Umut Koçak paylaştı.

Ortaya Karışık: HSKırtasiye Alışverişi (Platinum OLEeNU, Zebra Mildliner...)

SORUMLULUK REDDİ: Bu blog yazısında bahsi geçen hiçbir firma veya marka ile herhangi bir sponsorluk anlaşması bulunmamaktadır. Firma ve ürün hakkındaki yapılan değerlendirmeler tamamen tarafsızdır. Bütün ürünleri kendim için satın aldım ve yazının sonunda sipariş detayını ekledim.

 

 • Merhabalar. Yaklaşık 8 ay süren bir sessizlikten sonra yeni kırtasiye ürünleriyle çıkageldim. Daha önce yazmış olduğum incelemelerden farklı olmak adına TeknoSeyir'in Ortaya Karışık video formatından esinlendim ve bir nebze de olsa yeni bir soluk getirmeyi istedim.

 

 • Öncelikle yazının içeriğinden kısaca bahsetmek lazım. Klasik bir incelemenin aksine bir blog yazısında birden çok ürün ve bir satıcı değerlendirmesi yapmak istedim. Değerlendireceğim satıcı HSKırtasiye. Ürünler ise şöyle:

 

 1. Atelier Mono StandCase Kalem Çantası
 2. MAS Soft Touch Kalemlik
 3. Languo Hello Meow Cüzdan
 4. Platinum OLEeNU SHIELD 0.5 mm Mekanik Kurşun Kalem
 5. Zebra Mildliner Brush Citrus Green
 6. Uni Nano Dia Min 0.5 2B
 7. Pentel Hi-Polymer Ain Standart Silgi
 8. Stickn Yapışkanlı Not Kağıdı Pastel Renkler
 9. Umix A4 Çıtçıtlı Dosya Disney Mavi/Lacivert

 

 • Satıcı ile başlamak gerekirse, gayet memnun kaldığımı söyleyebilirim. İstanbul'da olsaydım gidip görmek de isterdim. Online siparişte sıkıntı çıkmadı ve kargoyu hafta içinde hızlı bir şekilde teslim alabildim. Kargonun paketlenme şekli de oldukça şık ve korunaklıydı. Kartonun içinde balonlu naylon ile paketlenmişti ve herhangi bir üründe hasar yoktu.

 

 • Online siparişten ne kadar memnu kalmış olsam da; internet sitesinin birkaç güncelleme ihtiyacı var gibi görünüyor. Üst kısımda yatay olarak dizilmiş kategori sekmelerinin can sıkıcı bir şekilde durduk yere açılması ve ekranı işgal etmesi, çerez kullanımı ile alakalı olan uyarının kapanmaması gibi bir takım rahatsız edici görsel ögeler bulunmakta. Bir de siteye giriş yaptıktan sonra herhangi bir kategoriye gitmeden giriş yaptığınız görünmüyor, bu problemin kesinlikle düzeltilmesi gerekiyor. Son olarak da ürün bilgilerinin ve stoklarının azlığından sitem etmek isterim. Bir ürünün ebatı, ağırlığı, üretim malzemesi gibi detayların yazılmaması çok büyük bir eksik. Örnek vermek gerekirse,  sadece ürün görsellerine baktığımda almış olduğum masaüstü kalemlik küçük ve kalem çantası büyük gibi görünüyordu. Elime ulaştığında tam istemediğim boyutlarda olduğunu gördüm. Kalemlik fazla büyüktü ve kalem çantası istediğimden küçüktü. Bir de çoğu ürün aldıktan hemen sonra stokta yok olarak görünüyordu. Anladığım kadarıyla ürünlerin çoğunda sınırlı stok var. Bu durum özellikle online sipariş edecekler için biraz sinir bozucu bir durum. Çoğu ürün tek satılıyor gibi bir izlenim aldım. Bununla birlikte daha detaylı ürün değerlendirmelerine geçebiliriz.

 

1. Atelier Mono StandCase Kalem Çantası

 • Ürün değerlendirmelerine şık bir başlangıç yapmak için Atelier Mono kalem çantasını seçtim. İsminden de anlaşılacağı üzere dış tasarımı bir sanatçının atölyesinden çıkmış absürt, bir o kadar da göz alıcı. Ürünü asıl satın alma sebebim masada dik duran bir kalem çantasına olan ihtiyacım idi. Maalesef sitede ebatları hakkında bir bilgi bulunmadığı için büyüklüğünü yalnızca teslim alınca öğrenebildim. Açıkçası genişlik olarak fena değil ama bence biraz kısa bir kalemlik. Özellikle Apple Pencil (yaklaşık 17.6 cm) tarzı uzun kalemlerin sığmasında problemlerle karşılaşabilirsiniz. Uzunluğu yaklaşık 16 cm. Aktif o larak kullandığım Lihit Lab ise 20 cm civarında. Açıkçası ben de uzunluğu bu civarda bir ürün beklerken biraz kısa bir kalemlikle karşılaşmış oldum. Yine de çoğu kalemin rahatça sığıyor, fermuarı ve kumaşı da ucuz bir his vermiyor. Kompakt formuyla da taşıması kolay, haznesi geniş bir kalem çantası olmuş. Zarif ve taşınabilir kalemlik arayanlar için güzel bir seçim olacaktır.

 

2. MAS Soft Touch Kalemlik

 • Sırada ise MAS masaüstü kalemliği var. Kalemliğin tabanı yumuşak kauçuktan yapıldığı için hem masada sağlam duruyor, hem de zarar vermiyor. Yine sitede büyüklüğü hakkında bir bilgi olmadığı için kutusunu gördüğümde biraz şaşırdım. Daha ince ve zarif bir ürün ararken maşallahı olan bir "bro kalemlik" çıktı. Oldukça sağlam bir yapısı var, bir de ortadan separatör ile ayrılmış olması hoş bir dokunuş. Sade ve sağlam kalemlik ihtiyacımı karşıladı diyebilirim.

 

3. Languo Hello Meow Cüzdan

 • İncelemelere tatlı bir ara vermek için Languo Hello Meow cüzdanı konuk aldım. Bir süredir bozuk paraları koymak için bir cüzdan arıyordum. Ürünlere göz atarken kedili bir cüzdan gördüm ve "neden olmasın?" dedim. Rahatça temizlenebiliyor ve bozuklukları içine koyunca masada dik durabiliyor. Çantaya da atılabilir zira minik bir ürün. Kağıt para ve anahtarlık gibi eşyalar da sığabiliyor. Kısacası sevimli ve kullanışlı bir cüzdan olmuş.

 

4. Platinum OLEeNU SHIELD 0.5 mm Mekanik Kurşun Kalem

 • Adettendir, yine bir mekanik kalemle birlikteyiz. Sonunda ilginç özelliklere sahip, israf karşıtı bir kalem olan Platinum Oleenu Shield'ı değerlendirme imkanım oldu. Normal kalemlerde grafit ucu tutan pençe ile kalemin ucu arasında bir boşluk olduğundan her uç bittiğinde yaklaşık 10 mm civarında uç ziyan oluyor. Oleenu ise ekstra pençeler ile (double clutch mechanism) bu israfı 0.5 mm civarına indiriyor. Ancak bunun için dikkat edilmesi gereken şey, kalemin içinde her zaman ekstra bir uç bulundurmak. Bu sayede hiçbir ucu israf etmemiş oluyorsunuz.

 

 • Diğer güzel iki özellik ise uç kısımda bulunan yay ve kayan (ve gizlenebilen) metal uç. Bu şekilde sert basınçları absorbe edip uç kırılmasına karşı çok iyi bir iş çıkarıyor. Kullandığım süre boyunca herhangi bir uç kırılması ile karşılaşmadım ben de. Ergonomisi ve grip kısmı çok rahat. Daha yüksek üretim kalitesi arayanlar için High Grade modeli daha iyi bir seçim olabilir. Kalemin beğenmediğim özelliği ise yalnızca 0.5 mm modelinin bulunması. Uç kırmaya karşı bu kadar başarılı olan bir kalemin en azından 0.3 mm  modeli de olmalıydı.

 

5. Zebra Mildliner Brush Citrus Green

 • Zebra'nın muhtemelen en başarılı ürün grubu olan Mildliner sevdiğim bir highlighter. Brush serisinde fırça ve ince uçları sayesinde hemen hemen istediğiniz kalınlıkta yazmak veya yazıyı vurgulamak mümkün. Yukarıdaki test görselinden de göreceğiniz üzere "Citrus Green" yazısının mürekkebi highlighter ile kötü bir leke oluşturdu. Bunun sebebi ise kullanmış olduğum Parker Gel mürekkep. Mesela Zebra Sarasa gibi daha hızlı kuruyan bir kalemde bu tür lekeler ile karşılaşmazsınız. Yazıcı çıktılarıyla, dergilerle veya kitaplarla kullanmak istiyorsanız zaten leke gibi bir derdiniz olmuyor. Mildliner'ın en sevdiğim özelliklerinden birisi de renkleri. Daha önce Vermilion rengini alıp memnun kalmıştım, Citrus Green de aynı deneyimi sundu.

 

6. Uni Nano Dia Min 0.5 2B

 • Uni NanoDia, beni çok şaşırtan bir ürün oldu. Eskiden, sanırım eBay'den bir NanoDia uç almıştım ve o kadar çok kırılıyordu ki sahte olduğundan şüphelenmiştim. Sanırım haksız da çıkmadım. eBay'den aldığım NanoDia bildiğimiz yeni renkli kutularda satılıyordu. HS'den aldığım ise şeffaf kutuda idi. Sanırım şeffaf kutuların şekli ve rengi satılan ülkeye göre değişebiliyor, bu konuda net bir bilgim yok. Doğrusunu söylemek gerekirse Pentel Ain Stein'dan farklı bir deneyim sunuyor ancak kötü anlamda değil. Ain Stein uçlar tükenmez kalem hissiyatına çok yakınken; NanoDia uçlar ise kurşun kaleme çok daha yakın. Kısacası ikisi de ayrı dünyaların ürünü ama kendi dünyalarının en iyileri. NanoDia, kurşun kalem gibi doygun bir sürtünmeye sahip ve keyif verici bir yazım deneyimine sahip. Bu tarz bir uç arayanlar için çok doğru bir seçim olacaktır.

 

7. Pentel Hi-Polymer Ain Standart Silgi

 • Sıradaki ürün klasiklerden. En başarılı silgilerden birisi olan Pentel Ain-Stein'ın performansı yukarıda test yazısında görünüyor mu görünmüyor mu belli değil (!) İki satır karalama yaptım ve alttaki satırı sildim. Kağıda da verdiği mininum zararı göz önünde bulundurursak, bence herkesin bir alıp denemesi gereken ürünlerden.

 

8. Stickn Yapışkanlı Not Kağıdı Pastel Renkler

 • İyi bir Post-it alternatifi ararken stick'n not kağıtları gözüme çarptı. Aslında çok fazla çeşit vardı ve tercih yaparken bir miktar zorlandım. Çok koyu olmayan ve gözü yormayan pastel renkler, bir de üç ayrı boyutta olması hoşuma gitti. Üstteki yapışkanı da fena değil. Yalnızca üst kısmın yapışıyor olması elbette aşağı kısımdan açılmalara sebep oluyor. Bence bu ürünlerin daha kullanışlı olması için bütün çerçevelerinin yapışkan olması gerekiyor. Yapışma serzenişini bir kenara bırakırsak, kağıt kalitesi iyi ve üzerinde yazı yazması keyifli bir not kağıdı olmuş. İyi bir Post-it alternatifi denebilir.

 

9. Umix A4 Çıtçıtlı Dosya Disney Mavi/Lacivert

 • Renkli bir kapanış olması adına Disney'e gidelim. Birtakım dökümanları koymak üzere dosya arayışında Umix'in Donald Duck temalı çıtçıtlı dosyalarına denk geldim. Bildiğimiz standart dosyalardan kalite olarak bir farkı yok. Sinirli Donald Duck'ın renklerinin çok canlı ve uyumlu olması sebebiyle bu dosyaları tercih ettim.

 

Sipariş Detayı

Bu kısımda satın aldığım tarihteki ürün fiyatlarına göz atabilirsiniz.

 

#HSKırtasiye #PlatinumOLEeNU #ZebraMildliner #AtelierMono #MasSoftTouch #LanguoHelloMeow #PentelAinStein #UniNanoDia #Stickn #Umix #OrtayaKarışık

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16

Meizu'nun Üst Seviye Akıllı Saat Yorumu Meizu Watch Duyuruldu

Meizu şirketin ilk akıllı saat yorumu Meizu Watch ürününü duyurdu.

 • Meizu Design ekibi tarafından tasarlandı.
 • 46mm 2.5D kavisli Amoled ekran (326PPI), özel Gorilla Glass koruma
 • Qualcomm Snapdragon Wear 4100 işlem platformu
 • Android tabanlı Flyme For Watch işletim sistemi
 • 60fps çalışan akıcılık güvencesi verilmiş sistem
 • 1GB DDR3 RAM ve 8GB eMMC depolama birimi
 • mEngine etkileşim motoru
 • Dahili NFC desteği ve altyapısı
 • eSIM iletişim teknolojisi desteği
 • Tam bağımsız iletişim aygıtı
 • Alüminyum alaşım ve seramik gövde
 • Fluorine kauçuk kayış, cilde zararsız seramik
 • Hareketler ile kontrol mekanizması
 • mCharge hızlı şarj (100% 45 dakika)
 • Tam şarj ile 36 saat pil ömrü
 • Manyetik düz şarj standı, USB type-c
 • 24 saat sağlık, kandaki oksijen, kalp atış hızı, stres, uyku ölçümü ve daha fazlası
 • Android ve Harmony OS telefonlar ile uyumlu
 • Satış fiyatı 1499 Yuan ($235)

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hisense Yeni Televizyonları ile Dikkat Çekici Özellikler Sunuyor

Dünya televizyon sektörünün büyük oyuncuları arasında yer alan Hisense, yeni ürünlerini duyurdu. Firma yeni modellerinde full array led, 120Hz panel, 1500nit tepe parlaklık, 2 milyon local dimming noktası, 8K çözünürlük, Roku ve Android TV, QLED ve Dual Cell ULED gibi noktalar ile öne çıkıyor.

 

Oyun odaklı rakiplerine göre uygun fiyatlı bir televizyon olmayı amaçlayan Hisense U7G
- Oyun modu pro özelliği
- Sahnelerde bulanıklık ve bozukluk giderme
- 120Hz doğal ekran yenileme hızı
- Otomatik düşük gecikme
- Değişken ekran yenileme
- Freesync Premium
- Anti glare kaplama
- HDMI 2.1 desteği
Hisense U9DG modeli IMAX ve OLED düzeyinde ekran deneyimi sunmayı amaçlıyor.
 
- 2M bölgesel aydınlatma noktası
- 2,000,000:1 dinamik kontrast
- IMAX, Dolby Vision Atmos, HDR10+
- 1000nit tepe parlaklık
Hisense U8G sinema ve oyun konularını tek çatı altında sunmak üzere geliyor.
 
- 120Hz doğal panel yenileme hızı
- IMAX, Dolby Vision Atmos, HDR10+
- 1500nit tepe parlaklık
Hisense U6G serinin en ucuz modeli olmakla ama abilerinden geri kalmamak ile övünen bir model
 
- Full Array Led
- Dolby Vision Atmos
- 600nit tepe parlaklık
Hisense U800GR modeli ise 8K ekran çözünürlüğünü erişilebilir fiyata sunma amacıyla geliyor.

Hisense markası genel olarak televizyonlarında sınıfının fiyatına göre en iyileri diye bir vurgu ile kendini pazarlıyor. Rtings incelemelerinde bile modelleri üstlerde yer alıyor. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

RedmiBook Pro Serisi AMD Ryzen 5000 Serisi İşlemciler ile Güncellendi

RedmiBook Pro serisi AMD Ryzen 5000 serisi işlemciler ile güncellendi.
 
 • Pro 14 R5 5500U/16GB/512GB - 4299 Yuan ($672)
 • Pro 14 R7 5700U/16GB/512GB - 4699 Yuan ($734)
 • Pro 15 R5 5600H/16GB/512GB - 4799 Yuan ($750)
 • Pro 15 R7 5800H/16GB/512GB - 5299 Yuan ($828)
RedmiBook Pro 15 Özellikleri
 • 15.6" 3200×2000 100% sRGB, 300nit, 90Hz ekran
 • 16GB DDR4 3200MHz RAM, 512GB PCIe SSD
 • Windows 10 Home işletim sistemi
 • 720p webcam, güç tuşu parmak izi okuyucu
 • Tam boy arka aydınlatmalı klavye, 1.3mm tuş mesafesi, 125mm×81.6mm, PTP trackpad
 • Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 desteği
 • 1x USB-C şarj ve data, Thunderbolt 4 x1, USB 2.0 x1, USB 3.2 Gen1 x1, HDMI 
 • 3.5mm kulaklık-mikrofon jak, 2x2W hoparlör, DTS Audio
 • 70Wh pil 100W Type-C hızlı şarj
 • Kapalı durumda 35 dakikada %50 şarj
 • Tek şarj ile 14 saat web gezintisi
 • Ürün ölçüleri 350.1×242.3×16.4~17.9mm; ağırlık 1.80kg

 

RedmiBook Pro 14 Özellikleri

 • 14" 2560×1600 100% sRGB, 300nit, ekran
 • 16GB DDR4 3200MHz RAM, 512GB PCIe SSD
 • Windows 10 Home işletim sistemi
 • 720p webcam, güç tuşu parmak izi okuyucu
 • Tam boy arka aydınlatmalı klavye, 1.3mm tuş mesafesi, 125mm×81.6mm, PTP trackpad
 • Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 desteği
 • 1x USB-C şarj ve data, Thunderbolt 4 x1, USB 2.0 x1, USB 3.2 Gen1 x1, HDMI 
 • 3.5mm kulaklık-mikrofon jak, 2x2W hoparlör, DTS Audio, Realtek ALC256
 • 56Wh pil 65W Type-C hızlı şarj
 • Kapalı durumda 35 dakikada %50 şarj
 • Tek şarj ile 14 saat web gezintisi
 • Ürün ölçüleri 315.6×220.4×16~17.25mm; ağırlık 1.42kg

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yılın En İyi Amiral Gemisi Adayı Sharp Aquos R6 Duyuruldu

 • 6.6" (1260x2730) WUXGA+ Pro IGZO OLED Sharp üretimi panel
 • 20,000,000:1 kontrast oranı, 2000nit parlaklık, 10-bit renk
 • Dünyanın ilk 1-240Hz değişken ekran yenileme hızı
 • Rich Color Technology Mobile yüksek renk doğruluğu
 • HDR ve Dolby Vision destekleri
 • Qualcomm Snapdragon 888 mobil platformu
 • 12GB LPDDR5 RAM ve 128GB UFS 3.1 depolama
 • 5000mAh batarya / Hızlı akıllı şarj / USB Type-C
 • 3.5mm kulaklık jak yuvası, 1TB microSD kart desteği
 • Stereo hoparlör, Dolby Atmos ve Hi-Res ses desteği
 • Android 11 işletim sistemi (Üç yıl güncelleme desteği)
 • Qualcomm 3D Sonic Max çift parmak destekli okuyucu
 • 3D dokunma destekli ekran alanı
 • IP68 (IPX5/IPX8/IP6X) suya toza dayanıklılık
 • 5G SA/NSA ve Dual 4G VoLTE iletişim
 • Wi-Fi6 802.11 ax, Bluetooth 5.2, NFC
 • Dahili Google Asistan tuşu
 • Ürün ölçüleri 162x74x9.5mm; ağırlık 207g
 • Satış tarihi ve fiyatı açıklanmadı.

Sharp Aquos R6 Kamera Özellikleri

 • Dünyanın ilk 1/1" telefon kamera sensörü
 • Leica Summicron 7P kamera lensi
 • 20.2MP f/1.9 OIS+EIS ana kamera
 • 8K video çekim yeteneği
 • Düşük ışık otomatik fokus ToF sensör
 • 12.6MP f/2.3 delik içi ön kamera

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 44

2021 Yılı Kompakt Amiral Gemisi Asus Zenfone 8 Duyuruldu

Asus kompakt amiral gemisi unvanı ile öne sürdüğü Zenfone 8 akıllı telefon modelini duyurdu.

 • 5.9" (2400×1080) FHD+ AMOLED HDR10+ 20:9 120Hz tazeleme ekran
 • 240Hz dokunmatik örnekleme, 1100nit parlaklık, 112% DCI-P3, Gorilla Glass Victus
 • Qualcomm Snapdragon 888 mobil platformu (Adreno 660 GPU)
 • 6-8-12GB LPDDR5 6400MHz RAM / 64GB (UFS2.1) / 128-256GB (UFS 3.1)
 • Android 11 tabanlı ZenUI 8 işletim sistemi
 • 3.5mm ses jakı, stereo hoparlör, üçlü mikrofon, FM radyo
 • Çift Cirrus Logic CS35L45 amplifikatör, Dirac HD ve Hi-Res ses
 • IP68 suya toza dayanıklılık derecesi
 • Ekran içi parmak izi okuyucu, yüz tanıma
 • 5G SA/NSA ve Dual 4G VoLTE iletişim desteği
 • Wi-Fi 802.11ax 6E, Bluetooth 5.2, çift frekans GPS
 • 4000mAh batarya / 30W hızlı şarj (QC4, PD)
 • Ürün ölçüleri 148×68.5x9mm; ağırlık 169g

Asus Zenfone 8 Kamera Özellikleri

 • 64MP IMX686 f/1.8, OIS destekli ana kamera
 • 12MP IMX363 f/2.2 geniş açı kamera
 • 4cm makro çekim modu
 • 8K video çekim desteği
 • Dual Pixel otomatik odak
 • 12MP IMX663 ön kamera

Asus Zenfone 8 Fiyatlandırma

 • 6GB LPDDR5 6400MHz RAM / 128GB UFS 3.1 depolama $599
 • 16GB LPDDR5 6400MHz RAM / 256GB UFS 3.1 depolama $799

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Oppo K9 Serisiyle Birlikte Televizyon Sektöründe Yerini Aldı

Oppo televizyon sektörüne giriş yaptı. K9 serisi altında 43", 55", 65" ekran kategorilerinde firma üç ekonomik modelle yerini aldı.

- OPPO Smart TV K9 43″ 1,799 Yuan ($277)

- OPPO Smart TV K9 55″ 1,999 Yuan ($308)

- OPPO Smart TV K9 65″ 3,299 Yuan ($509)

 

Oppo K9 Serisi 55" ve 65" Özellikleri

 • 3840x2160 DLED 60Hz, 300nit, 93% P3, MEMC 65″
 • MT9652 CPU, Mali G52 GPU
 • 2GB RAM / 16GB depolama
 • ColorOS TV 2.0 Android
 • 30W 15x2 ses, Dolby Audio
 • Bluetooh mikrofonlu kumanda
 • Wi-Fi 802.11n 5GHz, Bluetooth 5, IR
 • 3x HDMI 2.1 65″, 2.0 55″, 2X USB

 

OPPO Smart TV K9 43″ Özellikleri

 • 1920x1080 DLED 60Hz 230nit
 • MT9632 CPU, Mali G52 GPU
 • 2GB RAM ve 8GB depolama
 • ColorOS TV 2.0 Android
 • 20W 10x2 ses, Dolby Audio
 • Wi-Fi 802.11n 5GHz, Bluetooth 5, IR
 • 3x HDMI 2.0, 2X USB, Ethernet, AUX Port

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Umut Koçak paylaştı.

RPi 4 2Gb Ram Nas Performans Testleri

Yayını baltaladığım için özür dilerim. Sadece performansı göstermek istedim 🙂 Yayındaki konuşmamız üzerine Raspberry Pi 4 2GB versiyonu test detaylarını paylaşıyorum.

Öncelikle Ubuntunun bilgilerinin yazdığı ekranı ekliyorum. Gerisini yorumlara ekleyeceğim.

@yasin #akış

Sistem hakkında genel bilgi
Dahili olarak çalışan yazılımlar:
- Syncthing
- Qbittorrent
- Emby
- Samba
- FTP
- Pihole (2 farklı Rpi var. Bu sistem ana Pihole olarak çalışıyor. Modeme bağlı ve onunla güç alıp kapanan yedek var. Yedek olan sadece bu sistem devre dışı kaldığında devreye giriyor.).

 

Disklerin USB 3.0 üzerinden okuma hızları.

Sda : 6TB WD elements 3.5" yeni disk

Sdb : 750GB seagate 2.5" eski disk

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 34

Happy Mask Yumuşak Elastik Kulaklı Cerrahi Maske Deneyimlerim

Denediğim maskeler arasında fiyat fayda dengesi ile beni memnun eden bir maskeden bahsedeceğim. Happy Center market zincirinin Happy Mask adıyla kendi marketleri ve internet üzerinden piyasaya sunduğu maskelerini uzunca sayılabilecek bir süredir kullanıyorum.

Maske yapısıyla ilgili 3 katlı olduğunu Meltblown ve Spunbond filtrelerini içerdiğini aktarıyor. Yaptığım denemeler sonucunda bu söylenenlerin doğru olduğu denebilir. Burun teli kırılmıyor ve iyi şekil alıp düzgünce bir kapatma sağlayabiliyor.

Lastik kopması az yaşadım ve diğer maskelere göre kulağımda daha az tahribata sebep oldu diyebilirim. Maskenin ISO 13485:2016 medikal kalite sertifikası bulunuyor. Ancak bunun dışında bir özel sertifikası da yer almıyor. %99 oranında bakterilerden koruduğunu da iddia ediyor.

Maske elimdeki diğer maskelere göre daha büyük ve yüzümü düzgünce kapatan şekildeydi. Diğer bazı maskelerde daha önce boyut sorunu yaşamıştım. Tabii her insanın yüzü bir olmadığı için aynı tecrübe olmayabileceğini hatırlatmak isterim.

Kendini yumuşak elastik cerrahi maske olarak tanımlayan Happy Mask latex, naylon, klor içermediğini ve alerjiye sebep olmadığını belirtiyor. Full Ultrasonic maske sınıfında olduğu Türkiye topraklarında üretildiği de özellikle vurgulamış.

Happy Mask 50'li paketler halinde 15 lira dolaylarında satılıyor. Bir kutu kendi içerisinde 10'lu ayrı paketler barındırıyor. Çoklu alımda kutu fiyatı biraz daha uyguna gelebiliyor. Çeşitli renk, koku, artırılmış katman seçenekli varyasyonları da hali hazırda satışa sunulmuş.

Toparlamak gerekirse maskeler içerisinde uygun denebilecek bir fiyata yaşattığı tecrübe ile takdirimi kazanmayı başardı. Eğer sonraki üretimlerde kalitesi bozulmazsa alınabilecek bir maske olarak görüyorum. Okuduğunuz için teşekkürler sağlıklı ve iyi bir hafta dilerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7
Umut Koçak paylaştı.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G Değerlendirme

 

OnePlus 7T Pro’da Android 11 güncellemesi baya gecikince duruma canım sıkıldı, cihazı tercih etmemdeki önemli sebeplerden biri ortadan kalkmış oldu. İlk duyurulduğunda almayı pek de düşünmediğim Note 20 Ultra birdenbire aklıma düştü nedense. En son Note 4 kullanmıştım, o zamanlar cihazı donanım olarak beğensem de arayüz hoşuma gitmemişti. Ama hem yakın zamandaki incelemelerden, hem de eşimin uzun süre kullandığı Note 8’e bakarak arayüz işinin baya düzeldiğini gördüm. İyi ki de almışım, Aralık ayında Android 11 geldi, OnePlus ise Ocak ortalarında anca açık betaya geçti. Hatta Ocak başlarında Note 10’a da geldi Android 11.

Yalnız benim cihazımın özel bir durumu var. Ben bunu doğrudan şirketin sistemine bağladım aldığımda. Bu işlem Android Enterprise denilen bir sistemle oluyor ve ilk kurulum oldukça farklı. Samsung’un bir kaç tane uygulaması dışında hiç bir şey kurulmuyor, o da telefon uygulaması falan. Bixby mesela, izi bile yok 🙂 Açıldığında kurulu uygulama sayısı Pixel telefonlardan bile az. Bu nedenle telefonu açmadan kalemi çıkarınca direk not alma özelliği yok mesela, ama neyseki kalemle ilgili diğer özellikler var. Bu durum beni çok çok memnun etse de (Hem Note donanımı hem Pixel sadeliği), cihaz için inceleme başlığı altında bir şey yazmama engel, çünkü bir çok şey eksik kalır. Eksik olan bir çok Samsung uygulaması istenirse Galaxy Store üzerinden kurulabiliyor, ama sistem uygulaması olarak kurulduğundan bir daha da kaldırılmıyor 🙂 Denemek için takvimi kurdum, neyse ki o çok güzel bir uygulama da, pek pişman olmadım kurduğuma.

Bu uzun giriş sonrası başlıklar altında değerlendirmemi yapayım.

Tasarım ve Ekran

Bunlarla ilgili çok detaya girmeye gerek yok diye düşünüyorum, mağazalarda görülebiliyor zaten. Malum, Note serisi her zaman S serisine göre daha köşeli, benim de hoşuma giden bir tercih. Kamera çıkıntısı bir açıdan rahatsız etse de, endüstriyel bir hava verdiği için benim hoşuma gitti. Ama eğer kalınca bir kılıf kullanmazsam o kısım çizilecek mi diye endişe ediyorum. Ekran ile ilgili en önemli özellik tazeleme hızı. OnePlus’ta 90Hz kendini zaten kolayca hissettiriyordu, bundaki 120 Hz daha da bariz bir fark yaratıyor. Kullanım keyfini çok artıyor, ama hani 60Hz de bundan sonra çekilmez diyemem. Yine de bir kere yüksek tazeleme hızını görünce 60 Hz’in tadı baya kaçıyor. Ekran görüntü kalitesi, parlaklık falan zaten muhteşem, S21 çıkana kadar telefon dünyasının en iyisi buydu sonuçta. Kenarlardaki kıvrım da tadında bırakılmış, çerçeveyi çok ince hale getirecek kadar kıvrımlı ama bir rahatsızlık yaratacak kadar da çok değil. Ben OnePlus’ta bundan daha fazla olan kıvrımdan şikayetçi değildim, ama bu biraz daha kullanışlı bir seviyede olmuş. 

Performans ve pil

Gelelim Samsung’un son yıllarda başını çok ağrıtan meseleye. Hani başını çok ağrıtan diyorum ama ortalama kullanıcının da umrunda olduğunu sanmıyorum, bizim gibi meraklılar için sorun olan bir durum. Çeşitli karşılaştırmalarda hem performans açısından, hem de pil ömrü açısından Exynos versiyon belirgin şekilde zayıf. Hatta performans açısından anca geçen senenin SnapDragon modeli, yani 855 seviyesinde falan deniyor. Bu nedenle baya tereddüt ettim almakta. Sonra düşündüm, elimdeki cihaz zaten 855 ve öyle fark edilecek şekilde yavaş falan değil 🙂 Hatta Samsung tabletim de 855li, yani bunun Samsung arayüzü giydirilmiş halinde de performansta sorun yok. O nedenle ben yine de alayım dedim, biraz içim buruk kalsa da. 

Günlük kullanımda tabi ki performans çok çok iyi. Oyun da oynamıyorum, o nedenle o konuda bir şey diyemem. Pil performansı da ekran görüntülerinde olduğu gibi. Çok matah değil, benim için dert olacak kadar kötü de değil ama Note serisi bir cihaz daha iyi olmalıydı, orası da kesin. Bazen pilin fazla hızlı bitmesi canımı sıkıyor. Pil performansı ile ilgili hem kendi pil bölümünden hem de AccuBattery uygulamasından ekran görüntülerini ekliyorum.

Bir de cihaz 5G destekli. Buna özel başlık açmayayım, burada bahsedeyim. Cihazın 5G desteklemeyen versiyonu da satılıyor burada, fiyat farkı fazla olmadığı için ben 5G olanını aldım. İndirme hızı 700 Mbps seviyelerini geçebiliyor. 5G’de henüz upload olmadığı için 30-40 Mbps civalarında değerler görüyorum.

Kamera

Bu tabi ki cihazın çok güçlü bir yönü. Görüntü kalitesi konusunda öyle renk doğruluğu, sıcaklığı, detay seviyesi vs konusunda bir yargı verecek kadar bilgili değilim. Ama çektiğim hiç bir fotoğraf ve video beni üzmedi. OnePlus’ta bazen renkler belirgin şekilde tuhaf çıktığı falan olurdu, incelememde bahsetmiştim, bunda öyle şeyler olmuyor. 5X yaklaştırma da oldukça başarılı. Ancak belirtmem gereken bir şey var, sadece ışık çok iyi olursa devreye giriyor o kamera, diğer durumlarda ana kameradan crop yaparak yaklaştırıyor. Ana kamera da 108 MP olduğu için crop yaparak da tatminkar sonuç veriyor. S20 Ultra’da çok eleştirilen odaklama sorunu bunda halledilmiş, lazer odaklama eklemişler.

Yaklaştırma performansı ile ilgili iki ayrı sahneden fotoğraflar aşağıda. Sırasıyla geniş açı (0.5X), normal, 5X, 20X ve 50X. Son iki tanesi optik olarak 5X yaklaştırma yapan kamera ile yapılmış dijital yaklaştırma. 20X hiç fena değil, 50X ise bir fotoğraf olarak kullanılmaz ama orada ne varmış diye bakmak için dürbün niyetine kullanılır. Fotoğrafların TeknoSeyir'e yüklerken biraz bozulduğunu da dikkate alın. Bu arada ortamda güneşli ve gölgeli bölgeler olduğu için dinamik aralık konusunda da fikir verebilir.

Video da aynı şekilde gayet iyi. OnePlus’tan farklı olarak çekim esnasında farklı kameralar arasında geçiş yaparken bu geçiş gayet yumuşak şekilde oluyor, onda hiçbir geçiş efekti olmadan direk diğer kameraya geçiyordu. Lakin her kamera 60FPS çekmiyor, dolayısıyla böyle geçişler yapabilmek için 30 FPS (4K veya 1080p) çekmek gerekiyor.

Arayüz

Arayüz konusunda da ikonlar dışında bir şikayetim yok, hatta One UI ile başlayan, ekranın büyükçe kısmının başlık olduğu tasarımı çok mantıklı buldum. Bu sayede ekranın en üstünde kalacak bir yer ortaya kadar indirilip tek elle erişilebilir hale geliyor. İkonlar da o eskisinden çok daha iyi tabi ama bir numarası da yok. Cihaz Android Enterprise nedeniyle uygulama açısından çok sadeleşmiş olsa da, ayarlarla ilgili birşey değişmediği için Samsung’un sunduğu bir çok oyuncak yerli yerinde duruyor. Ekranla ilgili ayarlar, edge panel, jestler vs bolca kurcalanıyor. Ama varsayılan ayarlar güzel seçilmiş, bir çok özellik kapalı, bu kadar ıvır zıvır istemem diyen için de sorun olmaz. Mesela beni şaşırtan bir şey, always on screen bile kapalı geliyor. Hızlı kısayollara bunu açma kapama imkanı eklemişler, gerekli gördüğümde açıyorum, gereksiz durumlarda ve özellikle pil daha uzun gitsin dersem kapatıyorum kolayca. Bunun gibi güzel detaylar iyi düşünülmüş.

DeX çok güzel çalışıyor. Her ne kadar telefonun bilgisayar yerine geçebileceğine bir çok kişi pek şans vermese de Samsung’un bu işte ısrarcı olması bence çok güzel. Bu işe özel laptop şeklinde bir aksesuar yapsa ciddi ciddi iş görür. Bu tip üçüncü parti aksesuarlar var ve baya akla yatkın bir kullanım senaryosu mümkün. 

Diğer

Kalemin yeri sola alınmış, belli ki periskop lensli kameranın kapladığı yer yüzünden. Ergonomik açıdan eskiye göre geri gitmiş, tabi solaklar için iyi olmuş. 

Hoparlör sesi güçlü ve doygun, bir kaç yıldır Samsung cihazlar böyle. 

Titreşim çok çok güçlü, varsayılan ayarlarda masada dururken titreşimin neden olduğu gürültü rahatsız edebiliyor, neyse ki ayarlanabiliyor. 

Haptik geri bildirim iyi, bazı durumlarda baya parmağımın altında bir şey tıklıyor gibi. OnePlus da bu konuda iyi diye anlatılıyor ama bu ondan baya bir yukarıda. 

Parmak izi okuyucu ultrasonik tip ve optik olanlara göre bir miktar daha yavaş, daha güvenli olduğu iddia ediliyor.

Good Lock ile kişiselleştirme imkanlarının sınırları neredeyse tamamen kalkıyor. Böyle ek bir imkanın doğrudan firmanın kendisi tarafından sağlanması ilginç. Fakat her ülkede mağazadan indirilmiyor. Ya apk kurulacak yada Amerika mağazasından indirmek için çeşitli taklalar atılacak. Neyse ki değiyor.

Sonuç

Genel değerlendirmede cihazdan memnunum. Pil performansı böyle üst seviye bir cihaza yakışmıyor. Bu konuya çok önem verenler için dikkat edilecek bir kusur. Ben hele bu zamanlarda genelde masa başında olduğumdan, seyahat edebildiğim zamanlarda da illa ki harici pil taşıdığımdan pil performansını genelde çok önemsemiyorum. Ama bu Exynos ve SnapDragon farkı meselesine de bir çözüm bulunmalı. Ha şunu da söyleyeyim, Exynos versiyonu 128 yerine 256 GB depolama ile geliyor. Bir de sanırım fiyatı daha da çabuk düşüyor. Amerika'da SnapDragonlu versiyonun çıkış fiyatı 1300 dolar, ben KDV hariç 930 dolara aldım. OnePlus 8 Pro alsam 850 dolar, bence bu cihaz çok daha iyi ve aradaki farka rahat rahat değer. Ha telefonların fiyatları neden buralara çıktı diyebiliriz tabi, o ayrı bir tartışma konusu, ben mevcut piyasa koşulları içindeki durumuna bakarak değer dedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tegin @tegin

  Kullanıcı deneyiminin yazıya dökülmesi gayet iyi olmuş. Parmaklarınıza sağlık.

  Android Enterprise sadece belli cihazlara mı özel, yoksa her telefonda kullanabiliyor muyuz? Geri dönüş imkanı veriyor mu?

  Pandemi sürecinde site editörlerinin de çekim yapma şartları uygun değil diyerek bahane üretmesi yerine yazılı inceleme içeriği üretmelerini beklerdim. Hele ki geçmişte yazılı içerik döneminde bu konuda oldukça başarılı oldukları düşünülünce TS ye daha çok katma değer sağlayabilirlerdi. Kişisel görüşüm maalesef sadece uzun soluklu iki canlı yayın gecesinden öteye geçemediler. Canlı yayınlar siteyi bilmeyen yada sık sık uğramayanlara cihazların inceleme yazılarının tanıtımı için bir araç olarak kullanılabilirdi.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Teşekkürler. Burada Android Enterprise için tavsiye edilen cihaz listesi var:
   https://androidenterprisepartners.withgoogle.com/devices/#!?device_categories=knowledge_worker
   Tavsiye edilenler dışında aslında hemen hemen her cihaz destekliyor sanırım, burada olmayıp da kurulum ekranına geçen cihaza rastladım.
   Ama kendi kendinize bunu kullanabileceğinizi sanmıyorum. Bu sistem cihazı bir şirket platformuna bağlamak için kullanılıyor, bunun için adres gibi bir şey giriliyor, sonra kullanıcı adı ve şifre vs. Zaten bazı sınırlamalar da getiriyor, mesela kendiniz apk kuramazsınız. Gerçi bunu kapatıp açmak şirketin kararı ama hiç bir şirket de buna izin vermez.
   Yazılı içerik meselesine gelince, TeknoSeyir tamamen video odaklı bir girişim. Uzun sürmüş olsa da geçici bir durum için bundan vazgeçmemelerini anlıyorum ben. Buradaki sosyal kısım da sırf Hamdi Bey'in ekibe dahil olması ile kuruldu, bugün olsa yapmazlardı herhalde.
   Öte yandan bence video incelemeler evden de devam edebilirdi ama o konuda ahkam kesmeyeyim. Özellikle Murat Bey bu tür kararları ince ince düşünerek alıyor, herhangi bir konuda soru sorulunca verdiği derli toplu cevaplardan bu kararların rastgele alınmadığı anlaşılıyor.

  • Tegin @tegin

   @emrah-ozturk Enterprise hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Linke vaktim olunca bakarım.

   Sitede video içeriklere şartların elverdiği ölçüde devam ederken geçmiş birikimlerini çöpe atıp yazılı içeriğe bir fırsat vermemeleri üzücü. Bunda yazılı içerik nedeniyle reklam gelirinin neredeyse sıfır olması da elbette en büyük etken (üretilen içeriğin kolayca çalınabilmesi de var elbette).