Emre paylaştı.

TeknoSeyir Okuma Kulübü 📖


Arkadaşlar, hazır @leventp'de haftalık gündem değerlendirmesinde #Goodreads sitesini hatırlatmış ve tavsiye etmişken, oluşan istek üzerine, TeknoSeyir üyeleri olarak;

Okuduğumuz kitapları paylaşarak, güzel yorum ve etkileşimlerle;

 • Farklı kitap deryalarını keşfedebileceğimiz,
 • Oylamalar ile farklı türlere ilgilerimizi dallandırabileceğimiz,
 • Güzel etkinlikler ve meydan okumalar oluşturabileceğimiz,
 • Keyifli bir okuma ağı ortamı yakalayabileceğimiz

goodreads için kendi okuma grubumuzu kurduk.

#TeknoSeyirOkumaKulübü goodreads grubu için buraya tıklayın.

Eğer siteye üyeliğiniz yoksa mutlaka oluşturun, çok keyifli bir site, tavsiye ederim.


"Kitap okurken müzik de dinlemeyi severim, peki ben ne dinleyeceğim?" diyorsanız: Spotify için #TeknoSeyirKeşifListesi'ni inceleyebilirsiniz.


#Kitap #SosyalAğ #BenimKitaplığım #KitapSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SONY Müzik'e Podcast Özelliğini Ekleme

Ekran Görüntüleri

Sony'nin müzik uygulamasında podcast sekmesi de yer almakta.

Trend Podcast bölümü

 

 

Podcast arama kısmında teknoseyir yazılı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir podcast müzik uygulamasına entegre olarak dinlenirken

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Merhabalar, birkaç gündür Sony Xperia XZ1 telefonunu kullanıyorum. Dün, eski Sony'lerde olan bir özelliğin maalesef bu telefonda eklenilmediğini fark ettim. Belki de sizin Sony telefonunuzda da yoktur.

Neyse ki ufak bir araştırmayla buldum. Sony, podcast uygulamasını nedense Play Store'dan gizlemiş. Bu eklentimsi uygulamayı kurarak ekstradan bir

podcast uygulaması kurmama gerek kalmadı. Lafı uzatmadan uygulamayı paylaşıyorum.

Uygulamayı indirip kurduktan sonra Müzik uygulamasında karşınıza çıkacaktır 🙂 Diğer telefonlarda denemedim ama büyük ihtimalle çalışacağını düşünüyorum.

 

 

Uygulamayı indirmek için tıklayın. 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gören Gözünden NVDA ve Erişilebilirliğin Kısa Özeti

Dipçe

Bu konuyu yazma amacım ileride eğer bu tarz programları kullanan bir tanıdık veya dostunuz olursa diye önceden kısaca sıkmadan bilgilendirmek amaçlı. Zamanında ben bu tarz programları ilk kez kullananlarla karşılaştığımda  ' Huh ' tepkisini vermiştim.

Eksik ve gözümden kaçmış hatalı bilgiler olabilir.  Cry

  

NVDA (NonVisual Desktop Access, Görsel Olmayan Masaüstü Erişimi) ücretsiz ve halen gelişmekte olan açık kaynaklı bir ekran okuyucusudur. "Ekran okuyucusu nedir?" sorusunu duyar gibiyim. Kısaca ekran okuyucusu görme güçlüğü çekenlerin kullandığı bir erişim aracıdır. Ekranda ne varsa kullanıcıya takip ettirme imkanı  (tab, insert gibi kombinasyonlarla) sunup ses motoru aracılığıyla (tts) iletilmesini sağlayan bir programdır. Türkçe desteği vardır.

 

 

İndirmek için tıklayın (Bağış kısmını 0 dolar yapıp indirmeniz mümkün Havalı )
Geçmişten günümüze ekran okuyucular ve erişilebilirlik

Microsoft (Windows'ta)

Geçmişte (NVDA programı daha çıkmamış iken) Windows'ta bu programlar üçüncü parti yazılım olarak fahiş fiyatta satılırdı. O zamanlarda alamayanlar da arada bir bozulan cracklerden indirip denerlermiş. Microsoft bu konuda çok geriden geldiği için windows'un içinden çıkan uygulama, paralı üçüncü parti uygulamaların fonksiyonlarını sunamıyordu. Fakat günümüzdeki Windows 10'un dahili ekran okuyucusu çok iyi olmasa da olsa yeterli durumda. Üstelik Türkçe sesi (Tolga) de geçenler aylarda güncelleme ile geldi.

Bu arada Nvda'yı herkes kullanmıyor. Eski alışkanlıklarını bırakamayanlar hala paralı uygulamaları kullanmakta.


Apple (MacOS ve iOS hatta tvOS'da)

Bu işi üçüncü parti yazılımsız direkt işletim sisteminden düzgün yapan tek bir firma var. O da bu. Bu markanın tek bu yanını seviyorum. Bu konuda ne desktop'da Windows ne de mobilde android bu kadar gelişebilmiş değil.  Altta verdiğim video linki ile demek istediklerim daha açık belli olacaktır. Steve Amca iyi ki kurmuş bu firmayı. Bu arada ürünlerini çok kullanma nasibim olmadı. Çok derinlere inemiyorum o yüzden  Göz Devirme
https://www.youtube.com/watch?v=XB4cjbYywqg

Linux

Korkunç... Berbat... Uyumsuz...  Kro

Daha bir şey demek istemem.

 

 

 

 


Android (ve işletim sistemi ile üretilen telefonların firmaları Sinirlenme  )

Gözlemlediğime göre son iki yılda yavaş yavaş Apple seviyesine gelmeye başladılar fakat hala 40 fırın ekmek yemeleri gerekiyor. Yazılımsal altyapıları olmasına rağmen bu işi geliştiren kişilerin sayısı maalesef diplerde. Samsung'un az çalışmaları var ama hem yetersiz hem Türkçe desteği yok.

 

 


Bir forumda açtığım konuyu buraya aktardım. Emojiler değişik gelebilir 🙂
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Emre paylaştı.

WannaCry'dan korunmak için SMB 1.0 Nasıl Kapatılır?

1-PowerShell'i yönetici olarak açıyoruz

önce SMB 1.0 pc'mizde açıkmı onu kontrol edelim aşağıdaki komut powershell'e girerek

"Get-SmbServerConfiguration"

gödüğünüz gibi açık "true" şimdi powershell'e aşağıdaki kodu yazarak kapatıyoruz

“Set-SmbServerConfiguration -EnableSMB1Protocol $false -Force”

görüldüğü üzere artık SMB 1.0 pc'miz için tehtid değil yinede tedirgin olanlar şu adresten tamamen SMB 1.0'ı pclerinden silebilirler

#wannacry #wanacryptor

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mikail toretto @mikail-toretto

  yav ben windowsa para vermişim kendisi kapatması gerekli neden ben uğraşayım.

 • serhanhepsen @serhanhepsen

  Kapattım. Ancak bu kapatmanın başka bir yan etkileri olur mu acaba? Hiç bir işe yaramıyorsa niye açık olarak geliyor?

 • figyelem @figyelem

  win 10 kullanıyosan zaten etkilenmiyosun gerek yok.

  • Paralelport @paralelport

   Otomatik güncellemeler açık ve yüklendilerse evet Mart'ta açığı kapatmışlardı. Yani etkilenmiyorsun şayet güncelledi isen: https://technet.microsoft.com/en-us/library/security/ms17-010.aspx
   Kafadan Win 10'a bir şey olmuyormuş diyemeyiz, tüm Windowsları etkiliyor bu hata.

  • Temp @temp

   @paralelport Aslında hata değil.Siber saldırı da değil.
   Bitlocker virüsü gibi dosyalarını şifreliyor.Microsoft bunun için çözüm sunabilirdi aslında.Böyle siteler var.Kriptolu dosyayı seçiyorsun anahtarı söylüyor.Heralde güvenlik zaafiyeti olmasın diye bir şey yapmıyor.

  • Paralelport @paralelport

   @temp Nasıl hata ve siber saldırı değil? Düpedüz bir siber saldırı. Nasıl çalıştığı ne şekil kendini yaydığı açık açık #wannacry etiketinde paylaştığımız linklerde anlatıldı, anlatılıyor. MS'in haberi olmayan, ABD milli güvenliği için araştırılıp bulunduğu iddia edilen bir açığı kullanıyor.

   MS'in yapabileceği bir şey pek yok, Mart'ta bir şekil açıkları önceden öğrenip açıkları kapatan yama çıkardılar, haftasonu da XP gibi sistemleri yamadılar. Güncellemeleri zorunlu hale getiriyorlar millet kıvranıyor.

   Böyle devletler arası büyük bir savaş varken, hepsi harıl harıl açık ararken MS'in ticari pek şansı yok. iOS gibi ayara özelleştirmeye müsaade etmeyen tek donanımda çalışan bir işletim sistemi çıkarsalar Xbox dışında bir şey satamazlar.

  • Temp @temp

   @paralelport Hata değil çünkü açık kapı bırakılmış olabilir.Bilerek açık bırakılmadıysa bile buna hata değil güvenlik zaafiyeti, bug, sistem açığı gibi şeyler söylenebilir.Siber saldırı değil derken, Siber saldırıda bir banka, kurum, kuruluş belli bir yer hedef alınır.Saldırı yaparak veya açıklardan faydalanarak saldırı yapılır felan filan.Ama burda belli bir hedef yok.Virüsü kapanların neyden kaptığı da belli değil.Bilinçli olarak bir yer hedeflenmemiş.Sadece düzensiz bir şekilde dünyaya yayıldı.Onu kastediyorum.Ha genel olarak siber saldırı desek de işin iç yüzü öyle değil demek istediğim bu.
   Durduk yere sistemine böyle bir şey bulaşmaz.Anca bir şeyleri açmalısın ki o zaman hedef olursun.

  • Paralelport @paralelport

   @temp kod hatası işte. Belli bir paket trafiği belli bir talep gelince kodun ona hazır değildir, çuvallar, sistemde komut çalıştırmana müsaade eder, sunmaması gereken bilgileri sunar. Arka kapı koymuştur bir çalışanın, bu da sonuçta bir hata. Bug. Gerçek sebebini MS tabii ki açıklamayacak. Burada genel bir tabir kullanmaya mecburuz: Windows'ta bir "hata" vardı bu kullanıldı. Hatadan daha genel bir tabir bilemiyorum.

   Burada hedef var: herkes. Tüm gezegendeki Windows sistemler. Gerçek hedefleri ister NeSeA'nın elini zayıflatmak olsun ister başka bir şey gizli çıkar-emel, bu adamların bir görünür hedefleri var: para. Para kazanmak için de tüm internete saldırıyorlar. Kimi bulurlarsa. Stux değil bu. Kimi bulursan (sandbox değilse) çalış ve şifrele denmiş.

   Bu saldırının altında belki ana niyet sadece tek bir yere zarar vermek. Küresel bir saldırı görüntüsü altında tek yere saldırı gizleniyor olabilir. Onu da biz gariban kullanıcıların bilmesi mümkün değil.

Gta San Andreas'ı kapatıcı program denemesi

Gta San Andreas oyununu normal şekilde kapatınca sistem donuyor ve kilitleniyordu . Ctrl+alt+del fonksiyonu bile işe yaramıyordu. . Bayağı modlama eklentileri (ENB vs.) filan kurulu olup insan bırakamadığı için sorunu çözmek doğal olarak mümkün olmuyor

 

VB6 Fakiri Olduğum Doğrudur 😢

 

Ben de Visual Basic ile klavye kısayolu ile en sağlam uygulama kapatma uygulaması yazayım dedim. (Bilenler bilir, post message fonksiyonunu kullandım. En etkilisi bu herhalde)

Her neyse örneklere bakıp yarım saat içinde uygulamayı temel olarak yazdım. Normal oyunda iken hotkey'den sinyali alıp hoop kapattığını görünce sevindim 😝

Ama yine çöktüğü zaman uygulamanın kapatamadığını fark ettiğimde ise büyük bir hayal kırıklığı yarattı 🙁

Şunu anladım Gta yüzünden sistem kilitlenirse reset dışında çözüm şimdilik aklıma gelmiyor. Belki bir zamanlayıcı ile oyunun donduğunu hemen tespit edip otomatik kapatan bir şey yazabilirim ama o da başka bir güne kaldı.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir başka çözüm olamayan çözüm denemelerimde tekrardan görüşmek dileğiyle...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 13
Emre paylaştı.

Uzak durulması gereken bir site, 'G2A.com'

Merhaba.

Dün G2A'daki 2 farklı hesabım bloklandı içinde birkaç adet aktifleştirmediğim ürün olmasına ve hiç bir şey yapmamış olmama rağmen.

Sizde de aynı durum olmaması için paylaşmak isterim. Biraz uzun oldu ama başka türlü açıklayamazdım durumu. Ayrıca benim dışımda böyle şeyler yaşayanları da ekledim. Key alırken patlayanlar, hesabında çok para olmasına rağmen blok yiyenler.. Neyse.

2.7 TL'den aldığım bir eşya var, satın alma şöyle işliyor, ürünü satın aldıktan sonra ürün G2A envanterinize düşüyor, oradan Steam takas bağlantınızı veriyorsunuz ve G2A botu size takas teklifi gönderiyor. Eşyayı bu şekilde elde ediyorsunuz. Yani biraz zahmetli. Bu yüzden hızlı hızlı almaya başladım.

Kısa bir süre sonra (8-9 alım sonrası) telefon onayı istemeye başladı. Telefonumu tekrar girdim, başta 1-2 kod geldi. Sonrasında kod yerine 12 dakika içinde arayacağız demeye başladı sistem. Fakat ne SMS geliyordu ne de bir arama. 5-6 dakika sonra kendi kendine onaylıyordu. Bir sonraki satın alımda şöyle bir hata geldi karşıma;

'your account has been blocked due to suspicious activity'

Başta anlayamadım fakat üyelik almadan yaptığım için işlemleri, bot zannetti beni herhalde dedim geçtim. Çoklu hesap kullanımı gibi olmasın diye modemi resetledim, ayrı bir tarayıcı üzerinden abimin bilgileri üzerinden yeni hesap aldım. Email ve telefon onayını yaptım.

Bu sefer 8. satın alımımda yine işleri yavaşlatmaya başladı G2A, telefon onayı istiyor ama kod vs göndermeden onaylandı deyip geçiyordu. Sadece işlem 7-8 dakika yavaşlamaya başladı. Canlı desteğe başvurdum, durumu açıkladım. Sistemimiz bu şekilde ilerliyor gibisinden bir cevap aldım. Ufak ufak almaya devam ettim, envanterimde 5-6 eşya birikmişti, bir tane daha alıp takasla bana göndermesini isteyecekken biranda çıkış yaptı hesabımdan, tekrar gireyim derken yine aynı mesaj;

'your account has been blocked due to suspicious activity'

Yaklaşık 5-6 tane satın aldığım ve 2-3 tane de onaylanmasını beklediğim siparişim öylece hesapta kaldı. Kaba hesapla 15-20 TL boşa gitti. Para umrumda değil. Beni kızdıran bir şey yapmamış olmama rağmen böyle bir şey vermesi. Bug falan oldu zannediyordum fakat değil, birçok kişi yaşamış. Diğer kullanıcıların yanında benim kaybettiğim gerçekten bir şey değilmiş, hesap bloklanmasıyla alakalı araştırma yapınca bunu birçok kişinin yaşadığını fark ettim.

Uzatmak istemiyorum fakat birkaç SS eklemek isterim.

 Çok daha fazlasını koyarım ama yorgunum. Desteğe mail attım fakat geri dönüş yapacaklarını zannetmiyorum, SS'lerde de gördüğünüz gibi haftalar geçse de cevap gelmiyormuş.

Tabii benim yaptığım hızlı alım, yani 20 dakikada aynı üründen 10 kere almak gibi. Bunun dışında key alıp patlayanlar da var;

Başta amacım benim gibi hızlı alım-satım yapmayın demekti. Fakat Reddit'te biraz gezmeye başlayınca olay iyice berbat bi hal aldı. Benim tavsiyem uzak durun. Kendi yaşadığımı bir kenara bırakın sadece başkalarının tecrübeleri bile yeter.

Eminim 'onaylıyorum, kabul ediyorum' dediğim şeylerde hesabımı bloklama hakkına sahiptir hızlı alım satımlarda, yani kağıt üzerinde haklı olabilir fakat illegal herhangi bir şeyde bulunmadım sonuç olarak ben ve benim gibi birçok kullanıcı. Ama paraları boşa gitti hepsinin.Dahasını merak edenleri G2A'in Reddit sayfasına göz atmasını tavsiye ederim. (Son 1 ayın en yüksek puanlı postlarının olduğu bağlantıyı ekledim)

Okuyan arkadaşlara teşekkür ederim, lütfen alışveriş yapmadan bir daha düşünün. #g2a #steam #oyun #haberinizolsun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 23

Klasik Türk Telekom vakası

"İnternet var gözüküyor. Link ışığı yanıyor ama hiçbir cihaz herhangi bir siteye giremiyor."

Bu sorunu komşunun internet hattında karşılaştık. 2 ay önce durup dururken bu sorun çıkmış. Sorunu henüz çözmüş hatta anlamış değiliz. Belki modem bozulmuştur diye başka bir modem denedik, yine yok.
Aslında arayüzde sorun yok gözüküyor. Geri kalan her şey doğru düzgün ayarlanmış. Hat değerleri normal. Ip atanmış. Ama yok. Başka cihazlarla denedik. Sonuç aynı.

Telekom sorun yok demiş. Arıza kaydı açmışlar. Hayalet bir servis ekibi gelip gitmiş. Sorun yokmuş Telekom'a göre. Aman ne güzel. Aylarca parasını ödemek zorunda kal ama internetin düzgün olmasın. Memnuniyet 0.

Şimdi sahibi son olarak cayma bedelini ödeyip başka bir ISS'e geçecek. Aslında bu iyi biraz ama ipler Telekom'un elinde olduğu için geçişte durum daha vahim de olabilir.

Tekellik kötü bir şeymiş bunu anladım.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

General Mobile 4G ilk bakışta Stock Android 7.0

İleriki günlerde telefonu servise götüreceğimden dolayı stok yazılım kurmak zorundaydım. TWRP'den stock Marshmallow'u kurduktan sonra, bari şu yeni çıkan sürüm olan #Nougat 'ı kurayım dedim. Şu an Nougat'a direk zip formatında kurulumu internette şuanlık mevcut olmadığı için güncelleme ile kurabildim.

🤗NOT: Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz. Faydası olacaktır.🤗

İlk bakışta gördüklerim👀;

Ayarlar kısmı iyi olmuş. Yandan açılan menü sekmesi olması gerekirdi zaten.

Animasyonlar daha uygun olmuş.

❌Nedense menü geçişlerinde bir kasılmalar söz konusu.

❌ Yeni UI (Kullanıcı arayüzü) bence dpi değerine göre uygun değil.

❌Önceki sürümün Kernel'indeki değerler hala aynı. Titreşim özellikle hala rahatsız edici düzeyde 😰

✅Önceden defalarca çökme ekranı gelen GM Asistan uygulamasına sistem #Nougat güncellemesinden sonra bana "Bu uygulama hep çöküyor bunu ne yapalım işlemi kökten kapatalım mı? Bildirelim mi?" demesi iyi olmuş. SS alamadığım için üzgünüm. GM Asistan uygulaması güncellenince tekrar karşıma da bu hata çıkmadı maalesef.

 

Sonsöz🔚

Keşke Google Android sürümlerini düzgün bir şekilde numaralandırsa. 7.0 olunca insan büyük yenilikler beklerken çok fazla değişen bir şey olmaması üzücü.

Mesela #Lollipop 5.0-5.1 , #MarshMallow 5.3 , Nougat da 5.5 sürümü olsaydı daha uygun olabilirdi.

Deneyim etmediğim birçok özellik olabilir bunun için üzgünüm Yaşadığım sorunlar da ileride düzelebilir fakat şimdilik deneyimlerim bunlardır. Hatam olduysa affola.

Bu cihaz bence yeni çıkan sürümü desteklese bile son kullanıcılar için sorun teşkil edebilir. Bu sürüme şimdilik kanım kaynamadı bi türlü. Belki ileriki günlerde MIUI'ye tekrar dönmem söz konusu olabilir.

Okuduğunuz için teşekkürler. Metin güncellenebilir.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Skype'ın Sunucularında Kaybolan Verilerimin Birazını Nasıl Geri Getirebildim.

Kamu Spotu😂:  Skype verilerinizi benim yaşadığım gibi sonradan sorunlar yaşamamak adına yedekleyin. Altta belirttim.

Merhabalar , geçenlerde sistemime sıfırdan kurulum yaptım ve bütün programları yeni baştan çoğu sorunsuz bir şekilde kuruldu. Fakat Skype'ı kurduktan sonra tüm konuşmalarımın sadece bir aya kadar geçmişini görebildim. Öncesi çok garip ama yoktu. Web'den de kontrol ettim orada da yoktular.

Geçmişteki konuşmalar bana lazım olduğu için bir şeyler yapmam gerekecekti. Bende standart prosedürleri uyguladım.

 • Sabırla bekleyip verilerin geri gelmesini bekledim. Olmadı 🙁
 • Skype sil baştan kurulum yaptım. Olmadı.
 • Hesap klasörü altındaki dosyaları silip hesabıma tekrar girdim. Olmadı.

Ümidimi yitirmemem gerektiğini düşündüm ve hemen aklıma bir fikir geldi Skype uygulamasını Android telefonumda da nadir bile olsa kullanıyordum. Belki bundan bir şeyler yapabilirdim.

Ufak bir araştırma yaptım. Oradaki veriyi Windows'a aktarmak mümkünmüş. Başta çok zor bir işlem diye düşündüm. Fakat hiç zor değil! Hatta Skype ortak olsun diye veritabanlarını aynı biçimde düzenlemiş. Sanıyorum bütün işletim sistemlerinde aynı formatta kullanıyor.

 

Not: Yapacağınız işlemlerin doğacak sonuçlar sizin sorumluluğunuzdadır. 

 

Çözüm yolu şöyle;

 • Root erişimi olan cihazınızda dosya yöneticisinden şu klasöre gidin (SkypeAdınız olan kısım hesabınıza göre değişmektedir)           data\data\com.skype.raider\files\SkypeAdınız 
 • main.db dosyasını kopyalayın ve dahili depolamaya alın.
 • Bu dosyayı bilgisayarınıza USB, Bluetooth , AirDroid gibi vs. yöntemlerle atın.
 • Bilgisayarda açık olan Skype varsa KAPATIN! (Kapatmak için sağ altta olan ikona sağ tık yapıp çıkış butonuna basabilirsiniz)
 • Sonra Win+R kombinasyonu ile Çalıştır'ı açın.
 • "%appdata%/Skype/SkypeAdınız"  komudunu girin ve ENTER tuşuna basın. (SkypeAdınız olan kısım hesabınıza göre değişmektedir)     
 • Bilgisayarınıza attığınız main.db dosyasını kopyalayıp şimdi karşınıza çıkan klasöre yapıştırın.
 • Skype'ı şimdi açın ve karşınızda birazı geri yüklenmiş verileri görün. 🙂

İleride olacak silinmelere karşı main.db dosyanızı lütfen yedekleyin. Ben bu saatten sonra Skype uygulamasına güvenmiyorum.

 

Telefonumdan çıkan 3 aylık veri ile sorunum çözüldü. Fakat 3 ayın öncesindekiler telefonda olmadığı için ulaşmam mümkün değil. Belki başka bir cihazdan öncesini bulabilirim biraz şans işi 🙂

Okuduğunuz için teşekkür ederim. 😄 Kayıpsız günler dilerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap