakat herhangi bir değişiklik farketmiyoruz.Bunu nasıl sağlıyorlar hep merak etmişimdir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Microsoft sunucularından orjinal isoları indirebiliceğiniz bir internet sitesi şu dönemde ihtiyacınız olabilir<3

TechBench by WZT (v4.1.1)

This website was created with simplicity in mind. Here you can easily download products directly from Microsoft. This website neither its author are not affiliated with Microsoft Corporation.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11
Emre paylaştı.

Egememenka isimli bir kullanıcı 2002 öncesi çıkan dergi CD'lerini upload etmiş. 2-3 tane indirdim, fena nostalji var 😀

https://archive.org/details/%40egememenka

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Lorem İpsum’u bilmeyen yoktur heralde. Bu da onun fotoğraf için olanı: Lorem Picsum. Taslak tasarımlarda kullanmak için istediğiniz boyutlarda rastgele resimler veriyor.
https://picsum.photos/

Lorem Picsum

Lorem Ipsum... but for photos
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İşyerindeyken Reddit'te dikkat çekmeden gezebilmek için Outlook görünümü verilmiş Reddit:

http://pcottle.github.io/MSOutlookit/

#FaydalıSiteler #İlginçSiteler

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #deprem #bina
Merhaba arkadaşlar, yazıma hoş geldiniz 😀

Sizleri endişelendirmek istemem ama yeni ve depreme dayanıklı olarak satın aldığımız ve içinde daha huzurla oturduğumuz binalar hakkında bir kaç şey anlatacağım.

Deprem yönetmeliğinin amacı depreme dayanıklı yapılar yapmanın yanı sıra ekonomik çözümler üretmektir. Bu nedenle deprem düzeylerine bağlı olarak binalarda izin verilen hasar düzeyleri belirlenmiştir. İnsanlarımız yeni bir binada büyük bir deprem olsa bile binalarına zarar gelmeyeceğini sanıyor. Oysa ki kabaca büyüklüğü 7 ve üzeri olan bir depremde (aşağıdaki görselde DD-2 depremi), sizin canınıza zarar gelmeden yapıdan uzaklaşmanız hedeflenmiştir. Ancak o binaya tekrar oturmak isterseniz ya güçlendirme yapacaksınız ya da yıkıp yeniden yapacaksınız.

Hastane ve kamu binaları gibi yapılarda ise DD-2 depreminde bile bina içinden çıkmanıza bile gerek kalmaması (Kesintisiz kullanım performansı) hedeflenmektedir. Aşağıdaki tablo 3.1'de BKS=1 olan yapılar bu kapsamda tasarlanmaktadır. Onun dışında kalan ve yapı stoğunun önemli bir bölümünü oluşturan konutlarda ise bir önceki paragrafta bahsettiğim gibi asıl olan can güvenliğidir (Kontrollü hasar performansı), binaya bir şey olmamış gibi oturmanız pek mümkün değil. Zira binanın hasar almasına izin verilecek şekilde tasarım yapılmasına izin veriliyor.

Başta ekonomiden bahsetmiştim, konutlarında tıpkı hastane ve kamu kurumları gibi büyük depremlerde dahi hasar almayacak şekilde tasarlayabilirsiniz, ancak yönetmelik bunu zorunlu koşmuyor. Çünkü DD-2 düzeyi depremin olma ihtimali istatiksel olarak 475 yılda 1. Betonarme binaların ise ömrü maksimum 100 yıldır ki literatürde 50 yıl olarak geçer. Yani zaten maksimum ömrü 100 yıl olan bir yapının 475 yılda 1 olan depreme yakalanma ihtimali düşük olduğu için daha makul olan "can güvenliğini" sağlamak hedefleniyor. Yoksa her konut DD-2 depreminde bile hasar almayacak şekilde tasarlanırsa hem kaba inşaat maliyetleri çok artacak hem de dairelerinizin içinde alıştığınızdan çok daha büyük kolon ve perdeler olacak. Bugün çoğu insan 70 m2 yerine 80 m2 dairesi olsun diye bir çok taviz veriyor.

1999 depreminden sonra bazı revizyonlar ile 2007 de bir deprem yönetmeliği çıkarılmıştı. Bugün piyasadaki yeni binaların %99 u 2007 deprem yönetmeliğine göre yapıldı. 2019 yılında ise oldukça kapsamlı, çoğunlukla ABD yönetmeliğinden çevrilmiş yeni bir yönetmelik devreye girdi. Yeni yönetmelik ile o kadar çok şey değişti ki bir sene önce yapılan binaların çoğu yeni yönetmeliğe göre depreme dayanıksız çıkıyor.

İnşaat yüksek mühendisiyim ve 10 yıla yakındır yapısal analiz ve tasarım üzerine çalışıyorum. 2 katlı binadan tutun da 50 katlı binaya kadar yüze yakın projenin tasarımını yaptım. Yönetmelikteki bu muazzam değişim benim bile gözümü korkutuyor. Sizinki neden korkmasın diye bu yazıyı yazayım dedim 😀

Yazacak çok şey var ama uzun yazı okunmaz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Erhan M. @erhanm

    Aslında bu yazımı yönetmeliğin sorunlarını göstermek için değil de insanların depreme dayanıklı binadan anlaması gerekenin ne olduğunu belirtmek için yazdım.

    Yorumunuzda bahsettiğiniz her şeye katılıyorum. İmar affının kapsamında ruhsata aykırı statik yapısal değişimler kesinlikle olmamalıydı. İskan aşamasında, merdiven yönü, kapı boyu, pencere yeri gibi birincil öneme sahip olmayan şeyler sorun oluyor. Sadece bu durumlar kapsama alınmalıydı.