Emre paylaştı.

TeknoSeyir Okuma Kulübü 📖


Arkadaşlar, hazır @leventp'de haftalık gündem değerlendirmesinde #Goodreads sitesini hatırlatmış ve tavsiye etmişken, oluşan istek üzerine, TeknoSeyir üyeleri olarak;

Okuduğumuz kitapları paylaşarak, güzel yorum ve etkileşimlerle;

 • Farklı kitap deryalarını keşfedebileceğimiz,
 • Oylamalar ile farklı türlere ilgilerimizi dallandırabileceğimiz,
 • Güzel etkinlikler ve meydan okumalar oluşturabileceğimiz,
 • Keyifli bir okuma ağı ortamı yakalayabileceğimiz

goodreads için kendi okuma grubumuzu kurduk.

#TeknoSeyirOkumaKulübü goodreads grubu için buraya tıklayın.

Eğer siteye üyeliğiniz yoksa mutlaka oluşturun, çok keyifli bir site, tavsiye ederim.


"Kitap okurken müzik de dinlemeyi severim, peki ben ne dinleyeceğim?" diyorsanız: Spotify için #TeknoSeyirKeşifListesi'ni inceleyebilirsiniz.


#Kitap #SosyalAğ #BenimKitaplığım #KitapSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SONY Müzik'e Podcast Özelliğini Ekleme

Ekran Görüntüleri

Sony'nin müzik uygulamasında podcast sekmesi de yer almakta.

Trend Podcast bölümü

 

 

Podcast arama kısmında teknoseyir yazılı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir podcast müzik uygulamasına entegre olarak dinlenirken

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Merhabalar, birkaç gündür Sony Xperia XZ1 telefonunu kullanıyorum. Dün, eski Sony'lerde olan bir özelliğin maalesef bu telefonda eklenilmediğini fark ettim. Belki de sizin Sony telefonunuzda da yoktur.

Neyse ki ufak bir araştırmayla buldum. Sony, podcast uygulamasını nedense Play Store'dan gizlemiş. Bu eklentimsi uygulamayı kurarak ekstradan bir

podcast uygulaması kurmama gerek kalmadı. Lafı uzatmadan uygulamayı paylaşıyorum.

Uygulamayı indirip kurduktan sonra Müzik uygulamasında karşınıza çıkacaktır 🙂 Diğer telefonlarda denemedim ama büyük ihtimalle çalışacağını düşünüyorum.

 

 

Uygulamayı indirmek için tıklayın. 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gören Gözünden NVDA ve Erişilebilirliğin Kısa Özeti

Dipçe

Bu konuyu yazma amacım ileride eğer bu tarz programları kullanan bir tanıdık veya dostunuz olursa diye önceden kısaca sıkmadan bilgilendirmek amaçlı. Zamanında  bu tarz programları ilk kez kullananlarla karşılaştığımda  '🤨'  tepkisini vermiştim.

Eksik veya gözümden kaçmış hatalı bilgiler olabilir.  🙃

  

NVDA (NonVisual Desktop Access, Görsel Olmayan Masaüstü Erişimi) ücretsiz ve halen gelişmekte olan açık kaynaklı bir ekran okuyucusudur. "Ekran okuyucusu nedir?" sorusunu duyar gibiyim. Kısaca ekran okuyucusu görme güçlüğü çekenlerin kullandığı bir erişim aracıdır. Ekranda ne varsa kullanıcıya takip ettirme imkanı  (tab, insert gibi kombinasyonlarla) sunup ses motoru aracılığıyla (tts) iletilmesini sağlayan bir programdır. Türkçe desteği vardır.

 

 

İndirmek için tıklayın  
Geçmişten günümüze ekran okuyucular ve erişilebilirlik

Microsoft (Windows'ta)

Geçmişte (NVDA programı daha çıkmamış iken) Windows'ta bu programlar üçüncü parti yazılım olarak fahiş fiyatta satılırdı. O zamanlarda alamayanlar da arada bir bozulan cracklerden indirip denerlermiş. Microsoft bu konuda çok geriden geldiği için windows'un içinden çıkan uygulama, paralı üçüncü parti uygulamaların fonksiyonlarını sunamıyordu. Fakat günümüzdeki Windows 10'un dahili ekran okuyucusu çok iyi olmasa da olsa yeterli durumda. Üstelik Türkçe sesi (Tolga) de geçenler aylarda güncelleme ile geldi.

Bu arada Nvda'yı herkes kullanmıyor. Eski alışkanlıklarını bırakamayanlar hala paralı uygulamaları kullanmakta.


Apple (MacOS ve iOS hatta tvOS'da)

Bu işi üçüncü parti yazılımsız direkt işletim sisteminden düzgün yapan tek bir firma var. O da bu. Bu markanın tek bu yanını seviyorum. Bu konuda ne desktop'da Windows ne de mobilde android bu kadar gelişebilmiş değil.  Altta verdiğim video linki ile demek istediklerim daha açık belli olacaktır. Steve Amca iyi ki kurmuş bu firmayı. Bu arada ürünlerini çok kullanma nasibim olmadı. Çok derinlere inemiyorum o yüzden  🙄
https://www.youtube.com/watch?v=XB4cjbYywqg

Linux

Korkunç... Berbat... Uyumsuz...  😑

Daha bir şey demek istemem.

 

 

 

 


Android

Gözlemlediğime göre son iki yılda yavaş yavaş Apple seviyesine gelmeye başladılar fakat hala 40 fırın ekmek yemeleri gerekiyor. Yazılımsal altyapıları olmasına rağmen bu işi geliştiren kişilerin sayısı maalesef diplerde. Samsung'un az çalışmaları var ama hem yetersiz hem Türkçe desteği yok.

 

 


BeğenFavori PaylaşYorum yap

GTA San Andreas donduğu zaman kapatmak için yazılan programın denemesi

Gta San Andreas oyununu normal şekilde kapatınca sistem donuyor ve kilitleniyordu . Ctrl+alt+del fonksiyonu bile işe yaramıyordu. . Bayağı modlama eklentileri (ENB vs.) filan kurulu olup insan bırakamadığı için sorunu çözmek doğal olarak mümkün olmuyor

 

VB6 Fakiri Olduğum Doğrudur 😢

 

Ben de Visual Basic ile klavye kısayolu ile en sağlam uygulama kapatma uygulaması yazayım dedim. Bilenler bilir, post message fonksiyonunu kullandım. En etkilisi bu herhalde.

Her neyse örneklere bakıp yarım saat içinde uygulamayı temel olarak yazdım. Normal oyunda iken hotkey'den sinyali alıp hoop kapattığını görünce sevindim 😝

Ama yine çöktüğü zaman uygulamanın kapatamadığını fark ettiğimde ise büyük bir hayal kırıklığı yarattı 🙁

Şunu anladım GTA yüzünden sistem kilitlenirse reset dışında çözüm şimdilik aklıma gelmiyor. Belki bir zamanlayıcı ile oyunun donduğunu hemen tespit edip otomatik kapatan bir şey yazabilirim ama o da başka bir güne kaldı.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir başka çözüm olamayan çözüm denemelerimde tekrardan görüşmek dileğiyle...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 13

Türk Telekom ile Yaşanan Klasik Bir Sorun

"İnternet var gözüküyor. Link ışığı yanıyor ama hiçbir cihaz herhangi bir siteye giremiyor."

Bu sorunu komşunun internet hattında karşılaştık. 2 ay önce durup dururken bu sorun çıkmış. Sorunu henüz çözmüş hatta anlamış değiliz. Belki modem bozulmuştur diye başka bir modem denedik, yine yok.
Aslında arayüzde sorun yok gözüküyor. Geri kalan her şey doğru düzgün ayarlanmış. Hat değerleri normal. Ip atanmış. Ama yok. Başka cihazlarla denedik. Sonuç aynı.

Telekom sorun yok demiş. Arıza kaydı açmışlar. Hayalet bir servis ekibi gelip gitmiş. Sorun yokmuş Telekom'a göre. Aman ne güzel. Aylarca parasını ödemek zorunda kal ama internetin düzgün olmasın. Memnuniyet 0.

Şimdi sahibi son olarak cayma bedelini ödeyip başka bir ISS'e geçecek. Aslında bu iyi biraz ama ipler Telekom'un elinde olduğu için geçişte durum daha vahim de olabilir.

Tekellik kötü bir şeymiş bunu anladım.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

General Mobile 4G ilk bakışta Stock Android 7.0

İleriki günlerde telefonu servise götüreceğimden dolayı stok yazılım kurmak zorundaydım. TWRP'den stock Marshmallow'u kurduktan sonra, bari şu yeni çıkan sürüm olan #Nougat 'ı kurayım dedim. Şu an Nougat'a direk zip formatında kurulumu internette şuanlık mevcut olmadığı için güncelleme ile kurabildim.

🤗NOT: Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz. Faydası olacaktır.🤗

İlk bakışta gördüklerim👀;

Ayarlar kısmı iyi olmuş. Yandan açılan menü sekmesi olması gerekirdi zaten.

Animasyonlar daha uygun olmuş.

❌Nedense menü geçişlerinde bir kasılmalar söz konusu.

❌ Yeni UI (Kullanıcı arayüzü) bence dpi değerine göre uygun değil.

❌Önceki sürümün Kernel'indeki değerler hala aynı. Titreşim özellikle hala rahatsız edici düzeyde 😰

✅Önceden defalarca çökme ekranı gelen GM Asistan uygulamasına sistem #Nougat güncellemesinden sonra bana "Bu uygulama hep çöküyor bunu ne yapalım işlemi kökten kapatalım mı? Bildirelim mi?" demesi iyi olmuş. SS alamadığım için üzgünüm. GM Asistan uygulaması güncellenince tekrar karşıma da bu hata çıkmadı maalesef.

 

Sonsöz🔚

Keşke Google Android sürümlerini düzgün bir şekilde numaralandırsa. 7.0 olunca insan büyük yenilikler beklerken çok fazla değişen bir şey olmaması üzücü.

Mesela #Lollipop 5.0-5.1 , #MarshMallow 5.3 , Nougat da 5.5 sürümü olsaydı daha uygun olabilirdi.

Deneyim etmediğim birçok özellik olabilir bunun için üzgünüm Yaşadığım sorunlar da ileride düzelebilir fakat şimdilik deneyimlerim bunlardır. Hatam olduysa affola.

Bu cihaz bence yeni çıkan sürümü desteklese bile son kullanıcılar için sorun teşkil edebilir. Bu sürüme şimdilik kanım kaynamadı bi türlü. Belki ileriki günlerde MIUI'ye tekrar dönmem söz konusu olabilir.

Okuduğunuz için teşekkürler. Metin güncellenebilir.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Skype'ın Sunucularında Kaybolan Verilerimin Birazını Nasıl Geri Getirebildim.

Kamu Spotu😂:  Skype verilerinizi benim yaşadığım gibi sonradan sorunlar yaşamamak adına yedekleyin. Altta belirttim.

Merhabalar , geçenlerde sistemime sıfırdan kurulum yaptım ve bütün programları yeni baştan çoğu sorunsuz bir şekilde kuruldu. Fakat Skype'ı kurduktan sonra tüm konuşmalarımın sadece bir aya kadar geçmişini görebildim. Öncesi çok garip ama yoktu. Web'den de kontrol ettim orada da yoktular.

Geçmişteki konuşmalar bana lazım olduğu için bir şeyler yapmam gerekecekti. Bende standart prosedürleri uyguladım.

 • Sabırla bekleyip verilerin geri gelmesini bekledim. Olmadı 🙁
 • Skype sil baştan kurulum yaptım. Olmadı.
 • Hesap klasörü altındaki dosyaları silip hesabıma tekrar girdim. Olmadı.

Ümidimi yitirmemem gerektiğini düşündüm ve hemen aklıma bir fikir geldi Skype uygulamasını Android telefonumda da nadir bile olsa kullanıyordum. Belki bundan bir şeyler yapabilirdim.

Ufak bir araştırma yaptım. Oradaki veriyi Windows'a aktarmak mümkünmüş. Başta çok zor bir işlem diye düşündüm. Fakat hiç zor değil! Hatta Skype ortak olsun diye veritabanlarını aynı biçimde düzenlemiş. Sanıyorum bütün işletim sistemlerinde aynı formatta kullanıyor.

 

Not: Yapacağınız işlemlerin doğacak sonuçlar sizin sorumluluğunuzdadır. 

 

Çözüm yolu şöyle;

 • Root erişimi olan cihazınızda dosya yöneticisinden şu klasöre gidin (SkypeAdınız olan kısım hesabınıza göre değişmektedir)           data\data\com.skype.raider\files\SkypeAdınız 
 • main.db dosyasını kopyalayın ve dahili depolamaya alın.
 • Bu dosyayı bilgisayarınıza USB, Bluetooth , AirDroid gibi vs. yöntemlerle atın.
 • Bilgisayarda açık olan Skype varsa KAPATIN! (Kapatmak için sağ altta olan ikona sağ tık yapıp çıkış butonuna basabilirsiniz)
 • Sonra Win+R kombinasyonu ile Çalıştır'ı açın.
 • "%appdata%/Skype/SkypeAdınız"  komudunu girin ve ENTER tuşuna basın. (SkypeAdınız olan kısım hesabınıza göre değişmektedir)     
 • Bilgisayarınıza attığınız main.db dosyasını kopyalayıp şimdi karşınıza çıkan klasöre yapıştırın.
 • Skype'ı şimdi açın ve karşınızda birazı geri yüklenmiş verileri görün. 🙂

İleride olacak silinmelere karşı main.db dosyanızı lütfen yedekleyin. Ben bu saatten sonra Skype uygulamasına güvenmiyorum.

 

Telefonumdan çıkan 3 aylık veri ile sorunum çözüldü. Fakat 3 ayın öncesindekiler telefonda olmadığı için ulaşmam mümkün değil. Belki başka bir cihazdan öncesini bulabilirim biraz şans işi 🙂

Okuduğunuz için teşekkür ederim. 😄 Kayıpsız günler dilerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10’da “Bu sonuçlar eksik olabilir…” Sorununu Giderme

Windows aramasında bu sonuçlar eksik olabilir hatası veren sistemler için internette bulduğum çözümleri işlemlerin güven sırasına sıraladım.

Onceden yaşadığım sorunu asagidaki linkteki durumda belirtmiştim. https://teknoseyir.com/durum/554631

 

ÖNEMLİ UYARILAR!

3. aşamadan sonra sistemin kayıt dosyalarına müdahale edilmeye başlanıyor.

Yapacağınız işlemlerden doğacak sonuçlar sizin sorumluluğunuzdadır.  

 

Aşama 1;

 • Komut yöneticisini yönetici olarak başlatın ve "sfc /scannow " komudunu girin ve birkaç dakika bekleyin.
 • Bu sure esnasında sistem dosyalarınız kontrol edilecek. Bir hata bulunamaz ve işe yaramazsa ikinci aşamaya geçin.

 

Aşama 2;

 • Powershell'e girin ve "Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth" komudunu girin.
 • İşlem bitince sistemi yeniden başlatın.
 • Birkaç saatte düzeldi mi diye kontrol edin. Çözülmediyse sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

 

Aşama 3;

 • Sonu ".reg" ile bitecek yeni bir dosya oluşturun vee aşağıda vereceğim kodu o dosyaya ekleyin. Dikkat ! "KULLANICIADINIZ" yazan yere de sizdeki hesabınıza göre düzenleyip kaydedin.
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows Search]

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows Search\ProcessedSearchRoots]

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows Search\ProcessedSearchRoots\0000]
@="defaultroot://{S-1-5-21-2384554696-9316657-1624784084-1003}/"
"Version"=dword:00000000
"DoNotCreateSearchConnectors"=dword:00000001

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows Search\ProcessedSearchRoots\0001]
@="file:///C:\\"
"Version"=dword:00000000
"DoNotCreateSearchConnectors"=dword:00000001

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows Search\ProcessedSearchRoots\0002]
@="winrt://{S-1-5-21-2384554696-9316657-1624784084-1003}/"
"Version"=dword:00000000

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows Search\ProcessedSearchRoots\0002\Default]
"SavePath"="C:\\Users\\KULLANICIADINIZ\\Searches\\winrt--{S-1-5-21-2384554696-9316657-1624784084-1003}-.searchconnector-ms"

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows Search\ProcessedSearchRoots\0003]
@="csc://{S-1-5-21-2384554696-9316657-1624784084-1003}/"
"Version"=dword:00000000
"DoNotCreateSearchConnectors"=dword:00000001

 

 • Sonra bu dosyayı çalıştırın ve işleme onay verin. Sistemi yeniden başlatın. Sorunun çözülmesi için birkaç saat bekleyin.
 • Eğer hala çözülmediğini düşünüyorsanız dördüncü aşamaya geçin.

 

Aşama 4;

 • Kayıt Bilgileri Duzenleyici'yi açın (Win+R kombinasyonu ile açılan Çalıştır'a regedit komudunu girip ulaşabilirsiniz)
  "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search" dizinine ulaşın.
 •  Boş bir yere sağ tık yapıp "Yeni -> DWORD Değeri" yapın değerin adını "EnableSearchBox" verin.
 • Bu değeri sağ tık yapıp değiştir diyerek Değerin verisini "1" yapın ve tamam tuşuna basın.
 • Sistemi yeniden başlatın ve birkaç saat bekleyin.

 

Eğer son aşamadan itibaren olmadıysa;

Bir kaç gün sabretmenizi öneririm çünkü birden çok sebep engelliyor olabilir. Eğer uzun bir süre değişim olmadıysa isterseniz dosyalarınızı yedekleyip kahvenizi alarak sistemi yeniden kurun.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

10 Saniyede Stagefright açığını Android cihazınızda kontrol etmek ister misiniz?

Stagefright kısaca Android 2.2 ve sonrasına sahip işletim sistemli cihazlarda görülen temel olarak sistemsel açıklardan yararlanıp arkaplandan uzaktan yönetim imkanı vermesi prensibine sahip zararlı kodlar bütünüdür. Genelde mms mesajları ile kurbana ulaşır. Açıklar kapatılmadığı müddetçe bu sorunun devam etmesi beklenmektedir.

Cihazınız ister yeni ister eski olsun. Güncelleme desteği ile önceki ve gelecek açıklara karşı önlem alamıyorsa karşınıza çıkabilir.

 

→ Test Uygulamasını Google Play'den İndirmek İçin Dokunun

 

Kurunca açın ve "Begin analysis" butonu ile testi başlatın.

Bitene kadar bekleyin ( 10 saniye civarı sürecektir 🙂 )

(CM 13 #GeneralMobile4G)

 

♦ Sonuçlar...

 

→Eğer sonuç kısmında "Not Vulnerable" yazıyorsa;

Sevinin. Cihazınız etkilenmiyor 🙂 . Fakat bu uygulamayı arada bir güncel sürümde tekrar kontrol etmekte yarar var. Çünkü bu açıklar aydan aya farklı sürümleriyle karşımıza çıkabiliyor.

 

→Eğer sonuç kısmında "Vulnerable" yazıyorsa ;

Üzgünüm 🙁 . Cihazınız çoğu kullanıcıda olduğu gibi sizde de etkileniyor.

 

 

♦ Cihazım bu açığa sahip ise ne yapmam gerekir?

1- Kullandığınız mesajlaşma uygulamasında otomatik MMS almayı kapatın.

2- Sistem güncellemelerini kontrol edin.

3-  (Eğer sistemın son sürümü çok uzun zaman önce sunduysa ve güncelleme desteğiniz kesildiyse) Güncel Custom Rom'lara bakma zamanınız gelmiş olabilir.

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap