Umut Koçak paylaştı.

@umtk @hamdi @zatisahaneleri stoklardaki son adeti buldum bir mağazadan ve aldım çok teşekkürler önerileriniz ve tavsiyeleriniz için. gerçekten şahane cihaz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16
Umut Koçak paylaştı.

Ortaya Karışık: HSKırtasiye Alışverişi (Platinum OLEeNU, Zebra Mildliner...)

SORUMLULUK REDDİ: Bu blog yazısında bahsi geçen hiçbir firma veya marka ile herhangi bir sponsorluk anlaşması bulunmamaktadır. Firma ve ürün hakkındaki yapılan değerlendirmeler tamamen tarafsızdır. Bütün ürünleri kendim için satın aldım ve yazının sonunda sipariş detayını ekledim.

 

 • Merhabalar. Yaklaşık 8 ay süren bir sessizlikten sonra yeni kırtasiye ürünleriyle çıkageldim. Daha önce yazmış olduğum incelemelerden farklı olmak adına TeknoSeyir'in Ortaya Karışık video formatından esinlendim ve bir nebze de olsa yeni bir soluk getirmeyi istedim.

 

 • Öncelikle yazının içeriğinden kısaca bahsetmek lazım. Klasik bir incelemenin aksine bir blog yazısında birden çok ürün ve bir satıcı değerlendirmesi yapmak istedim. Değerlendireceğim satıcı HSKırtasiye. Ürünler ise şöyle:

 

 1. Atelier Mono StandCase Kalem Çantası
 2. MAS Soft Touch Kalemlik
 3. Languo Hello Meow Cüzdan
 4. Platinum OLEeNU SHIELD 0.5 mm Mekanik Kurşun Kalem
 5. Zebra Mildliner Brush Citrus Green
 6. Uni Nano Dia Min 0.5 2B
 7. Pentel Hi-Polymer Ain Standart Silgi
 8. Stickn Yapışkanlı Not Kağıdı Pastel Renkler
 9. Umix A4 Çıtçıtlı Dosya Disney Mavi/Lacivert

 

 • Satıcı ile başlamak gerekirse, gayet memnun kaldığımı söyleyebilirim. İstanbul'da olsaydım gidip görmek de isterdim. Online siparişte sıkıntı çıkmadı ve kargoyu hafta içinde hızlı bir şekilde teslim alabildim. Kargonun paketlenme şekli de oldukça şık ve korunaklıydı. Kartonun içinde balonlu naylon ile paketlenmişti ve herhangi bir üründe hasar yoktu.

 

 • Online siparişten ne kadar memnu kalmış olsam da; internet sitesinin birkaç güncelleme ihtiyacı var gibi görünüyor. Üst kısımda yatay olarak dizilmiş kategori sekmelerinin can sıkıcı bir şekilde durduk yere açılması ve ekranı işgal etmesi, çerez kullanımı ile alakalı olan uyarının kapanmaması gibi bir takım rahatsız edici görsel ögeler bulunmakta. Bir de siteye giriş yaptıktan sonra herhangi bir kategoriye gitmeden giriş yaptığınız görünmüyor, bu problemin kesinlikle düzeltilmesi gerekiyor. Son olarak da ürün bilgilerinin ve stoklarının azlığından sitem etmek isterim. Bir ürünün ebatı, ağırlığı, üretim malzemesi gibi detayların yazılmaması çok büyük bir eksik. Örnek vermek gerekirse,  sadece ürün görsellerine baktığımda almış olduğum masaüstü kalemlik küçük ve kalem çantası büyük gibi görünüyordu. Elime ulaştığında tam istemediğim boyutlarda olduğunu gördüm. Kalemlik fazla büyüktü ve kalem çantası istediğimden küçüktü. Bir de çoğu ürün aldıktan hemen sonra stokta yok olarak görünüyordu. Anladığım kadarıyla ürünlerin çoğunda sınırlı stok var. Bu durum özellikle online sipariş edecekler için biraz sinir bozucu bir durum. Çoğu ürün tek satılıyor gibi bir izlenim aldım. Bununla birlikte daha detaylı ürün değerlendirmelerine geçebiliriz.

 

1. Atelier Mono StandCase Kalem Çantası

 • Ürün değerlendirmelerine şık bir başlangıç yapmak için Atelier Mono kalem çantasını seçtim. İsminden de anlaşılacağı üzere dış tasarımı bir sanatçının atölyesinden çıkmış absürt, bir o kadar da göz alıcı. Ürünü asıl satın alma sebebim masada dik duran bir kalem çantasına olan ihtiyacım idi. Maalesef sitede ebatları hakkında bir bilgi bulunmadığı için büyüklüğünü yalnızca teslim alınca öğrenebildim. Açıkçası genişlik olarak fena değil ama bence biraz kısa bir kalemlik. Özellikle Apple Pencil (yaklaşık 17.6 cm) tarzı uzun kalemlerin sığmasında problemlerle karşılaşabilirsiniz. Uzunluğu yaklaşık 16 cm. Aktif o larak kullandığım Lihit Lab ise 20 cm civarında. Açıkçası ben de uzunluğu bu civarda bir ürün beklerken biraz kısa bir kalemlikle karşılaşmış oldum. Yine de çoğu kalemin rahatça sığıyor, fermuarı ve kumaşı da ucuz bir his vermiyor. Kompakt formuyla da taşıması kolay, haznesi geniş bir kalem çantası olmuş. Zarif ve taşınabilir kalemlik arayanlar için güzel bir seçim olacaktır.

 

2. MAS Soft Touch Kalemlik

 • Sırada ise MAS masaüstü kalemliği var. Kalemliğin tabanı yumuşak kauçuktan yapıldığı için hem masada sağlam duruyor, hem de zarar vermiyor. Yine sitede büyüklüğü hakkında bir bilgi olmadığı için kutusunu gördüğümde biraz şaşırdım. Daha ince ve zarif bir ürün ararken maşallahı olan bir "bro kalemlik" çıktı. Oldukça sağlam bir yapısı var, bir de ortadan separatör ile ayrılmış olması hoş bir dokunuş. Sade ve sağlam kalemlik ihtiyacımı karşıladı diyebilirim.

 

3. Languo Hello Meow Cüzdan

 • İncelemelere tatlı bir ara vermek için Languo Hello Meow cüzdanı konuk aldım. Bir süredir bozuk paraları koymak için bir cüzdan arıyordum. Ürünlere göz atarken kedili bir cüzdan gördüm ve "neden olmasın?" dedim. Rahatça temizlenebiliyor ve bozuklukları içine koyunca masada dik durabiliyor. Çantaya da atılabilir zira minik bir ürün. Kağıt para ve anahtarlık gibi eşyalar da sığabiliyor. Kısacası sevimli ve kullanışlı bir cüzdan olmuş.

 

4. Platinum OLEeNU SHIELD 0.5 mm Mekanik Kurşun Kalem

 • Adettendir, yine bir mekanik kalemle birlikteyiz. Sonunda ilginç özelliklere sahip, israf karşıtı bir kalem olan Platinum Oleenu Shield'ı değerlendirme imkanım oldu. Normal kalemlerde grafit ucu tutan pençe ile kalemin ucu arasında bir boşluk olduğundan her uç bittiğinde yaklaşık 10 mm civarında uç ziyan oluyor. Oleenu ise ekstra pençeler ile (double clutch mechanism) bu israfı 0.5 mm civarına indiriyor. Ancak bunun için dikkat edilmesi gereken şey, kalemin içinde her zaman ekstra bir uç bulundurmak. Bu sayede hiçbir ucu israf etmemiş oluyorsunuz.

 

 • Diğer güzel iki özellik ise uç kısımda bulunan yay ve kayan (ve gizlenebilen) metal uç. Bu şekilde sert basınçları absorbe edip uç kırılmasına karşı çok iyi bir iş çıkarıyor. Kullandığım süre boyunca herhangi bir uç kırılması ile karşılaşmadım ben de. Ergonomisi ve grip kısmı çok rahat. Daha yüksek üretim kalitesi arayanlar için High Grade modeli daha iyi bir seçim olabilir. Kalemin beğenmediğim özelliği ise yalnızca 0.5 mm modelinin bulunması. Uç kırmaya karşı bu kadar başarılı olan bir kalemin en azından 0.3 mm  modeli de olmalıydı.

 

5. Zebra Mildliner Brush Citrus Green

 • Zebra'nın muhtemelen en başarılı ürün grubu olan Mildliner sevdiğim bir highlighter. Brush serisinde fırça ve ince uçları sayesinde hemen hemen istediğiniz kalınlıkta yazmak veya yazıyı vurgulamak mümkün. Yukarıdaki test görselinden de göreceğiniz üzere "Citrus Green" yazısının mürekkebi highlighter ile kötü bir leke oluşturdu. Bunun sebebi ise kullanmış olduğum Parker Gel mürekkep. Mesela Zebra Sarasa gibi daha hızlı kuruyan bir kalemde bu tür lekeler ile karşılaşmazsınız. Yazıcı çıktılarıyla, dergilerle veya kitaplarla kullanmak istiyorsanız zaten leke gibi bir derdiniz olmuyor. Mildliner'ın en sevdiğim özelliklerinden birisi de renkleri. Daha önce Vermilion rengini alıp memnun kalmıştım, Citrus Green de aynı deneyimi sundu.

 

6. Uni Nano Dia Min 0.5 2B

 • Uni NanoDia, beni çok şaşırtan bir ürün oldu. Eskiden, sanırım eBay'den bir NanoDia uç almıştım ve o kadar çok kırılıyordu ki sahte olduğundan şüphelenmiştim. Sanırım haksız da çıkmadım. eBay'den aldığım NanoDia bildiğimiz yeni renkli kutularda satılıyordu. HS'den aldığım ise şeffaf kutuda idi. Sanırım şeffaf kutuların şekli ve rengi satılan ülkeye göre değişebiliyor, bu konuda net bir bilgim yok. Doğrusunu söylemek gerekirse Pentel Ain Stein'dan farklı bir deneyim sunuyor ancak kötü anlamda değil. Ain Stein uçlar tükenmez kalem hissiyatına çok yakınken; NanoDia uçlar ise kurşun kaleme çok daha yakın. Kısacası ikisi de ayrı dünyaların ürünü ama kendi dünyalarının en iyileri. NanoDia, kurşun kalem gibi doygun bir sürtünmeye sahip ve keyif verici bir yazım deneyimine sahip. Bu tarz bir uç arayanlar için çok doğru bir seçim olacaktır.

 

7. Pentel Hi-Polymer Ain Standart Silgi

 • Sıradaki ürün klasiklerden. En başarılı silgilerden birisi olan Pentel Ain-Stein'ın performansı yukarıda test yazısında görünüyor mu görünmüyor mu belli değil (!) İki satır karalama yaptım ve alttaki satırı sildim. Kağıda da verdiği mininum zararı göz önünde bulundurursak, bence herkesin bir alıp denemesi gereken ürünlerden.

 

8. Stickn Yapışkanlı Not Kağıdı Pastel Renkler

 • İyi bir Post-it alternatifi ararken stick'n not kağıtları gözüme çarptı. Aslında çok fazla çeşit vardı ve tercih yaparken bir miktar zorlandım. Çok koyu olmayan ve gözü yormayan pastel renkler, bir de üç ayrı boyutta olması hoşuma gitti. Üstteki yapışkanı da fena değil. Yalnızca üst kısmın yapışıyor olması elbette aşağı kısımdan açılmalara sebep oluyor. Bence bu ürünlerin daha kullanışlı olması için bütün çerçevelerinin yapışkan olması gerekiyor. Yapışma serzenişini bir kenara bırakırsak, kağıt kalitesi iyi ve üzerinde yazı yazması keyifli bir not kağıdı olmuş. İyi bir Post-it alternatifi denebilir.

 

9. Umix A4 Çıtçıtlı Dosya Disney Mavi/Lacivert

 • Renkli bir kapanış olması adına Disney'e gidelim. Birtakım dökümanları koymak üzere dosya arayışında Umix'in Donald Duck temalı çıtçıtlı dosyalarına denk geldim. Bildiğimiz standart dosyalardan kalite olarak bir farkı yok. Sinirli Donald Duck'ın renklerinin çok canlı ve uyumlu olması sebebiyle bu dosyaları tercih ettim.

 

Sipariş Detayı

Bu kısımda satın aldığım tarihteki ürün fiyatlarına göz atabilirsiniz.

 

#HSKırtasiye #PlatinumOLEeNU #ZebraMildliner #AtelierMono #MasSoftTouch #LanguoHelloMeow #PentelAinStein #UniNanoDia #Stickn #Umix #OrtayaKarışık

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16
Umut Koçak paylaştı.

3380 liraya düşmüşken aldığım series s bugün öğlen elime ulaştı. Amazon Türkiye'den aldım ama satıcı amazon Germany. Ürün çıkış yeri İspanya sevilya görünüyordu sonra Almanya leipzig ardından da Türkiye'ye geldi. buradan bir kaç kişi daha sipariş vermişti diye hatırlıyorum.benim ürünüm toplamda 5 günde geldi. yakın zamanda sizlerinki de ulaşır sanıyorum. #xbox #XBOXSeriesS

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 17
Umut Koçak paylaştı.

Önce @umtk'nın paylaştığı (ama gözümden kaçan 😀 ) sonra @onimarsynn'ın paylaşımıyla gördüğüm Orico Bluetooth adaptör, tam 14 gün sonra bugün geldi. Vergi dâhil 20TL ödedim. W10'da Bluetooth sürücüsü çalışmayan, televizyona bağlı media player olarak kullandığım eski bir laptop için almıştım, işimi gördü. Paylaştığınız için teşekkürler 🙂

Edit: Haylou GT1 XR ile kullanacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Umut Koçak paylaştı.

ID-COOLING Iceflow 240 VGA Sıvı Soğutma kiti Kullanıcı İncelemesi

ID-COOLING Iceflow 240 VGA Sıvı Soğutma kiti
Kullanıcı inceleme ve deneyimi:

Herkese merhaba.
Halihazırda kullanmakta olduğum ZOTAC RTX2060 AMP! mini modeli ekran kartım oyunlarda ortalama 80 derecelere kadar çıkan sıcaklığını düşürmek için ne yapabilirim diye bakınırken ID-COOLING firmasının bu ürüne denk geldim.

Daha önce hiç kullanmadığım bir marka olması nedeniyle kuşku ile yaklaştım fakat internette yabancı forumlarda olumlu çok geri dönüşü olan bir firma olduğunu görünce tercih ettim ve ürünü Gelbura.com üzerinden satın aldım. Ürünün distribütörü olan firna çok yardımcı oldular, uyumsuzluk sorunu olması durumunda iade alabilme opsiyonunu da belirttiler.

ID-COOLING 12-13 yıllık görece yeni bir firma olmasına karşın tıpkı asetek veya noctua gibi pc soğutma çözümleri üreten bir firma. Özellikle yurtdışında tanınıyor. Güzel ve kaliteli sıvı soğutma çözümleri var.

 

Gelelim aldığım ürüne,
Iceflow 240 Vga adından anlaşılacağı üzere 240lık radyatör ile donatılmış ekran kartları için bir sıvı soğutma çözümü.
Üründe sıvı soğutma pompası radyatör üzerinde. Ve 6500 devir/dak. hızında çalışıyor. Ve radyatör üzerinde iki adet ama yekpare tek parça fan kiti var. 2000rpm'e kadar çalışıyor. Fan kalitesi xigmatek ayarında. Bir Be quiet, corsair ya da noctua gibi değil ama pek çok markadan da iyi kalitede.

Ürün içerisinden, ekran kartı pcb'sine monte edilen gpu soğutma bloğu, 240mm radyatör, radyatör fanı ve uyumlu bağlantı aparatları çıkıyor.

 

Ürün aşağıdaki kartlar ile uyumlu olarak üretilmiş;

Nvidia
-RTX 3000 serisi (Kutusunda uyumlu bağlantı kiti yok, yakın zamanda ayrı olarak piyasaya çıkacak)
-RTX 2000 serisi
-GTX 1600 serisi
-GTX 1000 serisi
-GTX 900 serisi

AMD
-RX 400-500 serisi
-R9 200-300 serisi
-Vega64
-Vega56
-RX5000 Serisi
-RX 6000 serisi (Kutusunda uyumlu bağlantı kiti yok, yakın zamanda ayrı olarak piyasaya çıkacak)

 

Kurulum ve kullanım:
Ürün montajı oldukça basit. Uygun bağlantı kiti ile ekran kartının gpusuna monte ediyorsunuz. Ama burdaki hassas nokta ekrankartı gpuları işlemciler gibi üzeri soğutma kapağı ile gelmediğinden çipset açık ve kazalara gebe. Bu nedenle gpu soğutma bloğunu takarken dikkatli olmak gerekiyor. Ürün içinden termal macun çıkıyor fakat daha iyi bir macun kullanmanız daha iyi olur. Ben Arctic Mx4 termal macun kullandım. Bunun dışında ram modülleri vr VRMler için de soğutucu aluminyum pedler gelmekte. Onları da ram ve vrm üzerine yerleştirip oturmasını sağlıyorsunuz.

Fan ve pompa bağlantıları:
Ürün üzerinde toplam 3 adet fan var. Hepsi pwm kontrollü. Ben bütün fanları direk kasa fan kontrolcüsüne bağladım. Fan kontrolcüsü ise anakarta bağlı. Böylece anakart üzerinden bu üç fanın devir ve voltaj ayarını sağlamak çok daha kolay.
Rgb pek sevmediğim için ürünün kendi radyatör fanı yerine Be Quiet! 120mm Pure Wings Pwm fan kullandım. Hem daha sessiz hem de daha yüksek hava atımı ile statik basınca sahip.
Pompa ise yüksek devirli olduğundan anakart diğer pump girişine bağladım. Asus Crosshair viii hero kullanıyorum. Bu tip anakartlarda iki hatta üç pompa girişi oluyor. Custom sıvı soğutmalar için ekliyorlar. Ve böyle spesifik durumlarda çok işe yarıyor.

Deneyim:
Ürünü kasanın ön kısmına havayı dışarıdan temiz olarak alıp içeri atacak şekilde yerleştirdim. Hele ki benim gibi tepede 360lık radyatör kullanıyorsanız baska seceneğiniz kalmıyor. Fanlara biostan 1000rpm hız ayarı yaptım. Hem ses yapmıyorlar hemde etkili çalışıyor.

Gpu benchmark Valley testinde 1 saat boyunca aldığım ortalama sıcaklık değerleri aşağıdaki gibi;
Gpu sıcaklığı: 53 Derece
Hot Spot : 63 Derece

Stok kendi soğutucusu ile aldığım değerler:
Gpu sıcaklığı: 76-82 derece
Hot Spot: 85 derece

Sonuç:
Üründen oldukça memnun kaldım. Özellikle, montajın basit olması ve pek çok modeli desteklemesi çok iyi.
Bunun dışında görece yeni bir marka olmasına karşın ID-COOLING ürün kalitesi oldukça iyi. Beklediğimden çok daha iyi çıktığını söyleyebilirim.

Bu tip sıvı soğutma çözümleri her ne kadar biraz özel ürünler olsa da sıcaklığın ciddi şekilde düşmesi ve uzun süreli stabil kullanım açısından sistemine önem veren herkesin edinmesi gereken bir ürün. Üstelik ekran kartı upgrade işleminden sonra yeni aldığınız kartlar ile de kullanabilirsiniz.

#ID-COOLING
#ekrankartı
#SıvıSoğutmaKiti
#Ekrankartısıvısoğutma
#HazırSıvıSoğutma
#teknoseyir
#ÜrünTavsiyesi
#akış
#TümAkış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 39
Umut Koçak paylaştı.

Uzun zamandır bir PSU ihtiyacımız vardı. Sharkoon SHP650 V2 modeli Hepsiburada'da sepette 260 liraya geliyor. 300 liradan aşağı uzun zamandır denk gelmemiştim. İlgilenenler bakabilirler.

https://www.hepsiburada.com/sharkoon-shp650-v2-650w-80-120-mm-fanli-atx-guc-kaynagi-p-HBV00000BT3MA

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Umut Koçak paylaştı.

@umtk Umut'un paylaşımından görüp 19 Haziran'da Aliexpress'ten vergiler dahil 20 liraya aldığım Orico Bluetooth 5.0 usb adaptör bugün geldi.

Bende Ugreen'in 4.0 olan adaptörü vardı, bilgisayara bluetooth kulaklık bağlayınca mikrofonu kullanılmıyordu kalite çok düşük olduğu için. Bu adaptör ile denediğimde ise mikrofonlarda ses kalitesinde fark edilir derecede artış var fakat hâlâ zorunlu kalmadıkça kullanılabilir düzeyde gelmedi bana.

Özetle benim sorunumu çözmedi ama 20 liraya gayet kaliteli bir adaptör aldığım için mutluyum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14
Umut Koçak paylaştı.

https://teknoseyir.com/durum/1432793#comment-5121129
Geçen hafta Amazon'dan 500GB'lık Sandisk Ultra M.2 SSD 380₺'ye almıştım. Bugün geldi ve sıkıntısız çalışıyor. Bu arada selamlar @umtk ve teknowolkır 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap