Umut Koçak paylaştı.

Google Pixel Slate İncelemesi

 

Cihaz yekpare alüminyum ve koyu mavi renkte, renk seçeneği yok. Arka tarafta çıkıntı yapmayan bir kamera, mat bir G harfi şeklinde Google logosu ve kısa kenarların orta kısmında antenler için ayrılmış plastik bölümler var. Bu plastik bölümler oldukça iyi gizlenmiş, ilk bakışta zor fark ediliyor. Ön tarafta çerçeveler çok geniş de değil, iPad Pro kadar ince de değil. Tümü aynı genişlikte, kısa kenarlar üzerinde stereo hoparlörler var. Yatay tutulduğunda yan kenarların alt tarafında birer tip C USB port var. Üstte de parmak izi okuyucu entegre edilmiş açma kapama tuşu yerleştirilmiş. Alt kısımda da orijinal klavyenin bağlandığı 4 pinli pogo bağlantı var. Ağırlık merkezinin tam ortada olduğunu Google özellikle vurgulamıştı. Nadir bulunan bir özellik midir bilmiyorum ama bu sayede elde tutma esnasında daha konforlu olduğu söyleniyor. 

 

 

Ekran ve ses

Slate bu her iki alanda da iddialı. Ekrana Molecular Display diye bir isim takmış Google, bir tür IPS sanırım. Lakin kendine özgü bir ismi hak edecek kadar güzel bir ekran. 3:2 oranında ve çözünürlük de 3000x2000. Renkler oldukça doygun, parlaklık da 330 knit civarı denmiş, çok yüksek değil ama yeterli. Siyahlar ise oldukça derin, AMOLED gibi hissettiriyor neredeyse. 

 

Ses ise muazzam, bu konuda iddialı başka tabletlerle kıyaslama imkanım olmadı ama oturup kulaklıksız film izlenir, o seviyede güzel. Doygun ve güçlü bir ses veriyor. Ekran da bir tablet için geniş olduğundan olsa gerek, kenarlarda kalan hoparlörle tatminkar bir stereo etkisi yaratabiliyor.

 

Klavye ve touchpad

Google’ın kendi sunduğu bir klavye kılıf var ama ben onu almadım. Tuşlar vs çok iyi denirken, cihaza sıkıca tutunmadığından özellikle kucakta kullanımı iyi değilmiş. Ben Brydge firmasının ürettiği G-type adlı klavyeyi aldım. Hem biraz daha ucuz hem de herkes daha iyi demiş. Klavye de tabletin kendisi ile aynı malzemeden ve aynı renkten üretilmiş, son derece uyumlu. Google’ınki doğrudan port üzerinden bağlanırken bu bluetooth ile bağlanıyor, bağlantı sorunsuz. Brydge firması burada özel bir bağlantı tekniği kullandığını, işletim sistemi tarafından kablo ile bağlanmış gibi kullanıldığını söylüyor. Şarj etmek için de üzerinde tip C bağlantı var. Tuşların basma hissi, hareket mesafesi, touchpad’in yüzey kalitesi ve hassasiyeti çok güzel. Arkadan aydınlatma da var. Tek kusuru tabletin gövdesine bağlanma şeklinin arka tarafta çıkıntı yapması. Bir sorun da yaratmıyor gerçi. Cihaza özel üretildiği için tüm Chrome OS tuşları yanında orijinal klavyede olduğu gibi asistan tuşu da var.

 

Donanım

Slate Celeron ile başlayıp Core i7’ye kadar giden 5 farklı donanım seçeneği ile çıktı. Celeron modeller kısa süre sonra stokta bulunmaz oldu, sonra da tamamen kalktı. Bendeki 8. nesil i5-8200Y işlemcili, 8 GB RAM ve 128 GB depolamalı versiyon. Depolama bence baya az kalmış, bu işlemci ile daha fazla depolama seçeneği de yok. 

 

İki tane tip C USB port olması cihazı diğer tabletlerden biraz ayırıyor. Birinden şarj ederken diğerine bir disk yada harici ekran bağlamak mümkün mesela.

 

İşletim sistemi, masaüstü ve tablet modları

Amerika dışında pek yaygın olmadığından ve Türkiye’de resmi olarak hiç Chrome OS cihaz satılmadığından bu işletim sistemi pek bilinmiyor, o yüzden biraz detay vermeye çalışacağım.

 

Adında da geçtiği gibi temel olarak Chrome tarayıcıya dayalı bir sistem. Hatta ilk çıktığında neredeyse sadece tarayıcıymış ama şimdi pek öyle değil. Ortalama bir kullanıcının yapmak isteyip de yapamayacağı şey pek yok diyebilirim. Yada başka bir açıdan bakacak olursak, bir Ultrabook kullanıcısı zaten oyun oynayamadığı ve video işleme gibi ağır işleri yapamadığı için burada da pek farklı bir durum yaşamaz. 

 

Chrome OS her 6 haftada bir düzenli şekilde güncelleme alıyor, bu güncellemeler üreticiden bağımsız olarak her Chrome OS cihaza geliyor. Bu kısım Android gibi değil de daha çok Windows gibi. Ama her cihazın garanti edilmiş bir güncelleme ömrü var. Bu süre genelde bir kaç yıl, sonrasında güncelleme gelmeyebiliyormuş, bu kısımsa Windows’dan farklı. Daha çok iOS gibi, cihazlar uzun süre destekleniyor ama bir yerden sonra terk ediliyor. Güncelleme için bir kaç ayrı kanal seçilebiliyor. Burada kastım Windows insider türü kanallar. Varsayılan tabi ki kararlı kanal. Bundan başka Quick-fix, beta, geliştirici ve son olarak Canary diye kanallar var. 

 

Cihaz tablet formatında olsa da işletim sistemi öncelikle masaüstü, ikincil olarak da tablet diyebiliriz. Tablet modundan masaüstü moduna geçmek için mouse veya touchpad içeren klavye bağlamak gerekiyor. Sadece klavye bağlayınca tablet modunda kalıyor. Mouse bağlamayınca ekrana dokunmak şart olacağından böyle yapılmış anlaşılan. Aradaki fark ise çok büyük değil aslında. Masaüstü moduna geçince ekrandaki bazı öğeler küçülüyor, bir de tüm pencereler küçültülünce uygulama listesi değil de bildiğimiz masaüstü bir ekran geliyor. Her iki modda da Chrome tarayıcı masaüstü olarak çalışıyor elbette. Masaüstü bir tarayıcıdan beklenen eklenti desteği gibi avantajlar kullanılabiliyor. Bir de masaüstü modda harici ekran bağlayınca genişletilmiş modda kullanmak mümkün. Yani cihazın ekranında başka pencere, diğer ekranda başka pencere açılabiliyor, Windows gibi. Tablet modundayken ekran bağlanırsa her ikisinde aynı görüntü oluyor. Örnek görünüm için fotoğraf ekliyorum.

 

Ekran demişken ölçekleme imkanı olduğunu da söyleyeyim. Varsayılan durumda 1333x889 piksel gibi bir görüntü veriyor. En düşük ölçeğe alınca 3000x2000 çözünürlüğü tam olarak kullanıyor ve her şey çok küçük oluyor. Toplam 9 adımlık ayar yaparak istenilen ölçek kullanılabiliyor. Örnek ekran görüntülerini ekliyorum.

Chrome OS’de temel dosya depolama alanı Google Drive. Doğrudan cihazın depolama alanını da kullanmak mümkün elbette ama hedeflenen yöntem bu değil. Drive’ı senkronize etmek mümkün tabi, böylece bağlantı yokken de dosyalar kullanılabiliyor. Yeni bir cihaza geçiş yapınca veya cihazı sıfırlayıp yeniden giriş yapınca hem ayarlar hem dosyalar senkronize ediliyor. Kurulum ayarları vs ile uğraşmadan kalınan yerden devam etmek gibi bir kolaylık sağlanıyor.

 

Chrome OS’e bir Android cihaz bağlayarak bir iki ek fayda elde etmek mümkün. Telefonun bluetooth bağlantısı açıksa ve yakında ise Chrome OS’i açarken şifre girmeye gerek kalmıyor. Ama telefonun kilidi açık olmalı ve çok çok yakın olmalı, sanırım yarım metreden falan daha az bir mesafe istiyor. Bu sayede şifre girmek yerine telefonda parmak izi okutup bilgisayarı da açmak mümkün. Slate’de zaten parmak izi okuyucu olduğu için bunun benim için pek bir anlamı yok. Diğer yararı ise anında internet bağlantısı yapma imkanı. Ortamda WiFi yoksa telefonu alıp hotspot açmaya gerek yok, Chrome OS uzaktan bunu açıyor ve sadece kendisi bağlanıyor. Kullanışlı bir özellik. 

 

Uygulamalar

Burası biraz ilginç ve karışık. Chrome OS’de uygulama kullanmak için 3 seçenek var:

 

 • Web app yada web sayfası kısayolu
 • Android uygulamaları
 • Linux uygulamaları

 

Web app her web sayfası tarafından desteklenmiyor. Destekleniyorsa zaten adres çubuğunun yanında bir kurulum butonu görünüyor. Bu durumda web sayfası değil de bir uygulama gibi davranıyor. Örneğin twitter için web app kurunca ekrandaki seçeneklere tıklayınca tüm sayfayı yenilemiyor da sadece o ekrana geçiyor. Web app ile başka imkanlar da geliyor, zaten Windows veya bildiğim kadarıyla Mac OS’de de aynı şekilde çalışıyor, isteyen bir bakabilir. Bunun yanında bir web sayfasının kısayolu eklenerek uygulamalar listesinde görünmesi sağlanıyor, ayrı pencerede uygulama gibi açılması sağlanabiliyor ama sonuçta sadece kısayol.

 

Android uygulamaları da kurulabiliyor. Her uygulama düzgün çalışmıyor deniyor ama ben zaten öyle çok şeyi de denemedim. İhtiyaç duyduğum bir kaç şeyi denedim. Mesela Netflix için web sayfası yerine uygulama kullanınca içerik indirmek mümkün oluyor, bir dezavantajını da görmedim. Youtube’un ise web sayfası hali geniş ekranı daha iyi kullanıyor. Bunun gibi şeylere bakarak bir seçim yapmak lazım.

 

Linux tarafını çok kurcalamadım, debian paketi kurmak gerektiğini anladım. O yüzden bulduğum her şeyi direk kuramıyorum, eğer .deb dosyası değilse debian için derlemek gerekiyor. Linux’tan pek anlamıyorum, bu yaptığım açıklamada hatalar olabilir. Yalnız Chrome OS camiası Linux konusunda çok heyecanlı. Linux desteği sürekli gelişiyor, eksiklikler gideriliyor. Her halükarda sisteme önemli bir esneklik katıyor elbette.

 

Uygulama tarafı bu seçeneklere rağmen diğer işletim sistemlerine göre kısıtlı, özellikle biraz değişik bir uygulamaya ihtiyaç duyulduğunda. Yedekleme için klasör senkronizasyon uygulaması aradım mesela, Linux için buldum ama çalıştıramadım, sanırım debian ile alakalı ek bir şeyler kurmak gerekiyor.

 

Kalem desteği de var ve kalem ayrı satılıyor. Resim çizme gibi şeyleri denemedim ama hassasiyeti genel olarak güzel, yazı yazmak rahat. Tablet modunda elde kullanırken de işe yarıyor. Web sayfalarında küçük linkleri vs kullanmak kolaylaşıyor.

 

Genel Yorum

Bilenler vardır, Pixel Slate baştan itibaren kötü bir ün yaptı. Hatta geçenlerde Google artık tablet yapmayacağını duyurdu. Diğer üreticilerin tabletlerini yazılım olarak desteklemeye devam edecek elbette.

 

Ben bunu her şeye rağmen neden aldım diye merak eden varsa açıklayayım. Öncelikle Windows’un abuk subuk sorunlarından ve genel olarak kendisinden sıkıldım. Bana yeni bir cihaz olarak öncelikle bilgisayar, gerektiğinde tablet de olabilen bir cihaz lazımdı. O yüzden daha başta ilgimi çekti. Çok seyahat ediyorum ve yanımda tablet taşıyorum genelde. Ama bu cihaz sayesinde seyahatlerde yanımda çok yetenekli bir tablet taşıma imkanı vereceğini tahmin ettim.

 

Karar vermeye çalışırken bulabildiğim bütün incelemeleri izledim/okudum. Zaten binlerce değil. Şikayet edilen şeyler çoklu görev ekranındaki kasmalar, orijinal klavyenin çok rahat olmaması bir de video işlemeye hiç yatkın olmaması. Youtuberların çoğu video işleme herkes için en önemli özellik falan sanıyor, benim için zerre kadar önemi yok, geçtim. O arada iPad Pro’nun bu konuda çok iyi olması da Slate’in aleyhine oldu tabi. Çoklu görev ekranındaki takılmalarla ilgili Google açıklama yaptı, sebebini bulduk ve düzelteceğiz diye. Çok geç oldu gerçi, ben aldıktan da sonra gelen şu anki sürümde yağ gibi akıyor neyse ki. Klavye sorunlarını önemsemedim, Brydge klavye baya övüldü ve ben de memnunum. Bir de MKBHD’nin Celeron model ile yaptığı inceleme cihaza ağır darbe vurdu. Adam doğru yaptı elbette, Google 599 dolardan başlıyor deyip duruyor, o da 599 dolarlık modeli inceledi. Google sırf nispeten ucuz olsun diye o işlemciyi kullanmakla hata etmiş, özellikle 3000x2000 piksellik ekranı kaldırmayacağını tahmin etmek zor değil. Ki genel olarak da yeterince optimize edilmemiş belli ki başlangıçta.

 

Seyahatlerde Incipio üretimi, stand olarak da kullanılabilen bir kılıfa koyuyorum, fotoğraftaki katlanabilen klavyeyi de yanıma alıyorum.

 

Mükemmel bir cihaz değil elbette ama benim başta kafamdaki beklentilerime uyacağını düşündüm ve öyle de oldu. Bana klavyesi ve kalemi ile birlikte 1260 dolara mal oldu. Pahalı elbette, geçenlerde %20 kadar indirime girdi bir süre için ama ben çoktan almıştım.

 

Bir yandan Windows Ultrabook cihazlara da baktım aslında. Düzgün bir cihaz 1300-1400 dolardan başlıyor zaten, üstüne çoğu aynı ince yapıda bir tablet olarak kullanmaya müsait değil, ki bir de Windows belası var. Ha yine de Surface Pro’ya baktım ama USB C yok, şarjı da kendine özel. Bu saatten sonra USB C olmayan cihaz almak istemedim, seyahatlerde ayrı bir şarj aleti taşımak da istemedim.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 21
Umut Koçak paylaştı.

Bu teknoloji basınında bazı adamlar bazen aptallaşıyor hakikaten. Pocketnow nispeten aklı başında olanlardan halbu ki.

Note 10 'un SD855 Plus ile gelmeme ihtimaline şaşırıyorlar ve üzücü diyorlar. Aslında tepe modellerde Amerika dışında hep Exynos olduğunu da biliyorlar ama unutuveriyorlar. SD855 Plus kullanabilmek için ona muadil bir de Exynos alternatifi olması lazım. Ha Samsung bunu yapar ama değer mi, gerek var mı diye bakar önce. Büyük ihtimalle değmez ve gerek yok.

Maksat o günkü videoda dikkat çekecek konu olsun.

https://pocketnow.com/pocketnow-daily-samsung-galaxy-note-10-specs-seem-to-worry-video

Pocketnow Daily: Samsung Galaxy Note 10 Specs Seem to WORRY... (video)

On today's Pocketnow Daily, we talk about the Samsung Galaxy Note 10's new 45W fast charger, new processor, the new Nintendo Switch and more
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Umut Koçak paylaştı.

Xiaomi Mi Band 4 için Özel Tema Yükleme Rehberi

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi Xiaomi bu modelde Mi Band ürününe renkli ekran ekledi fakat kendi MiFit uygulamasının içerisindeki temalar çok kısıtlı ve haliyle herkese hitap etmeyebilir. Bir grup meraklı insan da bunu özelleştirmenin yolunu bulmuşlar ve yüzlerce farklı saat temasının yüklenebilmesine olanak sağlamışlar. Vakit kaybetmeden yöntemi anlatayım.

NOT: Bende Mi Band 4 olmadığı için bu yöntemi bizzat deneyemedim fakat birçok kişinin kullandığı bir yöntem olduğu için sorun olacağını sanmıyorum.

Uygulama yardımıyla yüklemek

Eğer "ben manuel olarak uğraşmakla istemiyorum, tek tıklamayla kurmak istiyorum" diyorsanız, Google Play'den şu uygulamayı kurup, kolayca kullanabilirsiniz:

MiBand4 - WatchFace for Xiaomi Mi Band 4

iOS üzerinden özel firmware, font ve tema yüklemek için: AmazTools (Vaktim olursa bunun için de bir rehber hazırlayacağım)

Manuel olarak yükleme

Eğer "yok ben uygulama ile yapmayı sevmiyorum, kendim elle yaparım" diyorsanız ya da yukarıdaki uygulama marketten kaldırılırsa, aşağıdaki adımları sırayla uygulayabilirsiniz:

Eğer henüz yapmadıysanız öncelikle:

 1. MiFit uygulamasını kurun, Mi Band 4 ile bağlantısını yapın ve varsa son güncellemeleri alın.
 2. MiFit uygulamasını açın ve herhangi bir temayı uygulayın.

Temayı yüklemek için:

 1. Bu adresdeki sayfadan kendi zevkinize uygun temayı bulun ve bilgisayarınıza indirin. (Tema dosyaları genelde .BIN uzantılı olurlar, eğer bir ZIP arşivi indirdiyseniz önce onu dışarı çıkartın)
 2. Daha sonra telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve şu dosya yoluna gidin: Android/data/com.xiaomi.hm.health/files/watch_skin_local/
 3. Burada şu anda Mi Band 4 cihazınızda uygulanmış olan temanın .BIN uzantılı dosyasını göreceksiniz. Öncelikle her ihtimale karşı bu dosyayı bilgisayarımızda bir yere yedekleleyin daha sonra telefondaki dosyayı silin.
 4. İndirdiğiniz dosyanın ismini, 3.adımda yedeklediğiniz dosyanın ismiyle değiştirin.
 5. İndirdiğiniz ve ismini değiştirdiğiniz dosyayı 2.adımdaki dosya yoluna kopyalayın.
 6. MiFit uygulamasını açın ve aynı temayı tekrar uygulayın.

Bu adımlardan sonra Mi Band 4 cihazınızda indirdiğiniz temayı görmeniz gerekiyor.

Animasyonlu tema yüklemek

Yandaki gibi bir animasyonlu tema yüklemek için biraz daha uğraşmak gerekiyor (Bazı animasyonlu temalarda bu işlemler zaten yapılmış oluyor buna dikkat edelim):

 1. Bu adresdeki online HEX Editor uygulamasıyla, indirdiğimiz BIN uzantılı dosyayı açın. (İsterseniz kendi kullanmak istediğiniz HEX Editor ile de yapabilirsiniz)
 2. Açtığınız BIN dosyasının 2.satırının ilk kısmındaki FF FF FF FF FF FF FF FF ifadesini seçin ve satırın başındaki FF ifadesine tıklayın.
 3. Bu ifadeyi kopyalayın: 24 00 d0 03 00 00 3d 78
 4. HEX Editor'e geçip, CTRL + V tuşlarına basın ve gelen pencereden "Overwrite the bytes at the cursor position" kutucuğunu seçip, altındaki listeden de "Hexadecimal Values" ifadesini seçin ve Apply düğmesine basın.
 5. İlgili satırın değiştiğini gördüğünüzde, düzenlenmiş BIN dosyanızı "Export" düğmesine tıklayarak indirip yukarıdaki "Manuel olarak yükleme" başlığındaki adımları uygulayabilirsiniz.

Yazının başındaki görseldeki temalar sırasıyla:

 1. GB_M.Casper
 2. Mario Odyssey Animated
 3. Tetris Brick Game
 4. Fallout PipBoy
 5. Activity
 6. Commodore 64
 7. The Witcher

Bir başka yazıda görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

Etiketler: #xiaomi #miband4 #custom #firmware #tema

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10
Umut Koçak paylaştı.

Yeni yavrişler 😀

#staedtler #helix #UniKuruToga

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Umut Koçak paylaştı.

Özkan'dan bir haber getirdim. Maalesef Mono ve yancısı Boncuk için ev arıyorlar. Genele atmadan önce buraya yazmak istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 21
Umut Koçak paylaştı.

#Satılık #akış #NintendoSwitch

Fiyat 4000 TL

Switch

Ekran Camı

128 Gb Samsung Evo Plus Hafıza Kartı

Super Smash Bros. Ultimate Limited Edition

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Super Mario Odyssey

Captain Toad: Treasure Tracker

Tercihen istanbul içi elden teslim alabilecek arkadaşlar.

Kargo istenirse alıcı ödemeli kargolanır.

İstanbul için havale sonrası karşı ödemeli kurye ile aynı gün teslimat yaptırabilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Umut Koçak paylaştı.

One Plus 6T - Pişmanım, beğenmedim, kötü yönleri, sorunları..

Herkese Merhaba,

Bundan yaklasik 3 ay kadar önce Mi 8'den One Plus 6T'ye geçtim (8/128). Ilk sürümünden beri övülen One Plus'in " kulaktan kulaga" diye adlandirilan pazarlama konusu malum. Sikayet eden yok. Özellikle yazilimini ve saglam yapisini herkes övüyor. Hep aklimdaydi ama ilk OnePlus telefonum 6T'ye nasipmis. Günümüz tüketicilerinin özelligi satin aldigi, para verdigi her cihazin en kral alet olmasi ve toz kondurmamasina kandim,aldim. 3 aydir da kullaniyorum ve memnun olmadigim noktalarini paylasmak istedim. Genel memnuniyetim de "yaratilan beklentiye göre" çok düsük seviyede.

Bir kere cihazin vaadi amiral katili. Adam diyor ki ben sana amiral gemisinin %90 özelligini %60 fiyata veriyorum. Peki gerçekten öyle mi? (keske olsa)

One Plus 6T'de serinin ilk ekran alti parmak okumasi konmus ama daha önceki telefonlarimdan -bunun yarisindan az fiyata satilan Mi 8 'lite'dan bile- çok daha kötü. Bu kadar tirtsa bu is koyma kardesim. E birader sen de yüz tanima kullan derseniz maalesef o da o kadar hizli degil. Açamadigim olmadi ama baya yavas. Çok farkediyor. Kalibrasyon vs de para etmiyor, hizlandirilmiyor. O kadar oluyor.

Bildirim ışığı yok.

Şekil şemal deseniz Casper'ın yeni modelleri de böyle. Tamam kötü değil, beğeniyorum ama "One plus yapmış abi çok özgün" denecek bir durumu yok.

Hemen ardindaki konu dillere destan yazilimi ki ben Xiaomi'den sonra bir üstünlük maalesef tespit edemedim. Ekran videosu alma bile yakinda gelecekmis,daha yok yani.. Ahim sahim bir "kimsede olmayip OP özelinde" denebilecek bir numarasi da yok. Standart islerde orta sekerli Samsung veya LG telefondan daha iyi degil. Örnegin bluetooth cihaza saak diye bu da baglanmiyor, TV'ye görüntüyü digerleri nasilsa bu da ayni sekilde aktariyor. Daha kolay da degil daha pratik de degil. GPS'i bir kaç kez kalibrasyon yapmama ragmen arada sapitabiliyor.

Ekran tamam Amoled de öyle agzinizi açik biraktiracak bir "süper" durum yok. Acayip farkli degil. Günes altinda "vasat". Siradan bir ekran. Teknik olarak düsük güç tüketimi olması gerektiği gibi düsük, bu da pil ömrüne katki sagliyor. Ama bugüne kadar kimse gelip ya "ya birader bu ekran nedir böyle vay canina" filan demedi. DCI-P3 konusu da yalan. Pazarlama hilesi. Bir numarasi yok.

Ekranin isigi artiyor ama root ve bilmemne yazilimi gerekiyor. Bildirim ledi açiliyor ama root ve bilmemne yetkisiyle beraber oluyor. Ölme esegim ölme. O kadar root'ladiktan sonra rootlanabilen her telefonla bunlar yapiliyor zaten. Bankacilik uygulamalarini tehlikeye atmaya gerek yok.

Ekranda hiçbir telefonda yaşamadığım gereksiz bir hassasiyet var. Kenarlardan tutarken youtube'da video değişebiliyor, üflesem hissediyor, garip bir hassasiyeti var. Yanlış tıklamam vs çok oluyor. Sessiz bişey izlerken yanlışlıkla sesi ekrandan açabiliyorum. Sinir bozucu.

Ses deseniz hoparlör tek (bu nasıl amiral?). Sesi de yüksek yapmaya çalismislar ama atla deve degil. Diğerlerinden biraz fazla o kadar. Gene bilmemne yazilimiyla artirilabiliyor.

Ahize sesi çok yükseğe çıkamıyor, ortalama.

Type C kulaklığım var, HTC 10'dan veya Mi 8 'den çok daha iyi, daha net, yüksek bir ses durumu yok.

Kamerası orta şekerli. Normal bir telefon gibi. Ön kamera daha vasat. Onun için de Gcam vs varmış :/ Yazılımı süperdi hani? İlla başka bişey mi yüklememiz lazım? Xiaomi'nin de 1500 TL'lik telefonlarına kasıp Gcam yükleyince çok güzel oluyor. Örnekleri var.

Sarj isi tam kandirmaca. Güya WARP sarj. Sarj aleti 20W 🙂  Tamam öyle de Samsung'un da yillardir 18W. Ve Teknosa'ya gidince bulunabiliyor (LP says: Çarşıda var) OnePlus sarji yedek almak isteseniz yok (istedim alamadim) Yine amazon.us'den siparis ver, 3 kat para öde ve ölme essegim mevzuu. Araç sarji deseniz o hiç yok. Arkadasim bana Kanada'dan alirim getiririm dedi ama resmi sitesinde bile yoktu, bitmisti. HEpsiburada'kiler dahil TR'de çoğu sahte. Orijinal bulamadım.

Xiaomi, Samsung sarji hem heryerde var hem çogu birbirine uyuyor. E mübarek bari ona uyumlu yapsaydin da onu kullansaydin (Test ettim orijinal Qualcomm 3 sarjiyla sarj edince tam 52 dakika geç doluyor alet. Oysa sarj aletinde sadece 2W fark var :/ ) Başka şarj dolduramasın diye özellikle başka bir cihaz satıyorlar.
Esimde HTC 10 var o da 1 saati biraz geçince doluyor bu da kendi şarj aletiyle ayni. Mi8 de ayniydi? Ee? Amirali batirabildi mi? Yine hayir.

Özellikle yabanci forumlarda bilmemne niye yok, sunu nasil düzeltirim diye araştırınca root yaptiktan sonra diye baslayan maymunluklar siralaniyor. Kardesim sen amiral katili degil misin? Niye kastiriyosun, kaç yasina geldim vaktim yok, kutudan çiktigi haliyle yapsana o dediklerini (ki çogunda baska sorunlar çikiyor seklinde bildirimler var)

Durumlar böyle.

+'ları derseniz: Takılmıyor deniyor ama 8Gb ram var zaten, takılmasın lütfen.
Malzemesi gerçekten kaliteli. Çok yoğun kullanıyorum, hep elimde tuşları filan hala ilk günkü gibi (Xiaomi'de gevşemeler başlamıştı bile)
Sessiz modu ve titreşimi iphone gibi ayrı bir mekanik tuşla ayarlanıyor ki çok hoşuma gitti, kullanışlı.
Pili büyük olduğu için uzun gidiyor. Kapasitesini de kaybedecek gibi durmuyor. Memnunum. Kutusundan ekran koruyucu ekrana yapışık geldi çok mutlu oldum. Güzel de kılıf çıktı, başka kılıf aramıyorum. Kutu içeriği doyurucu.

 

Marka fanatigi degilim, farklı bişey kullanmak istediğim için aldım, düşmani da degilim ama en azindan bendeki model "övüldügü" gibi filan degil, siz de diğer modellerini seçerken dikkat edin.

Okudugunuz için teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10
 • tozluraflar @tozluraflar

  OnePlus 6T kullanıyorum.

  Kameradan memnun değilim.
  Portre fotoğraf hiç çekemedim.
  Portre modu b.k gibi. Gerçekten b.k gibi.
  Eski telefonumun Note 9 olmasından olsa gerek kameradan memnun değilim.
  Pil ömrü ilk zamanlar iyiydi ama artık 3-4 saati geçemiyorum.
  OnePlus 6 da kullanmıştım. Alışmış olduğumdan herhalde öyle deli gibi hızlı gelmedi bana. Ama hızlı mı hızlı...
  Şikayet edecek çok bir şey bulamadım açıkçası. Kamera sanırım beni memnun etmeyen şey.

  Hızlı şarj olayından ben memnunum. Kaç Watt olduğundan ziyade kaç dakikada doldurduğu benim için önemli. Bir çorba içene kadar telefonun yarısını dolduruyor şarj aleti. Memnunum.

  Not: Güneş ışığı altında ekran sıradan. Parlaklığı yetmiyor. Samsunglar o konuda daha iyiydi.

 • teknopanda @teknopanda

  xiaomiden geçipte beklentiyi çok yüksek tutmaman gerekirdi. anca elmadan veya samsungdan geçseydin fark hissederdin

 • overkill @overkill

  Mi8 kullanmış ve sonradan One Plus 6T de kullanmış biri olarak, 6T bence çok daha üstün bir telefon kaldı ki 8 lite ile karşılaştırılamaz bile. Uzun detaylara girmeye gerek olduğunu düşünmüyorum ancak bugüne kadar kullandığım telefonlar arasında parasını en çok hakeden olduğunu düşünüyorum, bu sebeple bir sonraki telefonum One Plus 7 oldu, 7'den de aşırı memnunum.

 • DRTOLGA @platinium08

  Yazdığın şeylere imzamı basarım. Mayıs Ayından beri inceleme için Op6T kullanıyorum. İLK 2 ay KOCA bir hüsrandı. ÖN KAMERASI(Oxygen OS 9.0.13) BERBATTI. Şuana kadar 3 sene içerisinde kullandığım tüm telefonlar arasında en rezil ön kameraya sahipti cihaz. Ben bunu samsung vs deli dolu fiyatlı cihazlarla kıyaslayarak söylemiyorum. Kendisiyle rakip olarak çıkan Meizu 16th ki bu daha önce çıktı ve dünyanın en küçük kamera sensörünü kullanıyor. Bu cihazın kamerasıyla bile arasında uçurum vardı. Her gün Özçekim kamerasını açıp fotoğraf çekiyordum nasıl böyle kötü olur diye. Arka kamerası da birçok alanda başarısız. Abim 25 yıllık telefoncu ve kullandığım çoğu cihazı beğenmiştir. Kendisi Apple kullanıyor. OP6T yi eline aldı. Bir ön kamerayı açtı bir arka kamerayı ekranına baktı bu telefonu hemen sat dedi 🙂 Video kameram olmadığı için incelemeyi çekemedim hala.

  Arayüz bomboş çok temel yapılar bile unutulmuş. 9.0.14 güncellemesiyle Özçekim kamerası rakipleriyle kıyaslanır seviyeye geldi ama hala onlardan geride. 9.0.15 geldi Arka kamera hala vasat.
  Ekranıda hangi renk gamutunu seçerseniz seçin çok daha soluk önceki kullandığım cihazlar göre

  Sizin veya benim gibi düşünenlerin hepsini facebook youtube gibi platformlarda linç ediyorlar. Cihazın Rakiplerine göre ayrıcalıklı gördüğüm tek tarafı Iphonelarda bulunan cihazı direk sessize almamıza yarayan tuş. Oneplus ın güncelleme dediği, bir mağazadan koltuk takımı alıp mağazanın biz size bunun ayakları olmadan göndereceğiz 6ay 1 sene içerisinde ayakları servisle yavaş yavaş gelecek sizde buna sevineceksiniz demek gibi bir şey.

  Op7Pro bile çıktı çıkalı KAMERASI hakkında sayısız eleştiriye tutuluyor.

Umut Koçak paylaştı.

#TeknoYardım
Arkadaşlar şu Analytics 418 MB internet kullanmış. Bu ne oluyor. Google yazılımı mı, güncelleme şeyi mi nedir bu? :))

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 32
Umut Koçak paylaştı.

Meizu A20 Bluetooth Hoparlör İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda teknoseyir sosyalde de bir ara popüler olan Meizu marka bluetooth hoparlöre değineceğim.

Meizu A20 Teknik Özelikleri;

 • Hoparlör: 45mm, 5W (4Ω)
 • Frekans Aralığı: 100Hz - 20.000Hz
 • Mikrofon: Var (Izgara içinde)
 • Bluetooth Versiyon: 4.2 (Menzil 10 Metre)
 • Batarya: 1800mAh dahili (5V/1A), orta ses şiddetinde 15 saat kullanım
 • Tuş: Güç tuşu + 3 adet etkileşim(Ses arttırıp, azaltma ve ana tuş)
 • LED Gösterge Işığı: Ön yüzde ses tuşları içerisinde (Mavi / Kırmız)
 • Fiziksel Bağlantı Tipleri: Micro USB (Şarj için), 3.5mm Jak yuvası
 • Boyut: 108x108x55mm
 • Ağırlık: 170gr

Tek sürücüye sahip hoparlör, uygun fiyatı ile iyi ses kalitesi sunma iddiasında. Kendisi ile benzer boyutlarda bir kutu ile gelen hoparlör ile beraberinde sadece el askısı geliyor. Kutu güzel tasarlanmış ama içerik zayıf. Kısada olsa şarj kablosu olmalıydı.

Kutu içerisindeki kağıtta hoparlör ile ilgili teknik detaylar ve tuş kombinasyonları hakkında türkçe olarak bilgi verilmekte.

    Tasarım  –  Malzeme Kalitesi

Meizu A20'nin bence en güzel tarafı, tasarımı olmuş. Daire şekildeki gövde açılı bir şekilde masa duruyor. Bence sizle benzer hizadaki bir masa için en ideal tasarım bu olmuş. Açı sayesinde ses doğrudan size doğru akmakta.

Plastik kasanın yapısı sağlam, tok. Meizu gümüş detaylar ile görünümü güçlendirmiş. Izgaradaki deliklerde bazı kısımlar dolu bırakılarak sağlamlık sağlanmış. Dahili mikrofon ızgara içerisinde yer alıyor.

Siyah ve beyaz olmak üzere 2 renk seçeneğine sahip bluetooth hoparlör tasarımı beğendim.

Meizu A20'de ızgaranın alt yüzeyinde size doğru bakan ses tuşları ve Meizu logosu altında fonksiyon tuşu bulunuyor. Bu kısım parlak, beyaz plastik yapıda. Ses azaltma (-) ve arttırma(+) tuşları içerisinde durum LED gizlenmiş. Bu kısımın birleşim noktaları biraz açık kalmış, parlak yüzey iyi olmamış bence.

Güç tuşu ise alt tarafta, zemine temas eden kauçuk alanda yer alıyor. Model bilgisi, teknik detaylar ve sertifika logoları bu kauçuk yüzeye konularak, gizlenmiş.

Hoparlörün sırt kısmında ise kauçuk kapak altında Micro USB şarj portu ve 3.5mm ses girişi yer almakta. Ayrıca sırt kısmında beraberinde gelen el askısı için yuvada yer alıyor.

Suya veya toza karşı bir dayanıklık iddiası olmasada Meizu A20 tasarımı ve yapısı ile dışarıda kullanılmaya uygun,  bir cihaz. Kolay kolay zarar görmeyecektir. Malzeme kalitesi iyi.

     Geri Bildirim - Tuş Kombinasyonu

Şarj sırasında ses arttırıp/azaltma tuşları kırmızı yanmakta ve söndüğünde şarj işlemi bitmekte. Hoparlör aktifken ise mavi renkte yanıyorlar. Bu ışıklar işaretler içerisinde bulanık göründüğünden hoparlörü ucuz göstermekte. Mavi yerine daha net, beyaz renk LED kullanılsa daha iyi olurmuş.Ses seviyesinin ayarlarken ki sesli geri bildirim, ses tonları iyi. LED'lerin  rengi ve şiddeti daha iyi olabilirdi.

Hoparlör kullanımı benzer cihazlar gibi basit. Alt taraftaki güç tuşu ile cihaz aktif oluyor ve bağlayacağınız cihazın bluetooth listesinde görünüyor.

Kullanımda kolaylık olsun diye tuşlar basit kontrol işleri yapmakta.  Ses tuşlarına uzun bastığınızda bir sonraki veya bir önceki şarkıya geçme işlemi gerçekleşmekte. Meizu tuşu ise çağrı yanıtlama/kapatma, şarkıyı durdurup/oynatma işlemini yapmakta. Meizu tuşuna uzun süre bastığınızda hoparlörün  cihaz ile bağlantısı beklemeye alınıyor.

Telefon ile kullanımımda her hangi bir sorun, sıkıntı yaşamadım. Üzerindeki tuşlar işlevlerini doğru bir şekilde yaptı. Ama PC'de(Win10) kullanırken, Windows arayüzünde ses ayarı yaptığımda hoparlöre bir etkisi olmadı.  Hoparlör üzerindeki tuşlarla sadece ses şiddeti ayarlanıyor.(Yada ilgili uygulama ile) Bilgisayarda hoparlör tuşları ile ayarladığım ses barı ile sistem ses barı bağımsız çalışmakta.

      Ses Kalitesi - Şiddeti

Tek sürücüye sahip Meizu A20'nin ses kalitesi oldukça iyi. 5W hoparlör boyutuna göre oldukça yüksek ses çıkartmakta. Aktif olarak kullandığım Bluedio BS-6  çok yakın şiddette ses veriyor. Ama son ses seviyesinde seste çatlamalar oluyor

Meizu 'nun Max Audio teknolojisi ile hoparlör parçaya göre ekolayzır  ayarı yaparak ses deneyimini arttırma çalışmakta. Hoparlör basslarda bir tokluk sağlamakta, tiz sesler ezilmemekte. Ses kalitesi iyi, kullanıcısı üzmez, dinlediğiniz müzikten soğutmaz. Film izlerken veya podcast dinlerken de performansı beni tatmin etti. Ses konusunda beni tek üzen taraf yüksek ses seviyesinde (Yakşalık %80 üzeri şiddette) seste çatlamaların olması oldu.

Elimdeki Bluedio BS-6  çift hoparlör kurulumu ile Meizu A20'den çok daha iyi bir ses kalitesi sunsada Meizu A20'da iyi iş çıkartıyor. Meizu A20'nin ses kalitesi biraz daha iyi olasa ve çift hoparlör kurulumunu destekleseydi BS-6 yerine 2 adet A20 alıp, stereo kullanırdım.

Mikrofon konusunda iddialı olmayan cihaz, sessiz ortamda kullanılabilir. Çevresel ses aldığından dışarıda görüşme yapmak için pek uygun değil.

      Bağlantı

Asıl amacı bluetooth bağlantısı ile kablosuz bir şekilde ses kaynağı olmak olan A20, kablolu bağlantı için 3.5mm ses yuvasınada sahip. Kablolu veya kablosuz bağlantıda bir ses farkı yaşamadım.

Meizu A20'nin bluettoth versiyonu V4.2. Bluetooth bağlantısıda oldukça iyi, mesafesi yeterli ve bağlantı stabil. Ama ara ara video izlerken anlık senkron kayması oluyor.

     Pil Performansı - Şarj

Meizu A20 şarj bağlantısı için Micros USB portuna sahip. Şarj işlemi için cihazla birlikte herhangi bir adaptör veya kablo gelmemekte.(Kablo mutlaka gelmeliydi.) Cihaz içerisinde kullanım kılavuzunda şarj için 5V doğru akımda 0.5/1.0/1.5 Amper güç önerilmiş.(Önerilen 5V/1A) Fazlası zara verebilir.

1800mAh polimer pil ile Meizu A20 bluetooth hoparlör, orta ses seviyesinde 15 saat kullanım vaat etmekte. Ben  HTC U Play ile kablosuz bir şekilde, ses seviyesi %50-60 dolaylarında yaklaşık 12 saat kullanım süresi yaşadım.

Meizu A20 pili bitmeye yakın üzerindeki LED'ler pembemsi renkte yanıp, sönerek kullanıcısını uyarıyor.Hoparlörün LED'leri şarj sırasında kırmızı yanmakta, bataryası tam dolduğunda sönüyor. Meizu A20'i istenilen değerleri sağlayan, Huawei GT3 telefonu adaptörü(5V/1A) ile tam 4 saatte şarj oldu.

     Artıları:

 • Ses şiddeti
 • Tasarım

     Eksileri:

 • Hızlı şarj desteğinin olmaması

     Sonuç

Uygun fiyata kaliteli ses veren bluetooth hoparlör arayanlara Meizu A20'yi öneririm. Ses kalitesi fiyatına göre oldukça iyi ve ses şiddeti oldukça yüksek.

 

#inceleme #BluetoothHoparlör #Hoparlör #Bluetooth #Meizu #A20 #MicroUSB #Ses #MeizuA20

#Speaker

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Umut Koçak paylaştı.

Gece alarmı kurup yattım sabaha karşı 5'te ve 12'de kalktım. Dün ürünü 18.45 gibi kullanmaya başlamıştım. Şu an 1 gün 3 saate yakın oldu çok aktif şekilde titredi, kurcaladım ettim şarjı %93

#XiaomiMiBand4

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 18