paylaştı.

Yazılım Gündemi - 2 (15-21 Temmuz 2019)

< Önceki Gündem     |   15 - 21 Temmuz 2019   |     Sonraki Gündem >

GNU/Linux sunucuları hedef alan 3 zararlı Python kütüphanesi PyPI üzerinden silindi

ReversingLabs isimli güvenlik firması, PyPI (Python Package Index) üzerinde neredeyse 20 aydır (Kasım 2017'den beri) bulunan ve sadece GNU/Linux sistemlere kurulduğunda aktif olan zararlı kod parçaları içeren 3 kütüphaneyi tespit etti. ruri12 kullanıcı adı altında yayınlanmış bu üç kütüphanenin isimleri şunlar: libpeshnx, libpesh ve libari. Üzerinde çalıştığınız ya da bağımlılık olarak projenize eklediğiniz kütüphanelerde bu paket isimleri var mı diye bakmanız iyi olacaktır.

Zararlı kütüphanenin aylara göre indirilme sayıları

Kullanıcı tarafından çalıştırılınca sisteme uzaktan komut göndermeye olanak sağlayan bu arka kapı sadece libpeshnx isimli kütüphanede olsa da, diğer 2 kütüphanenin de zararlı kod parçaları içerdiği tespit edilmiş.

Güvenlik firmasının uyarısı üzerine bu 3 pakette PyPI sistemi üzerinden silinmişler. İncelemek için kaynak kodlarını bulmaya çalıştım fakat bulamadım. Geçtiğimiz hafta da buna benzer "kütüphanede arka kapı bulundu" haberi vardı, görünen o ki bu tarz haberler çıkmaya devam edecek ve artık umarım geliştirici camiası olarak bazı şeyleri sorgulamaya başlamamıza vesile olacak.

Python 3.8 ile gelecek olan yeni özellikler belli oldu

Python 3.8.0 Beta 1 sürümü 4 Haziran'da yayınlanmıştı. Beta 2 sürümü de 4 Temmuz'da yayınlandı. Plan dokümanında belirttiklerine göre Beta 1'den sonra yeni özellik (feature) eklenmeyecek, hata gidermeleri ve iyileştirmelere odaklanılacak. Önümüzdeki aylarda da Beta süreci devam edecek ve ardından ilk Release Candidate sürümünün 30 Eylül'de, final sürümünün ise 21 Ekim'de duyurulması bekleniyor. İlgimi çeken özellikleri inceledim, diğerlerini de siz inceleyebilirsiniz.

':=' Walrus Operatörü [PEP572 - Assignment Expressions]

Python 3.8 ile birlikte gelecek olan walrus operatorü

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi, bu yeni operator sayesinde, önceden if sorgusunda kullanacağımız değişkeni tanımlamamız gerekirken artık direkt if sorgusu içerisinde tanımlayıp, if'in içerisinde kullanabileceğiz. Benim de zaman zaman eksikliğini hissettiğim bir özellikti, gelmesine sevindim.

Sadece pozisyonel parametreler [PEP 570 - Positional-Only Parameters]

Python'da bir fonksiyona parametre gönderirken ille de sırayla göndermek zorunda değiliz. Mesela def merhaba(isim, mesaj) diye bir fonksiyon varsa, bu şekilde de parametre gönderebiliyoruz: merhaba(mesaj="deneme", isim=eren). Fakat artık eğer istenirse sadece pozisyonel parametreler de tanımlanabilecek. Çok sık Python yazmadığım için tam olarak hangi sorunu çözüyor bilemiyorum ama eklendiğine göre ihtiyaç vardı demek ki. Detaylı bilgi için mutlaka PEP sayfasına bakın. Özellikle "How To Teach This" başlığı altındaki kısıma bakmanızı tavsiye ederim. Sadece özelliği geliştirip bırakmamışlar, aynı zamanda bunun insanlara nasıl öğretileceğini de açıklamışlar.

Diğer yenilikler için bu PEP sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

C++20 için komite taslağı hazırlanmış

Bildiğiniz gibi C++ programlama dilinin her 3 yılda bir yeni sürümü çıkıyor. Önümüzdeki yıl çıkacak olan C++20 için de ISO C++ Komitesi toplanmış ve yeni eklenecek olan özelliklere karar vermişler. C++ diline pek hakim olmadığım için yeni eklenecek özellileri de pek inceleyemedim fakat bağlantısını verdiğin reddit gönderisi çok güzel hazırlanmış. Liste halinde yeni özellikleri ve diğer bilgileri orada bulabilirsiniz. C++20'nin 2020 ilkbaharında yayınlanması bekleniyor.

std::format ile metin biçimlendirme

Diğer birçok programlama dilinde de karşılaştığımız string içerisinde değişken kullanmaya olanak sağlayan özellik C++20'de geliyor. Örnek vermek gerekirse:

Eskiden bu şekilde yazdığımız satır:

cout << "Merhaba, " << kullanici_adi << ".\n";
cout << "Toplam " << okunmamis_mesaj_sayisi << " adet okunmamış mesajınız var!\n";

Artık bu şekilde sadeleşecek:

std::format("Merhaba, {}.\n", kullanici_adi);
std::format("Toplam {} adet okunmamış mesajınız var!\n", okunmamis_mesaj_sayisi);

Go geliştiricileri, dilin içerisine hata kontrol fonksiyonu ekleme isteğini reddetti

5 Haziran'dan beri Github üzerinde tartışılan bu konu, 17 Temmuz'da issue sayfasını açan takım üyesinin yazdığı yorum ile reddedildiği duyuruldu. Diğer programlama dillerinde try {} catch () {} gibi söz dizimleri (syntax) ile sıkça gördüğümüz özellik Go dilinde henüz mevcut değil. Şu an şöyle bir yapı kullanılıyor:

f, err := os.Open(filename)
if err != nil {
 return …, err
}

Bu kullanımdaki sorun 2018'de Russ Cox tarafından detaylıca raporlanmıştı. Özetlemek gerekirse, yukarıdaki kullanım kod karmaşıklığını arttırdığı gibi kodun temiz görünmesinin de önüne geçiyor, iddiası var. Raporda taslak olarak bir çözüm önerilmiş fakat sonuç olarak 2019 Haziran'da try fonksiyonu tasarı olarak yazılmış ve bugün konuşulan bu halini almış:

f := try(os.Open(filename))

Görüldüğü gibi yukarıdaki yapıdan daha sade ve temiz bir hata yakalama olanağı sunuyor. Burada şunu belirtmekte fayda var: Dile yeni bir anahtar kelime (keyword) eklenmeyecek, yeni bir fonksiyon olarak eklenecek bu özellik. GitHub'daki tartışma çok uzun, yüzlerce yorum yazılmış hepsini okumam mümkün değil fakat issue yazarının hazırladığı tartışma özetlerini(1 2) okudum, tüm tartışmayı okuyamadığım ve dile de pek hakim olmadığım için yorum yapamayacağım fakat sonuç olarak bu istek reddedilmiş. Anladığım kadarıyla pek sağlıklı bir tartışma ortamı da kurulamamış gözüküyor.

MSRC organizasyonu güvenli programlama dillerini keşfetmeye Rust ile başladı

Microsoft Security Response Centre organizasyonu, bloglarında bu hafta yayınladıkları blog yazısı ile birlikte yeni bir yazı serisine başladıklarını duyurdu. Bu yazı serisinin amacı güvenli programlama dillerini keşfetmek ve incelemek olacakmış. Mozilla tarafından geliştirilen, son zamanlarda özellikle bellek-korumalı (memory-safe) yapısı nedeniyle popülaritesi artan Rust programlama dilini de bu yazı serisi için başlangıç olarak seçmişler. Çalışmalarını takip etmeye çalışacağım.

ABD Finansal Hizmetler Komitesi'nde Rust konuşuldu

Komitenin toplanma nedenini tam olarak bilmiyorum fakat Facebook'un geliştirdiği kripto para Libra hakkında olduğu açıkça belli. Komite üyesi, Facebook'dan yetkili olduğunu düşündüğüm kişiye "GitHub deponuza baktım. Projenin büyük bir bölümünde Rust kullanıyor. Rust neden seçildi? Rust dilinin güvenlik için yeterli olduğuna inanıyor musunuz?" şeklinde bir soru sordu. Facebook yetkilisinin verdiği cevaptan sonra komite üyesi, bu sefer de "Libra, Rust dilinin Nightly Build (stabil olmayan) sürümünü kullanıyor. Nightly Build sürümde tam olarak hangi özelliklere ihtiyacınız var ve neden stabil sürümleri kullanmıyorsunuz?" şeklinde bir soru soruyor. Bir bürokratın bu konulara bu kadar hakim olması beni şaşırttı. Bizdeki "bulut bilişim" vakası akıllara gelince insan imreniyor tabi…

JDK 13 sürümü "Rampdown" ikinci aşamaya geçti

OpenJDK takımı 13 sürümü için yeni özellik (feature) seti kabul etmeyi durdurdu. Bu aşamadan sonra yeni özellik eklemek yerine raporlanan hataları gidermeye odaklanacaklarmış. Planladıkları takvimine göre ilk RC (Release Candidate) sürümü 8 Ağustos, final RC sürümü ise 22 Ağustos tarihinde yayınlanacak gibi gözüküyor. Sürümün genel kullanılabilirlik durumuna gelmesi de 17 Eylül tarihini bulacak.

Google, açık bulanlara verilen ödül miktarlarını arttırdı

Yeni ödül tablosu bu şekilde:

Hadi bakalım klavyeler çalışsın! 🙂

Diğer Haberler

Bir sonraki hafta görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
paylaştı.

Arduino tabanlı Neopixel RGB Led Kutusu

(kendin yap)

 

 

FastLED kütüphane demosu.

 

Nasıl yapıldı

Kasayı modellemek için Autodesk Fusion 360 kullanıldı. Tasarlarken tek parça olacak şekilde düşünüldü. Vida ve kapak olmaması görsel bütünlük ve dayanıklılık sağladı.

 

Model tasarımı 3 boyutlu yazıcı ile basıldı. Cura programında slicer işlemi yapıldı. Pla filament kullanıldı %20 doluluk ve tam destekli olacak şekilde ayarlandı. Baskı süresi 5 buçuk saat tuttu.

 

Bütün malzemeler ön taraftan yerleştirildi.

 

Kullanılan malzeleri oldukça yaygın ve bir çok yerli hobi malzemesi satan yerlerden temin edilebilir

 

3 boyutlu yazıcıdan basılmış 1 mm kalınlığındaki yarı saydam plaka hem kapak görevi görüyor hemde ışığın yumuşatıcı difüzör görevi yapıyor.

 

Kapak için kullanılan filament (luminous) ışık depolayıp yayabilen özellikte, kapatıldığında bir süre daha aydınlatmaya devam edip görünür kalıyor.

 

Arka tarafa 5V usb çıkışı eklendi. Dahili 5000mah pil istenildiğinde power bank olarak kullanılabilir.

 

Programlama

Projede arduino nano kullanıldı, ws2812 adreslenebilir ledleri sürebilmek adafruit' n neopixel ve neomatrix kütüphanelerinden faydalanıldı. colorWipe fonksiyonu ile renk geçişleri animasyonu yapılarak yumuşak geçiş sağlandı.

 

Neopixel kütüphanesi ile hazırlanmış alev demosu

 

Kodlama kısmında yeni animasyonlar eklemeyi planlıyorum. Arduino ile haşırneşir olanlardan ilgi bekliyorum, yardımlara açığım. Teşekkürler.

 

#arduino #diy

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
paylaştı.

TeknoSeyir Okuma Kulübü 📖


Arkadaşlar, hazır @leventp'de haftalık gündem değerlendirmesinde #Goodreads sitesini hatırlatmış ve tavsiye etmişken, oluşan istek üzerine, TeknoSeyir üyeleri olarak;

Okuduğumuz kitapları paylaşarak, güzel yorum ve etkileşimlerle;

 • Farklı kitap deryalarını keşfedebileceğimiz,
 • Oylamalar ile farklı türlere ilgilerimizi dallandırabileceğimiz,
 • Güzel etkinlikler ve meydan okumalar oluşturabileceğimiz,
 • Keyifli bir okuma ağı ortamı yakalayabileceğimiz

goodreads için kendi okuma grubumuzu kurduk.

#TeknoSeyirOkumaKulübü goodreads grubu için buraya tıklayın.

Eğer siteye üyeliğiniz yoksa mutlaka oluşturun, çok keyifli bir site, tavsiye ederim.


"Kitap okurken müzik de dinlemeyi severim, peki ben ne dinleyeceğim?" diyorsanız: Spotify için #TeknoSeyirKeşifListesi'ni inceleyebilirsiniz.


#Kitap #SosyalAğ #BenimKitaplığım #KitapSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SONY Müzik'e Podcast Özelliğini Ekleme

Ekran Görüntüleri

Sony'nin müzik uygulamasında podcast sekmesi de yer almakta.

Trend Podcast bölümü

 

 

Podcast arama kısmında teknoseyir yazılı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir podcast müzik uygulamasına entegre olarak dinlenirken

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Merhabalar, birkaç gündür Sony Xperia XZ1 telefonunu kullanıyorum. Dün, eski Sony'lerde olan bir özelliğin maalesef bu telefonda eklenilmediğini fark ettim. Belki de sizin Sony telefonunuzda da yoktur.

Neyse ki ufak bir araştırmayla buldum. Sony, podcast uygulamasını nedense Play Store'dan gizlemiş. Bu eklentimsi uygulamayı kurarak ekstradan bir

podcast uygulaması kurmama gerek kalmadı. Lafı uzatmadan uygulamayı paylaşıyorum.

Uygulamayı indirip kurduktan sonra Müzik uygulamasında karşınıza çıkacaktır 🙂 Diğer telefonlarda denemedim ama büyük ihtimalle çalışacağını düşünüyorum.

 

 

Uygulamayı indirmek için tıklayın. 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gören Gözünden NVDA ve Erişilebilirliğin Kısa Özeti

Dipçe

Bu konuyu yazma amacım ileride eğer bu tarz programları kullanan bir tanıdık veya dostunuz olursa diye önceden kısaca sıkmadan bilgilendirmek amaçlı. Zamanında  bu tarz programları ilk kez kullananlarla karşılaştığımda  '🤨'  tepkisini vermiştim.

Eksik veya gözümden kaçmış hatalı bilgiler olabilir.  🙃

  

NVDA (NonVisual Desktop Access, Görsel Olmayan Masaüstü Erişimi) ücretsiz ve halen gelişmekte olan açık kaynaklı bir ekran okuyucusudur. "Ekran okuyucusu nedir?" sorusunu duyar gibiyim. Kısaca ekran okuyucusu görme güçlüğü çekenlerin kullandığı bir erişim aracıdır. Ekranda ne varsa kullanıcıya takip ettirme imkanı  (tab, insert gibi kombinasyonlarla) sunup ses motoru aracılığıyla (tts) iletilmesini sağlayan bir programdır. Türkçe desteği vardır.

 

 

İndirmek için tıklayın  
Geçmişten günümüze ekran okuyucular ve erişilebilirlik

Microsoft (Windows'ta)

Geçmişte (NVDA programı daha çıkmamış iken) Windows'ta bu programlar üçüncü parti yazılım olarak fahiş fiyatta satılırdı. O zamanlarda alamayanlar da arada bir bozulan cracklerden indirip denerlermiş. Microsoft bu konuda çok geriden geldiği için windows'un içinden çıkan uygulama, paralı üçüncü parti uygulamaların fonksiyonlarını sunamıyordu. Fakat günümüzdeki Windows 10'un dahili ekran okuyucusu çok iyi olmasa da olsa yeterli durumda. Üstelik Türkçe sesi (Tolga) de geçenler aylarda güncelleme ile geldi.

Bu arada Nvda'yı herkes kullanmıyor. Eski alışkanlıklarını bırakamayanlar hala paralı uygulamaları kullanmakta.


Apple (MacOS ve iOS hatta tvOS'da)

Bu işi üçüncü parti yazılımsız direkt işletim sisteminden düzgün yapan tek bir firma var. O da bu. Bu markanın tek bu yanını seviyorum. Bu konuda ne desktop'da Windows ne de mobilde android bu kadar gelişebilmiş değil.  Altta verdiğim video linki ile demek istediklerim daha açık belli olacaktır. Steve Amca iyi ki kurmuş bu firmayı. Bu arada ürünlerini çok kullanma nasibim olmadı. Çok derinlere inemiyorum o yüzden  🙄
https://www.youtube.com/watch?v=XB4cjbYywqg

Linux

Korkunç... Berbat... Uyumsuz...  😑

Daha bir şey demek istemem.

 

 

 

 


Android

Gözlemlediğime göre son iki yılda yavaş yavaş Apple seviyesine gelmeye başladılar fakat hala 40 fırın ekmek yemeleri gerekiyor. Yazılımsal altyapıları olmasına rağmen bu işi geliştiren kişilerin sayısı maalesef diplerde. Samsung'un az çalışmaları var ama hem yetersiz hem Türkçe desteği yok.

 

 


BeğenFavori PaylaşYorum yap

GTA San Andreas donduğu zaman kapatmak için yazılan programın denemesi

Gta San Andreas oyununu normal şekilde kapatınca sistem donuyor ve kilitleniyordu . Ctrl+alt+del fonksiyonu bile işe yaramıyordu. . Bayağı modlama eklentileri (ENB vs.) filan kurulu olup insan bırakamadığı için sorunu çözmek doğal olarak mümkün olmuyor

 

VB6 Fakiri Olduğum Doğrudur 😢

 

Ben de Visual Basic ile klavye kısayolu ile en sağlam uygulama kapatma uygulaması yazayım dedim. Bilenler bilir, post message fonksiyonunu kullandım. En etkilisi bu herhalde.

Her neyse örneklere bakıp yarım saat içinde uygulamayı temel olarak yazdım. Normal oyunda iken hotkey'den sinyali alıp hoop kapattığını görünce sevindim 😝

Ama yine çöktüğü zaman uygulamanın kapatamadığını fark ettiğimde ise büyük bir hayal kırıklığı yarattı 🙁

Şunu anladım GTA yüzünden sistem kilitlenirse reset dışında çözüm şimdilik aklıma gelmiyor. Belki bir zamanlayıcı ile oyunun donduğunu hemen tespit edip otomatik kapatan bir şey yazabilirim ama o da başka bir güne kaldı.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir başka çözüm olamayan çözüm denemelerimde tekrardan görüşmek dileğiyle...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12
 • ganiemre @ganiemre

  @road 2 çekirdekli veya daha üstü çekirdeğe sahip işlemciniz varsa oyun bunu yapıyor, sağ tıklayıp işlemci ayarını değiştirdiniz mi? Bu sorunun başka bir sebebide küreğin sıkıntılı olması 😀 HOODLUM tarafından yapılan küreği kullanmak sorunu çözebilir 😀

 • Temp @temp

  @road VB.NET dilinde kolay bir şekilde bu tarz uygulama yapmak mümkün.Benzeri bir yazılım daha önce ben de kendime yapmıştım.Programın oyunu kapatamaması kullanılan koddandır büyük ihtimal.Zira programlamada bir çok şekilde yazılım sonlandırma metodu var.VB.NET e geçerseniz farklı bir metodla rahatlıkla bu tarz şeyler yapmanız mümkün.Merakınız varsa visual studio ya geçmenizi önerebilirim.

  • @xyz

   @temp kullandığım kod normal şartlar altında sonlandırıyor ama kararsız durumlarda kodum çalışmıyor maalesef 🙁 Bir dahaki sefere daha güncel yerlerden deneyeceğim.

  • Temp @temp

   @road Ben de aynı şeyi yaşamıştım demek istediğini anladım.Mesela anladığım kadarıyla sen oyunu sonlandırmaya çalıştığında oyun yanıt vermiyor gibi bir hata çıkıyor.Eğer etkili bir metodla sonlandırırsan uyarı vermeksizin o uygulama sonlanır.VB6 eskide kaldı o açıdan da yardım alacağın siteler daha az olacaktır.Şuanki vb.net dilinde sana yazarken sana kodu tamamlama seçeneği v.s. sunuyor.Bu da kod yazarken işini baya kolaylaştırıyor.VB6 da bunlar yok mesela o açıdan her türlü senin için vb.net uygun bana göre.

 • Temp @temp

  @road Son durum nedir ne yaptınız merak ettim detaylı görüşmek isterim.Facebook linkinizi v.s. verirseniz anlık chat ile görüşebiliriz.Yada birblog.tk daki chate geçebilirim.

Türk Telekom ile Yaşanan Klasik Bir Sorun

"İnternet var gözüküyor. Link ışığı yanıyor ama hiçbir cihaz herhangi bir siteye giremiyor."

Bu sorunu komşunun internet hattında karşılaştık. 2 ay önce durup dururken bu sorun çıkmış. Sorunu henüz çözmüş hatta anlamış değiliz. Belki modem bozulmuştur diye başka bir modem denedik, yine yok.
Aslında arayüzde sorun yok gözüküyor. Geri kalan her şey doğru düzgün ayarlanmış. Hat değerleri normal. Ip atanmış. Ama yok. Başka cihazlarla denedik. Sonuç aynı.

Telekom sorun yok demiş. Arıza kaydı açmışlar. Hayalet bir servis ekibi gelip gitmiş. Sorun yokmuş Telekom'a göre. Aman ne güzel. Aylarca parasını ödemek zorunda kal ama internetin düzgün olmasın. Memnuniyet 0.

Şimdi sahibi son olarak cayma bedelini ödeyip başka bir ISS'e geçecek. Aslında bu iyi biraz ama ipler Telekom'un elinde olduğu için geçişte durum daha vahim de olabilir.

Tekellik kötü bir şeymiş bunu anladım.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

General Mobile 4G ilk bakışta Stock Android 7.0

İleriki günlerde telefonu servise götüreceğimden dolayı stok yazılım kurmak zorundaydım. TWRP'den stock Marshmallow'u kurduktan sonra, bari şu yeni çıkan sürüm olan #Nougat 'ı kurayım dedim. Şu an Nougat'a direk zip formatında kurulumu internette şuanlık mevcut olmadığı için güncelleme ile kurabildim.

🤗NOT: Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz. Faydası olacaktır.🤗

İlk bakışta gördüklerim👀;

Ayarlar kısmı iyi olmuş. Yandan açılan menü sekmesi olması gerekirdi zaten.

Animasyonlar daha uygun olmuş.

❌Nedense menü geçişlerinde bir kasılmalar söz konusu.

❌ Yeni UI (Kullanıcı arayüzü) bence dpi değerine göre uygun değil.

❌Önceki sürümün Kernel'indeki değerler hala aynı. Titreşim özellikle hala rahatsız edici düzeyde 😰

✅Önceden defalarca çökme ekranı gelen GM Asistan uygulamasına sistem #Nougat güncellemesinden sonra bana "Bu uygulama hep çöküyor bunu ne yapalım işlemi kökten kapatalım mı? Bildirelim mi?" demesi iyi olmuş. SS alamadığım için üzgünüm. GM Asistan uygulaması güncellenince tekrar karşıma da bu hata çıkmadı maalesef.

 

Sonsöz🔚

Keşke Google Android sürümlerini düzgün bir şekilde numaralandırsa. 7.0 olunca insan büyük yenilikler beklerken çok fazla değişen bir şey olmaması üzücü.

Mesela #Lollipop 5.0-5.1 , #MarshMallow 5.3 , Nougat da 5.5 sürümü olsaydı daha uygun olabilirdi.

Deneyim etmediğim birçok özellik olabilir bunun için üzgünüm Yaşadığım sorunlar da ileride düzelebilir fakat şimdilik deneyimlerim bunlardır. Hatam olduysa affola.

Bu cihaz bence yeni çıkan sürümü desteklese bile son kullanıcılar için sorun teşkil edebilir. Bu sürüme şimdilik kanım kaynamadı bi türlü. Belki ileriki günlerde MIUI'ye tekrar dönmem söz konusu olabilir.

Okuduğunuz için teşekkürler. Metin güncellenebilir.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

Skype'ın Sunucularında Kaybolan Verilerimin Birazını Nasıl Geri Getirebildim.

Kamu Spotu😂:  Skype verilerinizi benim yaşadığım gibi sonradan sorunlar yaşamamak adına yedekleyin. Altta belirttim.

Merhabalar , geçenlerde sistemime sıfırdan kurulum yaptım ve bütün programları yeni baştan çoğu sorunsuz bir şekilde kuruldu. Fakat Skype'ı kurduktan sonra tüm konuşmalarımın sadece bir aya kadar geçmişini görebildim. Öncesi çok garip ama yoktu. Web'den de kontrol ettim orada da yoktular.

Geçmişteki konuşmalar bana lazım olduğu için bir şeyler yapmam gerekecekti. Bende standart prosedürleri uyguladım.

 • Sabırla bekleyip verilerin geri gelmesini bekledim. Olmadı 🙁
 • Skype sil baştan kurulum yaptım. Olmadı.
 • Hesap klasörü altındaki dosyaları silip hesabıma tekrar girdim. Olmadı.

Ümidimi yitirmemem gerektiğini düşündüm ve hemen aklıma bir fikir geldi Skype uygulamasını Android telefonumda da nadir bile olsa kullanıyordum. Belki bundan bir şeyler yapabilirdim.

Ufak bir araştırma yaptım. Oradaki veriyi Windows'a aktarmak mümkünmüş. Başta çok zor bir işlem diye düşündüm. Fakat hiç zor değil! Hatta Skype ortak olsun diye veritabanlarını aynı biçimde düzenlemiş. Sanıyorum bütün işletim sistemlerinde aynı formatta kullanıyor.

 

Not: Yapacağınız işlemlerin doğacak sonuçlar sizin sorumluluğunuzdadır. 

 

Çözüm yolu şöyle;

 • Root erişimi olan cihazınızda dosya yöneticisinden şu klasöre gidin (SkypeAdınız olan kısım hesabınıza göre değişmektedir)           data\data\com.skype.raider\files\SkypeAdınız 
 • main.db dosyasını kopyalayın ve dahili depolamaya alın.
 • Bu dosyayı bilgisayarınıza USB, Bluetooth , AirDroid gibi vs. yöntemlerle atın.
 • Bilgisayarda açık olan Skype varsa KAPATIN! (Kapatmak için sağ altta olan ikona sağ tık yapıp çıkış butonuna basabilirsiniz)
 • Sonra Win+R kombinasyonu ile Çalıştır'ı açın.
 • "%appdata%/Skype/SkypeAdınız"  komudunu girin ve ENTER tuşuna basın. (SkypeAdınız olan kısım hesabınıza göre değişmektedir)     
 • Bilgisayarınıza attığınız main.db dosyasını kopyalayıp şimdi karşınıza çıkan klasöre yapıştırın.
 • Skype'ı şimdi açın ve karşınızda birazı geri yüklenmiş verileri görün. 🙂

İleride olacak silinmelere karşı main.db dosyanızı lütfen yedekleyin. Ben bu saatten sonra Skype uygulamasına güvenmiyorum.

 

Telefonumdan çıkan 3 aylık veri ile sorunum çözüldü. Fakat 3 ayın öncesindekiler telefonda olmadığı için ulaşmam mümkün değil. Belki başka bir cihazdan öncesini bulabilirim biraz şans işi 🙂

Okuduğunuz için teşekkür ederim. 😄 Kayıpsız günler dilerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap